Cherrytree-0.37.3 - en to el_GR translation catalogue (709 entries)

en: 
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or
    (at your option) any later version.
      
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
      
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston,
    MA 02110-1301, USA.
el_GR: 
    Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό. Επιτρέπεται η αναδιανομή ή / και τροποποίησή 
    υπό τους όρους της GNU General Public License όπως δημοσιεύεται από 
    το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού, είτε της έκδοσης 3 της Άδειας, ή 
    (Κατ 'επιλογή σας) οποιαδήποτε μεταγενέστερη έκδοση.
    
    Αυτό το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα είναι χρήσιμο, 
    αλλά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ, χωρίς καν την υπονοούμενη εγγύηση της 
    ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΚΟΠΟ. Δείτε το 
    GNU General Public License για περισσότερες λεπτομέρειες. 
     
    Θα πρέπει να έχετε λάβει ένα αντίγραφο της GNU General Public License 
    μαζί με αυτό το πρόγραμμα. Aν όχι, γράψτε στο Free Software 
    Ίδρυμα, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, 
    MA 02110-1301, USA.

en: "%s" is Not a CherryTree Document
el_GR: "%s" δεν είναι έγγραφο CherryTree

en: (no suggestions)
el_GR: (Δεν υπάρχουν προτάσεις)

en: A Hierarchical Note Taking Application, featuring Rich Text and Syntax Highlighting
el_GR: Μια εφαρμογή ιεραρχικών σημειώσεων, με χαρακτηριστικά εμπλουτισμένου κειμένου και επισημάνσεις σύνταξης κειμένου.

en: A Newer Version Is Available!
el_GR: Μία νεότερη έκδοση είναι διαθέσιμη!

en: About CherryTree
el_GR: Περί CherryTree

en: Add
el_GR: Προσθήκη

en: Add "{}" to Dictionary
el_GR: Προσθήκη "{}" στο λεξικό

en: Add Column
el_GR: Προσθήκη στήλης

en: Add Node from a Plain Text File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο TEXT στο τρέχων δένδρο.

en: Add Node from an EssentialPIM HTML File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο EssentialPIM HTML στο τρέχων δένδρο.

en: Add Node from an HTML File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο HTML στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes from a Folder of HTML Files to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από φάκελο με αρχεία HTML στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes from a Folder of Plain Text Files to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από φάκελο με αρχεία TEXT στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a Basket Folder to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από φάκελο Basket στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a CherryTree File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο CherryTree στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a Gnote Folder to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από φάκελο Gnote στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a KeepNote Folder to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από φάκελο KeepNote στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a KeyNote File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο KeyNote στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a Knowit File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο Knowit στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a Leo File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο Leo στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a Mempad File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο Mempad στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a NoteCase File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο NoteCase στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a RedNotebook Folder to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από φάκελο RedNotebook στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a Tomboy Folder to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από φάκελο Tomboy στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a Treepad Lite File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο Treepad στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a TuxCards File to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από αρχείο TuxCards στο τρέχων δένδρο.

en: Add Nodes of a Zim Folder to the Current Tree
el_GR: Εισαγωγή κόμβων από φάκελο Zim στο τρέχων δένδρο.

en: Add _Node
el_GR: Προσθήκη _κόμβου

en: Add _SubNode
el_GR: Προσθήκη _υποκόμβου

en: Add a Child Node to the Selected Node
el_GR: Προσθήκη ενός υποκόμβου στον επιλεγμένο κόμβο

en: Add a Node having the same Parent of the Selected Node
el_GR: Προσθήκη ενός κόμβου που έχει τον ίδιο γονέα με τον επιλεγμένο κόμβο

en: Add a Table Row
el_GR: Προσθήκη γραμμής στον πίνακα

en: Add the Current Node to the Bookmarks List
el_GR: Προσθήκη του τρέχοντος κόμβου στους σελιδοδείκτες

en: Add to _Bookmarks
el_GR: Προσθήκη στους _σελιδοδείκτες

en: All the Tree
el_GR: Όλο το δέντρο

en: All, List Matches
el_GR: Όλα! Λίστα ομοίων

en: Anchor Name
el_GR: Ονομασία κόμβου

en: Anchor Name (optional)
el_GR: Ονομασία άγκυρας (προαιρετικό)

en: Anchor Size
el_GR: Μέγεθος άγκυρας

en: Application's Online Manual
el_GR: Η εφαρμογή έχει διαδικτυακό εγχειρίδιο

en: Are you sure to <b>Delete the node '%s'?</b>
el_GR: Είσαι σίγουρος ότι θέλεις την <b>διαγραφή του κόμβου ; '%s'?</b>

en: Are you sure to Reset to Default?
el_GR: Είσαι σίγουρος για την επαναφορά των προεπιλογών;

en: Armenian
el_GR: Αρμενικά

en: Automatic Syntax Highlighting
el_GR: Σύνταξη αυτόματης επισήμανσης

en: Automatically Check for Newer Version
el_GR: Αυτόματος έλεγχος νεοτέρων εκδόσεων

en: Autosave Every
el_GR: Αυτόματη αποθήκευση κάθε

en: Autosave on Quit
el_GR: Αυτόματη αποθήκευση στο κλείσιμο

en: Backward
el_GR: Προς τα πίσω

en: Binary Executable '7za' Not Found, Check The Package 'p7zip-full' to be Installed Properly
el_GR: Δυαδική εκτελέσιμη «7za» δεν βρέθηκε, ελέγξτε το πακέτο «p7zip-full» για την σωστή εγκατάσταση

en: Bold
el_GR: Έντονα

en: CSV File
el_GR: Αρχείο CSV

en: CT saves the document in an encrypted 7zip archive. When viewing or editing the document, CT extracts the encrypted archive to a temporary folder, and works on the unencrypted copy. When closing, the unencrypted copy is deleted from the temporary directory. Note that in the case of application or system crash, the unencrypted document will remain in the temporary folder.
el_GR: Το CT αποθηκεύει το έγγραφο σε ένα κρυπτογραφημένο αρχείο 7zip. Κατά την προβολή ή την επεξεργασία του εγγράφου, το CT εξάγει το κρυπτογραφημένο αρχείο σε έναν προσωρινό φάκελο, και εργάζεται στο μη κρυπτογραφημένο αντίγραφο. Κατά το κλείσιμο, το μη κρυπτογραφημένο αντίγραφο διαγράφεται από τον προσωρινό κατάλογο. Να σημειωθεί ότι στην περίπτωση της εφαρμογής ή κατάρρευση του συστήματος, το μη κρυπτογραφημένο έγγραφο θα παραμείνει στον προσωρινό φάκελο.

en: C_hange Case
el_GR: Α_λλαγή σε πεζά/κεφαλαία

en: C_ut Anchor
el_GR: Α_ποκοπή άγκυρας

en: C_ut CodeBox
el_GR: Α_ποκοπή πλαισίου κώδικα

en: C_ut Embedded File
el_GR: Α_ποκοπή ενσωματωμένου αρχείου

en: C_ut Image
el_GR: Α_ποκοπή εικόνας

en: C_ut Link
el_GR: Α_ποκοπή συνδέσμου

en: C_ut Table
el_GR: Α_ποκοπή πίνακα

en: Cancel
el_GR: Ακύρωση

en: Cannot Edit Embedded File in Read Only Node
el_GR: Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε ενσωματωμένο αρχείο σε κόμβο που είναι μόνο προς ανάγνωση

en: Change CodeBox _Properties
el_GR: _Ιδιότητες πλαισίου κώδικα

en: Change Node _Properties
el_GR: _Ιδιότητες κόμβου

en: Change Selected
el_GR: Αλλαγή επιλεγμένου

en: Change the Color of the Selected Text Background
el_GR: Αλλαγή χρώματος του παρασκηνίου του επιλεγμένου κειμένου.

en: Change the Color of the Selected Text Foreground
el_GR: Αλλαγή χρώματος της γραμματοσειράς του επιλεγμένου κειμένου.

