Geany 1.30 - en to fi translation catalogue (1047 entries)

en:  (new instance)
fi: (uusi tapahtuma)

en: "%s" was not found.
fi: "%s" ei löytynyt.

en: "Smart" home key
fi:  "Älykäs" Home-näppäin

en: %d file saved. | %d files saved.
fi[0]: %d tiedosto tallennettu.
fi[1]: %d tiedostoa tallennettu.

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
fi: %s %s -- %s (kansiossa: %s)

en: %s (in directory: %s)
fi: %s (kansiossa %s)

en: %s commands
fi: %s komennot

en: %s file
fi: %s tiedosto

en: %s source file
fi: %s-lähdekoodi

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
fi[0]: %1$s: "%3$s" korvattiin merkkijonolla "%4$s" %2$d kerran.
fi[1]: %1$s: "%3$s" korvattiin merkkijonolla "%4$s" %2$d kertaa.

en: (built on or after %s)
fi: (käännetty %s tai sen jälkeen)

en: (only inside Geany)
fi: (vain Geanyn sisällä)

en: (with BOM)
fi: (BOM-merkintä)

en: (without BOM)
fi: (ei BOM-merkintää)

en: , read-only
fi: , kirjoitussuojattu

en: --- Separator ---
fi: --- Erotin ---

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
fi: <b>Sulje lainausmerkit ja sulkeet</b>

en: <b>Commands</b>
fi: <b>Komennot</b>

en: <b>Completions</b>
fi: <b>Täydennykset</b>

en: <b>Display</b>
fi: <b>Näyttö</b>

en: <b>Editor tabs</b>
fi: <b>Editorin välilehdet</b>

en: <b>Encodings</b>
fi: <b>Merkistöt</b>

en: <b>Features</b>
fi: <b>Ominaisuudet</b>

en: <b>Fonts</b>
fi: <b>Kirjasimet</b>

en: <b>Icon size</b>
fi: <b>Kuvakkeen koko</b>

en: <b>Icon style</b>
fi: <b>Kuvakkeen tyyli</b>

en: <b>Indentation</b>
fi: <b>Sisennys</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
fi: <b>Pikanäppäimet</b>

en: <b>Long line marker</b>
fi: <b>Pitkän rivin ilmaisin</b>

en: <b>Message window</b>
fi: Viesti-ikkuna:

en: <b>Miscellaneous</b>
fi: <b>Muut</b>

en: <b>New files</b>
fi: <b>Uudet tiedostot</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
fi: <b>Sivu %d/%d</b>

en: <b>Paths</b>
fi: <b>Polut</b>

en: <b>Printing</b>
fi: <b>Tulostus</b>

en: <b>Projects</b>
fi: <b>Projektit</b>

en: <b>Saving files</b>
fi: <b>Tiedostojen tallennus</b>

en: <b>Search</b>
fi: <b>Haku</b>

en: <b>Shutdown</b>
fi: <b>Sulkeminen</b>

en: <b>Sidebar</b>
fi: <b>Sivupalkki</b>

en: <b>Startup</b>
fi: <b>Käynnistys</b>

en: <b>Tab positions</b>
fi: <b>Välilehtien sijainnit</b>

en: <b>Template data</b>
fi: <b>Mallinetiedot</b>

en: <b>Terminal</b>
fi: <b>Pääte</b>

en: <b>Tool paths</b>
fi: <b>Työkalujen polut</b>

en: <b>Toolbar</b>
fi: <b>Työkalupalkki</b>

en: <b>Various preferences</b>
fi: <b>Sekalaisia asetuksia</b>

en: <b>Virtual spaces</b>
fi: <b>Virtuaaliset välilyönnit</b>

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
fi: <i>Varoitus: lue ohjekirja ennen näiden asetusten muuttamista.</i>

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
fi: <i>Varoitus: Projektikohtaiset asetukset menevät näiden asetusten edelle. Ks. <b>Projekti->Ominaisuudet</b>.</i>

en: A fast and lightweight IDE
fi: Nopea ja kevyt ohjelmointiympäristö

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
fi: Nopea ja kevyt GTK+-pohjainen ohjelmointiympäristö

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
fi: Merkkijono, joka ilmaisee, että rivi on merkitty kommentiksi tai sen kommentointi poistettiin.

en: About Geany
fi: Tietoja Geanystä

en: Action
fi: Toiminto

en: Active
fi: Aktiivinen

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
fi: Lisää jokaiselle sivulle ylätunnisteen, joka sisältää sivunumeron, tiedostonimen sekä päiväyksen (ks. alla). Vie kolme riviä tilaa.

en: Add line numbers to the printed page
fi: Lisää rivinumerot tulostetulle sivulle

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
fi: Lisää sivunumerot jokaisen sivun alareunaan. Vie kaksi riviä tilaa.

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
fi: Lisää tiedostoselainvälilehden sivupalkkiin.

en: All Source
fi: Kaikki lähdekoodi

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
fi: Pääte vastaanottaa näppäinyhdistelmät (kohdistuskomentoja lukuunottamatta)

en: Always
fi: Aina

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
fi: Näytä aina virtuaaliset välilyönnit rivin loppumisen jälkeen

en: Always wrap search
fi: Jatka etsintää alusta

en: Always wrap search around the document
fi: Jatka aina etsintää tiedoston alusta

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
fi: Tapahtui virhe tai tiedoston tietoja ei voitu hakea (esim. uudesta tiedostosta)

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
fi: Virhe muunnettaessa tiedostoa merkistöstä UTF-8 (%s). Tiedostoa ei tallennettu.

en: Anchors
fi: Ankkurit

en: Any unsaved changes will be lost.
fi: Tallentamattomat muutokset menetetään.

en: Appendix
fi: Liite

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Architectures
fi: Arkkitehtuurit

en: Are you sure you want to reload '%s'?
fi: Haluatko varmasti ladata tiedoston "%s" uudelleen?

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Arrow characters
fi: Nuolimerkit

en: Auto Save
fi: Automaattitallennus

en: Auto save _interval:
fi: Tallennus_väli:

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
fi: Sulje aaltosulkeet heti avaavan sulkeen kirjoittamisen jälkeen

en: Auto-close double quote when typing an opening one
fi: Sulje lainausmerkit heti avaavan lainausmerkin syöttämisen jälkeen

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
fi: Sulje kaarisulkeet heti avaavan heti sulkeen syöttämisen jälkeen

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
fi: Sulje hakasulkeet heti avaavan sulkeen syöttämisen jälkeen

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
fi: Kohdista widgetit automaattisesti (kohdistus seuraa hiirtä)

en: Autocomplete all words in document
fi: Täydennä automaattisesti kaikki sanat asiakirjassa

en: Autocomplete symbols
fi: Symbolien automaattitäydennys

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
fi: Täydennä automaattisesti avoimissa tiedostoissa olevat tunnetut symbolit (kuten funktiot, globaalit muuttujat, ...)

en: Automatic continuation of multi-line comments
fi: Usean rivin kommenttien jatkaminen

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
fi[0]: Automaattitallennus: %d tiedosto tallennettu.
fi[1]: Automaattitallennus: %d tiedostoa tallennettu.

en: Available Items
fi: Saatavilla olevat kohteet

en: Background
fi: Tausta

en: Background color:
fi: Taustaväri

en: Backup Copy
fi: Varmuuskopio

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
fi: Varmuuskopio: Kansion luominen epäonnistui (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
fi: Varmuuskopio: Tiedoston lukeminen epäonnistui (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
fi: Varmuuskopio: Tiedoston tallennus epäonnistui (%s).

en: Backup directory does not exist or is not writable.
fi: Varmistuskansiota ei ole tai siihen ei voi kirjoittaa.

en: Bad regex for filetype %s: %s
fi: Lauseke ei kelpaa tiedostotyypille %s: %s

en: Bad regex: %s
fi: Viallinen lauseke: %s

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Base GType:
fi: Kanta-GType:

en: Base class:
fi: Kantaluokka:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
fi: Polku projektin kaikkien tiedostojen pääkansioon. Kansio voi olla uusi tai olemassaoleva. Voit merkitä polun suhteessa projektitiedostoon.

en: Base header:
fi: Kantaotsake:

en: Base path:
fi: Pääkansio:

en: Basic
fi: Perus

en: Be verbose
fi: Tulosta enemmän tilaviestejä

en: Beep on errors or when compilation has finished
fi: Äänimerkki käännöksen valmistuessa ja virhetilanteissa

en: Blocks
fi: Blokit

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Browser:
fi: Selain:

en: Build
fi: Koosta

en: Build options
fi: Koostajan valitsimet

en: Build the current file
fi: Käännä nykyinen tiedosto

en: Build the current file with Make and the default target
fi: Koosta nykyinen tiedosto make-komennolla määrittämättä kohdetta

en: Build the current file with Make and the specified target
fi: Koosta nykyinen tiedosto make-komennon määritetyllä kohteella

en: C Standard Library
fi: C:n vakiokirjasto

en: C++ (C Standard Library)
fi: C++ (C:n vakiokirjasto)

en: C++ Standard Library
fi: C++:n vakiokirjasto

en: C_ase sensitive
fi: Huo_mioi kirjainkoko

en: C_hange
fi: _Vaihda

en: C_lose All
fi: S_ulje kaikki

en: C_onfiguration Files
fi: Aset_ustiedostot

en: C_opy
fi: K_opioi

en: C_reate
fi: _Luo

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
fi: Suorittaa Näytä->Näytä/Piilota lisäkomponentit -valinnan

