Geany 1.37 - en to ja translation catalogue (1284 entries)

en: 
    <i>Other plugins depend on this. Disable them first to allow deactivation.</i>
ja: 
    <i>それらのプラグインは依存しています。非アクティブにするためにそれらを先に無効にします。</i>

en:  (new instance)
ja: (新規インスタンス)

en: "%s" was not found.
ja: "%s" が見つかりません

en: "Smart" home key
ja: "スマート" ホームキー

en: %d file saved. | %d files saved.
ja[0]: %d 個のファイルを保存しました

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
ja: %d, %e, %f, %p, %l はコマンドやディレクトリ項目に置き換えられます, 詳細はマニュアルを参照してください

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
ja: %s
    
    ディスク上のファイルは破損しているかもしれません!

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
ja: %s %s -- %s (ディレクトリ: %s)

en: %s (in directory: %s)
ja: %s（ディレクトリ: %s）

en: %s Properties
ja: %s プロパティ

en: %s commands
ja: %s コマンド

en: %s document
ja: %s 文書

en: %s file
ja: %s ファイル

en: %s script
ja: %s スクリプト

en: %s source file
ja: %s ソースファイル

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
ja[0]: %s: %d 個の "%s" を "%s" と置換しました

en: (built on or after %s)
ja: (%s 以降にビルド)

en: (only inside Geany)
ja: （Geany 内部のみ）

en: (with BOM)
ja: (BOM あり)

en: (without BOM)
ja: (BOM なし)

en: , read-only
ja: , 読み取り専用

en: --- Separator ---
ja: --- 区切り線 ---

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
ja: <b>引用符と括弧の自動補完</b>

en: <b>Commands</b>
ja: <b>コマンド</b>

en: <b>Completions</b>
ja: <b>補完</b>

en: <b>Display</b>
ja: <b>表示</b>

en: <b>Editor tabs</b>
ja: <b>エディタタブ</b>

en: <b>Encodings</b>
ja: <b>エンコーディング:</b>

en: <b>Features</b>
ja: <b>機能</b>

en: <b>Fonts</b>
ja: <b>フォント</b>

en: <b>Icon size</b>
ja: <b>アイコンのサイズ</b>

en: <b>Icon style</b>
ja: <b>アイコンのスタイル</b>

en: <b>Indentation</b>
ja: <b>インデント</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
ja: <b>ショートカットキー</b>

en: <b>Long line marker</b>
ja: <b>長い行のマーカー</b>

en: <b>Message window</b>
ja: <b>メッセージウィンドウ</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
ja: <b>その他</b>

en: <b>New files</b>
ja: <b>新規ファイル</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
ja: <b>ページ %d / %d</b>

en: <b>Paths</b>
ja: <b>パス</b>

en: <b>Printing</b>
ja: <b>印刷</b>

en: <b>Projects</b>
ja: <b>プロジェクト</b>

en: <b>Saving files</b>
ja: <b>ファイルの保存</b>

en: <b>Search</b>
ja: <b>検索</b>

en: <b>Shutdown</b>
ja: <b>終了時</b>

en: <b>Sidebar</b>
ja: <b>サイドバー</b>

en: <b>Startup</b>
ja: <b>起動時</b>

en: <b>Tab positions</b>
ja: <b>タブ位置</b>

en: <b>Template data</b>
ja: <b>テンプレートのデータ</b>

en: <b>Terminal</b>
ja: <b>端末</b>

en: <b>Tool paths</b>
ja: <b>ツールのパス</b>

en: <b>Toolbar</b>
ja: <b>ツールバー</b>

en: <b>Various preferences</b>
ja: <b>各種の設定</b>

en: <b>Virtual spaces</b>
ja: <b>仮の空白</b>

en: <i>If you set the Instant Save directory to a directory which is not automatically cleared,
    you will need to cleanup instantly saved files manually. The Instant Save plugin will not delete the created files.</i>
ja: <i>簡易保存ディレクトリに設定したディレクトリは自動的に作成されません、
    簡易保存されたファイルは手作業でクリーンアップする必要があります。館員保存プラグインは作成されたファイルを削除しません。</i>

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
ja: <i>警告: これらの設定を変更する前にマニュアルを読んでください。</i>

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
ja: <i>注意: これらの設定は現在のプロジェクトによって上書きされています。<b>プロジェクト->プロパティ</b>を確認してください。</i>

en: A fast and lightweight IDE
ja: 高速で軽量な IDE

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
ja: GTK+ を用いた高速で軽量な IDE

en: A fast and lightweight IDE.
ja: 高速で軽量な IDE

en: A quoted Windows program name must be entirely inside the quotes
ja: Windowsプログラム名に引用符をつけるときは、名前全体を引用符の中に含めます

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
ja: 「行をコメント化」コマンドを実行したときに、ソースファイルに追加される文字列。その行がコメントになったことを表すために使われます。

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
ja: 端末エミュレータコマンド (%c は Geany スクリプトファイル名に置き換えられます)

en: About Geany
ja: Geany について

en: Accessed:
ja: アクセス済み:

en: Action
ja: アクション

en: Active
ja: アクティブ

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
ja: すべてのページにページ番号、ファイル名、現在の日付を含む小さなヘッダを追加します。3行分を必要とします。

en: Add line numbers to the printed page
ja: 行番号を印刷ページに追加します

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
ja: ページ番号をページ下部に追加します。２行分を必要とします。

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
ja: ファイルブラウザのタブをサイドバーに追加します

en: All Source
ja: すべてのソース

en: All files
ja: すべてのファイル

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
ja: すべて: ディレクトリ内の全てのファイルを検索
    プロジェクト: プロジェクトの設定で定義されたファイルパターンを使用
    カスタム: ファイルパターンを指定

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
ja: VTE がキーボードショートカットを受け取れるようにする(フォーカスコマンドから分離)

en: Always
ja: 常に表示

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
ja: 行末の仮の空白を常に表示します

en: Always wrap search
ja: 常に折り返して検索

en: Always wrap search around the document
ja: 文書全体を折り返して検索

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
ja: エラーが発生したかファイル情報が取得できません（例：新しいファイル）

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
ja: ファイルを UTF-8 から "%s" に変換するときにエラーがありました。ファイルは保存されていません。

en: Anchors
ja: アンカー

en: Any unsaved changes will be lost.
ja: 保存されていない変更は失われます。

en: Appearance
ja: 出現

en: Appendix
ja: 付録

en: Apply the default indentation settings to all documents
ja: すべての文書に標準インデント設定を適用

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Architectures
ja: アーキテクチャ

en: Are you sure you want to reload '%s'?
ja: '%s' を再読み込みしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to reload all files?
ja: 全てのファイルを再読み込みしてもよろしいですか?