en: Change the Selected Node's Children Syntax Highlighting to the Parent's Syntax Highlighting
el_GR: Αλλαγή της σύνταξης επισήμανσης των επιλεγμένων υποκόμβων σε αυτή των γονέων κόμβων

en: Change the Selected Node's Parent
el_GR: Αλλαγή γονέα στον επιλεγμένο κόμβο

en: Chars to Select at Double Click
el_GR: Χαρακτήρες για την επιλογή με διπλό κλικ

en: Check for a Newer Version
el_GR: Έλεγχος για νεότερη έκδοση

en: Checking for Newer Version...
el_GR: Έλεγχος για νεότερη έκδοση

en: CherryTree Document
el_GR: Έγγραφο CherryTree

en: CherryTree Hierarchical Note Taking
el_GR: Ιεραρχική καταγραφή σημειώσεων CherryTree

en: Chinese Simplified
el_GR: Κινέζικα απλά

en: Choose Existing Anchor
el_GR: Επιλογή υπάρχων κόμβου

en: Choose Existing Tag
el_GR: Επιλογή υπάρχουσας ετικέτας

en: Choose Storage Type
el_GR: Επιλογή τύπου αποθήκευσης

en: Click to Edit the Column Settings
el_GR: Κάντε κλικ για την επεξεργασία των ρυθμίσεων των στηλών.

en: Close
el_GR: Κλείσιμο

en: Code Execution
el_GR: Εκτέλεση Κώδικα

en: Code Font
el_GR: Γραμματοσειρά Κώδικα

en: CodeBox _Load From Text File
el_GR: _Φόρτιση πλαισίου κώδικα από αρχείο TEXT

en: CodeBox _Save To Text File
el_GR: _Αποθήκευση πλαισίου κώδικα σε αρχείο TEXT

en: Collapse All the Tree Nodes
el_GR: Σύμπτυξη όλων των κόμβων

en: Collapse all Nodes
el_GR: Σύμπτυξη όλων των κόμβων

en: Colors
el_GR: Χρώματα

en: Column Properties
el_GR: Ιδιότητες στήλης

en: Columns
el_GR: Στήλες

en: Command Name
el_GR: Ονομασία εντολής

en: Command Palette
el_GR: Παλέτα εντολών

en: Command per Node/CodeBox Type
el_GR: Εντολή ανά τύπο Κόμβου / Πλαισίου κώδικα

en: Copy a Table Row
el_GR: Αντιγραφή γραμμής του πίνακα

en: Copy as Plain Text, Discard the Rich Text Formatting
el_GR: Αντιγραφή ως αμορφοποίητο κείμενο, Απόρριψη μορφοποιημένου κειμένου

en: Copy the Current Row/Selected Rows
el_GR: Αντιγραφή της τρέχουσας γραμμής/των επιλεγμένων γραμμών

en: Copy the Selected Anchor
el_GR: Αντιγραφή της επιλεγμένης άγκυρας

en: Copy the Selected CodeBox
el_GR: Αντιγραφή του επιλεγμένου πλαισίου κώδικα

en: Copy the Selected Embedded File
el_GR: Αντιγραφή του επιλεγμένου ενσωματωμένου αρχείου

en: Copy the Selected Image
el_GR: Αντιγραφή της επιλεγμένης εικόνας

en: Copy the Selected Link
el_GR: Αντιγραφή του επιλεγμένου συνδέσμου

en: Copy the Selected Table
el_GR: Αντιγραφή του επιλεγμένου πίνακα

en: Create a Backup Copy Before Saving
el_GR: Δημιουργία ενός αντιγράφου ασφαλείας πριν την αποθήκευση

en: Cu_t Row
el_GR: Απ_οκοπή γραμμής

en: Cu_t as Plain Text
el_GR: Απ_οκοπή ως αμορφοποίητο κείμενο

en: Custom Actions
el_GR: Προσαρμοσμένες ενέργειες

en: Custom Background
el_GR: Προσαρμοσμένο φόντο

en: Cut a Table Row
el_GR: Αποκοπή γραμμής του πίνακα

en: Cut as Plain Text, Discard the Rich Text Formatting
el_GR: Αποκοπή ως αμορφοποίητο κείμενο, Απόρριψη μορφοποιημένου κειμένου

en: Cut the Current Row/Selected Rows
el_GR: Αποκοπή της τρέχουσας γραμμής/των επιλεγμένων γραμμών

en: Cut the Selected Anchor
el_GR: Αποκοπή της επιλεγμένης άγκυρας

en: Cut the Selected CodeBox
el_GR: Αποκοπή του επιλεγμένου πλαισίου κώδικα

en: Cut the Selected Embedded File
el_GR: Αποκοπή του επιλεγμένου ενσωματωμένου αρχείου

en: Cut the Selected Image
el_GR: Αποκοπή της επιλεγμένης εικόνας

en: Cut the Selected Link
el_GR: Αποκοπή του επιλεγμένου συνδέσμου

en: Cut the Selected Table
el_GR: Αποκοπή του επιλεγμένου πίνακα

en: Czech
el_GR: Τσέχικα

en: D_ismiss Link
el_GR: Α_φαίρεση συνδέσμου

en: Dark Background, Light Text
el_GR: Σκουρόχρωμο φόντο, ανοιχτόχρωμο κείμενο

en: Date Created
el_GR: Ημερομηνία δημιουργίας

en: Date Modified
el_GR: Ημερομηνία τροποποίησης

en: De_lete Node
el_GR: Δι_αγραφή κόμβου

en: De_lete Row
el_GR: Δι_αγραφή γραμμής

en: Decrease CodeBox Height
el_GR: Μείωση ύψους πλαισίου κώδικα

en: Decrease CodeBox Width
el_GR: Μείωση πλάτους πλαισίου κώδικα

en: Decrease the Height of the CodeBox
el_GR: Μείωση ύψους πλαισίου κώδικα

en: Decrease the Size of the Toolbar Icons
el_GR: Ελάττωση μεγέθους όλων των εικονιδίων της εργαλειοθήκης

en: Decrease the Width of the CodeBox
el_GR: Μείωση πλάτους του πλαισίου κώδικα

en: Default Text Nodes Icons
el_GR: Προεπιλεγμένα εικονίδια κόμβων κειμένου

en: Delete CodeBox _Keep Content
el_GR: Διαγραφή πλαισίου κώδικα _Διατήρηση περιεχομένου

en: Delete Column
el_GR: Διαγραφή στήλης

en: Delete the Current Row/Selected Rows
el_GR: Διαγραφή της τρέχουσας γραμμής/των επιλεγμένων γραμμών

en: Delete the Selected Anchor
el_GR: Διαγραφή της επιλεγμένης άγκυρας

en: Delete the Selected CodeBox
el_GR: Διαγραφή του επιλεγμένου πλαισίου κώδικα

en: Delete the Selected CodeBox But Keep Its Content
el_GR: Διαγραφή του επιλεγμένου πλαισίου κώδικα, διατηρώντας όμως το περιεχόμενό του.

en: Delete the Selected Embedded File
el_GR: Διαγραφή του επιλεγμένου ενσωματωμένου αρχείου

en: Delete the Selected Image
el_GR: Διαγραφή της επιλεγμένης εικόνας

en: Delete the Selected Link
el_GR: Διαγραφή του επιλεγμένου συνδέσμου

en: Delete the Selected Node
el_GR: Διαγραφή του επιλεγμένου κόμβου

en: Delete the Selected Table
el_GR: Διαγραφή του επιλεγμένου πίνακα

en: Delete the Selected Table Row
el_GR: Διαγραφή της επιλεγμένης γραμμής του πίνακα

en: Did you Quit the External Applications?
el_GR: Εγκαταλείψατε τις εξωτερικές εφαρμογές;

en: Dismiss the Link Associated to the Image
el_GR: Αφαίρεση συνδέσμου από την εικόνα

en: Dismiss the Selected Link
el_GR: Αφαίρεση του επιλεγμένου συνδέσμου

en: Display Tree on the Right Side
el_GR: Εμφάνιση δένδρου στην δεξιά πλευρά

en: Do you want to Execute the Code?
el_GR: Θέλεις να εκτελεστεί ο κώδικας;

en: Do you want to Save the Changes?
el_GR: Θέλεις να αποθηκευτούν οι αλλαγές;

en: Do you want to steal the shortcut?
el_GR: Θέλεις να «κλέψεις» την συντόμευση;

en: Downloading
el_GR: Γίνεται λήψη

en: Duplicate the Current Row/Selection
el_GR: Διπλοτυπία της τρέχουσας γραμμής/επιλογής

en: Duplicate the Selected Node
el_GR: Διπλότυπο του επιλεγμένου κόμβου

en: Dutch
el_GR: Δανικά

en: EPIM HTML Document
el_GR: Έγγραφο EPIM HTML

en: E_xpand All Nodes
el_GR: Α_νάπτυξη κόμβων

en: E_xport
el_GR: Ε_ξαγωγή

en: Edit Anchor
el_GR: Επεξεργασία άγκυρας

en: Edit CodeBox
el_GR: Επεξεργασία του πλαισίου κώδικα

en: Edit Keyboard Shortcut
el_GR: Επεξεργασία συντόμευσης πληκτρολογίου

en: Edit Table Properties
el_GR: Επεξεργασία ιδιοτήτων πίνακα

en: Edit _Anchor
el_GR: Επεξεργασία _άγκυρας

en: Edit _Link
el_GR: Εισαγωγή _συνδέσμου

en: Edit the Link Associated to the Image
el_GR: Εισαγωγή συνδέσμου στην εικόνα

en: Edit the Properties of the CodeBox
el_GR: Επεξεργασία των ιδιοτήτων του πλαισίου κώδικα

