ROX-Filer 2.2.0 - en to de translation catalogue (835 entries)

en: 
    
    Note: If this is a computer program which you want to run, you need to set the execute bit by choosing Permissions from the File menu.
de: 
    
    Hinweis: Wenn es sich hier um ein auszuführendes Computerprogramm handelt, muss das Ausführbit gesetzt werden (Dateimenü->Zugriffsrechte).

en: 
    Asking child process to terminate...
de: 
    Fordere Kindprozess auf, sich zu beenden...

en: 
    Process terminated.
de: 
    Prozess beendet..

en: 
    Trying to KILL run-away process...
de: 
    Versuche KILL auf Wildläuferprozess ...

en:  (%u hidden)
de:  (%u versteckte)

en:  and
de:  und

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete it?
de:  betrifft Datei auf Pinwand oder Leiste - trotzdem löschen?

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete them?
de:  betrifft Dateien auf Pinwand oder Leiste - trotzdem löschen?

en: !%s
    Failed to copy '%s'
de: !%s
    Kopieren von '%s' fehlgeschlagen

en: !%s
    Failed to move %s as %s
de: !%s
    Kann %s nicht nach %s verschieben

en: !%s
    Mount failed
de: !%s
    Einhängen fehlgeschlagen

en: !%s
    Unmount failed
de: !%s
    Aushängen fehlgeschlagen

en: !%s
    eject failed
de: !%s
    Einhängen fehlgeschlagen

en: !'%s' is a symbolic link
de: !'%s' ist eine Verknüpfung

en: !ERROR: Can't copy object into itself
de: !FEHLER: Kopieren eines Objekts auf sich selbst nicht möglich

en: !ERROR: Can't move/rename object into itself
de: !FEHLER: Verschieben eines Objekts auf sich selbst nicht möglich

en: !ERROR: Destination already exists, but is not a directory
de: !FEHLER: Das Ziel existiert bereits, ist aber kein Verzeichnis

en: !Invalid find condition - change it and try again
de: !Ungültiges Suchmuster - ändern Sie es und versuchen Sie es erneut

en: !Invalid mode command - change it and try again
de: !Ungültiger Befehl - ändern Sie es und versuchen Sie es nocheinmal

en: !Invalid type - change it and try again
de: !Ungültiger Typ - ändern Sie ihn und versuchen es erneut

en: !No mount points selected!
de: !Kein Mount-Punkt angewählt!

en: %d directories could not be migrated
de: %d Verzeichnisse konnten nicht konvertiert werden

en: %d items
de: %d Einträge

en: %d names matched, but the results were all the same
de: %d Namensübereinstimmungen, aber die Ergebnisse waren jeweils identisch

en: %s (for '%s')
de: %s (für '%s')

en: %s total, %s used, %s free (%.1f %%)
de: %s gesamt, %s benutzt, %s frei (%.1f %%)

en: %u selected (%s)
de: %u ausgewählt (%s)

en: '
    Done
de: '
    Fertig

en: '
    Total: %s (
de: '
    Gesamt: %s (

en: '%s' is no longer a symlink
de: !'%s' ist nicht weiter eine Verknüpfung

en: '%s' isn't a directory
de: '%s' ist kein Verzeichnis

en: '(seems to be mounted now anyway)
de: '(scheint bereits eingehängt zu sein)

en: '(while checking '%s')
de: '(beim prüfen von '%s')

en: 'Changing permissions of '%s'
de: 'Ändere Zugriffsrechte für '%s'

en: 'Changing type of '%s' to '%s'
de: 'Typ ändern von '%s' zu '%s'

en: 'Copying %s as %s
de: 'Kopiere %s nach %s

en: 'Deleting '%s'
de: Lösche '%s'

en: 'Directory '%s' deleted
de: 'Verzeichnis '%s' gelöscht

en: 'Eject '%s'
de: '%s' auswerfen

en: 'Linking %s as %s
de: 'Erstelle Verknüpfung von %s nach %s

en: 'Mounting %s
de: 'Hänge %s ein

en: 'Moving %s as %s
de: 'Verschiebe %s nach %s

en: 'Trying copy anyway...
de: 'Versuche trotzdem zu kopieren...

en: 'Trying move anyway...
de: 'Versuche trotzdem zu verschieben...

en: 'Unmounting %s
de: 'Hänge %s aus

en: (Small Icons):
de: (Kleine Symbole):

en: (bad utf-8)
de: ungültiges utf-8

en: (click to set)
de: (Auswählen durch Anklicken)

en: (saving disabled by CHOICESPATH)
de: (Nur Administrator darf Änderungen speichern)

en: (thick)
de: (breit)

en: (use default)
de: (wie Voreinstellung)

en: , going
de: , aufgereiht

en: .
    Home page (including updated versions): http://rox.sourceforge.net/
de: .
    Homepage (inklusive neuer Versionen): http://rox.sourceforge.net/

en: <b>Contents indicate...</b>
de: <b>Sieht aus nach...</b>

en: <b>Permissions</b>
de: <b>Zugriffsrechte</b>

en: <dir>
de: <ver>

en: <missing label>
de: <Bezeichnung fehlt>

en: <nothing yet>
de: <nichts bisher>

en: <nothing>
de: <nichts>

en: <u>Quick Start</u>
    Just put the name of the file you're looking for in single quotes:
    <b>'index.html'</b> (to find a file called 'index.html')
    
    <u>Examples</u>
    <b>'*.htm', '*.html'</b> (finds HTML files)
    <b>IsDir 'lib'</b> (finds directories called 'lib')
    <b>IsReg 'core'</b> (finds a regular file called 'core')
    <b>! (IsDir, IsReg)</b> (is neither a directory nor a regular file)
    <b>mtime after 1 day ago and size > 1Mb</b> (big, and recently modified)
    <b>'CVS' prune, isreg</b> (a regular file not in CVS)
    <b>IsReg system(grep -q fred "%")</b> (contains the word 'fred')
    
    <u>Simple Tests</u>
    <b>IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket, IsDoor</b> (types)
    <b>IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable</b> (permissions)
    <b>IsEmpty, IsMine</b>
    A pattern in single quotes is a shell-style wildcard pattern to match. If it
    contains a slash then the match is against the full path; otherwise it is
    against the leafname only.
    
    <u>Comparisons</u>
    <b>&lt;, &lt;=, =, !=, &gt;, &gt;=, After, Before</b> (compare two values)
    <b>5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb</b> (file sizes)
    <b>2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence</b> (times)
    <b>atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks</b> (values)
    
    <u>Specials</u>
    <b>system(command)</b> (true if 'command' returns with a zero exit status;
    a % in 'command' is replaced with the path of the current file)
    <b>prune</b> (false, and prevents searching the contents of a directory).
de: <u>Kurze Einführung</u>
    Setzen Sie den Namen der gesuchten Datei in einfache Anführungszeichen:
    <b>'index.html'</b> (um die Datei 'index.html' zu finden)
    
    <u>Beispiele</u>
    <b>'*.htm', '*.html'</b> (findet HTML-Dateien)
    <b>IsDir 'lib'</b> (findet 'lib'-Verzeichnisse)
    <b>IsReg 'core'</b> (findet reguläre Dateien 'core')
    <b>! (IsDir, IsReg)</b> (ist weder ein Verzeichnis noch eine reguläre Datei)
    <b>mtime after 1 day ago and size > 1Mb</b> (groß und vor kurzem bearbeitet)
    <b>'CVS' prune, isreg</b> (eine reguläre Datei nicht im CVS)
    <b>IsReg system(grep -q fred "%")</b> (enthält das Wort 'fred')
    
    <u>Einfache Tests</u>
    <b>IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket, IsDoor</b> (Typen)
    <b>IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable</b> (Zugriffsrechte)
    <b>IsEmpty, IsMine</b>
    Ein Muster in einfacher Anführung wird gemäß der Shellsyntax verarbeitet. Wenn es
    einen Schrägstrich enthält, dann wird mit dem vollen Pfad verglichen, sonst nur
    gegen den Dateinamen.
    
    <u>Vergleiche</u>
    <b>&lt;, &lt;=, =, !=, &gt;, &gt;=, After, Before</b> (zwei Werte vergleichen)
    <b>5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb</b> (Dateigrößen)
    <b>2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence</b> (Zeiten)
    <b>atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks</b> (Werte)
    
    <u>Spezialitäten</u>
    <b>system(Befehl)</b> (wahr, wenn 'Befehl' Null zurückgibt;
    ein % in 'Befehl' wird ersetzt mit dem Pfad der aktuellen Datei)
    <b>prune</b> (falsch, und verhindert das Durchsuchen von Verzeichnissen).

en: ?'%s' already exists - %s?
de: ?'%s' existiert bereits - %s?

en: ?'%s' already exists - overwrite?
de: ?'%s' existiert bereits - überschreiben?

en: ?Another search?
de: ?Weitere Suche?

en: ?Change permissions of '%s'?
de: ?Zugriffsrechte für '%s' ändern?

en: ?Change type of '%s'?
de: ?Typ von '%s' ändern?

en: ?Check '%s'?
de: ?'%s' prüfen?

en: ?Copy %s as %s?
de: ?%s nach %s kopieren?

en: ?Count contents of %s?
de: ?Inhalt von %s zählen?

en: ?Delete %s'%s'?
de: ?%s'%s' löschen?

en: ?Eject '%s'?
de: ?'%s auswerfen'?

en: ?Link %s as %s?
de: ?Verknüpfung von %s nach %s erstellen?

en: ?Mount %s?
de: ?%s einhängen?

en: ?Move %s as %s?
de: ?%s nach %s verschieben?

en: ?Unmount %s?
de: ?%s aushängen?

en: A file called '%s' already exists
de: Eine Datei namens '%s' ist bereits vorhanden

en: A file called '%s' already exists. Aborting bulk rename.
de: Eine Datei mit Namen '%s' gibt es schon. Massenumbenennung abgebrochen.

en: A run action already exists and is quite a big program - are you sure you want to delete it?
de: Eine Startaktion existiert bereits und ist ein recht großes Programm - sind Sie sicher, daß Sie es löschen wollen?

en: About ROX-Filer...
de: Über ROX-Filer...

en: Access time:
de: letzter Zugriff:

en: Action windows
de: Aktions-Fenster

en: Action windows appear when you start a background
    operation, such as copying or deleting some files.
de: Aktions-Fenster öffnen sich, wenn Sie eine Hintergrund-
    Operation starten, wie das Kopieren oder Löschen von Dateien.

en: Add New Bookmark
de: Lesezeichen anlegen

en: Add the file and image filenames to your personal list. The setting will be lost if the image or the file is moved.
de: Fügen Sie die Datei und die Bilddateinamen ihrer perönlichen Liste zu. Die Einstellung geht verloren, wenn das Bild oder die Datei verschoben wird.

en: After
de: Nach

en: Ago
de: Zurück

en: Allow dragging to icons in filer windows
de: Ziehen auf Symbole in Verzeichnisfenster erlauben

en: Also change contents of subdirectories
de: Auch den Inhalt von Unterverzeichnissen ändern

en: Also change contents of subdirectories.
de: Ändere auch den Inhalt von Unterverzeichnissen

en: Always resize
de: Immer anpassen

en: And
de: Und

en: Any files placed in your Templates directories will appear on the `New' menu. Choosing one of them will make a copy of it as the new file.
    
    The following directories contain templates:
    
    %s
    %s
de: Die Dateien in Ihrem Vorlagenverzeichnis erscheinen im Menü 'Neu'. Aus einer gewählten Vorlage, wird eine neue Datei als Kopie erstellt.
    