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
fi: Avaa avoinna olevan projektin pääkansio

en: Chapter
fi: Luku

en: Character
fi: Merkki

en: Characters to type for autocompletion:
fi: Automaattisen täydennyksen vaatima merkkimäärä:

en: Characters:
fi: Merkkejä:

en: Chinese Simplified
fi: Kiinalainen, yksinkertaistettu

en: Chinese Traditional
fi: Kiinalainen, perinteinen

en: Choose Project Base Path
fi: Valitse projektin pääkansio

en: Choose Project Filename
fi: Valitse projektitiedoston nimi

en: Choose Terminal Font
fi: Valitse päätteen kirjasin

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
fi: Valitse luettelosta erikoismerkki ja lisää se kohdistimen sijaintiin kaksoisnapsauttamalla tai Lisää-painikkeen avulla.

en: Choose font
fi: Valitse kirjasin

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
fi: Valitse käynnistyksen yhteydessä ladattavat liitännäiset:

en: Cl_ear
fi: _Puhdista

en: Class
fi: Luokka

en: Class Builder
fi: Luokan rakentaja

en: Classes
fi: Luokat

en: Click to set menu item label
fi: Näpäytä antaaksesi nimi valikolle

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Close
fi: Sulje

en: Close All
fi: Sulje kaikki

en: Close Ot_her Documents
fi: Sul_je muut tiedostot

en: Close _dialog
fi: Sulj_e ikkuna

en: Close all
fi: Sulje kaikki

en: Close all open files
fi: Sulje avoimet tiedostot

en: Close the current file
fi: Sulje tiedosto

en: Co_mmands
fi: _Komennot

en: Color Chooser
fi: Värinvalitsin

en: Color Schemes
fi: Väriteema

en: Color:
fi: Väri:

en: Column:
fi: Sarake:

en: Command
fi: Komento

en: Command:
fi: Komento:

en: Comment line(s)
fi: Kommentoi rivi(t)

en: Comment toggle marker:
fi: Kommentoinnin ilmaisin:

en: Company name
fi: Yrityksen nimi

en: Company:
fi: Yritys:

en: Compilation failed.
fi: Käännös epäonnistui.

en: Compilation finished successfully.
fi: Käännös onnistui.

en: Compile
fi: Käännä

en: Compile the current file
fi: Käännä tiedosto

en: Compile the current file with Make
fi: Käännä nykyinen tiedosto make-komennolla

en: Compiler
fi: Kääntäjä

en: Complete snippet
fi: Täydennä katkelma

en: Complete word
fi: Täydennä sana

en: Completion list height:
fi: Ehdotusluettelon korkeus:

en: Completions
fi: Täydennykset

en: Configuration directory could not be created (%s).
fi: Asetuskansion luominen epäonnistui (%s).

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
fi: Asetuskansion luominen epäonnistui (%s).
    Geany ei välttämättä toimi oikein ilman asetuskansiota.
    Käynnistetäänkö Geany tästä huolimatta?

en: Configuration files reloaded.
fi: Asetustiedostot ladattiin uudelleen.

en: Configure Plugins
fi: Tee liitännäisten asetukset

en: Confirm exit
fi: Vahvista ohjelman sulkeminen

en: Constants
fi: Vakiot

en: Conte_xt Action
fi: _Kontekstitoiminto

en: Context Action
fi: Kontekstitoiminto

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
fi: Kontekstitoiminnon komento. Merkintä %s korvataan editorin valinnalla ennen komennon suorittamista.

en: Context action:
fi: Kontekstitoiminto:

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
fi: Jatka automaattisesti usean rivin kommentteja, kun sellaisen sisään lisätään uusi rivi (kielissä kuten C, C++ ja Java)

en: Contributors
fi: Avustavat kehittäjät

en: Convert and Set to _LF (Unix)
fi: Muunna rivinvaihdot muotoon _LF (Unix)

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy _All
fi: _Kopioi kaikki

en: Copy the current selection
fi: Kopioi valinta

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
fi: Ulkoisen komennon "%s" suoritus epäonnistui (%s)

en: Could not find file '%s'.
fi: Tiedostoa "%s" ei löytynyt

en: Could not load tags file '%s'.
fi: Tunnistetiedoston "%s" lataaminen epäonnistui.

en: Could not open directory (%s)
fi: Kansion avaaminen epäonnistui (%s)

en: Could not open file %s (%s)
fi: Tiedoston %s avaaminen epäonnistui (%s)

en: Could not open file %s (File not found)
fi: Tiedoston %s avaaminen epäonnistui (Tiedostoa ei löytnyt)

en: Create C++ Class
fi: Luo C++-luokka

en: Create Cla_ss
fi: _Luo luokka

en: Create Class
fi: Luo luokka

en: Create GTK+ Class
fi: Luo GTK+-luokka

en: Create PHP Class
fi: Luo PHP-luokka

en: Create a new file
fi: Luo uusi tiedosto

en: Create a new file from a template
fi: Luo uusi tiedosto mallineesta

en: Create constructor
fi: Luo muodostin

en: Create destructor
fi: Luo hajotin

en: Create the project's base path directory?
fi: Luodaanko projektin pääkansio?

en: Creates source files for new class types.
fi: Luo lähdetiedostot uusille luokkatyypeille.

en: Credits
fi: Tekijät

en: Cu_t Current Line(s)
fi: _Leikkaa nykyinen rivi(t)

en: Curly brackets { }
fi: Aaltosulkeet { }

en: Current chars
fi: Säilytä sisennys

en: Cursor blinks
fi: Vilkkuva kohdistin

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom Date Format
fi: Mukautettu päivämäärän muoto

en: Customize Toolbar
fi: Muokkaa työkalupalkkia

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Cut the current selection
fi: Leikkaa valinta

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/Venäläinen

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/Ukrainalainen

en: D_uplicate Line or Selection
fi: Kah_denna rivi tai valinta

en: Data
fi: Tieto

en: Date & time:
fi: Päiväys ja aika:

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
fi: Päivämäärän muotoilumerkkijonon muunnos epäonnistui. Se saattaa olla liian pitkä.

en: Date format:
fi: Päiväyksen muoto:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
fi: Varmuuskopion _aikaleiman muoto (strftime-funktion ymmärtämässä muodossa):

en: Date:
fi: Päiväys:

en: Debug Messages
fi: Vianetsintäviestit

en: Decrease indent
fi: Vähennä sisennystä

en: Decrease indent by one space
fi: Vähennä sisennystä merkin verran

en: Decrease indentation
fi: Vähennä sisennystä

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
fi: Oletusmerkistö (olemassa oleville non-Unicode tiedostoille):

en: Default encoding (new files):
fi: Oletusmerkistö (uusi tiedosto):

en: Default end of line characters:
fi: Oletusarvoinen rivinvaihtomerkki:

en: Defines
fi: Määrittelyt

en: Definition of "%s" not found.
fi: "%s" määritystä ei löydy.

en: Delete the current selection
fi: Poista valinta

en: Delete to line end
fi: Poista rivin loppuun

en: Detect from file
fi: Tunnista tiedostosta

en: Detect type from file
fi: Tunnista tyyppi tiedostosta

en: Detect width from file
fi: Tunnista leveys tiedostosta

en: Developer:
fi: Kehittäjä:

en: Developers
fi: Kehittäjät

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
fi: Tiedostoa %s ei tulostettu.

en: Directory _levels to include in the backup destination:
fi: Ka_nsiotasojen määrä varmistuskohteessa:

en: Disable Drag and Drop
fi: Estä valintojen raahaaminen

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
fi: Poista käytöstä tekstin raahaaminen ja pudottaminen editori-ikkunaan tai siitä pois

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
fi: Poista päävalikon pikanäppäin käytöstä (oletus F10)

en: Disable this option to keep the dialog open
fi: Jos tätä ei ole valittu, ikkuna pysyy avoinna

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Disk check timeout:
fi: Levyn tarkistusviive:

en: Display
fi: Näyttö

en: Display height in rows for the autocompletion list
fi: Täydennysehdotusluettelon korkeus riveinä

en: Display:
fi: Näyttö:

en: Displayed Items
fi: Näytetyt kohteet

en: Do not show virtual spaces
fi: Älä näytä virtuaalisia välilyöntejä

en: Do you really want to quit?
fi: Haluatko varmasti sulkea sovelluksen?

