Geany 1.37 - en to ie translation catalogue (616 entries)

en:  (new instance)
ie:  (nov instantie)

en: "%s" was not found.
ie: «%s» ne esset trovat.

en: %d file saved. | %d files saved.
ie[0]: %d file gardat.
ie[1]: %d files gardat.

en: %s Properties
ie: Proprietás de %s

en: %s commands
ie: Comandes %s

en: %s document
ie: Document %s

en: %s file
ie: File %s

en: %s script
ie: Scripte %s

en: %s source file
ie: File de fonte %s

en: (with BOM)
ie: (con BOM)

en: (without BOM)
ie: (sin BOM)

en: , read-only
ie: , solmen letion

en: <b>Commands</b>
ie: <b>Comandes</b>

en: <b>Completions</b>
ie: <b>Completiones</b>

en: <b>Display</b>
ie: <b>Monstar</b>

en: <b>Editor tabs</b>
ie: <b>Cartes de redactor</b>

en: <b>Encodings</b>
ie: <b>Codificationes</b>

en: <b>Fonts</b>
ie: <b>Fondes</b>

en: <b>Icon size</b>
ie: <b>Dimension de icones</b>

en: <b>Icon style</b>
ie: <b>Stil de icones</b>

en: <b>Indentation</b>
ie: <b>Márgines</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
ie: <b>Rapid-tastes</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
ie: <b>Diversi</b>

en: <b>New files</b>
ie: <b>Nov files</b>

en: <b>Paths</b>
ie: <b>Rutes</b>

en: <b>Printing</b>
ie: <b>Printation</b>

en: <b>Projects</b>
ie: <b>Projectes</b>

en: <b>Search</b>
ie: <b>Sercha</b>

en: <b>Sidebar</b>
ie: <b>Panel lateral</b>

en: <b>Tab positions</b>
ie: <b>Positiones de tabulation</b>

en: <b>Template data</b>
ie: <b>Data de modelle</b>

en: <b>Tool paths</b>
ie: <b>Rutes de utensiles</b>

en: <b>Toolbar</b>
ie: <b>Instrumentarium</b>

en: <b>Virtual spaces</b>
ie: <b>Virtual spacies</b>

en: A fast and lightweight IDE
ie: Un rapid e minimalistic IDE

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
ie: Un rapid e minimalistic IDE que usa GTK+

en: A fast and lightweight IDE.
ie: Un rapid e minimalistic IDE.

en: About Geany
ie: Pri Geany

en: Accessed:
ie: Accesset:

en: Active
ie: Activ

en: All files
ie: Omni files

en: Always
ie: Sempre

en: Anchors
ie: Ancres

en: Appearance
ie: Aspecte

en: Appendix
ie: Apéndice

en: Architectures
ie: Architecturas

en: Articles
ie: Articules

en: As _HTML...
ie: quam _HTML...

en: As _LaTeX...
ie: quam _LaTeX

en: Auto Save
ie: Autogardar

en: Auto-indent _mode:
ie: Auto_matic márgine:

en: Autocomplete symbols
ie: Autocompleer simboles

en: Available Items
ie: Disponibil elementes

en: Background
ie: Funde

en: Background color:
ie: Color del funde:

en: Backup Copy
ie: Copie de reserve

en: Bad regex: %s
ie: Ínvalid regex: %s

en: Base GType:
ie: Basal GType:

en: Base class:
ie: Basal classe:

en: Base header:
ie: Basal header:

en: Base source:
ie: Basal fonte:

en: Be verbose
ie: Esser detaillat

en: Blocks
ie: Blocs

en: Book Chapters
ie: Capitules de libre

en: Browser:
ie: Navigator:

en: Build
ie: Constructer

en: Build options
ie: Optiones del construction

en: Build the current file
ie: Constructer li actual file

en: Build the current file with Make and the default target
ie: Constructer li actual file med Make e li predefinit cible