en: Edit the Properties of the Selected Node
el_GR: Επεξεργασία των ιδιοτήτων του επιλεγμένου κόμβου

en: Edit the Selected Image
el_GR: Επεξεργασία της επιλεγμένης εικόνας

en: Edit the Table Properties
el_GR: Επεξεργασία των ιδιοτήτων του πίνακα

en: Edit the Underlying Anchor
el_GR: Επεξεργασία της επιλεγμένης άγκυρας

en: Edit the Underlying Link
el_GR: Επεξεργασία του ενσωματωμένου συνδέσμου

en: Editor
el_GR: Επεξεργαστής

en: Embedded File Automatically Updated:
el_GR: Το ενσωματωμένο αρχείο ενημερώθηκε αυτόματα:

en: Embedded File Icon Size
el_GR: Μέγεθος εικονιδίου ενσωματωμένου αρχείου

en: Enable Automatic Indentation
el_GR: Ενεργοποίηση αυτόματων εσοχών

en: Enable Custom File Link Clicked Action
el_GR: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένης ενέργειας συνδέσμου προς αρχείο

en: Enable Custom Folder Link Clicked Action
el_GR: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένης ενέργειας συνδέσμου προς φάκελο

en: Enable Custom Web Link Clicked Action
el_GR: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένης ενέργειας διαδικτυακού συνδέσμου

en: Enable Smart Quotes Auto Replacement
el_GR: Ενεργοποίηση αυτόματης αντικατάστασης έξυπνων εισαγωγικών

en: Enable Spell Check
el_GR: Ενεργοποίηση ορθογραφικού ελέγχου

en: Enable Symbol Auto Replacement
el_GR: Ενεργοποίηση αντικατάστασης συμβόλου

en: Enable System Tray Docking
el_GR: Ενεργοποίηση «καρφιτσώματος» στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Enable Word Count in Statusbar
el_GR: Ενεργοποίηση της καταμέτρησης λέξεων στη γραμμή κατάστασης

en: Enable/Disable _Spell Check
el_GR: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση ελέγχου _ορθογραφίας

en: Enter Password for %s
el_GR: Εισαγωγή κωδικού για %s

en: Enter the New Password Twice
el_GR: Εισαγωγή του νέου κωδικού εκ νέου

en: Error
el_GR: Σφάλμα

en: Execute Code
el_GR: Εκτέλεση κώδικα

en: Execute CodeBox Code
el_GR: Εκτέλεση του κώδικα εντός πλαισίου

en: Exit from CherryTree
el_GR: Έξοδος από το CherryTree

en: Expand All the Tree Nodes
el_GR: Ανάπτυξη όλων των κόμβων

en: Expand CodeBoxes Automatically
el_GR: Αυτόματη επιμήκυνση πλαισίων κώδικα

en: Expand Node at Mouse Click
el_GR: Ανάπτυξη κόμβου στο κλικ του ποντικιού

en: Expand all Nodes
el_GR: Ανάπτυξη όλων των κόμβων

en: Export
el_GR: Εξαγωγή

en: Export Table as CSV File
el_GR: Εξαγωγή πίνακα ως αρχείο CSV

en: Export To CherryTree Document
el_GR: Εξαγωγή σε έγγραφο CherryTree

en: Export To HTML
el_GR: Εξαγωγή σε HTML

en: Export To PDF
el_GR: Εξαγωγή σε PDF

en: Export To _HTML
el_GR: Εξαγωγή σε _HTML

en: Export To _PDF
el_GR: Εξαγωγή σε _PDF

en: Export to Multiple Plain Text Files
el_GR: Εξαγωγή σε πολλαπλά αρχεία TEXT

en: Export to Multiple Plain _Text Files
el_GR: Εξαγωγή σε πολλαπλά αρχεία _TEXT

en: Export to Single Plain Text File
el_GR: Εξαγωγή σε ένα μονό αρχείο TEXT

en: Export to _Single Plain Text File
el_GR: Εξαγωγή σε ένα _μονό αρχείο TEXT

en: Failed to Retrieve Latest Version Information - Try Again Later
el_GR: Απέτυχε η ανάκτηση πληροφοριών της τελευταίας έκδοσης - Δοκιμάστε ξανά αργότερα

en: File
el_GR: Αρχείο

en: Find Next
el_GR: Αναζήτηση επομένου

en: Find Previous
el_GR: Αναζήτηση προηγουμένου

en: Find _Again
el_GR: _Επανάληψη αναζήτησης

en: Find _Back
el_GR: _Προηγούμενη αναζήτηση

en: Find in Nodes Names and Tags
el_GR: Αναζήτηση στους κόμβους και στις ετικέτες

en: Find in _All Nodes Contents
el_GR: Αναζήτηση _στους κόμβους

en: Find in _Nodes Names and Tags
el_GR: Αναζήτηση στους _κόμβους και στις ετικέτες

en: Find in _Selected Node and Subnodes Contents
el_GR: Αναζήτηση στα περιεχόμενα του _επιλεγμένου κόμβου και των υποκόμβων

en: Find into All the Tree Nodes Contents
el_GR: Αναζήτηση στα περιεχόμενα όλων των κόμβων του δένδρου

en: Find into the Selected Node Content
el_GR: Αναζήτηση στα περιεχόμενα του επιλεγμένου κόμβου

en: Find into the Selected Node and Subnodes Contents
el_GR: Αναζήτηση στα περιεχόμενα του επιλεγμένου κόμβου και υποκόμβων

en: Find/Replace
el_GR: Αναζήτηση/Αντικατάσταση

en: Finnish
el_GR: Φινλανδικά

en: First From Selection
el_GR: Πρώτο από την επιλογή

en: First in All Range
el_GR: Πρώτο σε ολόκληρη την περιοχή

en: Fonts
el_GR: Γραμματοσειρές

en: For_matting
el_GR: Μορ_φοποίηση

en: Format
el_GR: Μορφοποίηση

en: Format _Latest
el_GR: Μορφοποίηση _τελευταίου

en: Forward
el_GR: Προς τα εμπρός

en: French
el_GR: Γαλλικά

en: From K_eyNote File
el_GR: Από αρχείο K_eyNote

en: From K_nowit File
el_GR: Από αρχείο K_nowit

en: From T_omboy Folder
el_GR: Από φάκελο T_omboy

en: From T_reepad Lite File
el_GR: Από αρχείο T_reepad Lite

en: From _Basket Folder
el_GR: Από φάκελο _Basket

en: From _CherryTree File
el_GR: Από αρχείο _CherryTree

en: From _EssentialPIM HTML File
el_GR: Από αρχείο _EssentialPIM HTML

en: From _Folder of HTML Files
el_GR: Από _φάκελο με αρχεία HTML

en: From _Folder of Plain Text Files
el_GR: Από _φάκελο με αρχεία TEXT

en: From _Gnote Folder
el_GR: Από φάκελο _Gnote

en: From _HTML File
el_GR: Από αρχείο _HTML

en: From _KeepNote Folder
el_GR: Από φάκελο  _KeepNote

en: From _Leo File
el_GR: Από αρχείο _Leo

en: From _Mempad File
el_GR: Από αρχείο _Mempad

en: From _NoteCase File
el_GR: Από αρχείο _NoteCase

en: From _Plain Text File
el_GR: Από αρχείο _TEXT

en: From _RedNotebook Folder
el_GR: Από φάκελο _RedNotebook

en: From _TuxCards File
el_GR: Από αρχείο _TuxCards

en: From _Zim Folder
el_GR: Από φάκελο _Zim

en: German
el_GR: Γερμανικά

en: Go _Back
el_GR: _Προηγούμενο

en: Go _Forward
el_GR: _Επόμενο

en: Go to the Next Visited Node
el_GR: Μετάβαση στον επόμενο κόμβο

en: Go to the Previous Visited Node
el_GR: Μετάβαση στον προηγούμενο κόμβο

en: Greek
el_GR: Ελληνικά

en: HTML Document
el_GR: Έγγραφο HTML

en: Handle the Bookmarks List
el_GR: Επεξεργασία των σελιδοδεικτών

en: Height
el_GR: Ύψος

en: Hide (Restore with '%s')
el_GR: Απόκρυψη (Αποκατάσταση με '%s')

