ROX-Filer 2.10.0 - en to it translation catalogue (840 entries)

en: 
    
    Note: If this is a computer program which you want to run, you need to set the execute bit by choosing Permissions from the File menu.
it: 
    
    Nota: se è un programma che si desidera eseguire, è necessario renderlo eseguibile selezionando «Permessi» dal menù «File».

en: 
    Asking child process to terminate...
it: 
    Chiedo al processo figlio di terminare...

en: 
    Process terminated.
it: 
    Processo terminato.

en: 
    Trying to KILL run-away process...
it: 
    Invio il segnale KILL al processo fuori controllo...

en:  (%u hidden)
it:  (%u nascosti)

en:  and
it:  e

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete it?
it:  influenzerà alcuni elementi della bacheca o del pannello. Eliminarlo veramente?

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete them?
it:  influenzerà alcuni elementi della bacheca o del pannello. Eliminarli veramente?

en: !%s
    Failed to copy '%s'
it: !%s
    Copia di «%s» fallita

en: !%s
    Failed to move %s as %s
it: !%s
    Spostamento di %s in %s fallito

en: !%s
    Mount failed
it: !%s
    Montaggio fallito

en: !%s
    Unmount failed
it: !%s
    Smontaggio fallito

en: !%s
    eject failed
it: !%s
    Espulsione fallita

en: !'%s' is a symbolic link
it: !«%s» è un collegamento simbolico

en: !ERROR: Can't copy object into itself
it: !ERRORE: impossibile copiare l'oggetto su se stesso

en: !ERROR: Can't move/rename object into itself
it: !ERRORE: impossibile spostare o rinominare l'oggetto su se stesso

en: !ERROR: Destination already exists, but is not a directory
it: !ERRORE: la destinazione esiste già, ma non è una directory

en: !Invalid find condition - change it and try again
it: !Condizione di ricerca non valida: cambiarla e riprovare

en: !Invalid mode command - change it and try again
it: !Comando non valido: cambiarlo e riprovare

en: !Invalid type - change it and try again
it: !Tipo non valido: cambiarlo e riprovare

en: !No mount points selected!
it: !Nessun punto di montaggio selezionato!

en: %d directories could not be migrated
it: %d directory non possono essere trasferite

en: %d items
it: %d elementi

en: %d names matched, but the results were all the same
it: %d nomi corrispondono, ma i risultati erano gli stessi

en: %s '%s'
it: %s «%s»

en: %s (for '%s')
it: %s (per «%s»)

en: %s not accessable
it: «%s» non è accessibile

en: %s on %d items
it: %s su %d elementi

en: %s total, %s used, %s free (%.1f %%)
it: %s totale, %s usati, %s liberi (%.1f %%)

en: %s: no handler for %s
it: %s: nessun handler per %s

en: %u selected (%s)
it: %u selezionati (%s)

en: '
    Done
it: '
    Fatto

en: '
    Total: %s (
it: '
    Totale: %s (

en: '%s' is no longer a symlink
it: «%s» non è più un collegamento simbolico

en: '%s' is not a valid URI
it: «%s» non è un URI valido

en: '%s' isn't a directory
it: «%s» non è una directory

en: '(seems to be mounted now anyway)
it: '(ora sembra montato)

en: '(while checking '%s')
it: '(durante il controllo di «%s»)

en: 'Changing permissions of '%s'
it: 'Modifica dei permessi di «%s» in corso.

en: 'Changing type of '%s' to '%s'
it: 'Modifica del tipo di file da «%s» a «%s» in corso.

en: 'Copying %s as %s
it: 'Copia di %s come %s in corso.

en: 'Deleting '%s'
it: 'Eliminazione di «%s» in corso.

en: 'Directory '%s' deleted
it: 'Directory «%s» eliminata

en: 'Eject '%s'
it: 'Espulsione di «%s» in corso.

en: 'Linking %s as %s
it: 'Collegamento di %s in %s in corso.

en: 'Mounting %s
it: 'Montaggio di %s in corso.

en: 'Moving %s as %s
it: 'Spostamento di %s in %s in corso.

en: 'Non-regular file '%s' not changed
it: 'Il file non regolare·«%s»·non è stato cambiato

en: 'Not changing type of directory '%s'
it: 'Non cambiare il tipo di directory «%s»

en: 'Trying copy anyway...
it: 'Provo comunque a copiare...

en: 'Trying move anyway...
it: 'Provo comunque a spostare...

en: 'Unmounting %s
it: 'Smontaggio di %s in corso.

en: (Small Icons):
it: (icone piccole):

en: (bad utf-8)
it: (errato utf-8)

en: (click to set)
it: (fare clic per impostare)

en: (saving disabled by CHOICESPATH)
it: (salvataggio disabilitato da CHOICESPATH)

en: (use default)
it: (usa il valore predefinito)

en: , going
it: , con andamento

en: <b>Contents indicate...</b>
it: <b>Il contenuto sembra essere:</b>

en: <b>Panel style</b>
it: <b>Stile del pannello</b>

en: <b>Permissions</b>
it: <b>Permessi</b>

en: <b>Position</b>
it: <b>Posizione</b>

en: <b>Save display settings for directory</b>
it: <b>Salva le impostazioni di visualizzazione per la directory</b>

en: <b>When all directories are closed</b>
it: <b>Quando tutte le directory sono chiuse</b>

en: <missing label>
it: <etichetta mancante>

en: <nothing yet>
it: <ancora nulla>

en: <nothing>
it: <nessuna>

en: <u>Quick Start</u>
    Just put the name of the file you're looking for in single quotes:
    <b>'index.html'</b> (to find a file called 'index.html')
    
    <u>Examples</u>
    <b>'*.htm', '*.html'</b> (finds HTML files)
    <b>IsDir 'lib'</b> (finds directories called 'lib')
    <b>IsReg 'core'</b> (finds a regular file called 'core')
    <b>! (IsDir, IsReg)</b> (is neither a directory nor a regular file)
    <b>mtime after 1 day ago and size > 1Mb</b> (big, and recently modified)
    <b>'CVS' prune, isreg</b> (a regular file not in CVS)
    <b>IsReg system(grep -q fred "%")</b> (contains the word 'fred')
    
    <u>Simple Tests</u>
    <b>IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket, IsDoor</b> (types)
    <b>IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable</b> (permissions)
    <b>IsEmpty, IsMine</b>
    A pattern in single quotes is a shell-style wildcard pattern to match. If it
    contains a slash then the match is against the full path; otherwise it is
    against the leafname only.
    
    <u>Comparisons</u>
    <b>&lt;, &lt;=, =, !=, &gt;, &gt;=, After, Before</b> (compare two values)
    <b>5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb</b> (file sizes)
    <b>2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence</b> (times)
    <b>atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks</b> (values)
    
    <u>Specials</u>
    <b>system(command)</b> (true if 'command' returns with a zero exit status;
    a % in 'command' is replaced with the path of the current file)
    <b>prune</b> (false, and prevents searching the contents of a directory).
it: <u>In breve</u>
    Basta mettere il nome del file che si cerca tra due apici singoli:
    <b>'index.html'</b> (per cercare un file di nome «index.html»)
    
    <u>Esempi</u>
    <b>'*.htm', '*.html'</b> (trova file HTML)
    <b>IsDir 'lib'</b> (trova la directory di nome «lib»)
    <b>IsReg 'core'</b> (trova il file regolare di nome «core»)
    <b>! (IsDir, IsReg)</b> (né una directory, né un file regolare)
    <b>mtime after 1 day ago and size > 1Mb</b> (grande e modificato di recente)
    <b>'CVS' prune, isreg</b> (file regolare non in «CVS»)
    <b>IsReg system(grep -q fred "%")</b> (file regolare contenente la parola «fred»)
    
    <u>Condizioni semplici</u>
    <b>IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket, IsDoor</b> (tipi)
    <b>IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable</b> (permessi)
    <b>IsEmpty, IsMine</b>
    Un modello in apici singoli corrisponde a un modello con metacaratteri in stile shell.
    Se il modello contiene una barra, la corrispondenza è sul percorso completo;
    altrimenti è solo sul nome.
    
    <u>Confronti</u>
    <b>&lt;, &lt;=, =, !=, &gt;, &gt;=, After, Before</b> (confronta 2 valori)
    <b>5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb</b> (dimensioni dei file)
    <b>2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence</b> (tempi)
    <b>atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks</b> (valori)
    
    <u>Speciali</u>
    <b>system(comando)</b> (vero se lo stato di uscita di «comando» è zero;
    un % in «comando» viene sostituito dal percorso del file corrente)
    <b>prune</b> (impedisce la ricerca del contenuto di una directory).

en: ?'%s' already exists - %s?
it: ?«%s» esiste già: %s?

en: ?'%s' already exists - overwrite?
it: ?«%s» esiste già: sovrascrivere?

en: ?Another search?
it: ?Un'altra ricerca?

en: ?Change contents of '%s'?
it: ?Cambiare il contenuto di «%s»?

en: ?Change permissions of '%s'?
it: ?Cambiare i permessi di «%s»?

en: ?Change type of '%s'?
it: ?Cambiare il tipo di file di «%s»?

en: ?Check '%s'?
it: ?Controllare «%s»?

en: ?Copy %s as %s?
it: ?Copiare %s come %s?

en: ?Count contents of %s?
it: ?Calcolare il contenuto di %s?

en: ?Delete %s'%s'?
it: ?Eliminare %s«%s»?

en: ?Eject '%s'?
it: ?Espellere «%s»?

en: ?Link %s as %s?
it: ?Collegare %s come %s?

en: ?Mount %s?
it: ?Montare %s?

en: ?Move %s as %s?
it: ?Spostare %s in %s?

en: ?Unmount %s?
it: ?Smontare %s?

en: A
it: T

en: A file called '%s' already exists
it: Un file di nome «%s» esiste già

en: A file called '%s' already exists. Aborting bulk rename.
it: Un file di nome «%s» esiste già. La rinominazione multipla viene interrotta.

en: A run action already exists and is quite a big program - are you sure you want to delete it?
it: Un'azione esiste già ed è un programma. Eliminarla veramente?

en: About ROX-Filer...
it: Informazioni su ROX-Filer

en: Access time:
it: Ultimo accesso:

en: Action
it: Azione

en: Action windows
it: Finestre d'azione

en: Action windows appear when you start a background
    operation, such as copying or deleting some files.
it: Le finestre d'azione appaiono quando inizia un'operazione in background,
    come la copia o l'eliminazione dei file.

en: Add New Bookmark
it: Aggiungi un nuovo segnalibro

en: Add Panel
it: Aggiungi pannello

en: Add the file and image filenames to your personal list. The setting will be lost if the image or the file is moved.
it: Aggiunge il file e il nome dell'immagine alla lista personale. L'impostazione viene persa se il file o l'immagine vengono spostati.

en: All,
it: Tutti,

en: Allow dragging to icons in filer windows
it: Permettere il trascinamento delle icone del filer

en: Also change contents of subdirectories
it: Cambia anche il contenuto delle sottodirectory

en: Also change contents of subdirectories.
it: Cambia anche il contenuto delle sottodirectory.

en: Always resize
it: Ridimensionare sempre

en: An item must be unlocked before it can be removed.
it: Un elemento deve essere sbloccato prima di essere rimosso.

en: Any files placed in your Templates directories will appear on the `New' menu. Choosing one of them will make a copy of it as the new file.
    