en: Build the current file with Make and the specified target
ie: Constructer li actual file med Make e li providet cible

en: COLUMN
ie: COLUMNE

en: C_ase sensitive
ie: _Atenter pri MAJ/min

en: C_lose All
ie: C_luder omni

en: C_onfiguration Files
ie: Files de c_onfiguration

en: C_opy
ie: C_opiar

en: C_reate
ie: C_rear

en: Cannot execute context action command "%s": %s. %s
ie: Ne successar executer li comande de action contextual «%s»: %s. %s

en: Central European
ie: Central Europan

en: Change _Color Scheme...
ie: Schema de _colores...

en: Change _Font...
ie: _Fonde...

en: Changed:
ie: Modificat:

en: Chapter
ie: Capitul

en: Character
ie: Caracter

en: Characters:
ie: Caracteres:

en: Chinese Simplified
ie: Chinesi simplificat

en: Chinese Traditional
ie: Chinesi traditional

en: Choose Terminal Font
ie: Selecter un fonde del terminal

en: Choose font
ie: Selecter un fonde

en: Cl_ear
ie: _Vacuar

en: Class
ie: Classe

en: Class Builder
ie: Constructor de classes

en: Clipboard
ie: Paperiere

en: Close
ie: Cluder

en: Close All
ie: Cluder omni

en: Close _dialog
ie: Cluder li _dialog

en: Close all
ie: Cluder omni

en: Close all open files
ie: Cluder omni apertet files

en: Close the current file
ie: Cluder li actual file

en: Co_mmands
ie: Co_mandes

en: Color Chooser
ie: Selector de color

en: Color Schemes
ie: Schemas de colores

en: Column:
ie: Columne:

en: Command
ie: Comande

en: Command:
ie: Comande:

en: Comment line(s)
ie: Incommentar linea(s)

en: Company name
ie: Nómine de companie

en: Company:
ie: Companie:

en: Compilation failed.
ie: Compilation ne successat.

en: Compilation finished successfully.
ie: Compilation completat successosimen.

en: Compile
ie: Compilar

en: Compile the current file
ie: Compilar li actual file

en: Compiler
ie: Compilator

en: Complete snippet
ie: Completar un fragmente

en: Complete word
ie: Compleer li parol

en: Completions
ie: Completiones

en: Components
ie: Componentes

en: Conference Papers
ie: Articules de conferentie

en: Config
ie: Configuration

en: Configure Plugins
ie: Configurar plugines

en: Confirm exit
ie: Confirmar surtida

en: Constants
ie: Constantes

en: Constructor type:
ie: Tip de constructor:

en: Context Action
ie: Action de contextu

en: Context action:
ie: Action de contextu:

en: Contributors
ie: Contributores

en: Copy
ie: Copiar

en: Copy _All
ie: Copiar _omni

en: Copy the current selection
ie: Copiar li actual selection

en: Create C++ Class
ie: Crear un classe C++

en: Create Cla_ss
ie: Crear un cla_ss

en: Create Class
ie: Crear un classe

en: Create GTK+ Class
ie: Crear un classe GTK+

en: Create PHP Class
ie: Crear un classe PHP

en: Create constructor
ie: Crear un constructor

en: Create destructor
ie: Crear li destructor

en: Credits
ie: Aconossenties

en: Cu_t Current Line(s)
ie: E_xciser li actual linea(s)

en: Curly brackets { }
ie: Imbrassamentes {}

en: Custom
ie: Personal

en: Custom Text
ie: Personalisat textu

en: Cut
ie: Exciser

en: Cut the current selection
ie: Exciser li actual selection

en: Cyrillic
ie: Cirilic

en: Cyrillic/Russian
ie: Cirilic/Russ

en: Cyrillic/Ukrainian
ie: Cirilic/Ucrainan

en: D_uplicate Line or Selection
ie: D_uplicar li linea o li selection

en: Date & time:
ie: Date e hora:

en: Date format:
ie: Formate de date:

en: Debug Messages
ie: Debug-anuncies

en: Debug _Messages
ie: De_bug-anuncies

en: Decrease indent
ie: Decrementar li márgine

en: Default
ie: Predefinit

en: Definition of "%s" not found.
ie: Definition de «%s» ne esset trovat.