en: Do you want to close it before proceeding?
fi: Tallennetaanko tiedosto ennen jatkamista?

en: Do you want to reload it?
fi: Ladataanko uudelleen?

en: Do you want to save it before closing?
fi: Tallennetaanko tiedosto ennen sulkemista?

en: Document
fi: Asiakirja

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
fi: Tiedosto %s tulostettiin.

en: Document Setup
fi: Asiakirjan asetukset

en: Document successfully exported as '%s'.
fi: Tiedosto viety nimellä "%s"

en: Documents
fi: Asiakirjat

en: Don't load auto completion data (see documentation)
fi: Älä lataa täydennystietoja (ks. käyttöohje)

en: Don't load plugins
fi: Älä lataa liitännäisiä

en: Don't load terminal support
fi: Älä lataa päätetukea

en: Don't load the previous session's files
fi: Älä lataa edellisen istunnon tiedostoja

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
fi: Älä avaa tiedostoja avoimessa istunnossa, vaan avaa aina uusi istunto

en: Don't show message window at startup
fi: Älä näytä viesti-ikkunaa käynnistäessä

en: Don't use run script
fi: Ohita suorituskomentosarja

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
fi: Ohita suorituskomentosarja, jota käytetään tavallisesti suoritetun ohjelman paluuarvon näyttämiseen

en: Double quotes " "
fi: Lainausmerkit " "

en: Double-clicking hides all additional widgets
fi: Kaksoisnapsautus piilottaa käyttöliittymän lisäkomponentit

en: Drop rest of word on completion
fi: Poista loppuosa sanasta täydennettäessä

en: E_ncoding:
fi: Merkist_ö:

en: E_xtra options:
fi: Lisä_valitsimet:

en: East Asian
fi: Itäaasialainen

en: East European
fi: Itäeurooppalainen

en: East _Asian
fi: Itä_aasialainen

en: Editor
fi: Editori

en: Editor:
fi: Editori:

en: Email address of the developer
fi: Kehittäjän sähköpostiosoite

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
fi: Rivinvaihto karsii tyhjän tilan edellisen rivin lopusta

en: Enable plugin support
fi: Ota liitännäistuki käyttöön

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Ensure new line at file end
fi: Tiedoston lopussa aina tyhjä rivi

en: Ensures that at the end of the file is a new line
fi: Varmistaa, että tiedosto loppuu aina tyhjään riviin

en: Enter Tab Width
fi: Sarkaimen leveys

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fi: Syötä haluamasi päivämäärän ja ajan esitysmuoto. Voit käyttää ANSI C -standardin strftime-funktion ymmärtämiä merkintöjä.

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
fi: Montako peräkkäistä välilyöntiä korvataan sarkaimella.

en: Enter the line you want to go to:
fi: Syötä rivinumero, jolle haluat siirtyä:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
fi: Syötä alle ohjelmien polut. Voit jättää tyhjiksi ne, joita et tarvitse.

en: Environment
fi: Ympäristö

en: Error
fi: Virhe

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
fi: Virheilmoitus: %s
    Tiedostossa "%s" (rivi %d, merkki %d).

en: Error message: %s.
fi: Virheilmoitus: %s.

en: Error renaming file.
fi: Tiedostonimen muutosvirhe.

en: Error saving file (%s).
fi: Tiedoston tallennusvirhe (%s).

en: Error saving file.
fi: Tiedoston tallennusvirhe.

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
fi: Esimerkki:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
fi: Käynnistystiedostot

en: Execute commands
fi: Suorita komennot

en: Execute:
fi: Suorita:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
fi: Asettaa tiedoston tyypin, jos sen tunnistus ei onnistu päätteen perusteella.
    Jos valitset useita tiedostoja, tyyppimääritys koskee niitä kaikkia.

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
fi: Asettaa tiedoston käyttämän merkistön, jos sen automaattitunnistus ei onnistu.Käytä tätä kun tiedät, ettei Geany havaitse merkistöä oikein.
    Jos valitset useita tiedostoja, ne kaikki avataan käyttäen samaa merkistöä.

en: Export
fi: Vie

en: Export File
fi: Vie tiedosto

en: Exports the current file into different formats.
fi: Vie nykyisen tiedoston eri tiedostomuotoihin.

en: External open command:
fi: Ulkoinen avauskomento:

en: Extra plugin path:
fi: Lisäpolku liitännäisille:

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
fi: Tiedoston '%s' sulkeminen epäonnistui: fclose() -kutsun virhe: %s

en: Failed to load one or more session files.
fi: Yhden tai useamman istuntotiedoston lataus epäonnistui.

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
fi: Tiedoston '%s' avaus kirjoitusta varten epäonnistui: fopen() -kutsun virhe: %s

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
fi: Tiedostoon '%s' kirjoittaminen epäonnistui: fwrite() -kutsun virhe: %s

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: File
fi: Tiedosto

en: File "%s" was not found on disk!
fi: Tiedostoa "%s" ei löytynyt levyltä!

en: File %s closed.
fi: Tiedosto %s suljettu.

en: File %s printed.
fi: Tiedosto %s tulostettu.

en: File %s reloaded.
fi: Tiedosto %s ladattu uudelleen.

en: File %s saved.
fi: Tiedosto %s tallennettu.

en: File '%s' could not be written (%s).
fi: Tiedoston "%s" kirjoitus epäonnistui (%s).

en: File Browser
fi: Tiedostoselain

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
fi: Uudet tiedostovälilehdet lisätään vasempaan reunaan

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
fi: Uudet tiedostovälilehdet lisätään oikeaan reunaan

en: Filename already exists!
fi: Tiedoston nimi on jo olemassa!

en: Filename:
fi: Tiedostonimi:

en: Files
fi: Tiedostot

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Find
fi: Etsi

en: Find Document Usage
fi: Etsi asiakirjasta

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find Next _Selection
fi: Etsi _seuraava

en: Find Pre_vious Selection
fi: Etsi e_dellinen

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Find Usage
fi: Etsi avoimista

en: Find _Document Usage
fi: _Etsi asiakirjasta

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi e_dellinen

en: Find _Usage
fi: _Etsi avoimista

en: Find in Files
fi: Etsi tiedostoista

en: Find the entered text in the current file
fi: Etsi kentän teksti nykyisestä tiedostosta

en: Focus
fi: Kohdistus

en: Focus File List
fi: Kohdista tiedostoluetteloon

en: Focus Path Entry
fi: Kohdista polkukenttään

en: Fold all
fi: Supista kaikki

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
fi: Supista tai laajenna myös kaikki alueen sisältämät kohteet. Shift-näppäin muuttaa käytöksen päinvastaiseksi.

en: Fold/unfold all children of a fold point
fi: Supista/Laajenna rekursiivisesti

en: Follow the path of the current file
fi: Osoita aina valitun tiedoston kansioon

en: Font updated (%s).
fi: Kirjasin päivitetty (%s).

en: Font:
fi: Kirjasin:

en: Foreground color:
fi: Edustaväri

en: Format
fi: Muotoile

en: Forward declaration "%s" not found.
fi: "%s" esittelyä ei löydy.

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
fi[0]: %d osuma haulla "%s".
fi[1]: %d osumaa haulla "%s".

en: Full_screen
fi: Koko_ruututila

en: Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: Functions
fi: Funktiot

en: Functions / Procedures
fi: Funktiot / Proseduurit

en: Functions / Tasks
fi: Funktiot / Tehtävät

en: Geany cannot start!
fi: Geany ei voi käynnistyä

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
fi: Geany etsii liitännäisiä yleisestä asennuspolusta ja asetuskansiostaan sekä tähän syöttämästäsi polusta. Jätä halutessasi tyhjäksi.