    The following directories contain templates:
    
    %s
    %s
it: Ogni file della directory «Templates» appare nel menù «Nuovo». Selezionandone uno, viene creato un nuovo file copiandolo da quello selezionato.
    
    Le seguenti directory contengono i template:
    
    %s
    %s

en: App dir
it: Dir app

en: Appearance
it: Aspetto

en: Applet quit without ever creating a widget!
it: L'applet è terminata senza aver mai creato un widget.

en: Application directory:
it: Directory applicativa:

en: Application:
    This is an application directory - you can run it as a program, or open it (hold down Shift while you open it). Most applications provide their own help here, but this one doesn't.
it: Applicazione:
    questa è una directory applicativa, è possibile eseguirla come se fosse un programma o aprirla come una directory (tenendo premuto il tasto «Shift» mentre si tenta di aprirla). Molte applicazioni forniscono qui il loro aiuto, ma questa no.

en: Applications in this panel have just an image, everything else has both an image and text.
it: Le applicazioni in questo pannello hanno solo un'immagine, tutto il resto ha sia l'immagine che il testo.

en: Apply
it: Applica

en: Are you sure you want to open %d windows?
it: Aprire veramente %d finestre?

en: Are you sure you want to remove this panel from the desktop?
it: Rimuovere veramente questo pannello dal desktop?

en: Arguments to pass (for executables):
it: Argomenti da passare (per gli eseguibili):

en: Ask
it: Chiedi

en: Ask the window manager not to cover this panel when maximising windows, otherwise leave just 2 pixels at the edge of the screen to allow auto-raising. Some window managers may not honour this setting.
it: Chiede al window manager di non coprire questo pannello quando le finestre sono massimizzate. Se disattivato, il filer chiede di lasciare scoperti un paio di pixel dal bordo dello schermo, in modo da permettere il sollevamento automatico. Alcuni window manager potrebbero non rispettare questa impostazione.

en: Attempt to invoke unknown SOAP method '%s'
it: È stato invocato un metodo SOAP sconosciuto «%s»

en: Attempt to read an XML file as a text file. File '%s' may be corrupted.
it: Si prova a leggere un file XML come file di testo. Il file «%s» potrebbe essere danneggiato.

en: Auto-resize filer windows
it: Ridimensionamento automatico delle finestre

en: Auto-start (Quiet) these actions
it: Eseguire automaticamente queste azioni

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic size mode
it: Modalità di ridimensionamento automatico

en: Automatic small icons:
it: Icone automaticamente piccole:

en: Backdrop...
it: Sfondo...

en: Background:
it: Sfondo:

en: Beep if Tab-completion fails
it: Segnale acustico se il completamento con il «Tab» fallisce

en: Beep if there are several matches
it: Segnale acustico se esistono più corrispondenze

en: Behaviour
it: Comportamento

en: Bigger Icons
it: Icone enormi

en: Binary compatibility
it: Compatibilità binaria

en: Blackbox root menus hack
it: Compatibilità con Blackbox

en: Blackbox, Fluxbox and similar window managers do not yet work well with the ROX-Filer pinboard. This option enables some workarounds. These window managers are expected to change their behaviour in new versions so that this isn't necessary.
it: Blackbox, Fluxbox e altri window manager simili non funzionano ancora correttamente con la bacheca di ROX-Filer. Questa opzione abilita una soluzione al problema. Ci si aspetta che questi window manager cambino comportamento nella prossima versione e così questa opzione non sarà più necessaria.

en: Blank file
it: File vuoto

en: Block device:
it: Device a blocchi:

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Bookmarks menu
it: Menù segnalibri

en: Both a panel and a pinboard are shown.
it: Viene mostrato sia il pannello che la bacheca.

en: Bottom
it: In basso

en: Bottom edge
it: In basso

en: Bottom margin
it: Margine in basso

en: Brief
it: Breve

en: Broken symlink (or you don't have permission to follow it): %s
it: Collegamento simbolico interrotto (o non ci sono i permessi per seguirlo): %s

en: Bulk rename files
it: Rinominazione multipla dei file

en: Can't access '%s':
    %s
it: Impossibile accedere a «%s»:
    %s

en: Can't bookmark non-local directories like '%s'
it: Impossibile aggiungere nei segnalibri directory non locali come «%s»

en: Can't bookmark non-local resource '%s'
it: Impossibile aggiungere nei segnalibri la risorsa non locale «%s»

en: Can't delete '%s':
    %s
it: Impossibile eliminare «%s»:
    %s

en: Can't delete thumbnails in %s:
    %s
it: Impossibile eliminare le miniature in %s:
    %s

en: Can't get data from remote machine (application/octet-stream not provided)
it: Impossibile ottenere i dati dalla macchina remota (application/octet-stream non fornito)

en: Can't open directory: %s
it: Impossibile aprire la directory: %s

en: Can't remove %s: %s
it: Impossibile eliminare %s: %s

en: Can't stat directory: %s
it: Impossibile effettuare stat sulla directory: %s

en: Cancel
it: Annulla

en: Capitalised names first (for sort by name)
it: I nomi maiuscoli prima (nell'ordinamento per nome)

en: Centre
it: Centra

en: Centre the image without scaling it
it: Centra l'immagine senza ridimensionarla

en: Change at:
it: Cambiare con:

en: Change contents of subdirectories
it: Cambia anche il contenuto delle sottodirectory

en: Change icon size
it: Cambia le dimensioni delle icone

en: Change permissions reference
it: Guida alla modifica dei permessi

en: Change sort criteria
it: Cambia i criteri di ordinamento

en: Change time:
it: Ultimo cambiamento:

en: Change to home directory
it: Va nella directory home

en: Change to parent directory
it: Va nella directory genitore

en: Changes here take effect the next time the filer is run.
it: Le modifiche avranno effetto al prossimo riavvio del filer.

en: Changing the size of the icons or which details are displayed will resize the window for you.
it: Cambiando le dimensioni delle icone o i dettagli da visualizzare, la finestra viene ridimensionata.

en: Character device:
it: Device a caratteri:

en: Choices have been moved from 
    %s
     to the new location 
    %s
    %s
it: Choices è stato spostato da
    %s
    alla nuova posizione
    %s
    %s

en: Choices saving is disabled by CHOICESPATH variable
it: Il salvataggio delle preferenze è disabilitato dalla variabile CHOICESPATH

en: Choices will be saved as:
    %s
it: Le preferenze vengono salvate in:
    %s

en: Choose a style and drag an image in:
it: Scegliere uno stile e trascinare dentro un'immagine:

en: Choose between the fast or slow method of scaling backdrop images.  The slow method can give better results.
it: Sceglie tra il metodo veloce e lento per scalare le immagini. Quello lento dà risultati migliori.

en: Clear Selection
it: Annulla la selezione

en: Clicking on an item opens it with this on. Hold down Control to select the item instead. If off, clicking once selects an item; double click to open things.
it: Se attivata, un singolo clic su un elemento lo apre. Tenere premuto «Ctrl» per selezionarlo. Se disattivata, un singolo clic seleziona l'elemento, mentre un doppio clic lo apre.

en: Clicking the icon opens:
it: Facendo clic sull'icona viene aperto:

en: Clicking with mouse button 1 (usually the left button) opens a directory in a new window with this turned on. Clicking with the button-2 (middle) will reuse the current window.
it: Facendo clic con il pulsante 1 del mouse (solitamente quello sinistro) viene aperta la directory in una nuova finestra. Facendo clic con il pulsante 2 (quello centrale) viene invece usata la finestra corrente.

en: Close
it: Chiudi

en: Close Window
it: Chiudi finestra

en: Close filer window
it: Chiude la finestra del filer

en: Coarse
it: Grosso

en: Colour files based on their types
it: Colorare i file in base al tipo

en: Colours
it: Colori

en: Command:
it: Comando:

en: Comment
it: Commento

en: Compatibility
it: Compatibilità

en: Compiled with GTK version %s
it: Compilato con GTK versione %s

en: Confine to Xinerama monitor
it: Limitare il monitor di Xinerama

en: Copy
it: Copia

en: Copy ... ?
it: Copia... ?

en: Copy files without confirming first.
it: Copia i file senza chiedere conferma.

en: Copy image into directory
it: Copiare l'immagine nella directory

en: Copy the files
it: Copiare i file

en: Copy the image inside the directory, as a hidden file called '.DirIcon'. All users will then see the icon, and you can move the directory around safely. This is usually the best option if you can write to the directory.
it: Copia l'immagine dentro la directory, con un nome di file nascosto chiamato «.DirIcon». Tutti gli utenti vedono l'icona ed è possibile spostare la directory in maniera sicura. Questa è normalmente la migliore opzione se è possibile scrivere nella directory.

en: Copy...
it: Copia...

en: Copyright (C) 2005 Thomas Leonard.
    ROX-Filer comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    to the extent permitted by law.
    You may redistribute copies of ROX-Filer
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
it: Copyright @ 2005 Thomas Leonard.
    ROX-Filer non fornisce ALCUNA GARANZIA,
    nei limiti permessi dalla legge.
    È possibile ridistribuire copie di ROX-Filer
    secondo i termini della GNU General Public License.
    Per ulteriori informazioni, vedere il file COPYING.

en: Could not change permissions: %s
it: Impossibile cambiare i permessi: %s

en: Could not read link: %s
it: Impossibile leggere il collegamento: %s

en: Could not send data to program: %s
it: Impossibile inviare dati al programma: %s

en: Count
it: Spazio usato

en: Count the size of ... ?
it: Calcolare la dimensione di... ?

en: Create
it: Crea

en: Create links to files without confirming first.
it: Crea i collegamenti senza chiedere conferma.

en: Customise
it: Personalizza

en: Customise Menu...
it: Personalizza il menù...

en: DELETE ... ?
it: ELIMINARE... ?

en: Date
it: Data

en: Default
it: Predefinito

en: Default details:
it: Dettagli predefiniti:

en: Default settings
it: Impostazioni predefinite

en: Default settings for new windows
it: Impostazioni predefinite per le nuove finestre

en: Default size:
it: Dimensioni predefinite:

en: Delete
it: Elimina

en: Delete files without confirming first.
it: Elimina i file senza chiedere conferma.

en: Deleting items such as
it: Eliminazione degli elementi come

en: Deleting the item
it: Eliminazione di

en: Deleting the items
it: Eliminazione di

en: Details
it: Dettagli

en: Directories come first (for sort by name)
it: Le directory vengono sempre prima (ordinate per nome)

en: Directories spring open
it: Apertura automatica directory

en: Directory '%s' is not accessible
it: La directory «%s» non è accessibile

en: Directory '%s' not found.
it: Directory «%s» non trovata.

en: Directory missing/deleted
it: Directory mancante o eliminata

en: Disk Usage
it: Utilizzo disco

en: Display
it: Visualizza

en: Display style
it: Stile di visualizzazione

en: Dnotify support
it: Supporto a Dnotify

en: Do a search-and-replace in the New column. The files are not actually renamed until you click on the Rename button below.
it: Fa un «Cerca e sostituisci» nella colonna «Nuovo nome». I file non vengono rinominati fino a quando si clicca sul pulsante «Rinomina» che c'è sotto.

en: Do not cover panel
it: Non coprire il pannello

en: Do nothing
it: Non fare nulla

en: Do you want to unmount this device?
    
