ROX-Filer 2.1.5 - en to da translation catalogue (763 entries)

en: 
    Asking child process to terminate...
da: 
    Beder børne-processen om at afslutte...

en: 
    Process terminated.
da: 
    Processen er blevet afsluttet.

en: 
    Trying to KILL run-away process...
da: 
    Prøver at lukke (KILL) den bortløbne proces...

en:  (%u hidden)
da:  (%u skjult)

en:  and
da:  og

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete it?
da:  vil påvirke nogle objekter på opslagstavlen eller panelet - virkelig slette den?

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete them?
da:  vil påvirke nogle objekter på opslagstavlen eller panelet - virkelig slette dem?

en: !%s
    Failed to copy '%s'
da: !%s
    Kopiering af '%s' mislykkedes

en: !%s
    Failed to move %s as %s
da: !%s
    !FEJL: Mislykkedes i at flytte %s som %s

en: !%s
    Mount failed
da: !%s
    Monteringen mislykkedes

en: !%s
    Unmount failed
da: !%s
    Afmontering mislykkedes

en: !%s
    eject failed
da: !%s
    skubben ud mislykkedes

en: !'%s' is a symbolic link
da: !'%s' er en symbolsk lænke

en: !ERROR: Can't copy object into itself
da: !FEJL: Kan ikke kopiere object til sig selv

en: !ERROR: Can't move/rename object into itself
da: !FEJL: Kan ikke flytte/omdøbe objekt til sig selv

en: !ERROR: Destination already exists, but is not a directory
da: !FEJL: Destinationen findes allerede, men er ikke en mappe

en: !Invalid find condition - change it and try again
da: !Ugyldige søge-parametre - ret dem og prøv igen

en: !Invalid mode command - change it and try again
da: !Ugyldig mode kommando - ret den og prøv igen

en: !Invalid type - change it and try again
da: !Ugyldig type - ændr den og prøv igen

en: !No mount points selected!
da: !Der er ikke valgt nogen monterings-punkter!

en: %d items
da: %d objekter

en: %s '%s'
da: %s-'%s'

en: %s total, %s used, %s free (%.1f %%)
da: %s i alt, %s brugt, %s ledig (%.1f %%)

en: %u selected (%s)
da: %u valgt (%s)

en: '
    Done
da: '
    Færdig

en: '%s' is no longer a symlink
da: '%s' er ikke længere en symbolsk lænke

en: '%s' isn't a directory
da: '%s' er ikke en mappe

en: '(seems to be mounted now anyway)
da: '(lader til at være monteret nu alligevel)

en: '(while checking '%s')
da: '(imens '%s' bliver checket)

en: 'Changing permissions of '%s'
da: 'Ændrer tilladelserne på '%s'

en: 'Changing type of '%s' to '%s'
da: 'Ændrer typen på '%s' til '%s'

en: 'Copying %s as %s
da: 'Kopierer %s som %s

en: 'Deleting '%s'
da: 'Sletter '%s'

en: 'Directory '%s' deleted
da: 'Mappen '%s' slettet

en: 'Eject '%s'
da: 'Skub '%s' ud

en: 'Linking %s as %s
da: 'Opretter lænke til %s som %s

en: 'Mounting %s
da: 'Monterer %s

en: 'Moving %s as %s
da: 'Flytter %s som %s

en: 'Trying copy anyway...
da: 'Prøver at kopiere alligevel...

en: 'Trying move anyway...
da: 'Prøver at flytte alligevel...

en: 'Unmounting %s
da: 'Afmonterer %s

en: (Small Icons):
da: (Små Ikoner):

en: (bad utf-8)
da: (ukorrekt uft-8)

en: (click to set)
da: (klik for at sætte)

en: (saving disabled by CHOICESPATH)
da: (gemning er slået fra af CHOICESPATH variablen)

en: (thick)
da: (tyk)

en: (use default)
da: (brug standard)

en: , going
da:  på en

en: .
    Home page (including updated versions): http://rox.sourceforge.net/
da: .
    Hjemmeside (med nyere udgaver): http://rox.sourceforge.net/

en: <b>Contents indicate...</b>
da: <b>Lader til at være...</b>

en: <b>Permissions</b>
da: <b>Tilladdelser</b>

en: <dir>
da: <mappe>

en: <missing label>
da: <manglende titel>

en: <nothing yet>
da: <intet endnu>

en: <nothing>
da: <intet>

en: <u>Quick Start</u>
    Just put the name of the file you're looking for in single quotes:
    <b>'index.html'</b> (to find a file called 'index.html')
    
    <u>Examples</u>
    <b>'*.htm', '*.html'</b> (finds HTML files)
    <b>IsDir 'lib'</b> (finds directories called 'lib')
    <b>IsReg 'core'</b> (finds a regular file called 'core')
    <b>! (IsDir, IsReg)</b> (is neither a directory nor a regular file)
    <b>mtime after 1 day ago and size > 1Mb</b> (big, and recently modified)
    <b>'CVS' prune, isreg</b> (a regular file not in CVS)
    <b>IsReg system(grep -q fred "%")</b> (contains the word 'fred')
    
    <u>Simple Tests</u>
    <b>IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket, IsDoor</b> (types)
    <b>IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable</b> (permissions)
    <b>IsEmpty, IsMine</b>
    A pattern in single quotes is a shell-style wildcard pattern to match. If it
    contains a slash then the match is against the full path; otherwise it is
    against the leafname only.
    
    <u>Comparisons</u>
    <b>&lt;, &lt;=, =, !=, &gt;, &gt;=, After, Before</b> (compare two values)
    <b>5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb</b> (file sizes)
    <b>2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence</b> (times)
    <b>atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks</b> (values)
    
    <u>Specials</u>
    <b>system(command)</b> (true if 'command' returns with a zero exit status;
    a % in 'command' is replaced with the path of the current file)
    <b>prune</b> (false, and prevents searching the contents of a directory).
da: <u>Kom hurtigt i gang</u>
    Skriv blot navnet på filen du ønsker at finde, omringet af enkel-citationstegn:
    <b>'index.html'</b> (for at finde en fil ved navn 'index.html'
    
    <u>Eksempler</u>
    <b>'*.htm', '*.html'</b> (finder HTML filer)
    <b>ErMappe 'lib'</b> (finder mapper ved navn 'lib')
    <b>ErNorm 'core'</b> (finder en normal fil ved navn 'core')
    <b>! (ErMappe, ErNorm)</b> (er hverken en mappe eller en normal fil)
    <b>mtid efter 1 dag siden og størrelse > 1Mb</b> (stor og ændret for nyligt)
    <b>'CVS' beskær, ErNorm</b> (en normal fil som ikke ligger i CVS)
    <b>ErNorm system(grep -q tux "%")</b> (contains the word 'tux')
    
    <u>Simple Tests</u>
    <b>ErNorm, ErLænke, ErMappe, ErKar, ErBlok, ErEnhed, ErRør, ErStik, ErDør</b> (typer)
    <b>ErSUID, ErSGID, ErKlæbrig, ErLæselig, ErSkrivbar, ErUdførbar</b> (permissions)
    <b>ErTom, ErMin</b>
    Et mønster i enkel-citationstegn behandles som et skal-type-møsnter.
    Hvis det indeholder en skråstreg, vil der blive søgt i den fulde sti, ellers
    kun i den nuværende mappe.
    
    <u>Sammenligninger</u>
    <b>&lt;, &lt;=, =, !=, &gt;, &gt;=, Efter, Før</b> (sammenlign to værdier)
    <b>5 byte, 1Kb, 2Mb, 3Gb</b> (filstørrelser)
    <b>2 sek|min|timer|dage|uger|år  siden|fra nu</b> (times)
    <b>atid, ctid, mtid, nu, størrelse, inode, nlænker, uid, gid, blokke</b> (værdier)
    
    <u>Specielt</u>
    <b>system(kommando)</b> (sand hvis 'kommando' vender tilbage med en afslutnings-status af nul;
    a % i 'kommando' bliver erstattet med stien til den valgte fil)
    <b>beskær</b> (falsk, og forhindrer en mappe i at blive gennemsøgt).

en: ?'%s' already exists - %s?
da: ?'%s' findes allerede - %s?

en: ?'%s' already exists - overwrite?
da: ?'%s' findes allerede - overskriv?

en: ?Another search?
da: ?En søgning til?

en: ?Change permissions of '%s'?
da: ?Ændre tilladelserne på '%s'?

en: ?Change type of '%s'?
da: ?Ændr typen på '%s'?

en: ?Copy %s as %s?
da: ?Kopier %s som %s?

en: ?Count contents of %s?
da: ?Tæl indehold af %s?

en: ?Delete %s'%s'?
da: ?Slet %s'%s'?

en: ?Eject '%s'?
da: ?Skub '%s' ud?

en: ?Link %s as %s?
da: ?Opret lænke til %s som %s?

en: ?Mount %s?
da: ?Montér %s?

en: ?Move %s as %s?
da: ?Flyt %s som %s?

en: ?Unmount %s?
da: ?Afmontér %s?

en: A run action already exists and is quite a big program - are you sure you want to delete it?
da: Der findes allerede en kør handling og den er et ret stort program - er du sikker på at du vil slette den?

en: About ROX-Filer...
da: Om ROX-Filer...

en: Access time:
da: Ændrings tid:

en: Action windows
da: Handlings vinduer

en: Action windows appear when you start a background
    operation, such as copying or deleting some files.
da: Handlings vinduer dukker op når du starter en baggrunds-
    handling, som f.eks. at kopiere eller slette nogle filer.

