gnome-mpv 0.15 - en to da translation catalogue (257 entries)

en: A GTK frontend for MPV
da: En GTK-frontend til MPV

en: Activate or deactivate deinterlacer
da: Aktivér eller deaktivér afsammenfletter

en: Add Esperanto translation by @F3nd0
da: Tilføj esperanto oversættelse af @F3nd0

en: Add File to Playlist
da: Tilføj fil til afspilningsliste

en: Add Finnish translation by Kimmo Kujansuu.
da: Tilføj finsk oversættelse af Kimmo Kujansuu.

en: Add Folder to Playlist
da: Tilføj mappe til afspilningsliste

en: Add Location to Playlist
da: Tilføj placering til afspilningsliste

en: Add Persian translation by @danialbehzadi
da: Tilføj persisk oversættelse af @danialbehzadi

en: Add Plugin
da: Tilføj plugin

en: Add Slovenian translation by @bertronika.
da: Tilføj slovensk oversættelse af @bertronika.

en: Add Turkish translation by @TeknoMobil
da: Tilføj tyrkisk oversættelse af @TeknoMobil

en: Add Ukranian translation by @vl-nix
da: Tilføj ukrainsk oversættelse af @vl-nix

en: Add _Folder…
da: Tilføj _mappe …

en: Add _Location…
da: Tilføj _placering …

en: Add command line option for setting WM_ROLE
da: Tilføj kommandolinjetilvalg for indstilling af WM_ROLE

en: Add context menu item for copying location of playlist items
da: Tilføj punkt i genvejsmenuen til kopiering af placering for afspilningslistepunkter

en: Add context menu item for removing playlist items
da: Tilføj punkt i genvejsmenuen til fjernelse af afspilningslistepunkter

en: Add dconf key for controlling cursor speed at which controls are unhidden
da: Tilføj dconf-nøgle til styring af markørens hastighed hvor styring skjules

en: Add file to playlist
da: Tilføj fil til afspilningsliste

en: Add location to playlist
da: Tilføj placering til afspilningsliste

en: Add menu item for opening discs
da: Tilføj menupunkt til at åbne diske

en: Add option --mpv-options for setting arbitrary mpv options from the command-line
da: Tilføj tilvalget --mpv-options til indstilling af vilkårlige tilvalg fra kommandolinjen

en: Add option for suppressing playback errors
da: Tilføj tilvalg til undertrykkelse af afspilningsfejl

en: Add option to autohide mouse cursor in windowed mode
da: Tilføjet valgmulighed for automatisk at skjule musemarkøren i vinduestilstand

en: Add option to make skip buttons change playlist entries rather than chapters
da: Tilføjet valgmulighed for at få spring over-knappen til at ændre afspilningslistepunkter frem for kapitler.

en: Add right-click menu entry for looping a single file
da: Tilføj menupunkt ved højreklik for at afspille en enkelt fil i løkke

en: Add support for MPRIS property LoopStatus
da: Tilføj understøttelse af MPRIS-egenskaben LoopStatus

en: Add support for configuring dead zone, an area in which mouse movement will not cause controls to be shown.
da: Tilføj understøttelse af konfiguration af død zone, et område hvor musebevægelser ikke får styringen til at blive vist.

en: Add support for showing/hiding window decorations using the mpv option --border
da: Tilføj understøttelse til at vise/skjule vinduesdekorationer med mpv tilvalget --border

en: Adjust audio delay by +/- 0.1 seconds
da: Juster lydens forsinkelse med +/- 0,1 sekunder

en: Adjust brightness
da: Juster lysstyrke

en: Adjust contrast
da: Juster kontrast

en: Adjust gamma
da: Juster gamma

en: Adjust saturation
da: Juster farvemætning

en: Adjust subtitle delay by +/- 0.1 seconds
da: Juster underteksternes forsinkelse med +/- 0,1 sekunder

en: Adjust the range of volume button based on the value of the volume-max property.
da: Juster lydstyrkeknappens område baseret på værdien af egenskaben volume-max.

en: All Files
da: Alle filer

en: Always open new window
da: Åbn altid et nyt vindue

en: Are you sure you want to remove this script? This action cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du vil fjerne dette script? Handlingen kan ikke fortrydes.

