mtpaint-3.51 - en to it translation catalogue (784 entries)

en:   +,=               Main edit window - Zoom in
it:   +,=               Finestra principale - Zoom in

en:   -                 Main edit window - Zoom out
it:   -                 Finestra principale - Zoom out

en:   A                 Draw open arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
it:   A                 Disegna una freccia aperta quando si utilizza lo strumento linea (imposta dimensioni attraverso i settaggi di flusso)

en:   Arrow keys        Paint Mode - Move the mouse pointer
it:   Tasti freccia     Modalità disegno - Muovi il puntatore del mouse

en:   Arrow keys        Selection Mode - Nudge selection box or paste box by one pixel
it:   Tasti freccia     Modalità selezione - Sposta la finestra di selezione o incolla casella di un pixel

en:   Ctrl + + or =     Increase opacity by 1
it:   Ctrl + + or =     Incrementa opacità di 1

en:   Ctrl + -          Decrease opacity by 1
it:   Ctrl + -          Decrementa opacità di 1

en:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Set opacity to 10%, 20%, ... , 100% (main or keypad numbers)
it:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Imposta opacità al 10%, 20%, ... , 100% (finestra principale o tastierino numerico

en:   Ctrl + F1 - F12   Save current clipboard to file 1-12
it:   Ctrl + F1 - F12   Salva il contenuto corrente degli appunti nei file 1-12

en:   Ctrl+Arrows       Move layer or resize selection box
it:   Ctrl+Tasti freccia    Muovi livello o ridimensiona il riquadro di selezione

en:   Ctrl+Double click    Set colour A or B to average colour under brush square or selection marquee (RGB only)
it:   Ctrl + doppio clic   Imposta colore A o B operando una media del colore selezionato dal pennello quadrato o linea di selezione (solo RGB)

en:   Ctrl+Left button     Choose colour A from under mouse pointer
it:   Ctrl+tasto sinistro    Scegli un colore A dal puntatore del mouse

en:   Ctrl+Middle button   Create colour A/B and pattern based on the RGB colour in A (RGB images only)
it:   Ctrl+tasto centrale    Crea colore A/B e motivo basato su colori RGB in A (solo immagini RGB)

en:   Ctrl+Right button    Choose colour B from under mouse pointer
it:   Ctrl+tasto destro    Scegli colore B dal puntatore del mouse

en:   Ctrl+Scroll Wheel    Scroll the main edit window left or right
it:   Ctrl+rotellina di scorrimento    Sposta la finestra principale a destra o a sinistra

en:   Ctrl-A            Select whole image
it:   Ctrl-A            Seleziona l'intera immagine

en:   Ctrl-C            Copy selection to clipboard
it:   Ctrl-C            Copia la selezione negli appunti

en:   Ctrl-E            Edit the RGB values for colours A & B
it:   Ctrl-E            Modifica i valori RGB per i colori A & B

en:   Ctrl-G            Greyscale the image
it:   Ctrl-G            Converti immagine in scala di Grigio

en:   Ctrl-I            Information
it:   Ctrl-I            Informazioni

en:   Ctrl-K            Paste clipboard to location it was copied from
it:   Ctrl-K            Incolla il contenuto degli appunti nell'area d'origine

en:   Ctrl-L            Draw an ellipse spanning the selection area
it:   Ctrl-L            Disegna un'ellisse che attraversi l'area di selezione

en:   Ctrl-N            Create new image
it:   Ctrl-N            Crea una nuova immagine

en:   Ctrl-O            Open Image
it:   Ctrl-O            Apri immagine

en:   Ctrl-P            Preferences
it:   Ctrl-P            Preferenze

en:   Ctrl-Q            Quit program
it:   Ctrl-Q            Esci dal programma

en:   Ctrl-R            Redo an undone action
it:   Ctrl-R            Ripristina un'azione annullata

en:   Ctrl-S            Save Image
it:   Ctrl-S            Salva immagine

en:   Ctrl-Shift-L      Draw a filled ellipse spanning the selection area
it:   Ctrl-Maiusc-L     Disegna un'ellisse piena che attraversi l'area di selezione

en:   Ctrl-Shift-T      Fill in the selection area with the current fill
it:   Ctrl-Maiusc-T     Riempi l'area selezionata con il riempimento corrente

en:   Ctrl-T            Draw a rectangle around the selection area with the current fill
it:   Ctrl-T            Disegna un rettangolo intorno all'area di selezione con ilriempimento corrente

en:   Ctrl-V            Paste clipboard to centre of current view
it:   Ctrl-V            Incolla il contenuto degli appunti al centro della View corrente

en:   Ctrl-W            Edit all palette colours
it:   Ctrl-W            Modifica tutte le tavolozze colori

en:   Ctrl-X            Copy selection to clipboard, and then paint current pattern to selection area
it:   Ctrl-X            Copia la selezione negli appunti, e quindi copia il motivo corrente nell'area di selezione

en:   Ctrl-Z            Undo last action
it:   Ctrl-Z            Annulla l'ultima azione

en:   Delete            Crop image to selection
it:   Elimina           Ritaglia immagine in base alla selezione

en:   End               Pan Window
it:   Fine              Finestra panoramica

en:   Enter/Return      Commit paste to canvas
it:   Enter/Return/Invio    Incolla sulla tela

en:   Escape            Select nothing, cancel paste box
it:   Escape            Non selezionare nulla, cancella il riquadro di copia

en:   F1                Help
it:   F1                Aiuto

en:   F12               Toggle Dock Area
it:   F12               Passa ad area di lavoro

en:   F2                Choose Pattern
it:   F2                Scegli motivo

en:   F3                Choose Brush
it:   F3                Scegli pennello

en:   F4                Paint Tool
it:   F4                Strumento di disegno

en:   F5                Toggle Main Toolbar
it:   F5                Passa alla barra principale

en:   F6                Toggle Tools Toolbar
it:   F6                Passa a barra strumenti principale

en:   F7                Toggle Settings Toolbar
it:   F7                Passa a barra impostazioni

en:   F8                Toggle Palette
it:   F8                Passa a tavolozza

en:   F9                Selection Tool
it:   F9                Strumento selezione

en:   Home              Show or hide main window menu/toolbar/status bar/palette
it:   Home              Mostra o nascondi la finestra principale menu/barra strumenti/barra di stato/tavolozza

en:   Insert            Transform colours - i.e. Brightness, Contrast, Saturation, Posterize, Gamma
it:   Inserisci         Trasforma colori - ovvero. Luminosità, Contrasto, Saturazione, Posterizza, Gamma