en: Add New Bookmark
da: Tilføj Nyt Bogmærke

en: Add the file and image filenames to your personal list. The setting will be lost if the image or the file is moved.
da: Tilføj filen og billede-filnavnene til din personlige liste. Valget vil blive glemt hvis billedet eller filen bliver flyttet.

en: After
da: Efter

en: Ago
da: Siden

en: Allow dragging to icons in filer windows
da: Tillad træk til ikoner i 'filer' vinduer

en: Also change contents of subdirectories
da: Indholdet af undermapper skal også ændres.

en: Also change contents of subdirectories.
da: Indholdet af undermapper skal også ændres.

en: Always resize
da: Ændr altid størrelse

en: And
da: Og

en: App dir
da: Program mappe

en: Appearance
da: Udseende

en: Applet quit without ever creating a widget!
da: Applet afsluttede uden overhovedet at lave et widget!

en: Application directory:
da: Program-mappe:

en: Application:
    This is an application directory - you can run it as a program, or open it (hold down Shift while you open it). Most applications provide their own help here, but this one doesn't.
da: Program:
    Dette er en program mappe - du kan åbne den som et program, eller åbne den (hold Shift nede mens du åbner den). De fleste programmer har deres egen hjælp der, men denne har ikke.

en: Applications have just an image, everything else has both an image and text.
da: Programmer har kun et billede, alt andet har både et billede og tekst.

en: Apply
da: Slå til

en: Are you sure you want to open %d windows?
da: Er du sikker på at du vil åbne %d vinduer?

en: Arguments to pass (for executables):
da: Argumenter der skal videregives (for udførbare filer):

en: Ask the window manager not to cover panels at all when you maximise windows. Some window managers may not honour this. If unset, the filer asks for just a couple of pixels at the edge of the screen to remain uncovered, so that auto-raising works.
da: Bed vindues-håndteringen om ikke at dække paneler, når den maksimerer et vindue. Nogle vindues-håndterere overholder muligvis ikke dette. Hvis det ikke slået til, vil 'fileren' bede om at få holdt blot et par billedpunkter frie, i kanten af skærmen, så auto-hævning virker.

en: Attempt to invoke unknown SOAP method '%s'
da: Forsøg på at starte ukendt SOAP metode '%s'

en: Attempt to read an XML file as a text file. File '%s' may be corrupted.
da: Forsøg på at læse en XML fil som en tekst fil. Filen '%s' er måske ødelagt.

en: Auto-resize filer windows
da: Tilpas automatisk størrelsen på 'filer' vinduer

en: Auto-start (Quiet) these actions
da: Auto-start (Stille) disse handlinger

en: Automatic
da: Automatisk

en: Automatic size mode
da: Automatisk-størrelse-tilstand

en: Automatic small icons:
da: Automatisk små ikoner:

en: Backdrop...
da: Indstil baggrunden

en: Background:
da: Baggrund:

en: Beep if Tab-completion fails
da: Bip hvis Tab-fuldførelse slå fejl

en: Beep if there are several matches
da: Bip hvis der er flere muligheder

en: Before
da: Før

en: Behaviour
da: Opførsel

en: Bigger Icons
da: Størrere Ikoner

en: Binary compatibility
da: Binær kompatibel

en: Blackbox root menus hack
da: Blackbox rod-menu-rettelse

en: Blackbox, Fluxbox and similar window managers do not yet work well with the ROX-Filer pinboard. This option enables some workarounds. These window managers are expected to change their behaviour in new versions so that this isn't necessary.
da: Blackbox, Fluxbox, og lignende vindues-håndterere, virker endnu ikke godt sammen med ROX-Filers opslagstavle. Denne valgmulighed aktiverer nogle lapninger for dette. Disse vindues-håndterere forventes at ændre deres opførsel i nyere udgaver, så dette ikke bliver nødvendigt.

en: Blank file
da: Tom fil

en: Block dev
da: Black dev

en: Block device:
da: Blok-enhed:

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Bookmarks menu
da: Bogmærke-menu

en: Bottom margin
da: Bund-margen

en: Brief
da: Kort

en: Broken symlink (or you don't have permission to follow it): %s
da: Knækket symbolsk lænke (eller også har du ikke tilladelse til at følge den): %s

en: Bytes
da: Byte

en: Can't access '%s':
    %s
da: Kan ikke få adgang til '%s':
    %s

en: Can't bookmark non-local directories like '%s'
da: Kan ikke lave bogmærker til ikke-lokale mapper som '%s'

en: Can't bookmark non-local resource '%s'
da: Kan ikke lave et bogmærke til den ikke-lokale resource '%s'

en: Can't delete '%s':
    %s
da: Kan ikke slette '%s'
    %s

en: Can't delete thumbnails in %s:
    %s
da: Kan ikke slette miniature i %s:
    %s

en: Can't get data from remote machine (application/octet-stream not provided)
da: Kan ikke få dataen fra anden maskine (application/octet-stream ikke givet)

en: Can't open directory: %s
da: Kan ikke åbne mappen: %s

en: Can't remove %s: %s
da: Kan ikke fjerne %s: %s

en: Can't stat directory: %s
da: Kan ikke få info om mappen: %s

en: Cancel
da: Fortryd

en: Capitalised names first (for sort by name)
da: Navne med stort kommer først (ved sortér efter navn)

en: Centre
da: Centrér

en: Centre the image without scaling it
da: Centrér billedet uden at skalere det

en: Change at:
da: Ændre tid:

en: Change contents of subdirectories
da: Ændr indholdet af undermapper

en: Change icon size
da: Indstil ikon størrelsen

en: Change sort criteria
da: Skift sorterings-kriterie

en: Change time:
da: Ændre tid:

en: Change to home directory
da: Gå til hjemme-mappen

en: Change to parent directory
da: Gå til overmappen

en: Changing the size of the icons or which details are displayed will resize the window for you.
da: Ved ændring af størrelsen på ikoner eller hvilke detaljer der bliver vist vil vinduet tilpasse sin størrelse automatisk.

en: Character device:
da: Karakter-enhed:

en: Chinese (simplified)
da: Kinesisk (simplificeret)

en: Chinese (traditional)
da: Kinesisk (traditionel)

en: Choices saving is disabled by CHOICESPATH variable
da: Gemning af Choices er slået fra af CHOICESPATH variablen

en: Choices will be saved as:
    %s
da: Valg vil blive gemt som:
    %s

en: Choose a style and drag an image in:
da: Vælg en stil og træk et billede til:

en: Clear Selection
da: Vælg Ingen

en: Clicking on an item opens it with this on. Hold down Control to select the item instead. If off, clicking once selects an item; double click to open things.
da: Et klik på et objekt åbner det med denn indstilling slået til. Hold Ctrl nede for at vælge det istedet. Hvis slået fra: Et klik vælger et objekt; dobbelt-klik åbner det.

en: Clicking the icon opens:
da: Et klik på ikonet åbner:

en: Clicking with mouse button 1 (usually the left button) opens a directory in a new window with this turned on. Clicking with the button-2 (middle) will reuse the current window.
da: Et klik med muse-knap 1 (normal den venstre) åbner en mappe i et nyt vindue med denne indstilling slået til. Et klik med knap 2 (midterste) vil genbruge det nuværende vindue.

en: Close
da: Luk

en: Close Window
da: Luk Vindue

en: Close filer window
da: Luk 'filer' vinduet

en: Coarse
da: Groft

en: Colour files based on their types
da: Farv filer baseret på deres type

en: Colours
da: Farver

en: Command:
da: Kommando:

en: Compatibility
da: Kompatibilitet

en: Compiled with GTK version %s
da: Kompileret med GTK version %s

en: Confine to Xinerama monitor
da: Begræns til Xinerama-skærm

en: Copy
da: Kopier

en: Copy ... ?
da: Kopier ... ?

en: Copy files without confirming first.
da: Kopier filer uden at spørge igen først.

en: Copy image into directory
da: Kopiér billedet til mappen

en: Copy the files
da: Kopiér filerne

en: Copy the image inside the directory, as a hidden file called '.DirIcon'. All users will then see the icon, and you can move the directory around safely. This is usually the best option if you can write to the directory.
da: Kopiér billedet ind i mappen, som en skjult fil ved navn '.DirIcon'. Alle brugerne vil kunne se ikonet, og du kan flytte mappen rundt uden problemer. Dette er som regel den bedste løsning, hvis du kan skrive til mappen.

en: Copy...
da: Kopier...

en: Could not change permissions: %s
da: Kunne ikke ændre indstillingerne: %s

en: Could not read link: %s
da: Kunne ikke læse lænken: %s

en: Could not send data to program: %s
da: Kunne ikke sende data til programmet %s

en: Count
da: Tæl

en: Count the size of ... ?
da: Udregn størrelsen af ... ?

en: Create
da: Lav

en: Create links to files without confirming first.
da: Lav lænker til filer uden at spørge først.

en: Customise
da: Indstil

en: Customise Menu...
da: Indstil Menu...

en: Czech
da: Tjekkisk

en: DELETE ... ?
da: SLET ... ?

en: Danish
da: Dansk

en: Date
da: Dato

en: Day
da: Dag

en: Days
da: Dage

en: Default details:
da: Standard detaljer:

en: Default settings
da: Standard-indstillinger

en: Default settings for new windows
da: Standard-indstilling for nye vinduer

en: Default size:
da: Standard størrelse:

en: Delete
da: Slet

en: Delete files without confirming first.
da: Slet filer uden at spørge igen først.

en: Deleting items such as
da: Sletter objekter som f.eks.

en: Deleting the item
da: Sletter objektet

en: Deleting the items
da: Sletter objekterne

en: Details
da: Detaljer

en: Dir
da: Mappe

en: Directories come first (for sort by name)
da: Mapper kommer først (sortér efter navn)

en: Directories spring open
da: Mapper springer åbne

en: Directory
da: Mappe

en: Directory '%s' is not accessible
da: Mappen '%s' er ikke tilgænglig

en: Directory '%s' not found.
da: Mappen '%s' kan ikke findes.

en: Directory missing/deleted
da: Mappe mangler/slettet

en: Directory:
da: Mappe:

en: Disable this option if the panel stays above other windows against your wishes. Requires a restart to take effect.
da: Slå denne funktion fra, hvis du ikke ønsker at paneler ligger ovenover andre vinduer. Dette kræver en genstart af programmet for at virke.

en: Disk Usage
da: Disk Brug

en: Display
da: Vis

en: Display style
da: Visnings-stil

en: Dnotify support
da: Dnotify-understøttelse

en: Do not cover panel
da: Dæk ikke paneler

en: Do you want to unmount this device?
    