    Die folgenden Verzeichnisse enthalten Vorlagen:
    
    %s
    %s

en: App dir
de: App-Verz.

en: Appearance
de: Aussehen

en: Applet quit without ever creating a widget!
de: Applet endete, ohne ein Widget zu erzeugen!

en: Application directory:
de: Programmverzeichnis:

en: Application:
    This is an application directory - you can run it as a program, or open it (hold down Shift while you open it). Most applications provide their own help here, but this one doesn't.
de: Anwendung/Applikation:
    Dies ist ein Applikations-Verzeichnis - Sie können es als Programm starten oder öffnen (halten Sie Shift gedrückt, währen Sie es öffnen). Die meisten Applikationen stellen ihre eigene Hilfe hier bereit, aber diese tut das nicht.

en: Applications have just an image, everything else has both an image and text.
de: Applikationen haben nur ein Bild, alles andere hat beides, Bild und Text.

en: Apply
de: Anwenden

en: Are you sure you want to open %d windows?
de: Wollen Sie wirklich %d Fenster öffnen?

en: Arguments to pass (for executables):
de: Zu übergebende Parameter (für Programme):

en: Ask the window manager not to cover panels at all when you maximise windows. Some window managers may not honour this. If unset, the filer asks for just a couple of pixels at the edge of the screen to remain uncovered, so that auto-raising works.
de: Den Fenster-Manager anweisen, Leisten niemals beim Maximieren von Fenstern zu überdecken. Nicht alle Fenster-Manager beachten diese Einstellung. Normalerweise werden nur einige Pixel am Bildschirmrand reserviert, um das automatische Anheben zu ermöglichen.

en: Attempt to invoke unknown SOAP method '%s'
de: Versuch, eine unbekannte SOAP-Methode aufzurufen '%s'

en: Attempt to read an XML file as a text file. File '%s' may be corrupted.
de: Versuche, eine XML-Datei als Textdatei zu lesen. Die Datei '%s' ist vielleicht fehlerhaft.

en: Auto-resize filer windows
de: Fenstergröße automatisch anpassen

en: Auto-start (Quiet) these actions
de: Starte diese Aktionen automatisch (still):

en: Automatic
de: Automatisch

en: Automatic size mode
de: Automatische Größenanpassung

en: Automatic small icons:
de: Automatisch kleine Symbole:

en: Backdrop...
de: Hintergrund...

en: Background:
de: Hintergrund:

en: Basque
de: Baskisch

en: Beep if Tab-completion fails
de: Piepton wenn Tab-Namenergänzung fehlschlägt

en: Beep if there are several matches
de: Piepton bei mehreren Treffern

en: Before
de: Bevor

en: Behaviour
de: Verhalten

en: Bigger Icons
de: Größere Symbole

en: Binary compatibility
de: Binärkompatibilität

en: Blackbox root menus hack
de: Hack für das Blackbox Hintergrundmenü

en: Blackbox, Fluxbox and similar window managers do not yet work well with the ROX-Filer pinboard. This option enables some workarounds. These window managers are expected to change their behaviour in new versions so that this isn't necessary.
de: Blackbox, Fluxbox und ähnliche Windowmanager vertragen sich noch nicht gut mit der Pinwand. Diese Option aktiviert Notlösungen für das Problem. Mit zukünftigen Versionen dieser Windowmanager dürfte sich dieses Problem erledigen.

en: Blank file
de: Leere Datei

en: Block dev
de: Block-Dev.

en: Block device:
de: Blockgerät:

en: Bookmarks
de: Lesezeichen

en: Bookmarks menu
de: Lesezeichen-Menü

en: Both a panel and a pinboard are shown.
de: Sowohl eine Leiste, als auch die Pinwand werden gezeigt.

en: Bottom edge
de: Unterer Rand

en: Bottom edge panel
de: Oberer Rand

en: Bottom margin
de: Untere Tabuzone

en: Brief
de: Knapp

en: Broken symlink (or you don't have permission to follow it): %s
de: Leere Verknüpfung (oder Sie haben kein Recht, ihr zu folgen): %s

en: Bulk rename files
de: Massenhafte Dateiumbenennung

en: Can't access '%s':
    %s
de: Kein Zugriff möglich auf '%s':
    %s

en: Can't bookmark non-local directories like '%s'
de: Lesezeichen für Netzwerkverzeichnisse wie '%s' nicht anlegbar

en: Can't bookmark non-local resource '%s'
de: Lesezeichen für Netzwerkresource '%s' nicht anlegbar

en: Can't delete '%s':
    %s
de: Kann nicht entfernen '%s':
    %s

en: Can't delete thumbnails in %s:
    %s
de: Kann Miniaturen in %s nicht entfernen:
    %s

en: Can't get data from remote machine (application/octet-stream not provided)
de: Kann keine Daten vom Netzwerkrechner bekommen (application/octet-stream nicht verfügbar)

en: Can't open directory: %s
de: Kann Verzeichnis %s nicht öffnen

en: Can't remove %s: %s
de: Kann %s:%s nicht entfernen

en: Can't stat directory: %s
de: Kann Verzeichnis %s nicht auswerten

en: Cancel
de: Abbruch

en: Capitalised names first (for sort by name)
de: Großgeschriebene Namen zuerst (für Sortieren nach Name)

en: Centre
de: Zentrieren

en: Centre the image without scaling it
de: Bild unskaliert zentrieren

en: Change at:
de: Ändern ab:

en: Change contents of subdirectories
de: Inhalt von Unterverzeichnissen ändern

en: Change icon size
de: Wechseln der Symbolgröße

en: Change permissions reference
de: Hilfe zum Ändern der Zugriffsrechte

en: Change sort criteria
de: Sortierkriterium ändern

en: Change time:
de: letzte Änderung:

en: Change to home directory
de: Zum Heimatverzeichnis wechseln

en: Change to parent directory
de: Zum übergeordneten Verzeichnis wechseln

en: Changes here take effect the next time the filer is run.
de: Änderungen treten in Kraft beim nächsten Start des Dateimanagers.

en: Changing the size of the icons or which details are displayed will resize the window for you.
de: Beim Verändern der Symbolgröße oder der angezeigten Details wird die Fenstergröße automatisch neu angepaßt.

en: Char dev
de: Char-Dev.

en: Character device:
de: Zeichengerät:

en: Chinese (simplified)
de: Chinesisch (vereinfacht)

en: Chinese (traditional)
de: Chinesisch (traditionell)

en: Choices have been moved from 
    <b>%s</b>
     to the new location 
    <b>%s</b>
de: Einstellungen wurden verschoben von 
    <b>%s</b>
     zum neuen Ort 
    <b>%s</b>

en: Choices migration
de: Einstellungen konvertieren

en: Choices saving is disabled by CHOICESPATH variable
de: Choices speichern ist durch CHOICESPATH-Variable unterbunden

en: Choices will be saved as:
    %s
de: Einstellungen werden gespeichert als:
    %s

en: Choose a style and drag an image in:
de: Stil wählen und Bild hineinziehen:

en: Choose between the fast or slow method of scaling backdrop images.  The slow method can give better results.
de: Sie können wählen zwischen der schnellen und langsamen Methode zur Größenanpassung der Hintegrundbilder. Die langsame Methode gibt gelegentlich bessere Ergebnisse.

en: Clear Selection
de: Auswahl löschen

en: Clicking on an item opens it with this on. Hold down Control to select the item instead. If off, clicking once selects an item; double click to open things.
de: Klick auf einen Eintrag öffnet diesen, wenn dies an ist. Halten Sie Strg, um stattdessen den Eintrag auszuwählen. Falls aus, wählt ein einfacher Klick den Eintrag an, ein doppelter öffnet ihn.

en: Clicking the icon opens:
de: Klick auf das Symbol öffnet:

en: Clicking with mouse button 1 (usually the left button) opens a directory in a new window with this turned on. Clicking with the button-2 (middle) will reuse the current window.
de: Ein Klick mit Maustaste 1 (normalerweise die linke Taste) öffnet ein Verzeichnis in einem neuen Fenster, wenn dies aktiviert ist. Ein Klick mit Taste 2 (mittlere) benutzt dafür das aktuelle Fenster.

en: Close
de: Schließen

en: Close Window
de: Fenster schließen

en: Close filer window
de: Dateimanager-Fenster schließen

en: Coarse
de: Grob

en: Colour files based on their types
de: Dateien entsprechend ihres Typs einfärben

en: Colours
de: Farben

en: Command:
de: Befehl:

en: Compatibility
de: Kompatibilität

en: Compiled with GTK version %s
de: Kompiliert mit GTK Version %s

en: Confine to Xinerama monitor
de: Eingrenzen in Xinerama-Monitor

en: Copy
de: Kopieren

en: Copy ... ?
de: Kopiere ... ?

en: Copy files without confirming first.
de: Vor dem Kopieren nicht nachfragen.

en: Copy image into directory
de: Bild in das Verzeichnis kopieren

en: Copy the files
de: Kopiere die Dateien

en: Copy the image inside the directory, as a hidden file called '.DirIcon'. All users will then see the icon, and you can move the directory around safely. This is usually the best option if you can write to the directory.
de: Kopiere das Bild ins Verzeichnis als versteckte Datei mit Namen '.DirIcon'. Alle Benutzer werden das Symbol sehen und das Verzeichnis kann gefahrlos verschoben werden. Das ist meistens die beste Variante, wenn Sie Schreibrechte für das Verzeichnis besitzen.

en: Copy...
de: Kopieren...

en: Could not change permissions: %s
de: Konnte Rechte nicht ändern: %s

en: Could not read link: %s
de: Konnte Verknüpfung nicht lesen: %s

en: Could not send data to program: %s
de: Konnte Daten nicht senden an Programm: %s

en: Count
de: Speicherbedarf

en: Count the size of ... ?
de: Zähle die Größe von ... ?

en: Create
de: Erzeugen

en: Create links to files without confirming first.
de: Vor dem Erstellen von Verknüpfungen nicht nachfragen.

en: Customise
de: Anpassen

en: Customise Menu...
de: Menü anpassen...

en: Czech
de: Tchechisch

en: DELETE ... ?
de: LÖSCHEN ... ?

en: Danish
de: Dänisch

en: Date
de: Datum

en: Day
de: Tag

en: Days
de: Tage

en: Default details:
de: Standarddetails:

en: Default settings
de: Voreinstellungen

en: Default settings for new windows
de: Einstellung für neue Fenster

en: Default size:
de: Standardgröße:

en: Delete
de: Löschen

en: Delete files without confirming first.
de: Vor dem Löschen nicht nachfragen.

en: Deleting items such as
de: Lösche Einträge wie

en: Deleting the item
de: Lösche den Eintrag

en: Deleting the items
de: Lösche die Einträge

en: Desktop
de: Arbeitsplatz

en: Dir
de: Verz.

en: Directories come first (for sort by name)
de: Verzeichnisse immer zuerst (für Sortieren nach Name)

en: Directories spring open
de: Aufspringende Verzeichnisse

en: Directory
de: Verzeichnis

en: Directory '%s' is not accessible
de: Kann nicht auf Verzeichnis '%s' zugreifen

en: Directory '%s' not found.
de: Verzeichnis '%s' nicht gefunden.

en: Directory missing/deleted
de: Verzeichnis nicht vorhanden/gelöscht

en: Directory:
de: Verzeichnis:

en: Disable this option if the panel stays above other windows against your wishes. Requires a restart to take effect.
de: Diese Einstellung deaktivieren, falls die Leiste unerwünscht über anderen Fenstern verharrt. Wirkt sich erst nach Neustart des Dateimanagers aus.

en: Disk Usage
de: Speicherverbrauch

en: Display
de: Ansicht

en: Display style
de: Ansicht

en: Dnotify support
de: Dnotify-Ünterstützung

en: Do a search-and-replace in the New column. The files are not actually renamed until you click on the Rename button below.
de: Suchen-und-Ersetzen in der Spalte 'Neu'. Die Dateien werden erst nach Drücken des Umbenennen-Schalters tatsächlich umbenannt.

en: Do not cover panel
de: Leisten nicht überdecken

en: Do you want to unmount this device?
    