    Unmounting a device makes it safe to remove the disk.
it: Smontare veramente questo device?
    
    Smontare un device rende sicura la rimozione del disco.

en: Don't confirm deletion of non-writeable items
it: Non chiede conferma dell'eliminazione degli elementi protetti da scrittura

en: Don't confirm deletion of non-writeable items.
it: Non chiede conferma dell'eliminazione di elementi protetti da scrittura.

en: Don't confirm every operation
it: Non chiede conferma ad ogni operazione

en: Don't display so much information in the message area.
it: Non visualizza troppe informazioni nell'area messaggi.

en: Don't list processed files
it: Non elenca i file elaborati

en: Don't log each file as it is moved
it: Non elencare ogni file che viene spostato

en: Don't use extended attributes
it: Non usare gli attributi estesi

en: Don't use hostnames
it: Non usare i nomi di rete

en: Door files are a bit like sockets or pipes, and have only been seen on Solaris.
it: I file door sono simili a socket o pipe e sono utilizzati solo in Solaris.

en: Double-click on background resizes
it: Ridimensionare con un doppio clic sullo sfondo

en: Download handler
it: Gestore degli scaricamenti

en: Drag a directory here to bookmark it.
it: Trascinare qui una directory per aggiungerla nei segnalibri.

en: Drag and Drop
it: Trascinamento

en: Drag and drop
it: Trascinamento

en: Drag the icon to a directory viewer
    (or enter a full pathname)
it: Trascinare l'icona su un visualizzatore di directory
    (o inserire il percorso completo)

en: Dragging to icons
it: Trascinamento icone

en: Drop a suitable application here
it: Trascinare qui un'applicazione adatta

en: Drop an icon file here
it: Trascinare qui un'icona

en: Drop an image here
it: Trascinare qui un'immagine

en: ERROR
it: ERRORE

en: ERROR reading
it: ERRORE in lettura

en: Each filer window is constrained to be wide enough to show the whole of the toolbar
it: Ciascuna finestra del filer è obbligata a essere larga abbastanza da mostrare l'intera barra degli strumenti

en: Edit Bookmarks
it: Modifica segnalibri

en: Edit Item
it: Modifica elemento

en: Edit MIME rules
it: Modifica regole MIME

en: Eject
it: Espelli

en: Eject command
it: Comando di espulsione

en: Enter Path...
it: Inserisci percorso...

en: Enter a file name pattern to select all matching files:
    
    ? means any character
    * means zero or more characters
    [aA] means 'a' or 'A'
    [a-z] means any character from a to z (lowercase)
    *.png means any name ending in '.png'
it: Inserire un modello di nome per selezionare tutti i file che corrispondono:
    
    ? significa un qualunque carattere
    * significa zero o più caratteri
    [aA] significa «a» o «A»
    [a-z] significa un qualunque carattere dalla «a» alla «z» (in minuscolo)
    *.png significa un qualunque nome che termina per «.png»

en: Enter a pattern to match for files to be shown.  An empty filter turns the filter off.
it: Inserire un modello per far corrispondere i file da visualizzare. Per disattivare, lasciare vuoto il filtro.

en: Enter a shell command to execute. Click on a file to add it to the buffer.
it: Inserire un comando di shell da eseguire. Fare clic su un file per aggiungerlo nel buffer.

en: Enter a shell command which will load "$@" into a suitable program. Eg:
    
    gimp "$@"
it: Inserire un comando di shell per caricare «$@» in un programma adatto. Es:
    
    gimp "$@"

en: Enter a shell command:
it: Inserire un comando di shell:

en: Enter the name of a file and I'll display it for you. Press Tab to fill in the longest match. Escape to close the minibuffer.
it: Inserire il nome di un file da visualizzare. Premere «Tab» per avere la migliore corrispondenza, «Esc» per chiudere il minibuffer.

en: Enter the name of the panel to show here. This option is now only used when upgrading from an old version.
it: Inserire il nome del pannello da mostrare. Questa opzione è ora usata solo durante l'aggiornamento da una versione precendente.

en: Enter the name of the pinboard to show here.
it: Inserire qui il nome della bacheca da usare.

en: Error creating '%s': %s
it: Errore durante la creazione di «%s»: %s

en: Error creating file: could not find the template for %s
it: Errore durante la creazione del file: impossibile trovare il template per %s

en: Error creating image '%s':
    %s
it: Errore durante la creazione dell'immagine «%s»:
    %s

en: Error getting file list: %s
it: Errore nell'ottenere la lista dei file: %s

en: Error in '%s' file at line %d: 
    "%s"
    This may be due to upgrading from a previous version of ROX-Filer. Open the Options window and try changing something and then changing it back (causing the file to be resaved).
    Further errors will be ignored.
it: Errore nel file «%s» alla riga %d: 
    «%s»
    Può essere dovuto all'aggiornamento da una precedente versione di ROX-Filer. Aprire la finestra «Opzioni» e provare a cambiare qualcosa, poi rimettere tutto come prima (così il file viene risalvato).
    Ulteriori errori verranno ignorati.

en: Error in handler %s: %s
it: Errore nell'handler %s: %s

en: Error loading backdrop image:
    %s
    Backdrop removed.
it: Errore durante il caricamento dell'immagine dello sfondo:
    %s
    Sfondo rimosso.

en: Error running applet:
    %s
it: Errore durante l'esecuzione dell'applet:
    %s

en: Error saving %s: %s
it: Errore nel salvare %s: %s

en: Error saving file: %s
it: Errore nel salvare il file: %s

en: Error saving panel %s: %s
it: Errore nel salvare il pannello %s: %s

en: Error saving pinboard %s: %s
it: Errore durante il salvataggio della bacheca %s: %s

en: Error scanning '%s':
    %s
it: Errore durante la scansione di «%s»:
    %s

en: Error scanning '%s':
    %s
it: Errore durante la scansione di «%s»:
    %s

en: Error, such as a symlink which points to a non-existant file, or a file which the filer does not have permission to examine.
it: Errore, come un collegamento simbolico che punta ad un file inesistente, o ad un file per il quale non si hanno i permessi.

en: Error:
it: Errore:

en: Every icon on this panel is shown with an image and some text.
it: Ogni icona di questo pannello è visualizzata con un'immagine e del testo.

en: Exec
it: Esecuzione

en: Executable '%s' is world-writeable! Refusing to run. Please change the permissions now (this problem may have been caused by a bug in earlier versions of the filer).
    
    Having (non-symlink) run actions world-writeable means that other people who use your computer can replace your run actions with malicious versions.
    
    If you trust everyone who could write to these files then you needn't worry. Otherwise, you should check, or even just delete, all the existing run actions.
it: Tutti hanno i permessi di scrittura sull'eseguibile «%s»: non deve essere eseguito! Cambiargli subito i permessi (questo problema può essere stato causato da un bug nelle versioni precedenti del filer).
    
    Avere eseguibili (escluso i collegamenti simbolici) che possono essere modificati da tutti significa che le altre persone che usano il vostro computer possono sostituire i vostri comandi con codice maligno.
    
    Se ci si fida di tutti quelli che possono modificare questi file, allora non bisogna preoccuparsi. Altrimenti, si devono controllare o addirittura eliminare tutti questi eseguibili.

en: Executable file:
it: File eseguibile:

en: Execute
it: Eseguire

en: Execute file
it: Esegui file

en: Expression:
it: Espressione:

en: Extended attribute support
it: Supporto attributi estesi

en: Extended attributes
it: Attributi estesi

en: Extended attributes, used to store types, are not supported for this file or files.
    This may be due to lack of support from the filesystem or the C library, or it may simply be that the filesystem needs to be mounted with the right mount option ('user_xattr' on Linux).
it: Gli attributi estesi, usati per memorizzare i tipi di file, non sono supportati per questo/i file.
    Ciò potrebbe essere dovuto alla mancanza di supporto da parte del file system o della libreria C, oppure potrebbe semplicemente essere che il file system deve essere montato con la giusta opzione («user_xattr» per Linux).

en: Extended attributes:
it: Attributi estesi:

en: Failed to add some items to the pinboard, because they are on a remote machine. For example:
    
    %s
it: Fallita l'aggiunta di alcuni elementi alla bacheca perché sono su una macchina remota. Per esempio:
    
    %s

en: Failed to create symlink '%s':
    %s
it: Creazione del collegamento simbolico «%s» fallita:
    %s

en: Failed to create symlink from '%s':
    %s
    (note: old link has been deleted)
it: Fallita la creazione del collegamento simbolico «%s»:
    %s
    (nota: il vecchio collegamento è stato eliminato)

en: Failed to get keyboard grab!
it: Fallita la cattura della scorciatoia da tastiera.

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
it: Caricamento dell'immagine «%s» fallito: motivo sconosciuto, probabilmente il file è corrotto.

en: Failed to mmap file '%s': %s
it: Mmap del file «%s» fallito: %s

en: Failed to open and stat file '%s': %s
it: Apertura e stat del file «%s» fallito: %s

en: Failed to open file '%s': %s
it: Apertura del file «%s» fallita: %s

en: Failed to read size
it: Fallita la lettura della dimensione

en: Failed to rename '%s' as '%s':
    %s
    Aborting bulk rename.
it: Rinominazione di «%s» come «%s» fallita:
    %s
    La rinominazione multipla viene interrotta.

en: Failed to scan
it: Scansione fallita

en: Failed to unlink '%s':
    %s
it: Scollegamento di «%s» fallito:
    %s

en: Fast scaling of images
it: Scalare velocemente le immagini

en: File doesn't exist, or I can't access it: %s
it: Il file non esiste o non è accessibile: %s

en: File menu on right-click
it: Menù file col clic destro

en: File system table "%s" not found, cannot monitor system mounts
it: Tabella dei file system «%s» non trovata. Impossibile monitorare i mount di sistema.

en: File type colours
it: Colori per i tipi di file

en: Filenames (and details) are coloured according to the file's type.
it: I nomi dei file (e i dettagli) vengono colorati in base al tipo di file.

en: Filer windows
it: Finestre del filer

en: Filter
it: Filtro

en: Filter Directories With Files
it: Filtra le directory con i file

en: Filter Files...
it: Filtra i file...

en: Find
it: Trova

en: Find expression reference
it: Guida alle espressioni di ricerca

en: Fine
it: Sottile

en: Fit
it: Riempi

en: Follow Symbolic Links
it: Segui i collegamenti simbolici

en: Font for displaying mono-spaced text
it: Tipo di carattere da usare per visualizzare il testo a spaziatura fissa

en: For all files of type `%s' (%s/%s)
it: Per tutti i file di tipo «%s» (%s/%s)

en: Force
it: Forza

en: Foreground:
it: Primo piano:

en: G
it: F

en: Glob (%s),
it: Filtro (%s),

en: Goto:
it: Vai a:

en: Group
it: Gruppo

en: Group %s is not set. Select some files and press Ctrl+%s to set the group. Press %s on its own to reselect the files later.
    Make sure NumLock is on if you use the keypad.
it: Il gruppo %s non è impostato. Selezionare alcuni file e premere Ctrl+%s per impostare il gruppo. Premere %s sul gruppo per riselezionare i file in seguito.
    Se si usa il tastierino numerico, assucurarsi che NumLock sia acceso.