    Unmounting a device makes it safe to remove the disk.
da: Vil du afmontere denne enhed?
    
    Ved at afmontere en enhed er det sikkert at fjerne disken.

en: Don't confirm deletion of non-writeable items
da: Spørg ikke igen omkring sletning af ikke-skrivbare objekter.

en: Don't confirm deletion of non-writeable items.
da: Spørg ikke igen omkring sletning af ikke-skrivbare objekter.

en: Don't confirm every operation
da: Kræv ikke bekræftelse for hver handling

en: Don't display so much information in the message area.
da: Vis ikke så meget information i besked området.

en: Don't list processed files
da: Oprems ikke bearbejdede filer

en: Don't log each file as it is moved
da: Lav ikke log over filer der bliver flyttet

en: Don't use hostnames
da: Bug ikke værtsnavn

en: Door
da: Dør

en: Door files are a bit like sockets or pipes, and have only been seen on Solaris.
da: Dør-filer er lidt ligesom stik eller rør, og findes (indtil videre) kun under Solaris.

en: Door:
da: Dør:

en: Double-click on background resizes
da: Dobbelt-klik på tilpasser vinduet

en: Download handler
da: Hentnings-håndterer

en: Drag a directory here to bookmark it.
da: Træk en mappe hertil for at tilføje et bogmærke til den.

en: Drag and Drop
da: Træk og Slip

en: Drag and drop
da: Træk og slip

en: Drag the icon to a directory viewer
    (or enter a full pathname)
da: Træk ikonet til en mappe-oversigt
    (eller skriv den fulde sti)

en: Dragging to icons
da: Træk til ikoner

en: Drop a suitable application here
da: Træk et passende program hertil

en: Drop an icon file here
da: Træk en ikon-fil her hen

en: Drop an image here
da: Træk et billede-hertil

en: Dutch
da: Hollandsk

en: ERROR
da: FEJL

en: ERROR reading
da: FEJL under læsning

en: Each filer window is constrained to be wide enough to show the whole of the toolbar
da: Hver 'filer'-vindue bliver tvunget til at være stort nok til at kunne vise hele værktøjsbjælken.

en: Edit Bookmarks
da: Redigér Bogmærker

en: Edit Item
da: Rediger Objekt

en: Eject
da: Skub ud

en: English (no translation)
da: Engelsk (ingen oversættelse)

en: Enter Path...
da: Skriv Sti...

en: Enter a file name pattern to select all matching files:
    
    ? means any character
    * means zero or more characters
    [aA] means 'a' or 'A'
    [a-z] means any character from a to z (lowercase)
    *.png means any name ending in '.png'
da: Skriv et filnavns-mønster for at vælge alle matchende filer:
    
    ? betyder ethvert tegn
    * betyder nul eller flere tegn
    [aA] betyder 'a' eller 'A'
    [a-z] betyder ethvert tegn fra a til z (små bogstaver)
    *.png betyder ethvert navn der slutter på '.png'

en: Enter a pattern to match for files to be shown.  An empty filter turns the filter off.
da: Skriv et mønster for hvilke filer der skal vises. Et tomt mønster slår filteret fra.

en: Enter a shell command to execute. Click on a file to add it to the buffer.
da: Skriv en shell kommando der skal udføres. Klik på en fil for at tilføje den til bufferen.

en: Enter a shell command which will load "$@" into a suitable program. Eg:
    
    gimp "$@"
da: Skriv en skal kommando som skal åbne "$@" ind i et passende program. F.eks.:
    
    gimp "$@"

en: Enter a shell command:
da: Skriv en shell kommando:

en: Enter the name of a file and I'll display it for you. Press Tab to fill in the longest match. Escape to close the minibuffer.
da: Skriv navnet på en fil og jeg vil vise den til dig. Tryk på Tab for at udfylde den længste match. Escape-tasten lukker minibufferen.

en: Error creating '%s': %s
da: Fejl under skabning af: '%s': %s

en: Error creating file: could not find the template for %s
da: Fejl under skabning af fil: kunne ikke finde skabelonen for %s

en: Error creating image '%s':
    %s
da: Fejl under generering af billedet '%s':
    %s

en: Error getting file list: %s
da: Fejl uder hentning af fil-liste: %s

en: Error in '%s' file at line %d: 
    "%s"
    This may be due to upgrading from a previous version of ROX-Filer. Open the Options window and click on Save.
    Further errors will be ignored.
da: Fejl i '%s' filen på linie %d: 
    "%s"
    Dette kan på grund af en opdatering fra en tidligere verson af ROX-Filer. Åben Indstillinger-vinduet og klik på Gem.
    Flere fejl vil blive ignorerede.

en: Error in handler %s: %s
da: Fejl i behandler %s: %s

en: Error loading backdrop image:
    %s
    Backdrop removed.
da: Kunne ikke indlæse baggrunds-billedet:
    %s
    Baggrunden er blevet fjernet.

en: Error running applet:
    %s
da: Fejl under udførelse af panelprogram:
    %s

en: Error saving %s: %s
da: Fejl under gemning af %s: %s

en: Error saving file: %s
da: Det lykkedes ikke at gemme filen: %s

en: Error saving panel %s: %s
da: Fejl under gemning af panel %s: %s

en: Error saving pinboard %s: %s
da: Fejl under gemning af opslagstavlen %s: %s

en: Error scanning '%s':
    %s
da: Fejl under scanning af '%s:
    %s

en: Error scanning '%s':
    %s
da: Fejl under scanning af '%s':
    %s

en: Error, such as a symlink which points to a non-existant file, or a file which the filer does not have permission to examine.
da: Fejl, som f.eks. en symbolsk lænke der peger mod en ikke-eksisterende fil, eller en fil som der er problemer med at undersøge.

en: Error:
da: Fejl:

en: Every panel icon is shown with an image and some text.
da: Ethvert panel-ikon bliver vist med et billede og noget tekst.

en: Exec
da: Udfør

en: Executable '%s' is world-writeable! Refusing to run. Please change the permissions now (this problem may have been caused by a bug in earlier versions of the filer).
    
    Having (non-symlink) run actions world-writeable means that other people who use your computer can replace your run actions with malicious versions.
    
    If you trust everyone who could write to these files then you needn't worry. Otherwise, you should check, or even just delete, all the existing run actions.
da: Den udførbare '%s' kan skrives til af alle! Jeg nægter at starte den. Vær venlig at ændre tilladelserne nu (dette problem kan være foresaget af en fejl i tidligere udgaver af 'fileren').
    
    At have kør hændelser der kan skrives til af alle, betyder at alle andre der bruger din computer (også over netværk), kan erstatte disse kør hændelser med ondsindede udgaver.
    
    Hvis du stoler på alle som kan have mulighed for at skrive til disse filer, har du intet at bekymre dig om. Hvis ikke, bør du checke, eller enda slette, alle de eksisterende handlinger.

en: Executable file:
da: Udførbar fil:

en: Execute file
da: Kørbar fil

en: Expression:
da: Udtryk:

en: Failed to add some items to the pinboard, because they are on a remote machine. For example:
    
    %s
da: Nogle af objekterne kunne ikke sættes på opslagstavlen, fordi de er på en anden maskine. For eksempel:
    
    %s

en: Failed to create symlink '%s':
    %s
    
    (this may mean that the ROX theme already exists there, but the 'mime-application:postscript' icon couldn't be loaded for some reason)
da: Det lykkedes ikke at lave den symbolske lænke '%s':
    %s
    
    (dette kan betyde at ROX-temaet allerede findes dér, men at 'mime-application:postscript'-ikonet ikke kunne indlæses)

en: Failed to create symlink from '%s':
    %s
    (note: old link has been deleted)
da: Det lykkedes ikke at lave en symbolsk lænke fra '%s':
    %s
    (bemærk: den gamle lænke er blevet fjernet)

en: Failed to get keyboard grab!
da: Kunne ikke få fat i tastaturet!