en: Delete the current selection
ie: Deleter li actual selection

en: Delete to beginning of line
ie: Deleter al inicie del linea

en: Delete to line end
ie: Deleter al fine del linea

en: Developer:
ie: Developator:

en: Developers
ie: Developatores

en: Display
ie: Monstrar

en: Display:
ie: Monstrar:

en: Displayed Items
ie: Monstrat elementes

en: Divisions
ie: Divisiones

en: Do you want to reload it?
ie: Esque vu vole recargar it?

en: Documents
ie: Documentes

en: Don't load plugins
ie: Ne cargar plugines

en: Don't load terminal support
ie: Ne cargar li supporte de terminal

en: Double quotes " "
ie: Duplic signes " "

en: E_ncoding:
ie: Codificatio_n:

en: East Asian
ie: Ost-Asian

en: East European
ie: Ost-Europan

en: East _Asian
ie: Ost-_Asian

en: Editor
ie: Redactor

en: Editor:
ie: Redactor:

en: Encoding:
ie: Codification:

en: Enter Tab Width
ie: Largore de tabulator

en: Entities
ie: Entitás

en: Error
ie: Errore

en: Error renaming file.
ie: Un errore evenit renominante un file.

en: Events
ie: Evenimentes

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
ie: Exemple:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
ie: Executibiles

en: Execute commands
ie: Comandes de execution

en: Execute programs in the VTE
ie: Executer programmas in li VTE

en: Execute:
ie: Execution:

en: Export
ie: Exportar

en: Export File
ie: Exportar un file

en: Extern Variables
ie: Extern variabiles

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
ie: Ne successat converter li file de modelle «%s» a UTF-8

en: Features
ie: Caracteristicas

en: File %s closed.
ie: File %s es cludet.

en: File %s reloaded.
ie: File %s esset recargat.

en: File Browser
ie: Navigator de files

en: Filename:
ie: Fil-nómine:

en: Filter:
ie: Filtre:

en: Find
ie: Trovar

en: Find Next
ie: Trovar sequent

en: Find Previous
ie: Trovar precedent

en: Find Usage
ie: Trovar usages

en: Find _Document Usage
ie: Trovar _usages in li document

en: Find _Next
ie: Trovar _sequent

en: Find _Previous
ie: Trovar _precedent

en: Find _Usage
ie: Trovar _usages

en: Find in Files
ie: Trovar in files

en: Focus
ie: Foco

en: Fold all
ie: Plicar omni

en: Font:
ie: Fonde:

en: Foreground color:
ie: Color del avanplan:

en: Format
ie: Formate

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
ie[0]: Trovat %d correspondentie de «%s».
ie[1]: Trovat %d correspondenties de «%s».

en: Full_screen
ie: _Plen-ecran

en: Fullscreen
ie: Plen-ecran

en: Functions
ie: Functiones

en: Functions / Procedures
ie: Functiones e proceduras

en: Functions / Subroutines
ie: Functiones e subrutines

en: Functions / Tasks
ie: Functiones e taches

en: Geany project files
ie: Files de projectes de Geany

en: Geany tags file (*.*.tags)
ie: Files de tags de Geany (*.*.tags)

en: Gettext translation
ie: Traduction Gettext

en: Go to
ie: Ear a

en: Go to End of Line
ie: Ear al fin del linea

en: Go to Line
ie: Ear a linea

en: Go to Symbol Decl_aration
ie: E_ar al declaration del simbol

en: Greek
ie: Grec

en: Greek characters
ie: Grec caracteres

en: Group
ie: Gruppe

en: Group:
ie: Gruppe:

