mtpaint - en to hu translation catalogue (586 entries)

en:   +,=               Main edit window - Zoom in
hu:   +,=               Fő szerkesztőablak - Nagyítás

en:   -                 Main edit window - Zoom out
hu:   -                 Fő szerkesztőablak - Kicsinyítés

en:   1                 10% zoom
hu:   1                 10% nagyítás

en:   2                 25% zoom
hu:   2                 25% nagyítás

en:   3                 50% zoom
hu:   3                 50% nagyítás

en:   4                 100% zoom
hu:   4                 100% nagyítás

en:   5                 400% zoom
hu:   5                 400% nagyítás

en:   6                 800% zoom
hu:   6                 800% nagyítás

en:   7                 1200% zoom
hu:   7                 1200% nagyítás

en:   8                 1600% zoom
hu:   8                 1600% nagyítás

en:   9                 2000% zoom
hu:   9                 2000% nagyítás

en:   Arrow keys        Paint Mode - Move the mouse pointer
hu:   Nyílbillentyűk        Rajz mód - Mozgatja az egérmutatót

en:   Ctrl + + or =     Increase opacity by 1
hu:   Ctrl + + or =     Átlátszatlanság növelése 1-gyel

en:   Ctrl + -          Decrease opacity by 1
hu:   Ctrl + -          Átlátszatlanság csökkentése 1-gyel

en:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Set opacity to 10%, 20%, ... , 100% (main or keypad numbers)
hu:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Átlátszatlanság beállítása 10%, 20%, ... , 100% értékre (felső, vagy numerikus rész számai)

en:   Ctrl + F1 - F12   Save current clipboard to file 1-12
hu:   Ctrl + F1 - F12   Az aktuális vágólap mentése az 1-12 fájlba

en:   Ctrl+Arrows       Move layer or resize selection box
hu:   Ctrl+Nyilak       Réteg mozgatása vagy kijelölődoboz átméretezése

en:   Ctrl-A            Select whole image
hu:   Ctrl-A            Az egész kép kijelölése

en:   Ctrl-C            Copy selection to clipboard
hu:   Ctrl-C            Kijelölés másolása a vágólapra

en:   Ctrl-E            Edit the RGB values for colours A & B
hu:   Ctrl-E            Szín A & B RGB értékeit szerkeszti

en:   Ctrl-G            Greyscale the image
hu:   Ctrl-G            Szürkeárnyalatossá teszi a képet

en:   Ctrl-I            Information
hu:   Ctrl-I            Információ

en:   Ctrl-L            Draw an ellipse spanning the selection area
hu:   Ctrl-L            Ellipszist rajzol a kijelölt trületre

en:   Ctrl-N            Create new image
hu:   Ctrl-N            Új kép létrehozása

en:   Ctrl-O            Open Image
hu:   Ctrl-O            Kép megnyitása

en:   Ctrl-P            Preferences
hu:   Ctrl-P            Beállítások

en:   Ctrl-Q            Quit program
hu:   Ctrl-Q            Kilépés a programból

en:   Ctrl-R            Redo an undone action
hu:   Ctrl-R            Ismétli a visszavont műveletet

en:   Ctrl-S            Save Image
hu:   Ctrl-S            Kép mentése

en:   Ctrl-Shift-L      Draw a filled ellipse spanning the selection area
hu:   Ctrl-Shift-L      Kitöltött ellipszist rajzol a kijelölt trületre

en:   Ctrl-Shift-T      Fill in the selection area with the current fill
hu:   Ctrl-Shift-T      Kitölti a kijelölt területet az aktuális kitöltőszínnel

en:   Ctrl-T            Draw a rectangle around the selection area with the current fill
hu:   Ctrl-T            Téglalapot rajzol a kijelölt terület köré az aktuális kitöltőszínnel

en:   Ctrl-V            Paste clipboard to centre of current view
hu:   Ctrl-V            Beilleszti a vágólapot az aktuális nézet közepére

en:   Ctrl-W            Edit all palette colours
hu:   Ctrl-W            Minden palettaszín szerkesztése

en:   Ctrl-Z            Undo last action
hu:   Ctrl-Z            Visszavonja a legutóbbi műveletet

en:   Delete            Crop image to selection
hu:   Delete            Kép vágása a kijelölésre

en:   Escape            Select nothing, cancel paste box
hu:   Escape            Kijelölés megszüntetése, beillesztésdobox bezárása

en:   F1                Help
hu:   F1                Súgó

en:   F12               Toggle Dock Area
hu:   F12               Dokk terület ki/be kapcsolása

en:   F2                Choose Pattern
hu:   F2                Minta választása

en:   F3                Choose Brush
hu:   F3                Ecset választása

en:   F4                Paint Tool
hu:   F4                Festő eszköz

en:   F5                Toggle Main Toolbar
hu:   F5                Fő eszköztár ki/be kapcsolása

en:   F6                Toggle Tools Toolbar
hu:   F6                Eszközök eszköztár ki/be kapcsolása

en:   F7                Toggle Settings Toolbar
hu:   F7                Beállítások eszköztár ki/be kapcsolása