en: Failed to read size
da: Det lykkedes ikke at læse størrelsen

en: Failed to scan
da: Det lykkedes ikke at skanne

en: Failed to unlink '%s':
    %s
da: Det lykkedes ikke at aflænke '%s':
    %s

en: File
da: Fil

en: File doesn't exist, or I can't access it: %s
da: Filen eksisterer ikke, eller jeg har ikke adgang til den: %s

en: File menu on right-click
da: Fil-menu ved højreklik

en: File type colours
da: Fil-type farver

en: Filenames (and details) are coloured according to the file's type.
da: Filnavne (og detaljer) skal farves efter deres fils type.

en: Filer windows
da: 'Filer' vinduer

en: Filter Files...
da: Filtrér Filer...

en: Find expression reference
da: Find udtryks-reference

en: Fine
da: Fin

en: Follow Symbolic Links
da: Følg Symbolske Lænker

en: For all files of type `%s' (%s/%s)
da: For alle filer af typen `%s (%s/%s)

en: Force
da: Tving

en: Foreground:
da: Forgrund:

en: French
da: Fransk

en: GNOME-VFS library
da: GNOME-VFS-bibliotek

en: German
da: Tysk

en: Goto:
da: Gå til:

en: Group
da: Gruppe

en: Group %s is not set. Select some files and press Ctrl+%s to set the group. Press %s on its own to reselect the files later.
    Make sure NumLock is on if you use the keypad.
da: Gruppen %s er ikke sat. Vælg nogle filer og tryk Ctrl+%s for at huske gruppen. Tryk %s alene for at genvælge filerne senere.

en: Height of no-go area at bottom of screen.
da: Højden på arealet, der ikke skal benyttes, i bunden af skærmen-

en: Height of no-go area at top of screen.
da: Højden på arealet, der ikke skal benyttes, i toppen af skærmen-

en: Help
da: Hjælp

en: Hence
da: Fra nu

en: Hidden
da: Skjult

en: Home
da: Hjem

en: Home Directory
da: Hjemme-mappen

en: Hour
da: Time

en: Hours
da: Timer

en: Huge Icons
da: Kæmpe Ikoner

en: Hungarian
da: Ungarnsk

en: I can't show you the currently set item, because nothing is currently set. Drag something onto me!
da: Jeg kan ikke vise dig det nuværende valgte objekt da intet er valgt. Træk noget hen på mig!

en: I don't know how to open '%s'
da: Jeg ved ikke hvordan man åbner '%s'

en: I'll show you your SendTo directory now; you should symlink (Ctrl+Shift drag) any applications you want into it.
da: Jeg viser dig nu din 'Send Til' mappe; du bør lave symbolske lænker (Ctrl+Shift træk) til ethvert program du vil have i den.

en: Icon View
da: Ikon Visning

en: Icon grid step:
da: Ikon gitter-finhed:

en: Icon theme
da: Ikon-tema

en: Icon theme '%s' does not contain MIME icons. Using ROX default theme instead.
da: Da ikon-temaet '%s' ikke indeholder nogen MIME-ikoner, bliver standard-ROX-temaet anvendt.

en: Iconified windows
da: Skjulte vinduer

en: Iconify to the
da: Vis skjulte vinduer

en: Icons View
da: Ikon-visning

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Icons, With...
da: Ikoner, Med...

en: If a handler for the specific type isn't set up, use this as the default.
da: Hvis der ikke er sat en handling for den specifikke type, så brug denne som standard.

en: If on then double clicking on the window background resizes the window, just like clicking on the Automatic size mode button in the toolbar.
da: Hvis dette er slået til, vil et dobbelt-klik på vindues-baggrunden tilpasse vinduets størrelse - fuldstændigt som havde man klikket på Automatisk størrelse-tilstands-knappen på værktøjslinjen.

en: If on, all filenames starting with a capital letter come before filenames starting with lowercase ones.
da: Hvis dette er slået til, vil filnavne der starter med stort, komme før navne der ikke gør.

en: If on, the symlink will store the path from the symlink to the target file. Use this if the symlink and the target will be moved together.
    If off, the path from the root directory is stored - use this if the symlink may move but the target will stay put.
da: Hvis dette er slået til vil den symbolske lænke indeholde en relativ sti til målet. Brug dette hvis lænken og målet altid bliver flyttet sammen.
    Hvis dette er slået fra vil den fulde sti til målet blive gemt - brug dette hvis lænke måske bliver flyttet, men målet altid vil være samme sted.

en: If this is on then column headings will be shown in the list view.
da: Hvis dette er valgt, vil kolonne-titler blive vist under liste-visning.

en: If this is on then directories will always appear before anything else when sorting by name.
da: Hvis dette er slået til vil mapper altid vises først i listen, når der sorteresefter navn.

en: If this is on then display options for a new window are inherited from the source window if possible, otherwise they are set to the defaults below.
da: Hvis dette er slået til så bliver visnings-indstillingerne kopieret fra kilde vinduet, hvis muligt; ellers bliver de sat til hvad der er valgt nedenfor.

en: If this is on then files whose names start with a dot are shown too, otherwise they are hidden.
da: Hvis dette er slået til så bliver filer hvis navner der starter med et punktum også vist, ellers er de skjult.

en: If this is set, pinboard icons are always kept completely within screen limits, including the label.
da: Hvis dette er på bliver ikoner på opslagstavlen altid holdt fuldstændig indenfor skærmens areal, også titlen.

en: If this option is on, the filer will show each iconified window as a small button on the pinboard. Requires a compatible window manager, and the pinboard must be in use.
da: Hvis denne mulighed er slået til, vil 'fileren' vise skjulte vinduer som små knapper på opslagstavlen. Dette kræver en kompatibel vindues-håndtering, og at opslagstavlen er i brug.

en: If you have an Xinerama multi-monitor setup, use this option to confine the panels to one monitor instead of spanning them.
da: Hvis du har en Xinerama flerskærms-opsætning, kan du slå dette til for at begrænse paneler til én skærm, i stedet for at bredde sig over flere.

en: If you open a directory and that directory is already displayed in another window, then this option causes the other window to be closed.
da: Hvis du åbner et vindue med en mappe der allerede bliver vist i et andet vindue, vil denne indstilling tvinge det andet vindue til at lukke.

en: Image and text
da: Billeder og tekst

en: Image only
da: Kun billede

en: Image only for applications
da: Kun billeder for programmer

en: Incorrect or missing line break in text/uri-list data
da: Ukorrekt eller manglende linje-afslutning i tekst/uri-liste data

en: Inherit options from source window
da: Arv indstillinger fra kilde vinduet

en: Internal error - bad info type
da: Intern fejl - dårlig info type

en: Internal error: %s unreadable
da: Intern fejl: %s kan ikke læses

en: Invalid .gmo translation file (GNU magic number not found): %s
da: Ugyldig .gmo oversættelses-fil (GNU magic number ikke fundet): %s

en: Invalid .gmo translation file (too short): %s
da: Ugyldig .gmo oversættelses-fil (for kort): %s

en: Invalid Find condition
da: Ugyldinge find parametre

en: Invalid application %s (bad AppRun)
da: Ugyldingt program %s (dårlig AppRun)

en: Invert Selection
da: Vend Valg Om

en: IsBlock
da: ErBlok

en: IsChar
da: ErKar

en: IsDev
da: ErEnhed

en: IsDir
da: ErMappe

en: IsDoor
da: ErDør

en: IsEmpty
da: ErTom

en: IsExecutable
da: ErUdførbar

en: IsLink
da: ErLænke

en: IsMine
da: ErMin

en: IsPipe
da: ErRør

en: IsReadable
da: ErLæselig

en: IsReg
da: ErNorm

en: IsSGID
da: ErSGID

en: IsSUID
da: ErSUID

en: IsSocket
da: ErStik

en: IsSticky
da: ErKlæbrig

en: IsWriteable
da: ErSkrivbar

en: Italian
da: Italiensk

en: Item no longer exists!
da: Objektet eksisterer ikke længere!

en: Japanese
da: Japansk

en: Keep icons within screen limits
da: Hold ikoner indenfor skærm-arealet

en: Keyboard shortcuts
da: Tastatur-genveje

en: Language
da: Sprog

en: Large File Support
da: Understøttelse af Store Filer

en: Large Icons
da: Store Ikoner

en: Largest window size:
da: Største vinduesstørrelse:

en: Last _Modified
da: Sidst _Ændret

en: Link
da: Lav Lænke

en: Link target:
da: Lænke-mål:

en: Link...
da: Lav Lænke...

en: List View
da: Liste-visning

en: Look Inside
da: Kig Indeni

en: Look inside ... ?
da: Kig indendi ... ?

en: MIME types
da: MIME-typer

en: Max width (Large icons):
da: Største bredde (Store ikoner):

en: Maximum width for the text beside a Small Icon.
da: Maksimal bredde for tekst ved siden af et lille ikon.

en: Menus
da: Menuer

en: Mins
da: Minutter

en: Missing ',' after icon label
da: Mangler ',' efter ikon titlen

en: Missing '='
da: Mangler '='

en: Missing '>' in icon label
da: Mangler '>' i ikon titlen

en: Missing < or > in panel config file
da: Mangler < eller > i panel configurations filen

en: Modify time:
da: Modificer tid:

en: Most window managers provide a way to iconify (or 'minimise') windows, and various programs, including ROX-Filer, can be used to display the iconified windows.
da: De fleste vindues-håndterere indeholder en mulighed for at skjule (eller 'minimere') vinduer, og diverse programmer, der i blandt ROX-Filer, kan bruges til at vise disse skjulte vinduer.