en: Height of no-go area at bottom of screen.
it: Altezza dell'area vietata dal basso dello schermo.

en: Height of no-go area at top of screen.
it: Altezza dell'area vietata dall'alto dello schermo.

en: Help
it: Aiuto

en: Hidden
it: Nascosti

en: Home Directory
it: Directory home

en: Huge Icons
it: Icone enormi

en: I can't show you the currently set item, because nothing is currently set. Drag something onto me!
it: Non è possibile mostrare attualmente l'elemento impostato, perché attualmente non è impostato nulla. Trascinare qualcosa qui sopra.

en: I don't know how to open '%s'
it: Non so come aprire «%s»

en: I'll show you your SendTo directory now; you should symlink (Ctrl+Shift drag) any applications you want into it.
it: Adesso viene mostrata la directory «SendTo»; è possibile creare un collegamento simbolico (Ctrl+Shift trascina) a qualsiasi applicazione.

en: I'll show you your Templates directory now; you should place any template files you want inside it.
it: Adesso viene mostrata la directory «Templates»: i file template che si desiderano devono essere messi qui dentro.

en: Icon View
it: Vista a icone

en: Icon grid step:
it: Passo griglia:

en: Icon theme
it: Tema icone

en: Iconified windows
it: Finestre ridotte ad icona

en: Iconify to the
it: Ridurre ad icona in

en: Icons View
it: Vista a icone

en: Icons only
it: Solo icone

en: Icons, With...
it: Icone, con...

en: If a handler for the specific type isn't set up, use this as the default.
it: Se il gestore di un tipo specifico non è impostato, usa questo come predefinito.

en: If on then double clicking on the window background resizes the window, just like clicking on the Automatic size mode button in the toolbar.
it: Se attivata, un doppio clic sullo sfondo della finestra la ridimesiona, come accade facendo clic sul pulsante «Modalità di ridimensionamento automatico» della barra degli strumenti.

en: If on, all filenames starting with a capital letter come before filenames starting with lowercase ones.
it: Se attivata, tutti i file che iniziano per lettera maiuscola vengono prima di quelli che iniziano per lettera minuscola.

en: If on, the symlink will store the path from the symlink to the target file. Use this if the symlink and the target will be moved together.
    If off, the path from the root directory is stored - use this if the symlink may move but the target will stay put.
it: Se attivato, memorizza il percorso dal collegamento simbolico al file di destinazione. Da usare se il collegamento e la destinazione vengono spostati assieme.
    Se disattivato, memorizza il percorso assoluto. Da usare se il collegamento simbolico viene spostato, ma la destinazione no.

en: If this is on then column headings will be shown in the list view.
it: Se attivata, le intestazioni delle colonne sono mostrate nella vista a lista.

en: If this is on then directories will always appear before anything else when sorting by name.
it: Se attivata, durante l'ordinamento per nome le directory vengono prima di ogni altra cosa.

en: If this is on then display options for a new window are inherited from the source window if possible, otherwise they are set to the defaults below.
it: Se attivata, le opzioni di visualizzazione per una nuova finestra vengono ereditate dalla finestra da cui è stata generata, altrimenti vengono usate le impostazioni predefinite (vedere sotto).

en: If this is on then files which have one or more extended attributes set will have an emblem added to indicate this.
it: Se attivata, i file che hanno uno o più set di attributi estesi avranno un simbolo aggiunto per indicare questo.

en: If this is on then files whose names start with a dot are shown too, otherwise they are hidden.
it: Se attivata, anche i file i cui nomi iniziano per punto («.») vengono mostrati, altrimenti rimangono nascosti.

en: If this is on then the full description of each object's type will be show rather than a short summary of its basic type.
it: Se attivata, viene mostrata la descrizione completa del tipo di oggetto invece di una breve.

en: If this is set, pinboard icons are always kept completely within screen limits, including the label.
it: Se attivata, le icone della bacheca e le loro etichette sono sempre tenute completamente all'interno dello schermo.

en: If this option is on, the filer will only show iconified windows associated with the current workspace.
it: Se attivata, il filer mostra sulla bacheca solo le finestre ridotte a icona dell'attuale area di lavoro.

en: If this option is on, the filer will show each iconified window as a small button on the pinboard. Requires a compatible window manager, and the pinboard must be in use.
it: Se attivata, il filer mostra sulla bacheca ogni finestra ridotta a icona come un pulsante. Richiede un window manager compatibile e la bacheca deve essere attiva.

en: If this option is on, then large icons are arranged in columns, not rows.
it: Se attivata, le icone grandi vengono ordinate in colonne, non in righe.

en: If this option is on, then small icons are arranged in columns, not rows.
it: Se attivata, le icone piccole vengono ordinate in colonne, non in righe.

en: If you open a directory and that directory is already displayed in another window, then this option causes the other window to be closed.
it: Se si apre una directory che è già stata aperta in un'altra finestra, questa opzione fa chiudere la finestra vecchia.

en: If you use multiple monitors with Xinerama, use this option to confine the panel to one monitor.
it: Se si usano più monitor con Xinerama, usare questa opzione per limitare il pannello a un monitor.

en: Image and Text
it: Immagine e testo

en: Image only
it: Solo immagine

en: Image only for applications
it: Solo icone per le applicazioni

en: Incorrect or missing line break in text/uri-list data
it: Non corretto o a capo mancante nei dati di tipo text/uri-list

en: Inherit options from source window
it: Ereditare le opzioni dalla finestra d'origine

en: Inotify support
it: Supporto a Inotify

en: Internal error - bad info type
it: Errore interno: tipo di informazione errato

en: Internal error: %s unreadable
it: Errore interno: %s non leggibile

en: Invalid Find condition
it: Condizione di ricerca non valida

en: Invalid application %s (bad AppRun)
it: Applicazione %s non valida (AppRun errato)

en: Invert Selection
it: Inverti la selezione

en: Item
it: Elemento

en: Item no longer exists!
it: L'elemento non esiste più.

en: Keep icons within screen limits
it: Mantenere le icone dentro i limiti dello schermo

en: Keeps the panel above other windows. Enable this option to make sure the dock option works correctly in some versions of compiz. May require a restart to take effect.
it: Tiene il pannello sopra le altre finestre. Abilitare questa opzione per assicurarsi che l'opzione "dock" funzioni correttamente con alcune versioni di compiz. Per avere effetto, potrebbe richiedere un riavvio.

en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Large File Support
it: Supporto per file grandi

en: Large Icons
it: Icone grandi

en: Largest window size:
it: Larghezza massima della finestra:

en: Last _Modified
it: Ultima _modifica

en: Left
it: A sinistra

en: Left edge
it: A sinistra

en: Left margin
it: Margine a sinistra

en: Left-click to run %s.
    Right-click for a list of versions.
it: Clic sinistro per eseguire «%s».
    Clic destro per un elenco delle versioni.

en: Left: Show/hide hidden files
    Right: Show/hide thumbnails
it: Clic sinistro: mostra/nasconde i file nascosti
    Clic destro: mostra/nasconde le miniature

en: Link
it: Collegamento

en: Link (absolute)
it: Collegamento (assoluto)

en: Link (relative)
it: Collegamento (relativo)

en: Link target:
it: Il collegamento punta a:

en: Link...
it: Collegamento...

en: List View
it: Vista a lista

en: Locked
it: Bloccato

en: Locking an item prevents it from being accidentally removed
it: Bloccare un elemento ne previene la rimozione accidentale.

en: Look Inside
it: Guarda all'interno

en: MIME types
it: Tipi di MIME

en: Make the New column a copy of Old
it: Rende la colonna «Nuovo nome» uguale alla colonna «Vecchio nome»

en: Makes sure panels stay against screen edges. Disable this option if the panel stays above other windows against your wishes. Requires a restart to take effect.
it: Assicura che i pannelli stìano contro i bordi dello schermo. Disabilitare questa opzione se non si desidera che il pannello stìa sopra le altre finestre. Per avere effetto, richiede un riavvio.

en: Manage thumbnails
it: Gestione miniature

en: Manual
it: Manuale

en: Max width (Large icons):
it: Larghezza massima (icone grandi):

en: Maximum width for the text beside a Small Icon.
it: Larghezza massima per il testo accanto alle icone piccole.

en: Medium
it: Medio

en: Menus
it: Menù

en: Missing ',' after icon label
it: Manca «,» dopo l'etichetta dell'icona

en: Missing '='
it: Manca «=»

en: Missing '>' in icon label
it: Manca «>» nell'etichetta dell'icona

en: Missing < or > in panel config file
it: Mancano < o > nel file di configurazione del pannello

en: Modify time:
it: Ultima modifica:

en: Mono font
it: Font mono

en: Most window managers provide a way to iconify (or 'minimise') windows, and various programs, including ROX-Filer, can be used to display the iconified windows.
it: La maggior parte dei window manager permette di ridurre a icona (o «minimizzare») le finestre. Vari programmi, incluso ROX-Filer, possono essere usati per visualizzare le finestre ridotte a icona.

en: Mount
it: Monta

en: Mount / Unmount
it: Monta / Smonta

en: Mount and unmount filesystems without confirming first.
it: Monta e smonta i file system senza chiedere conferma.

en: Mount command
it: Comando di mount

en: Mount commands
it: Comandi per montare e smontare

en: Mount point
it: Punto di montaggio

en: Mount point (%s)
it: Punto di montaggio (%s)

en: Mount point for %s (%s)
it: Punto di montaggio per %s (%s)

en: Move
it: Sposta

en: Move files without confirming first.
it: Sposta i file senza chiedere conferma.

en: Move the files
it: Spostare i file

en: NOTE: Your system does not support long options - 
    you must use the short versions instead.
it: NOTA: questo sistema non supporta le opzioni lunghe.
    Si devono usare quelle corte.

en: Name
it: Nome

en: Never automatically resize
it: Non ridimensionare mai automaticamente le finestre

en: New
it: Nuovo

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New name
it: Nuovo nome

en: New pathname is not absolute
it: Il nuovo percorso non è assoluto

en: New window on button 1
it: Nuova finestra con il pulsante 1

en: NewDir
it: NuovaDir

en: NewFile
it: NuovoFile

en: Newer
it: Più recente

en: Next Click
it: Prossimo clic

en: No (apsymbols.h not found)
it: No («apsymbls.h» non trovato)

en: No Icons
it: Nessuna icona

en: No URIs in the text/uri-list (nothing to do!)
it: Nessun URI nel text/uri-list (niente da fare)

en: No change
it: Nessun cambiamento

en: No details
it: Nessun dettaglio

en: No items%s
it: Nessun elemento%s

en: No pinboard was in use... the 'Default' pinboard has been selected. Use 'rox -p=Default' to turn it on in future.
it: Nessuna bacheca era attiva: è stata selezionata la bacheca «Default». In futuro, digitare «rox -p=Default» per attivarla.

en: No run action defined
it: Nessuna azione definita

en: No run action specified for files of this type (%s/%s) - you can set a run action by choosing `Set Run Action' from the File menu, or you can just drag the file to an application.%s
it: Non è stata specificata alcuna azione per i file di questo tipo (%s/%s): impostarne una usando «Imposta azione...» dal menù «File» o trascinare il file su un'applicazione.%s

en: No shadow
it: Nessuna ombra

en: No strings (in the New column) matched the given expression
it: Nessuna corrispondenza (nella colonna «Nuovo nome») per l'espressione data

en: No toolbar
it: Nessuna

en: Non-executable %s
it: %s non eseguibile

en: Non-local URL %s
it: URL %s non locale

en: None
it: Nessuno

en: None of the names have changed. Nothing to do!
it: Nessun nome viene cambiato.

en: None of these files are on the local machine - I can't operate on multiple remote files - sorry.
it: Nessuno di questi file si trova sulla macchina locale. Non è possibile operare su file remoti multipli.

en: Normally ROX-Filer determines the type of a regular file
    by matching it's name against a pattern. To change the
    type of the file you must rename it.
    