en: H1 Headings
ie: Rubricas H1

en: H2 Headings
ie: Rubricas H2

en: H3 Headings
ie: Rubricas H3

en: HTML Characters
ie: Caracteres HTML

en: HTML characters
ie: Caracteres HTML

en: Header file:
ie: File de header:

en: Hebrew
ie: Hebreic

en: Hebrew Visual
ie: Hebreic visual

en: Help
ie: Auxilie

en: ID Selectors
ie: Selectores de ID

en: ISO 8859-1 characters
ie: Caracteres ISO 8859-1

en: I_nsert
ie: I_nserter

en: I_nsert Comments
ie: I_nserter commentas

en: Images _and text
ie: Im_ages e textu

en: Implementations
ie: Implementationes

en: Implements:
ie: Implementa:

en: Imports
ie: Importations

en: In Se_lection
ie: In li se_lection

en: In Sessi_on
ie: In li sessi_on

en: In_dent Type
ie: Tip _de márgine

en: Increase indent
ie: Incrementar li márgine

en: Indentation
ie: Márgines

en: Independent commands
ie: Índependent comandes

en: Indexes
ie: Índexes

en: Inheritance
ie: Heredie

en: Initial version:
ie: Inicial version:

en: Initials:
ie: Iniciales:

en: Insert
ie: Inserter

en: Insert Dat_e
ie: Ins_erter li date

en: Insert Mu_ltiline Comment
ie: Inserter mu_ltilineari commenta

en: Insert _BSD License Notice
ie: Inserter un licentie _BSD

en: Insert _Function Description
ie: Inserter descrition del _function

en: Insert _GPL Notice
ie: Inserter anuncie _GPL

en: Insert date
ie: Inserter date

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
ie: Inserta entitás de HTML quam «&amp;».

en: Integrated Development Environment
ie: Integrat ambiente de developation

en: Interface
ie: Interfacie

en: Interfaces
ie: Interfacies

en: Is abstract
ie: Es abstract

en: Is singleton
ie: Es singleton

en: Japanese
ie: Japanesi

en: Join lines
ie: Unir lineas

en: Keybindings
ie: Rapid-tastes

en: Keyboard Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: Keyboard _Shortcuts
ie: _Rapid-tastes

en: Keys
ie: Claves

en: LINE
ie: LINEA

en: Label
ie: Etiquette

en: Labels
ie: Etiquettes

en: License
ie: Licentie

en: Line
ie: Linea

en: Lines:
ie: Lineas:

en: Load files from the last session
ie: Cargar files del ultim session

en: Location:
ie: Localisation:

en: M_ove Line(s) Down
ie: M_over li linea(s) a-bass

en: Mail address:
ie: Adresse de e-post:

en: Make _Object
ie: Preparar un _objecte

en: Make all
ie: Preparar omni

en: Mathematical characters
ie: Matematic caracteres

en: Members
ie: Membres

en: Message window:
ie: Fenestre de anuncies:

en: Messages
ie: Anuncies

en: Methods
ie: Metodes

en: Middle Eastern
ie: Medie-Ostal

en: Miscellaneous
ie: Diversi

en: Miscellaneous characters
ie: Diversi caracteres

en: Modified:
ie: Modificat:

en: Move document left
ie: Mover li document a levul

en: Move document right
ie: Mover li document a dextri

en: Move it now?
ie: Mover it nu?

en: Move line(s) down
ie: Mover li linea(s) a-bass

en: Move line(s) up
ie: Mover li linea(s) ad-up

en: Name
ie: Nómine

en: Name:
ie: Nómine:

en: Namespace
ie: Nómin-spacie

en: Namespaces
ie: Nómin-spacies

en: New
ie: Crear

en: New (with _Template)
ie: Crear (secun _modelle)

en: New Project
ie: Crear un projecte

en: Next Me_ssage
ie: _Sequent anuncie

en: Next Message
ie: Sequent missage

en: Next error
ie: Sequent errore

en: Next to current
ie: Apu li actual

en: No context action set.
ie: Null action de contextu es providet.