en:   L                 Layers Window
it:   L                 Finestra livelli

en:   Left button          Paint to canvas using the current tool
it:   Tasto sinistro       Disegna sulla tela usando lo strumento corrente

en:   Middle button        Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
it:   Tasto centrale       Seleziona il punto che sarà il centro della immagine dopo il successivo zoom

en:   Page Down         Resize Image canvas
it:   Pagina giù        Ridimensiona tela immagine

en:   Page Up           Scale Image
it:   Pagina sù         Scala Immagine

en:   Right button         Commit paste to canvas / Stop drawing current line / Cancel selection
it:   Tasto destro         Incolla sulla tela / arresta il disegno della linea corrente / Cancella selezione

en:   S                 Draw closed arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
it:   S                 Disegna una freccia chiusa quando si utilizza lo strumento linea (impostadimensioni attraverso i settaggi di flusso)

en:   Scroll Wheel         In GTK+2/3 the user can have the scroll wheel zoom in or out via the Preferences window
it:   Rotellina di scorrimento del mouse    In GTK+2/3 l'utente può avere la rotellina per lo zoom attraverso la finestra di preferenze

en:   Shift                Constrain mouse movements to vertical line
it:   Maiusc               Vincola i movimenti del mouse alla linea verticale

en:   Shift + 1         Edit image channel
it:   Maiusc + 1        Modifica canale immagine

en:   Shift + 2         Edit alpha channel
it:   Maiusc + 2        Modifica canale alfa

en:   Shift + 3         Edit selection channel
it:   Maiusc + 3        Modifica canale selezione

en:   Shift + 4         Edit mask channel
it:   Maiusc + 4        Modifica maschera canale

en:   Shift + F1 - F12  Load clipboard from file 1-12
it:   Maiusc + F1 - F12   Carica il contenuto degli appunti dai file 1-12

en:   Shift +,=         View window - Zoom in
it:   Maiusc +,=        Finestra Vista - Zoom in

en:   Shift -           View window - Zoom out
it:   Maiusc -          Finestra Vista - Zoom out

en:   Shift+Arrow keys  Nudge mouse pointer, selection box or paste box by x pixels - x is defined by the Preferences window
it:   Maiusc+ Tasti freccia   Sposta il puntatore del mouse, la finestra di selezione o incolla casella di x pixel - x è definito dalla finestra di preferenze

en:   Shift+Ctrl           Constrain mouse movements to horizontal line
it:   Maiusc+Ctrl          Vincola i movimenti del mouse alla linea orizzontale

en:   Shift+Right button   Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
it:   Maiusc + tasto destro    Seleziona il punto che sarà al centro della  immagine dopo il prossimo zoom

en:   Shift+[ or ]      Change colour B to the next or previous palette item
it:   Maiusc+[ or ]     Cambia colore B con il successivo o con il precedente elemento della tavolozza

en:   Shift-Ctrl-G      Greyscale the image (Gamma corrected)
it:   Maiusc-Ctrl-G     Converti immagine in scala di Grigio (con correzione Gamma)

en:   V                 View Window
it:   V                 Finestra Vista

en:   [ or ]            Change colour A to the next or previous palette item
it:   [ or ]            Cambia colore A con il successivo o con il precedente elemento della tavolozza

en: %d layers failed to load
it: %d impossibile caricare livello

en: %d out of %d frames could not be saved as %s - saved as PNG instead
it: %d su %d fotogrammi non potevano essere salvati come %s - salvati come PNG invece

en: (Modified)
it: (Modificato)

en: ///Bottom Side Right
it: ///Lato inferiore destro

en: ///Configure
it: ///Configura

en: ///Left Side Down
it: ///Sinistra verso il basso

en: ///Right Side Down
it: ///Destra verso il basso

en: ///Top Side Right
it: ///Lato superiore destro

en: //About
it: //A proposito di...

en: //Actions
it: //Azioni

en: //Alpha Blend A,B
it: //Trasparenza alfa A,B

en: //Centralize Image
it: //Centra immagine

en: //Choose Brush ...
it: //Scegli pennello ...

en: //Choose Pattern ...
it: //Scegli motivo ...

en: //Clear Mask
it: //Cancella maschera

en: //Composite to New Layer
it: //Composita su un nuovo livello

en: //Configure Animation ...
it: //Configura animazione ...

en: //Configure Grid ...
it: //Configura Griglia ...

en: //Configure Overlays ...
it: //Configura sovrapposizione ...

en: //Convert To Indexed ...
it: //Converti in scala di colore ...

en: //Convert To RGB
it: //Converti in RGB

en: //Copy
it: //Copia

en: //Copy To Palette
it: //Copia nella tavolozza

en: //Couple RGBA Operations
it: //Operazioni RGBA

en: //Create Quantized ...
it: //Crea Quantizzato ...

en: //Crop
it: //Ritaglia

en: //Cut
it: //Taglia

en: //Delete ...
it: //Elimina ...

en: //Difference of Gaussians ...
it: //Differenza di Gaussiani ...

en: //Dilate
it: //Dilata

en: //Disable Alpha
it: //Disabilita alfa

en: //Disable Mask
it: //Disabilita maschera

en: //Disable Selection
it: //Disabilita Selezione

en: //Dither A
it: //Retino A

en: //Documentation
it: //Documentazione

en: //Edge Detect ...
it: //Trova bordi ...

en: //Edit Alpha
it: //Modifica alfa

en: //Edit Colour A & B ...
it: //Modifica colore A & B ...

en: //Edit Image
it: //Modifica immagine

en: //Edit Mask
it: //Modifica maschera

en: //Edit Selection
it: //Modifica selezione

en: //Emboss
it: //Rilievo

en: //Erode
it: //Erodi

en: //Export ASCII Art ...
it: //Esporta in ASCII Art ...

en: //Export Animated GIF ...
it: //Esporta GIF animata ...

en: //Export Clipboard to System
it: //Esporta appunti sul sistema

en: //Export Undo Images (reversed) ...
it: //Esporta Immagini annullate (invertito) ...

en: //Export Undo Images ...
it: //Esporta Immagini annullate ...

en: //Fill Ellipse
it: //Ellisse piena

en: //Fill Selection
it: //Riempi selezione

en: //Flip Horizontally
it: //Ribalta in orizzontale

en: //Flip Vertically
it: //Ribalta in verticale

en: //Focus View Window
it: //Finestra di anteprima

en: //Free Rotate ...
it: //Rotazione libera ...

en: //Gaussian Blur ...
it: //Sfocatura Gaussiana ...