en:   F8                Toggle Palette
hu:   F8                Paletta ki/be kapcsolása

en:   F9                Selection Tool
hu:   F9                Kijelölő eszköz

en:   Home              Show or hide main window menu/toolbar/status bar/palette
hu:   Home              Főablak menü/eszköztár/állapotsor/paletta megjelenítése vagy elrejtése

en:   Insert            Transform colours - i.e. Brightness, Contrast, Saturation, Posterize, Gamma
hu:   Insert            Színtranszformációk - azaz fényerő, kontraszt, telítettség, poszterizálás, gamma

en:   L                 Layers Window
hu:   L                 Rétegek ablak

en:   Left button          Paint to canvas using the current tool
hu:   Bal egérgomb          Rajzolás a vászora az aktuális eszközzel

en:   Middle button        Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
hu:   Középső egérgomb        Annak a pontnak a kiválasztása, amelyik a következő nagyításkor a kép közepe legyen

en:   Page Down         Resize Image canvas
hu:   Page Down         Képvászon átméretezése

en:   Page Up           Scale Image
hu:   Page Up           Kép nyújtása

en:   Shift + 1         Edit image channel
hu:   Shift + 1         Kép csatorna szerkesztése

en:   Shift + 2         Edit alpha channel
hu:   Shift + 2         Alfa csatorna szerkesztésa

en:   Shift + 3         Edit selection channel
hu:   Shift + 3         Kijelölés csatorna szerkesztése

en:   Shift + 4         Edit mask channel
hu:   Shift + 4         Maszk csatorna szerkesztése

en:   Shift + F1 - F12  Load clipboard from file 1-12
hu:   Shift + F1 - F12  Vágólap betöltése az 1-12 fájlból

en:   Shift +,=         View window - Zoom in
hu:   Shift +,=         Nézet ablak - Nagyítás

en:   Shift -           View window - Zoom out
hu:   Shift -           Nézet ablak - Kicsinyítés

en:   Shift+[ or ]      Change colour B to the next or previous palette item
hu:   Shift+[ vagy ]      Szín B megváltoztatása a következő vagy előző palettaelemre

en:   Shift-Ctrl-G      Greyscale the image (Gamma corrected)
hu:   Shift-Ctrl-G      Szürkeárnyalatossá teszi a képet (Gamma korrigáltan)

en:   V                 View Window
hu:   V                 Nézet ablak

en:   [ or ]            Change colour A to the next or previous palette item
hu:   [ vagy ]            Szín A megváltoztatása a következő vagy előző palettaelemre

en: %d layers failed to load
hu: %d réteg betöltése meghiúsult

en: (Modified)
hu: (Módosítva)

en: ///Bottom Side Right
hu: ///Alsó rész jobbra

en: ///Configure
hu: ///Beállítás

en: ///Left Side Down
hu: ///Bal oldal lefelé

en: ///Right Side Down
hu: ///Jobb oldal lefelé

en: ///Top Side Right
hu: ///Felső rész jobbra

en: //About
hu: //Névjegy

en: //Actions
hu: //Műveletek

en: //Bacteria ...
hu: //Baktérium ...

en: //Centralize Image
hu: //Kép központosítása

en: //Choose Brush ...
hu: //Ecset kiválasztása ...

en: //Choose Pattern ...
hu: //Minta kiválasztása ...

en: //Clear Mask
hu: //Maszk törlése

en: //Composite to New Layer
hu: //Kompozitot új réteggé

en: //Configure Animation ...
hu: //Animáció beállítása ...

en: //Configure Grid ...
hu: //Rács beállítása ...

en: //Convert To Indexed ...
hu: //Konvertálás indexeltbe ...

en: //Convert To RGB
hu: //Konvertálás RGB-be

en: //Copy
hu: //Másolás

en: //Copy To Palette
hu: //Másolás a palettára

en: //Crop
hu: //Levágás

en: //Cut
hu: //Kivágás

en: //Delete ...
hu: //Törlés ...

en: //Disable Alpha
hu: //Alfa tiltása

en: //Disable Mask
hu: //Maszk tiltása

en: //Disable Selection
hu: //Kijelölés tiltása

en: //Documentation
hu: //Dokumentáció

en: //Edge Detect ...
hu: //Szélek keresése ...

en: //Edit Alpha
hu: //Alfa szerkesztése

en: //Edit Colour A & B ...
hu: //Szín A & B szerkesztése

en: //Edit Image
hu: //Kép szerkesztése

en: //Edit Mask
hu: //Maszk szerkesztése

en: //Edit Selection
hu: //Kijelölés szerkesztése

en: //Emboss
hu: //Domborítás

en: //Erode
hu: //Erodál

en: //Export ASCII Art ...
hu: //Exportálás ASCII Art formátumba ...

en: //Export Animated GIF ...
hu: //Exportálás animált GIF formátumba ...

en: //Export Clipboard to System
hu: //Vágólap exportálása a rendszerbe

en: //Flip Horizontally
hu: //Vízszintes tükrözés

en: //Flip Vertically
hu: //Függőleges tökrözés

en: //Free Rotate ...
hu: //Forgatás szabadon ...