    Newer file systems can support something called 'Extended
    Attributes' which can be used to store additional data with
    each file as named parameters. ROX-Filer uses the
    'user.mime_type' attribute to store file types.
    
    File types are only supported for regular files, not
    directories, devices, pipes or sockets, and then only
    on certain file systems and where the OS implements them.
it: Normalmente ROX-Filer determina il tipo di MIME di un file regolare
    facendo corrispondere il suo nome con un modello.
    Per cambiarne il tipo, si deve rinominare il file.
    
    I file system più moderni hanno una proprietà chiamata «Attributi estesi»
    che può essere usata per memorizzare in ogni file informazioni addizionali
    come parametri di un certo nome.
    ROX-Filer usa l'attributo «user.mime_type» per memorizzare i tipi di file.
    
    Sono supportati solo i file regolari, non le directory, i device,
    le pipe o i socket, e funzionano solo su certi tipi di file system
    che devono essere implementati nel sistema operativo.

en: Normally, right clicking on the desktop background will open the pinboard menu and left clicking will clear the selection. Turn this on to forward the events to your window manager instead. Clicks on icons will not be forwarded.
it: Normalmente, facendo clic sul desktop col tasto destro del mouse si attiva il menù della bacheca e facendo clic col tasto sinistro si annulla la selezione. Attivare questa opzione per inviare gli eventi al window manager. I clic sulle icone non vengono inviati.

en: Normally, you can just select a command from the menu (click 
    on the arrow beside the command box). Sometimes, you need more...
    
    The format of a command is: <b>CHANGE, CHANGE, ...</b>
    Each <b>CHANGE</b> is: <b>WHO HOW PERMISSIONS</b>
    <b>WHO</b> is some combination of <b>u</b>, <b>g</b> and <b>o</b> which determines whether to
    change the permissions for the User (owner), Group or Others.
    <b>HOW</b> is <b>+</b>, <b>-</b> or <b>=</b> to add, remove or set exactly the permissions.
    <b>PERMISSIONS</b> is some combination of the letters <b>rwxXstugo</b>
    
    Bracketed text and spaces are ignored.
    
    <u>Examples</u>
    <b>u+rw</b>: the file owner gains read and write permission
    <b>g=u</b>: the group permissions are set to be the same as the user's
    <b>o=u-w</b>: others get the same permissions as the owner, but without write permission
    <b>a+x</b>: <b>a</b>ll get execute/access permission - same as <b>ugo+x</b>
    <b>a+X</b>: directories become accessable by everyone; files which were
    executable by anyone become executable by everyone
    <b>u+rw, go+r</b>: two commands at once!
    <b>u+s</b>: set the SetUID bit - often has no effect on script files
    <b>755</b>: set the permissions directly
    
    See the chmod(1) man page for full details.
it: Normalmente, basta selezionare un comando dal menù (fare clic
    sulla freccia accanto alla casella di comando). A volte, c'è bisogno d'altro.
    
    Il formato del comando è: <b>CAMBIO, CAMBIO, ...</b>
    Ogni <b>CAMBIO</b> significa:<b>CHI COME PERMESSI</b>
    <b>CHI</b> è una combinazione di <b>u</b>, <b>g</b> e <b>o</b> che determina se cambiare
    i permessi del proprietario (u), del gruppo (g) e degli altri (o).
    <b>COME</b> sta per <b>+</b>, <b>-</b> o <b>=</b> per aggiungere, rimuovere o impostare
    esattamente i permessi.
    <b>PERMESSI</b> è una qualsiasi combinazione delle lettere <b>rwxXstugo</b>
    
    Il testo fra parentesi e gli spazi vengono ignorati.
    
    <u>Esempi</u>
    <b>u+rw</b>: il proprietario del file ottiene i permessi in lettura e scrittura
    <b>g=u</b>: i permessi del gruppo sono impostati come quelli del proprietario
    <b>o=u-w</b>: gli altri ottengono gli stessi permessi del proprietario, tranne quello in scrittura
    <b>a+x</b>: <b>t</b>utti hanno il permesso di esecuzione e accesso: è uguale a <b>ugo+x</b>
    <b>a+X</b>: le directory diventano accessibili a tutti; i file che erano eseguibili da parte
    di qualcuno, diventano ora eseguibili da tutti
    <b>u+rw, go+r</b>: due comandi alla volta
    <b>u+s</b>: imposta il bit SetUID, spesso non ha effetto sugli script
    <b>755</b>: imposta i permessi direttamente
    
    Vedere la pagina di manuale di chmod(1) per ulteriori dettagli.

en: Not supported
it: Non supportato

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with Alt held down.
it: Notare che è ancora possibile far apparire il menù, trascinando e tenendo premuto il tasto «Alt».

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with the left button and holding down the Alt key.
it: Notare che è ancora possibile far apparire il menù, trascinando i file con il pulsante sinistro e tenendo premuto il tasto «Alt».

en: Note that you must save your choices and restart the filer for the new language setting to take full effect.
it: È necessario salvare le preferenze e riavviare il filer affinché le nuove impostazioni della lingua abbiano effetto.

en: Nothing
it: Nulla

en: OR
it: O

en: Old name
it: Vecchio nome

en: One name matched, but the result was the same
it: Una corrispondenza, ma il risultato era lo stesso

en: Only a panel is shown.
it: Viene mostrato solo un pannello

en: Only files (and certain applications) can be used to set the background image.
it: Solo i file (e alcune applicazioni) possono essere usati per impostare lo sfondo.

en: Only for the file `%s'
it: Solo per il file «%s»

en: Only for the type `%s' (%s/%s)
it: Solo per il tipo «%s» (%s/%s)

en: Only log directories as they are copied
it: Elenca solo le directory che sono copiate

en: Only log directories being deleted
it: Elenca solo le directory eliminate

en: Only over-write if source is newer than destination.
it: Sovrascrive solo se l'origine è più recente della destinazione.

en: Only the image is shown for icons in this panel.
it: Per le icone di questo pannello viene mostrata solo l'immagine.

en: Only the pinboard is shown.
it: Viene mostrata solo la bacheca.

en: Open As Text
it: Apri come testo

en: Open Directory
it: Apri directory

en: Open unmounted
it: Apri smontato

en: Options
it: Opzioni

en: Options...
it: Opzioni

en: Order large icons vertically
it: Ordinare verticalmente le icone grandi

en: Order small icons vertically
it: Ordinare verticalmente le icone piccole

en: Override window manager control of the pinboard and panels
it: Ignorare il controllo del window manager sulla bacheca e sui pannelli

en: Owner
it: Proprietario

en: Owner, Group:
it: Proprietario, gruppo:

en: Panel (obsolete)
it: Pannello (obsoleto)

en: Panel Options
it: Opzioni pannello

en: Panel Options...
it: Opzioni pannello...

en: Panel and pinboard
it: Pannello e bacheca

en: Panel is a 'dock'
it: Il pannello è un "dock"

en: Panel only
it: Solo il pannello

en: Panel stays on top
it: Il pannello sta in alto

en: Panel width
it: Larghezza del pannello

en: Parent, New Window
it: Directory genitore, nuova finestra

en: Parent, Same Window
it: Directory genitore, stessa finestra

en: Pass all backdrop mouse clicks to window manager
it: Inviare al window manager tutti i clic del mouse fatti sullo sfondo

en: Path
it: Percorso

en: Pattern:
it: Modello:

en: Perform the same action in future for this mount point
it: Esegui la stessa azione in futuro per questo punto di mount

en: Permissions
it: Permessi

en: Pinboard
it: Bacheca

en: Pinboard behaviour
it: Comportamento bacheca

en: Pinboard only
it: Solo la bacheca

en: Position
it: Posizione

en: Present
it: Presente

en: Press the desired shortcut (eg, Control+F1)
it: Digitare la scorciatoia da tastiera desiderata (es. Control+F1)

en: Program %s not found - deleted?
it: Programma %s non trovato. È stato eliminato?

en: Properties
it: Proprietà

en: Properties of ... ?
it: Proprietà di... ?

en: Purge thumbnails disk cache
it: Elimina la cache delle miniature

en: Put the cursor on an entry in the list to move it
it: Mettere il cursore su una voce della lista per spostarla

en: Quiet
it: Tutti

en: ROX application
it: Applicazione ROX

en: ROX-Filer does not yet support mount points on your system. Sorry.
it: ROX-Filer non supporta ancora i punti di montaggio su questo sistema.

en: ROX-Filer has converted your Options file to the new XML format
it: ROX-Filer ha convertito il file delle opzioni nel nuovo formato XML

en: ROX-Filer log viewer
it: Visualizzatore dei log di ROX-Filer

en: ROX-Filer started
it: ROX-Filer avviato

en: Read
it: Lettura

en: Real directory:
it: Directory effettiva:

en: Really delete icon '%s'?
it: Eliminare veramente l'icona «%s»?

en: Recently Visited
it: Visitati di recente

en: Recently performed actions...
it: Azioni eseguite recentemente...

en: Recurse
it: Ricorsivo

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Regular file:
it: File regolare:

en: Remote app can't or won't send me the data - sorry
it: L'applicazione remota non può o non vuole inviare i dati

en: Remote application wants to use Direct Save, but I can't read the XdndDirectSave0 (type text/plain) property.
it: L'applicazione remota vuole usare Direct Save, ma non è possibile leggere la proprietà di XdndDirectSave0 (tipo text/plain).

en: Remove Item(s)
it: Rimuovi elemento

en: Remove Panel
it: Rimuovi pannello

en: Rename
it: Rinomina

en: Rename ... ?
it: Rinomina... ?

en: Rename...
it: Rinomina...

en: Replace:
it: Sostituisci:

en: Rescan directory contents
it: Aggiorna il contenuto della directory

en: Reset
it: Azzera

en: Resize Window
it: Ridimensiona finestra

en: Resize when changing the display style
it: Ridimensionare al cambio dello stile di visualizzazione

en: Restore all choices to how they were when the Options box was opened.
it: Rimette le preferenze come erano prima dell'apertura della finestra «Opzioni».

en: Reversed
it: Invertito

en: Right
it: A destra

en: Right edge
it: A destra

en: Right margin
it: Margine a destra

en: Run action:
it: Azione:

en: Running as user '%s'
it: In esecuzione come utente «%s»

en: Running with GTK version %d.%d.%d
it: In esecuzione con GTK versione %d.%d.%d

en: Same as current window
it: Le stesse della finestra attuale

en: Same as default
it: Quelle predefinite

en: Save As:
it: Salva come:

en: Save Current Display Settings...
it: Salva le attuali impostazioni di visualizzazione...

en: Scale
it: Scala

en: Scale the image to fit the backdrop area, regardless of image dimensions - overscale
it: Ridimensiona l'immagine fino a riempire lo sfondo, incurante delle dimensioni dell'immagine.

en: Scale the image to fit the backdrop area, without distorting it
it: Ridimensiona l'immagine fino a riempire lo sfondo, senza distorcerla

en: Scan
it: Aggiorna

en: Scanning
it: Scansione in corso.

en: Scanning,
it: Scansione,

en: Search inside ... ?
it: Cercare all'interno... ?

en: See the attr(5) man page for full details.
it: Vedere la pagina di manuale di attr(5) per ulteriori dettagli.

en: See the fsattr(5) man page for full details.
it: Vedere la pagina di manuale di fsattr(5) per ulteriori dettagli.