    Unmounting a device makes it safe to remove the disk.
de: Möchten Sie dieses Gerät aushängen?
    
    Nach Aushängen kann Medium gefahrlos entnommen werden.

en: Don't confirm deletion of non-writeable items
de: Löschen von nicht-schreibbaren Einträgen nicht bestätigen

en: Don't confirm deletion of non-writeable items.
de: Löschen von nicht-schreibbaren Einträgen ohne Rückfragen

en: Don't confirm every operation
de: Nicht jede Operation bestätigen

en: Don't display so much information in the message area.
de: Weniger Informationen im Mitteilungsfenster anzeigen.

en: Don't list processed files
de: Bearbeitete Dateien nicht auflisten

en: Don't log each file as it is moved
de: Dateien beim Verschieben nicht einzeln listen

en: Don't use extended attributes
de: Erweiterte Attribute nicht verwenden

en: Don't use hostnames
de: Hostnamen nicht benutzen

en: Door files are a bit like sockets or pipes, and have only been seen on Solaris.
de: Door-Dateien sind Sockets oder Pipes ähnlich, und sind nur auf Solaris bekannt.

en: Double-click on background resizes
de: Doppelklick auf Hintergrund ändert Fenstergröße

en: Download handler
de: Programm für Internet-Downloads

en: Drag a directory here to bookmark it.
de: Verzeichnis hier hinein ziehen, um Lesezeichen anzulegen.

en: Drag and Drop
de: Drag & Drop

en: Drag and drop
de: Ziehen & Ablegen

en: Drag the icon to a directory viewer
    (or enter a full pathname)
de: Ziehen Sie das Symbol auf einen Verzeichnisanzeiger
    (oder geben Sie einen vollen Pfadnamen an)

en: Dragging to icons
de: Ziehen auf Symbole

en: Drop a suitable application here
de: Ziehen Sie eine passende Applikation hierher

en: Drop an icon file here
de: Ziehen Sie ein Symbol hierher

en: Drop an image here
de: Ziehen Sie ein Bild hierher

en: Dutch
de: Niederländisch

en: ERROR
de: FEHLER

en: ERROR reading
de: FEHLER beim Lesen

en: Each filer window is constrained to be wide enough to show the whole of the toolbar
de: Dateifenster mindestens so breit machen, dass die Werkzeugeleiste vollständig sichtbar ist.

en: Edit Bookmarks
de: Lesezeichen bearbeiten

en: Edit Item
de: Eintrag ändern

en: Edit MIME rules
de: MIME-Regeln bearbeiten

en: Eject
de: Auswerfen

en: English (no translation)
de: Englisch (keine Übersetzung)

en: Enter Path...
de: Pfad eingeben...

en: Enter a file name pattern to select all matching files:
    
    ? means any character
    * means zero or more characters
    [aA] means 'a' or 'A'
    [a-z] means any character from a to z (lowercase)
    *.png means any name ending in '.png'
de: Ein Dateinamensmuster eingeben, um alle zutreffenden Dateien zu wählen:
    
    ? steht für exakt ein beliebiges Zeichen
    [aA] steht für 'a' oder 'A'
    [a-z] steht für einen beliebigen Buchstaben von a bis z (kleingeschrieben)
    *.png steht für Dateien, die auf '.png' enden

en: Enter a pattern to match for files to be shown.  An empty filter turns the filter off.
de: Ein Muster für anzuzeigende Dateien eingeben. Ein leeres Muster schaltetden Filter aus.

en: Enter a shell command to execute. Click on a file to add it to the buffer.
de: Geben Sie einen auszuführenden Shell-Befehl an. Klicken Sie auf eine Datei, um sie zum Puffer hinzuzufügen.

en: Enter a shell command which will load "$@" into a suitable program. Eg:
    
    gimp "$@"
de: Geben Sie einen Shell-Befehl ein, der "$@" in ein passendes Programm lädt. Z.B.:
    
    gimp "$@"

en: Enter a shell command:
de: Geben Sie einen Shell-Befehl ein:

en: Enter the name of a file and I'll display it for you. Press Tab to fill in the longest match. Escape to close the minibuffer.
de: Geben Sie den Namen einer Datei ein und ich zeige sie an. Drücken Sie Tab um den längsten Treffer einzusetzen. ESC zum Schließen der Befehlszeile.

en: Enter the name of the panel to show here.
de: Eingabe des Namens der Leiste

en: Enter the name of the pinboard to show here.
de: Eingabe des Namens der Pinwand

en: Error creating '%s': %s
de: Fehler beim Erstellen der Datei '%s': %s

en: Error creating file: could not find the template for %s
de: Fehler beim Erstellen der Datei: konnte Vorlage für %s nicht finden

en: Error creating image '%s':
    %s
de: Fehler beim kopieren des Bildes '%s':
    %s

en: Error getting file list: %s
de: Fehler beim Holen der Dateiliste: %s

en: Error in '%s' file at line %d: 
    "%s"
    This may be due to upgrading from a previous version of ROX-Filer. Open the Options window and click on Save.
    Further errors will be ignored.
de: Fehler in Datei '%s' bei Zeile %d: 
    "%s"
    Dies mag aus einem Upgrade von einer älteren ROX-Filer-Version resultieren.Öffnen Sie das Options-Fenster und klicken Sie auf Speichern.
    Weitere Fehler werden ignoriert.

en: Error in handler %s: %s
de: Fehler im Handler %s: %s

en: Error loading backdrop image:
    %s
    Backdrop removed.
de: Fehler beim Laden des Hintergrundbildes:
    %s
    Hintergrundbild entfernt.

en: Error running applet:
    %s
de: Fehler beim Starten von Applet:
    %s

en: Error saving %s: %s
de: Fehler beim Speichern von %s: %s

en: Error saving file: %s
de: Fehler beim Speichern der Datei: %s

en: Error saving panel %s: %s
de: Fehler beim Speichern der Leiste %s: %s

en: Error saving pinboard %s: %s
de: Fehler beim Speichern der Pinwand %s: %s

en: Error scanning '%s':
    %s
de: Fehler beim Durchsuchen von '%s':
    %s

en: Error scanning '%s':
    %s
de: Fehler beim Durchsuchen von '%s':
    %s

en: Error, such as a symlink which points to a non-existant file, or a file which the filer does not have permission to examine.
de: Fehler, z.B. eine Verknüpfung mit einer nicht-existenten Datei, oder eine Datei, zu deren Untersuchung der Dateimanager keine Berechtigung hat.

en: Error:
de: Fehler:

en: Estonian
de: Estnisch

en: Every panel icon is shown with an image and some text.
de: Jedes Leisten-Symbol wird mit Bild und Text angezeigt.

en: Exec
de: Ausführen

en: Executable '%s' is world-writeable! Refusing to run. Please change the permissions now (this problem may have been caused by a bug in earlier versions of the filer).
    
    Having (non-symlink) run actions world-writeable means that other people who use your computer can replace your run actions with malicious versions.
    
    If you trust everyone who could write to these files then you needn't worry. Otherwise, you should check, or even just delete, all the existing run actions.
de: Die ausfürbare Datei '%s' ist allgemein beschreibbar! Werde nicht starten. Bitte ändern Sie die Rechte jetzt (das Problem könnte durch eine alte fehlerhafte Version des Dateimanagers verursacht sein).
    
    Ein allgemeines Schreibrecht auf Startaktionen (ausser über Verknüpfung) bedeutet, dass jeder der Ihren Computer benutzt ihre Startaktionen durch bösartigen Version ersetzen kann.
    
    Falls Sie allen, die auf diese Dateien zugriff haben vetrauen, brauchen Sie sich nicht kümmern. Sonst sollten Sie alle bestehenden Startaktionen überprüfen oder einfach gerade löschen.

en: Executable file:
de: Ausführbare Datei:

en: Execute file
de: Datei ausführen

en: Expression:
de: Ausdruck:

en: Extended attributes
de: Erweiterte Attribute

en: Extended attributes, used to store types, are not supported for this file or files.
    This may be due to lack of support from the filesystem or the C library, or it may simply be that the filesystem needs to be mounted with the right mount option ('user_xattr' on Linux).
de: Erweiterte Attribute, zur Speicherung des Dateityps, werden für diese Datei(en) nicht unterstützt.
    Das könnte an fehlender Unterstützung durch das Dateisystems oder der Systembibiliothek liegen; oder vielleicht muss das Dateisystem mit den Richtigen Optionen eingebunden werden ('user _xattr in Linux').

en: Extended attributes:
de: Erweiterte Attribute:

en: Failed to add some items to the pinboard, because they are on a remote machine. For example:
    
    %s
de: Konnte Objekte nicht auf Pinwand heften, da sie sich auf einem Netzwerklaufwerk befinden. Beispielsweise:
    
    %s

en: Failed to create symlink '%s':
    %s
    
    (this may mean that the ROX theme already exists there, but the 'mime-application:postscript' icon couldn't be loaded for some reason)
de: Konnte Verknüpfung '%s' nicht erzeugen:
    %s
    
    (dies könnte bedeuten, dass das ROX-Thema dort bereits installiert ist, aber das Symbol 'mime-application:postscript' aus irgend einem Grund nicht geladen werden konnte)

en: Failed to create symlink from '%s':
    %s
    (note: old link has been deleted)
de: Verknüpfung konnte nicht erstellt werden '%s':
    %s
    (bisherige Verknüpfung wurde entfernt)

en: Failed to get keyboard grab!
de: Kann Taste nicht zuordnen!

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
de: Konnte Bild '%s' nicht laden: Ursache unbekannt, wahrscheinlich eine defekte Bilddatei

en: Failed to open file '%s': %s
de: Fehler beim öffnen von Datei '%s': %s

en: Failed to read size
de: Kann Dateigröße nicht lesen

en: Failed to rename '%s' as '%s':
    %s
    Aborting bulk rename.
de: Fehler bei Umbenennung von '%s' als '%s':
    %s
    Massenumbenennung abgebrochen.

en: Failed to scan
de: Fehler beim Einlesen

en: Failed to unlink '%s':
    %s
de: Verknüpfung konnte nicht entfernt werden '%s':
    %s

en: Fast scaling of images
de: Schnelle Bildskalierung

en: File
de: Datei

en: File doesn't exist, or I can't access it: %s
de: Datei existiert nicht oder ich kann nicht auf sie zugreifen: %s

en: File menu on right-click
de: Dateimenü auf Rechtsklick

en: File type colours
de: Farbe für Dateitypen

en: Filenames (and details) are coloured according to the file's type.
de: Dateinamen (und Details) werden entsprechend des Dateityps eingefärbt.

en: Filer windows
de: Dateimanager-Fenster

en: Filter Files...
de: Dateien filtern...

en: Find
de: Suchen

en: Find expression reference
de: Hilfe zur Suchfunktion

en: Fine
de: Fein

en: Finnish
de: Finnisch

en: Follow Symbolic Links
de: Verknüpfungen folgen

en: For all files of type `%s' (%s/%s)
de: Für alle Dateien vom Typ `%s' (%s/%s)

en: Force
de: Erzwingen

en: Foreground:
de: Vordergrund:

en: French
de: Französisch

en: GNOME-VFS library
de: GNOME-VFS-Bibliothek

en: German
de: Deutsch

en: Goto:
de: Gehe zu:

en: Group
de: Gruppe

en: Group %s is not set. Select some files and press Ctrl+%s to set the group. Press %s on its own to reselect the files later.
    Make sure NumLock is on if you use the keypad.
de: Gruppe %s nicht definiert. Wählen Sie ein paar Dateien und drücken Sie Ctrl+%s, um die Gruppe zu definieren. Drücken Sie nur %s, um die Dateien später noch einmal auszuwählen. Falls sie den Zahlenblock benutzen, achten Sie darauf, dass NumLock an ist.