en: //Gaussian Blur ...
hu: //Gauss-elmosás ...

en: //Greyscale
hu: //Szürkeárnyalatos

en: //Greyscale (Gamma corrected)
hu: //Szürkeárnyalatos (Gamma korrigált)

en: //Hide Image
hu: //Kép elrejtése

en: //Horizontal Split
hu: //Vízszintes felosztás

en: //Import Clipboard from System
hu: //Vágólap importálása a rendszerből

en: //Information ...
hu: //Információ ...

en: //Invert
hu: //Negatív

en: //Isometric Transformation
hu: //Izometrikus transformáció

en: //Kuwahara-Nagao Blur ...
hu: //Kuwahara-Nagao elmosás ...

en: //Lasso Selection
hu: //Lasszókijelölés

en: //Layers Window
hu: //Rétegek ablak

en: //Load ...
hu: //Betöltés ...

en: //Load Clipboard
hu: //Vágólap betöltése

en: //Load Default
hu: //Alapértelmezett betöltése

en: //Mask None
hu: //Nincs maszkolás

en: //Merge Duplicate Colours
hu: //Duplikált színek egyesítése

en: //New
hu: //Új

en: //New ...
hu: //Új ...

en: //New Layer
hu: //Új réteg

en: //Open ...
hu: //Megnyitás ...

en: //Palette Editor ...
hu: //Palettaszerkesztő ...

en: //Palette Shifter ...
hu: //Palettaváltó

en: //Paste
hu: //Beillesztés

en: //Paste Palette
hu: //Paletta beillesztésa

en: //Paste Text
hu: //Szöveg beillesztése

en: //Paste Text (FreeType)
hu: //Szöveg beillesztése (FreeType)

en: //Paste To Centre
hu: //Beillesztés középre

en: //Paste To New Layer
hu: //Beillesztés új rétegként

en: //Preferences ...
hu: //Beállítások ...

en: //Preview Animation ...
hu: //Animáció előnézete ...

en: //Quit
hu: //Kilépés

en: //Rebind Shortcut Keycodes
hu: //Gyorsbillentyűk újrakötése

en: //Redo
hu: //Újra

en: //Remove All Key Frames ...
hu: //Minden kulcskocka eltávolítása ...

en: //Remove All Layers
hu: //Minden réteg eltávolítása

en: //Remove Unused Colours
hu: //Nem használt színek eltávolítása

en: //Resize Canvas ...
hu: //Vászon átméretezése ...

en: //Rotate Anti-Clockwise
hu: //Forgatás balra

en: //Rotate Clockwise
hu: //Forgatás jobbra

en: //Save
hu: //Mentés

en: //Save As ...
hu: //Mentés másként ...

en: //Save Clipboard
hu: //Vágólap mentése

en: //Save Composite Image ...
hu: //Kompozitkép mentése ...

en: //Scale Canvas ...
hu: //Vászon nyújtása ...

en: //Select All
hu: //Mindent kijelöl

en: //Select None (Esc)
hu: //Kijelölés megszüntetése (Esc)

en: //Set Key Frame ...
hu: //Kulcskocka megadása ...

en: //Set Palette Size ...
hu: //Palettaméret megadása ...

en: //Sharpen ...
hu: //Élesítés ...

en: //Show Dock
hu: //Dokk megjelenítése

en: //Show Main Toolbar
hu: //Fő eszköztár megjelenítése

en: //Show Palette
hu: //Paletta megjelenítése

en: //Show Settings Toolbar
hu: //Beállítások eszköztár megjelenítése

en: //Show Status Bar
hu: //Állapotsor megjelenítése

en: //Show Tools Toolbar
hu: //Eszközök eszköztár megjelenítése

en: //Show Zoom Grid
hu: //Nagyításrács megjelenítése

en: //Skew ...
hu: //Döntés ...

en: //Sort Colours ...
hu: //Színek rendezése ...

en: //Swap A & B
hu: //A és B felcserélése

en: //Threshold ...
hu: //Küszöb ...

en: //Toggle Image View
hu: //Kép nézetre váltás

en: //Transform Colour ...
hu: //Színtranszformáció ...

en: //Undo
hu: //Visszavonás

en: //View Window
hu: //Nézet ablak

en: /Cha_nnels
hu: /_Csatornák

en: /Effe_cts
hu: /_Hatások

en: /More...
hu: /Továbbiak...