en: Audio
da: Lyd

en: Audio Files
da: Lydfiler

en: Autohide mouse cursor in windowed mode
da: Skjul automatisk musemarkøren i vinduestilstand

en: Automatically resize window to fit video
da: Tilpas automatisk vinduet til videoen

en: Block cursor autohide when volume popup is open in windowed mode
da: Bloker automatisk skjulning af markør når lysstyrke-pop op er åben i vinduestilstand

en: C Plugins
da: C-plugins

en: Celluloid is a simple media player that can play virtually all video and audio formats. It supports playlists and MPRIS2 media player controls. The design of Celluloid follows the GNOME Human Interface Guidelines, but can also be adapted for other systems that don't use client-side decorations (CSD). It is based on the mpv library and GTK.
da: Celluloid er en simpel medieafspiller som kan afspille næsten alle video- og lydformater. Den understøtter afspilningslister og MPRIS2-medieafspillerstyring. Celluloids design følger GNOME Human Interface Guidelines men kan også tilpasses andre systemer der ikke bruger klientside-dekorationer (CSD). Den er baseret på mpv-biblioteket og GTK.

en: Config Files
da: Konfigurationsfiler

en: Correctly handle quotes and escape sequences in extra mpv options.
da: Korrekt håndtering af citationstegn og undvigesekvenser i ekstra mpv-tilvalg.

en: Create a new window
da: Opret et nyt vindue

en: Cycle aspect ratio override
da: Løb gennem tilsidesættelse af højde-bredde-forhold

en: Cycle through audio tracks
da: Løb gennem lydspor

en: Cycle through available subtitles
da: Løb gennem tilgængelige undertekster

en: Cycle through video tracks
da: Løb gennem videospor

en: Decrease/increase pan-and-scan range
da: Lavere/højere område for pan-og-skan

en: Decrease/increase playback speed by 10%
da: Langsommere/hurtigere afspilningshastighed med 10%

en: Decrease/increase volume
da: Højere/lavere lydstyrke

en: Deprecate '--mpv-options'. Options starting with '--mpv-' can be used to set mpv options instead. For example, passing '--mpv-vf=vflip' to Celluloid is equivalent to passing '--vf=vflip' to mpv.
da: Gør '--mpv-tilvalg' udgået. Tilvalg som begynder med '--mpv-' kan i stedet bruges til at indstille mpv-tilvalg. Hvis man f.eks. angiver '--mpv-vf=vflip' til Celluloid, så svarer det til at angive '--vf=vflip' til mpv.

en: Display time at cursor position when hovering the seek bar.
da: Vis tidspunktet ved markørens placering når der holdes over søgelinjen.

en: Don't connect to an already-running instance
da: Opret ikke forbindelse til en instans som allerede kører

en: Drag and drop playlist
da: Træk og slip afspilningsliste

en: Enable MPRIS support
da: Aktivér understøttelse af MPRIS

en: Enable client-side decorations
da: Aktivér klientsidedekorationer

en: Enable dark theme
da: Aktivér mørkt tema

en: Enable media keys support
da: Aktivér understøttelse af medietaster

en: Enable or disable client-side decorations
da: Aktivér eller deaktivér klientsidedekorationer

en: Enable or disable dark theme
da: Aktivér eller deaktivér mørkt tema

en: Enabling or disabling client-side decorations requires restarting to take effect.
da: Aktivering eller deaktivering af klientsidedekorationer kræver genstart før ændringerne træder i kraft.

en: Enqueue
da: Sæt i kø

en: Enter search mode
da: Gå i søgetilstand

en: Error
da: Fejl

en: Exact seek backward/forward 1 second
da: Søg præcist 1 sekund baglæns/fremad

en: Exact seek backward/forward 5 seconds
da: Søg præcist 5 sekunder baglæns/fremad

en: Exit search mode
da: Afslut søgetilstand

en: Extra MPV options:
da: Ekstra MPV-tilvalg:

en: Failed to apply one or more MPV options.
da: Kunne ikke anvende et eller flere MPV-tilvalg.