en: No filetype
ie: Null fil-tip

en: No plugins available.
ie: Null plugines es disponibil.

en: No symbols found
ie: Null simboles trovat

en: None
ie: Null

en: Nordic
ie: Nord-Europan

en: Notebook tabs
ie: Cartes de caderne

en: OVR
ie: SUR

en: Open
ie: Aperter

en: Open File
ie: Aperter un file

en: Open Project
ie: Aperter un projecte

en: Open _Externally
ie: Aperter _externmen

en: Open in New _Window
ie: Aperter in un no_v fenestre

en: Open in _Geany
ie: Aperter in _Geany

en: Open selected file
ie: Aperter li selectet file

en: Options
ie: Optiones

en: Other
ie: Altri

en: Other:
ie: Altri:

en: Owner:
ie: Possessor:

en: P_lugin Preferences
ie: Preferenties de p_lugin

en: Package
ie: Paccage

en: Page %d of %d
ie: Págine %d ex %d

en: Paginating
ie: Págination

en: Paragraph
ie: Paragraf

en: Parenthesis ( )
ie: Parenteses ( )

en: Parts
ie: Partes

en: Paste
ie: Collar

en: Paste the contents of the clipboard
ie: Collar li contenete del Paperiere

en: Permissions:
ie: Permissiones:

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
ie: Ples assignar li tip del actual file ante que usa ti-ci function.

en: Plugins
ie: Plugines

en: Pr_evious Message
ie: Pr_ecedent anuncie

en: Preference_s
ie: Preferentie_s

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Previous Message
ie: Precedent missage

en: Previous Translators
ie: Anteyan traductores

en: Previous error
ie: Precedent errore

en: Print
ie: Printar

en: Print Geany's installation prefix
ie: Monstrar li prefix del installation de Geany

en: Print document
ie: Printar li document

en: Print line numbers
ie: Printar numerós de lineas

en: Print page header
ie: Printar cap-lineas

en: Print page numbers
ie: Printar numerós de págines

en: Printing
ie: Printation

en: Procedures
ie: Proceduras

en: Process failed (%s)
ie: Processu ne successat (%s)

en: Processes / Blocks / Components
ie: Processus, blocs e componentes

en: Program
ie: Programma

en: Program not found
ie: Programma ne esset trovat

en: Programs
ie: Programmas

en: Project
ie: Projecte

en: Project Properties
ie: Proprietás de projecte

en: Project files:
ie: Files de projectes:

en: Project name
ie: Nómine de projecte

en: Properties
ie: Proprietás

en: Punctuation characters
ie: Caracteres de punctuation

en: Quit
ie: Surtir

en: Quit Geany
ie: Surtir Geany

en: RO
ie: SL

en: R_eload As
ie: R_ecargar quam

en: R_ename
ie: R_enominar

en: Re-open last closed tab
ie: Reaperter li ultimmen cludet carte

en: Read _Only
ie: S_olmen letion

en: Read-only:
ie: Solmen letion:

en: Read:
ie: Letion:

en: Recent _Files
ie: Recent _files

en: Redo
ie: Refar

en: Redo the last modification
ie: Refar li ultim modification

en: Refresh
ie: Refriscar

en: Reload file
ie: Recargar li file

en: Reload symbol list
ie: Recargar li liste de simboles

en: Reload the current file from disk
ie: Recargar li actual file del disco

en: Remove Error Indicators
ie: Remover indicatores de errore

en: Remove Error _Indicators
ie: Remover _indicatores de errore

en: Remove Markers
ie: Remover marcas

en: Remove _Markers
ie: Remover _marcas

en: Replace tabs with space
ie: Vicear tabulatores con spacies

en: Report a _Bug...
ie: _Raportar un defecte...