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
fi: Vanha asetuskansiosi täytyy siirtää ennen Geanyn käynnistystä

en: Geany project files
fi: Geanyn projektitiedostot

en: General
fi: Yleiset

en: Generate global tags file (see documentation)
fi: Luo globaali tunnistetiedosto (ks. käyttöohje)

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
fi: Kohdistaa automaattisesti hiiren alla olevaan käyttöliittymän osaan. Toimii muokkausruudussa, muistilapulla, työkalupalkin haku- ja siirry riville -kentissä sekä virtuaalipäätteessä.

en: Global
fi: Globaali

en: Go to
fi: Siirry

en: Go to End of Display Line
fi: Näytöllä rivin loppuun

en: Go to End of Line
fi: Rivin loppuun

en: Go to Line
fi: Siirry riville

en: Go to Ne_xt Marker
fi: _Mene seuraavaan merkintään

en: Go to Next Word Part
fi: Seuraava sana

en: Go to Pre_vious Marker
fi: _Mene edelliseen merkintään

en: Go to Previous Word Part
fi: Edellinen sana

en: Go to Start of Line
fi: Rivin alkuun

en: Go to matching brace
fi: Sulkeen pari

en: Goto Field
fi: Mene Kenttään

en: Grab Key
fi: Kaappaa näppäin

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Greek characters
fi: Kreikkalaiset merkit

en: Group
fi: Ryhmä

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: H1 Headings
fi: H1-otsikot

en: H2 Headings
fi: H2-otsikot

en: H3 Headings
fi: H3-otsikot

en: HTML (name)
fi: HTML (nimi)

en: HTML Characters
fi: HTML-erityismerkit

en: HTML characters
fi: HTML-erikoismerkit

en: H_ide Sidebar
fi: _Piilota sivupalkki

en: Header file:
fi: Otsaketiedosto:

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Hebrew Visual
fi: Heprealainen, visuaalinen

en: Help
fi: Ohje

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
fi: Täällä voit vaihtaa eräiden toimintojen pikanäppäimiä. Valitse toiminto ja napsauta Vaihda-painiketta syöttääksesi uuden näppäinyhdistelmän tai kaksoisnapsauta näppäinyhdistelmää muokataksesi pikanäppäimen merkkijonoa.

en: Hide file extensions:
fi: Piilota tiedostopäätteet:

en: Hide the Find dialog
fi: Hakuikkunan piilotus

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
fi: Piilota hakuikkuna, kun käyttäjä napsauttaa "Etsi seuraava/edellinen"

en: Home
fi: Koti

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
fi: Asiakirjatiedostojen muutosten tarkistusväli sekunteina. Nolla poistaa tarkkailun käytöstä.

en: ID Selectors
fi: ID-valitsimet

en: ISO 8859-1 characters
fi: ISO 8859-1 -merkit

en: I_nsert
fi: _Lisää

en: I_nsert Comments
fi: Lisää ko_mmentti

en: Images _and text
fi: Kuvat j_a teksti

en: Imports
fi: Viennit

en: In Se_lection
fi: Va_linnasta

en: In Sessi_on
fi: _Istunnosta

en: In_dent Type
fi: Sis_ennystyyppi

en: Increase indent
fi: Kasvata sisennystä

en: Increase indent by one space
fi: Kasvata sisennystä merkin verran

en: Increase indentation
fi: Kasvata sisennystä

en: Indent Widt_h
fi: _Sisennyksen leveys

en: Indentation
fi: Sisennys

en: Independent commands
fi: Itsenäiset komennot

en: Indexes
fi: Indeksi

en: Info
fi: Tietoja

en: Information
fi: Tietoa

en: Inheritance
fi: Perintä

en: Initial version:
fi: Oletusversio:

en: Initials of the developer name
fi: Kehittäjän nimikirjaimet

en: Initials:
fi: Nimikirjaimet:

en: Insert
fi: Lisää

en: Insert Dat_e
fi: Lisää _päivämäärä

en: Insert File _Header
fi: Lisää _ylätunniste

en: Insert Mu_ltiline Comment
fi: Lisää usean _rivin kommentti

en: Insert New Line After Current
fi: Lisää uusi rivi nykyisen jälkeen

en: Insert New Line Before Current
fi: Lisää uusi rivi ennen nykyistä

en: Insert Special HTML Characters
fi: Lisää HTML:n erikoismerkkejä

en: Insert _BSD License Notice
fi: Lisää _BSD-lisenssimerkintä

en: Insert _ChangeLog Entry
fi: Lisää _ChangeLog-merkintä

en: Insert _Function Description
fi: Lisää _funktion kuvaus

en: Insert _GPL Notice
fi: Lisää _GPL-lisenssimerkintä

en: Insert date
fi: Lisää päiväys

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
fi: Lisää HTML-erityismerkkejä kuten "&amp;".

en: Instant Save
fi: Välitön tallennus

en: Integrated Development Environment
fi: Integroitu ohjelmointiympäristö

en: Interface
fi: Käyttöliittymä

en: Interfaces
fi: Rajapinnat

en: Invalid directory for find in files.
fi: "Etsi tiedostoista" ei onnistu määritetyssä kansiossa.

en: Invert syntax highlighting colors
fi: Käänteiset syntaksivärit

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
fi: Valitse rivit, jotka eivät vastaa hakua

en: Is singleton
fi: Ainokainen

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Join lines
fi: Yhdistä rivit

en: Jump to the entered line number
fi: Siirry kenttään syötetylle riville

en: Keybindings
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Keyboard _Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: Keys
fi: Avaimet

en: Korean
fi: Korealainen

en: Label
fi: Nimike

en: Labels
fi: Nimikkeet

en: Left
fi: Vasen

en: License
fi: Lisenssi

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
fi: Lisenssitekstin sisältävää tiedostoa ei löytynyt. Voit lukea lisenssin osoitteessa http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt

en: Line
fi: Rivi

en: Line _Breaking
fi: Rivi_nvaihdot

en: Line breaking column:
fi: Rivityssarake:

en: Line wrapping
fi: Rivitys

en: Lines:
fi: Rivejä:

en: Load files from the last session
fi: Lataa edellisen istunnon tiedostot

en: Load virtual terminal support
fi: Lataa virtuaalipäätteen tuki

en: Loaded %s tags file '%s'.
fi: Ladattu tunnisteet tyypille %s "%s".

en: M_iscellaneous
fi: M_uut

en: M_ove Line(s) Down
fi: _Siirrä rivi(t) alas

en: Macros
fi: Makrot

en: Mail address:
fi: Sähköposti:

en: Make _Object
fi: Koosta o_lio

en: Make all
fi: Koosta kaikki

en: Make custom target
fi: Koosta valinnainen kohde

en: Make object
fi: Koosta olio

en: Mark all matches in the current document
fi: Merkitse kaikki asiakirjasta löydetyt esiintymät.

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
fi: Näytä välilyönnit pisteinä ja sarkaimet nuolina

en: Match braces
fi: Seuraa sulkeita

en: Match from s_tart of word
fi: Etsi sanan al_usta

en: Match only a _whole word
fi: Etsi k_okonaisia sanoja

en: Mathematical characters
fi: Matemaattiset merkit

en: Max. symbol name suggestions:
fi: Symboliehdotuksia enintään:

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
fi: Täydennysehdotusluettelossa näytettävien kohteiden enimmäismäärä

en: Members
fi: Jäsenet

en: Message window:
fi: Viesti-ikkuna:

en: Messages
fi: Viestit

en: Methods
fi: Metodit

en: Middle Eastern
fi: Itämainen

en: Miscellaneous
fi: Muut

en: Miscellaneous characters
fi: Muut merkit

en: Module
fi: Moduuli

en: Modules
fi: Moduulit

en: Move cursor in snippet
fi: Siirrä kohdistin katkelmaan

en: Move document first
fi: Siirrä asiakirja ensimmäiseksi

en: Move document last
fi: Siirrä asiakirja viimeiseksi

en: Move document left
fi: Siirrä asiakirja vasemmalle

en: Move document right
fi: Siirrä asiakirja oikealle

en: Move it now?
fi: Siirretäänkö se heti?

en: Move line(s) down
fi: Siirrä rivi(t) alas

en: Move line(s) up
fi: Siirrä rivi(t) ylös

en: Name:
fi: Nimi:

en: Namespace
fi: Nimiavaruus

en: Namespaces
fi: Nimiavaruudet

en: Navigate back a location
fi: Edelliseen sijaintiin

en: Navigate forward a location
fi: Seuraavaan sijaintiin

en: New
fi: Uusi

en: New (with _Template)
fi: Uusi (_mallineesta)

en: New Project
fi: Uusi projekti

en: New file "%s" opened.
fi: Uusi tiedosto "%s" avattu.

en: Newline strips trailing spaces
fi: Rivinvaihto siistii rivin lopun

en: Next Me_ssage
fi: Seur_aava viesti

en: Next Message
fi: Seuraava viesti

en: Next error
fi: Seuraava virhe

en: Next to current
fi: Valitun välilehden vieressä

en: No custom commands defined.
fi: Mukautettuja komentoja ei määritetty.

en: No filetype
fi: Ei tiedostotyyppiä

en: No matches found for "%s".
fi: Osumia ei löytynyt: "%s".

en: No matches found.
fi: Haku ei tuottanut tulosta.

en: No more build errors.
fi: Kääntövirheitä ei ole enempää.

en: No more message items.
fi: Ei muita viestejä.

en: No plugins available.
fi: Ei liitännäisiä

en: No text to find.
fi: Ei haettavaa tekstiä.

en: None
fi: Ei mitään

en: Nordic
fi: Pohjoismaalainen

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
fi: Huomio: Käyttääksesi näitä asetuksia kaikkiin avoimiin dokumentteihin, käytä <i>Projekti->Sisennä oletusten mukaan</i>.

en: Notebook tab
fi: Välilehdet

en: Only for rectangular selections
fi: Vain suorakaiteen muotoisille valinnoille