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Arrow characters
ja: 矢印

en: Articles
ja: 題名

en: As _HTML...
ja: _HTML 文書...

en: As _LaTeX...
ja: _LaTeX 文書...

en: Assembly
ja: アセンブリ

en: Auto Save
ja: 自動保存

en: Auto save _interval:
ja: 自動保存間隔(_I):

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
ja: 開波括弧を入力すると閉波括弧を補完します

en: Auto-close double quote when typing an opening one
ja: 二重引用開始を入力すると二重引用終了を補完します

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
ja: 開括弧を入力すると閉括弧を補完します

en: Auto-close single quote when typing an opening one
ja: 単一引用符開始を入力すると単一引用符終了を補完します

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
ja: 開角括弧を入力すると閉角括弧を補完します

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
ja: 自動フォーカスウィジェット（マウスに追従します）

en: Auto-indent _mode:
ja: 自動インデント モード(_M):

en: Autocomplete all words in document
ja: 文書内のすべての単語を自動補完

en: Autocomplete symbols
ja: シンボルを自動補完

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
ja: 編集中のファイルの既知のシンボルが自動的に補完されます(関数名、グローバル変数名、その他のシンボル)

en: Automatic continuation of multi-line comments
ja: 複数行コメントを自動挿入

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
ja[0]: 自動保存: %d ファイルを自動的に保存しました

en: Available Items
ja: 利用できる項目

en: Background
ja: 背景色

en: Background color:
ja: 背景色:

en: Backup Copy
ja: バックアップ コピー

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
ja: バックアップ: ディレクトリが作成できません(%s)

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
ja: バックアップ: ファイルが読み込めません(%s)

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
ja: バックアップ: ファイルが保存できません(%s)

en: Backup directory does not exist or is not writable.
ja: バックアップ ディレクトリが存在しないか書き込めません

en: Bad regex for filetype %s: %s
ja: ファイル種類 %s の正規表現が不正です: %s

en: Bad regex: %s
ja: 正規表現が不正です: %s

en: Baltic
ja: バルト言語

en: Base GType:
ja: 基本 GType:

en: Base class:
ja: 基本クラス:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
ja: プロジェクトを構成するすべてのファイルの基本ディレクトリ。新規のディレクトリと既存のディレクトリのいずれかを指定できます。プロジェクトのファイル名に間接パスが使用できます。

en: Base header:
ja: 基本ヘッダ:

en: Base path:
ja: 基本パス:

en: Base source:
ja: 基本ソース:

en: Basic
ja: 基本

en: Be verbose
ja: 詳細なメッセージを生成

en: Beep on errors or when compilation has finished
ja: エラーやコンパイル終了時にビープ音を鳴らす

en: Blocks
ja: ブロック

en: Book Chapters
ja: 章

en: Books & Conference Proceedings
ja: 書籍と会議議事録

en: Bottom
ja: 下

en: Browser:
ja: ブラウザ:

en: Build
ja: ビルド

en: Build options
ja: ビルドオプション

en: Build the current file
ja: 現在のファイルをビルド

en: Build the current file with Make and the default target
ja: 現在のファイルをメイクとデフォルトのターゲットでビルドします

en: Build the current file with Make and the specified target
ja: 現在のファイルをメイクと指定のターゲットでビルドします

en: C Standard Library
ja: C 標準ライブラリ

en: C++ (C Standard Library)
ja: C++（C 標準ライブラリ）

en: C++ Standard Library
ja: C++ 標準ライブラリ

en: C_ase sensitive
ja: 大文字と小文字を区別する(_A)

en: C_hange
ja: 変更(_H)

en: C_lose All
ja: すべて閉じる(_L)

en: C_onfiguration Files
ja: 設定ファイル(_O)

en: C_opy
ja: コピー(_O)

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
ja: 表示->全ての追加ウィジェットを表示/非表示を実行する

en: Cannot execute build command "%s": %s. Check the Terminal setting in Preferences
ja: ビルドコマンド "%s" が実行できません: %s 設定の端末設定を確認してください。

en: Cannot execute context action command "%s": %s. %s
ja: ユーザ定義コマンド "%s" を実行できません: %s. %s

en: Cannot execute custom command "%s": %s. Check the path setting in Custom Commands.
ja: カスタム ツール "%s" が実行できません: %s. パス設定を確認してください。

en: Cannot execute grep tool "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
ja: grep ツール "%s" が実行できません: %s. パス設定を確認してください。

en: Cannot execute print command "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
ja: 印刷コマンド "%s" が実行できません: %s パス設定を確認してください。

en: Cannot execute template command "%s". Hint: incorrect paths in the command are a common cause of errors. Error: %s.
ja: テンプレート コマンド "%s" を実行できません。ヒント: コマンドのパスが間違っていないかどうか確認してください。エラー: %s.

en: Cannot save read-only document '%s'!
ja: 読み込み専用文書 '%s' は保存できません!

en: Cascading Stylesheet
ja: カスケーディング スタイルシート

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Central European
ja: 中央ヨーロッパ言語

en: Change _Color Scheme...
ja: 色の設定(_C)...

en: Change _Font...
ja: フォントを変更(_F)...

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
ja: 現在開かれているプロジェクトの基本ディレクトリに作業ディレクトリを変更

en: Changed:
ja: 変更済み:

en: Changes detected, reloading all will lose any changes and history.
ja: 変更を検出しました。全て再読み込みすると変更と履歴が失われます。

en: Chapter
ja: 章

en: Character
ja: 記号

en: Characters to type for autocompletion:
ja: 自動補完を表示する文字数:

en: Characters:
ja: 文字数:

en: Check the path setting in Filetype configuration.
ja: ファイル種類設定のパスの設定を確認してください。

en: Check the path setting in Preferences.
ja: パス設定を確認してください。

en: Chinese Simplified
ja: 簡体字中国語

en: Chinese Traditional
ja: 繁体字中国語

en: Choose Project Base Path
ja: プロジェクトの基本パスを選択

en: Choose Project Filename
ja: プロジェクトのファイル名を選択

en: Choose Terminal Font
ja: 端末フォントを指定

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
ja: 以下のリストから特殊記号を選択して、ダブルクリックするかボタンを使用して現在のカーソル位置に挿入します

en: Choose font
ja: フォントを選択

en: Choose more build actions
ja: ビルドアクションを選択

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
ja: 起動時に読み込まれるプラグインを選択:

en: Cl_ear
ja: クリア(_E)