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select If...
it: Seleziona se...

en: Select If:
it: Seleziona se:

en: Select Named:
it: Seleziona per nome:

en: Select all/invert selection
it: Seleziona tutto/Inverte la selezione

en: Select by Name...
it: Seleziona per nome...

en: Select display properties to save
it: Selezionare le proprietà di visualizzazione da salvare

en: Select settings to save
it: Seleziona le impostazioni da salvare

en: Select the buttons you want on the bar:
it: Selezionare i pulsanti da mettere sulla barra:

en: Send ... to ... ?
it: Inviare... a... ?

en: Send To...
it: Invia a...

en: Set Icon...
it: Imposta icona...

en: Set Run Action...
it: Imposta azione...

en: Set Type...
it: Tipo di file...

en: Set backdrop
it: Imposta sfondo

en: Set default for all `%s/<anything>'
it: Impostare come azione predefinita per tutti i file di tipo «%s/<anything>»

en: Set icon
it: Imposta icona

en: Set icon for ... ?
it: Impostare l'icona per... ?

en: Set icon for all `%s/<anything>'
it: Imposta l'icona per tutti i file di tipo «%s/<anything>»

en: Set keyboard shortcuts
it: Imposta le scorciatoie da tastiera

en: Set permissions on ... ?
it: Impostare i permessi per... ?

en: Set run action
it: Imposta azione

en: Set run action for ... ?
it: Impostare l'azione per... ?

en: Set type
it: Imposta il tipo

en: Set type of ... ?
it: Impostare il tipo di... ?

en: Set type reference
it: Guida alle impostazioni del tipo di file

en: Setting icon disabled by CHOICESPATH
it: Impostazione icona disabilitata dalla variabile CHOICESPATH

en: Setting type not supported for some of these files
it: Impostazione del tipo di file non supportata per alcuni di questi file

en: Shell Command...
it: Comando shell...

en: Shift Open
it: Apri con Shift

en: Shift Open ... ?
it: Apri con Shift... ?

en: Short titlebar flags
it: Flag corti nella barra del titolo

en: Show
it: Mostra

en: Show Bookmarks
it: Mostra i segnalibri

en: Show Help Files
it: Mostra i file di aiuto

en: Show Hidden
it: Mostra nascosti

en: Show Info
it: Mostra le informazioni

en: Show Location
it: Mostra posizione

en: Show Log
it: Mostra i log

en: Show ROX-Filer help
it: Mostra i file di aiuto di ROX-Filer

en: Show Target
it: Mostra destinazione

en: Show Thumbnails
it: Mostra miniature

en: Show _Help Files
it: Mostra i file di _aiuto

en: Show a menu of possible actions
it: Mostrare un menù di azioni possibili

en: Show column headings
it: Mostrare le intestazioni delle colonne

en: Show extended attribute indicator
it: Mostra l'indicatore di attributi estesi

en: Show extra details
it: Mostra dettagli extra

en: Show full type
it: Descrizione completa del tipo

en: Show hidden
it: Mostra nascosti

en: Show hidden files
it: Mostrare i file nascosti

en: Show iconified windows
it: Mostrare le finestre ridotte ad icona

en: Show image thumbnails
it: Mostrare le miniature delle immagini

en: Show per workspace
it: Area di lavoro attuale

en: Show the File menu instead of the main menu when right-clicking with files selected (the main menu can be accessed by holding down Control).
it: Mostra il menù «File» invece del menù principale col clic destro dei file selezionati (per avere il menù principale tenere premuto il tasto «Ctrl»).

en: Show the current choice in a filer window
it: Mostra la scelta attuale in una finestra del filer

en: Show the number of items displayed in a filer window, as well as the number of hidden items (if any). When there's a selection, show the number of selected items and their combined size.
it: Mostra il numero di elementi visualizzati nella finestra del filer e, se ce ne sono, il numero di quelli nascosti. Quando c'è una selezione, mostra il numero di elementi selezionati e la loro dimensione.

en: Show totals of items
it: Mostrare il numero di elementi

en: Single-click navigation
it: Navigazione a singolo clic

en: Single-click to open
it: Singolo clic per aprire

en: Size
it: Dimensioni

en: Size of icons in menus:
it: Dimensione delle icone nei menù:

en: Size:
it: Dimensione:

en: Sizes
it: Dimensioni

en: Small Icons
it: Icone piccole

en: Smaller Icons
it: Icone piccole

en: Some of the New names contain / characters (eg '%s'). This will cause the files to end up in different directories. Continue?
it: Alcuni nomi in «Nuovo nome» contengono «/» (es. «%s»). Ciò sposterà i file in altre directory. Continuare?

en: Some of these files are on a different machine - they will be ignored - sorry
it: Alcuni di questi file sono su un'altra macchina e vengono ignorati

en: Some older applications don't support XDND fully and may need to have this option turned on. Use this if dragging files to an application shows a + sign on the pointer but the drop doesn't work.
it: Alcune vecchie applicazioni non supportano completamente XDND e possono aver bisogno di questa opzione. Usarla se il trascinamento dei file su un'applicazione mostra il segno + sul puntatore, ma non funziona.

en: Some window managers don't support the new Extended Window Manager Hints system, and so treat the pinboard and panels like normal windows. Turn this on to fix problems such as the pinboard coming to the front when you click on it, titlebars and other decorations appearing around windows, or having them appear in window-select lists.
it: Alcuni window manager non supportano il nuovo sistema di suggerimenti estesi e così trattano la bacheca e i pannelli come semplici finestre. Attivare questa opzione per risolvere problemi come la bacheca che viene davanti quando ci si fa clic sopra, le barre dei titoli e le altre decorazioni attorno alle finestre, o se queste appaiono nell'elenco delle finestre.

en: Sometimes the filer doesn't know about your desktop furniture and puts iconified windows under (for example) the Gnome panel. You can define a top or bottom margin to avoid placing the icons there. The filer already knows about its own panel.
it: A volte il filer non sa come è fatto il desktop e mette le finestre ridotte a icona, per esempio, sotto il pannello di Gnome. È possibile definire un margine in alto e uno in basso in modo da evitare di mettere lì le icone. Il filer conosce già le dimensioni dei suoi pannelli.

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or XdndDirectSave0.
it: È necessario una destinazione di tipo text/uri-list o XdndDirectSave0.

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or application/octet-stream.
it: È necessario una destinazione di tipo text/uri-list o application/octet-stream.

en: Sorry, I can't use '%s' because it's not a local file.
it: Non è possibile usare «%s» perché non è un file locale.

en: Sorry, can't display a menu of actions for a remote file / raw data.
it: Non è possibile visualizzare un menù di azioni per un file remoto o di dati raw.

en: Sorry, you need to drop exactly one file onto the drop area.
it: È necessario trascinare esattamente un file dentro l'area di trascinamento.

en: Sort
it: Ordina

en: Sort by Date
it: Ordina per data

en: Sort by Group
it: Ordina per gruppo

en: Sort by Name
it: Ordina per nome

en: Sort by Owner
it: Ordina per proprietario

en: Sort by Size
it: Ordina per dimensione

en: Sort by Type
it: Ordina per tipo

en: Sort by date
it: Ordina per data

en: Sort by group
it: Ordina per gruppo

en: Sort by name
it: Ordina per nome

en: Sort by owner
it: Ordina per proprietario

en: Sort by size
it: Ordina per dimensione

en: Sort by type
it: Ordina per tipo

en: Sort by:
it: Ordina per:

en: Sort type and order
it: Tipo di ordinamento

en: Sorting
it: Ordinamento

en: Specify a regular expression to match, and a string to replace matches with.
it: Specificare un'espressione regolare da far corrispondere e una stringa con cui sostituire le corrispondenze.

en: Spring delay:
it: Ritardo apertura automatica:

en: Stretch
it: Stira

en: Stretch the image to fill the backdrop area
it: Allunga l'immagine fino a riempire lo sfondo

en: Switch to Terminal
it: Scambia con il terminale

en: Sym link
it: Coll. simb.

en: Symbolic link
it: Collegamento simbolico

en: Symbolic link to
it: Collegamento simbolico a

en: Symlink
it: Collegamento simbolico

en: Symlink ... ?
it: Collegamento simbolico... ?

en: Symlink any programs you want into this directory. They will appear in the menu for all items of this type (%s/%s).
it: Mettere in questa directory i collegamenti simbolici ai programmi. Appariranno nel menù degli elementi di questo tipo (%s/%s).

en: Symlink from '%s' already exists. Replace it with a link to '%s'?
it: Il collegamento simbolico «%s» esiste già. Sostituirlo con uno verso «%s»?

en: T
it: M

en: Terminal Here
it: Terminale qui

en: Terminal emulator program
it: Programma di emulatore terminale

en: Text beside icons
it: Testo accanto alle icone

en: Text shadow:
it: Ombra del testo:

en: Text under icons
it: Testo sotto le icone

en: Text wider than this is broken onto two lines in Large Icons mode. In Huge Icons mode, text is wrapped when 50% wider than this.
it: Nella visualizzazione con icone grandi, il testo più largo del numero di pixel specificati viene spezzato su due righe. Con le icone enormi, il testo viene spezzato se supera del 50% questo limite.

en: The -o argument is no longer used. You can turn on override redirect from the Options box instead.
it: L'argomento -o non è più supportato. Nella finestra «Opzioni» si può decidere di ignorare la redirezione.

en: The `Send To' menu provides a quick way to send some files to an application. The applications listed are those in the following directories:
    
    %s
    %s
    The `Send To' menu may be opened by Shift+Menu clicking over a file.
    