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
fi: Näytä virtuaaliset välilyönnit rivien loppumisen jälkeen ainoastaan tehtäessä suorakaiteen muotoista valintaa

en: Open
fi: Avaa

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Open Project
fi: Avaa projekti

en: Open Selected F_ile
fi: Avaa val_ittu tiedosto

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
fi: Avaa värivalintaikkuna, jossa voit poimia väriarvoja paletista.

en: Open a recent file
fi: Avaa viimeisin tiedosto

en: Open an existing file
fi: Avaa tiedosto

en: Open new documents from the command-line
fi: Luo uusi asiakirja komentoriviltä

en: Open selected file
fi: Avaa valittu tiedosto

en: Opens at startup the files from the last session
fi: Avaa edellisen istunnon tiedostot käynnistäessä

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
fi: Avaa tiedoston ilman kirjoitusoikeuksia. Jos valitset useita tiedostoja, ne kaikki avataan ilman kirjoitusoikeuksia.

en: Options
fi: Valinnat

en: Other
fi: Muu

en: Other options to pass to Grep
fi: Grep-komennon lisävalitsimet

en: Other:
fi: Muu:

en: Override Geany keybindings
fi: Ohita Geanyn pikanäppäimet

en: Override that keybinding?
fi: Korvataanko pikanäppäin?

en: Overwrite?
fi: Korvaa?

en: Owner:
fi: Omistaja:

en: P_lugin Preferences
fi: _Liitännäisten asetukset

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
fi: Siirrä työkalupalkki päävalikon viereen säästääksesi pystytilaa

en: Package
fi: Paketti

en: Page %d of %d
fi: Sivu %d/%d

en: Page Set_up
fi: Sivun as_etukset

en: Paragraph
fi: Kappale

en: Parenthesis ( )
fi: Kaarisulkeet ( )

en: Passing data and executing custom command: %s
fi: Välitetään tietoa ja suoritetaan mukautettu komento: %s

en: Paste
fi: Liitä

en: Paste the contents of the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältö

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
fi: Suosikkiselaimesi tiedostopolku (ja mahdolliset valitsimet)

en: Path to start in when opening project files
fi: Oletuskansio, kun avataan projektitiedostoja

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
fi: Tulostuskomennon polku (%f korvataan tiedostonimellä)

en: Placement of new file tabs:
fi: Uusien välilehtien sijainti:

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
fi: Aseta ensin tulostuskomento asetusikkunassa

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
fi: Määritä tiedostotyyppi ennen tämän toiminnon käyttämistä.

en: Plugin
fi: Liitännäinen

en: Plugin configuration directory could not be created.
fi: Liitännäiskansion luominen epäonnistui.

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Position:
fi: Sijainti:

en: Pr_evious Message
fi: Ede_llinen viesti

en: Preference_s
fi: _Asetukset

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
fi: Paina näppäinyhdistelmää, jonka haluat liittää toimintoon "%s".

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
fi: Sarkainnäppäin kasvattaa (shift-näppäimen kanssa vähentää) sisennystä sen sijaan että lisäisi sarkainmerkin

en: Previous Message
fi: Edellinen viesti

en: Previous Translators
fi: Aikaisemmat kääntäjät

en: Previous error
fi: Edellinen virhe

en: Print
fi: Tulosta

en: Print Geany's installation prefix
fi: Tulosta Geanyn asennuspolku

en: Print document
fi: Tulosta tiedosto

en: Print internal filetype names
fi: Tulosta sisäiset tiedostotyyppien nimet

en: Print line numbers
fi: Tulosta rivinumerot

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
fi: Tulosta vain tulostettavan tiedoston nimi ilman polkua

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
fi: Tulosta vain tulostettavan tiedoston nimi ilman polkua

en: Print page header
fi: Tulosta ylätunniste

en: Print page numbers
fi: Tulosta sivunumerot

en: Printing
fi: Tulostus

en: Printing of %s failed (%s).
fi: Tiedoston "%s" tulostus epäonnistui (%s).

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
fi: Piirtää editoriin pystysuoran viivan syöttämääsi kohdistimen sijaintiin (ks. alla)

en: Procedures
fi: Proseduurit

en: Process could not be stopped (%s).
fi: Prosessin (%s) pysäytys epäonnistui.

en: Process failed (%s)
fi: Prosessi epäonnistui (%s)

en: Process failed, no working directory
fi: Prosessi epäonnistui, työkansiota ei ole

en: Program
fi: Ohjelma

en: Project
fi: Projekti

en: Project "%s" closed.
fi: Projekti "%s" suljettu.

en: Project "%s" created.
fi: Projekti "%s" luotu.

en: Project "%s" opened.
fi: Projekti "%s" avattu.

en: Project "%s" saved.
fi: Projekti "%s" tallennettu.

en: Project Properties
fi: Projektin ominaisuudet

en: Project base directory could not be created (%s).
fi: Projektin pääkansion luominen epäonnistui (%s).

en: Project file "%s" could not be loaded.
fi: Projektitiedostoa "%s" ei voitu ladata.

en: Project file could not be written
fi: Projektitiedoston tallennus epäonnistui

en: Project file could not be written (%s).
fi: Projektitiedoston tallennus epäonnistui (%s).

en: Project files
fi: Projektitiedostot

en: Project files:
fi: Projektitiedostot:

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Punctuation characters
fi: Välimerkit

en: Question
fi: Kysymys

en: Quit Geany
fi: Sulje Geany

en: R_eload As
fi: Lataa uudelleen merkist_öllä

en: R_ename
fi: _Nimeä uudelleen

en: Range:
fi: Alue:

en: Re-open last closed tab
fi: Avaa viimeksi suljettu välilehti

en: Re_place All
fi: Korvaa _kaikki

en: Read _Only
fi: Vain lu_ku

en: Read:
fi: Luku:

en: Recent _Files
fi: _Viimeisimmät tiedostot

en: Recent files list length:
fi: Viimeaikaisten tiedostojen määrä:

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo the last modification
fi: Tee uudelleen viimeisin muutos

en: Refresh
fi: Virkistä

en: Reload file
fi: Lataa tiedosto uudelleen

en: Reload symbol list
fi: Virkistä symbolilista

en: Reload the current file from disk
fi: Lataa nykyinen tiedosto uudelleen

en: Remove Error _Indicators
fi: Poista virh_eilmaisimet

en: Remove _Markers
fi: P_oista merkinnät

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
fi: Piilottaa kaikki viestit tilapalkista. Viestit näytetään kuitenkin tilaviestiruudussa.

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
fi: Piirrä käyttäen nykyistä tekstin kokoa ja suurennostasoa

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace & Fi_nd
fi: Etsi ja kor_vaa

en: Replace Tabs with S_paces
fi: Korvaa _sarkaimet välilyönneillä

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
fi: Korvaa \\, \t, \n, \r ja \uXXXX (Unicode-merkit) vastaavilla ohjausmerkeillä

en: Replace all matches found in the currently selected text
fi: Korvaa kaikki valitusta tekstistä löydetyt esiintymät

en: Replace spaces with tabs
fi: Korvaa sarkaimet välilyönneillä

en: Replace special characters
fi: Korvaa erikoismerkit

en: Replace tabs with space
fi: Korvaa sarkaimet välilyönneillä

en: Replace text in the current document
fi: Korvaa tekstiä nykyisestä asiakirjasta

en: Replace wit_h:
fi: K_orvaava:

en: Replaces all tabs in document with spaces
fi: Korvaa kaikki asiakirjan sarkaimet välilyönneillä

en: Reset
fi: Tyhjennä

en: Right
fi: Oikea

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Run
fi: Suorita

en: Run or view the current file
fi: Suorita tai näytä tiedosto

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
fi: Suorita ohjelmat sisäisessä virtuaalipäätteessä erillisen pääteikkunan sijaan. Huomaa, että näin suoritettuja ohjelmia ei voi pysäyttää.

en: SE & SW Asian
fi: Kaakkois- ja lounaisaasialainen

en: SP
fi: VL

en: S_elect Current Line(s)
fi: _Valitse tämä rivi(t)

en: S_mart Line Indent
fi: Älykä_s rivien sisennys

en: S_ystem default
fi: Järjestelmän O_letus

en: Sa_ve All
fi: Tallenna _kaikki

en: Sa_ve all open files
fi: Tallenna k_aikki avoimet tiedostot

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Actions
fi: Tallennustoiminnot

en: Save All
fi: Tallenna _kaikki

en: Save File
fi: Tallenna tiedosto

en: Save all
fi: Tallenna kaikki

en: Save all open files
fi: Tallenna kaikki avoimet tiedostot

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Save only current open _file
fi: Tallenna vain _nykyinen tiedosto

en: Save the current file
fi: Tallenna tiedosto

en: Save the file and rename it
fi: Tallenna tiedosto ja nimeä se uudelleen

en: Scribble
fi: Muistilappu

en: Scroll down the view by one line
fi: Vieritä alas yhden rivin verran

en: Scroll on keystroke
fi: Näppäily vierittää

en: Scroll on output
fi: Tulostus vierittää

en: Scroll to current line
fi: Vieritä nykyiselle riville

en: Scroll up the view by one line
fi: Vieritä ylös yhden rivin verran

en: Scrollback lines:
fi: Rivipuskurin koko:

en: Se_lect Current Paragraph
fi: _Valitse tämä kappale

en: Search
fi: Etsi

en: Search _backwards
fi: Etsi takape_rin

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
fi[0]: Haku suoritettu. Löytyi %d osuma.
fi[1]: Haku suoritettu. Löytyi %d osumaa.