en: Hide Right Side Auxiliary Icon
el_GR: Απόκρυψη βοηθητικού εικονιδίου δεξιάς πλευράς

en: Highlight Current Line
el_GR: Σήμανση τρέχουσας σειράς

en: Highlight Matching Brackets
el_GR: Επισήμανση αντιπαραβαλλόμενων αγκυλών

en: Horizontal Rule
el_GR: Οριζόντιος χάρακας

en: Ignore All
el_GR: Αγνόησέ τα όλα

en: Image Format Not Recognized
el_GR: Ο τύπος της εικόνας δεν αναγνωρίζεται

en: Image Properties
el_GR: Ιδιότητες εικόνας

en: Import
el_GR: Εισαγωγή

en: Import from CSV File
el_GR: Εισαγωγή από αρχείο CSV

en: Include Node Name
el_GR: Συμπερίληψη ονομασίας κόμβου

en: Increase CodeBox Height
el_GR: Αύξηση ύψους πλαισίου κώδικα

en: Increase CodeBox Width
el_GR: Αύξηση πλάτους πλαισίου κώδικα

en: Increase the Height of the CodeBox
el_GR: Αύξηση ύψους του πλαισίου κώδικα

en: Increase the Size of the Toolbar Icons
el_GR: Μεγέθυνση όλων των εικονιδίων της εργαλειοθήκης

en: Increase the Width of the CodeBox
el_GR: Αύξηση πλάτους του πλαισίου κώδικα

en: Index
el_GR: Ευρετήριο

en: Info
el_GR: Πληροφορία

en: Insert Anchor
el_GR: Εισαγωγή άγκυρας

en: Insert File
el_GR: Εισαγωγή αρχείου

en: Insert Horizontal Rule
el_GR: Εισαγωγή ενός οριζοντίου χάρακα

en: Insert I_mage
el_GR: Εισαγωγή ε_ικόνας

en: Insert NewLine Char
el_GR: Εισαγωγή χαρακτήρα νέας γραμμής

en: Insert Spaces Instead of Tabs
el_GR: Εισαγωγή κενών αντί Tabs

en: Insert T_OC
el_GR: Εισαγωγή π_ίνακα περιεχομένων

en: Insert Table
el_GR: Εισαγωγή πίνακα

en: Insert Table of Contents
el_GR: Εισαγωγή ενός πίνακα περιεχομένων

en: Insert Ti_mestamp
el_GR: Εισαγωγή χρ_ονικής σήμανσης

en: Insert Timestamp
el_GR: Εισαγωγή χρονικής σήμανσης

en: Insert Today's Node
el_GR: Εισαγωγή ημερησίου κόμβου

en: Insert _Anchor
el_GR: Εισαγωγή _άγκυρας

en: Insert _CodeBox
el_GR: Εισαγωγή πλαισίου _κώδικα

en: Insert _File
el_GR: Εισαγωγή _αρχείου

en: Insert _Horizontal Rule
el_GR: Εισαγωγή _οριζοντίου χάρακα

en: Insert _NewLine
el_GR: Εισαγωγή _νέας γραμμής

en: Insert _Special Character
el_GR: Εισαγωγή _ειδικού χαρακτήρα

en: Insert _Table
el_GR: Εισαγωγή _πίνακα

en: Insert a CodeBox
el_GR: Εισαγωγή ενός πλαισίου κώδικα

en: Insert a Link/Edit the Underlying Link
el_GR: Εισαγωγή συνδέσμου/επεξεργασία ενσωματωμένου συνδέσμου

en: Insert a Node with Hierarchy Year/Month/Day
el_GR: Εισαγωγή ενός ιεραρχημένου κόμβου κατά Έτος/Μήνας/Ημέρα

en: Insert a Special Character
el_GR: Εισαγωγή ειδικού χαρακτήρα

en: Insert a Table
el_GR: Εισάγεται έναν πίνακα

en: Insert an Anchor
el_GR: Εισάγεται μία άγκυρα

en: Insert an Image
el_GR: Εισάγεται μία εικόνα

en: Insert/Edit Link
el_GR: Εισαγωγή/επεξεργασία συνδέσμου

en: Insert/Edit _Link
el_GR: Εισαγωγή/επεξεργασία _συνδέσμου

en: Install the package 'xterm' or configure a different terminal in the Preferences Dialog
el_GR: Εγκαταστήστε το πακέτο « xterm » ή διαμορφώστε ένα διαφορετικό τερματικό στο διάλογο προτιμήσεων

en: Involved Nodes
el_GR: Εμπλεκόμενοι κόμβοι

en: Italian
el_GR: Ιταλικά

en: Iterate Latest Find/Replace
el_GR: Επιλογή τελευταίας αναζήτησης/αντικατάστασης

en: Iterate the Last Find Operation
el_GR: Επανέλαβε την τελευταία αναζήτηση

en: Iterate the Last Find Operation in Opposite Direction
el_GR: Επανέλαβε την τελευταία αναζήτηση προς αντίθετη κατεύθυνση

en: Iterate the Last Replace Operation
el_GR: Επανέλαβε την τελευταία αντικατάσταση

en: Japanese
el_GR: Ιαπωνικά

en: Justify Center the Current Paragraph
el_GR: Οριζόντιο κεντράρισμα της τρέχουσας παραγράφου

en: Justify Fill the Current Paragraph
el_GR: Πλήρης στοίχιση της τρέχουσας παραγράφου

en: Justify Left the Current Paragraph
el_GR: Αριστερή στοίχιση της τρέχουσας παραγράφου

en: Justify Right the Current Paragraph
el_GR: Δεξιά στοίχιση της τρέχουσας παραγράφου

en: Justify _Center
el_GR: Οριζόντιο _κεντράρισμα

en: Justify _Fill
el_GR: _Πλήρης στοίχιση

en: Justify _Left
el_GR: _Αριστερή στοίχιση

en: Justify _Right
el_GR: _Δεξιά στοίχιση

en: KeyNote Document
el_GR: Έγγραφο KeyNote

en: Keyboard Shortcuts
el_GR: Συντομεύσεις πληκτρολογίου

en: Knowit Document
el_GR: Έγγραφο Knowit

en: Language
el_GR: Γλώσσα

en: Languages
el_GR: Γλώσσες

en: Last Visited Nodes on Node Name Header
el_GR: Πρόσφατες επισκέψεις κόμβων στην επικεφαλίδα

en: Leaving the Node Type Rich Text you will Lose all Formatting for This Node, Do you want to Continue?
el_GR: Φεύγοντας από την μορφοποίηση εμπλουτισμένου κειμένου, όλες οι μορφοποιήσεις αυτού του κόμβου θα χαθούν οριστικά. Θέλετε να συνεχίσετε;

en: Leo Document
el_GR: Έγγραφο Leo

en: Light Background, Dark Text
el_GR: Ανοιχτόχρωμο φόντο, σκουρόχρωμο κείμενο

en: Limit of Undoable Steps Per Node
el_GR: Όριο βημάτων αναίρεσης ανά κόμβο

en: Line
el_GR: Γραμμή

en: Line Content
el_GR: Περιεχόμενο γραμμής

en: Line Wrapping Indentation
el_GR: Αναδίπλωσης γραμμών με εσοχές

en: Lines Stripped
el_GR: Διακριτή διαγραφή γραμμών

en: Link Name
el_GR: Ονομασία συνδέσμου

en: Links
el_GR: Σύνδεσμοι

en: Links Tree in Every Page
el_GR: Σύνδεσμοι δέντρου σε κάθε σελίδα

en: Lithuanian
el_GR: Λιθουανικά

en: Load the CodeBox Content From a Text File
el_GR: Φόρτιση πλαισίου κώδικα από αρχείο κειμένου τύπου TEXT

en: Lower the Case of the Selection/the Underlying Word
el_GR: Πεζά γράμματα της επιλογής/της υπογεγραμμένης λέξεως

en: Match Case
el_GR: Πανομοιότυπα

en: Matches
el_GR: Αντιπαραβολές

en: Max Width
el_GR: Μέγιστο πλάτος

en: Memory of Latest Text Format Type
el_GR: Μνήμη του πρόσφατου τύπου μορφοποίησης κειμένου

en: Mempad Document
el_GR: Έγγραφο Mempad

en: Min Width
el_GR: Ελάχιστο πλάτος

en: Minutes
el_GR: Λεπτά

en: Miscellaneous
el_GR: Διάφορα

en: Monospace Background
el_GR: Φόντο σταθερού πλάτους

en: Move Column Left
el_GR: Μετακίνηση στήλης αριστερά

en: Move Column Right
el_GR: Μετακίνηση στήλης δεξιά

en: Move Down the Current Row/Selected Rows
el_GR: Μετακίνηση τρέχουσας γραμμής/επιλεγμένων γραμμών προς τα κάτω.