en: Class
ja: クラス

en: Class Builder
ja: クラスビルダー

en: Classes
ja: クラス

en: Click to set menu item label
ja: メニュー項目ラベルを設定するためにクリック

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Close
ja: 閉じる

en: Close All
ja: すべて閉じる

en: Close Documents to the _Right
ja: 右の文書を閉じる(_R)

en: Close Ot_her Documents
ja: 他の文書を閉じる(_H)

en: Close _dialog
ja: ダイアログを閉じる(_D)

en: Close all
ja: すべて閉じる

en: Close all open files
ja: すべての開いているファイルを閉じる

en: Close the current file
ja: 現在のファイルを閉じる

en: Co_mmands
ja: コマンド(_M)

en: Code folding
ja: 折りたたみ

en: Color Chooser
ja: 色の選択

en: Color Schemes
ja: 色の設定

en: Color:
ja: 色:

en: Column:
ja: 列:

en: Command
ja: コマンド

en: Command:
ja: コマンド:

en: Comment line(s)
ja: 行をコメント化

en: Comment toggle marker:
ja: 行コメント文字列:

en: Company name
ja: 会社名

en: Company:
ja: 会社:

en: Compilation failed.
ja: コンパイル失敗

en: Compilation finished successfully.
ja: コンパイル完了

en: Compile
ja: コンパイル

en: Compile the current file
ja: 現在のファイルをコンパイル

en: Compile the current file with Make
ja: 現在のファイルをメイクを使ってコンパイル

en: Compiler
ja: コンパイラ

en: Complete snippet
ja: スニペットを補完

en: Complete word
ja: 単語を補完

en: Completion list height:
ja: 補完リストの行数:

en: Completions
ja: 補完

en: Components
ja: コンポーネント

en: Conference Papers
ja: 会議の資料

en: Configuration directory could not be created (%s).
ja: 設定ディレクトリが作成できません(%s)

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
ja: 設定ディレクトリが作成できませんでした(%s)。
    設定ディレクトリなしでGeanyを使うと問題が起きる場合があります。
    それでも Geany を実行しますか?

en: Configuration files reloaded.
ja: 設定ファイルを再読み込みしました

en: Configure Plugins
ja: プラグインを設定

en: Confirm exit
ja: 終了時に確認する

en: Constants
ja: 定数

en: Constructor type:
ja: コンストラクタ型:

en: Conte_xt Action
ja: コンテキスト アクション(_X)

en: Context Action
ja: ユーザ定義コマンド

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
ja: ユーザ定義コマンドを指定。現在選択中の単語を %s で指定できます。指定したコマンドはどこでも表示でき、コマンド実行の時に現在の単語に置き換えられます。

en: Context action:
ja: ユーザ定義コマンド:

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
ja: コメント記述中にEnterキーを押したとき、C, C++, Java言語の複数行コメントを自動継続します

en: Contributors
ja: 貢献者

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
ja: CR (Classic _Mac)に変換

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
ja: _CR/LF (Windows)に変換

en: Convert and Set to _LF (Unix)
ja: _LF (Unix)に変換

en: Copies
ja: コピー

en: Copy
ja: コピー

en: Copy _All
ja: すべてコピー(_A)

en: Copy the current selection
ja: 選択中の範囲をコピー

en: Copyright (c) 2005
    The Geany contributors
ja: Copyright (c) 2005
    Geany 貢献者

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
ja: 設定された外部コマンド '%s' が実行できませんでした（%s）

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
ja: ファイル '%s' がありません - 現在の文書のパスを確認します。

en: Could not find file '%s'.
ja: ファイル '%s' が見つかりません

en: Could not load tags file '%s'.
ja: タグファイル '%s' を読み込めませんでした

en: Could not open directory (%s)
ja: ディレクトリを開けませんでした (%s)

en: Could not open file %s (%s)
ja: ファイル %s を開けません（%s）

en: Could not open file %s (File not found)
ja: ファイル %s を開けません（ファイルなし）

en: Create C++ Class
ja: C++ クラスを作成

en: Create Cla_ss
ja: クラスを作成(_S)

en: Create Class
ja: クラスを作成

en: Create GTK+ Class
ja: GTK+ クラスを作成

en: Create PHP Class
ja: PHP クラスを作成

en: Create a new file
ja: 新しいファイルを作成

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
ja: コマンドラインのファイル名から新しいファイルを作成します

en: Create a new file from a template
ja: テンプレートから新しいファイルを作成

en: Create constructor
ja: コンストラクタを作成

en: Create destructor
ja: デストラクタを作成

en: Create the project's base path directory?
ja: プロジェクトの基本パスのディレクトリを作成しますか?

en: Creates source files for new class types.
ja: 新しいクラスのソースファイルを作成します

en: Credits
ja: クレジット

en: Cu_t Current Line(s)
ja: 現在の行を切り取り(_T)

en: Curly brackets { }
ja: 波括弧の補完 {}

en: Current chars
ja: 現在の文字数

en: Cursor blinks
ja: カーソルの点滅

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Date Format
ja: 任意の日付書式

en: Custom Text
ja: カスタムテキスト

en: Customize Toolbar
ja: ツールバーをカスタマイズ

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cut the current selection
ja: 選択中の範囲を切り取り

en: Cyrillic
ja: キリル言語

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル/ロシア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル/ウクライナ語

en: D_uplicate Line or Selection
ja: 行/選択範囲を複製(_U)

en: Data
ja: データ

en: Date & time:
ja: 日時:

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
ja: 日付書式の文字列が変換できません (おそらく長過ぎます)

en: Date format:
ja: 日付の書式:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
ja: バックアップファイルの日時の書式(_T)("man strftime" を参照):

en: Date:
ja: 日:

en: Debug Messages
ja: デバッグ メッセージ

en: Debug _Messages
ja: デバッグメッセージ(_M)

en: Decrease indent
ja: インデントを減らす

en: Decrease indent by one space
ja: インデントを空白１文字減らす

en: Decrease indentation
ja: インデントを減らす

en: Default
ja: 標準

en: Default _filetype to use for new files:
ja: 新規ファイルの既定のファイル種類(_F):