en: Reset
ie: Reverter

en: Romanian
ie: Rumanian

en: Run
ie: Executer

en: S_elect Current Line(s)
ie: S_electer li actual linea

en: Save
ie: Gardar

en: Save Actions
ie: Gardar li actiones

en: Save All
ie: Gardar omni

en: Save File
ie: Gardar li file

en: Save _As...
ie: Gardar _quam...

en: Save all
ie: Gardar omni

en: Save all open files
ie: Gardar omni apertet files

en: Save as
ie: Gardar quam

en: Save the current file
ie: Gardar li actual file

en: Scroll to current line
ie: Rular al actual linea

en: Scrollback lines:
ie: Lineas in buffre:

en: Search
ie: Sercha

en: Searching...
ie: Serchante...

en: Sections
ie: Sectiones

en: Select
ie: Selecter

en: Select All
ie: Selecter omnicos

en: Select Browser
ie: Selecter un navigator

en: Select Directory
ie: Selecte un fólder

en: Select File
ie: Selecte un file

en: Select Folder
ie: Selecte un fólder

en: Select current word
ie: Selecter li actual parole

en: Set Build Commands
ie: Assignar comandes de construction

en: Set _Encoding
ie: _Assignar codification

en: Set encoding:
ie: Assignar codification:

en: Settings
ie: Parametres

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

en: Show Line _Endings
ie: Monstrar fin_es de lineas

en: Show Side_bar
ie: Monstrar li panel _lateral

en: Show White S_pace
ie: Monstrar s_pacies

en: Show _Hidden Files
ie: Re_velar celat files

en: Show _Line Numbers
ie: Monstrar numerós de _lineas

en: Show _Toolbar
ie: Mons_trar li instrumentarium

en: Show calltip
ie: Monstrar info pri li invocation

en: Show close buttons
ie: Monstrar butones «Cluder»

en: Show documents list
ie: Monstrar li liste de documentes

en: Show editor tabs
ie: Monstrar cartes in li redactor

en: Show hidden files
ie: Revelar celat files

en: Show line endings
ie: Monstrar fines de lineas

en: Show line numbers
ie: Monstrar numerós de lineas

en: Show sidebar
ie: Monstrar li panel láteral

en: Show status bar
ie: Monstrar li panel del statu

en: Show symbol list
ie: Monstrar li liste de simboles

en: Show t_oolbar
ie: M_onstar li instrumentarium

en: Show version and exit
ie: Monstra li numeró del version e surtir

en: Show white space
ie: Monstrar spacies

en: Sidebar:
ie: Panel láteral:

en: Single quotes ' '
ie: Singul signes ' '

en: Singletons
ie: Singletones

en: Size:
ie: Grandore:

en: Snippet completion
ie: Completion de fragmentes

en: Sort by _Appearance
ie: Ordinar secun _aspecte

en: Sort by _Name
ie: Ordinar secun _nómine

en: Source file:
ie: File de fonte:

en: South European
ie: Sud-Europan

en: Spaces
ie: Spacies

en: Special Characters
ie: Caracteres special

en: Split Window
ie: Separar li fenestre

en: Square brackets [ ]
ie: Crampones []

en: Status
ie: Statu

en: Status messages
ie: Statu-anuncies

en: Strings
ie: Catenes

en: Structs
ie: Struct-es

en: Structures
ie: Structuras

en: Switch to Compiler
ie: Activar li compilator

en: Switch to Editor
ie: Activar li redactor

en: Switch to Message Window
ie: Activar li fenestre de anuncies

en: Switch to Messages
ie: Activar li anuncies

en: Switch to Sidebar
ie: Activar li panel láteral

en: Switch to Sidebar Document List
ie: Activar li liste de documentes

en: Switch to Sidebar Symbol List
ie: Activar li liste de simboles

en: Switch to VTE
ie: Activar li VTE

en: Symbol list:
ie: Liste de simboles:

en: Symbols
ie: Simboles

en: T_abs and Spaces
ie: T_abulatores e spacies

en: T_abs and spaces
ie: T_abulatores e spacies

en: Tables
ie: Tabelles

en: Tabs
ie: Tabulatores

en: Tabs and Spaces
ie: Tabulatores e spacies

en: Targets
ie: Cibles

en: Technical characters
ie: Technic caracteres

en: Templates
ie: Modelles

en: Text was empty (or contained only whitespace)
ie: Li textu esset blanc (o contenet solmen spacies)

en: Text;Editor;
ie: textu;redactor;

en: The name of the developer
ie: Li nómine del developator

en: Theses
ie: Teses

en: This is Geany %s.
ie: Ti es Geany %s.

en: Toggle marker
ie: (De)marcar

en: Toolbar
ie: Panel de instrumentarium

en: Tools
ie: Instrumentarium

en: Traits
ie: Trates

en: Translators
ie: Traductores

en: Turkish
ie: Turcian

en: Type Selectors
ie: Selectores de tip

en: Type constructors
ie: Constructores de tip

en: Type:
ie: Tip:

en: Typedefs / Enums
ie: Typedef-es e enums

en: Types
ie: Tipes

en: U_ncomment Line(s)
ie: D_ecommentar linea(s)

en: Uncomment line(s)
ie: Decommentar linea(s)

en: Undo
ie: Defar

en: Undo the last modification
ie: Defar li ultim modification

en: Unfold all
ie: Deplicar omni

en: Unpublished
ie: Ínedit

en: Usage: %s -g <Tags File> <File list>
ie: Usage: %s -g <File-de-tags> <Liste-de-files>

en: Use Windows native dialogs
ie: Usar li nativ dialogs de Windows

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
ie: Usar li actual parol in dialogs de sercha

en: Using GTK+ v%u.%u.%u and GLib v%u.%u.%u runtime libraries
ie: Usa GTK+ v%u.%u.%u e bibliotecas runtime GLib v%u.%u.%u

en: Value
ie: Valore

en: Variables
ie: Variabiles

en: Variables / Signals
ie: Variabiles e signales

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
ie: Version:	%s
    Autor(es):	%s
    Fil-nómine:	%s

en: Vietnamese
ie: Vietnamesi

en: View
ie: Vise

en: Views
ie: Vises

en: Warning
ie: Avise

en: West European
ie: West-Europan

en: Western
ie: Occidental

en: Without encoding
ie: Sin codification

en: Word Count
ie: Númere de paroles

en: Word part completion
ie: Completion de parol-partes

en: Words:
ie: Paroles:

en: Working directory
ie: Directoria de labor

en: Write:
ie: Scrition:

en: Year:
ie: Annu:

en: Zoom In
ie: Agrandar

en: Zoom Out
ie: Diminuer

en: Zoom in the text
ie: Agrandar li textu

en: Zoom out the text
ie: Diminuer li textu

en: _Auto-indentation
ie: _Automatic márgines

en: _Base path:
ie: _Basal rute:

en: _Build
ie: _Constructer

en: _C++ Class...
ie: Classe _C++...

en: _Clone
ie: _Clonar

en: _Close
ie: _Cluder

en: _Collapse All
ie: _Contraer omni

en: _Color Chooser
ie: Selector de _color

en: _Comment Line(s)
ie: In_commentar linea(s)

en: _Compile
ie: _Compilar

en: _Copy Current Line(s)
ie: _Copiar li actual linea(s)

en: _Delete Current Line(s)
ie: _Deleter li actual linea(s)

en: _Description:
ie: _Descrition:

en: _Don't save
ie: _Ne gardar

en: _Donate...
ie: _Donar...