en: //Greyscale
it: //Scala di grigio

en: //Greyscale (Gamma corrected)
it: //Scala di grigio (con correzione gamma)

en: //Hide Image
it: //Nascondi immagine

en: //Horizontal Ramp
it: //Rampa orizzontale

en: //Horizontal Split
it: //Dividi in orizzontale

en: //Import Clipboard from System
it: //Importa appunti dal sistema

en: //Information ...
it: //Informazioni ...

en: //Invert
it: //Inverti

en: //Isometric Transformation
it: //Trasformazione isometrica

en: //Kuwahara-Nagao Blur ...
it: //Sfocatura Kuwahara-Nagao ...

en: //Lasso Selection
it: //Selezione laccio

en: //Lasso Selection Cut
it: //Taglia selezione laccio

en: //Layers Window
it: //Finestra livelli

en: //Load ...
it: //Carica ...

en: //Load Clipboard
it: //Carica appunti

en: //Load Default
it: //Carica predefinita

en: //Mask All
it: //Maschera tutto

en: //Mask All Colours
it: //Maschera tutti i colori

en: //Mask Colour A,B
it: //Maschera colore A,B

en: //Mask None
it: //Nessuna maschera

en: //Merge Duplicate Colours
it: //Fondi colori duplicati

en: //Move Alpha to Mask
it: //Porta alfa a maschera

en: //New
it: //Nuovo

en: //New ...
it: //Nuovo ...

en: //New Layer
it: //Nuovo livello

en: //Open ...
it: //Apri ...

en: //Outline Ellipse
it: //Ellisse contornata

en: //Outline Selection
it: //Selezione bordo

en: //Palette Editor ...
it: //Modifica tavolozza ...

en: //Palette Shifter ...
it: //Cicla ...

en: //Pan Window
it: //Finestra panoramica

en: //Paste
it: //Incolla

en: //Paste Palette
it: //Incolla tavolozza

en: //Paste Text
it: //Incolla testo

en: //Paste Text (FreeType)
it: //Incolla testo (FreeType)

en: //Paste To Centre
it: //Incolla al centro

en: //Paste To New Layer
it: //Incolla su un nuovo livello

en: //Preferences ...
it: //Preferenze ...

en: //Preview Animation ...
it: //Anteprima animazione ...

en: //Quit
it: //Esci

en: //Rebind Shortcut Keycodes
it: //Riassegna scorciatoie da tastiera

en: //Redo
it: //Ripristina

en: //Remove All Key Frames ...
it: //Rimuovi tutti i fotogrammi chiave ...

en: //Remove All Layers
it: //Rimuovi tutti i livelli

en: //Remove Unused Colours
it: //Rimuovi colori non in uso

en: //Resize Canvas ...
it: //Ridimensiona tela ...

en: //Rotate Anti-Clockwise
it: //Ruota in senso antiorario

en: //Rotate Clockwise
it: //Ruota in senso orario

en: //Save
it: //Salva

en: //Save As ...
it: //Salva come ...

en: //Save Clipboard
it: //Salva negli appunti

en: //Save Composite Image ...
it: //Salva immagine composita ...

en: //Scale Canvas ...
it: //Scala tela ...

en: //Select All
it: //Seleziona tutto

en: //Select None (Esc)
it: //Nessuna selezione (Esc)

en: //Set Key Frame ...
it: //Imposta fotogramma chiave ...

en: //Set Palette Size ...
it: //Imposta dimensioni tavolozza ...

en: //Sharpen ...
it: //Nitidezza ...

en: //Show Dock
it: //Mostra area di lavoro

en: //Show Main Toolbar
it: //Mostra barra principale

en: //Show Palette
it: //Mostra tavolozza

en: //Show Settings Toolbar
it: //Mostra impostazioni barra strumenti

en: //Show Status Bar
it: //Mostra barra di stato

en: //Show Tools Toolbar
it: //Mostra barra strumenti

en: //Show Zoom Grid
it: //Mostra zoom griglia

en: //Skew ...
it: //Deforma ...

en: //Soften ...
it: //Amorbidisci ...

en: //Sort Colours ...
it: //Ordina colori ...

en: //Swap A & B
it: //Scambia colori A & B

en: //Threshold ...
it: //Soglia ...

en: //Toggle Image View
it: //Passa a vista immagine

en: //Tracing Image ...
it: //Tracciatura immagine ...

en: //Transform Colour ...
it: //Trasforma colore ...

en: //Unassociate Alpha
it: //Disassocia alfa

en: //Undo
it: //Annulla

en: //Unmask Colour A,B
it: //Elimina maschera colore A,B

en: //Unsharp Mask ...
it: //Maschera sfocata ...

en: //Vertical Ramp
it: //Rampa verticale

en: //View Alpha as an Overlay
it: //Vedi alfa come sovrapposizione

en: //View Window
it: //Mostra finestre

en: /Cha_nnels
it: /Canali

en: /Effe_cts
it: /Effetti

en: /More...
it: /Ulteriori informazioni...

en: /_Edit
it: /_Modifica

en: /_Help
it: /_Aiuto

en: /_Image
it: /_Immagine

en: /_Layers
it: /_Livelli

en: /_Palette
it: /_Tavolozza

en: /_Selection
it: /_Selezione

en: /_View
it: /_Vista

en: A only
it: A soltanto

en: A to B
it: A su B

en: A to B (HSV)
it: A su B (HSV)

en: A to B (RGB)
it: A su B (RGB)

en: A to B (backward HSV)
it: A su B (HSV invertito)

en: A to B (sRGB)
it: A su B (sRGB)

en: Abdulla Al Muhairi - Website redesign April 2005
it: Abdulla Al Muhair - ha ridisegnato il sito web nell'aprile del 2005

en: About
it: Informazioni su

en: Action
it: Azione

en: Add
it: Aggiungi

en: Alpha
it: Alfa

en: Amount
it: Ammontare

en: Angle
it: Angolo

en: Angle of rotation =
it: Angolo di rotazione =

en: Angular
it: Angolare

en: Animation Preview
it: Anteprima Animazione

en: Animation delay
it: Ritardo animazione

en: Antialias
it: Antiscalettatura

en: Apply
it: Applica

en: Apply colour profile
it: Applica profilo colore

en: Applying Effect
it: Applicazione effetto

en: Applying colour profile
it: Applicazione profilo colore

en: At distance
it: A distanza

en: Authors
it: Autori

en: Auto-Preview
it: Anteprima automatica

en: Background
it: Sfondo

en: Background colour =
it: Colore di sfondo =

en: Backward HSV
it: HSV inverso

en: Bacteria Effect
it: Effetto bacteria

en: Bicubic
it: Bicubico

en: Bicubic better
it: Bicubico migliore

en: Bicubic edged
it: Bicubico edged

en: Bicubic sharper
it: Bicubico più nitido

en: Bilinear
it: Bilineare

en: Bilinear / Area Mapping
it: Bilineare / Mappatura area

en: Bitwise
it: Bit a bit

en: Blend Mode
it: Modalità trasparente

en: Blend mode
it: Modalità trasparente

en: Blue
it: Blu

en: Border
it: Bordo

en: Brazilian Portuguese - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno
it: Brasiliano Portoghese - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno

en: Brightness
it: Luminosità

en: Browse
it: Sfoglia

en: Brush spacing
it: Spaziatura pennello

en: Burn
it: Brucia

en: By image channel
it: Per canale immagine

en: Cancel
it: Cancella

en: Cancel Operation
it: Cancella operazione

en: Cannot open file
it: Impossibile aprire il file

en: Canvas Geometry
it: Geometria tela

en: Canvas pixels
it: Pixel della tela

en: Case Insensitive Sort
it: Ordina senza distinzioni tra maiuscole e minuscole

en: Centralise Layer
it: Centra livello

en: Centre
it: Centra

en: Centre tool settings dialogs
it: Centra la finestra d'impostazioni strumenti

en: Changing tool commits paste
it: Cambio strumento per incollare

en: Channel
it: Canale

en: Channel Type
it: Tipo canale

en: Chinese (Simplified)
it: Cinese

en: Chinese (Taiwanese)
it: Cinese (di Taiwan)

en: Choose frames directory
it: Selezione cartella per i fotogrammi

en: Clear
it: Cancella

en: Cleared
it: Pulito

en: Clipboard
it: Appunti

en: Clipboard = %i x %i
it: Appunti = %i x %i

en: Clipboard = %i x %i x RGB
it: Appunti = %i x %i x RGB

en: Clipboard Files
it: File degli appunti

en: Clone
it: Clona

en: Close
it: Chiudi

en: Close Layers Window
it: Chiudi finestra dei livelli

en: Colour
it: Colore

en: Colour Editor
it: Modifica colore

en: Colour Histogram
it: Istogramma colore

en: Colour index totals - %i of %i used
it: Indice complessivo dei colori - %i di %i usati

en: Colour space
it: Spazio colore

en: Colour-Selective Mode
it: Modalità Colore-selettivo

en: Colours
it: Colori

en: Command
it: Comando

en: Communal layer undo space (%)
it: Annulla spazio su livello comune (%)

en: Composited frames
it: Fotogrammi compositi

en: Composited frames with nonzero delay
it: Fotogrammi compositi con ritardo diverso da zero

en: Configure Animation
it: Configura animazione

en: Configure Device
it: Configura periferica

en: Configure File Actions
it: Configura le azioni file

en: Configure Gradient
it: Configura gradiente

en: Configure Grid
it: Configura griglia

en: Configure Overlays
it: Configura sovrapposizione

en: Confirm Exit
it: Conferma uscita

en: Conical
it: Conico

en: Constant
it: Costante

en: Continuous Mode
it: Modalità continua

en: Contrast
it: Contrasto

en: Convert To Indexed
it: Converti a scala di colore

en: Converting to Indexed Palette
it: Conversione in scala di colore

en: Copy
it: Copia

en: Could not access directory %s
it: Impossibile accedere alla cartella %s

en: Could not explode all the frames in the animation.
it: Impossibile esplodere tutti i fotogrammi dell'animazione

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
it: Impossibile trovare la cartella home. Utilizzo cartella corrente come cartella Home

en: Counting Unique RGB Pixels
it: Conta pixel RGB unici

en: Create
it: Crea

en: Create Channel
it: Crea Canale

en: Create Directory
it: Crea Cartella

en: Create Frames
it: Crea fotogrammi

en: Create Index
it: Crea indice

en: Create New Directory
it: Crea nuova cartella

en: Create Quantized
it: Crea quantizzato

en: Creating Animation Frames
it: Creazione anteprima fotogrammi

en: Creating Font Index
it: Creazione indice dei caratteri in corso

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Cube
it: Cubo

en: Current Device
it: Periferica attuale

en: Current only
it: Solo corrente

en: Current to 0
it: Corrente a 0

en: Cursor X,Y
it: Cursore X,Y

en: Custom
it: Personalizzato

en: Cut
it: Taglia

en: Cycling
it: Ripetizione

en: Czech
it: Cecoslovacco

en: Czech - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric
it: Cecoslovacco - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric

en: Darken
it: Scurisci

en: Default Palette
it: Tavolozza predefinita

en: Default Patterns
it: Motivi predefiniti

en: Default System Language
it: Lingua predefinita del sistema

en: Default Theme
it: Tema preimpostato

en: Delay
it: Ritardo

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Channels
it: Elimina canali

en: Delete Layer
it: Elimina livello

en: Device Settings
it: Impostazioni periferica

en: Diameter based weighting
it: Peso basato su diametro

en: Difference
it: Differenza

en: Difference measure
it: Differenza misura

en: Difference of Gaussians
it: Differenza di gaussiani

en: Different X/Y
it: X/Y differenti

en: Directory
it: Cartella

en: Disable All Masks
it: Disabilita tutte le maschere

en: Disable view window transparencies
it: Disabilita trasparenze nella finestra Vista

en: Display
it: Mostra

en: Display clipboard while pasting
it: Mostra il contenuto degli appunti mentre incolli

en: Distance to A
it: Distanza ad A

en: Dither
it: Retino

en: Dithered (effect)
it: Retinato (effetto)

en: Divide
it: Dividi

en: Dmitry Groshev - Contributing developer for version 2.30. Lead developer and maintainer from version 3.00 to the present.
it: Dmitry Groshev - che ha contribuito allo sviluppo per la versione 2.30, capo sviluppatore egestore progetto dalla versione 3.00 ad oggi.

en: Do you really want to clear all of the position and cycle data for all of the layers?
it: Vuoi veramente cancellare tutto e i dati relativi agli altri livelli?

en: Do you really want to delete "%s" ?
it: Sei sicuro di voler eliminare "%s" ?

en: Do you really want to delete all of the layers?
it: Vuoi davvero cancellare tutti i livelli?

en: Do you really want to delete layer %i (%s) ?
it: Vuoi davvero eliminare il livello %i (%s)

en: Do you really want to quit?
it: Vuoi davvero uscire?