en: Height of no-go area at bottom of screen.
de: Höhe der Tabuzone am unteren Bildschirmrand

en: Height of no-go area at top of screen.
de: Höhe der Tabuzone am oberen Bildschirmrand.

en: Help
de: Hilfe

en: Hence
de: Deshalb

en: Hidden
de: Versteckt

en: Home
de: Heimat

en: Home Directory
de: Heimatverzeichnis

en: Hour
de: Stunde

en: Hours
de: Stunden

en: Huge Icons
de: Riesige Symbole

en: Hungarian
de: Ungarisch

en: I can't show you the currently set item, because nothing is currently set. Drag something onto me!
de: Es gibt nichts zu zeigen. Ziehe etwas auf mich!

en: I don't know how to open '%s'
de: Ich weiß nicht, wie ich '%s' öffnen soll

en: I'll show you your SendTo directory now; you should symlink (Ctrl+Shift drag) any applications you want into it.
de: Ich werden Ihnen Ihr 'Öffnen mit'-Verzeichnis nun zeigen; Sie sollten eine Verknüpfung zu jeder Anwendung, an die sie Dateien übergeben wollen, dort erstellen (Ctrl+Shift und Ziehen).

en: I'll show you your Templates directory now; you should place any template files you want inside it.
de: Ich werden Ihnen Ihr Vorlagenverzeichnis nun zeigen; dort sollten alle gewünschten Vorlagen abgelegt werden.

en: Icon View
de: Symbolansicht

en: Icon grid step:
de: Rastergröße für Symbole:

en: Icon theme
de: Symbolthema

en: Icon theme '%s' does not contain MIME icons. Using ROX default theme instead.
de: Symbolthema '%s' enthält keine MIME-Symbole. Das ROX-Standardthema wird daher verwendet.

en: Iconified windows
de: Minimierte Fenster

en: Iconify to the
de: Minimieren nach

en: Icons View
de: Symbolansicht

en: Icons only
de: Nur Symbole

en: Icons, With...
de: Symbole, mit...

en: If a handler for the specific type isn't set up, use this as the default.
de: Voreinstellung, falls dem Typ noch keine Applikation zugeordnet wurde.

en: If on then double clicking on the window background resizes the window, just like clicking on the Automatic size mode button in the toolbar.
de: Bewirkt, daß sich bei Doppelklick auf den Hintergrund die Fenstergröße anpaßt. Der Werkzeugleistenknopf "Automatische Größenanpassung" bewirkt das gleiche.

en: If on, all filenames starting with a capital letter come before filenames starting with lowercase ones.
de: Wenn Haken gesetzt, werden Dateien mit großem Anfangsbuchstaben zuerst gelistet.

en: If on, the symlink will store the path from the symlink to the target file. Use this if the symlink and the target will be moved together.
    If off, the path from the root directory is stored - use this if the symlink may move but the target will stay put.
de: Wenn aktiviert, wird nur der Pfad von der Verknüpfung zur Zieldatei gespeichert. Benutzen Sie dies, wenn die Verknüpfung und das Ziel zusammen verschoben werden sollen.
    Wenn aus, wird der Pfad vom Wurzelverzeichnis gespeichert - benutzen Sie dies, wenn die Verknüpfung verschoben wird, aber das Ziel fest bleibt.

en: If this is on then column headings will be shown in the list view.
de: Haken setzen für Spaltenüberschriften in der Listenansicht.

en: If this is on then directories will always appear before anything else when sorting by name.
de: Mit dieser Option werden Verzeichnisse beim Sortieren nach Name immer als erstes angezeigt.

en: If this is on then display options for a new window are inherited from the source window if possible, otherwise they are set to the defaults below.
de: Wenn dies an ist, werden die Anzeige-Optionen eines neuen Fensters von seinem Ursprungsfenster übernommen, sofern möglich, andernfalls werden sie auf die untenstehenden Voreinstellungen gesetzt.

en: If this is on then files whose names start with a dot are shown too, otherwise they are hidden.
de: Ist dies an, werden auch Dateien deren Name mit einem Punkt beginnt angezeigt, sonst werden sie versteckt.

en: If this is on then the full description of each object's type will be show rather than a short summary of its basic type.
de: Wenn aktiv, wird die vollständige Beschreibung jedes Objekttyps gezeigt, statt einer kurzen Zusammenfassung des Basistyps.

en: If this is set, pinboard icons are always kept completely within screen limits, including the label.
de: Wenn aktiviert, werden Symbole immer komplett innerhalb des Bildschirms gehalten, incl. des Textes

en: If this option is on, the filer will only show iconified windows associated with the current workspace.
de: Wenn diese Option gewählt ist, werden nur minimierte Fenster gezeigt, die zur aktuellen Arbeitsfläche gehören.

en: If this option is on, the filer will show each iconified window as a small button on the pinboard. Requires a compatible window manager, and the pinboard must be in use.
de: Wenn diese Option gewählt ist, erscheint jedes minimierte Fenster auf der Pinwand als Symbol. Benötigt einen kompatiblen Fenstermanager und die Pinwand muss verwendet werden.

en: If this option is on, then large icons are sorted vertically, not horizontally.
de: Wählen Sie dies, um große Symbole vertikal zu sortieren, nicht horizontal.

en: If this option is on, then small icons are ordered vertically, not horizontally.
de: Mit dieser Option aktiv, werden kleine Symbole vertikal geordnet, nicht horizontal.

en: If you have an Xinerama multi-monitor setup, use this option to confine the panels to one monitor instead of spanning them.
de: Für eine Xinerama Multimonitor-Konfiguration, mit dieser Option die Leisten in einen Monitor eingrenzen, statt auf alle auszudehnen.

en: If you open a directory and that directory is already displayed in another window, then this option causes the other window to be closed.
de: Wenn Sie ein Verzeichnis öffnen und dieses Verzeichnis bereits in einem anderen Fenster angezeigt wird, dann veranlaßt diese Option ein Schließen des anderen Fensters.

en: Image and text
de: Bild und Text

en: Image only
de: Nur Bild

en: Image only for applications
de: Nur Bild für Applikationen

en: Incorrect or missing line break in text/uri-list data
de: Fehlerhafter oder fehlender Zeilenumbruch in den text/uri-list Daten

en: Inherit options from source window
de: Optionen vom Ursprungsfenster übernehmen

en: Internal error - bad info type
de: Interner Fehler - Fehlerhafter Info-Typ

en: Internal error: %s unreadable
de: Interner Fehler - %s nicht lesbar

en: Invalid .gmo translation file (GNU magic number not found): %s
de: Ungültige .gmo Übersetzungsdatei (GNU magic number nicht gefunden): %s

en: Invalid .gmo translation file (too short): %s
de: Ungültige .gmo Übersetzungsdatei (zu kurz): %s

en: Invalid Find condition
de: Ungültiger Such-Parameter

en: Invalid application %s (bad AppRun)
de: Ungültige Applikation %s (fehlerhaftes AppRun)

en: Invert Selection
de: Auswahl umkehren

en: IsWriteable
de: IsWritable

en: Italian
de: Italienisch

en: Item no longer exists!
de: Das Symbol existiert nicht mehr!

en: Japanese
de: Japanisch

en: Keep icons within screen limits
de: Halte Symbole innerhalb der Bildschirmgrenzen

en: Keyboard shortcuts
de: Tastaturkürzel

en: Language
de: Sprache

en: Large File Support
de: Unterstützung für große Dateien

en: Large Icons
de: Große Symbole

en: Largest window size:
de: Maximale Fenstergröße:

en: Last _Modified
de: Letzte Änderung

en: Left edge
de: Linker Rand

en: Left edge panel
de: Leiste am linken Rand

en: Link
de: Verknüpfen

en: Link (absolute)
de: Verknüpfung (absolute)

en: Link (relative)
de: Verknüpfung (relative)

en: Link target:
de: Verknüpfungsziel:

en: Link...
de: Verknüpfen...

en: List View
de: Listenansicht

en: Look Inside
de: Inhalt zeigen

en: Look inside ... ?
de: Zeige Inhalt von ... ?

en: MIME types
de: MIME-Typen

en: Make the New column a copy of Old
de: Mache die Spalte 'Neu' zur Kopie von 'Alt'

en: Max width (Large icons):
de: Max. Breite (Große Symbole):

en: Maximum width for the text beside a Small Icon.
de: Maximale Breite für den Text neben Kleinen Symbolen.

en: Medium
de: Mittel

en: Menus
de: Menüs

en: Minibuffer
de: Befehlszeile

en: Missing ',' after icon label
de: Fehlendes ',' nach dem Symbolnamen

en: Missing '='
de: Fehlendes '='

en: Missing '>' in icon label
de: Fehlendes '>' im Icon-Label

en: Missing < or > in panel config file
de: Fehlendes < oder > in Leisten-Konfigurationsdatei

en: Modify time:
de: Erstellt:

en: Most window managers provide a way to iconify (or 'minimise') windows, and various programs, including ROX-Filer, can be used to display the iconified windows.
de: Die meisten Fenstermanager bieten eine Möglichkeit, Fenster zu minimieren (iconifizieren)  und manche Programme, wie der ROX Dateimanager, können minimierte Fenster anzeigen.

en: Mount
de: Einhängen

en: Mount / Unmount
de: Einhängen / Aushängen

en: Mount and unmount filesystems without confirming first.
de: Vor dem Ein- und Aushängen von Dateisystemen nicht nachfragen.

en: Mount point
de: Mount-Punkt

en: Mount point (%s)
de: Mount-Punkt (%s)

en: Mount point for %s (%s)
de: Mount-Punkt für %s (%s)

en: Move
de: Verschieben

en: Move files without confirming first.
de: Vor dem Verschieben nicht nachfragen.

en: Move the files
de: Verschiebe die Dateien

en: NOTE: Your system does not support long options - 
    you must use the short versions instead.
de: ANMERKUNG: Ihr System unterstützt keine langen Optionen - 
    benutzen Sie stattdessen die kurzen Versionen.

en: Never automatically resize
de: Nie automatisch anpassen

en: New
de: Neu

en: New Window
de: Neues Fenster

en: New name
de: Neuer Name

en: New pathname is not absolute
de: Neuer Pfadname ist nicht absolut

en: New window on button 1
de: Neues Fenster auf Taste 1

en: NewDir
de: NeuesVerzeichnis

en: NewFile
de: NeueDatei

en: Newer
de: Neuere

en: Next Click
de: Nächster Klick

en: No
de: Nein

en: No (apsymbols.h not found)
de: Nein (apsymbols.h nicht gefunden)

en: No (need 2.8.0 or later)
de: Nein (benötigt 2.8.0 oder neuer)

en: No Icons
de: Keine Symbole

en: No URIs in the text/uri-list (nothing to do!)
de: Keine URIs in der text/uri-list (nichts zu tun!)

en: No change
de: Keine Änderung

en: No details
de: Keine Details

en: No items%s
de: Keine Dateien%s

en: No pinboard was in use... the 'Default' pinboard has been selected. Use 'rox -p=Default' to turn it on in future.
de: Die Pinwand wurde noch nicht benutzt... stelle Standardhintergrund ein. Starten sie ROX-Filer mit 'rox -p=Default', um die Pinwand zu aktivieren.

en: No run action defined
de: Keine Startaktion definiert

en: No run action specified for files of this type (%s/%s) - you can set a run action by choosing `Set Run Action' from the File menu, or you can just drag the file to an application.%s
de: Es ist keine Startaktion für Dateien dieses Typs (%s/%s) definiert - Sie können sie setzen, indem sie 'Startaktion setzen' aus dem Dateimenü wählen, oder sie ziehen die Datei einfach auf eine Applikation.%s

en: No shadow
de: Kein Schatten

en: No strings (in the New column) matched the given expression
de: Keine Übereinstimmung (in der Spalte 'Neu') mit diesem Ausdruck

en: No toolbar
de: Keine Werkzeugleiste

en: Non-executable %s
de: Nicht-Ausführbare Datei %s

en: None
de: Keine

en: None of the names have changed. Nothing to do!
de: Kein Name geändert. Nichts zu tun!

en: None of these files are on the local machine - I can't operate on multiple remote files - sorry.
de: Keine dieser Dateien sind auf dem lokalen Rechner - Ich kann nicht mehrere Dateien vom Netzwerk bearbeiten - 'tschuldigung

en: Normally ROX-Filer determines the type of a regular file
    by matching it's name against a pattern. To change the
    type of the file you must rename it.
    