    Advanced use:
    You can also create subdirectories called `.text_html', `.text', etc which will only be shown for files of that type. `.group' is shown only when multiple files are selected.
it: Il menù «Invia a...» fornisce un modo rapido per inviare i file ad un'applicazione. Le applicazioni elencate sono quelle nelle seguenti directory:
    
    %s
    %s
    Il menù «Invia a...» può essere aperto tenendo premuto «Shift» e facendo clic col tasto destro del mouse.
    Uso avanzato:
    È possibile creare sottodirectory chiamate «.text_html», «.text», che sono mostrate solo per i file di quel tipo. «.group» è mostrata solo quando sono selezionati file multipli.

en: The backdrop handler must be an application directory. Drag an application directory into the Set Backdrop dialog box, or (for programmers) pass it to the SOAP SetBackdropApp method.
it: Il gestore dello sfondo deve essere una directory applicativa. Trascinare una directory applicativa nella finestra di dialogo «Imposta sfondo», o (per i programmatori) passare al metodo SOAP SetBackdropApp.

en: The command used to eject removable media. If unsure, use "eject".
it: Il comando usato per espellere un media removibile. Gli insicuri usino «eject».

en: The command used to mount a filesystem. If unsure, use "mount".
it: Il comando usato per montare un file system. Gli insicuri usino «mount».

en: The command used to unmount a filesystem. If unsure, use "umount" (yes, without the first "n").
it: Il comando usato per smontare un file system. Gli insicuri usino «umount».

en: The filer uses a set of rules to work out the correct MIME type for each regular file, and then chooses a suitable icon for that type.
it: Il filer usa una serie di regole per stabilire il corretto tipo di MIME per ogni file regolare e poi sceglie un'icona adatta per quel tipo.

en: The filer will resize windows whenever it seems useful (that is, when changing directory or display style).
it: Il filer ridimensiona la finestra ogni volta che lo ritiene utile (cambiando directory o stile di visualizzazione).

en: The first match in each filename will be replaced by this string. The only special characters are back-references from \0 to \9. To use them literally, they have to be escaped with a backslash.
it: La prima corrispondenza in ciascun nome verrà sostituita da questa stringa. Gli unici caratteri speciali sono i riferimenti da \0 a \9. Per usarli, devono essere preceduti dalla barra inversa \.

en: The font used for the text displayed under the icons
it: Il carattere usato per visualizzare il testo sotto le icone

en: The keyboard shortcut is:
it: La scorciatoia da tastiera è:

en: The largest size, as a percentage of the screen size, that the auto-resizer will resize a window to.
it: La dimensione massima, come percentuale dello schermo, a cui la finestra sarà ridimensionata.

en: The location must contain at least one character!
it: La posizione deve contenere almeno un carattere.

en: The monitor this panel is confined to when using Xinerama. The numbering starts from zero.
it: Questo pannello è limitato nella modalità Xinerama. Il conteggio inizia da 0.

en: The pathname you gave does not exist. The icon has not been changed.
it: Il percorso specificato non esiste. L'icona non è cambiata.

en: The program to launch when you choose `Terminal Here' from the menu.
it: Il programma da lanciare quando si sceglie dal menù la voce «Terminale qui».

en: The session manager activates these options by using the -S or --rox-session argument to rox.
it: Il manager di sessione attiva queste opzioni passando a rox l'argomento «-S» o «--rox-session».

en: The size of this panel.
it: La dimensione di questo pannello.

en: The text displayed under the icon is:
it: Il testo visualizzato sotto l'icona è:

en: Themes
it: Temi

en: Themes should be placed inside the ~/.icons directory.
it: I temi vanno messi nella directory «~/.icons».

en: There are no thumbnails to delete
it: Non ci sono miniature da eliminare

en: There was one error.
it: C'è stato un errore.

en: There were %d errors.
it: Ci sono stati %d errori.

en: Thick
it: Spessa

en: Thin
it: Sottile

en: This disables the use of extended attributes available in newer operating systems and file systems.  With this option set the 'Set Type' menu entry is disabled, the MIME type of the file is only derived from the file name and the properties window does not report extended attributes.
it: Disabilita l'uso degli attributi estesi disponibili nei nuovi sistemi operativi e nei nuovi file system. Se questa opzione è attiva, la voce di menù «Tipo di file...» viene disabilitata, il tipo di MIME del file viene dedotto solo dal nome del file e la finestra «Proprietà» non riporta gli attributi estesi.

en: This filename is not valid UTF-8. You should rename it.
it: Il nome di questo file non è in formato UTF-8 valido. Bisognerebbe rinominarlo.

en: This is a regular expression to search for.
    ^ matches the start of a filename
    $ matches the end
    \. matches a dot
    \.htm$ matches the '.htm' in 'index.htm', etc
it: È un'espressione regolare di ricerca.
    ^ corrisponde all'inizio del nome
    $ corrisponde alla fine del nome
    \. corrisponde a un punto
    \.htm$ corrisponde a «.htm» in «index.html», ecc.

en: This is already the canonical name for this directory.
it: Questo è già il nome canonico di questa directory.

en: This is not a program! Give me an application instead!
it: Questa non è un'applicazione. Specificare un'applicazione.

en: This is the default setting for new windows. Use the Display menu to turn thumbnails on and off for individual windows.
it: Questa è l'impostazione predefinita per le nuove finestre. Usare il menù «Visualizza» per attivare e disattivare le miniature per le finestre individuali.

en: This item is already at the end
it: Questo elemento è l'ultimo

en: This option sets how long, in ms, you must hold a file over a directory before it will spring open. The above option must be turned on for this to have any effect.
it: Questa opzione imposta per quanto tempo, in ms, si deve tenere un file sopra una directory prima che questa venga aperta automaticamente. Per avere effetto, deve essere stata attivata anche l'opzione sopra.

en: This option, which requires the above option to be turned on too, causes the highlighted directory to 'spring open' after the file is held over it for a short while.
it: Questa opzione, che per funzionare richiede anche l'opzione qui sopra, attiva l'apertura automatica della directory dopo che il file viene mantenuto sopra l'icona per un breve periodo di tempo.

en: This program (%s) cannot be run, as the 0launch command is not available. It can be downloaded from here:
    
    http://0install.net/injector.html
it: Questo programma (%s) non può essere eseguito: il comando «0launch» non è disponibile. Lo si può scaricare da qui:
    
    http://0install.net/injector.html

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Thumbnails cache
it: Cache delle miniature

en: Thumbs,
it: Miniature,

en: Tile
it: Affianca

en: Tile the image over the backdrop area
it: Ripete l'immagine fino a ricoprire lo sfondo

en: Time
it: Tempo

en: Times
it: Tempi

en: Title
it: Titolo

en: To set a keyboard short-cut for a menu item:
    
    - Open the menu over a filer window,
    - Move the pointer over the item you want to use,
    - Press the key you want attached to it.
    
    The key will appear next to the menu item and you can just press that key without opening the menu in future.
it: Per impostare le scorciatoie da tastiera per una voce di menù:
    
    - attivare il menù su una finestra del filer
    - mettere il puntatore sopra la voce desiderata
    - digitare il tasto da associare.
    
    Il tasto appare vicino alla voce di menù e da questo momento è possibile premere solo quel tasto anziché attivare il menù.

en: To speed things up, the generated thumbnails are stored in the hidden ~/.thumbnails directory. Click here to remove all the cached thumbnails. They will be created again as needed.
it: Per rendere tutto più veloce, le miniature generate sono memorizzate nella directory nascosta «~/.thumbnails». Fare clic qui per rimuovere tutte le miniature in cache. Saranno create ancora se ce ne sarà bisogno.

en: Toolbar
it: Barra degli strumenti

en: Toolbar type:
it: Tipo di barra degli strumenti:

en: Tools/Minibuffer
it: Strumenti/Minibuffer

en: Top
it: In alto

en: Top edge
it: In alto

en: Top margin
it: Margine in alto

en: Try `ROX-Filer/AppRun --help' for more information.
it: Usare «ROX-Filer/AppRun --help» per ulteriori informazioni.

en: Try `ROX-Filer/AppRun -h' for more information.
it: Usare «ROX-Filer/AppRun -h» per ulteriori informazioni.

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Types
it: Tipi

en: Unable to load image file -- maybe it's not in a format I understand, or maybe the permissions are wrong?
    The icon has not been changed.
it: Impossibile caricare l'immagine: è possibile che sia in un formato incomprensibile o che i permessi non siano corretti.
    L'icona non è cambiata.

en: Unable to read '%s': %s
it: Impossibile leggere «%s»: %s

en: Unable to replace '%s'
it: Impossibile sostituire «%s»

en: Unable to save '%s'
it: Impossibile salvare «%s»

en: Unique windows
it: Finestre uniche

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown action requested
it: Azione sconosciuta richiesta

en: Unknown details type '%s'
it: Tipo di dettagli «%s» sconosciuto

en: Unknown side
it: Dimensione sconosciuta

en: Unknown sorting type '%s'
it: Tipo di ordinamento «%s» sconosciuto

en: Unknown style '%s'
it: Stile «%s» sconosciuto

en: Unknown target
it: Destinazione sconosciuta

en: Unknown type:
it: Tipo sconosciuto:

en: Unmount
it: Smonta

en: Unmount command
it: Comando di umount

en: Unnamed
it: SenzaNome

en: UntitledData
it: DatiSenzaNome

en: Up
it: Su

en: Usage: ROX-Filer/AppRun [OPTION]... [FILE]...
    Open each directory or file listed, or the current working
    directory if no arguments are given.
    
      -b, --border=PANEL	open PANEL as a border panel
      -B, --bottom=PANEL	open PAN as a bottom-edge panel
      -c, --client-id=ID	used for session management
      -d, --dir=DIR		open DIR as directory (not application)
      -D, --close=DIR	close DIR and its subdirectories
      -h, --help		display this help and exit
      -l, --left=PANEL	open PAN as a left-edge panel
      -m, --mime-type=FILE	print MIME type of FILE and exit
      -n, --new		start new copy; for debugging the filer
      -p, --pinboard=PIN	use pinboard PIN as the pinboard
      -r, --right=PANEL	open PAN as a right-edge panel
      -R, --RPC		invoke method call read from stdin
      -s, --show=FILE	open a directory showing FILE
      -S, --rox-session	use default panel and pinboard options, and -n
      -t, --top=PANEL	open PANEL as a top-edge panel
      -u, --user		show user name in each window 
      -U, --url=URL		open file or directory in URI form
      -v, --version		display the version information and exit
      -x, --examine=FILE	FILE has changed - re-examine it
    
    Report bugs to %s.
    Home page (including updated versions): http://rox.sourceforge.net/
it: Uso: ROX-Filer/AppRun [OPZIONE]... [FILE]...
    Apre ogni directory e file elencato, o l'attuale directory di
    lavoro se non sono forniti argomenti.
    