en: Move Focus to Text at Mouse Click
el_GR: Μετακίνηση της εστίασης στο κείμενο με το κλικ του ποντικιού

en: Move Row _Down
el_GR: Μετακίνηση γραμμής _κάτω

en: Move Row _Up
el_GR: Μετακίνηση γραμμής _πάνω

en: Move Up the Current Row/Selected Rows
el_GR: Μετακίνηση τρέχουσας γραμμής/επιλεγμένων γραμμών προς τα κάτω.

en: Move _Down Row
el_GR: Γραμμή προς τα _κάτω

en: Move _Up Row
el_GR: Γραμμή προς τα _επάνω

en: Move the Selected Node Down
el_GR: Μετακίνηση του επιλεγμένου κόμβου προς τα κάτω

en: Move the Selected Node Left
el_GR: Μετακίνηση του επιλεγμένου κόμβου προς τα αριστερά

en: Move the Selected Node Right
el_GR: Μετακίνηση του επιλεγμένου κόμβου προς τα δεξιά

en: Move the Selected Node Up
el_GR: Μετακίνηση του επιλεγμένου κόμβου προς τα επάνω

en: Move the Selected Row Down
el_GR: Μετακίνηση της επιλεγμένης γραμμής προς τα κάτω

en: Move the Selected Row Up
el_GR: Μετακίνηση της επιλεγμένης γραμμής προς τα επάνω

en: New Child Node Properties
el_GR: Ιδιότητες νέου υποκόμβου

en: New Node Properties
el_GR: Ιδιότητες νέου κόμβου

en: New Node in New Page
el_GR: Νέος κόμβος σε νέα σελίδα

en: New _Instance
el_GR: Νέα _αρχειοθήκη

en: No
el_GR: Όχι

en: No CodeBox is Selected
el_GR: Δεν έχει επιλεγεί πλαίσιο κώδικα

en: No Icon
el_GR: Καμία εικόνα

en: No Keyboard Shortcut
el_GR: Καμία συντόμευση πληκτρολογίου

en: No Node is Selected
el_GR: Δεν έχεις επιλέξει κόμβο

en: No Previous Search Was Performed During This Session
el_GR: Δεν πραγματοποιήθηκε καμία προηγούμενη αναζήτηση κατά τη διάρκεια αυτής της σύνδεσης.

en: No Previous Text Format Was Performed During This Session
el_GR: Δεν έγινε καμία προηγούμενη μορφοποίηση κειμένου κατά τη διάρκεια αυτής της συνόδου

en: No Text is Selected
el_GR: Δεν έχει επιλεγεί κείμενο

en: No anchor named '%s' found
el_GR: Δεν βρέθηκε άγκυρα με την ονομασία '%s'

en: Node Change _Parent
el_GR: Αλλαγή _γονέα κόμβου

en: Node Created After
el_GR: Ύστερος κόμβος

en: Node Created Before
el_GR: Πρότερος κόμβος

en: Node Modified After
el_GR: Ύστερος τροποποιημένος κόμβος

en: Node Modified Before
el_GR: Πρότερος τροποποιημένος κόμβος

en: Node Name
el_GR: Ονομασία κόμβου

en: Node Properties
el_GR: Ιδιότητες κόμβου

en: Node Type
el_GR: Τύπος κόμβου

en: Node _Down
el_GR: Κόμβος _Κάτω

en: Node _Left
el_GR: Κόμβος _Αριστερά

en: Node _Move
el_GR: _Μετακίνηση κόμβου

en: Node _Right
el_GR: Κόμβος _Δεξιά

en: Node _Up
el_GR: Κόμβος _Πάνω

en: Nodes E_xport
el_GR: _Εξαγωγή κόμβου

en: Nodes Status at Startup
el_GR: Κατάσταση κόμβων στο ξεκίνημα

en: Nodes _Import
el_GR: _Εισαγωγή κόμβου

en: Nodes _Sort
el_GR: _Ταξινόμηση κόμβων

en: Nodes in Bookmarks Always Visible
el_GR: Πάντα ορατοί οι κόμβοι στους σελιδοδείκτες

en: Not Any H1, H2 or H3 Formatting Found
el_GR: Δεν βρέθηκε μορφοποίηση τύπου Υ1, Υ2 ή Υ3

en: Not Protected
el_GR: Απροστάτευτο

en: NoteCase Document
el_GR: Έγγραφο NoteCase

en: Number of Anchors
el_GR: Αριθμός αγκυρών

en: Number of Backups to Keep
el_GR: Αριθμός αντιγράφων ασφαλείας προς κράτηση

en: Number of Code Nodes
el_GR: Αριθμός κόμβων κώδικα

en: Number of CodeBoxes
el_GR: Αριθμός πλαισίων κώδικα

en: Number of Embedded Files
el_GR: Αριθμός ένθετων αρχείων

en: Number of Images
el_GR: Αριθμός εικόνων

en: Number of Plain Text Nodes
el_GR: Αριθμός κόμβων αμορφοποίητου κειμένου

en: Number of Rich Text Nodes
el_GR: Αριθμός Μορφοποιημένων Σημειώσεων

en: Number of Tables
el_GR: Αριθμός πινάκων

en: Online _Manual
el_GR: Διαδικτυακό _εγχειρίδιο

en: Open Embedded File
el_GR: Άνοιγμα ενσωματωμένου αρχείου

en: Open Preferences _Directory
el_GR: Άνοιγμα _καταλόγου ιδιοτήτων

en: Open a CherryTree Document
el_GR: Άνοιγμα ενός εγγράφου CherryTree

en: Open a Recent CherryTree Document
el_GR: Άνοιγμα ενός πρόσφατου εγγράφου CherryTree

en: Open the Directory with Preferences Files
el_GR: Άνοιγμα του καταλόγου με τα αρχεία των ιδιοτήτων.

en: Options
el_GR: Επιλογές

en: PDF File
el_GR: Αρχείο PDF

en: PNG Image
el_GR: Εικόνα PNG

en: Pa_ge Setup
el_GR: Ρύθμιση σε_λίδας

en: Password Protected
el_GR: Προστατευμένο με κωδικό

en: Paste a Table Row
el_GR: Επικόλληση γραμμής στον πίνακα

en: Paste as Plain Text, Discard the Rich Text Formatting
el_GR: Επικόλληση ως αμορφοποίητο κείμενο, Απόρριψη μορφοποιημένου κειμένου

en: Pick a Color
el_GR: Επιλογή χρώματος

en: Plain Text
el_GR: Αμορφοποίητο κείμενο

en: Plain Text Document
el_GR: Έγγραφο TEXT

en: Plain Text and Code
el_GR: Αμορφοποίητο Κείμενο και Κώδικας

en: Polish
el_GR: Πολωνικά

en: Portuguese Brazil
el_GR: Πορτογαλικά Βραζιλίας

en: Preferences
el_GR: Ιδιότητες

en: Print
el_GR: Εκτύπωση

en: Question
el_GR: Ερώτημα

en: Quit the Application
el_GR: Εγκατάλειψη της εφαρμογής

en: Quit the External Applications Before Quit CherryTree.
el_GR: Εγκαταλείψτε την εξωτερική εφαρμογή πριν εγκαταλείψετε το CherryTree.

en: Read Only
el_GR: Μόνο προς ανάγνωση

en: Redo Previously Discarded Operation
el_GR: Επανάληψη προηγούμενης απορριπτέας δραστηριότητας

en: Regular Expression
el_GR: Κοινή έκφραση

en: Reload After External Update to CT* File
el_GR: Επαναφόρτωση μετά από εξωτερική ενημέρωση του αρχείου CT*

en: Reload Document From Last Session
el_GR: Άνοιγμα εγγράφου τελευταίας συνεδρίας

en: Remove Selected
el_GR: Απομάκρυνση επιλεγμένου

en: Remove from list
el_GR: _Απομάκρυνση από την λίστα

en: Remove the Current Node from the Bookmarks List
el_GR: Απομάκρυνση του τρέχοντος κόμβου από τους σελιδοδείκτες

en: Remove the Formatting from the Selected Text
el_GR: Καθαρισμός μορφοποίησης από το επιλεγμένο κείμενο.