en: Search failed.
fi: Etsintä epäonnistui.

en: Searching...
fi: Etsitään...

en: Sect1
fi: Kpl1

en: Sect2
fi: Kpl2

en: Sect3
fi: Kpl3

en: Section
fi: Kappale

en: Sections
fi: Osat

en: See grep's manual page for more information
fi: Lisätietoja grepin käyttöohjeessa (man grep)

en: Select
fi: Valitse

en: Select All
fi: Valitse Kaikki

en: Select Directory
fi: Valitse kansio

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select Folder
fi: Valitse kansio

en: Select current word
fi: Valitse sana

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
fi: Valitse työkalupalkissa näytettävät kohteet. Niitä voi järjestellä raahaamalla ja pudottamalla.

en: Send to Custom Command 1
fi: Suorita mukautettu komento 1

en: Send to Custom Command 2
fi: Suorita mukautettu komento 2

en: Send to Custom Command 3
fi: Suorita mukautettu komento 3

en: Separator
fi: Erotin

en: Set Build Commands
fi: Aseta käännös  komennot

en: Set Custom Commands
fi: Mukautetut komennot

en: Set File_type
fi: Aseta _tiedostotyyppi

en: Set Line E_ndings
fi: Aseta ri_vinvaihdot

en: Set _Encoding
fi: Aseta _merkistö

en: Set encoding:
fi: Aseta merkistö:

en: Set filetype:
fi: Aseta tiedostotyyppi:

en: Set menu item label
fi: Anna valikolle nimi

en: Set path from document
fi: Avaa asiakirjan polku

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
fi: Aseta mallineissa käytettävät tiedot. Lisätietoja löydät käyttöohjeesta.

en: Sets the color of the long line marker
fi: Määrittää liian pitkän rivin ilmaisimen värin

en: Sets the default encoding for newly created files
fi: Asettaa oletusmerkistön uusille tiedostoille

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
fi: Asettaa oletusmerkistön avattaville non-Unicode tiedostoille

en: Sets the editor font
fi: Asettaa editorin kirjasimen

en: Sets the font for the message window
fi: Asettaa viesti-ikkunan kirjasimen

en: Sets the font for the symbol list
fi: Asettaa symbolilistan kirjasimen

en: Sets the font for the terminal widget
fi: Määrittää pääteruudun kirjasimen

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
fi: Asettaa päätteen tekstin edustavärin

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
fi: Määrittää päätteessä käynnistettävän komentotulkkin polun

en: Setting %s indentation mode for %s.
fi: Asetetaan sisennystila %s tiedostolle %s.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Shell:
fi: Komentotulkki:

en: Shortcut
fi: Pikanäppäin

en: Show Color Chooser
fi: Näytä värivalitsin

en: Show Indentation _Guides
fi: Näytä sis_ennysvihjeet

en: Show Line _Endings
fi: Näytä rivinvaih_dot

en: Show Message _Window
fi: Näytä _viesti-ikkuna

en: Show S_ymbol List
fi: Näytä _symbolilista

en: Show Side_bar
fi: Näytä _sivupalkki

en: Show White S_pace
fi: Näytä ty_hjä tila

en: Show _Document List
fi: Näytä _asiakirjalista

en: Show _Hidden Files
fi: Näytä _piilotiedostot

en: Show _Line Numbers
fi: Näytä rivi_numerot

en: Show _Markers Margin
fi: Näytä _merkintäreunus

en: Show _Paths
fi: Näytä _Polut

en: Show _Toolbar
fi: Näytä työ_kalupalkki

en: Show _hidden files
fi: _Näytä piilotiedostot

en: Show calltip
fi: Näytä kutsuvihje

en: Show close buttons
fi: Näytä sulkemispainikkeet

en: Show documents list
fi: Näytä asiakirjaluettelo

en: Show editor tabs
fi: Näytä editorin välilehdet

en: Show hidden files
fi: Näytä piilotiedostot

en: Show indentation guides
fi: Näytä sisennysvihjeet

en: Show line endings
fi: Näytä rivinvaihdot

en: Show line numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Show markers margin
fi: Näytä merkintäreunus

en: Show sidebar
fi: Näytä sivupalkki

en: Show status bar
fi: Näytä tilapalkki

en: Show symbol list
fi: Näytä symboliluettelo

en: Show t_oolbar
fi: Näytä työ_kalupalkki

en: Show the current document
fi: Näytä nykyinen asiakirja

en: Show the preferences dialog
fi: Näytä asetusikkuna

en: Show version and exit
fi: Tulosta versiotiedot

en: Show white space
fi: Näytä tyhjä tila

en: Shows a confirmation dialog on exit
fi: Varmistaa poistuessa, että sovelluksen saa sulkea

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
fi: Näyttää tiedostovälilehdissä pienen rastipainikkeen, joka sulkee tiedoston. Vaatii uudelleenkäynnistyksen.

en: Shows or hides the Line Number margin
fi: Näytä tai piilota rivinumeroreunus

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
fi: Näytä tai piilota rivinumeroiden oikealla puolella pieni reunus, jota käytetään rivien merkitsemiseen

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
fi: Näyttää pienet katkoviivat, jotta sisennys olisi helpompaa

en: Shows the line ending character
fi: Näytä rivinvaihtomerkit rivien lopussa

en: Sidebar:
fi: Sivupalkki:

en: Single quotes ' '
fi: Heittomerkit ' '

en: Singletons
fi: Ainokaiset

en: Snippet completion
fi: Katkelman täydennys

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
fi: Eräitä avustavia kehittäjiä (täydellinen lista tiedostossa %s):

en: Sort by _Appearance
fi: Järjestä _esiintymisen mukaan

en: Sort by _Name
fi: Järjestä _nimen mukaan

en: Source file:
fi: Lähdetiedosto:

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Spaces
fi: Välilyönnit

en: Special Characters
fi: Erikoismerkit

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
fi: Määrittää, monenko rivin verran voit vierittää päätettä takaisin päin.

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
fi: Määrittää, montako tiedostoa viimeisimpien tiedostojen luettelo sisältää

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fi: Syötä jokaisen sivun ylätunnisteeseen lisättävän päivämäärän ja ajan esitysmuoto. Voit käyttää ANSI C -standardin strftime-funktion ymmärtämiä merkintöjä.

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fi: Syötä merkkijonon {datetime} korvaavan päivämäärän ja ajan esitysmuoto. Voit käyttää ANSI C -standardin strftime-funktion ymmärtämiä merkintöjä.

en: Specify a format for the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fi: Syötä merkkijonon {date} korvaavan päivämäärän esitysmuoto. Voit käyttää ANSI C -standardin strftime-funktion ymmärtämiä merkintöjä.

en: Specify a format for the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
fi: Syötä merkkijonon {year} korvaavan vuosiluvun esitysmuoto. Voit käyttää ANSI C -standardin strftime-funktion ymmärtämiä merkintöjä.

en: Split Window
fi: Jaettu näkymä

en: Splits the editor view into two windows.
fi: Jakaa editorin kahteen näkymään

en: Square brackets [ ]
fi: Hakasulkeet [ ]

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Startup path:
fi: Oletuspolku:

en: Status
fi: Tila

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Stop scrolling at last line
fi: Pysäytä viimeiselle riville

en: Store project file inside the project base directory
fi: Tallenna projektitiedosto projektin pääkansioon

en: Strip trailing spaces and tabs
fi: Karsi tyhjä tila rivien lopusta

en: Structs
fi: Tietueet

en: Structures
fi: Tietueet

en: Subsection
fi: Aliosa

en: Subsubsection
fi: Alialiosa

en: Suppress snippet completion
fi: Estä katkelman täydennys

en: Suppress status messages in the status bar
fi: Älä näytä tilaviestejä tilapalkissa

en: Switch to Compiler
fi: Kääntäjään

en: Switch to Document
fi: Siirry asiakirjaan

en: Switch to Editor
fi: Editoriin

en: Switch to Message Window
fi: Vaihda viesti-ikkunaan

en: Switch to Messages
fi: Vaihda viesteihin

en: Switch to Scribble
fi: Muistilappuun

en: Switch to Search Bar
fi: Hakupalkkiin

en: Switch to Sidebar
fi: Sivupalkkiin

en: Switch to Sidebar Document List
fi: Siirry sivupalkin asiakirjalistaan

en: Switch to Sidebar Symbol List
fi: Siirry sivupalkin symbolilistaan

en: Switch to VTE
fi: Päätteeseen

en: Switch to last used document
fi: Viimeksi käytetty asiakirja

en: Switch to left document
fi: Vasemmanpuoleinen asiakirja

en: Switch to right document
fi: Oikeanpuoleinen asiakirja

en: Switch to status message list at new message
fi: Tuo tilaviestit näkyviin uuden viestin tullessa