en: Failed to copy file from '%s' to '%s'. Reason: %s
da: Kunne ikke kopiere fil fra '%s' til '%s'. Årsag: %s

en: Failed to delete file '%s'. Reason: %s
da: Kunne ikke slette filen '%s'. Årsag: %s

en: Features:
da: Funktionaliteter:

en: Fix crash with mpv 0.30
da: Ret nedbryd med mpv 0.30

en: Forward
da: Fremad

en: Forward media key events to mpv
da: Viderestil medietast-hændelser til mpv

en: GTK+ frontend for mpv
da: GTK+-frontend til mpv

en: Go backward/forward in the playlist
da: Gå baglæns/fremad i afspilningslisten

en: Halve/double current playback speed
da: Halve/dobbelte af den nuværende afspilningshastighed

en: Handle numpad keybindings
da: Håndter tastebindinger for det numeriske tastatur

en: Handle property change events for fullscreen and window-scale
da: Håndter hændelser af egenskabsændring for fuldskærm og vinduesskalering

en: Handle unicode keybindings
da: Håndter tastebindinger for unicode

en: Height of the window
da: Vinduets højde

en: Ignore playback errors
da: Ignorer fejl ved afspilning

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Implement playlist search.
da: Implementer søgning i afspilningsliste.

en: Improve behavior when toggling playlist under tiling window managers
da: Forbedret opførsel når afspilningslisten vises/skjules under fliselæggende vindueshåndteringer

en: Improve handling of --window-scale, --autofit, --autofit-larger, and --autofit-smaller
da: Forbedret håndtering af --window-scale, --autofit, --autofit-larger og --autofit-smaller

en: Interface
da: Grænseflade

en: JavaScript Plugins
da: JavaScript-plugins

en: Jump to next match
da: Hop til næste resultat

en: Jump to previous match
da: Hop til forrige resultat

en: Leave fullscreen mode
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Load Audio Track…
da: Indlæs lydspor …

en: Load MPV configuration file
da: Indlæs MPV-konfigurationsfil

en: Load MPV input configuration file
da: Indlæs MPV-input-konfigurationsfil

en: Load Subtitle Track…
da: Indlæs undertekstspor …

en: Load Video Track…
da: Indlæs videospor …

en: Load or don't load mpv configuration file
da: Indlæs eller indlæs ikke mpv-konfigurationsfil

en: Load or don't load mpv input configuration file
da: Indlæs eller indlæs ikke mpv-input-konfigurationsfil

en: Loading external mpv configuration files
da: Indlæser eksterne mpv-konfigurationsfiler

en: Location:
da: Placering:

en: Loop Playlist
da: Afspil afspilningsliste i løkke

en: Loop _File
da: Løkke_fil

en: Loop _Playlist
da: Afspil afspilningsliste i _løkke

en: Lua Plugins
da: Lua-plugins

en: MPRIS2 D-Bus interface
da: MPRIS2 D-Bus-grænseflade

en: MPV configuration file:
da: MPV-konfigurationsfil:

en: MPV input configuration file:
da: MPV-input-konfigurationsfil:

en: Make the file chooser accept non-local locations
da: Fået filvælgeren til at accepterer placeringer som ikke er lokale

en: Make window sizing work correctly with HiDPI displays.
da: Få vinduesstørrelser til at virke korrekt med HiDPI-skærme.

en: Media Files
da: Mediefiler

en: Migrate from opengl-cb to the new render API
da: Migrer fra opengl-cb til den nye gengivelses API

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Move app menu items to primary menu
da: Flyt punkterne fra programmenuen til den primære menu

en: Move subtitles up/down
da: Flyt undertekster op/ned

en: Multimedia Player
da: Multimedieafspiller

en: Mute or unmute
da: Mute eller slå lyden til

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Next Chapter
da: Næste kapitel

en: No disc found
da: Ingen disk fundet

en: No plugins found
da: Ingen plugins fundet

en: None
da: Intet

en: OPTIONS
da: TILVALG

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open Folder
da: Åbn mappe

en: Open Location
da: Åbn placering

en: Open _Disc
da: Åbn _disk

en: Open _Disc…
da: Åbn _disk …

en: Open _Folder…
da: Åbn _mappe …

en: Open _Location…
da: Åbn _placering …

en: Open file
da: Åbn fil

en: Open location
da: Åbn placering

en: Options to pass to mpv
da: Tilvalg som skal videregives til mpv

en: Path to mpv configuration file
da: Stil til mpv-konfigurationsfil

en: Path to mpv input configuration file
da: Sti til mpv-input-konfigurationsfil

en: Pause or unpause
da: Pause eller fjern fra pause

en: Play
da: Afspil

en: Play movies and videos
da: Afspil film og videoer

en: Playback
da: Afspilning

en: Playback was terminated abnormally. Reason: %s.
da: Afspilningen blev afsluttet unormalt. Årsag: %s.