    Newer file systems can support something called 'Extended
    Attributes' which can be used to store additional data with
    each file as named parameters. ROX-Filer uses the
    'user.mime_type' attribute to store file types.
    
    File types are only supported for regular files, not
    directories, devices, pipes or sockets, and then only
    on certain file systems and where the OS implements them.
de: Normalerweise ermittelt ROX-Filer then Dateityp
    über den Dateinamen. Um den Dateityp zu ändern,muss die Datei umbenannt werden.
    
    Neuere Dateisysteme unterstützen sogenannte 'Erweiterte
    Attribute', die zum Speichern zusätzlicher Angaben zu einer
    Datei genutzt werden können. ROX-Filer benutzt das
    Attribut 'user.mime_type', um Dateitypen zu speichern.
    
    Dateitypen werden nur unterstützt für normale Dateien, nicht
    für Verzeichnisse, Geräte, Pipes oder Sockets, und dann
    auch nur für bestimmte Dateisysteme und Betriebssysteme.

en: Normally, right clicking on the desktop background will open the pinboard menu and left clicking will clear the selection. Turn this on to forward the events to your window manager instead. Clicks on icons will not be forwarded.
de: Normalerweise öffnet sich das Pinwandmenü bei Rechtsklick auf den Hintergrund und Linksklick hebt die Auswahl auf. Aktivieren Sie dies, um die Klicks an den Fenstermanager zu übergeben. Klick auf Symbole werden nicht übergeben.

en: Normally, you can just select a command from the menu (click 
    on the arrow beside the command box). Sometimes, you need more...
    
    The format of a command is: <b>CHANGE, CHANGE, ...</b>
    Each <b>CHANGE</b> is: <b>WHO HOW PERMISSIONS</b>
    <b>WHO</b> is some combination of <b>u</b>, <b>g</b> and <b>o</b> which determines whether to
    change the permissions for the User (owner), Group or Others.
    <b>HOW</b> is <b>+</b>, <b>-</b> or <b>=</b> to add, remove or set exactly the permissions.
    <b>PERMISSIONS</b> is some combination of the letters <b>rwxXstugo</b>
    
    Bracketed text and spaces are ignored.
    
    <u>Examples</u>
    <b>u+rw</b>: the file owner gains read and write permission
    <b>g=u</b>: the group permissions are set to be the same as the user's
    <b>o=u-w</b>: others get the same permissions as the owner, but without write permission
    <b>a+x</b>: <b>a</b>ll get execute/access permission - same as <b>ugo+x</b>
    <b>a+X</b>: directories become accessable by everyone; files which were
    executable by anyone become executable by everyone
    <b>u+rw, go+r</b>: two commands at once!
    <b>u+s</b>: set the SetUID bit - often has no effect on script files
    <b>755</b>: set the permissions directly
    
    See the chmod(1) man page for full details.
de: Normalerweise wählen Sie einfach einen Befehl aus dem Menü (Klick 
    auf den Pfeil neben dem Kommando-Feld). In speziellen Fällen wollen Sie mehr...
    
    Das Befehlsformat ist: <b>ÄNDERUNG, ÄNDERUNG, ...</b>
    Jede <b>ÄNDERUNG</b> ist: <b>WER WIE RECHTE</b>
    <b>WER</b> ist eine Kombination aus <b>u</b>, <b>g</b> und <b>o</b>, die angibt, ob die Rechte für den
    Besitzer (User),  die Gruppe (Group) oder alle anderen (Others) geändert werden sollen.
    <b>WIE</b> ist <b>+</b>, <b>-</b> oder <b>=</b>, zum hinzufügen, entfernen oder exakten setzen der Rechte.
    <b>RECHTE</b> ist eine Kombination aus den Buchstaben <b>rwxXstugo</b>
    
    Geklammerter Text und Leerstellen werden ignoriert.
    
    <u>Beispiele:</u>
    
    <b>u+rw</b>: der Besitzer der Datei bekommt Lese- und Schreibrecht
    <b>g=u</b>: die Gruppenrechte werden an die Besitzerrechte angeglichen
    <b>o=u-w</b>: die Anderen bekommen dieselben Rechte wie der Besitzer, außer das Schreibrecht
    <b>a+x</b>: alle bekommen das Recht zum Ausführen - entspricht <b>ugo+x</b>
    <b>a+X</b>: Verzeichnisse werden für jeden zugreifbar; Dateien, die für alle ausführbar waren,
    werden für alle ausführbar)
    <b>u+rw, go+r</b>: zwei Kommandos auf einmal!
    <b>u+s</b>: setze das SetUID-Bit - hat oft keinen Effekt bei Script-Dateien
    <b>755</b>: setze die Zugriffsrechte direkt
    
    Lesen Sie die chmod(1) Manpage für weitere Informationen.

en: Norwegian
de: Norwegisch

en: Not
de: Nicht

en: Not supported
de: Nicht unterstützt

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with Alt held down.
de: Das Menü ist weiterhin erreichbar durch Ziehen bei gedrückter Alt-Taste.

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with the left button and holding down the Alt key.
de: Das Menü ist weiterhin erreichbar, durch Ziehen mit der linken Maustaste bei gedrückter Alt-Taste.

en: Note that you must save your choices and restart the filer for the new language setting to take full effect.
de: Sie müssen den Dateimanager neu starten, bevor die neue Sprache voll aktiv wird

en: Nothing
de: Nichts

en: Now
de: Jetzt

en: OR
de: ODER

en: Old name
de: Alter Name

en: One name matched, but the result was the same
de: Eine Namensübereinstimmung, aber das Ergebnis war das selbe.

en: Only a panel is shown.
de: Zeige nur die Leiste.

en: Only files (and certain applications) can be used to set the background image.
de: Nur Bilddateien (und bestimmte Programme) können das  Hintergrundbild liefern.

en: Only for the file `%s'
de: Nur für die Datei `%s'

en: Only for the type `%s' (%s/%s)
de: Nur für den Typ `%s' (%s/%s)

en: Only log directories as they are copied
de: Nur Verzeichnisse beim Kopieren listen

en: Only log directories being deleted
de: Nur gelöschte Verzeichnisse auflisten

en: Only over-write if source is newer than destination.
de: Dateien dürfen nur von neuerer Version überschrieben werden.

en: Only the image is shown.
de: Nur das Bild wird angezeigt.

en: Only the pinboard is shown.
de: Zeige nur die Pinwand.

en: Open AVFS
de: Öffnen mit AVFS

en: Open As Text
de: Als Text öffnen

en: Open unmounted
de: Öffnen ohne einzuhängen

en: Options
de: Optionen

en: Options...
de: Optionen...

en: Order large icons vertically
de: Große Symbole vertikal ordnen

en: Order small icons vertically
de: Kleine Symbole vertikal ordnen

en: Override window manager control of the pinboard and panels
de: Ignoriere Fenstermanagerkontrolle über Pinwand und Leisten

en: Owner
de: Besitzer

en: Owner, Group:
de: Besitzer, Gruppe:

en: Panel
de: Leiste

en: Panel Options
de: Leisten-Einstellungen

en: Panel Options...
de: Leisten-Einstellungen...

en: Panel and pinboard
de: Leiste und Pinwand

en: Panel is a 'dock'
de: Leiste ist 'Dock'

en: Panel only
de: Nur Leiste

en: Panel style
de: Leistenstil

en: Panel width (thin)
de: Leistenbreite (schmal)

en: Panel: %s
de: Leisten: %s

en: Panels
de: Leisten

en: Panels are bars of icons that run along the side of the screen. See the manual for information about using panels.
de: Leisten sind Streifen, die entlang der Bildschirmkanten verlaufen.
    Lesen sie das Handbuch, um mehr über Leisten zu erfahren.

en: Parent, New Window
de: Übergeordnetes Verzeichnis, neues Fenster

en: Parent, Same Window
de: Übergeordnetes Verzeichnis, selbes Fenster

en: Pass all backdrop mouse clicks to window manager
de: Alle Mausklicks auf den Hintergrund an Fenstermanager durchreichen

en: Path
de: Pfad

en: Pattern:
de: Muster:

en: Permissions
de: Zugriffsrechte

en: Pinboard
de: Pinwand

en: Pinboard behaviour
de: Pinwandverhalten

en: Pinboard only
de: Nur Pinwand

en: Polish
de: Polnisch

en: Portuguese (Brasil)
de: Portugiesisch (Brasilien)

en: Present
de: Vorhanden

en: Press the desired shortcut (eg, Control+F1)
de: Drücken Sie die gewünschte Tastenkombination (z.B. Strg+F1)

en: Program %s not found - deleted?
de: Programm %s nicht gefunden - gelöscht?

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Properties of ... ?
de: Eigenschaften von ... ?

en: Purge thumbnails disk cache
de: Zwischenspeicher für Miniaturen leeren

en: Put the cursor on an entry in the list to move it
de: Zum Verschieben, Cursor auf gewünschtes Lesezeichen setzen

en: Quiet
de: Still

en: ROX application
de: ROX Applikation

en: ROX-Filer does not yet support mount points on your system. Sorry.
de: ROX-Filer unterstützt noch keine Mount-Punkte auf Ihrem System. 'tschuldigung.

en: ROX-Filer has converted your Options file to the new XML format
de: Ihre alten Einstellungen wurden ins neue XML-Format konvertiert.

en: Read
de: Lesen

en: Real directory:
de: Wahres Verzeichnis

en: Really delete icon '%s'?
de: Symbol '%s' wirklich entfernen?

en: Recently Visited
de: Zuletzt besucht

en: Recurse
de: Rekursiv

en: Refresh
de: Aktualisieren

en: Regular file:
de: Reguläre Datei:

en: Remote app can't or won't send me the data - sorry
de: Programm vom Netzwerk kann oder will mir die Daten nicht senden - 'tschuldigung

en: Remote application wants to use Direct Save, but I can't read the XdndDirectSave0 (type text/plain) property.
de: Programm von Netzwerk will Direct Save benutzen, aber ich kann die XdndDirectSave0-Einstellung (type text/plain) nicht lesen.

en: Remove Item(s)
de: Eintrag entfernen

en: Rename
de: Umbenennen

en: Rename ... ?
de: Benenne ... um?

en: Rename...
de: Umbenennen...

en: Replace:
de: Ersetzen:

en: Rescan directory contents
de: Verzeichnisinhalt neu einlesen

en: Reset
de: Rückgängig

en: Resize Window
de: Fenstergröße anpassen

en: Resize when changing the display style
de: Größe beim Ändern des Anzeigemodus anpassen

en: Restore all choices to how they were when the Options box was opened.
de: Alle Änderungen seit Öffnen des Optionsfensters rückgängig machen.

en: Reversed
de: Umgekehrt

en: Right edge
de: Rechter Rand

en: Right-edge panel
de: Leiste am rechten Rand

en: Romanian
de: Rumänisch

en: Run action:
de: Startaktion:

en: Running as user '%s'
de: Gestartet als Benutzter '%s'

en: Running with GTK version %d.%d.%d
de: Läuft mit GTK Version %d.%d.%d

en: Russian
de: Russisch

en: Same as current window
de: Wie aktuelles Fenster

en: Same as default
de: Wie Voreinstellung

en: Save As:
de: Speichere unter:

en: Save Display Settings...
de: Ansichtseinstellungen speichern...