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
fi: Näytä tilaviestivälilehti (ikkunan alareunan välilehtinäkymässä) uuden tilaviestin saapuessa

en: Symbol list update frequency:
fi: Symbolilistan päivitystiheys:

en: Symbol list:
fi: Symboliluettelo:

en: Symbols
fi: Symbolit

en: System _default
fi: Järjestelmän _Oletus

en: T/S
fi: S/V

en: TAB
fi: SAR

en: T_abs and Spaces
fi: _Sarkaimet ja välilyönnit

en: T_abs and spaces
fi: _Sarkaimet ja välilyönnit

en: T_oggle Case of Selection
fi: Vai_hda valinnan tekstikokoa

en: Tables
fi: Taulut

en: Tabs
fi: Sarkaimet

en: Tabs and Spaces
fi: Sarkaimet ja välilyönnit

en: Targets
fi: Kohteet

en: Technical characters
fi: Tekniset merkit

en: Templates
fi: Mallineet

en: Terminal
fi: Pääte

en: Terminal:
fi: Pääte:

en: Thai
fi: Thaimaalainen

en: The Geany developer team
fi: Geanyn kehittäjät

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
fi: Täydennysehdotuksia ei näytetä tätä lyhyemmille merkkijonoille

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
fi: Syöttämäsi kohdistimen sijainnin (ks. alla) jälkeisten merkkien taustaväri asetetaan valintasi mukaan. (Suositeltavaa, jos käytät suhteutettua kirjasinta.)

en: The combination '%s' is already used for "%s".
fi: Näppäinyhdistelmä "%s" on jo liitetty toimintoon "%s"

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
fi: "Avaa ulkoisesti"-toiminnon suorittama komento. Voit käyttää merkintöjä %f and %d.
    %f korvataan tiedostonimellä ja sen täydellisellä polulla
    %d korvataan tiedoston polulla ilman tiedostonimeä

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
fi: Mukautettu komennon palautusarvo kertoo sen epäonnistuneen.

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
fi: Mukautettu komento palautti virheen. Valintasi ei muuttunut. Virheilmoitus: %s

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
fi: Tiedoston "%s" avaaminen keskeytyi. Näin voi käydä, jos tiedosto sisältää NULL-tavun. Tallentaminen voi johtaa tietojen häviämiseen, joten tiedostoon kirjoittaminen on estetty.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
fi: Tiedosto "%s" ei ole tekstitiedosto tai käytettyä merkistöä ei tueta.

en: The file "%s" is not valid %s.
fi: Tiedoston "%s" merkistö ei ole %s.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
fi: Tiedosto "%s" tulostetaan komennolla:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto "%s" on jo olemassa. Korvataanko se?

en: The file '%s' is not saved.
fi: Tiedostoa "%s" ei ole tallennettu.

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
fi: Voit muokata seuraavia pikanäppäimiä:

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
fi: Pitkän rivin ilmaisin on editorissa näkyvä ohut pystysuora viiva. Se auttaa katkaisemaan liian pitkät rivit. Viiva piirretään kentän arvon määrittämään sarakkeesen, jos se on enemmän kuin 0.

en: The name of the developer
fi: Kehittäjän nimi

en: The path "%s" does not exist.
fi: Polkua "%s" ei löydy.

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
fi: Liitännäinen "%s" täytyy kääntää uudelleen, jotta se toimisi tämän Geany-version kanssa

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
fi: Projektin nimi on liian pitkä (enintään %d merkkiä).

en: The specified project name is too short.
fi: Projektin nimi on liian lyhyt.

en: The width in chars of a single indent
fi: Yhden sisennyksen leveys merkkeinä

en: This is Geany %s.
fi: Tämä on Geany %s.

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
fi: Määrittää, että non-Unicode tiedostojen merkistöä ei tunnisteta automaattisesti, vaan tiedostot avataan käyttäen määritettyä merkistöä (yleensä ei tarpeen)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
fi: Jos valitset tämän, valikkopalkki ei avaudu pikanäppäimellä (oletus F10). Tee näin jos tarvitset kyseisiä näppäimiä päätteessä suorittamassasi sovelluksessa

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
fi: Erilaisia tiedostojen tallentamiseen liittyviä toimintoja

en: Toggle All Additional Widgets
fi: Näytä/Piilota lisäkomponentit

en: Toggle All _Additional Widgets
fi: Näytä/piilota lisäko_mponentit

en: Toggle Line breaking
fi: Rivien katkaisu päälle/pois

en: Toggle Line wrapping
fi: Rivitys päälle/pois

en: Toggle Messages Window
fi: Näytä/Piilota viesti-ikkuna

en: Toggle Sidebar
fi: Näytä/Piilota sivupalkki

en: Toggle current fold
fi: Supista/laajenna

en: Toggle line commentation
fi: Lisää/Poista kommentointi

en: Toggle marker
fi: Lisää/poista merkintä

en: Toggle plugin status
fi: Vaihda liitännäisen tilaa

en: Toggle the documents list on and off
fi: Määrittää, näytetäänkö asiakirjaluettelo

en: Toggle the symbol list on and off
fi: Määrittää, näytetäänkö symboliluettelo

en: Too many items selected!
fi: Liikaa valittuja kohteita!

en: Toolbar
fi: Työkalupalkki

en: Tools
fi: Työkalut

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Translators
fi: Kääntäjät

en: Try to resave the file?
fi: Yritetäänkö tallentaa uudelleen?

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Type Selectors
fi: Tyyppivalitsimet

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
fi: Täydennä määritetty lyhyt merkkiyhdistelmä pidemmäksi merkkijonoksi yhdellä näppäimenpainalluksella

en: Type constructors
fi: Tyyppien muodostimet

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
fi: Tähän tilaan voit kirjoittaa vaikkapa muistiinpanoja

en: Type:
fi: Tapa:

en: Typedefs / Enums
fi: Tyyppimäärittelyt / Luetellut tyypit

en: Types
fi: Tyypit

en: U_ncomment Line(s)
fi: _Poista kommentointi

en: Uncomment line(s)
fi: Poista kommentointi

en: Undo
fi: Peru

en: Undo the last modification
fi: Peru viimeisin muutos

en: Unfold all
fi: Laajenna kaikki

en: Unknown filetype extension for "%s".
fi: Tuntematon tiedostopääte "%s".

en: Up
fi: Ylös

en: Use _escape sequences
fi: Käytä o_hjausmerkkejä

en: Use an external command for printing
fi: Käytä ulkoista tulostuskomentoa

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
fi: Esitäytä kohdistimen alla oleva sana Etsi-, Korvaa- tai Etsi tiedostoista -ikkunan hakukenttään kun valintaa ei ole.

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
fi: Käytä kiinteää merkistöä non-Unicode tiedostoja avattaessa

en: Use global settings
fi: Käytä globaaleja asetuksia

en: Use indicators to show compile errors
fi: Merkitse käännösvirheet editorissa

en: Use native GTK printing
fi: Käytä GTK:n tulostusta

en: Use one tab per indent
fi: Sisennys on yhtä kuin sarkain

en: Use project-based session files
fi: Käytä projektikohtaisia istuntotiedostoja

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
fi: Lisää sisennys välilyönteinä, jos se on sarkainta kapeampi, muuten käytä molempia

en: Use spaces when inserting indentation
fi: Lisää sisennys välilyönteinä

en: Use the basename of the printed file
fi: Tulosta tiedostonimen perusosa

en: Use the current file's directory for Find in Files
fi: "Etsi tiedostoista" etsii nykyisen tiedoston kansiosta.

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
fi: Siirrä kohdistimen alla oleva sana hakukenttään

en: Use the project's base directory
fi: Käytä projektin pääkansiota

en: Value
fi: Arvo

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Variables / Signals
fi: Muuttujat / Signaalit

en: Various
fi: Sekalaisia

en: Version number, which a new file initially has
fi: Versionumero, joka uudella tiedostolla on luotaessa

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: View
fi: Näytä

en: Warning
fi: Varoitus

en: West European
fi: Länsieurooppalainen

en: Western
fi: Länsimainen

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
fi: Jos tämä on valittu, home-näppäin siirtää kohdistimen ensin rivin ensimmäisen merkin kohdalle ja vasta toisella painalluksella koko rivin alkuun. Muussa tapauksessa kohdistin siirretään aina rivin alkuun riippumatta sen sijainnista.