      -b, --border=PAN	apre PAN come pannello sul bordo
      -B, --bottom=PAN	apre PAN come pannello in basso
      -c, --client-id=ID	usato per gestire le sessioni
      -d, --dir=DIR		apre DIR come directory (non come applicazione)
      -D, --close=DIR	chiude DIR e le sue sottodirectory
      -h, --help		mostra questo aiuto ed esce
      -l, --left=PAN	apre PAN come pannello a sinistra
      -m, --mime-type=FILE	mostra il tipo di MIME di FILE ed esce
      -n, --new		inizia una nuova copia; per il debugging del filer
      -p, --pinboard=PIN	attiva la bacheca PIN
      -r, --right=PAN	apre PAN come pannello a destra
      -R, --RPC		invoca il metodo call read da stdin
      -s, --show=FILE	apre la directory mostrando FILE
      -S, --rox-session	usa il pannello e la bacheca definiti in «Opzioni» e l'argomento «-n»
      -t, --top=PAN		apre PAN come pannello in alto
      -u, --user		mostra il nome utente in ogni finestra
      -U, --url=URL		apre file o directory nella forma URI
      -v, --version		mostra le informazioni sulla versione ed esce
      -x, --examine=FILE	FILE è cambiato e deve essere riesaminato
    
    Segnalare bug a %s.
    Pagina web (con le versioni aggiornate): http://rox.sourceforge.net/

en: Use a 16-pixel grid for positioning icons on the desktop.
it: Usa una griglia di 16 pixel per posizionare le icone sul desktop.

en: Use a 2-pixel grid for positioning icons on the desktop.
it: Usa una griglia di 2 pixel per posizionare le icone sul desktop.

en: Use a 32-pixel grid for positioning icons on the desktop.
it: Usa una griglia di 32 pixel per posizionare le icone sul desktop.

en: Use a copy of the image as the default for all files of these MIME types.
it: Usa una copia dell'immagine come la predefinita per tutti i file di questo tipo di MIME.

en: Use a copy of the image for all files of this MIME type.
it: Usa una copia dell'immagine per tutti i file di questo tipo di MIME.

en: Use custom font:
it: Usare il carattere personalizzato:

en: Use single letters instead of words for Scanning, All and Thumbs indicators in the titlebar.
it: Usa una sola lettera al posto delle parole «Scansione», «Tutti» e «Miniature» nella barra del titolo.

en: Use the 'Set Icon...' dialog box to set the icon for each MIME type. Note that icons set this way override those from the selected theme.
it: Usare la finestra di dialogo «Imposta icona...» per impostare l'icona di ogni tipo di MIME. Notare che le icone definite in questo modo prevalgono su quelle del tema selezionato.

en: Use this application for all files with this MIME type.
it: Usa questa applicazione per tutti i file con questo tipo di MIME.

en: User-definable shortcuts are disabled by default in Gtk2, and you have not enabled them. You can turn this feature on by:
    
    1) using an XSettings manager, such as ROX-Session or gnome-settings-daemon, or
    
    2) adding this line to ~/.gtkrc-2.0:
    	gtk-can-change-accels = 1
    	(this only works if NOT using XSETTINGS)
it: Le scorciatoie definite dall'utente sono normalmente disattivate in Gtk2 e non andrebbero abilitate. Si possono tuttavia attivare:
    1) usando un manager per XSettings, come ROX-Session o gnome-settings-daemon
    
    2) aggiungendo questa riga in «~/.gtkrc-2.0»:
    	gtk-can-change-accels = 1	(funziona solo se NON si usa XSETTINGS)

en: Video thumbnails
it: Miniature dei video

en: View type:
it: Tipo di vista:

en: WRITE-PROTECTED
it: PROTETTO DA SCRITTURA

en: We got a BadWindow error from the X server. This might be due to this GTK bug (during drag-and-drop?):
    http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=152151
    Trying to continue...
it: È avvenuto un errore di BadWindow dal X server. Potrebbe essere un bug delle GTK (durante il drag-and-drop?):
    http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=152151
    Si sta provando a continuare...

en: When automatic icon sizing is selected: If the directory contains this many items then it will be shown using Small Icons, otherwise Large Icons will be used.
it: Quando è selezionato il ridimensionamento automatico delle icone: se la directory contiene molti elementi allora sono usate le icone piccole, altrimenti quelle grandi.

en: When dragging files with the left mouse button
it: Quando si trascinano i file con il pulsante sinistro del mouse

en: When dragging files with the middle mouse button
it: Quando si trascinano i file con il pulsante centrale del mouse

en: When run by a session manager program (such as ROX-Session) the filer can open up a panel and/or the pinboard.  Here you configure which.
it: Quando viene eseguito da un manager di sessione (come ROX-Session), il filer può aprire un pannello e/o una bacheca. Qui si configura questo.

en: When this is on you can drag a file over a sub-directory or program in a filer window. The item will highlight when you do this and dropping the file will put it into that directory, or load it into the program.
it: Se attivata, è possibile trascinare un file sopra una sottodirectory o un programma in una finestra del filer. L'elemento viene evidenziato e rilasciandolo viene messo in quella directory, oppure viene caricato dal programma scelto.

en: When thumbnails are turned on, each image file in a directory is loaded and a small thumbnail of it is shown.
it: Se le miniature sono state attivate, in una directory ogni immagine viene caricata e viene mostrata una sua piccola miniatura.

en: When using a pinboard, you can drag files and applications onto the desktop background to create shortcuts to them.
it: Se si attiva la bacheca, è possibile trascinare file e applicazioni sul desktop per creare scorciatoie.

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if nothing happens (eg, because there are several possibilities and the next letter varies).
it: Quando viene usato «Inserisci percorso...» e viene premuto il tasto «Tab», viene emesso un segnale acustico per avvisare che non è accaduto niente (es. perché ci sono diverse possibilità al variare della lettera successiva).

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if there is more than one matching file, even though some more letters were added.
it: Quando viene usato «Inserisci percorso...» e viene premuto il tasto «Tab», viene emesso un segnale acustico per avvisare che c'è più di una corrispondenza, perfino se più lettere sono state aggiunte.

en: When you drag a file from a web browser or other remote source, this program will be run to download it. $1 is the URI dragged to the filer, and the current directory is the destination. Eg:
    xterm -e wget $1
it: Quando si trascina un file da un browser web o da un'altra sorgente remota, per scaricarlo viene eseguito questo programma. $1 è l'URI trascinato sul filer e la directory attuale è la destinazione. Es:
    xterm -e wget $1

en: Width of no-go area at left of screen.
it: Larghezza dell'area vietata dalla sinistra dello schermo.

en: Width of no-go area at right of screen.
it: Larghezza·dell'area·vietata·dalla·destra·dello·schermo.

en: Width of toolbar sets minimum width of window
it: La barra degli strumenti imposta la larghezza minima della finestra

en: Window
it: Finestra

en: Window behaviour
it: Comportamento delle finestre

en: Window manager problems
it: Problemi del window manager

en: With:
it: con:

en: World
it: Altri

en: Write
it: Scrittura

en: XDS protocol error: leafname may not contain '/'
it: Errore di protocollo XDS: il nome potrebbe non contenere «/»

en: XDS protocol error: return code should be 'S', 'F' or 'E'
it: Errore di protocollo XDS: il codice restituito dovrebbe essere «S», «F» o «E»

en: XdndDirectSave0 target provided, but the atom XdndDirectSave0 (type text/plain) did not contain a leafname
it: Target XdndDirectSave0 fornito, ma l'atom XdndDirectSave0 (tipo text/plain) non contiene un nome

en: Xinerama monitor %d unavailable
it: Monitor %d di Xinerama non disponibile

en: Yes
it: Si

en: Yes (can run with older glibc versions)
it: Si (si può eseguire con le precedenti versioni di glibc)

en: You can only set the backdrop to an image or to a program which knows how to manage ROX-Filer's backdrop.
    
    Programmers: the application's AppInfo.xml must contain the CanSetBackdrop element, as described in ROX-Filer's manual.
it: Impostare come sfondo solo un'immagine o un programma che sa come gestire lo sfondo di ROX-Filer.
    
    Programmatori: l'applicazione AppInfo.xml deve contenere l'elemento CanSetBackdrop, come descritto nel manuale di ROX-Filer.

en: You can only set the run action for a regular file
it: È possibile impostare l'azione solo per i file regolari

en: You can't open a second view onto this directory because the `Unique Windows' option is turned on in the Options window.
it: Impossibile aprire una seconda vista su questa directory perché nella finestra «Opzioni» è attiva l'opzione «Finestre uniche».

en: You cannot do this to more than one item at a time
it: Non è possibile fare questo a più di un elemento alla volta

en: You do not appear to have OS support.
it: Non sembra esserci il supporto da parte del sistema operativo.

en: You have tried to close a panel via the window manager - I usually find that this is accidental... really close?
it: Tentativo di chiusura di un pannello attraverso il window manager. Solitamente questo avviene in maniera accidentale: chiuderlo veramente?

en: You must first select some items to remove
it: Selezionare prima gli elementi da rimuovere

en: You must open the menu over an item
it: Attivare il menù sopra un elemento

en: You must unlock '%s' before removing it
it: Sbloccare «%s» prima di rimuoverlo.

en: You need to select some items to count
it: È necessario selezionare alcuni elementi da contare

en: You need to select some items to search through
it: È necessario selezionare alcuni elementi in cui cercare

en: You need to select the items whose permissions you want to change
it: È necessario selezionare gli elementi a cui cambiare i permessi

en: You need to select the items whose type you want to change
it: È necessario selezionare gli elementi a cui cambiare il tipo di MIME

en: You should Shift+Menu click over a file to send it somewhere
it: Si deve usare Shift+clic su un file per inviarlo a qualche applicazione

en: You should first select some rows to delete
it: Selezionare prima alcune righe da eliminare

en: You'll have to resize windows manually, using the window manager, the `Resize Window' menu entry or by double-clicking on the window background.
it: Le finestre vengono ridimensionate manualmente, usando il window manager, la voce «Ridimensiona finestra» del menù o facendo doppio clic sullo sfondo della finestra.

en: Your CHOICESPATH variable setting prevents customisations - sorry.
it: La variabile CHOICESPATH impedisce personalizzazioni.

en: Your old panel file has been converted to the new XML format.
it: Il file del vecchio pannello è stato convertito nel nuovo formato XML.

en: Your old pinboard file has been converted to the new XML format.
it: La vecchia configurazione della bacheca è stata convertita nel nuovo formato XML.

en: _Group
it: _Gruppo

en: _Name
it: _Nome

en: _Owner
it: Proprietari_o

en: _Permissions
it: _Permessi

en: _Quiet
it: _Tutti

en: _Relative link
it: Collegamento _relativo

en: _Rename
it: _Rinomina

en: _Replace
it: _Sostituisci

en: _Revert
it: _Ripristina

en: _Size
it: Dimen_sioni

en: _Type
it: _Tipo

en: _Use Command
it: _Usa il comando

en: a+x (Make executable/searchable)
it: a+x (Rende eseguibile/ricercabile)

en: a-x (Make non-executable/non-searchable)
it: a-x (Rende non eseguibile/non ricercabile)

en: ascending
it: ascendente

en: bottom-left
it: basso a sinistra

en: bottom-right
it: basso a destra

en: bytes
it: byte

en: descending
it: discendente

en: directories
it: directory

en: features set at compile time
it: caratteristiche impostate in fase di compilazione

en: file(1) says... %s
it: file(1) dice: %s

en: files
it: file

en: go-rwx (Private - owner access only)
it: go-rwx (Privato - accesso solo al proprietario)

en: go-w (Fix security problem)
it: go-w (Corregge il problema di sicurezza)

en: go=u-w (Public access, not write)
it: go=u-w (Accesso pubblico, ma non in scrittura)

en: horizontally
it: orizzontale

en: item
it: elemento

en: items
it: elementi

en: lstat(2) failed: %s
it: lstat(2) fallito: %s

en: merge contents
it: unire i contenuti

en: mounted
it: montato

en: no directories)
it: nessuna directory)

en: overwrite
it: sovrascrivere

en: pixels
it: pixel

en: top-left
it: alto a sinistra

en: top-right
it: alto a destra

en: u+rw (Give owner read+write)
it: u+rw (Permette al proprietario di leggere e scrivere)

en: unmounted
it: smontato

en: vertically
it: verticale