en: Mount
da: Montér

en: Mount / Unmount
da: Montér / Afmontér

en: Mount and unmount filesystems without confirming first.
da: Montér og afmontér filsystemer uden at spørge først.

en: Mount point
da: Monterings-punkt

en: Mount point (%s)
da: Monteringspunkt (%s)

en: Mount point for %s (%s)
da: Monteringspunktet for %s (%s)

en: Move
da: Flyt

en: Move files without confirming first.
da: Flyt filer uden at spørge igen først.

en: Move the files
da: Flyt filerne

en: NOTE: Your system does not support long options - 
    you must use the short versions instead.
da: BEMÆRK: Dit system understøtter ikke lange valgmuligheder - 
    du bliver nød til at bruge de korte istedet.

en: Name
da: Navn

en: Never automatically resize
da: Tilpas aldrig størrelsen automatisk

en: New
da: Ny

en: New Window
da: Nyt Vindue

en: New pathname is not absolute
da: Nyt mappenavn er ikke absolut

en: New window on button 1
da: Nyt vindue på knap 1

en: NewDir
da: Ny Mappe

en: NewFile
da: Ny Fil

en: Newer
da: Nyere

en: Next Click
da: Næste Klik

en: No
da: Nej

en: No (apsymbols.h not found)
da: Nej (apsymbols.h er ikke fundet)

en: No (need 2.8.0 or later)
da: Nej (kræver 2.8.0 eller nyere)

en: No Icons
da: Ingen ikoner

en: No URIs in the text/uri-list (nothing to do!)
da: Ingen URIs i text/uri-list (intet at gøre!)

en: No details
da: Ingen detaljer

en: No items%s
da: Ingen objekter%s

en: No pinboard was in use... the 'Default' pinboard has been selected. Use 'rox -p=Default' to turn it on in future.
da: Der var ikke nogen opslagstavle i brug, derfor er opslagstavlen 'Default' blevet valgt. Brug 'rox -p=Default' for at slå den til fremover.

en: No run action defined
da: Ingen kør handling defineret

en: Non-executable %s
da: Ikke-kørbar fil %s

en: None
da: Ingen

en: None of these files are on the local machine - I can't operate on multiple remote files - sorry.
da: Ingen af disse filer er på denne maskine - Jeg kan ikke arbejde på netwærks-filer - desværre.

en: Normally, right clicking on the desktop background will open the pinboard menu and left clicking will clear the selection. Turn this on to forward the events to your window manager instead. Clicks on icons will not be forwarded.
da: Normalt vil et højreklik på skrivebords-baggrunden åbne opslagstavle-menuen, og et venstreklik vil fravælge det valgte på opslagstavlen. Hvis dette er slået til, vil alle klik blive sendt videre til vindues-håndteringen i stedet. Klik på ikoner vil ikke blive videresendt.

en: Normally, you can just select a command from the menu (click 
    on the arrow beside the command box). Sometimes, you need more...
    
    The format of a command is: <b>CHANGE, CHANGE, ...</b>
    Each <b>CHANGE</b> is: <b>WHO HOW PERMISSIONS</b>
    <b>WHO</b> is some combination of <b>u</b>, <b>g</b> and <b>o</b> which determines whether to
    change the permissions for the User (owner), Group or Others.
    <b>HOW</b> is <b>+</b>, <b>-</b> or <b>=</b> to add, remove or set exactly the permissions.
    <b>PERMISSIONS</b> is some combination of the letters <b>rwxXstugo</b>
    
    Bracketed text and spaces are ignored.
    
    <u>Examples</u>
    <b>u+rw</b>: the file owner gains read and write permission
    <b>g=u</b>: the group permissions are set to be the same as the user's
    <b>o=u-w</b>: others get the same permissions as the owner, but without write permission
    <b>a+x</b>: <b>a</b>ll get execute/access permission - same as <b>ugo+x</b>
    <b>a+X</b>: directories become accessable by everyone; files which were
    executable by anyone become executable by everyone
    <b>u+rw, go+r</b>: two commands at once!
    <b>u+s</b>: set the SetUID bit - often has no effect on script files
    <b>755</b>: set the permissions directly
    
    See the chmod(1) man page for full details.
da: Normalt kan du bare vælge en kommando fra menuen (klik på 
    pilen ved siden af kommando-boksen). Sometider, kræver det mere...
    
    Formattet af en kommando er:<b>ÆNDRING, ÆNDRING, ...</b>
    Hver <b>ÆNDRING</b> er: <b>HVEM HVORDAN TILLADDELSER</b>
    <b>HVEM</b> er en kombination af <b>u</b>, <b>g</b> og <b>o</b> som bestemmer om der skal ændres
    tilladelser for User (ejeren), Group (gruppen) eller Others (andre).
    <b>HVORDAN er <b>+</b>, <b>-</b> eller <b>=</b> til at tilføje, fjerne eller sætte de præcise tilladelser.
    <b>TILLADDELSER</b> er en kombination af bogstaverne <b>rwxXstugo</b>
    
    Tekst mellem <b>{</b> og <b>}</b> og mellemrum bliver ignoreret.
    
    <u>Eksempler</u>
    <b>u+rw</b>: filens ejer får læse- og skrive-tilladelser
    <b>g=u</b>: gruppens tilladelser bliver de samme som ejerens
    <b>o=u-w</b>: andre får samme tilladelser som ejeren, dog uden skrive-tilladdelse
    <b>a+x</b>: alle får udfør og adgangs-tilladelser - det samme som <b>ugo+x</b>
    <b>a+X</b>: mapper bliver tilgængelige for alle; filer som var
    udførbare af nogen bliver udførbare af alle
    <b>u+rw, go+r</b>: to kommandoer på en gang!
    <b>u+s</b>: sæt SetUID-delen - har ofte ingen effekt på skript-filer
    <b>755</b>: sæt tilladelserne direkte
    
    Se chmod(1) man-siden for detaljer.

en: Norwegian
da: Norsk

en: Not
da: Ikke

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with Alt held down.
da: Bemærk at du stadig kan få menuen frem ved at trække med Alt-knappen holdt nede.

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with the left button and holding down the Alt key.
da: Bemærk at du stadig kan få menuen frem ved at trække med venstre museknap, mens du holder Alt-knappen nede.

en: Note that you must save your choices and restart the filer for the new language setting to take full effect.
da: Bemærk at du skal gemme dine valg og genstarte programmet før den nye sprog indstillling tager fuld effekt.

en: Nothing
da: Intet

en: Now
da: Nu

en: OR
da: ELLER

en: Only files (and certain applications) can be used to set the background image.
da: Kun filer (og visse programmer) kan bruges til at sætte baggrunds-billedet.

en: Only for the file `%s'
da: Kun for filen `%s'

en: Only for the type `%s' (%s/%s)
da: Kun for typen `%s' (%s/%s)

en: Only log directories as they are copied
da: Lav kun log over mapper efterhånden som de bliver kopieret

en: Only log directories being deleted
da: Lav kun log over sletning af mapper

en: Only over-write if source is newer than destination.
da: Overskriv kun hvis kilden er nyere end destinationen.

en: Only the image is shown.
da: Kun billedet bliver vist

en: Open AVFS
da: Open med AVFS

en: Open As Text
da: Åben Som Tekst

en: Open unmounted
da: Åbn umonteret

en: Options
da: Indstillinger

en: Options...
da: Indstillinger...

en: Override window manager control of the pinboard and panels
da: Tilsidesæt vindues-behanderens kontrol af opslagstavlen og paneler

en: Owner
da: Ejer

en: Owner, Group:
da: Ejer, Gruppe:

en: Panel is a 'dock'
da: Panelet er en 'dok'

en: Panel style
da: Panel-stil

en: Panel width (thin)
da: Panel-tykkelse (tynd)

en: Panels
da: Paneler

en: Panels are bars of icons that run along the side of the screen. See the manual for information about using panels.
da: Paneler er rækker af ikoner der løber langs siden af skærmen. Se manualen for mere information omkring paneler og deres brug.

en: Parent, New Window
da: Overmappe, Nyt Vindue

en: Parent, Same Window
da: Overmappe, Samme Vindue

en: Pass all backdrop mouse clicks to window manager
da: Videresend alle museklik på baggrunden til vindues-håndteringen

en: Path
da: Sti

en: Pattern:
da: Mønster:

en: Permissions
da: Tilladdelser

en: Pinboard
da: Opslagstavle

en: Pinboard behaviour
da: Opslagstavlens opførsel

en: Pipe:
da: Rør:

en: Polish
da: Polsk

en: Portuguese (Brasil)
da: Portugisisk (Braziliansk)

en: Press the desired shortcut (eg, Control+F1)
da: Tryk den ønskede genvej (f.eks. Control+F1)

en: Program %s not found - deleted?
da: Programmet %s ikke fundet - slettet?

en: Properties
da: Egenskaber

en: Properties of ... ?
da: Egenskaber af ... ?

en: Purge thumbnails disk cache
da: Rens miniature disk-mellemlageret

en: Put the cursor on an entry in the list to move it
da: Placér markøren på det objekt i listen du vil flytte

en: Quiet
da: Stille

en: ROX application
da: ROX programmet

en: ROX-Filer does not yet support mount points on your system. Sorry.
da: ROX-Filer understøtter desværre endnu ikke monterings-punkter under dit system.