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
fi: Jos valitset tämän, projektitiedosto tallennetaan oletusarvoisesti projektin pääkansioon. Muussa tapauksessa tiedosto tallennetaan kansioon, jossa projektin pääkansio sijaitsee. Tiedostopolun voi tästä asetuksesta riippumatta vaihtaa Uusi projekti -ikkunassa.

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
fi: Ladataanko virtuaalipääte (VTE) käynnistyksen yhteydessä. Poista valinta, jollet sitä tarvitse.

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
fi: Jos valitset tämän, sovellus ilmoittaa käännöksen valmistumisesta ja virhetilanteista äänimerkillä.

en: Whether to blink the cursor
fi: Määrittää, vilkkuuko kohdistin

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
fi: Määrittää, tunnistetaanko sisennystapa tiedoston sisällöstä avattaessa

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
fi: Vieritä syöteriville aina kun näppäintä painetaan

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
fi: Vieritä syöteriville aina kun päätteeseen tulostetaan

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
fi: Määrittää, näytetäänkö pääikkunan alareunassa tilapalkki

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
fi: Määrittää, lopetetaanko vieritys yhden sivun verran asiakirjan viimeisen rivin jälkeen

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
fi: Määrittää, tallennetaanko projekteille istuntotiedostot, ja avataanko ne projektin mukana.

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
fi: Määrittää, merkitäänkö (aaltoviivalla) rivit, joista kääntäjä antaa varoituksen tai virheilmoituksen

en: Without encoding
fi: Ei merkistöä

en: Word Count
fi: Laske sanat

en: Words:
fi: Sanoja:

en: Working directory
fi: Työhakemisto

en: Wrap search and find again?
fi: Jatketaanko etsintää tiedoston alusta?

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
fi: Katkaise rivi, kun se saavuttaa ikkunan reunan ja jatka sitä seuraavalla rivillä. Huomaa että suuren tiedoston rivitys vaatii koneelta paljon tehoa.

en: Write:
fi: Kirjoitus:

en: Year:
fi: Vuosi:

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
fi: Voit lähettää valitun tekstin jollekin näistä komennoista. Komennon tulostama teksti korvaa tällöin valinnan.

en: You have specified an invalid project filename.
fi: Projektitiedoston nimi ei kelpaa.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
fi: Asetuskansiosi siirrettiin kohteesta "%s" kohteeseen "%s"

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
fi: Asetuskansiosi siirto ei onnistunut kohteesta "%s" kohteeseen "%s" (%s). Ole hyvä ja siirrä kansio käsin uuteen sijaintiin.

en: Zoom In
fi: Suurenna

en: Zoom Out
fi: Pienennä

en: Zoom in the text
fi: Suurenna tekstiä

en: Zoom out the text
fi: Pienennä tekstiä

en: [FILES...]
fi: [TIEDOSTOT...]

en: _Allow
fi: _Salli

en: _Apply Default Indentation
fi: _Sisennä oletusten mukaan

en: _Auto-indentation
fi: A_utomaattisisennys

en: _Build
fi: K_oosta

en: _Clone
fi: _Sulje

en: _Close
fi: _Sulje

en: _Collapse All
fi: S_upista kaikki

en: _Color Chooser
fi: _Värivalitsin

en: _Comment Line(s)
fi: _Rivi(t) kommentiksi

en: _Compile
fi: _Käännä

en: _Copy Current Line(s)
fi: _Kopioi nykyinen rivi(t)

en: _Decrease Indent
fi: _Vähennä sisennystä

en: _Delete Current Line(s)
fi: _Poista nykyinen rivi(t)

en: _Detect from Content
fi: _Tunnista Sisällöstä

en: _Directory to save backup files in:
fi: Kansio, johon va_rmuuskopiot tallennetaan

en: _Directory:
fi: Ka_nsio:

en: _Document
fi: _Asiakirja

en: _Don't save
fi: _Älä tallenna

en: _East European
fi: _Itäeurooppalainen

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Enable
fi: _Käytä

en: _Execute
fi: _Suorita

en: _Expand All
fi: _Laajenna kaikki

en: _Export
fi: _Vie

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Find All
fi: Etsi k_aikki

en: _Fold All
fi: _Supista kaikki

en: _Format
fi: Mu_otoile

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Hide Message Window
fi: _Piilota viesti-ikkuna

en: _Hide Toolbar
fi: _Piilota työkalupalkki

en: _Images only
fi: _Vain kuvat

en: _In Document
fi: Asiakirjas_ta

en: _Increase Indent
fi: _Kasvata sisennystä

en: _Input Methods
fi: _Syöttötavat

en: _Insert
fi: _Lisää

en: _Insert "include <...>"
fi: Lisää "in_clude <...>"

en: _Insert line numbers
fi: _Lisää rivinumerot

en: _Invert search results
fi: Kää_nteiset tulokset

en: _Large icons
fi: _Suuret kuvakkeet

en: _Line Wrapping
fi: _Rivitys

en: _Make All
fi: Koosta k_aikki

en: _Mark
fi: _Merkitse

en: _Mark All
fi: _Merkitse kaikki

en: _Markup Languages
fi: _Kuvauskielet

en: _Middle Eastern
fi: Itä_mainen

en: _More
fi: _Lisää

en: _More Options
fi: _Lisävalinnat

en: _Move Line(s) Up
fi: _Siirrä rivi(t) ylös

en: _Next
fi: _Seuraava

en: _Next Error
fi: Seu_raava virhe

en: _Override
fi: K_orvaa

en: _Plugin Manager
fi: Liit_ännäisten hallinta

en: _Previous
fi: E_dellinen

en: _Previous Error
fi: _Edellinen virhe

en: _Print status message if files have been automatically saved
fi: _Tulosta tilaviesti aina automaattitallennuksen jälkeen.

en: _Programming Languages
fi: _Ohjelmointikielet

en: _Project
fi: _Projekti

en: _Recent Projects
fi: _Viimeisimmät projektit

en: _Recurse in subfolders
fi: Etsi m_yös alikansioista

en: _Reload
fi: _Lataa uudelleen

en: _Reload Configuration
fi: _Lataa asetukset uudelleen

en: _Replace
fi: Ko_rvaa

en: _Restart Terminal
fi: _Käynnistä pääte uudelleen

en: _SE & SW Asian
fi: _Kaakkois- ja lounaisaasialainen

en: _Scripting Languages
fi: _Tulkattavat kielet

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Search for:
fi: E_tsittävä:

en: _Send Selection to
fi: _Lähetä valinta

en: _Send Selection to Terminal
fi: _Lähetä valinta päätteeseen

en: _Set Custom Date Format
fi: _Päivämäärän muotoilu

en: _Set Path From Document
fi: P_olku asiakirjasta

en: _Side by Side
fi: _Rinnakkain

en: _Small icons
fi: _Pienet kuvakkeet

en: _Spaces
fi: _Välilyönnit

en: _Split Window
fi: _Jaa Näkymä

en: _Strip Trailing Spaces
fi: _Poista tyhjä tila rivien lopusta

en: _Tabs
fi: _Sarkaimet

en: _Text only
fi: Vain _teksti

en: _Toggle Line Commentation
fi: _Aseta/poista kommentointi

en: _Toolbar Preferences
fi: _Työkalupalkin asetukset

en: _Tools
fi: Työ_kalut

en: _Top and Bottom
fi: _Allekkain

en: _Transpose Current Line
fi: _Transponoi nykyinen rivi

en: _Unfold All
fi: _Laajenna kaikki

en: _Unsplit
fi: _Yhdistä

en: _Use Custom Date Format
fi: _Mukautettu päivämäärän muoto

en: _Use current zoom level
fi: _Nykyinen tekstin koko

en: _Use regular expressions
fi: Käytä sää_nnöllisiä lausekkeita

en: _Very small icons
fi: _Erittäin pienet kuvakkeet

en: _View
fi: _Näytä

en: _Website
fi: Ve_rkkosivut

en: _West European
fi: _Länsieurooppalainen

en: _Word Count
fi: Laske _sanat

en: _Write Unicode BOM
fi: _Lisää Unicode BOM-merkintä

en: all
fi: kaikki

en: custom
fi: mukautettu

en: dd.mm.yyyy
fi: pp.kk.vvvv

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
fi: pp.kk.vvvv tt:mm:ss

en: developer
fi: kehittäjä

en: invisible
fi: näkymätön

en: maintainer
fi: ylläpitäjä

en: mm.dd.yyyy
fi: kk.pp.vvvv

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
fi: kk.pp.vvvv tt:mm:ss

en: project
fi: projekti

en: projects
fi: projektit

en: seconds
fi: sekuntia

en: selection
fi: valinta

en: translation maintainer
fi: käännösten ylläpitäjä

en: unknown
fi: tuntematon

en: untitled
fi: nimetön

en: whole document
fi: koko asiakirja

en: yyyy/mm/dd
fi: vvvv/kk/pp

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
fi: vvvv/kk/pp tt:mm:ss