en: Dodge
it: Scherma

en: Duplicate Layer
it: Duplica livello

en: Dutch
it: Olandese

en: Dutch - Hans Strijards, Pjotr
it: Olandese - Hans Strijards, Pjotr

en: Eddie Kohler - Created Gifsicle which is needed for the creation and viewing of animated GIF files http://www.lcdf.org/gifsicle/
it: Eddie Kohler - che ha creato Gifsicle, necessario per creare e visualizzare o animare file GIF - http://www.lcdf.org/gifsicle/

en: Edge Detect
it: Trova bordi

en: Edge Sharpen
it: Affina bordi

en: Edge Soften
it: Ammorbidisci bordi

en: Edit Custom
it: Edita personalizzato

en: Edit Gradient
it: Modifica gradiente

en: Ellipse Outline
it: Ellisse contornata

en: End Index
it: Fine scala

en: End frame
it: Fotogramma finale

en: English (UK)
it: Inglese (regno unito)

en: Enter Text Here
it: Inserisci il testo qui

en: Enter the name of the new directory
it: Inserisci il nome della nuova cartella

en: Enter the new filename
it: Inserisci un nuovo nome file

en: Error
it: Errore

en: Error %i reported when trying to run %s
it: Errore %i segnalato nel tentativo di avviare %s

en: Error propagation, %
it: Diffusione d'errore

en: Euclidean (L2)
it: Euclideo

en: Exact Conversion
it: Conversione esatta

en: Execute
it: Esegui

en: Explode Frames
it: Esplodi fotogrammi

en: Explode frames
it: Esplodi fotogrammi

en: Export ASCII Art
it: Esporta in ASCII Art

en: Export GIF animation
it: Esporta animazione GIF

en: Export Undo Images
it: Esporta immagini annullate

en: Export Undo Images (reversed)
it: Esporta immagini annullate (invertito)

en: Extension type
it: Tipo di estensione

en: Face
it: Tipo

en: Factor
it: Fattore

en: File Format
it: Formato File

en: File Found
it: File trovato

en: File is too big, must be <= to width=%i height=%i
it: File troppo grande, dev'essere <= di larghezza=%i altezza=%i

en: File prefix
it: Prefisso file

en: File: %s already exists. Do you want to overwrite it?
it: Il file: %s è gia presente. Vuoi sovrascriverlo?

en: Filename
it: Nome del file

en: Files
it: File

en: Fill Selection
it: Riempi selezione

en: Fill settings
it: Impostazioni riempimento

en: Filled Ellipse
it: Ellisse piena

en: Finish
it: Termina

en: Fix
it: Correggi

en: Fix Aspect Ratio
it: Mantieni proporzioni

en: Fix Palette
it: Correggi tavolozza

en: Flip Selection Horizontally
it: Ribalta selezione in orizzontale

en: Flip Selection Vertically
it: Ribalta selezione in verticale

en: Flood Fill
it: Secchiello

en: Flow
it: Flusso

en: Floyd-Steinberg (quick)
it: Floyd-Steinberg (veloce)

en: Font
it: Carattere

en: Font Directories
it: Cartella dei caratteri

en: Frames
it: Fotogrammi

en: Free Rotate
it: Rotazione libera

en: Free Rotation
it: Rotazione libera

en: French
it: Francese

en: French - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi
it: Francese - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi

en: Frequency
it: Frequenza

en: From
it: Da

en: From Clipboard
it: Dagli appunti

en: Full error precision
it: Precisione completa di errore

en: Galician
it: Galiziano

en: Galician - Miguel Anxo Bouzada
it: Galiziano - Miguel Anxo Bouzada

en: Gamma corrected
it: Gamma corretto

en: Gaussian Blur
it: Sfocatura gaussiana

en: General
it: Generale

en: General Contributions (Feedback and Ideas for improvements unless otherwise stated)
it: Contributi generali (riscontri e idee per il miglioramento, salvo diversa rettifica

en: German
it: Tedesco

en: German - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel
it: Tedesco - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel

en: Grab Screenshot
it: Cattura schermata

en: Gradient
it: Gradiente

en: Gradient Mode
it: Modalità gradiente

en: Gradient type
it: Tipo di gradiente

en: Grain Extract
it: Estrai grana

en: Grain Merge
it: Fondi grana

en: Green
it: Verde

en: Greyscale
it: Scala di Grigio

en: Greyscale backdrop
it: Sfondo in scala di grigi

en: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - man page, Launchpad/Rosetta registration
it: Guadalinex Team (Junta de Andalucia)- man page, Launchpad/Rosetta registrazione

en: HTML Browser Program
it: Browser HTML

en: Hard Light
it: Alte luci

en: Height
it: Altezza

en: Height
it: Altezza

en: Helper thread is not responding. Save your work and exit the program.
it: Il thread helper non risponde. Salva il lavoro ed esci dal programma.

en: Hex
it: Esadecimale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Hotspot at X =
it: Punto a X =

en: Hue
it: Tonalità

en: I am unable to find the documentation.  Either you need to download the mtPaint Handbook from the web site and install it, or you need to set the correct location in the Preferences window.
it: Non riesco a trovare la documentazione. O devi scaricare il manuale di mtpaint dal sito web ed installarlo, oppure impostare la corretta locazione nella finestra delle preferenze

en: If you like mtPaint and you want to keep up to date with new releases, or you want to give some feedback, then the mailing lists may be of interest to you:
it: Se ti piace mtpaint e vuoi tenerti aggiornato sulle nuove versioni, o inviare qualche riscontro, allora la mailing list può interessarti.

en: Image
it: Immagine

en: Image Blue
it: Blu immagine

en: Image Green
it: Verde immagine

en: Image Red
it: Rosso immagine

en: Index
it: Indice

en: Indexed Colours To Use
it: Scala di colori da usare

en: Indexed Palette
it: Scala di colore

en: Information
it: Informazioni

en: Initial Channel State
it: Stato iniziale canale

en: Inner radius
it: Raggio interno

en: Interface
it: Interfaccia

en: Invalid channel file.
it: Canale file non valido

en: Invalid palette file
it: File della tavolozza non valido

en: Inverse
it: Inverso

en: Invert
it: Inverti

en: Inverted
it: Invertito

en: Italian
it: Italiano

en: Italian - Angelo Gemmi
it: Italiano - Angelo Gemmi

en: JPEG Save Quality (100=High)
it: Qualità di salvataggio JPEG (100=alta)

en: JPEG2000 Compression (0=Lossless)
it: Compressione JPEG2000 (0=senza perdita)

en: Japanese
it: Giapponese

en: Japanese - Norihiro YONEDA
it: Giapponese - Norihiro YONEDA

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Kuwahara-Nagao Blur
it: Sfocatura di Kuwahara-Nagao

en: Kuwahara-Nagao Filter
it: Filtro Kuwahara-Nagao

en: Language
it: Lingua

en: Largest (Linf)
it: Il più larga (Linf)