en: /_Edit
hu: /S_zerkesztés

en: /_File
hu: /_Fájl

en: /_Help
hu: /_Súgó

en: /_Image
hu: /_Kép

en: /_Layers
hu: /_Rétegek

en: /_Palette
hu: /_Paletta

en: /_Selection
hu: /Ki_jelölés

en: /_View
hu: /_Nézet

en: 24 bit RGB
hu: 24 bites RGB

en: A only
hu: Csak A

en: A to B
hu: A-ból B-be

en: A to B (HSV)
hu: A-ból B-be (HSV)

en: A to B (RGB)
hu: A-ból B-be (RGB)

en: A to B (backward HSV)
hu: A-ból B-be (fordított HSV)

en: Abdulla Al Muhairi - Website redesign April 2005
hu: Abdulla Al Muhairi - Website új dizájn 2005 április

en: About
hu: Névjegy

en: Action
hu: Művelet

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Alpha
hu: Alfa

en: Amount
hu: Mennyiség

en: Angle
hu: Fok

en: Angle of rotation =
hu: Forgatás szöge =

en: Angular
hu: Szögletes

en: Animation Preview
hu: Animáció előnézet

en: Animation delay
hu: Animáció késleltetés

en: Antialias
hu: Élsimítás

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Applying Effect
hu: Hatás alkalmazása

en: Authors
hu: Szerzők

en: Auto-Preview
hu: Automatikus előnézet

en: Background
hu: Háttér

en: Background colour =
hu: Háttérszín =

en: Bacteria Effect
hu: Baktérium hatás

en: Bilinear
hu: Bilineáris

en: Bilinear / Area Mapping
hu: Bilineáris / Area Mapping

en: Blue
hu: Kék

en: Border
hu: Szegély

en: Brazilian Portuguese - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno
hu: Brazíliai portugál - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno

en: Brightness
hu: Fényerő

en: Browse
hu: Tallózás

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancel Operation
hu: Művelet megszakítása

en: Cannot open file
hu: Nem lehet megnyitni a fájlt

en: Canvas Geometry
hu: Vászon geometria

en: Canvas pixels
hu: Vászon pixelek

en: Case Insensitive Sort
hu: Kis- és nagybetű érzéketlen rendezés

en: Centralise Layer
hu: Réteg középre helyezése

en: Centre
hu: Közép

en: Channel
hu: Csatorna

en: Channel Type
hu: Csatornatípus

en: Chinese (Simplified)
hu: Kínai (egyszerűsített)

en: Chinese (Taiwanese)
hu: Kínai (Taiwan)

en: Clipboard
hu: Vágólap

en: Clipboard = %i x %i
hu: Vágólap = %i x %i

en: Clipboard = %i x %i x RGB
hu: Vágólap = %i x %i x RGB

en: Clipboard Files
hu: Vágólap fájlok

en: Clone
hu: Klón

en: Close
hu: Bezárás

en: Close Layers Window
hu: Rétegek ablak bezárása

en: Colour
hu: Szín

en: Colour Editor
hu: Színszerkesztő

en: Colour Histogram
hu: Színhisztogram

en: Colours
hu: Színek

en: Command
hu: Parancs

en: Configure Animation
hu: Animáció beállítása

en: Configure Device
hu: Eszköz beállítása

en: Configure Gradient
hu: Színátmenet beállítása

en: Configure Grid
hu: Rács beállítása

en: Conical
hu: Kúpos

en: Constant
hu: Konstans

en: Contrast
hu: Kontraszt

en: Converting to Indexed Palette
hu: Konvertálás indexelt palettára

en: Copy
hu: Másolás

en: Could not access directory %s
hu: Nem lehet hozzáférni ehhez a mappához: %s

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
hu: A saját mappa nem található. Az aktuális mappa lesz saját mappaként használva.

en: Counting Unique RGB Pixels
hu: Egyedi RGB képpontok megszámolása

en: Create
hu: Létrehozás

en: Create Channel
hu: Csatorna létrehozása

en: Create Directory
hu: Mappa létrehozása

en: Create Index
hu: Index létrehozása

en: Create New Directory
hu: Új mappa létrehozása

en: Creating Font Index
hu: Betűindex létrehozása

en: Credits
hu: Köszönet

en: Cube
hu: Kocka

en: Current Device
hu: Aktuális eszköz

en: Current only
hu: Csak a jelenlegi

en: Cursor X,Y
hu: Kurzor X,Y

en: Custom
hu: Egyéni

en: Cut
hu: Kivágás

en: Czech
hu: Cseh

en: Czech - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric
hu: Cseh - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric

en: Default Palette
hu: Alapértelmezett paletta

en: Default Patterns
hu: Alapértelmezett minták

en: Default System Language
hu: Alapértelmezett rendszer nyelv

en: Delay
hu: Késleltetés

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete Channels
hu: Csatornák törlése

en: Delete Layer
hu: Réteg törlése

en: Device Settings
hu: Eszközbeállítások

en: Directory
hu: Mappa

en: Disable All Masks
hu: Minden maszk tiltása

en: Dmitry Groshev - Contributing developer for version 2.30. Lead developer and maintainer from version 3.00 to the present.
hu: Dmitry Groshev - A 2.30 verzió közreműködő fejlesztője. Vezető fejlesztő és karbantartó a 3.00 verziótól egészen máig.

en: Do you really want to delete "%s" ?
hu: Biztosan törölni szeretné ezt: "%s" ?

en: Do you really want to delete all of the layers?
hu: Biztosan törölni szeretné az összes réteget?

en: Do you really want to quit?
hu: Biztosan ki szeretne lépni?