en: Rename Column
el_GR: Μετονομασία στήλης

en: Replace
el_GR: Αντικατάσταση

en: Replace _Again
el_GR: _Επανάληψη Αντικατάστασης

en: Replace in All Nodes
el_GR: Αντικατάσταση σε όλους τους κόμβους

en: Replace in Current Node...
el_GR: Αντικατάσταση στον τρέχων κόμβο

en: Replace in Node Names...
el_GR: Αντικατάσταση των ονομασιών των κόμβων

en: Replace in Nodes Names
el_GR: Μετονομασία κόμβων

en: Replace in Nodes _Names
el_GR: _Μετονομασία κόμβων

en: Replace in Selected Node and Subnodes
el_GR: Αντικατάσταση στον επιλεγμένο κόμβο και υποκόμβους.

en: Replace in _All Nodes Contents
el_GR: Αντικατάσταση _στους κόμβους

en: Replace in _Selected Node and Subnodes Contents
el_GR: Αντικατάσταση στο περιεχόμενο του _επιλεγμένου Κόμβου και Υποκόμβων

en: Replace into All the Tree Nodes Contents
el_GR: Αντικατάσταση στο περιεχόμενο όλων των κόμβων του δένδρου

en: Replace into the Selected Node Content
el_GR: Αντικατάσταση στο περιεχόμενο του επιλεγμένου κόμβου

en: Replace into the Selected Node and Subnodes Contents
el_GR: Αντικατάσταση στο περιεχόμενο του επιλεγμένου κόμβου και υποκόμβων

en: Replace with
el_GR: Αντικατάσταση με ...

en: Reset to Default
el_GR: Επαναφορά προεπιλογών

en: Restore Expanded/Collapsed Status
el_GR: Επαναφορά κατάστασης ανάπτυξης/σύμπτυξης

en: Rich Text
el_GR: Μορφοποιημένο κείμενο

en: Rows
el_GR: Γραμμές

en: Russian
el_GR: Ρώσικα

en: Save File
el_GR: Αποθήκευση αρχείου

en: Save File As
el_GR: Αποθήκευση αρχείου ως ...

en: Save File and Vacuum
el_GR: Αποθήκευση αρχείου και Vacuum

en: Save File as
el_GR: Αποθήκευση αρχείου ως ...

en: Save _As
el_GR: Αποθήκευση _ως ...

en: Save and _Vacuum
el_GR: Αποθήκευση και _Vacuum

en: Save the CodeBox Content To a Text File
el_GR: Αποθήκευση πλαισίου κώδικα από αρχείο κειμένου τύπου TEXT

en: Save the Selected Image as a PNG file
el_GR: Αποθήκευση της επιλεγμένης εικόνας σε αρχείο τύπου PNG

en: Saving
el_GR: Αποθήκευση

en: Search For a Node Name...
el_GR: Αναζήτηση ονομασία ενός κόμβου...

en: Search for
el_GR: Αναζήτηση για ...

en: Search in All Nodes
el_GR: Αναζήτηση σε όλους τους κόμβους

en: Search in Current Node...
el_GR: Αναζήτηση στον τρέχων κόμβο

en: Search in Selected Node and Subnodes
el_GR: Αναζήτηση στον επιλεγμένο κόμβο και υποκόμβους.

en: Search options
el_GR: Επιλογές αναζήτησης

en: Select Element to Add
el_GR: Επιλογή προσθήκης στοιχείων

en: Select File
el_GR: Επιλογή αρχείου

en: Select Folder
el_GR: Επιλογή φακέλου

en: Select Node Icon
el_GR: Επιλογή εικονιδίου του κόμβου

en: Select the New Parent
el_GR: Επιλογή του νέου γονέα

en: Selected Node Only
el_GR: Επιλογή μόνο κόμβου

en: Selected Node and Subnodes
el_GR: Επιλεγμένοι κόμβοι και υποκόμβοι

en: Selected Text Only
el_GR: Επιλογή μόνο κειμένου

en: Set up the Page for Printing
el_GR: Ρύθμιση της σελίδας προς εκτύπωση

en: Set/Unset _Bulleted List
el_GR: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση λίστας με _κουκκίδες

en: Set/Unset _Numbered List
el_GR: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση _Αριθμημένης λίστας

en: Set/Unset _To-Do List
el_GR: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση Λίστας _υποχρεώσεων

en: Set/Unset the Current Paragraph/Selection as a Bulleted List
el_GR: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση λίστας με κουκκίδες στην τρέχουσα παράγραφο/επιλογή

en: Set/Unset the Current Paragraph/Selection as a Numbered List
el_GR: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση αριθμημένης λίστας στην τρέχουσα παράγραφο/επιλογή

en: Set/Unset the Current Paragraph/Selection as a To-Do List
el_GR: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση λίστας υποχρεώσεων στην τρέχουσα παράγραφο/επιλογή

en: Show File Name on Top of Embedded File Icon
el_GR: Εμφάνιση ονόματος αρχείου πάνω από το εικονίδιο του ενσωματωμένου αρχείου

en: Show Iterated Find/Replace Dialog
el_GR: Παραθύρου επαναλαμβανόμενης αναζήτησης/αντικατάστασης

en: Show Line Numbers
el_GR: Εμφάνιση αρίθμησης γραμμών

en: Show Search All Matches Dialog
el_GR: Εμφάνιση του παραθύρου αναζήτησης όλων των ομοίων

en: Show White Spaces
el_GR: Εμφάνιση λευκών διαστημάτων

en: Show _All Matches Dialog
el_GR: Εμφάνιση παραθύρου _ταίριασμα

en: Show/Hide Node Name _Header
el_GR: Εμφάνιση/Απόκρυψη _Επικεφαλίδας

en: Show/Hide Tool_bar
el_GR: Εμφάνιση/Απόκρυψη _Εργαλειοθήκης

en: Show/Hide _CherryTree
el_GR: Εμφάνιση/απόκρυψη _CherryTree

en: Show/Hide _Tree
el_GR: Εμφάνιση/Απόκρυψη _Δένδρου

en: Size
el_GR: Μέγεθος

en: Slovenian
el_GR: Σλοβενικά

en: Sort Rows As_cending
el_GR: Αύ_ξουσα ταξινόμηση γραμμών

en: Sort Rows De_scending
el_GR: Φθ_ίνουσα ταξινόμηση γραμμών

en: Sort Siblings A_scending
el_GR: Α_ύξουσα ταξινόμηση αμφιθαλών κόμβων

en: Sort Siblings D_escending
el_GR: Φ_θίνουσα ταξινόμηση αμφιθαλών κόμβων

en: Sort Tree _Ascending
el_GR: _Αύξουσα ταξινόμηση δένδρου

en: Sort Tree _Descending
el_GR: _Φθίνουσα ταξινόμηση δένδρου

en: Sort all the Rows Ascending
el_GR: Αύξουσα ταξινόμηση όλων των γραμμών

en: Sort all the Rows Descending
el_GR: Φθίνουσα ταξινόμηση όλων των γραμμών

en: Sort all the Siblings of the Selected Node Ascending
el_GR: Αύξουσα ταξινόμηση των επιλεγμένων υπό τον ίδιο γονέα κόμβων

en: Sort all the Siblings of the Selected Node Descending
el_GR: Αύξουσα ταξινόμηση των επιλεγμένων υπό τον ίδιο γονέα κόμβων

en: Sort the Tree Ascending
el_GR: Αύξουσα ταξινόμηση του δένδρου

en: Sort the Tree Descending
el_GR: Φθίνουσα ταξινόμηση του δένδρου

en: Spanish
el_GR: Ισπανικά

en: Special Characters
el_GR: Ειδικοί χαρακτήρες

en: Spell Check
el_GR: Ορθογραφικός έλεγχος

en: Spell Check Language
el_GR: Γλώσσα ορθογραφικού ελέγχου

en: Start Minimized in the System Tray
el_GR: Εκκίνηση στην περιοχή ειδοποιήσεων

en: Start Word
el_GR: Αρχή λέξης

en: Start a New Instance of CherryTree
el_GR: Έναρξη νέας αρχειοθήκης CherryTree

en: Storage Type
el_GR: Τύπος αποθήκευσης

en: Stri_p Trailing Spaces
el_GR: Αφαίρεσ_η διαστημάτων σε ακολουθία

en: Strip Trailing Spaces
el_GR: Αφαίρεσ_η διαστημάτων σε ακολουθία

en: Style Scheme
el_GR: Ύφος σχεδίου

en: Suggestions
el_GR: Υποδείξεις

en: Swedish
el_GR: Σου'ι'δικά

en: System Tray
el_GR: Περιοχή Ειδοποιήσεων

en: Tab Width
el_GR: Πλάτος Tab

en: Table Column Action
el_GR: Ενέργειες στήλης πίνακα

en: Table Size
el_GR: Μέγεθος πίνακα

en: Tag Name
el_GR: Ονομασία ετικέτας

en: Tags
el_GR: Ετικέτες

en: Tags for Searching
el_GR: Ετικέτες για αναζήτηση

en: Temporary Files were Created and Opened with External Applications.
el_GR: Δημιουργήθηκαν προσωρινά αρχεία και ανοίχτηκαν με εξωτερικές εφαρμογές.