en: Lasso Selection
it: Selezione laccio

en: Layer
it: Livello

en: Layer Name
it: Nome livello

en: Layers
it: Livelli

en: Length
it: Lunghezza

en: Length/Split
it: Lunghezza/Dividi

en: Length/Sum
it: Lunghezza / Somma

en: Level
it: Livello

en: Lighten
it: Schiarisci

en: Limit
it: Limite

en: Linear
it: Lineare

en: Load Channel
it: Carica Canale

en: Load First Frame
it: Carica il primo fotogramma

en: Load Frames
it: Carica fotogrammi

en: Load Image File
it: Carica File Immagine

en: Load Palette File
it: Carica tavolozza file

en: Load into Layers
it: Carica nei livelli

en: Loading %s image
it: Caricamento %s immagine

en: Location of Handbook index
it: Locazione dell'indice del manuale

en: Lose Changes
it: Non salvare le modifiche

en: Lower
it: Porta giù

en: Luminance
it: Luminanza

en: Make Selection
it: Crea selezione

en: Mark Tyler - Original author and maintainer up to version 3.00, occasional contributor thereafter.
it: Mark Tyler - autore originale e gestore fino alla versione 3.00, occasionalecontributore dopo questa versione

en: Mask
it: Maschera

en: Max Pan Window Size
it: Dimensioni massime della finestra panoramica

en: Max memory used for undo (MB)
it: Memoria massima in uso per annullamenti

en: Max threads (0 to autodetect)
it: Numero massimo di thread (0 per rilevarli in automatico)

en: Max undo levels
it: Massimi livelli di annullamento

en: Max-Min Quantize (best for small palettes and dithering)
it: Quantizza massimo-minimo (migliore per piccole tavolozze e retinatura)

en: Memory
it: Memoria

en: Minimum grid zoom
it: Zoom minimo griglio

en: Mirror
it: Rispecchia

en: Mirror tile
it: Rispecchia piastrella

en: Modified
it: Modificato

en: Morphological
it: Morfologico

en: Mouse Scroll Wheel = Zoom
it: Rotellina di scorrimento del mouse=Zoom

en: Mouse cursor = Tool
it: Cursore mouse = Strumento

en: Mouse shortcuts
it: Scorciatoie da mouse

en: Multiply
it: Moltiplica

en: Name
it: Nome

en: Nearest Neighbour
it: Più vicino

en: New
it: Nuovo

en: New Directory
it: Nuova cartella

en: New Image
it: Nuova immagine

en: New Layer
it: Nuovo livello

en: New geometry is the same as now - nothing to do.
it: La nuova geometria è la stessa attuale - nessuna trasformazione effettuata

en: New image sets zoom to 100%
it: La nuova immagine imposta lo zoom al 100%

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Normalize
it: Normalizza

en: Not enough memory to create clipboard
it: Memoria insufficiente per creare gli appunti

en: Oblique
it: Obliquo

en: Off
it: Disattivato

en: Offset
it: Spostamento

en: One or more of the image layers has not been saved.  You must save each image individually before saving the layers text file in order to load this composite image in the future.
it: Uno o più livelli dell'immagine non sono stati salvati. Devi salvare ogni immagine individualmente prima di salvare il file di testo coi livelli per caricare questa imagine composita in futuro

en: One or more of the layers contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
it: Uno o più livelli contengono modifiche che non sono state salvate. Vuoi davvero non tenere traccia di queste modifiche?

en: Opacity
it: Opacità

en: Opacity Mode
it: Modalità opacità

en: Opaque
it: Opaco

en: Optimize alpha chequers
it: Ottimizza scacchiera di trasparenza

en: Origin
it: Origine

en: Original
it: Originale

en: Orphans
it: Orfani

en: Outer radius
it: Raggio esterno

en: Outline Selection
it: Contorna selezione

en: Output Files
it: File di destinazione

en: Output path
it: Percorso di destinazione

en: PNG Compression (0=None)
it: Compressione PNG (0=Nessuna)

en: PNN Quantize (slow, better quality)
it: Quantizza PNN (lento, qualità superiore)

en: Paint
it: Disegno

en: Palette
it: Tavolozza

en: Palette Editor
it: Modifica tavolozza

en: Palette Shifter
it: Cicla tavolozza

en: Pan Window
it: Finestra panoramica

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Text
it: Incolla testo

en: Paths
it: Percorsi

en: Pattern Chooser
it: Selezionatore motivi

en: Pick Gradient
it: Seleziona gradiente

en: Pixel [I] {RGB}
it: Pixel

en: Place Gradient
it: Applica gradiente

en: Play
it: Riproduci

en: Please Wait ...
it: Attendere prego ...

en: Points:
it: Punti

en: Polish
it: Polacco

en: Polish - Bartosz Kaszubowski, LucaS
it: Polacco - Bartosz Kaszubowski, LucaS

en: Polygon Selection
it: Selezione poligonale

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Portuguese (Brazilian)
it: Portoghese (Brasiliano)

en: Portuguese - Israel G. Lugo, Tiago Silva
it: Portoghese - Israel G. Lugo, Tiago Silva

en: Position
it: Posizione

en: Positions
it: Posizioni

en: Posterize
it: Posterizza

en: Posterize type
it: Tipo di posterizzazione

en: Preferences
it: Preferenze

en: Pressure
it: Pressione

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview opacity
it: Anteprima opacità

en: Progress bar silence limit
it: Limite della barra d'avanzamento

en: Projection to A->B
it: Proiezione ad A->B

en: Protect details
it: Proteggi dettagli

en: Q key quits mtPaint
it: Il tasto Q chiude Mtpaint

en: RGB Cube
it: Cubo RGB

en: Radial
it: Radiale

en: Radius
it: Raggio

en: Raise
it: Porta sù

en: Range
it: Gamma

en: Raw frames
it: Fotogrammi grezzi

en: Read 16-bit TGAs as 5:6:5 BGR
it: Leggi TGA a 16 bit come BGR 5:6:5

en: Recently Used Files
it: File aperti di recente

en: Red
it: Rosso

en: Redo
it: Ripristina

en: Reduce colour bleed
it: Riduci trasparenza colore

en: Relative scale
it: Scala relativa

en: Remove
it: Rimuovi

en: Rename
it: Rinomina

en: Repeat
it: Ripeti

en: Repeat length
it: Ripeti lunghezza

en: Reset
it: Resetta

en: Resize Canvas
it: Ridimensiona tela

en: Respect opacity mode
it: Preserva opacità

en: Reverse
it: Inverti

en: Reverse Order
it: Ordine inverso

en: Rotate Selection Anti-Clockwise
it: Ruota selezione in senso antiorario

en: Rotate Selection Clockwise
it: Ruota selezione in senso orario

en: Rotating
it: Rotazione

en: Rounded
it: Arrotondato

en: Russian
it: Russo

en: Russian - Sergey Irupin, Dmitry Groshev
it: Russo - Sergey Irupin, Dmitry Groshev