en: _East European
ie: _Ost-Europan

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _Enable
ie: P_ermisser

en: _Execute
ie: _Executer

en: _Expand All
ie: _Expander omni

en: _Export
ie: _Exportar

en: _Find All
ie: _Trovar omni

en: _Find...
ie: _Trovar...

en: _Fold All
ie: _Plicar omni

en: _Format
ie: _Formate

en: _GTK+ Class...
ie: Classe _GTK+...

en: _Go to Line...
ie: _Ear a linea...

en: _HTML Replacement
ie: Substitution de _HTML

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _Images only
ie: Sol _images

en: _In Document
ie: _In li document

en: _Input Methods
ie: Metodes de _intrada

en: _Insert
ie: _Inserter

en: _Insert "include <...>"
ie: _Inserter «include <...>»

en: _Large icons
ie: _Grand icones

en: _Make
ie: _Preparar

en: _Make All
ie: _Preparar omni

en: _Mark
ie: _Marcar

en: _Mark All
ie: _Marcar omni

en: _Middle Eastern
ie: _Medie-Ostal

en: _More
ie: _Plu

en: _More Options
ie: _Plu optiones

en: _Move Line(s) Up
ie: _Mover li linea(s) ad-up

en: _Name:
ie: _Nómine:

en: _New...
ie: _Crear...

en: _Next
ie: Seque_nt

en: _Next Error
ie: Seque_nt errore

en: _Open...
ie: _Aperter...

en: _Overwrite
ie: _Superscrir

en: _PHP Class...
ie: Classe _PHP...

en: _Plugin Manager
ie: Gerente de _plugines

en: _Previous
ie: _Precedent

en: _Previous Error
ie: _Precedent errore

en: _Print...
ie: _Printar...

en: _Programming Languages
ie: Lingues de _programmation

en: _Project
ie: _Projecte

en: _Recent Projects
ie: _Recent projectes

en: _Reload
ie: _Recargar

en: _Reload Configuration
ie: _Recargar li configuration

en: _Scripting Languages
ie: Lingues de _scriptes

en: _Search
ie: _Serchar

en: _Search for:
ie: _Serchar por:

en: _Set Build Commands
ie: A_ssignar comandes de construction

en: _Small icons
ie: _Micri icones

en: _Spaces
ie: _Spacies

en: _Tabs
ie: _Tabulators

en: _Text only
ie: Sol _textu

en: _Toolbar Preferences
ie: Preferenties del ins_trumentarium

en: _Tools
ie: _Instrumentarium

en: _Unfold All
ie: Depli_car omni

en: _Very small icons
ie: M_icrissim icones

en: _View
ie: _Vise

en: _West European
ie: _West-Europan

en: _Width:
ie: _Largore:

en: _Word Count
ie: _Númere de paroles

en: _Write Unicode BOM
ie: Scrir li _BOM de Unicode

en: all
ie: omni

en: built on %s with
ie: constructet ye %s con

en: custom
ie: personalisat

en: dd.mm.yyyy
ie: dd.mm.aa

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
ie: dd.mm.aaaa hh:mm:ss

en: developer
ie: developator

en: failed to substitute %%p, no project active
ie: ne successat substituer %%p, null activ projecte

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
ie: ínvalid biblioteca de VTE «%s»: simbol «%s» es mancant

en: invisible
ie: ínvisibil

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
ie: linea: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      codification: %e      tip: %f      camp: %S

en: maintainer
ie: mantenetor

en: mm.dd.yyyy
ie: mm.dd.aaaa

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
ie: mm.dd.aaaa hh:mm:ss

en: project
ie: projecte

en: projects
ie: projectes

en: seconds
ie: secondes

en: translation maintainer
ie: mantenetor de traductiones

en: unknown
ie: ínconosset

en: untitled
ie: sin nómine

en: yyyy/mm/dd
ie: aaaa/mm/dd

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
ie: aaaa/mm/dd hh:mm:ss