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
ja: 標準のエンコーディング（既存の非Unicodeファイル用）:

en: Default encoding (new files):
ja: 標準のエンコーディング（新規ファイル）:

en: Default end of line characters:
ja: 既定の改行文字:

en: Default sorting mode:
ja: 既定のソートモード:

en: Default symbol sorting mode
ja: 既定のシンボル ソート モード

en: Defines
ja: 定義

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
ja: Windowsのダイアログと、GTKのダイアログのどちらを使うかを指定します。

en: Definition of "%s" not found.
ja: "%s" の定義が見つかりません

en: Delete the current selection
ja: 選択中の範囲を削除

en: Delete to beginning of line
ja: 行頭まで削除

en: Delete to line end
ja: 行末まで削除

en: Detect from file
ja: ファイルから検出

en: Detect type from file
ja: ファイルから種類を検出

en: Detect width from file
ja: ファイルから幅を検出

en: Developer:
ja: 開発者:

en: Developers
ja: 開発者

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
ja: 文書 %s を印刷サブシステムに送信できません

en: Directory _levels to include in the backup destination:
ja: バックアップ先に指定するディレクトリのレベル(_L):

en: Directory not changed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
ja: 不正な入力(Ctrl+C を押したか、Enter でクリアした)のため、ディレクトリは変更できません。

en: Disable Drag and Drop
ja: ドラッグアンドドロップを無効にする

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
ja: エディタウィンドウのドラッグアンドドロップを完全に無効にします。エディタウィンドウの内部または外部で文字を選択してもドラッグアンドドロップに使用できません。

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
ja: メニューショートカットキーを無効(デフォルトでF10)

en: Disable this option to keep the dialog open
ja: ダイアログを開いたままにするには、このオプションを無効にしてください

en: Disabled
ja: 無効

en: Discard history
ja: 履歴を廃棄

en: Disk check timeout:
ja: ディスク チェック タイムアウト時間

en: Display
ja: 表示

en: Display height in rows for the autocompletion list
ja: 自動補完リストの行数

en: Display:
ja: 表示:

en: Displayed Items
ja: 表示される項目

en: Divisions
ja: ディビジョン

en: Do not show virtual spaces
ja: 仮の空白を表示しない

en: Do you really want to quit?
ja: 本当に終了しますか?

en: Do you want to close it before proceeding?
ja: 実行する前にプロジェクトを閉じますか?

en: Do you want to reload it?
ja: 再読み込みしますか?

en: Do you want to save it before closing?
ja: 閉じる前に保存しますか?

en: Document
ja: 文書

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
ja: 文書 %s は印刷サブシステムに送信されました

en: Document Setup
ja: 文書の設定

en: Document successfully exported as '%s'.
ja: 文書は正常に '%s' へエクスポートされました

en: Documents
ja: 文書

en: Don't load auto completion data (see documentation)
ja: 自動補完データを読み込まない(ドキュメントを参照)

en: Don't load plugins
ja: プラグインを読み込みません

en: Don't load terminal support
ja: 端末サポートを読み込みません

en: Don't load the previous session's files
ja: 以前のセッションファイルを読み込みません

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
ja: 実行中のインスタンスでファイルを開けません。新しいインスタンスで開きます。

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags file
ja: タグファイルを生成するときに、C/C++ファイルのプリプロセッサを使用しません

en: Don't show message window at startup
ja: 起動時にメッセージウィンドウを表示しません

en: Don't use run script
ja: 起動スクリプトを使用しない

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
ja: 実行したプログラムの終了ステータスを表示するための簡単な起動スクリプトを使用せずに、直接プログラムを実行します。

en: Double quotes " "
ja: 二重引用符の補完

en: Double-clicking hides all additional widgets
ja: ダブルクリックによって、全ての追加ウィジェットを非表示にする

en: Drop rest of word on completion
ja: 補完のとき単語の残りを除去する

en: E_ncoding:
ja: エンコーディング(_N):

en: E_xtra options:
ja: 追加オプション(_X):

en: East Asian
ja: 東アジア

en: East European
ja: 東ヨーロッパ

en: East _Asian
ja: 東アジア(_A)

en: Editor
ja: エディタ

en: Editor:
ja: エディタ:

en: Email address of the developer
ja: 開発者の email アドレス

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
ja: 改行時に行末の空白を除去します

en: Enable plugin support
ja: プラグインサポートを有効にする

en: Enable save when losing _focus
ja: フォーカスを失ったときに保存する(_F)

en: Enabled
ja: 有効

en: Encoding:
ja: エンコーディング:

en: Ensure consistent line endings
ja: 行の終端が正しいかどうか確認

en: Ensure new line at file end
ja: ファイルの終端に改行を追加

en: Ensures that at the end of the file is a new line
ja: ファイルの終端に改行を追加します

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
ja: ファイル内に別の改行文字が混在しないように、保存時に改行文字が正しいかどうか確認します。

en: Enter Tab Width
ja: タブの幅を指定

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
ja: ここにカスタムテキストを入力してください。入力されたテキストはコマンドに追加されます。

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ja: ここに任意の日付と時刻の書式を入力してください。ANSI C の strftime 関数で用いられる変換指定子が使用できます。

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
ja: タブ文字に置き換えられる空白の数を指定

en: Enter the line you want to go to:
ja: 移動する行番号を指定:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
ja: ツールのパスを下に入力してください。不要なツールは空白のままで構いません。

en: Entities
ja: エンティティ

en: Enums
ja: 列挙型

en: Environment
ja: 環境

en: Error
ja: エラー

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
ja: エラーメッセージ: %s
    "%s" (行: %d, 桁: %d)でエラー

en: Error message: %s.
ja: エラーメッセージ: %s

en: Error regular expression:
ja: 正規表現エラー:

en: Error renaming file.
ja: ファイル名変更中にエラー

en: Error saving file (%s).
ja: ファイル保存エラー（%s）

en: Error saving file.
ja: ファイル保存中にエラー

en: Events
ja: イベント

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
ja: 例:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
ja: 実行ファイル

en: Execute commands
ja: コマンドを実行

en: Execute programs in the VTE
ja: VTEでプログラムを実行

en: Execute:
ja: 実行:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
ja: ファイル名の拡張子によってファイルの種類が検出できなかったら、明示的に指定してください。
    複数のファイルを選んだときは、すべてのファイルが指定したファイルの種類で開かれることに注意してください。

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
ja: ファイルのエンコーディングが検出できなかったら、明示的に指定してください。Geanyによって正しく検出できないことがあらかじめ分かっているときにも便利です。
    複数のファイルを選んだときは、すべてのファイルが指定したエンコーディングで開かれることに注意してください。

en: Export
ja: エクスポート

en: Export File
ja: ファイルをエクスポート

en: Exports the current file into different formats.
ja: 現在のファイルを別の形式にエクスポートします

en: Extern Variables
ja: 外部変数

en: External open command:
ja: 他のプログラムで開くコマンド:

en: Extra plugin path:
ja: プラグインのパス

en: Failed to change to the working directory
ja: 作業用ディレクトリに変更できません

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
ja: ファイル '%s' クローズに失敗: fclose() エラー: %s