en: Terminal Command
el_GR: Τερματικό εντολών

en: Text
el_GR: Κείμενο

en: Text C_olor Background
el_GR: Χ_ρώμα φόντου

en: Text Editor
el_GR: Επεξεργαστής κειμένου

en: Text _Color Foreground
el_GR: _Χρώμα γραμματοσειράς

en: Text and Code
el_GR: Κείμενο και Κώδικας

en: The Characters  %s  are Not Allowed
el_GR: Οι χαρακτήρες  %s  δεν επιτρέπονται

en: The Current Document was Updated.
el_GR: Το παρόν έγγραφο ενημερώθηκε.

en: The Cursor is Not into a Paragraph
el_GR: Ο δρομέας ΔΕΝ βρίσκεται σε παράγραφο.

en: The Document %s was Not Found
el_GR: Το έγγραφο %s δεν βρέθηκε

en: The Document was Reloaded After External Update to CT* File
el_GR: Το έγγραφο επαναφορτίστηκε έπειτα από εξωτερική ενημέρωση στο αρχείο CT*

en: The File Link '%s' is Not Valid
el_GR: Ο σύνδεσμος του αρχείου '%s' δεν είναι έγκυρος

en: The Folder Link '%s' is Not Valid
el_GR: Ο σύνδεσμος του φακέλου '%s' δεν είναι έγκυρος

en: The Keyboard Shortcut '%s' is already in use
el_GR: Η συντόμευση πληκτρολογίου '%s' χρησιμοποιείται ήδη.

en: The Link Refers to a Node that Does Not Exist Anymore (Id = %s)
el_GR: Ο σύνδεσμος παραπέμπει σε έναν κόμβο ο οποίος δεν υπάρχει πια (Id =% s)

en: The Maximum Size for Embedded Files is %s MB
el_GR: Το μέγιστο μέγεθος για ενσωματωμένων αρχείων είναι %s MB

en: The New Language will be Available Only After Restarting CherryTree
el_GR: Η νέα γλώσσα θα είναι διαθέσιμη μόνο μετά την επανεκκίνηση του CherryTree

en: The Password Fields Must be Filled
el_GR: Τα πεδία κωδικών πρέπει να συμπληρώνονται

en: The Selected Node
el_GR: Ο επιλεγμένος κόμβος

en: The Selected Node is Read Only
el_GR: Ο επιλεγμένος κόμβος είναι μόνο προς ανάγνωση!

en: The Size of the Toolbar Icons is already at the Maximum Value
el_GR: Το μέγεθος των εικονιδίων της εργαλειοθήκης είναι το μέγιστο

en: The Size of the Toolbar Icons is already at the Minimum Value
el_GR: Το μέγεθος των εικονιδίων της εργαλειοθήκης είναι το ελάχιστο

en: The Tree Root
el_GR: Η ρίζα του δένδρου

en: The Tree is Empty!
el_GR: Το δένδρο είναι άδειο!

en: The Two Inserted Passwords Do Not Match
el_GR: Οι δύο καταχωρημένοι κωδικοί δεν ταιριάζουν

en: The current associated action is '%s'
el_GR: Η τρέχουσα συνδεμένη ενέργεια είναι '%s'

en: The new chosen parent is still the old parent!
el_GR: Ο νέος επιλεγμένος γονέας εξακολουθεί να είναι ο παλαιός!

en: The new parent can't be one of his children!
el_GR: Ο νέος γονέας δεν μπορεί να ανήκει σε υποκόμβους του

en: The new parent can't be the very node to move!
el_GR: Άκυρη μετακίνηση γονέα

en: The node <b>has Children, they will be Deleted too!</b>
el_GR: Ο κόμβος <b>έχει υποκόμβους, οι οποίοι επίσης θα διαγραφούν!</b>

en: The pattern '%s' was not found
el_GR: Το πρότυπο '%s' δεν βρέθηκε!

en: Theme
el_GR: Θέμα

en: There are No Anchors in the Selected Node
el_GR: Δεν υπάρχουν άγκυρες στον επιλεγμένο κόμβο

en: This Change will have Effect Only After Restarting CherryTree
el_GR: Η αλλαγή αυτή θα έχει ισχύ μόνο μετά την επανεκκίνηση του CherryTree

en: This Feature is Available Only in Rich Text Nodes
el_GR: Αυτή η ιδιότητα είναι διαθέσιμη μόνο στους κόμβους εμπλουτισμένου κειμένου

en: This Feature is Not Available in Automatic Syntax Highlighting Nodes
el_GR: Αυτή η ιδιότητα ΔΕΝ είναι διαθέσιμη στους κόμβους με σύνταξη αυτόματης επισήμανσης

en: Time filter
el_GR: Φίλτρο χρόνου

en: Timestamp Format
el_GR: Μορφοποίηση χρονικής σήμανσης

en: To File
el_GR: Προς αρχείο

en: To Folder
el_GR: Προς φάκελο

en: To Node
el_GR: Προς κόμβο

en: To WebSite
el_GR: Προς ιστοσελίδα

en: Toggle Bold Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή των εντόνων γραμμάτων του επιλεγμένου κειμένου.

en: Toggle Enable/Disable Spell Check
el_GR: Ενεργοποίησης/απενεργοποίησης του ελέγχου της ορθογραφίας

en: Toggle Focus Between Tree and Text
el_GR: Εναλλαγή εστίασης μεταξύ δένδρου και κειμένου

en: Toggle Full Screen On/Off
el_GR: Ενεργοποίηση/απενεργοποίηση πλήρους οθόνης

en: Toggle Italic Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή των πλαγίων γραμμάτων του επιλεγμένου κειμένου.

en: Toggle Monospace Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή γραμματοσειράς σταθερού πλάτους στο επιλεγμένο κείμενο

en: Toggle Show/Hide CherryTree
el_GR: Εμφάνιση/απόκρυψη της εφαρμογής CherryTree

en: Toggle Show/Hide Node Name Header
el_GR: Εμφάνιση/απόκρυψη της επικεφαλίδας του κόμβου

en: Toggle Show/Hide Toolbar
el_GR: Εμφάνιση/απόκρυψη της εργαλειοθήκης

en: Toggle Show/Hide Tree
el_GR: Εμφάνιση/απόκρυψη του δένδρου

en: Toggle Small Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή μικρών γραμμάτων του επιλεγμένου κειμένου.

en: Toggle Stri_kethrough Property
el_GR: Διακριτή διαγ_ραφή. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle Strikethrough Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή της διακριτής διαγραφής του επιλεγμένου κειμένου.

en: Toggle Su_bscript Property
el_GR: Δε_ίκτης. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle Su_perscript Property
el_GR: Εκ_θέτης. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle Subscript Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή δείκτη στο επιλεγμένο κείμενο

en: Toggle Superscript Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή εκθέτη στο επιλεγμένο κείμενο

en: Toggle Underline Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή της υπογράμμισης του επιλεγμένου κειμένου.

en: Toggle _Bold Property
el_GR: _Έντονα. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle _Focus Tree/Text
el_GR: _Εστίαση δένδρο/κείμενο

en: Toggle _Italic Property
el_GR: _Πλάγια. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle _Monospace Property
el_GR: _Σταθερό πλάτος. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle _Read Only
el_GR: Μόνο προς _ανάγνωση

en: Toggle _Small Property
el_GR: _Μικρά γράμματα. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle _Underline Property
el_GR: _Υπογράμμιση. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle h1 Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή της ιδιότητας  Υ1 (Ύψος 1) του επιλεγμένου κειμένου.

en: Toggle h2 Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή της ιδιότητας  Υ2 (Ύψος 2) του επιλεγμένου κειμένου.

en: Toggle h3 Property of the Selected Text
el_GR: Εναλλαγή της ιδιότητας  Υ3 (Ύψος 3) του επιλεγμένου κειμένου.