en: Saturate More
it: Più saturato

en: Saturation
it: Saturazione

en: Save
it: Salva

en: Save Channel
it: Salva canale

en: Save Composite Image
it: Salva immagine composita

en: Save Image File
it: Salva File Immagine

en: Save Layer Files
it: Salva livelli del file

en: Save Palette File
it: Salva tavolozza file

en: Saving %s image
it: Salvataggio %s immagine

en: Scale
it: Scala

en: Scale Canvas
it: Scala tela

en: Scaling Image
it: Scalatura immagine

en: Scattered (effect)
it: Diffuso (effetto)

en: Screen
it: Scherma

en: See 'Credits' section for a list of the authors.
it: Vedi la sezione 'Riconoscimenti' per una lista degli autori.

en: Select Browser Program
it: Seleziona il browser

en: Select Clipboard File
it: Seleziona il file dagli appunti

en: Select Default Palette
it: Seleziona la tavolozza predefinita

en: Select Default Patterns File
it: Seleziona il file coi motivi predefiniti

en: Select Default Theme File
it: Seleziona il file del tema preimpostato

en: Select Directory
it: Seleziona cartella

en: Select Handbook Index File
it: Seleziona indice del manuale

en: Select preferred language translation
    
    You will need to restart mtPaint
    for this to take full effect
it: Seleziona la tua lingua preferita
    
    Devi riavviare mtpaint perché questo cambiamento divenga effettivo

en: Selection
it: Selezione

en: Selection Geometry
it: Seleziona geometria

en: Selection nudge pixels
it: Sposta pixel nella selezione

en: Selective error propagation
it: Diffusione d'errore selettiva

en: Separate/Split
it: Separa/Dividi

en: Separate/Sum
it: Separa/Somma

en: Set
it: Imposta

en: Set Key Frame
it: Imposta fotogramma chiave

en: Set Palette Size
it: Imposta dimensioni tavolozza

en: Set blend A to B
it: Imposta trasparenza A a B

en: Set colour A radius B
it: Imposta colore A con raggio B

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings Toolbar
it: Barra impostazioni

en: Sharper image reduction
it: Netta riduzione immagine

en: Show Detail
it: Mostra dettagli

en: Show Hidden Files
it: Mostra file nascosti

en: Show all layers in main window
it: Mostra tutti i livelli nella finestra principale

en: Shuffle
it: Mix

en: Simplified Chinese - Cecc
it: Cinese semplificato - Cecc

en: Size
it: Dimensione

en: Skew
it: Deforma

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovak - Jozef Riha
it: Slovacco - Jozef Riha

en: Smart grid
it: Gliglia intelligente

en: Smooth
it: Liscia

en: Smudge
it: Sfuma

en: Smudge settings
it: Impostazioni sfumino

en: Soft Light
it: Basse luci

en: Sort Palette Colours
it: Ordina colori tavolozza

en: Source
it: Fonte

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Spanish - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme
it: Spagnolo - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme

en: Sphere
it: Sfera

en: Square
it: Quadrato

en: Start
it: Avvia

en: Start Index
it: Inizio scala

en: Start frame
it: Fotogramma iniziale

en: Status Bar
it: Barra di stato

en: Straight Line
it: Linea retta

en: Strongly
it: Forte

en: Style
it: Stile

en: Sum (L1)
it: Somma

en: Swedish
it: Svedese

en: Swedish - Daniel Nylander, Daniel Eriksson
it: Svedese - Daniel Nylander, Daniel Eriksson

en: TGA RLE Compression
it: Compressione TGA RLE

en: Tablet
it: Tavoletta

en: Taiwanese Chinese - Wei-Lun Chao
it: Cinese di Taiwan - Wei-Lun Chao

en: Test Area
it: Area di prova

en: Text
it: Testo

en: The animation is too long to load all of it into layers.
it: L'animazione è troppo lunga per caricarla in tutti i suoi livelli

en: The file import library had to terminate due to a problem with the file (possibly corrupt image data or a truncated file). I have managed to load some data as the header seemed fine, but I would suggest you save this image to a new file to ensure this does not happen again.
it: Il processo d'importazione è stato interrotto a causa di problemi col file alcuni dati come l'intestazione sembravano integri, ma suggerirei di salvare questa immagine in un nuovo file, per esser certi che ciò non avvenga ancora.

en: The following people (in alphabetical order) have contributed directly to the project, and are therefore worthy of gracious thanks for their generosity and hard work:
it: Le seguenti persone (in ordine alfabetico) hanno contribuito direttamente al progetto, e sono pertanto meritevoli di un sentito ringraziamento per la loro generosità e duro lavoro

en: The image is too large for this rotation.
it: L'immagine è troppo grande per questa rotazione.

en: The image is too large to transform.
it: l'immagine è troppo grande per trasformarla

en: The operating system cannot allocate the memory for this operation.
it: Il sistema operativo non può allocare memoria per questa operazione

en: The palette contains %i colours that have identical RGB values.  Do you really want to merge them into one index and realign the canvas?
it: La tavolozza contiene %i colori che hanno identici valori RGB. Vuoi davvero fonderli in uno e riallineare le tele?

en: The palette does not contain 2 colours that have identical RGB values
it: La tavolozza non contiene 2 colori che abbiano gli stessi valori RGB

en: There is full documentation of mtPaint's features contained in a handbook.  If you don't already have this, you can download it from the mtPaint website.
it: esiste una documentazione completa delle funzioni di mtPaint, contenuta in un manuale.Se non l'hai già, puoi scaricarlo dal sito di mtPaint.

en: There was a problem running the HTML browser.  You need to set the correct program name in the Preferences window.
it: C'è stato un problema nell'avviare il browser HTML. Devi impostare il nome correttodel programma nella finestra delle preferenze

en: There were no unused colours to remove!
it: Non ci sono colori inutilizzati da rimuovere!

en: This canvas/palette contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
it: Questa tela / tavolozza contiene modifiche che non sono state salvate. Vuoi davvero perdere questi cambiamenti?