en: Duplicate Layer
hu: Réteg kettőzése

en: Dutch
hu: Holland

en: Dutch - Hans Strijards, Pjotr
hu: Holland - Hans Strijards, Pjotr

en: Eddie Kohler - Created Gifsicle which is needed for the creation and viewing of animated GIF files http://www.lcdf.org/gifsicle/
hu: Eddie Kohler - A Gifsicle alkotója, amely szükséges az animált GIF fájlok létrehozásához és megtekintéséhez http://www.lcdf.org/gifsicle/

en: Edge Sharpen
hu: Kontúrélesítés

en: Edit Gradient
hu: Színátmenet szerkesztése

en: Ellipse Outline
hu: Ellipszis körvonal

en: End Index
hu: Vég index

en: English (UK)
hu: Angol (UK)

en: Enter Text Here
hu: Ide írja a szöveget

en: Enter the name of the new directory
hu: Adja meg az új mappa nevét

en: Enter the new filename
hu: Adja meg az új fájlnevet

en: Error
hu: Hiba

en: Execute
hu: Végrehajtás

en: Export ASCII Art
hu: ASCII Art exportálása

en: Export GIF animation
hu: GIF animáció exportálása

en: Extension type
hu: Kiterjesztés típus

en: Factor
hu: Faktor

en: File Format
hu: Fájlformátum

en: File is too big, must be <= to width=%i height=%i
hu: A fájl túl nagy, legyen <= szélesség=%i magasság=%i

en: File prefix
hu: Fájl előtag

en: File: %s already exists. Do you want to overwrite it?
hu: Fájl: %s már létezik. Szeretné felülírni?

en: Filename
hu: Fájlnév

en: Files
hu: Fájlok

en: Fill Selection
hu: Kijelölés kitöltése

en: Filled Ellipse
hu: Ellipszis kitöltés

en: Finish
hu: Kész

en: Fix Aspect Ratio
hu: Méretarány megtartása

en: Flip Selection Horizontally
hu: Kijelölés tükrözése vízszintesen

en: Flip Selection Vertically
hu: Kijelölés tükrözése függőlegesen

en: Flood Fill
hu: Kitöltés

en: Floyd-Steinberg (quick)
hu: Floyd-Steinberg (gyors)

en: Font
hu: Betűkészlet

en: Font Directories
hu: Betűkészlet mappa

en: Frames
hu: Keretek

en: Free Rotate
hu: Szabad forgatás

en: Free Rotation
hu: Szabad forgatás

en: French
hu: Francia

en: French - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi
hu: Francia - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi

en: Frequency
hu: Frekvencia

en: From Clipboard
hu: Vágólapról

en: Galician
hu: Galíciai

en: Galician - Miguel Anxo Bouzada
hu: Galíciai - Miguel Anxo Bouzada

en: Gamma corrected
hu: Gamma korrigált

en: Gaussian Blur
hu: Gauss-elmosás

en: General
hu: Általános

en: General Contributions (Feedback and Ideas for improvements unless otherwise stated)
hu: Általános hozzájárulás (visszajelzések és ötletek a javításokhoz, hacsak másképp nem jelzik)

en: German
hu: Német

en: German - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel
hu: Német - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel

en: Grab Screenshot
hu: Képernyőkép rögzítése

en: Gradient type
hu: Átmenet típus

en: Green
hu: Zöld

en: Greyscale
hu: Szürkeárnyalatos

en: Greyscale backdrop
hu: Szürkeárnyalatos háttér

en: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - man page, Launchpad/Rosetta registration
hu: Guadalinex Csapat (Junta de Andalucia) - man page, Launchpad/Rosetta regisztráció

en: HTML Browser Program
hu: HTML böngésző program

en: Height
hu: Magasság

en: Height
hu: Magasság

en: Home
hu: Saját mappa

en: Horizontal
hu: Vízszintesi

en: Hotspot at X =
hu: Hotspot X =

en: Hue
hu: Árnyalat

en: Image
hu: Kép

en: Image Blue
hu: Kép kék

en: Image Green
hu: Kép zöld

en: Image Red
hu: Kép vörös

en: Indexed Palette
hu: Indexelt paletta

en: Information
hu: Információ

en: Initial Channel State
hu: Kezdeti csatornaállapot

en: Inner radius
hu: Belső sugár

en: Interface
hu: Felület

en: Invalid channel file.
hu: Érvénytelen csatornafájl.