en: ROX-Filer has converted your Options file to the new XML format
da: Din gamle Indstillings-fil er blevet konverteret til det nye XML format

en: Read
da: Læs

en: Real directory:
da: Rigtige mappe:

en: Really delete icon '%s'?
da: Vil du virkelig slette ikonet '%s'?

en: Recently Visited
da: For Nyligt Besøgte

en: Recurse
da: Rekursivt

en: Refresh
da: Opdater

en: Regular file:
da: Normal fil:

en: Remote app can't or won't send me the data - sorry
da: Det andet program kan eller vil ikke sende mig dataen - desværre

en: Remote application wants to use Direct Save, but I can't read the XdndDirectSave0 (type text/plain) property.
da: Det andet program vil gerne bruge Direct Save, men jeg kan ikke læse XdndDirectSave0 (type text/plain) delen.

en: Remove Item(s)
da: Fjern Objekt(er)

en: Rename
da: Omdøb

en: Rename ... ?
da: Omdøb ... ?

en: Rename...
da: Omdøb...

en: Rescan directory contents
da: Genscan mappens indhold

en: Resize Window
da: Tilpas størrelse på Vindue

en: Resize when changing the display style
da: Ændr størrelsen ved ændring af visnings-stil

en: Restore all choices to how they were when the Options box was opened.
da: Gendan alle valg så de er som da Indstillings-vinduet blev åbnet.

en: Reversed
da: Omvendt

en: Romanian
da: Rumænsk

en: Run action:
da: Kør handling:

en: Running as user '%s'
da: Kører som bruger '%s'

en: Running with GTK version %d.%d.%d
da: Kører med GTK version %d.%d.%d

en: Russian
da: Russisk

en: S
da: K

en: Same as current window
da: Det samme som det nuværende vindue

en: Same as default
da: Det samme som standard

en: Save As:
da: Gem som:

en: Save Display Settings...
da: Gem Visnings-indstillinger...

en: Scale
da: Skalér

en: Scale the image to fit the backdrop area, without distorting it
da: Skalér billedet til at passe på baggrundsarealet, uden at forvrænge det

en: Scanning
da: Scanner

en: Scanning,
da: Scanner,

en: Search inside ... ?
da: Søg indeni ... ?

en: Sec
da: Sek

en: Secs
da: Sekunder

en: Select
da: Vælg

en: Select All
da: Vælg Alle

en: Select If...
da: Vælg Hvis...

en: Select If:
da: Væg Hvis:

en: Select Named:
da: Vælg Navngivede:

en: Select all/invert selection
da: Vælg alt/vend valg om

en: Select by Name...
da: Vælg efter Navn...

en: Select display properties to save
da: Vælg hvilke visnings-indstillinger der skal gemmes

en: Select the buttons you want on the bar:
da: Vælg hvilke knapper du ønsker at have på bjælken:

en: Send ... to ... ?
da: Send ... til ... ?

en: Send To...
da: Send til...

en: Set Icon...
da: Definer Ikon...

en: Set Run Action...
da: Sæt Kør Hændelse...

en: Set Type...
da: Sæt Type...

en: Set backdrop
da: Indstil baggrund

en: Set default for all `%s/<anything>'
da: Sæt som normalt for alle `%s/<hvad som helst>'

en: Set icon
da: Definer ikon

en: Set icon for ... ?
da: Definer ikonet for ... ?

en: Set icon for all `%s/<anything>'
da: Sæt som ikon for alle `%s/<hvad som helst>'

en: Set keyboard shortcuts
da: Indstil tastatur-genveje

en: Set permissions on ... ?
da: Sæt tilladelserne på ... ?

en: Set run action
da: Sæt kør handling

en: Set run action for ... ?
da: Sæt kør handlingen for ... ?

en: Set type
da: Sæt type

en: Set type of ... ?
da: Definer typen på ... ?

en: Set type reference
da: Find udtryks reference

en: Setting icon disabled by CHOICESPATH
da: Gemning af Choices er slået fra af CHOICESPATH variablen

en: Shell Command...
da: Shell kommando...

en: Shift Open
da: Shift Åben

en: Shift Open ... ?
da: Shift Åben ... ?

en: Short titlebar flags
da: Korte titelbjælke-flag

en: Show
da: Vis

en: Show Bookmarks
da: Vis Bogmærker

en: Show Help Files
da: Vis Hjælpe-filer

en: Show Hidden
da: Vis Skjulte

en: Show Info
da: Vis Info

en: Show Location
da: Vis Oprindelse

en: Show ROX-Filer help
da: Vis ROX-Filers hjælp

en: Show Target
da: Hvis Mål

en: Show Thumbnails
da: Vis Thumbnails

en: Show _Help Files
da: Vis _Hjælpe-filer

en: Show a menu of possible actions
da: Vis en menu over mulige handlinger

en: Show column headings
da: Vis kolonne-titler

en: Show extra details
da: Vis ekstra detaljer

en: Show hidden
da: Vis skjulte

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Show iconified windows
da: Vis skjulte vinduer

en: Show image thumbnails
da: Vis thumbnails af billeder

en: Show the File menu instead of the main menu when right-clicking with files selected (the main menu can be accessed by holding down Control).
da: Vis fil-menuen i stedet for hovedmenuen, ved højreklik, hvis der er valgte filer (hovedmenuen bliver vist hvis Control holdes nede).

en: Show the current choice in a filer window
da: Vis the nuværende valg i et 'filer' vindue

en: Show the number of items displayed in a filer window, as well as the number of hidden items (if any). When there's a selection, show the number of selected items and their combined size.
da: Vis antallet af objekter vist i 'filer' vinduet, sammen med antallet af  skjulte objekter (hvis nogen). Når noget er valgt vises antallet af valgte objekter og deres sammenlagte størrelse.

en: Show totals of items
da: Vis totaler af objekter

en: Show/hide hidden files
da: Vis/Skjul skjulte filer

en: Single-click navigation
da: Et-kliks navigation

en: Single-click to open
da: Et-klik for at åbne

en: Size
da: Størrelse

en: Size of icons in menus:
da: Størrelsen af ikonerne i menuen:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Sizes
da: Størrelser

en: Small Icons
da: Små Ikoner

en: Smaller Icons
da: Mindre Ikoner

en: Socket:
da: Stik:

en: Some of these files are on a different machine - they will be ignored - sorry
da: Nogle af disse filer er på en anden maskine - de vil blive ignoreret - desværre

en: Some older applications don't support XDND fully and may need to have this option turned on. Use this if dragging files to an application shows a + sign on the pointer but the drop doesn't work.
da: Nogle ældre programmer understøtter ikke XDND fuldt ud og kan have brug for at denne indstilling er slået til. Slå denne til hvis træk af filer til et program viser et + tegn på muse-pointeren men trækket ikke virker.

en: Some window managers don't support the new Extended Window Manager Hints system, and so treat the pinboard and panels like normal windows. Turn this on to fix problems such as the pinboard coming to the front when you click on it, titlebars and other decorations appearing around windows, or having them appear in window-select lists.
da: Nogle vindues-håndterere understøtter ikke det nye Udvidede Vindues-Håndterings-Prej-system (Extended Window Manager Hints), og behandler derfor opslagstavlen og paneler som normale vinduer. Slå dette til for at rette problemer, så som at opsalgstavlen kommer forrest, når du klikker på den, tittelbjælker og andre dekorationer på paneler, eller at begge dele er at finde i vindues-listen.

en: Sometimes the filer doesn't know about your desktop furniture and puts iconified windows under (for example) the Gnome panel. You can define a top or bottom margin to avoid placing the icons there. The filer already knows about its own panel.
da: Nogle gange kender 'fileren' ikke til hvad du har på skrivebordet, og kan finde på at lægge skjulte vinduer nedenunder (f.eks.) Gnome-panelet. Du kan definere en top og/eller bund margen for at undgå at ikonerne bliver placeret dér. 'Fileren' kender allerede til sine egne paneler.

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or XdndDirectSave0.
da: Desværre - Jeg skal bruge et mål af typen text/uri-list eller XdndDirectSave0.

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or application/octet-stream.
da: Desværre - Jeg skal bruge et mål af typen text/uri-list eller application/octet-stream.

en: Sorry, I can't use '%s' because it's not a local file.
da: Jeg kan desværre ikke bruge '%s', da det ikke er en lokal fil.

en: Sorry, can't display a menu of actions for a remote file / raw data.
da: Jeg kan desværre ikke vise en menu over handlinger for en fjern fil og/eller rå data.

en: Sorry, you need to drop exactly one file onto the drop area.
da: Desværre; du kan kun slippe én fil oven på slip-området.

en: Sort
da: Sortér

en: Sort by Date
da: Sortér efter Dato

en: Sort by Group
da: Sortér efter Gruppe

en: Sort by Name
da: Sortér efter Navn

en: Sort by Owner
da: Sortér efter Ejer

en: Sort by Size
da: Sortér efter Størrelse

en: Sort by Type
da: Sortér efter Type

en: Sort by date
da: Sortér efter dato

en: Sort by group
da: Sortér efter gruppe

en: Sort by name
da: Sortér efter navn

en: Sort by owner
da: Sortér efter ejer

en: Sort by size
da: Sortér efter størrelse

en: Sort by type
da: Sortér efter type

en: Sort by:
da: Sortér efter:

en: Sort type and order
da: Sorterings-type og rækkefølge

en: Sorting
da: Sortering

en: Spanish
da: Spansk

en: Spring delay:
da: Spring forsinkelse:

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Stretch
da: Udstræk

en: Stretch the image to fill the backdrop area
da: Stræk billedet så det fylder baggrundsarealet

en: Swedish
da: Svensk

en: Switch to xterm
da: Skift til xterm

en: Sym link
da: Symbolsk lænke

en: Symbolic link
da: Symbolsk lænke

en: Symbolic link to
da: Symbolsk lænke til

en: Symlink
da: Lav symbolsk lænke

en: Symlink ... ?
da: Lav en symbolsk lænke ... ?

en: Symlink any programs you want into this directory. They will appear in the menu for all items of this type (%s/%s).
da: Lav symbolske lænker, til ethvert program du ønsker, i denne mappe. De vil være at finde i menuen for alle objekter af denne type (%s/%s).

en: Symlink from '%s' already exists. Replace it with a link to '%s'?
da: Der findes allerede en symbolsk lænke fra '%s'. Skal den erstattes med en lænke til '%s'?

en: T
da: M

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Text shadow:
da: Tekst-skygge:

en: Text under icons
da: Tekst under ikoner

en: Text wider than this is broken onto two lines in Large Icons mode. In Huge Icons mode, text is wrapped when 50% wider than this.
da: Tekst der er bredere end dette bliver brudt i to linjer når vist som Store Ikoner. Vist som Kæmpe Ikoner bliver tekstet brudt hvis deb er størrere end 50% ad dette.

en: The -o argument is no longer used. You can turn on override redirect from the Options box instead.
da: Argumentet -o bliver ikke længere brugt. Du kan slå tilsidesættelse til i Indstillings-vinduet i stedet.

en: The `Send To' menu provides a quick way to send some files to an application. The applications listed are those in the following directories:
    
    %s
    %s
    The `Send To' menu may be opened by Shift+Menu clicking over a file.
    
    Advanced use:
    You can also create subdirectories called `.text_html', `.text', etc which will only be shown for files of that type. `.group' is shown only when multiple files are selected.
da: 'Send Til' menuen er en hurtig måde at sende filer til et program. Programmerne på listen er i de følgende mapper:
    
    %s
    %s
    'Send Til' menuen kan åbnes ved at Shift+Menu-klikke på en fil.
    
    Avanceret brug:
    Du kan også lave undermappe navngivet '.text_html', '.text', osv. som kun vil blive vist for filer af den type. '.group' bliver kun vist når flere filer er valgt.

en: The backdrop handler must be an application directory. Drag an application directory into the Set Backdrop dialog box, or (for programmers) pass it to the SOAP SetBackdropApp method.
da: Baggrunds-håndteringen er nødt til at være en program-mappe. Træk en program-mappe ind i "Indstil Baggrund"-dialogboksen, eller (for programører) videregiv den til SOAP SetBackdropApp-metoden.

en: The filer will resize windows whenever it seems useful (that is, when changing directory or display style).
da: Vinduet vil tilpasse sin størrelse hver gang det virker nyttigt (det vil sige, ved skift af mappe eller ændring af visnings-stil).

en: The font used for the text displayed under the icons
da: Skrifttypen der bliver brugt til teksten vist under ikonerne

en: The keyboard shortcut is:
da: Tastatur-genvejen er:

en: The largest size, as a percentage of the screen size, that the auto-resizer will resize a window to.
da: Den største største, som en procentdel af skærm-størrelsen, som vinduet vil tilpasse sig til.

en: The location must contain at least one character!
da: Stien skal indeholde i hvertfald et tegn!

en: The monitor the panels are confined to in Xinerama mode (numbered from 0).
da: Den skærm som paneler begrænser sig til i Xinerama-tilstand (nummereret fra 0)

en: The pathname you gave does not exist. The icon has not been changed.
da: Sti-navnet du gav findes ikke. Ikonet er ikke blevet ændret.

en: The program to launch when you choose `Xterm Here' from the menu.
da: Programmet der bliver startet når du vælger 'Xterm Her' fra menuen.

en: The size of the panels.
da: Størrelsen af paneler.

en: The text displayed under the icon is:
da: Teksten der bliver vist under ikonet er:

en: Themes should be placed inside the ~/.icons directory.
da: Temaer bør placeres i mappen ~/.icons.

en: There are no thumbnails to delete
da: Der er ikke nogle miniature at slette

en: There was one error.
da: Der skete 1 fejl.

en: There were %d errors.
da: Der var %d fejl.

en: Thick
da: Tyk

en: Thin
da: Tynd

en: This filename is not valid UTF-8. You should rename it.
da: Dette filnavn er ikke i korrekt UTF-8. Du bør omdøbe den.

en: This is already the canonical name for this directory.
da: Dette er allerede det korteste navn for denne mappe.

en: This is not a program! Give me an application instead!
da: Dette er ikke et prgram! Giv mig et program istedet!

en: This is the default setting for new windows. Use the Display menu to turn thumbnails on and off for individual windows.
da: Dette er standard-indstillingen for nye vinduer. Brug Vis-menuen til at slå miniature fra og til for individuelle vinduer.

en: This item is already at the end
da: Dette objekt er allerede i slutningen

en: This option sets how long, in ms, you must hold a file over a directory before it will spring open. The above option must be turned on for this to have any effect.
da: Denne indstilling justerer hvor lang tid, i millisekunder, du skal holde en en fil over en mappe før den springer åben. Indstillingen ovenover skal slås til før denne har nogen effekt.

en: This option, which requires the above option to be turned on too, causes the highlighted directory to 'spring open' after the file is held over it for a short while.
da: Denne indstilling, som kræver indstillingen ovenover slået til, får den markerede mappe til at 'springe' åben efter at filen har været holdt over den i et kort stykke tid.

en: Thumbnails
da: Miniature

en: Thumbnails cache
da: Miniature mellemlager

en: Tile
da: Læg som fliser

en: Tile the image over the backdrop area
da: Læg billedet som fliser hen over baggrunden

en: Times
da: Tider

en: Title
da: Tittel

en: To set a keyboard short-cut for a menu item:
    
    - Open the menu over a filer window,
    - Move the pointer over the item you want to use,
    - Press the key you want attached to it.
    
    The key will appear next to the menu item and you can just press that key without opening the menu in future.
da: For at indstille en tastatur-genvej for en menu-funktion:
    
    - Åben menuen,
    - Flyt muse-pointeren over den funktion du vil bruge,
    - Tryk på den tast du vil afsætte til funktionen.
    
    Tasten vil vise sig ved siden af funktionen og du kan bare presse den tast uden at åbne menuen for fremtiden.

en: To speed things up, the generated thumbnails are stored in the hidden ~/.thumbnails directory. Click here to remove all the cached thumbnails. They will be created again as needed.
da: For at gøre det hurtigere, bliver genererede miniature gemt i den skjulte mappe ~/.thumbnails. Klik her for at fjerne alle de mellemlagrede miniature. De vil blive skabt igen når de skal bruges.

en: Toolbar
da: Værktøjslinje

en: Toolbar type:
da: Værktøjslinje type:

en: Tools/Minibuffer
da: Værktøjer/Minibuffer

en: Top margin
da: Top-margen

en: Translation
da: Oversættelse

en: Try `ROX-Filer/AppRun --help' for more information.
da: Prøv 'ROX-Filer/AppRun --help' for mere information.

en: Try `ROX-Filer/AppRun -h' for more information.
da: Prøv 'ROX-Filer/AppRun -h' for mere information.

en: Types
da: Typer

en: Unable to load image file -- maybe it's not in a format I understand, or maybe the permissions are wrong?
    The icon has not been changed.
da: Kunne ikke læse billed-filen -- måske er den ikke i et format jeg forstår,  elle også er tilladelserne ikke i orden?
    Ikonet er ikke blevet ændret.

en: Unique windows
da: Unikke vinduer

en: Unknown
da: Ukendt

en: Unknown action requested
da: Ukendt handling anmodet

en: Unknown details type '%s'
da: Ukendt detalje-type '%s'

en: Unknown sorting type '%s'
da: Ukendt sorterings-type '%s'

en: Unknown style '%s'
da: Ukendt stil '%s'

en: Unknown target
da: Ukendt mål

en: Unknown type:
da: Ukendt type:

en: Unmount
da: Afmontér

en: Unnamed
da: Unavngivet

en: UntitledData
da: Utitlet Data

en: Up
da: Op

en: Use a 16-pixel grid for positioning icons on the desktop.
da: Bruger et 16-pixel gitter til at placere ikoner på desktoppen.

en: Use a 2-pixel grid for positioning icons on the desktop.
da: Bruger et 2-pixel gitter til at placere ikoner på desktoppen.

en: Use a 32-pixel grid for positioning icons on the desktop.
da: Bruger et 32-pixel gitter til at placere ikoner på desktoppen.

en: Use a copy of the image as the default for all files of these MIME types.
da: Anvend en kopi af billedet som standard for alle filer af denne MIME-type.

en: Use a copy of the image for all files of this MIME type.
da: Anvend en kopi af billedet som standard for alle filer af denne MIME-type.

en: Use custom font:
da: Brug udvalgt skrifttype:

en: Use single letters instead of words for Scanning, All and Thumbs indicators in the titlebar.
da: Brug enkelte bogstaver i stedet for ord til Skanner-, Alle- og Miniature-indikatorenepå tittelbjælken.

en: Use the 'Set Icon...' dialog box to set the icon for each MIME type. Note that icons set this way override those from the selected theme.
da: Brug 'Definer Ikon...' dialog-boksen til at definere ikonet for hver MIME-type.Bemærk at ikoner der er defineret på denne måde vil blive valgt fremfor det valgte temas ikoner.