en: Scale
de: Skalieren

en: Scale the image to fit the backdrop area, without distorting it
de: Bild auf Hintergrundgröße skalieren, ohne es zu verzerren

en: Scan
de: Aktualisieren

en: Scanning
de: Durchsuche

en: Scanning,
de: Durchsuche,

en: Search inside ... ?
de: Suche in ... ?

en: Sec
de: Sek

en: Secs
de: Seks

en: See the attr(5) man page for full details.
de: Siehe die Handbuchseite attr(5) für Einzelheiten.

en: See the fsattr(5) man page for full details.
de: Siehe die Handbuchseite fsattr(5) für Einzelheiten.

en: Select
de: Auswählen

en: Select All
de: Alles auswählen

en: Select If...
de: Auswahlkriterium...

en: Select If:
de: Wähle Wenn:

en: Select Named:
de: Wähle nach Name:

en: Select all/invert selection
de: Alles wählen/Auswahl umkehren

en: Select by Name...
de: Nach Name sortieren...

en: Select display properties to save
de: Wähle zu speichernde Ansichtseigenschaften

en: Select the buttons you want on the bar:
de: Wählen Sie die Werkzeuge, die Sie auf der Leiste wünschen:

en: Select the panel's position:
de: Wahl der Leistenposition:

en: Send ... to ... ?
de: Öffne ... mit ... ?

en: Send To...
de: Öffnen mit...

en: Set Icon...
de: Symbol ändern...

en: Set Run Action...
de: Startaktion ändern...

en: Set Type...
de: Typ zuordnen...

en: Set backdrop
de: Hintergrund ändern

en: Set default for all `%s/<anything>'
de: Standard für alle '%s/<irgendwas>' festlegen

en: Set icon
de: Symbol ändern

en: Set icon for ... ?
de: Setze Symbol für ... ?

en: Set icon for all `%s/<anything>'
de: Symbol für alle `%s/<irgendwas>' festlegen

en: Set keyboard shortcuts
de: Tastaturkürzel festlegen

en: Set permissions on ... ?
de: Setze Zugriffsrechte von ... ?

en: Set run action
de: Startaktion festlegen

en: Set run action for ... ?
de: Setze Startaktion für ... ?

en: Set type
de: Typ zuordnen

en: Set type of ... ?
de: Typ zuordnen von ... ?

en: Set type reference
de: Typreferenz zuordnen

en: Setting icon disabled by CHOICESPATH
de: Definieren des Symbols ist per CHOICESPATH-Variable unterbunden

en: Setting type not supported for some of these files
de: Typzuweisung für einige der Dateien nicht unterstützt.

en: Shell Command...
de: Shell-Befehl...

en: Shift Open
de: Öffnen als Text

en: Shift Open ... ?
de: Als Text Öffnen ... ?

en: Short titlebar flags
de: Kurze Titelzeilenflags

en: Show
de: Zeige

en: Show Bookmarks
de: Zeige Lesezeichen

en: Show Help Files
de: Hilfedateien

en: Show Hidden
de: Versteckte zeigen

en: Show Info
de: Zeige Info

en: Show Location
de: Ursprung zeigen

en: Show ROX-Filer help
de: ROX-Filer-Hilfe anzeigen

en: Show Target
de: Ziel zeigen

en: Show Thumbnails
de: Miniaturen zeigen

en: Show _Help Files
de: Zeige _Hilfedateien

en: Show a menu of possible actions
de: Zeige ein Menü der möglichen Aktionen

en: Show column headings
de: Zeige Spaltenüberschriften

en: Show extra details
de: Dateieigenschaften zeigen

en: Show full type
de: Zeige vollständigen Typ

en: Show hidden
de: Versteckte zeigen

en: Show hidden files
de: Versteckte Dateien zeigen

en: Show iconified windows
de: Zeige minimierte Fenster

en: Show image thumbnails
de: Bildminiaturen zeigen

en: Show per workspace
de: Zeige per Arbeitsfläche

en: Show the File menu instead of the main menu when right-clicking with files selected (the main menu can be accessed by holding down Control).
de: Zeige das Dateimenü anstelle des Hauptmenüs beim Rechtsklick auf markierte Dateien (das Hauptmenü ist Erreichbar durch Niederhalten der Strg-Taste).

en: Show the current choice in a filer window
de: Zeige aktuelle Einstellung in Dateifenster

en: Show the number of items displayed in a filer window, as well as the number of hidden items (if any). When there's a selection, show the number of selected items and their combined size.
de: Zeige die Zahl der in einem Dateimanager-Fenster angezeigten Einträge, ebenso wie die Zahl der versteckten Einträge (wenn es solche gibt). Falls eine Auswahl getroffen wurde, zeige Zahl und Gesamtgröße der ausgewählten Einträge.

en: Show totals of items
de: Zusammenfassung für Einträge zeigen

en: Show/hide hidden files
de: Versteckte Dateien zeigen/ausblenden

en: Single-click navigation
de: Öffnen durch einfachen Klick

en: Single-click to open
de: Öffnen durch einfachen Click

en: Size
de: Größe

en: Size of icons in menus:
de: Größe der Symbole in Menüs:

en: Size:
de: Größe:

en: Sizes
de: Größenangaben

en: Small Icons
de: Kleine Symbole

en: Smaller Icons
de: Kleinere Symbole

en: Some of the New names contain / characters (eg '%s'). This will cause the files to end up in different directories. Continue?
de: Einige der 'Neu'-Namen enthalten / Zeichen (z.B. `%s`). Dadurch landen die Dateien in verschiedenen Verzeichnissen. Fortsetzen?

en: Some of these files are on a different machine - they will be ignored - sorry
de: Einige dieser Dateien sind auf einem anderen Rechner - sie werden ignoriert - 'tschuldigung

en: Some older applications don't support XDND fully and may need to have this option turned on. Use this if dragging files to an application shows a + sign on the pointer but the drop doesn't work.
de: Einige ältere Applikationen unterstützen XDND nicht vollständig und es kann sein, daß Sie diese Option aktivieren müssen. Benutzen Sie sie, wenn beim Ziehen einer Datei über eine Applikation ein + auf dem Mauszeiger erscheint, aber nichts passiert.

en: Some window managers don't support the new Extended Window Manager Hints system, and so treat the pinboard and panels like normal windows. Turn this on to fix problems such as the pinboard coming to the front when you click on it, titlebars and other decorations appearing around windows, or having them appear in window-select lists.
de: Manche Fenstermanager unterstützen das neue 'Extended Window Manager Hints' System nicht und behandeln Pinwand und Leisten wie normale Fenster. Probieren Sie diese Option bei Problemen, wie das Erscheinen von Pinwand und Leisten in Fensterlisten, Erscheinen von Titelzeilen und anderer Elemente an Pinwand oder Pane, oder wenn die Pinwand durch Mausklick in den Vordergrund kommt.

en: Sometimes the filer doesn't know about your desktop furniture and puts iconified windows under (for example) the Gnome panel. You can define a top or bottom margin to avoid placing the icons there. The filer already knows about its own panel.
de: Der Dateimanager weiß nicht mit allen Programmen umzugehen, die direkt auf der Arbeitsfläche laufen. So werden z.B. minimierte Fenster unterhalb der Gnome-Leiste abgelegt. Hier kann eine obere und untere Sperrzone für minimierte Fenster definiert werden. ROX-Filer Leiste verursachen keine Probleme.

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or XdndDirectSave0.
de: Sorry - ich brauche ein Ziel vom Typ text/uri-list oder XdndDirectSave0.

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or application/octet-stream.
de: Sorry - ich brauche ein Ziel vom Typ text/uri-list oder application/octet-stream.

en: Sorry, I can't use '%s' because it's not a local file.
de: Kann '%s' nicht verwenden, da es keine lokale Datei ist.

en: Sorry, can't display a menu of actions for a remote file / raw data.
de: 'tschuldigung, kann kein Aktionsmenü für eine Netwerkdatei / Rohdaten anzeigen.

en: Sorry, you need to drop exactly one file onto the drop area.
de: Nur immer genau eine Datei auf diese Zone bewegen.

en: Sort
de: Sortieren

en: Sort by Date
de: Nach Datum sortieren

en: Sort by Group
de: Nach Gruppe sortieren

en: Sort by Name
de: Nach Name sortieren

en: Sort by Owner
de: Nach Benutzer sortieren

en: Sort by Size
de: Nach Größe sortieren

en: Sort by Type
de: Nach Typ sortieren

en: Sort by date
de: Nach Datum sortieren

en: Sort by group
de: Nach Gruppe sortieren

en: Sort by name
de: Nach Name sortieren

en: Sort by owner
de: Nach Benutzer sortieren

en: Sort by size
de: Nach Größe sortieren

en: Sort by type
de: Nach Typ sortieren

en: Sort by:
de: Sortieren nach:

en: Sort type and order
de: Sortierung

en: Sorting
de: Sortieren

en: Spanish
de: Spanisch

en: Specify a regular expression to match, and a string to replace matches with.
de: Geben Sie einen regulären Suchausdruck an, und eine Zeichenkette mit der der Suchtext ersetzt werden soll.

en: Spring delay:
de: Sprungverzögerung:

en: Stretch
de: Strecken

en: Stretch the image to fill the backdrop area
de: Bild strecken, um den Hintergrund auszufüllen

en: Swedish
de: Schwedisch

en: Switch to xterm
de: Zu Terminal wechseln

en: Sym link
de: Verkn.

en: Symbolic link
de: Verknüpfung

en: Symbolic link to
de: Verknüpfung zu

en: Symlink
de: Verknüpfen

en: Symlink ... ?
de: Verknüpfe ... ?

en: Symlink any programs you want into this directory. They will appear in the menu for all items of this type (%s/%s).
de: Erstelle Verknüpfungen zu den gewünschten Programmen in diesem Verzeichnis. Diese erscheinen im Menü für diesen Typ (%s/%s).

en: Symlink from '%s' already exists. Replace it with a link to '%s'?
de: Die Bestehende Verknüpfung zu '%s' mit einer Verknüpfung zu '%s' ersetzen?

en: Text beside icons
de: Text neben Symbolen

en: Text shadow:
de: Textschatten:

en: Text under icons
de: Text unter Symbolen

en: Text wider than this is broken onto two lines in Large Icons mode. In Huge Icons mode, text is wrapped when 50% wider than this.
de: Text, der breiter als dieser Wert ist, wird im 'Große Icons'-Modus in eine zweite Zeile umgebrochen. Im 'Riesige Symbole'-Modus wird der Text umgebrochen, wenn er 50% breiter als dieser Wert ist.

en: The -o argument is no longer used. You can turn on override redirect from the Options box instead.
de: Die -o Option wird nicht mehr benutzt. Nehmen Sie diese Einstellung über Optionen->Kompatibilität vor.

en: The `Send To' menu provides a quick way to send some files to an application. The applications listed are those in the following directories:
    
    %s
    %s
    The `Send To' menu may be opened by Shift+Menu clicking over a file.
    