en: Inverted
hu: Invertált

en: Italian
hu: Olasz

en: Italian - Angelo Gemmi
hu: Olasz - Angelo Gemmi

en: JPEG Save Quality (100=High)
hu: JPEG mentés minőség (100 = magas)

en: JPEG2000 Compression (0=Lossless)
hu: JPEG2000 tömörítés (0 = veszteségmentes)

en: Japanese
hu: Japán

en: Japanese - Norihiro YONEDA
hu: Japán - Norihiro YONEDA

en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Kuwahara-Nagao Blur
hu: Kuwahara-Nagao elmosás

en: Kuwahara-Nagao Filter
hu: Kuwahara-Nagao szűrő

en: Language
hu: Nyelv

en: Lasso Selection
hu: Lassszókijelölés

en: Layer
hu: Réteg

en: Layer Name
hu: Réteg neve

en: Layers
hu: Rétegek

en: Length
hu: Hossz

en: Level
hu: Szint

en: Limit
hu: Határ

en: Linear
hu: Lineáris

en: Load Channel
hu: Csatorna betöltése

en: Load Image File
hu: Képfájl betöltése

en: Load Palette File
hu: Palettafájl betöltése

en: Loading %s image
hu: %s kép betöltése

en: Location of Handbook index
hu: Kézikönyv index helye

en: Lose Changes
hu: Változások elvetése

en: Lower
hu: Csökkent

en: Luminance
hu: Luminancia

en: Make Selection
hu: Kijelölés készítése

en: Mark Tyler - Original author and maintainer up to version 3.00, occasional contributor thereafter.
hu: Mark Tyler - Eredeti szerző és karbantartó a 3.00 verzióig, ezt követően alkalmi közreműködő.

en: Mask
hu: Maszk

en: Max memory used for undo (MB)
hu: Max memóriahasználat visszavonáshoz (MB)

en: Max undo levels
hu: Max visszavonás szint

en: Max-Min Quantize (best for small palettes and dithering)
hu: Max-Min kvantálás (best for small palettes and dithering)

en: Memory
hu: Memória

en: Minimum grid zoom
hu: Minimális rács nagyítás

en: Mirror
hu: Tükrözés

en: Modified
hu: Módosítva

en: Mouse Scroll Wheel = Zoom
hu: Egérgörgő = Nagyítás

en: Mouse cursor = Tool
hu: Egérkurzor = Eszköz

en: Mouse shortcuts
hu: Egér gyorsbillentyűk

en: NO
hu: NEM

en: Name
hu: Név

en: Nearest Neighbour
hu: Legközelebbi szomszéd

en: New
hu: Új

en: New Directory
hu: Új mappa

en: New Image
hu: Új kép

en: New Layer
hu: Új réteg

en: New geometry is the same as now - nothing to do.
hu: Az új geometria megegyzik a mostanival - nincs mit tenni.

en: No
hu: Nem

en: None
hu: Nincs

en: Normal
hu: Normál

en: Normalize
hu: Normalizálás

en: Not enough memory to create clipboard
hu: Nincs elég memória a vágólap létrehozásához

en: Oblique
hu: Kurzív

en: Offset
hu: Eltolás

en: One or more of the layers contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
hu: Egy vagy több réteg olyan módosításokat tartalmaz, amelyek még nincsenek elmentve. Biztosan elveti ezeket a módosításokat?

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Opaque
hu: Átlátszatlan

en: Origin
hu: Kezdet

en: Original
hu: Eredeti

en: Orphans
hu: Árvák

en: Outer radius
hu: Külső sugár

en: Outline Selection
hu: Kijelölés körberajzolása

en: Output Files
hu: Kimeneti fájlok

en: Output path
hu: Kimeneti elérési út

en: PNG Compression (0=None)
hu: PNG tömörítés (0 = nincs)

en: PNN Quantize (slow, better quality)
hu: PNN kvantálás (lassú, de jobb minőség)

en: Paint
hu: Festés

en: Palette
hu: Paletta

en: Palette Editor
hu: Paletta szerkesztő

en: Palette Shifter
hu: Palettaváltó

en: Paste
hu: Beillesztés

en: Paste Text
hu: Szöveg beillesztése

en: Paths
hu: Utak

en: Pattern Chooser
hu: Mintaválasztó

en: Place Gradient
hu: Színátmenet elhelyezése

en: Play
hu: Lejátszás

en: Please Wait ...
hu: Kérem várjon ...

en: Points:
hu: Pont:

en: Polish
hu: Lengyel

en: Polish - Bartosz Kaszubowski, LucaS
hu: Lengyel - Bartosz Kaszubowski, LucaS

en: Polygon Selection
hu: Poligonkijelölés

en: Portuguese
hu: Portugál

en: Portuguese (Brazilian)
hu: Portugál (Brazil)

en: Portuguese - Israel G. Lugo, Tiago Silva
hu: Portugál - Israel G. Lugo, Tiago Silva

en: Position
hu: Pozíció

en: Posterize
hu: Poszterizálás

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Pressure
hu: Nyomás

en: Preview
hu: Előnézet

en: Q key quits mtPaint
hu: Q billentyűvel kilép az mtPaint

en: RGB Cube
hu: RGB kocka

en: Radial
hu: Sugaras

en: Radius
hu: Sugár

en: Raise
hu: Növel

en: Read 16-bit TGAs as 5:6:5 BGR
hu: 16-bites TGA-k beolvasása 5:6:5 BGR-ként

en: Recently Used Files
hu: Legutóbb használt fájlok

en: Red
hu: Vörös

en: Redo
hu: Újra

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Rename
hu: Átnevezés

en: Repeat
hu: Ismétlés

en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Resize Canvas
hu: Vászon átméretezése

en: Reverse
hu: Fordított

en: Reverse Order
hu: Fordított sorrend

en: Rotate Selection Anti-Clockwise
hu: Kijelőlés forgatása balra

en: Rotate Selection Clockwise
hu: Kijelölés forgatása jobbra

en: Rotating
hu: Forgatás

en: Russian
hu: Orosz

en: Russian - Sergey Irupin, Dmitry Groshev
hu: Orosz - Sergey Irupin, Dmitry Groshev