en: Playing
da: Afspiller

en: Playlist
da: Afspilningsliste

en: Playlist is empty
da: Afspilningslisten er tom

en: Preferences
da: Præferencer

en: Prefetch metadata
da: Hent metadata på forhånd

en: Previous Chapter
da: Forrige kapitel

en: Quit
da: Afslut

en: Remember last file's location
da: Husk placeringen af den sidste fil

en: Remove
da: Fjern

en: Remove selected playlist item
da: Fjern den valgte post fra afspilningslisten

en: Rename project to Celluloid
da: Omdøb projektet til Celluloid

en: Reset playback speed to normal
da: Nulstil afspilningshastigheden til normal

en: Resize video to double its original size
da: Tilpas videoens størrelse til det dobbelte af dens oprindelige størrelse

en: Resize video to half its original size
da: Tilpas videoens størrelse til halvdelen af dens oprindelige størrelse

en: Resize video to its original size
da: Tilpas videoens størrelse til dens oprindelige størrelse

en: Retain loop state across sessions.
da: Bibehold løkketilstand på tværs af sessioner.

en: Retain window maximization state across sessions.
da: Bibehold vinduets maksimeret tilstand på tværs af sessioner.

en: Rewind
da: Baglæns

en: S_ubtitle Track
da: _Undertekstspor

en: Save Playlist
da: Gem afspilningsliste

en: Save current playback position and quit
da: Gem nuværende afspilningsposition og afslut

en: Save playlist
da: Gem afspilningsliste

en: Seek backward/forward 1 minute
da: Søg 1 minut baglæns/fremad

en: Seek backward/forward 5 seconds
da: Søg 5 sekunder baglæns/fremad

en: Seek to previous/next subtitle
da: Søg til forrige/næste undertekst

en: Seek to the beginning of the previous/next chapter
da: Søg til begyndelsen af det forrige/næste kapitel

en: Seeking
da: Søgning

en: Set default screenshot directory to XDG_PICTURES_DIR
da: Indstil standardmappen for skærmbilleder til XDG_PICTURES_DIR

en: Set the window role
da: Sæt vinduesrollen

en: Set/clear A-B loop points
da: Sæt/ryd A-B-løkkens punkter

en: Show filename on the OSD
da: Vis filnavn på skærmdisplayet

en: Show or not show the controls
da: Vis eller skjul styringen

en: Show or not show the playlist
da: Vis eller skjul afspilningsliste

en: Show preferences dialog
da: Vis præferencer-dialogen

en: Show progress, elapsed time, and duration on the OSD
da: Vis forløb, forløbet tid og varighed på skærmdisplayet

en: Show release version
da: Vis udgivelsesversion

en: Shuffle Playlist
da: Bland afspilningsliste

en: Split up the General tab in the preferences dialog
da: Opdeling af Generelt-fanebladet i præferencer-dialogen.

en: Step backward/forward a single frame
da: Ét billede baglæns/fremad

en: Subtitle
da: Undertekst

en: Subtitle Files
da: Undertekstfiler

en: Take a screenshot
da: Tag et skærmbillede

en: Take a screenshot, as the window shows it
da: Tag et skærmbillede, sådan som vinduet viser det

en: Take a screenshot, without subtitles
da: Tag et skærmbillede, uden undertekster

en: The Celluloid Developers
da: Celluloids udviklere

en: The main window showing the application in action
da: Hovedvinduet som viser programmet i funktion

en: The main window with CSD disabled
da: Hovedvinduet med deaktiveret skærmdisplay

en: The main window with playlist open
da: Hovedvinduet med åben afspilningsliste

en: The minimum cursor speed at which floating controls will be unhidden.
da: Den laveste markørhastighed hvor flydende styring ikke skjules.

en: The size of the dead zone in which cursor movement will not cause the controls to be shown.
da: Størrelsen på den døde zone hvor markørbevægelser viser styringen.

en: This listing is incomplete. See git log for complete changelog.
da: Listen er ikke komplet. Se git-loggen for en komplet ændringslog.