    Advanced use:
    You can also create subdirectories called `.text_html', `.text', etc which will only be shown for files of that type. `.group' is shown only when multiple files are selected.
de: Über das `Öffnen mit'-Menü können Dateien bequem mit einer definierbaren Auswahl an Programmen geöffnet werden. Um Programme in dieses Menü aufzunehmen, müssen Sie in folgende Verzeichnisse verlinkt werden:
    
    %s
    %s
    Das `Öffnen mit'-Menü kann durch Drücken von Shift+Menü-Taste über einer Datei geöffnet werden.

en: The backdrop handler must be an application directory. Drag an application directory into the Set Backdrop dialog box, or (for programmers) pass it to the SOAP SetBackdropApp method.
de: Der Hintergrundverwalter muss ein Programmverzeichnis sein. Ziehen Sie ein Programmverzeichnis auf den 'Hintergrund einstellen'-Dialog oder (für Programmierer) übergeben Sie es an die SOAP SetBackdropApp Methode.

en: The filer uses a set of rules to work out the correct MIME type for each regular file, and then chooses a suitable icon for that type.
de: Der Dateimanager benutzt einen Satz von Regeln, um den richtigen MIME-Typ für jede reguläre Datei herauszufinden, um dann nach einem passenden Symbol für diesen Typ zu suchen.

en: The filer will resize windows whenever it seems useful (that is, when changing directory or display style).
de: Der Dateimanager wird jedesmal, wenn es sinnvoll erscheint (wenn Sie das Verzeichnis wechseln oder die Anzeigeart), die Fenstergröße anpassen.

en: The first match in each filename will be replaced by this string. There are no special characters.
de: Die erste Übereinstimmung in jedem Dateinamen wird ersetzt mit dieser Zeichenkette.Es gibt keine Sonderzeichen.

en: The font used for the text displayed under the icons
de: Der Zeichensatz, der für den Text unter Symbolen verwendet wird

en: The keyboard shortcut is:
de: Das Tastaturkürzel ist:

en: The largest size, as a percentage of the screen size, that the auto-resizer will resize a window to.
de: Die maximale Größe, prozentual zum Bildschirm, auf die die automatische Größenanpassung das Fenster vergrößern darf.

en: The location must contain at least one character!
de: Der Ort muß mindestens ein Zeichen enthalten!

en: The monitor the panels are confined to in Xinerama mode (numbered from 0).
de: Der Monitor in die Leisten im Xinerama-Modus eingegrenzt werden (gezählt von 0).

en: The pathname you gave does not exist. The icon has not been changed.
de: Der Pfadname, den Sie angegeben haben, existiert nicht. Das Symbol wurde nicht geändert.

en: The program to launch when you choose `Xterm Here' from the menu.
de: Das Programm, das gestart wird, wenn Sie 'Terminal hier' aus dem Menü aufrufen.

en: The session manager activates these options by using the -S or --rox-session argument to rox.
de: Der Sitzungsmanager wendet diese Einstellungen an durch -S oder --rox-session als Aufrufparameter beim Start des Dateimanagers.

en: The size of the panels.
de: Die Größe der Leisten.

en: The text displayed under the icon is:
de: Der Text unter dem Symbol ist:

en: Themes
de: Themen

en: Themes should be placed inside the ~/.icons directory.
de: Symbol-Themen gehören nach ~/.icons.

en: There are no thumbnails to delete
de: Es gibt keine Miniaturem zum Entfernen

en: There was one error.
de: Es gab genau einen Fehler.

en: There were %d errors.
de: Es gab %d Fehler.

en: Thick
de: Dick

en: Thin
de: Dünn

en: This disables the use of extended attributes available in newer operating systems and file systems.  With this option set the 'Set Type' menu entry is disabled, the MIME type of the file is only derived from the file name and the properties window does not report extended attributes.
de: Die Verwendung von erweiterten Attributen, wie sie in neueren Systemen verfügbar sind, deaktivieren. Mit der Wahl dieser Option wird der Menüpunkt 'Typ zuweisen' deaktiviert. Der Dateityp (MIME-Typ) wird nur aus dem Dateinamen abgeleitet und das Eigenschaftenfenster zeigt keine erweiterten Attribute an.

en: This filename is not valid UTF-8. You should rename it.
de: Dies ist kein gültiger UTF-8 Dateiname. Sie sollten ihn ändern.

en: This is a regular expression to search for.
    ^ matches the start of a filename
    $ matches the end
    \. matches a dot
    \.htm$ matches the '.htm' in 'index.htm', etc
de: Dies ist ein regulärer Ausdruck für die Suche.
    ^ Übereinstimmung mit dem Anfang eines Dateinamens
    $ Übereinstimmung mit dem Ende
    \. Suche nach einem Punkt
    \.htm$ sucht nach '.htm' in 'index.html', etc

en: This is already the canonical name for this directory.
de: Das Verzeichnis besitzt bereits den vorgesehenen Namen.

en: This is not a program! Give me an application instead!
de: Das ist kein Programm! Geben Sie mir stattdessen eine Applikation!

en: This is the default setting for new windows. Use the Display menu to turn thumbnails on and off for individual windows.
de: Das ist die Standardeinstellung für neue Fenster. Über das Menu 'Ansicht' können Miniaturen für jedes Fenster an- und abgeschaltet werden.

en: This item is already at the end
de: Das Ende der Liste ist schon erreicht

en: This option sets how long, in ms, you must hold a file over a directory before it will spring open. The above option must be turned on for this to have any effect.
de: Diese Option bestimmt, wie lange (1000ms entspricht 1 Sekunde) Sie eine Datei über ein Verzeichnis halten müssen, bevor es aufspringt. Sie benötigt die vorherige Option, um eine Wirkung zu haben.

en: This option, which requires the above option to be turned on too, causes the highlighted directory to 'spring open' after the file is held over it for a short while.
de: Diese Option, die die vorherige benötigt, bewirkt, daß das hervorgehobene Verzeichnis aufspringt, nachdem eine Datei für eine Weile darübergehalten wurde.

en: This program cannot be run, as the 0launch command is not available. It can be downloaded from here:
    
    http://0install.net/injector.html
de: Dieses Programm kann nicht ausgeführt werden, da der 0launch Befehl nicht vorhanden ist. Er kann von hier runtergeladen werden:
    
    http://0install.net/injector.html

en: Thumbnails
de: Miniaturen

en: Thumbnails cache
de: Miniaturenspeicher

en: Thumbs,
de: Miniaturen,

en: Tile
de: Fliesen

en: Tile the image over the backdrop area
de: Fliese Hintergrund mit dem Bild

en: Times
de: Zeitangaben

en: To set a keyboard short-cut for a menu item:
    
    - Open the menu over a filer window,
    - Move the pointer over the item you want to use,
    - Press the key you want attached to it.
    
    The key will appear next to the menu item and you can just press that key without opening the menu in future.
de: Zum Festlegen von Tastaturkürzeln:
    
    - Öffnen Sie das Menü über ein Dateimanager-Fenster,
    - Bewegen Sie den Mauszeiger über den gewünschten Eintrag,
    - Drücken Sie die Taste, an die die Funktion geknüpft werden soll.
    
     Die Taste erscheint dann neben dem Menüeintrag und Sie können nun einfach diese Taste drücken, ohne das Menü zu öffnen.

en: To speed things up, the generated thumbnails are stored in the hidden ~/.thumbnails directory. Click here to remove all the cached thumbnails. They will be created again as needed.
de: Zur Beschleunigung werden die erzeugten Miniaturen im versteckten Verzeichnis ~/.thumbnails gespeichert. Klicken Sie hier, um diesen Speicher zu löschen. Die Miniaturen werden neu erstellt, sobald nötig.

en: Toolbar
de: Werkzeugleiste

en: Toolbar type:
de: Typ der Werkzeugleiste

en: Tools/Minibuffer
de: Werkzeuge/Befehlszeile

en: Top edge
de: Oberer Rand

en: Top margin
de: Obere Tabuzone

en: Top-edge panel
de: Leiste am oberen Rand

en: Translation
de: Übersetzung

en: Try `ROX-Filer/AppRun --help' for more information.
de: Probieren Sie 'ROX-Filer/AppRun --help' für weitere Informationen.

en: Try `ROX-Filer/AppRun -h' for more information.
de: Probieren Sie 'ROX-Filer/AppRun -h' für weitere Informationen.

en: Type
de: Typ

en: Type:
de: Typ:

en: Types
de: Typen

en: Unable to load image file -- maybe it's not in a format I understand, or maybe the permissions are wrong?
    The icon has not been changed.
de: Unmöglich die Bilddatei zu laden -- vielleicht verstehe ich dieses Format nicht, oder vielleicht sind die Zugriffsrechte falsch gesetzt?
    Das Symbol wurde nicht geändert.

en: Unique windows
de: Einmalige Fenster

en: Unknown
de: Unbekannt

en: Unknown action requested
de: Unbekannter Aktionsaufruf

en: Unknown details type '%s'
de: Unbekannter Detailtyp '%s'

en: Unknown sorting type '%s'
de: Unbekannter Sortiertyp '%s'

en: Unknown style '%s'
de: Unbekannter Stil '%s'

en: Unknown target
de: Unbekanntes Ziel

en: Unknown type:
de: Unbekannter Typ:

en: Unmount
de: Aushängen

en: Unnamed
de: Unbenannt

en: UntitledData
de: Titellose Daten

en: Up
de: Hoch

en: Usage: ROX-Filer/AppRun [OPTION]... [FILE]...
    Open each directory or file listed, or the current working
    directory if no arguments are given.
    
      -b, --border=PANEL	open PANEL as a border panel
      -B, --bottom=PANEL	open PAN as a bottom-edge panel
      -c, --client-id=ID	used for session management
      -d, --dir=DIR		open DIR as directory (not application)
      -D, --close=DIR	close DIR and its subdirectories
      -h, --help		display this help and exit
      -l, --left=PANEL	open PAN as a left-edge panel
      -m, --mime-type=FILE	print MIME type of FILE and exit
      -n, --new		start new copy; for debugging the filer
      -p, --pinboard=PIN	use pinboard PIN as the pinboard
      -r, --right=PANEL	open PAN as a right-edge panel
      -R, --RPC		invoke method call read from stdin
      -s, --show=FILE	open a directory showing FILE
      -S, --rox-session	use default panel and pinboard options, and -n
      -t, --top=PANEL	open PANEL as a top-edge panel
      -u, --user		show user name in each window 
      -v, --version		display the version information and exit
      -x, --examine=FILE	FILE has changed - re-examine it
    
    Report bugs to
de: Benutzung: ROX-Filer/AppRun [OPTION]... [FILE]...
    Öffne jedes angegebene Verzeichnis oder jede angegebene Datei, oder das
    aktuelle Arbeitsverzeichnis, sofern keine Argumente angegeben wurden.
    
     -b, --border=LEISTE	öffnet LEISTE als Seitenpanel
      -b, --bottom=LEISTE	öffnet LEISTE am unteren Bildschirmrand
      -c, --client-id=ID	für die Sitzungsverwaltung
      -d, --dir=DIR		öffnet DIR als Verzeichnis (nicht als Anwendung)
      -D, --close=DIR	schließe DIR samt Unterverzeichnissen
      -h, --help		zeigt diese Hilfe und beendet ROX-Filer
      -l, --left=PANEL	öffnet PANEL am linken Bildschirmrand
      -m, --mime-type=DATEI	zeigt den MIME-Typ von DATEI und beendet ROX-Filer
      -n, --new		startet neuen Dateimanager, auch wenn bereits einer läuft
      -p, --pinboard=PIN	PIN als Pinwand benutzen
      -r, --right=LEISTE	öffnet LEISTE am rechten Bildschirmrand
      -R, --RPC	Methodenaufruf gelesen von stdin
      -s, --show=DATEI	öffnet das Verzeichnis, in dem sich DATEI befindet
      -S, --rox-session	Leiste und Pinwand gemäß Einstellungen, und -n
      -t, --top=LEISTE	öffnet LEISTE am oberen Bildschirmrand
      -u, --user		zeigt Benutzernamen in jedem Fenster
      -v, --version		zeigt Versionsinformation und beendet ROX-Filer
      -x, --examine=DATEI	DATEI ist geändert - neu prüfen
    
    Bug-Reports bitte an

en: Use a 16-pixel grid for positioning icons on the desktop.
de: Benutze ein Raster mit 16 Pixeln Abstand, um Symbole auf der Arbeitsfläche zu positionieren.

en: Use a 2-pixel grid for positioning icons on the desktop.
de: Benutze ein Raster mit 2 Pixeln Abstand, um Symbole auf der Arbeitsfläche zu positionieren.

en: Use a 32-pixel grid for positioning icons on the desktop.
de: Benutze ein Raster mit 32 Pixeln Abstand, um Symbole auf der Arbeitsfläche zu positionieren.