en: This is a multipage %s file.
it: Questo è un file %s multipagina

en: This is an animated %s file.
it: Questo è un file %s animato

en: Threshold
it: Soglia

en: Threshold Channel
it: Canale soglia

en: Tile
it: Piastrella

en: Tile
it: Piastrella

en: Tile grid
it: Griglia piastrella

en: Tile height
it: Altezza piastrella

en: Tile width
it: Larghezza piastrella

en: Tint +-
it: Colore +-

en: Tint Mode
it: Modalità colore

en: To
it: A

en: Tool Variable
it: Variabili del dispositivo

en: Total layer memory usage
it: Memoria totale in uso

en: Total memory for main + undo images
it: Memoria totale per l'applicazione principale + annullamenti immagini

en: Tracing Image
it: Tracciatura immagine

en: Transform Colour
it: Trasforma colore

en: Translations
it: Traduzioni

en: Transparency index
it: Indice Trasparenza

en: Transparent
it: Trasparente

en: Transparent Colour
it: Colore trasparente

en: Truncate palette
it: Tronca tavolozza

en: Truncated
it: Troncato

en: Turkish
it: Turco

en: Turkish - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz
it: Turco - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz

en: Type
it: Tipo

en: Unable to create directory
it: Impossibile creare cartella

en: Unable to create output directory
it: Impossibile creare la cartella di destinazione

en: Unable to delete
it: Impossibile eliminare

en: Unable to explode frames
it: Impossibile esplodere fotogrammi

en: Unable to export ASCII file
it: Impossibile esportare in file ASCII

en: Unable to export undo images
it: Impossibile esportare immagini annullate

en: Unable to load clipboard
it: Impossibile caricare gli appunti

en: Unable to load file
it: Impossibile caricare il file

en: Unable to rename
it: Impossibile rinominare

en: Unable to save clipboard
it: Impossibile salvare gli appunti

en: Unable to save file: %s
it: Impossibile salvare file: %s

en: Unable to save image
it: Impossibile salvare l'immagine

en: Unchanged
it: Immutato

en: Undo
it: Annulla

en: Undo / Redo
it: Annulla / Ripristina

en: Undo / Redo / Max levels used
it: Annulla / Ripristina / Livello massimo di annullamenti

en: Undoable
it: Annullabile

en: Undoable image loading
it: Caricamento in corso d'immagine annullabile

en: Unique RGB pixels
it: Pixel unici RGB

en: Unsharp Mask
it: Maschera sfocata

en: Unsupported file format
it: Formato file non supportato

en: Untitled
it: Senza nome

en: Unused
it: Inutilizzato

en: Up
it: Sù

en: Use Current Palette
it: Usa la tavolozza corrente

en: Use gamma correction by default
it: Usa correzione gamma come impostazione predefinita

en: Use menu icons
it: Usa icone menu

en: Value
it: Valore

en: Vertical
it: Verticale

en: View Animation
it: Vedi animazione

en: Void
it: Vuoto

en: Warning
it: Attenzione!

en: Weakly
it: Debole

en: Width
it: Larghezza

en: Width
it: Larghezza

en: Write TGAs in bottom-up row order
it: Scrivi TGA dal basso in alto

en: Wu Quantize (fast)
it: Quantizza Wu (veloce)

en: XBM X hotspot
it: Punto d'ascissa (x) XBM

en: XBM Y hotspot
it: Punto d'ordinata (y) XBM

en: Xiaolin Wu - Wrote the Wu quantizing method - see wu.c for more information.
it: Xiaolin Wu - ha  scritto il metodo di quantizzazione Wu - vedi wu.c per ulteriori informazioni.

en: YES
it: SÌ

en: Yes
it: Sì

en: You are trying to save an %s file with a palette of more than %d colours.  Either use another format or reduce the palette to %d colours.
it: Si sta tentando di salvare un file %s con una tavolozza di più di %d colori utilizzare un altro formato o ridurre la tavolozza a %d colori

en: You are trying to save an %s image to an %s file which is not possible.  I would suggest you save with a PNG extension.
it: Si sta tentando di salvare un immagine %s su un file %s per il quale l'operazione non è permessa. Suggerisco di salvare con estensione png

en: You can fixate the X/Y co-ordinates while moving the mouse:
it: È possibile fissare le coordinate X / Y mentre si sposta il mouse:

en: You cannot add any more layers.
it: Non puoi aggiungere più livelli

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window for this operation.
it: Non hai abbastanza memoria assegnata nella finestra delle preferenze per questa operazione

en: You must have 16 or fewer palette colours to export ASCII art.
it: Devi avere 16 colori o di meno per l'esportazione in ASCII art.

en: You must have at least 2 layers to create an animation
it: Devi avere almeno due livelli per creare un'animazione

en: You must save at least one frame to create an animated GIF.
it: Devi salvare almeno un fotogramma per creare un'animazione GIF

en: You must save your layers file before creating an animation
it: Devi salvare il tuo file coi livelli prima di creare un'animazione

en: You must select at least one directory to search for fonts.
it: Devi selezionare almeno una cartella in cui cercare caratteri

en: indexed
it: Indicizzato

en: mtPaint 3.51 - Copyright (C) 2004-2021 The Authors
it: mtPaint 3.51 - Copyright (C) 2004-2021 Gli autori

en: mtPaint is a simple GTK+1/2/3 painting program designed for creating icons and pixel based artwork. It can edit indexed palette or 24 bit RGB images and offers basic painting and palette manipulation tools. It also has several other more powerful features such as channels, layers and animation. Due to its simplicity and lack of dependencies it runs well on GNU/Linux, Windows and older PC hardware.
it: mtPaint è un semplice programma di disegno  (GTK 1/2) progettato per la creazione di icone ed arte pixellistica. Può modificare tavolozze indicizzate o immagini a 24 bit RGB ed offre strumenti di base per il disegno e la manipolazione di tavolozze. Ha anche diverse altre caratteristiche più avanzate come i canali, i livelli e l'animazione. In virtù della sua semplicità e mancanza di dipendenze, può essere eseguito su ogni sistema GNU/Linux, Windows e sui PC datati.

en: mtPaint is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
it: mtPaint è distribuito con la speranza che sia utile, ma SENZA ALCUNA GARANZIA; senza neppure la garanzia implicita di COMMERCIABILITÀ o IDONEITÀ PER UNO SCOPO PARTICOLARE. Vedi la GNU General Public License per maggiori dettagli

en: mtPaint is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
it: mtPaint è software libero; puoi redistribuirlo e/o modificarlo secondo i termini della GNU General Public License come pubblicato dalla Free Software Foundation; o della versione 3 della licenza, o (a tua discrezione) di ogni successiva versione.

en: mtPaint is maintained by Dmitry Groshev.
it: mtPaint è mantenuto da Dmitry Groshev.