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
ja: テンプレートファイル "%s" を UTF-8 に変換失敗

en: Failed to create tags file, perhaps because no symbols were found.
ja: シンボルが見つからないため、タグファイルを作成できません。

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
ja: "%s" の実行に失敗（開始スクリプトを作成できませんでした: %s）

en: Failed to load one or more session files.
ja: セッションファイルの読み込みに失敗

en: Failed to open URI "%s": %s
ja: URI "%s" のオープンに失敗しました: %s

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
ja: ファイル '%s' 書き込みオープンに失敗: fopen() エラー: %s

en: Failed to spawn the configured browser command. Please correct it or enter another one.
ja: 設定したブラウザ コマンドの実行に失敗しました。コマンドを修正するか別のブラウザを指定してください。

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
ja: ファイル '%s' 書き込みに失敗: fwrite() エラー: %s

en: Features
ja: 機能

en: Fields
ja: 項目

en: File
ja: ファイル

en: File "%s" was not found on disk!
ja: ファイル "%s" はディスク上にありません!

en: File %s closed.
ja: ファイル %s を閉じました

en: File %s opened (%d%s).
ja: ファイル %s を開きました（%d%s）

en: File %s printed.
ja: ファイル %s は印刷されました。

en: File %s reloaded.
ja: ファイル %s を再読み込みしました

en: File %s saved.
ja: ファイル %s を保存しました

en: File '%s' could not be written (%s).
ja: ファイル '%s' は書き込めませんでした（%s）

en: File Browser
ja: ファイルブラウザ

en: File _patterns:
ja: ファイルパターン(_P):

en: File not executed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
ja: 端末に何か入力(Ctrl+C または クリアのために Enter を入力)したために、ファイルを実行しませんでした。

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
ja: ファイルタブは左側に配置されます

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
ja: ファイルタブは右側に配置されます

en: Filename already exists!
ja: ファイル名は既に存在します!

en: Filename:
ja: ファイル名:

en: Files
ja: ファイル

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
ja: ワイルドカードでファイルを絞り込みます。複数のパターンを空白で区切ります。

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: Find
ja: 検索

en: Find Document Usage
ja: 文書の使い方を検索

en: Find Next
ja: 次を検索

en: Find Next _Selection
ja: 選択文字列を後方検索(_S)

en: Find Pre_vious Selection
ja: 選択文字列を前方検索(_V)

en: Find Previous
ja: 前を検索

en: Find Usage
ja: 使い方を検索

en: Find _Document Usage
ja: 文書の使い方を検索(_D)

en: Find _Next
ja: 次を検索(_N)

en: Find _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: Find _Usage
ja: 使い方を検索(_U)

en: Find in F_iles...
ja: 複数のファイルから検索(_I)...

en: Find in Files
ja: 複数のファイルから検索

en: Find the entered text in the current file
ja: 指定した文字列を現在のファイルから検索

en: Focus
ja: フォーカス

en: Focus File List
ja: ファイルリストをフォーカス

en: Focus Path Entry
ja: パス入力をフォーカス

en: Fold all
ja: すべて折りたたみ

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
ja: 折りたたみ位置のすべてのコードを表示または非表示にします。シフトキーを押しながら折りたたマーカをクリックすることでも可能です。

en: Fold/unfold all children of a fold point
ja: 折りたたみ位置のすべてのコードを表示/非表示

en: Follow path of the current file
ja: 現在のファイルのパスに合わせる

en: Follow the path of the current file
ja: 現在のファイルのパスに合わせる

en: Font updated (%s).
ja: フォントを更新しました(%s)

en: Font:
ja: フォント:

en: Foreground color:
ja: 文字色:

en: Format
ja: 書式

en: Forward declaration "%s" not found.
ja: 前方宣言 "%s" が見つかりません

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
ja[0]: %d 個が検索されました( "%s" を検索)

en: Full_screen
ja: 全画面表示(_S)

en: Fullscreen
ja: 全画面表示

en: Functions
ja: 関数

en: Functions / Procedures
ja: 関数/手続き

en: Functions / Subroutines
ja: 関数/手続き

en: Functions / Tasks
ja: 機能/タスク

en: Geany cannot start!
ja: Geanyを起動できません!

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
ja: Geany は既定値ではインストール先ディレクトリと、環境設定ディレクトリからプラグインを検索します。ここで指定したパスからもプラグインを検索するようになります。指定しないときは空欄のままにしてください。

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
ja: Geany を起動する前に、古い設定ディレクトリを移動する必要があります

en: Geany project files
ja: Geany プロジェクトファイル

en: Geany tags file (*.*.tags)
ja: Geany タグファイル (*.*.tags)

en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
ja: Geany は他のユーザとして実行している他のインスタンスの Unix ドメインソケットにアクセスしようとしました。
    これは致命的なエラーのため、Geanyを直ちに終了します。

en: General
ja: 全般

en: Generate global tags file (see documentation)
ja: グローバルタグファイルを生成(ドキュメントを参照)

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Gettext translation
ja: Gettext 翻訳

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
ja: マウスカーソルの下にあるウィジェットが自動的にフォーカスされます。メインエディタウィジェット、メモ、ツールバーの中の検索や行番号フィールド、仮想端末エミュレーションがマウスに従ってフォーカスされます。

en: Global
ja: グローバル

en: Go to
ja: 指定行へ移動

en: Go to End of Display Line
ja: 表示行の末端に移動

en: Go to End of Line
ja: 行末に移動

en: Go to Line
ja: 指定行へ移動

en: Go to Ne_xt Marker
ja: 次のマーカーへ移動(_X)

en: Go to Next Word Part
ja: 次の単語に移動

en: Go to Pre_vious Marker
ja: 前のマーカーへ移動(_V)

en: Go to Previous Word Part
ja: 前の単語へ移動

en: Go to Start of Display Line
ja: 表示行の先頭に移動

en: Go to Start of Line
ja: 行頭に移動

en: Go to Symbol Decl_aration
ja: シンボル宣言へ移動(_A)

en: Go to Symbol Declaration
ja: シンボル宣言に移動

en: Go to Symbol Defini_tion
ja: シンボル定義に移動(_T)

en: Go to Symbol Definition
ja: シンボル定義に移動

en: Go to matching brace
ja: 対応する括弧に移動

en: Goto Field
ja: 項目に移動

en: Grab Key
ja: キーの組み合わせ

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Greek characters
ja: ギリシャ文字

en: Group
ja: グループ

en: Group:
ja: グループ:

en: H1 Headings
ja: H1 見出し

en: H2 Headings
ja: H2 見出し

en: H3 Headings
ja: H3 見出し

en: HTML (name)
ja: HTML（実体）

en: HTML Characters
ja: HTML 記号

en: HTML characters
ja: HTML 記号

en: H_ide Sidebar
ja: サイドバーを隠す(_I)

en: Header file:
ja: ヘッダファイル:

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語/Visual

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
ja: ここで様々なアクションのショートカットキーを変更できます。アクションを選択して変更ボタンを押すと新しいショートカットを入力できます。ショートカットの文字表現を直接編集するには２回クリックします。

en: Hide file extensions:
ja: 拡張子を非表示:

en: Hide the Find dialog
ja: 検索ダイアログを隠す

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
ja: 次を検索/前を検索をクリックすると検索ダイアログを隠す

en: Home
ja: ホーム

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
ja: ディスク上の文書ファイルが変更されているかどうかを確認する頻度を秒単位で指定します。0は確認しません。

en: ID Selectors
ja: ID 選択

en: IPC socket could not be created, see Help->Debug Messages for details.
ja: IPCソケットが作成できません(ヘルプのデバッグメッセージを確認してください)。

en: ISO 8859-1 characters
ja: ISO 8859-1 記号

en: I_nsert
ja: 挿入(_N)

en: I_nsert Comments
ja: コメントを挿入(_N)

en: Images _and text
ja: 画像と文字(_A)

en: Implementations
ja: 実装

en: Implements:
ja: 実装:

en: Imports
ja: インポート

en: In Se_lection
ja: 選択範囲内(_L)

en: In Sessi_on
ja: セッション内(_O)

en: In_dent Type
ja: インデント形式(_D)

en: Increase indent
ja: インデントを増やす

en: Increase indent by one space
ja: インデントを空白１文字増やす

en: Increase indentation
ja: インデントを増やす

en: Indent Widt_h
ja: インデント幅(_H)

en: Indentation
ja: インデント

en: Independent commands
ja: 独立したコマンド

en: Indexes
ja: インデックス

en: Info
ja: 情報

en: Information
ja: 情報

en: Inheritance
ja: 継承

en: Initial version:
ja: 初期バージョン:

en: Initials of the developer name
ja: 開発者のイニシャル

en: Initials:
ja: イニシャル:

en: Insert
ja: 挿入

en: Insert Alternative _White Space
ja: 代替空白を挿入(_W)

en: Insert Dat_e
ja: 日付を挿入(_E)

en: Insert File _Header
ja: ファイルヘッダを挿入(_H)

en: Insert Mu_ltiline Comment
ja: 複数行コメントを挿入(_L)

en: Insert New Line After Current
ja: 現在の行の後に空行を挿入

en: Insert New Line Before Current
ja: 現在の行の前に空行を挿入

en: Insert Special HTML Characters
ja: 特殊 HTML 記号を挿入

en: Insert _BSD License Notice
ja: BSD ライセンス通知を挿入(_B)

en: Insert _ChangeLog Entry
ja: ChangeLog エントリを挿入(_C)

en: Insert _Function Description
ja: 関数の説明を挿入(_F)

en: Insert _GPL Notice
ja: GPL 通知を挿入(_G)

en: Insert date
ja: 日付を挿入

en: Insert line numbers before each line in the exported document
ja: エクスポートしたファイルの行頭に、行番号を挿入します

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
ja: XML/HTML 終了タグを自動挿入

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
ja: '&amp;' のような HTML 文字実体を挿入します

en: Instant Save
ja: 簡易保存

en: Instant Save filename could not be generated (%s).
ja: 簡易保存ファイル名が生成できません（%s）

en: Instantsave directory does not exist or is not writable.
ja: 簡易保存ディレクトリが存在しないか書き込めません

en: Integrated Development Environment
ja: 統合開発環境

en: Interface
ja: インターフェース

en: Interfaces
ja: インターフェース

en: Invalid command: %s
ja: 無効なコマンド: %s

en: Invalid directory for find in files.
ja: 複数のファイルから検索するときに無効なディレクトリ

en: Invalid working directory "%s"
ja: 無効な作業用ディレクトリ "%s"

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
ja: すべての色を反転。色をカスタマイズしていないときは、黒い背景に白いテキストを使用します

en: Invert syntax highlighting colors
ja: 構文色分けの色を反転

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
ja: 検索文字列に合致しない行を選択するには、検索結果を反転してください

en: Is abstract
ja: 抽象クラス

en: Is singleton
ja: シングルトン

en: Japanese
ja: 日本語

en: Join lines
ja: 行を結合

en: Jump to the entered line number
ja: 指定した行番号に移動

en: Keybindings
ja: キーバインド

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボード ショートカット

en: Keyboard _Shortcuts
ja: ショートカットキー(_S)

en: Keys
ja: キー

en: Korean
ja: 韓国語

en: Label
ja: ラベル

en: Labels
ja: ラベル

en: Left
ja: 左

en: License
ja: ライセンス

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
ja: ライセンス文書が見つかりません。オンラインで http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt を確認してください。

en: Line
ja: 線

en: Line _Breaking
ja: 自動改行(_B)

en: Line breaking column:
ja: 行の自動改行:

en: Line wrapping
ja: 行の折り返し

en: Lines visible _around the cursor:
ja: カーソルの周囲に表示する行数(_A):

en: Lines:
ja: 行数:

en: Load Ta_gs File...
ja: タグファイルを読み込む(_G)...

en: Load Tags File
ja: タグファイルを読み込む

en: Load files from the last session
ja: 最後のセッションからファイルを読み込む

en: Load virtual terminal support
ja: 仮想端末サポートをロードする

en: Loaded %s tags file '%s'.
ja: %s タグファイル '%s' を読み込みました

en: Location:
ja: 場所:

en: M_iscellaneous
ja: その他(_I)

en: M_ove Line(s) Down
ja: 行を下に移動(_O)

en: Macros
ja: マクロ

en: Mail address:
ja: メールアドレス:

en: Make Custom _Target...
ja: カスタム ターゲットをメイク(_T)...

en: Make _Object
ja: オブジェクトをメイク(_O)

en: Make all
ja: すべてメイク

en: Make custom target
ja: カスタムターゲットをメイク

en: Make object
ja: オブジェクトをメイク

en: Mark all matches in the current document
ja: 現在の文書で一致するものすべてをマークします

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
ja: 空白を点で、タブを矢印で表示します

en: Markup Languages
ja: マークアップ言語

en: Match braces
ja: 括弧の対応

en: Match from s_tart of word
ja: 前方一致(_T)

en: Match only a _whole word
ja: 完全一致(_W)

en: Mathematical characters
ja: 数学記号

en: Max. symbol name suggestions:
ja: シンボル名候補数:

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
ja: 自動補完リストとして表示する項目数

en: Members
ja: メンバ

en: Message window:
ja: メッセージウィンドウ:

en: Messages
ja: メッセージ

en: Methods
ja: メソッド

en: Middle Eastern
ja: 中東

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
ja: シンボルリストを自動的に更新する間隔(ミリ秒)を指定。あまり短い時間を指定すると大きなファイルを編集しているときのパフォーマンスに影響します。０を指定するとリアルタイムで更新します。

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Miscellaneous characters
ja: その他の記号

en: Modified:
ja: 修正済み:

en: Module
ja: モジュール

en: Modules
ja: モジュール

en: Move cursor in snippet
ja: スニペットにカーソルを移動

en: Move document first
ja: 文書を先頭に移動

en: Move document last
ja: 文書を末尾に移動

en: Move document left
ja: 文書を左に移動

en: Move document right
ja: 文書を右に移動

en: Move it now?
ja: 今移動しますか?

en: Move line(s) down
ja: 行を下に移動

en: Move line(s) up
ja: 行を上に移動

en: Move the current documents into the new project's session?
ja: 現在の文書を新しいプロジェクト セッションに移動しますか?

en: Name
ja: 名前

en: Name:
ja: 名前:

en: Namespace
ja: 名前空間

en: Namespaces
ja: 名前空間

en: Navigate back a location
ja: 元の位置に戻る

en: Navigate forward a location
ja: 次の位置に進む

en: New
ja: 新規

en: New (with _Template)
ja: テンプレートから新規作成(_T)

en: New Project
ja: 新規プロジェクト

en: New file "%s" opened.
ja: 新しいファイル "%s" を開きました

en: Newline strips trailing spaces
ja: 改行時に行末の空白を除去

en: Next Me_ssage
ja: 次のメッセージ(_S)

en: Next Message
ja: 次のメッセージ

en: Next error
ja: 次のエラー

en: Next to current
ja: 現在のタブの隣

en: No context action set.
ja: ユーザ定義コマンド設定がありません

en: No custom commands defined.
ja: カスタムコマンドが定義されていません。

en: No filetype
ja: ファイル種類なし

en: No matches found for "%s".
ja: "%s" に一致するものが見つかりません

en: No matches found.
ja: 一致しません

en: No more build errors.
ja: これ以上ビルドエラーはありません

en: No more message items.
ja: これ以上メッセージ項目はありません

en: No plugins available.
ja: プラグインが利用できません

en: No symbols found
ja: シンボルが見つかりません

en: No text to find.
ja: 検索するテキストがありません

en: None
ja: なし

en: Nordic
ja: ノルウェー語

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
ja: 注意: 項目 2 はダイアログを表示し、結果をコマンドに渡します

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
ja: 注: 現在開いている全てのドキュメントにこれらの設定を適用するには、<i>プロジェクト->標準インデントを適用</i> を使用します。

en: Notebook tab
ja: メモ

en: Notebook tabs
ja: メモタブ

en: Only for rectangular selections
ja: 矩形の範囲指定時に表示

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
ja: 矩形の範囲指定を行うときに、行末の後ろに仮の空白を表示する

en: Open
ja: 開く

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open Project
ja: プロジェクトを開く

en: Open Selected F_ile
ja: 選択したファイルを開く(_I)

en: Open _Externally
ja: 外部で開く(_E)

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
ja: 色の選択ダイアログを表示し、パレットから色を選択する

en: Open a recent file
ja: 以前使用したファイルを開く

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
ja: すべてのファイルを読み込み専用で開く(ヘルプを参照)

en: Open an existing file
ja: 既存のファイルを開く

[ctx: Open dialog action]
en: _View
ja: 表示(_V)

en: Open in New _Window
ja: 新しいウィンドウで開く(_W)

en: Open in _Geany
ja: ファイルをGeanyで開く(_G)

en: Open new documents from the command-line
ja: コマンドラインから新しい文書を作成

en: Open selected file
ja: 選択されたファイルを開く

en: Opens at startup the files from the last session
ja: 最後のセッションから起動時にファイルを開く

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
ja: ファイルを読み取り専用モードで開きます。複数のファイルを選択して開いた場合、すべてのファイルが読み取り専用になります。

en: Options
ja: オプション

en: Other
ja: その他

en: Other options to pass to Grep
ja: Grep に渡すその他のオプション

en: Other:
ja: その他:

en: Override Geany keybindings
ja: Geanyのキーバインドを上書き

en: Override that keybinding?
ja: キーバインドを変更しますか?

en: Overwrite?
ja: 上書きしますか?

en: Owner:
ja: 所有者:

en: P_lugin Preferences
ja: プラグインの設定(_L)

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
ja: 編集領域を確保するためメインメニューにツールバーを収納する

en: Package
ja: パッケージ

en: Page %d of %d
ja: <b>ページ %d / %d</b>

en: Page Set_up
ja: ページ設定(_U)

en: Paginating
ja: ページ数

en: Paragraph
ja: 段落

en: Parenthesis ( )
ja: 括弧の補完 ( )

en: Parts
ja: パーツ

en: Passing data and executing custom command: %s
ja: 実行中のカスタムコマンドと渡したデータ: %s

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste the contents of the clipboard
ja: クリップボードの内容を貼り付け

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
ja: あなたのお気に入りのブラウザのパス(と必要なオプション)を指定

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
ja: プロジェクトとその設定を表すファイルのパス。通常、拡張子は "%s" にします。

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
ja: ファイルを開いたり保存するのに使用するパスです。必ず絶対パスで指定します。

en: Path to start in when opening project files
ja: プロジェクトファイルを開くときに使用するパス

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
ja: ファイルを印刷するコマンドのパス（ファイル名は %f を使用）

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines. In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
ja: 複数行の一致を調べるため、1行ずつではなくバッファ全体に対して、正規表現による検索を実行します。このモードでは、改行文字は入力の一部になり、検索パターンに使用可能な文字として扱われます。

en: Permissions:
ja: 属性:

en: Placement of new file tabs:
ja: 新規ファイルタブの配置:

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
ja: 先に設定ダイアログで印刷コマンドを設定してください

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
ja: この機能を使う前に現在のファイルにファイルの種類を設定してください

en: Plugin
ja: プラグイン

en: Plugin configuration directory could not be created.
ja: プラグインの設定ディレクトリを作成できませんでした

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Position:
ja: 位置:

en: Pr_evious Message
ja: 前のメッセージ(_E)

en: Preference_s
ja: 設定(_S)

en: Preferences
ja: 設定

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
ja: "%s"を使用するためのキーの組み合わせをタイプします