en: This release contains the following changes:
da: Udgivelsen indeholder følgende ændringer:

en: Toggle Fullscreen
da: Fuldskærm til/fra

en: Toggle OSD states between normal and playback time/duration
da: Skærmdisplay-tilstande normal og afspilningstid/varighed til/fra

en: Toggle SSA/ASS subtitles style override
da: Tilsidesæt stilen af SSA/ASS-undertekster til/fra

en: Toggle VSFilter aspect compatibility mode
da: Kompatibilitetstilstand af højde-bredde-forhold for VSFilter til/fra

en: Toggle controls
da: Styring til/fra

en: Toggle fullscreen mode
da: Fuldskærmstilstand til/fra

en: Toggle infinite looping
da: Uendelig løkke til/fra

en: Toggle playlist
da: Afspilningsliste til/fra

en: Toggle subtitle visibility
da: Undertekst synlighed til/fra

en: URI of the last folder accessed
da: URI'en til mappen som der sidst var adgang til

en: Unknown
da: Ukendt

en: Update the list of shortcuts in Keyboard Shortcuts dialog.
da: Opdater listen over genveje i dialogen Tastaturgenveje.

en: Use floating controls in windowed mode
da: Vis flydende styring i vinduestilstand

en: Use separate MPRIS DBus connection for each window
da: Brug separat MPRIS DBus-forbindelse til hvert vindue

en: Use skip buttons for controlling playlist
da: Brug spring over-knapper til at styre afspilningsliste

en: User Interface
da: Brugerflade

en: Video Files
da: Videofiler

en: Video;Movie;Film;Clip;Series;Player;DVD;TV;Disc;Album;Music;GNOME;mpv;
da: Video;Film;Klip;Serier;Afspiller;DVD;TV;Disk;Album;Musik;GNOME;mpv;

en: Volume of player
da: Afspillerens lydstyrke

en: Whether or not the window is maximized
da: Om vinduet er maksimeret eller ej

en: Whether or not to autohide mouse cursor in windowed mode
da: Om musemarkøren automatisk skal skjules i vinduestilstand

en: Whether or not to automatically resize window to fit video
da: Om vinduet automatisk skal tilpasses til videoen

en: Whether or not to create new windows when there is already an instance
da: Hvorvidt nye vinduer skal oprettes når der allerede er en instans

en: Whether or not to display an error message when playback of a file ends with an error
da: Hvorvidt der skal vises en fejlmeddelelse når afspilningen af en fil slutter med en fejl

en: Whether or not to enable GNOME-Settings-Daemon-based media keys support
da: Hvorvidt understøttelse af GNOME-Settings-Daemon-baserede medietaster skal aktiveres

en: Whether or not to enable MPRIS support
da: Hvorvidt understøttelse af MPRIS skal aktiveres

en: Whether or not to inhibit session idling when something is playing
da: Hvorvidt inaktivitet af session skal forhindres når noget afspilles

en: Whether or not to loop when the end of playlist is reached
da: Om afspilningslisten skal fortsætte i løkke når slutningen er nået

en: Whether or not to make file chooser dialog remember last folder accessed
da: Hvorvidt filvælger-dialogen skal huske mappen som der sidst var adgang til

en: Whether or not to prefetch metadata for non-current playlist entries
da: Hvorvidt metadata skal hentes på forhånd for poster som ikke er i brug

en: Whether or not to use floating controls in windowed mode
da: Hvorvidt der skal bruges flydende styring i vinduestilstand

en: Whether or not to use skip buttons for controlling playlist
da: Hvorvidt der skal bruges spring over-knapper til at styre afspilningsliste

en: Whether the settings has already been migrated from the previous version
da: Hvorvidt indstillingerne allerede er blevet migreret fra den forrige version

en: Width of the playlist
da: Afspilningslistens bredde

en: Width of the window
da: Vinduets bredde

en: _About Celluloid
da: _Om Celluloid

en: _Add…
da: _Tilføj …

en: _Audio Track
da: _Lydspor

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Copy Location
da: _Kopíer placering

en: _Edit
da: _Rediger

en: _File
da: _Fil

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Load External…
da: _Indlæs eksternt …

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Open
da: _Åbn

en: _Open…
da: _Åbn …

en: _Preferences
da: _Præferencer

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Save
da: _Gem

en: _Save Playlist
da: _Gem afspilningsliste

en: _Shuffle
da: _Bland

en: _Toggle Controls
da: _Styring til/fra

en: _Toggle Playlist
da: _Afspilningsliste til/fra

en: _Video Track
da: _Videospor

en: _View
da: _Vis