en: Use the LANG environment variable
da: Brug LANG miljø variabel

en: Use this application for all files with this MIME type.
da: Brug dette program til alle filer med denne MIME-type.

en: User-definable shortcuts are disabled by default in Gtk2, and you have not enabled them. You can turn this feature on by:
    
    1) using an XSettings manager, such as ROX-Session or gnome-settings-daemon, or
    
    2) adding this line to ~/.gtkrc-2.0:
    	gtk-can-change-accels = 1
    	(this only works if NOT using XSETTINGS)
da: Bruger-definerede tastatur-genveje er som standard slået fra i Gtk2, og du har ikke slået dem til. Du kan slå dem til ved at:
    
    1) bruge en XSettings-håndterer, så som ROX-Session eller gnome-settings-daemon, eller
    
    2) tilføje denne linje til ~/.gtkrc-2.0;
    	gtk-can-change-accels·=·1
    	(dette virker kun hvis XSettings IKKE bliver brugt)

en: View type:
da: Vis type:

en: WRITE-PROTECTED
da: SKRIVE-BESKYTTET

en: Week
da: Uge

en: Weeks
da: Uger

en: When automatic icon sizing is selected: If the directory contains this many items then it will be shown using Small Icons, otherwise Large Icons will be used.
da: Når den automatiske ikon-størrelse er valgt, vil mapper med mange objekter blive vist med små ikoner, og mapper med få objekter blive vist med store ikoner.

en: When dragging files with the left mouse button
da: Når man trækker filer med venstre muse-knap

en: When dragging files with the middle mouse button
da: Når man trækker filer med den midterste muse-knap

en: When this is on you can drag a file over a sub-directory or program in a filer window. The item will highlight when you do this and dropping the file will put it into that directory, or load it into the program.
da: Når dette er slået til kan du trække en fil over en undermappe eller program i et vindue. Objektet vil blive markeret nå du gør dette, og et slip af filen vil putte den i den mappe, eller hente det ind i programmet.

en: When thumbnails are turned on, each image file in a directory is loaded and a small thumbnail of it is shown.
da: Når miniature er slået til, vil hver billede-fil i en mappe blive læst og en lille miniature-udgave af billedet vil blive vist i stedet for det normale ikon.

en: When using a pinboard, you can drag files and applications onto the desktop background to create shortcuts to them.
da: Når opslagstavlen er i brug kan du trække filer og programmer hen på skrivebords-baggrunden for at skabe genveje til dem.

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if nothing happens (eg, because there are several possibilities and the next letter varies).
da: Under brug af 'Skriv Sti..' minibufferen og Tab bliver trykket bliver der bippet vis intet sker (f.eks. fordi der er flere muligheder og det næste bogstavet varierer).

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if there is more than one matching file, even though some more letters were added.
da: Under brug af 'Skriv Sti...' minibufferen og Tab bliver trykket bliver der bippet hvis der er mere end en matchende fil, også selvom der er blevet tilføjet flere bogstaver.

en: When you drag a file from a web browser or other remote source, this program will be run to download it. $1 is the URI dragged to the filer, and the current directory is the destination. Eg:
    xterm -e wget $1
da: Når du trækker en fil fra en netlæser, eller anden ekstern kilde, vil dette program blive brugt til at hende den. $1 er den URI som er trukket til 'fileren', og den nuværende mappe er destinationen. F.eks.
    xterm -e wget $1

en: Width of toolbar sets minimum width of window
da: Bredden på værktøjsbjælken sætter den mindst mulige størrelse af vinduet

en: Window
da: Vindue

en: Window behaviour
da: Vindues-opførsel

en: Window manager problems
da: Vindues-håndterings-problemer

en: World
da: Andre

en: Write
da: Skriv

en: XDS protocol error: leafname may not contain '/'
da: XDS protokol fejl: leafnavn må ikke indeholde '/'

en: XDS protocol error: return code should be 'S', 'F' or 'E'
da: XDS protokol fejl: returnet kode skulle være 'S', 'F' eller 'E'

en: XdndDirectSave0 target provided, but the atom XdndDirectSave0 (type text/plain) did not contain a leafname
da: XdndDirectSave0 mål givet, men atomet XdndDirectSave0 (type text/plain) må ikke indeholde et leafnavn

en: Xinerama monitor %d unavailable
da: Xinerama-skærm %d er ikke tilgængelig

en: Xterm Here
da: Xterm Her

en: Year
da: År

en: Years
da: År

en: Yes
da: Ja

en: Yes (can run with older glibc versions)
da: Ja (kan køre med ældre udgaver af glibc)

en: You can only set the backdrop to an image or to a program which knows how to manage ROX-Filer's backdrop.
    
    Programmers: the application's AppInfo.xml must contain the CanSetBackdrop element, as described in ROX-Filer's manual.
da: Du kan kun sætte baggrunden til at være et billede eller til at være et program som ved hvordan man sætter ROX-Filers baggrund.
    
    Programmører: programmets AppInfo.xml skal indeholde CanSetBackdrop-elementet,som beskrevet i ROX-Filer-manualen.

en: You can only set the run action for a regular file
da: Du kan kun sætte kør hændelsen for en normal fil

en: You can't open a second view onto this directory because the `Unique Windows' option is turned on in the Options window.
da: Du kan ikke åbne en til oversigt over denne mappe fordi 'Unikke Vinduer' insdstillingen er slået til i Indstillinger vinduet.

en: You cannot do this to more than one item at a time
da: Du kan ikke gøre dette ved mere end et objekt ad gangen

en: You have tried to close a panel via the window manager - I usually find that this is accidental... really close?
da: Du har prøvet at lukke et panel via window manageren - Jeg plejer at opfatte det som et uheld... vil du rent faktisk lukke det?

en: You must first select some items to remove
da: Du skal først vælge nogle objekter at fjerne

en: You must open the menu over an item
da: Du skal åbne menuen over et objekt

en: You need to select some items to count
da: Du skal vælge nogle ting at tælle

en: You need to select some items to search through
da: Du skal vælge nogle ting at gennemsøge

en: You need to select the items whose permissions you want to change
da: Du skal vælge hvilke objekter du vil ændre tilladelser på

en: You need to select the items whose type you want to change
da: Du skal vælge hvilke objekter du vil ændre typen af

en: You should Shift+Menu click over a file to send it somewhere
da: Du burde Shift-klikke på en fil for at sende den til noget

en: You should first select some rows to delete
da: Du skal først vælge nogle linjer at fjerne

en: You'll have to resize windows manually, using the window manager, the `Resize Window' menu entry or by double-clicking on the window background.
da: Du vil være nødt til at tilpasse størrelsen på vinduer manuelt, enten ved brug af 'Tilpas størrelse på Vindue' i menuen eller ved at dobbelt-klikke på vindue-baggrunden.

en: Your CHOICESPATH variable setting prevents customisations - sorry.
da: Din CHOICESPATH variabel indstilling umuliggør ændringer - desværre.

en: Your old panel file has been converted to the new XML format.
da: Din gamle panel-fil er blevet konverteret til det nye XML format.

en: Your old pinboard file has been converted to the new XML format.
da: Din gamle opslagstavle-fil er blevet konverteret til det nye XML format.

en: _Group
da: _Gruppe

en: _Name
da: _Navn

en: _Owner
da: _Ejer

en: _Permissions
da: _Tilladdelser

en: _Quiet
da: _Stille

en: _Relative link
da: _Relativ lænke

en: _Replace
da: _Erstat

en: _Revert
da: _Fortryd ændringer

en: _Size
da: _Størrelse

en: `Xterm Here' program
da: 'Xterm Her' program

en: a+x (Make executable/searchable)
da: a+x (Gør udførbar/søgelig)

en: a-x (Make non-executable/non-searchable)
da: a-x (Gør ikke-udførbar/ikke-søgelig)

en: ascending
da: stigende

en: atime
da: atid

en: blocks
da: blokke

en: bottom-left
da: nederst til venstre

en: bottom-right
da: nederst til højre

en: bytes
da: byte

en: ctime
da: ctid

en: descending
da: faldende

en: directories
da: mapper

en: directory
da: mappe

en: features set at compile time
da: funktioner sat ved kompilerings tid

en: file
da: fil

en: file(1) says... %s
da: file(1) siger... %s

en: files
da: filer

en: go-rwx (Private - owner access only)
da: go-rwx (Privat - kun ejer adgang)

en: go-w (Fix security problem)
da: go-w (Ret sikkerheds-problemmet)

en: go=u-w (Public access, not write)
da: go=u-w (Offentlig adgang, ikke skrivbar)

en: horizontally
da: vandret linje

en: item
da: objekt

en: items
da: objekter

en: lstat(2) failed: %s
da: lstat(2) mislykkedes: %s

en: merge contents
da: sammensmelt indehold

en: mounted
da: monteret

en: mtime
da: mtid

en: nlinks
da: nlænke

en: no directories)
da: ingen mapper)

en: overwrite
da: overskriv

en: pixels
da: billedpunkter

en: prune
da: beskær

en: size
da: størrelse

en: top-left
da: øverst til venstre

en: top-right
da: øverst til højre

en: u+rw (Give owner read+write)
da: u+rw (Giv ejer læs+skriv)

en: unmounted
da: ikke monteret

en: vertically
da: lodret linje