en: Use a copy of the image as the default for all files of these MIME types.
de: Eine Kopie des Bildes als Standard für diesen MIME-Typ verwenden.

en: Use a copy of the image for all files of this MIME type.
de: Eine Kopie des Bildes für diesen MIME-Typ verwenden.

en: Use custom font:
de: Zeichensatz:

en: Use single letters instead of words for Scanning, All and Thumbs indicators in the titlebar.
de: Benutze nur Einzelbuchstaben statt Worten für 'Durchsuche', 'Alle' und 'Miniaturen' in der Titelzeile.

en: Use the 'Set Icon...' dialog box to set the icon for each MIME type. Note that icons set this way override those from the selected theme.
de: Benutzen Sie den 'Symbol ändern...'-Dialog, um das Symbol für jeden Typ zu setzen. Beachte, daß so zugewiesene Symbol Vorrang vor Themensymbole genießen.

en: Use the LANG environment variable
de: LANG Environment-Variable benutzen

en: Use this application for all files with this MIME type.
de: Diese Applikation verwenden für alle Dateien von diesem MIME-Typ.

en: User-definable shortcuts are disabled by default in Gtk2, and you have not enabled them. You can turn this feature on by:
    
    1) using an XSettings manager, such as ROX-Session or gnome-settings-daemon, or
    
    2) adding this line to ~/.gtkrc-2.0:
    	gtk-can-change-accels = 1
    	(this only works if NOT using XSETTINGS)
de: Benutzerdefinierte Tastaturkürzel sind standardmäßig deaktiviert. Aktivieren Sie dieses Feature durch:
    
    1) Benutzung eines XSettings-Managers, wie ROX-Session oder gnome-settings-daemon, oder
    
    2) Hinzufügen dieser Zeile zu ~/.gtkrc-2.0:
    	gtk-can-change-accels = 1
    	(das funktioniert nur, wenn XSETTINGS nicht benutzt werden)

en: Video thumbnails
de: Videovorschaubilder

en: View type:
de: Ansichtsart:

en: WRITE-PROTECTED
de: SCHREIBGESCHÜTZT

en: We got a BadWindow error from the X server. This might be due to this GTK bug (during drag-and-drop?):
    http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=152151
    Trying to continue...
de: Der X Server hat einen 'BadWindow' Fehler gesendet. Dies könnte an einem GTK-Fehler liegen(während einer Ziehen-and-Ablegen eines Objekts?):
    http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=152151
    Versuche weiterzumachen...

en: Week
de: Woche

en: Weeks
de: Wochen

en: When automatic icon sizing is selected: If the directory contains this many items then it will be shown using Small Icons, otherwise Large Icons will be used.
de: Wenn das Verzeichnis diese Anzahl von Dateien enthält, wird es mit Kleinen Symbolen dargestellt, sonst werden Große Symbole verwendet.

en: When dragging files with the left mouse button
de: Beim Ziehen von Dateien mit der linken Maustaste

en: When dragging files with the middle mouse button
de: Beim Ziehen von Dateien mit der mittleren Maustaste

en: When run by a session manager program (such as ROX-Session) the filer can open up a panel and/or the pinboard.  Here you configure which.
de: Beim Start durch einen Sitzungsmanager (wie ROX-Session), kann der Dateimanager eine Liste und/oder die Pinwand öffnen. Hier kann eingestellt werden, welche.

en: When this is on you can drag a file over a sub-directory or program in a filer window. The item will highlight when you do this and dropping the file will put it into that directory, or load it into the program.
de: Ist diese Option aktiviert, so können Sie eine Datei über ein Unterverzeichnis oder Programm in einem Dateimanager-Fenster ziehen. Der Eintrag wird hervorgehoben und ein Loslassen der Datei führt dazu, daß diese in das Verzeichnis gelegt oder in das Programm geladen wird.

en: When thumbnails are turned on, each image file in a directory is loaded and a small thumbnail of it is shown.
de: Wenn Miniaturen eingeschaltet sind, wird jedes Bild verkleinert im Verzeichnisfenster dargestellt.

en: When using a pinboard, you can drag files and applications onto the desktop background to create shortcuts to them.
de: Wenn Sie die Pinwand verwenden, können Sie Dateien und Programme auf den Hintergrund ziehen und dort für schnellen Zugriff ablegen.

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if nothing happens (eg, because there are several possibilities and the next letter varies).
de: Drücken Sie Tab in der  'Pfad eingeben...'-Befehlszeile, so wird ein Piepton ausgegeben, falls nichts passiert (z.B. weil es mehrere Möglichkeiten gibt und der nächste Buchstabe variiert).

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if there is more than one matching file, even though some more letters were added.
de: Drücken Sie Tab in der 'Pfad eingeben...'-Befehlszeile, so wird ein Piepton ausgegeben, falls mehr als eine passende Datei gefunden wird, auch wenn weitere Buchstaben hinzugefügt wurden.

en: When you drag a file from a web browser or other remote source, this program will be run to download it. $1 is the URI dragged to the filer, and the current directory is the destination. Eg:
    xterm -e wget $1
de: Wenn Sie eine Datei aus dem Browser oder anderen Netzwerkquelle ziehen, wird dieses Programm gestartet, um den Download zu erledigen. $1 steht für die URI (Netzadresse), und Ziel ist das aktuelle Verzeichnis. Beispiel:
    xterm -e wget $1

en: Width of toolbar sets minimum width of window
de: Breite der Werkzeugleiste bestimmt Minimalbreite des Fensters

en: Window
de: Fenster

en: Window behaviour
de: Fensterverhalten

en: Window manager problems
de: Fenstermanagerprobleme

en: With:
de: Mit:

en: World
de: Welt

en: Write
de: Schreiben

en: XDS protocol error: leafname may not contain '/'
de: XDS Protokoll Fehler: Dateiname darf kein '/' enthalten

en: XDS protocol error: return code should be 'S', 'F' or 'E'
de: XDS Protokoll Fehler: Rückgabewert sollte 'S', 'F' oder 'E' sein

en: XdndDirectSave0 target provided, but the atom XdndDirectSave0 (type text/plain) did not contain a leafname
de: XdndDirectSave0-Ziel bereitgestellt, aber das Atom XdndDirectSave0 (type text/plain)enthielt keinen Dateinamen

en: Xinerama monitor %d unavailable
de: Xinerama-Monitor %d nicht verfügbar

en: Xterm Here
de: Terminal hier

en: Year
de: Jahr

en: Years
de: Jahre

en: Yes
de: Ja

en: Yes (can run with older glibc versions)
de: Ja (funktioniert auch mit älterer Glibc-Version)

en: You can only set the backdrop to an image or to a program which knows how to manage ROX-Filer's backdrop.
    
    Programmers: the application's AppInfo.xml must contain the CanSetBackdrop element, as described in ROX-Filer's manual.
de: Sie können den Hintergrund nur auf ein Programm einstellen, das sich auf ROX-Filer Hintergründe versteht.
    
    Programmierer: Die Appinfo.xml des Programmes muss das CanSetBackdrop Element enthalten, wie im ROX-Filer Manual beschrieben.

en: You can only set the run action for a regular file
de: Sie können Startaktionen nur für normale Dateien setzen

en: You can't open a second view onto this directory because the `Unique Windows' option is turned on in the Options window.
de: Sie können keine zweite Ansicht dieses Verzeichnisses öffnen, da die 'Einzigartige Fenster'-Option im Options-Fenster aktiviert ist.

en: You cannot do this to more than one item at a time
de: Sie können dies nicht mit mehr als einem Eintrag auf einmal tun

en: You do not appear to have OS support.
de: Das Betriebssystem scheint dies nicht zu unterstützen.

en: You have tried to close a panel via the window manager - I usually find that this is accidental... really close?
de: Sie haben versucht, das Leiste per Fenstermanager zu schließen - ich denke, daß das normalerweise versehentlich passiert ... wirklich schließen?

en: You must first select some items to remove
de: Bitten wählen Sie erst einige Einträge zum Löschen aus

en: You must open the menu over an item
de: Bitte öffnen Sie das Menü über einem Eintrag

en: You need to select some items to count
de: Bitte wählen Sie erst einige zu zählende Einträge aus

en: You need to select some items to search through
de: Bitte wählen Sie erst einige zu durchsuchende Verzeichnisse aus

en: You need to select the items whose permissions you want to change
de: Bitte wählen Sie erst einige Einträge aus, deren Zugriffsrechte Sie ändern wollen

en: You need to select the items whose type you want to change
de: Bitte wählen Sie erst die Dateien aus, deren Typ Sie ändern wollen

en: You should Shift+Menu click over a file to send it somewhere
de: Drücken Sie Shift+Menü-Taste über einer Datei, um sie zu senden

en: You should first select some rows to delete
de: Kein Lesezeichen markiert

en: You'll have to resize windows manually, using the window manager, the `Resize Window' menu entry or by double-clicking on the window background.
de: Sie müssen die Fenstergröße manuell anpassen, indem sie den Fenstermanager oder den `Fenstergröße anpassen'-Menüpunkt benutzen oder durch Doppelklick auf den Fensterhintergrund.

en: Your CHOICESPATH variable setting prevents customisations - sorry.
de: Ihre CHOICESPATH Variable erlaubt nur Root die Einstellungen zu ändern.

en: Your old panel file has been converted to the new XML format.
de: Ihre alten Leisten-Einstellungen wurden ins neue XML-Format konvertiert.

en: Your old pinboard file has been converted to the new XML format.
de: Ihre alten Pinwand-Einstellungen wurden ins neue XML-Format konvertiert.

en: _Group
de: _Gruppe

en: _Owner
de: _Besitzer

en: _Permissions
de: _Zugriffsrechte

en: _Quiet
de: _Still

en: _Relative link
de: _Relative Verknüpfung

en: _Rename
de: _Umbenennen

en: _Replace
de: _Ersetzen

en: _Revert
de: _Rückgängig

en: _Size
de: _Größe

en: _Type
de: _Typ

en: _Use Command
de: _Verwende Befehl

en: `Xterm Here' program
de: Terminalprogramm:

en: a+x (Make executable/searchable)
de: a+x (Mache ausführbar/durchsuchbar)

en: a-x (Make non-executable/non-searchable)
de: a-x (Mache nicht-ausführbar/nicht-durchsuchbar)

en: ascending
de: aufsteigend

en: blocks
de: Blöcke

en: bottom-left
de: unten-links

en: bottom-right
de: unten-rechts

en: byte
de: Byte

en: descending
de: absteigend

en: directories
de: Verzeichnisse

en: directory
de: Verzeichnis

en: features set at compile time
de: Eigenschaften, die beim Kompilieren festgelegt wurden

en: file
de: Datei

en: file(1) says... %s
de: file(1) sagt... %s

en: files
de: Dateien

en: go-rwx (Private - owner access only)
de: go-rwx (Privat - Zugriff nur für Besitzer)

en: go-w (Fix security problem)
de: go-w (Sicherheitsproblem beheben)

en: go=u-w (Public access, not write)
de: go=u-w (Öffentlicher Zugriff ohne Schreiben)

en: horizontally
de: waagerecht

en: item
de: Datei

en: items
de: Dateien

en: lstat(2) failed: %s
de: lstat(2) fehlgeschlagen: %s

en: merge contents
de: Inhalte zusammenführen

en: mounted
de: eingehängt

en: no directories)
de: keine Verzeichnisse)

en: overwrite
de: überschreiben

en: pixels
de: Pixel

en: prune
de: abschneiden

en: size
de: Größe

en: system
de: System

en: top-left
de: oben-links

en: top-right
de: oben-rechts

en: u+rw (Give owner read+write)
de: u+rw (Gib Besitzer Lese+Schreib-Rechte)

en: unmounted
de: augehängt

en: vertically
de: senkrecht