en: Toggle h_1 Property
el_GR: Υ_1. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle h_2 Property
el_GR: Υ_2. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle h_3 Property
el_GR: Υ_3. Εναλλαγή ιδιότητας

en: Toggle the Case of the Selection/the Underlying Word
el_GR: Εναλλαγή πεζών-κεφαλαίων γραμμάτων  της επιλογής/της υπογεγραμμένης λέξεως

en: Toggle the Read Only Property of the Selected Node
el_GR: Εναλλαγή της ιδιότητας μόνο για ανάγνωση στην τρέχουσα σημείωση

en: Toolbar
el_GR: Εργαλειοθήκη

en: Tree
el_GR: Δένδρο

en: Tree Font
el_GR: Γραμματοσειρά Δένδρου

en: Tree Nodes Names Wrapping Width
el_GR: Πλάτος αναδίπλωσης ονομασιών των κόμβων του δένδρου

en: Tree Summary Information
el_GR: Συνοπτικές πληροφορίες δένδρου

en: Tree _Info
el_GR: Πληροφορίες _δένδρου

en: Treepad Document
el_GR: Έγγραφο Treepad

en: Turkish
el_GR: Τούρκικα

en: Type
el_GR: Τύπος

en: Type To Search...
el_GR: Πληκτρολογήστε για αναζήτηση...

en: Ukrainian
el_GR: Ουκρανικά

en: Underline Links
el_GR: Υπογράμμιση συνδέσμων

en: Undo
el_GR: Αναίρεση

en: Undo Last Operation
el_GR: Ακύρωση τελευταίας δραστηριότητας

en: Unknown
el_GR: Άγνωστο

en: Upper the Case of the Selection/the Underlying Word
el_GR: Κεφαλαία γράμματα  της επιλογής/της υπογεγραμμένης λέξεως

en: Use AppIndicator for Docking
el_GR: Χρήση εικονιδίου στην περιοχή ειδοποιήσεων ενός Dock

en: Use Different Cherries per Level
el_GR: Χρήση διαφορετικών κερασιών ανά επίπεδο

en: Use Line Wrapping
el_GR: Χρήση αναδίπλωσης γραμμής

en: Use Relative Paths for Files And Folders
el_GR: Χρησιμοποίησε σχετικές διαδρομές για αρχεία και φακέλους

en: Use Selected Color
el_GR: Χρήση επιλεγμένου χρώματος

en: Use Selected Icon
el_GR: Χρήση της επιλεγμένης εικόνας

en: Vertical Space Around Lines
el_GR: Κάθετο διάστημα τριγύρω των γραμμών

en: Vertical Space in Wrapped Lines
el_GR: Κάθετο διάστημα στις αναδιπλωμένες γραμμές

en: View
el_GR: Προβολή

en: Warning
el_GR: Προειδοποίηση

en: Warning: One or More Images Were Reduced to Enter the Page
el_GR: Προειδοποίηση: Μία ή περισσότερες εικόνες μειώθηκαν για να χωρούν στη σελίδα

en: Who is the Parent?
el_GR: Ποιος είναι ο γονέας ;

en: Whole Word
el_GR: Ολόκληρη λέξη

en: Width
el_GR: Πλάτος

en: Word Count
el_GR: Καταμέτρηση λέξεων

en: Write to %s Failed
el_GR: Εγγραφή σε %s απέτυχε

en: Writing to Disk...
el_GR: Εγγραφή στον δίσκο...

en: Wrong Password
el_GR: Λάθος κωδικός

en: Yes
el_GR: Ναι

en: You Are Using a Development Version
el_GR: Χρησιμοποιείται μία υπό ανάπτυξη έκδοση.

en: You Are Using the Latest Version Available
el_GR: Χρησιμοποιείται την τελευταία διαθέσιμη έκδοση.

en: You Have No Write Access to %s
el_GR: Δεν έχετε πρόσβαση γραφής στο %s

en: You must associate a command to '%s'.
    Do so in the Preferences Dialog
el_GR: Θα πρέπει να συνδέσετε μια εντολή στο « %s ».
    Πράξτε το στο διάλογο προτιμήσεων

en: _About
el_GR: _Περί

en: _Add Row
el_GR: _Προσθήκη γραμμής

en: _Bookmarks
el_GR: _Σελιδοδείκτες

en: _Check Newer Version
el_GR: _Έλεγχος Νεότερης Έκδοσης

en: _Collapse All Nodes
el_GR: _Σύμπτυξη κόμβων

en: _Copy Anchor
el_GR: _Αντιγραφή άγκυρας

en: _Copy CodeBox
el_GR: _Αντιγραφή πλαισίου κώδικα

en: _Copy Embedded File
el_GR: _Αντιγραφή ενσωματωμένου αρχείου

en: _Copy Image
el_GR: _Αντιγραφή εικόνας

en: _Copy Link
el_GR: _Αντιγραφή συνδέσμου

en: _Copy Row
el_GR: _Αντιγραφή γραμμής

en: _Copy Table
el_GR: _Αντιγραφή πίνακα

en: _Copy as Plain Text
el_GR: _Αντιγραφή ως αμορφοποίητο κείμενο

en: _Decrease Toolbar Icons Size
el_GR: _Μείωση μεγέθους εικονιδίων

en: _Delete Anchor
el_GR: _Διαγραφή άγκυρας

en: _Delete CodeBox
el_GR: _Διαγραφή πλαισίου κώδικα

en: _Delete Embedded File
el_GR: _Διαγραφή ενσωματωμένου αρχείου

en: _Delete Image
el_GR: _Διαγραφή εικόνας

en: _Delete Link
el_GR: _Διαγραφή συνδέσμου

en: _Delete Table
el_GR: _Διαγραφή πίνακα

en: _Duplicate Node
el_GR: _Διπλότυπο κόμβου

en: _Duplicate Row
el_GR: _Διπλότυπο γραμμής

en: _Edit
el_GR: _Επεξεργασία

en: _Edit Image
el_GR: _Επεξεργασία εικόνας

en: _Edit Table Properties
el_GR: _Επεξεργασία ιδιοτήτων πίνακα

en: _Execute Code
el_GR: _Εκτέλεση κώδικα

en: _Execute CodeBox Code
el_GR: _Εκτέλεση του κώδικα εντός πλαισίου

en: _Exit CherryTree
el_GR: _Έξοδος CherryTree

en: _Export To CherryTree Document
el_GR: _Εξαγωγή σε έγγραφο CherryTree

en: _File
el_GR: _Αρχείο

en: _Find in Node Content
el_GR: _Αναζήτηση στον κόμβο

en: _Full Screen On/Off
el_GR: Ενεργοποίηση/Απενεργοποίηση _Πλήρους Οθόνης

en: _Handle Bookmarks
el_GR: _Επεξεργασία σελιδοδεικτών

en: _Help
el_GR: _Βοήθεια

en: _Import
el_GR: _Εισαγωγή

en: _Increase Toolbar Icons Size
el_GR: _Αύξηση μεγέθους εικονιδίων

en: _Inherit Syntax
el_GR: _Σύνταξη κληρονομικότητας

en: _Insert
el_GR: _Εισαγωγή

en: _Justify
el_GR: _Στοίχιση

en: _List
el_GR: _Λίστα

en: _Lower Case of Selection/Word
el_GR: _Πεζά γράμματα της επιλογής/λέξεως

en: _Open File
el_GR: _Άνοιγμα αρχείου

en: _Paste Row
el_GR: _Επικόλληση γραμμής

en: _Paste as Plain Text
el_GR: _Επικόλληση ως αμορφοποίητο κείμενο

en: _Preferences
el_GR: _Ιδιότητες

en: _Print
el_GR: _Εκτύπωση

en: _Quit
el_GR: _Εγκατάλειψη

en: _Recent Documents
el_GR: _Πρόσφατα έγγραφα

en: _Redo
el_GR: _Επαναφορά

en: _Remove Formatting
el_GR: _Καθαρισμός μορφοποίησης

en: _Remove from Bookmarks
el_GR: _Απομάκρυνση από τους σελιδοδείκτες

en: _Replace
el_GR: _Αντικατάσταση

en: _Replace in Node Content
el_GR: _Αντικατάσταση στον κόμβο

en: _Row
el_GR: _Γραμμή

en: _Save
el_GR: _Αποθήκευση

en: _Save Image as PNG
el_GR: _Αποθήκευση εικόνας ως PNG

en: _Search
el_GR: _Αναζήτηση

en: _Table Export
el_GR: Εξαγωγή _πίνακα

en: _Toggle Case of Selection/Word
el_GR: _Εναλλαγή πεζών-κεφαλαίων γραμμάτων της επιλογής/λέξεως

en: _Tree
el_GR: _Δένδρο

en: _Undo
el_GR: _Αναίρεση

en: _Upper Case of Selection/Word
el_GR: _Κεφαλαία γράμματα της επιλογής/λέξεως

en: _View
el_GR: _Προβολή

en: and Text
el_GR: και κείμενο

en: click me
el_GR: «Κλικ» εδώ

en: pixels
el_GR: Εικονοκύτταρα (pixels)