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Save
hu: Mentés

en: Save Channel
hu: Csatorna mentése

en: Save Composite Image
hu: KOmpozitkép mentése

en: Save Image File
hu: Képfájl mentése

en: Save Layer Files
hu: Rétegfájlok mentése

en: Save Palette File
hu: Palettafájl mentése

en: Saving %s image
hu: %s kép mentése

en: Scale
hu: Nyújtás

en: Scale Canvas
hu: Vászon nyújtása

en: Scaling Image
hu: Kép nyújtása

en: See 'Credits' section for a list of the authors.
hu: Tekintse meg a 'Köszönet' részt a szerzők listájához.

en: Select Browser Program
hu: Böngésző program kiválasztása

en: Select Clipboard File
hu: Vágólapfájl kiválasztása

en: Select Default Palette
hu: Alapértelmezett paletta kiválasztása

en: Select Default Patterns File
hu: Alapértelmezett mintafájlok kiválasztása

en: Select Directory
hu: Válasszon mappát

en: Select Handbook Index File
hu: Kézikönyv index fájl kiválasztása

en: Select preferred language translation
    
    You will need to restart mtPaint
    for this to take full effect
hu: Válassza ki a kívánt nyelvi fordítást
    
    Az mtPaint újraindítása szükséges
    a teljes hatás elérése érdekében.

en: Selection
hu: Kijelölés

en: Selection Geometry
hu: Kijelölés geometria

en: Set Palette Size
hu: Palettaméret megadása

en: Settings
hu: Beállítások

en: Show Detail
hu: Részletek megjelenítése

en: Show Hidden Files
hu: Rejtett fájlok megjelenítése

en: Show all layers in main window
hu: Minden réteg mejelenítése a fő ablakban

en: Shuffle
hu: Keverés

en: Simplified Chinese - Cecc
hu: Egyszerűsített kínai - Cecc

en: Size
hu: Méret

en: Skew
hu: Döntés

en: Slovak
hu: Szlovák

en: Slovak - Jozef Riha
hu: Szlovák - Jozef Riha

en: Smart grid
hu: Inteligens rács

en: Smooth
hu: Simítás

en: Sort Palette Colours
hu: Palettaszínek rendezése

en: Source
hu: Forrás

en: Spanish
hu: Spanyol

en: Spanish - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme
hu: Spanyol - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme

en: Sphere
hu: Gömb

en: Square
hu: Négyzetes

en: Start Index
hu: Kezdő index

en: Status Bar
hu: Állapotsor

en: Straight Line
hu: Egyenes vonal

en: Style
hu: Stílus

en: Swedish
hu: Svéd

en: Swedish - Daniel Nylander, Daniel Eriksson
hu: Svéd - Daniel Nylander, Daniel Eriksson

en: TGA RLE Compression
hu: TGA RLE tömörítés

en: Tablet
hu: Tábla

en: Taiwanese Chinese - Wei-Lun Chao
hu: Taiwani kínai - Wei-Lun Chao

en: Test Area
hu: Teszt terület

en: Text
hu: Szöveg

en: The following people (in alphabetical order) have contributed directly to the project, and are therefore worthy of gracious thanks for their generosity and hard work:
hu: A következő személyek (ábécé sorrendben) járultak hozzá a projekthez közvetlenül, és ezért méltó köszönet jár a nagylelkűségükért és a kemény munkájukért:

en: The image is too large for this rotation.
hu: A kép túl nagy ehhez a forgatáshoz.

en: The image is too large to transform.
hu: A kép túl nagy a transzformációhoz.

en: The operating system cannot allocate the memory for this operation.
hu: Az operációs rendszer nem tudott memóriát lefoglalni ehhez a művelethez.

en: The palette contains %i colours that have identical RGB values.  Do you really want to merge them into one index and realign the canvas?
hu: A paletta %i olyan színt tartalmaz, amelyeknek azonosak az RGB értékeik. Biztosan egyesíteni szeretné őket egy indexbe és újraigazítani a vásznat?

en: The palette does not contain 2 colours that have identical RGB values
hu: A paletta nem tartalmaz 2 olyan színt, amelyeknek azonosak az RGB értékeik

en: There is full documentation of mtPaint's features contained in a handbook.  If you don't already have this, you can download it from the mtPaint website.
hu: A kézikönyvben az mtPaint minden funkciójáról teljes dokumentációt talál.  Ha ez még nincs meg önnek, letöltheti azt az mtPaint weboldaláról.

en: There was a problem running the HTML browser.  You need to set the correct program name in the Preferences window.
hu: Probléma történt a HTML böngésző futtatásakor.  Állítsa be a megfelelő program nevét a Beállítások ablakban.

en: There were no unused colours to remove!
hu: Nincsen eltávolítható használaton kívüli szín!

en: This canvas/palette contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
hu: Ez a vászon/paletta el nem mentett módosításokat tartalmaz. Biztos benne, hogy elveti ezeket a módosításokat?

en: This is an animated %s file.
hu: Ez egy animált %s fájl.

en: Threshold
hu: Küszöb

en: Threshold Channel
hu: Küszöb csatorna

en: Tile
hu: Csempe

en: Tile
hu: Csempe

en: Tile grid
hu: Csempe rács

en: Tile height
hu: Csempemagasság

en: Tile width
hu: Csempeszélesség

en: Tool Variable
hu: Eszközváltozó

en: Total layer memory usage
hu: Teljes réteg memória használat

en: Total memory for main + undo images
hu: Teljes memória a fő + visszavont képekhez

en: Transform Colour
hu: Színtraszformáció

en: Translations
hu: Fordítások

en: Transparency index
hu: Átlátszóság index

en: Transparent
hu: Átlátszó

en: Transparent Colour
hu: Átlátszó szín

en: Turkish
hu: Török

en: Turkish - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz
hu: Török - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz

en: Type
hu: Típus

en: Unable to create directory
hu: Nem lehet mappát létrehozni

en: Unable to create output directory
hu: Nem sikerült a kimeneti mappa létrehozása

en: Unable to delete
hu: Nem lehet törölni

en: Unable to export ASCII file
hu: Nem lehet exportálni az ASCII fájlt

en: Unable to load clipboard
hu: A vególap nem tölthető be.

en: Unable to load file
hu: Nem tölthető be a fájl

en: Unable to rename
hu: Nem lehet átnevezni

en: Unable to save clipboard
hu: A vágólap nem menthető el.

en: Unable to save file: %s
hu: Nem menthető a fájl: %s

en: Unable to save image
hu: Nem sikerült a kép mentése

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Undo / Redo
hu: Visszavonás / Újra

en: Undo / Redo / Max levels used
hu: Visszavont / Ismételt / Max szint használat

en: Unique RGB pixels
hu: Egyedi RGB pixelek

en: Unsupported file format
hu: Nem támogatott fájlformátum

en: Untitled
hu: Névtelen

en: Unused
hu: Nem használt

en: Up
hu: Fel

en: Use Current Palette
hu: Aktuális paletta használata

en: Use gamma correction by default
hu: Gammakorrekció használat alapértelmezetten

en: Value
hu: Érték

en: Vertical
hu: Függőleges

en: View Animation
hu: Animáció megtekintése

en: Warning
hu: Figyelem

en: Width
hu: Szélesség

en: Width
hu: Szélesség

en: Write TGAs in bottom-up row order
hu: TGA-k írása lentről-fel sorrendben

en: Wu Quantize (fast)
hu: Wu kvantálás (gyors)

en: Xiaolin Wu - Wrote the Wu quantizing method - see wu.c for more information.
hu: Xiaolin Wu - A Wu kvantálás eljárás írója - tekintse meg a wu.c fájlt további információért.

en: YES
hu: IGEN

en: Yes
hu: Igen

en: You cannot add any more layers.
hu: Nem adhat hozzá több réteget.

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window for this operation.
hu: Nem foglalt le elég memóriát ehhez a művelethez a Beállítások ablakban.

en: You must have 16 or fewer palette colours to export ASCII art.
hu: 16 vagy kevesebb palettaszín szükséges az ASCII Art exporthoz.

en: You must have at least 2 layers to create an animation
hu: Legalább 2 réteg szükséges az animáció létrehozásához

en: You must save at least one frame to create an animated GIF.
hu: Legalább egy keretet el kell mentenie az animált GIF létrehozásához.

en: You must save your layers file before creating an animation
hu: A rétegeket el kell menteni az animáció létrehozása előtt

en: You must select at least one directory to search for fonts.
hu: Legalább egy mappát ki kell választani a betűkereséshez.

en: indexed
hu: indexelt

en: mtPaint 3.51 - Copyright (C) 2004-2021 The Authors
hu: mtPaint 3.51 - Copyright (C) 2004-2021 A szerzők

en: mtPaint is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
hu: Az mtPaint abban a reményben kerül közreadásra, hogy hasznos lesz, de minden egyéb GARANCIA NÉLKÜL, az ELADHATÓSÁGRA vagy VALAMELY CÉLRA VALÓ ALKALMAZHATÓSÁGRA való származtatott garanciát is beleértve. További részleteket a GNU Public License tartalmaz.

en: mtPaint is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
hu: Az mtPaint szabad szoftver; terjeszthető illetve módosítható a Free Software Foundation által kiadott GNU General Public License dokumentumban leírtak, akár a licenc 3-as, akár (tetszőleges) későbbi változata szerint.

en: mtPaint is maintained by Dmitry Groshev.
hu: Az mtPaint karbantartója Dmitry Groshev.