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
ja: タブ文字を挿入する代わりに、タブキーを押すとインデントし、シフトとタブキーを押すとインデントを解除します

en: Previous Message
ja: 前のメッセージ

en: Previous Translators
ja: 以前の翻訳者

en: Previous error
ja: 前のエラー

en: Print
ja: 印刷

en: Print Geany's installation prefix
ja: Geanyのインストール先ディレクトリを表示

en: Print document
ja: 文書を印刷

en: Print internal filetype names
ja: ファイルの種類を印刷

en: Print line numbers
ja: 行番号を印刷

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
ja: 印刷ファイルのベース名（パスを除いたもの）のみを印刷します

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
ja: 印刷ファイルのベース名（パスを除いたもの）のみを印刷します

en: Print page header
ja: ページのヘッダを印刷

en: Print page numbers
ja: ページ番号を印刷

en: Printing
ja: 印刷

en: Printing of %s failed (%s).
ja: %s の印刷に失敗しました（%s）

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
ja: エディタウィンドウの指定したカーソル位置に縦線を表示します(サンプルを確認)

en: Procedures
ja: 手続き

en: Process could not be stopped (%s).
ja: プロセスを停止できません（%s）

en: Process failed (%s)
ja: プロセス失敗（%s）

en: Process failed, no working directory
ja: プロセス失敗, 作業用ディレクトリがありません

en: Processes / Blocks / Components
ja: プロセス/ブロック/コンポーネント

en: Program
ja: プログラム

en: Program not found
ja: プログラムが見つかりません

en: Programming Languages
ja: プログラミング言語

en: Programs
ja: プログラム

en: Project
ja: プロジェクト

en: Project "%s" closed.
ja: プロジェクト "%s" を閉じました

en: Project "%s" created.
ja: プロジェクト "%s" 作成しました

en: Project "%s" opened.
ja: プロジェクト "%s" を開きました

en: Project "%s" saved.
ja: プロジェクト "%s" を保存しました

en: Project Properties
ja: プロジェクトのプロパティ

en: Project base directory could not be created (%s).
ja: プロジェクト基本ディレクトリが作成できません(%s)

en: Project file "%s" could not be loaded.
ja: プロジェクトファイル "%s" は読み込めませんでした

en: Project file could not be written
ja: プロジェクトファイルが書き込めません

en: Project file could not be written (%s).
ja: プロジェクトファイルが書き込めません（%s）

en: Project files
ja: プロジェクトファイル

en: Project files:
ja: プロジェクトファイル:

en: Project name
ja: プロジェクト名

en: Properties
ja: プロパティ

en: Proxy plugin '%s' extension '%s' starts with a dot. Please fix your proxy plugin.
ja: プロキシ プラグイン '%s' の拡張子 '%s' はドットを付けて指定します。プロキシ プラグインの設定を修正してください。

en: Punctuation characters
ja: 句読記号

en: Question
ja: 質問

en: Quit
ja: 終了

en: Quit Geany
ja: Geany を終了

en: R_eload As
ja: 読み直す(_E)

en: R_ename
ja: 名前の変更(_E)

en: Range:
ja: 範囲:

en: Re-open last closed tab
ja: 最後に閉じたタブを再び開く

en: Re_place All
ja: すべて置換(_P)

en: Read _Only
ja: 読み取り専用(_O)

en: Read-only:
ja: 読み取り専用:

en: Read:
ja: 読み取り:

en: Recent _Files
ja: 最近使用したファイル(_F)

en: Recent files list length:
ja: 最近使用したファイルの項目数:

en: Redo
ja: やり直し

en: Redo the last modification
ja: 最後の変更の取り消しを元に戻す

en: Refresh
ja: 更新

en: Reload all files
ja: 全ファイルを再読み込み

en: Reload file
ja: 再読み込み

en: Reload symbol list
ja: シンボルリストを再読み込み

en: Reload the current file from disk
ja: ディスクから現在のファイルを再読み込み

en: Remove Error Indicators
ja: エラーインジケータを消去

en: Remove Error _Indicators
ja: エラーインジケータを消去(_I)

en: Remove Markers
ja: マーカーを消去

en: Remove Markers and Error Indicators
ja: マーカーとエラーインジケータを消去

en: Remove _Markers
ja: マーカーを消去(_M)

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
ja: ステータスバーからすべてのメッセージを消去します。メッセージはステータスメッセージリストに残っています。

en: Removes trailing spaces and tabs at the end of lines
ja: 行末の空白やタブを除去します

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
ja: 文書のフォントサイズを現在のズームレベルでレンダリングします

en: Replace
ja: 置換

en: Replace & Fi_nd
ja: 置換と検索(_N)

en: Replace Tabs with S_paces
ja: タブを空白で置換(_P)

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
ja: \\, \t, \n, \r および \uXXXX (Unicode 文字)を対応する制御文字に置き換えます

en: Replace all matches found in the currently selected text
ja: 現在選択されているテキストで一致しているものをすべて置換します

en: Replace spaces with tabs
ja: タブを空白に置換

en: Replace special characters
ja: 特殊記号を置換

en: Replace tabs with space
ja: タブを空白に置換

en: Replace text in the current document
ja: 現在の文書の文字を置き換えます

en: Replace wit_h:
ja: 置換文字列(_H):

en: Replaced %u matches in %u documents.
ja: %u 個が置換されました( %u ファイル中)

en: Replaces all tabs in document with spaces
ja: 文書のすべてのタブを空白で置換します

en: Report a _Bug...
ja: バグを報告(_B)...

en: Report bugs to https://github.com/geany/geany/issues.
ja: バグを https://github.com/geany/geany/issues に報告

en: Reset
ja: リセット

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
ja: 実行中のGeanyのインスタンスが開いている文書のリストを返します

en: Right
ja: 右

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Run
ja: 実行

en: Run or view the current file
ja: 現在のファイルを実行/表示

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
ja: 端末エミュレーションウィンドウを開くかわりに、VTEの中でプログラムを実行します。VTEの中で実行したプログラムは中止できないことに注意してください。

en: SE & SW Asian
ja: 東南・西南アジア

en: S_elect Current Line(s)
ja: 現在の行を選択(_E)

en: S_mart Line Indent
ja: スマート行インデント(_M)

en: S_ystem default
ja: システム標準(_Y)

en: Sa_ve All
ja: すべて保存(_V)

en: Sa_ve all open files
ja: すべての開いているファイルを保存(_V)

en: Save
ja: 保存

en: Save Actions
ja: アクションを保存

en: Save All
ja: すべて保存

en: Save File
ja: ファイルを保存

en: Save _As...
ja: 別名で保存...(_A)

en: Save all
ja: すべて保存

en: Save all open files
ja: 全ての開いているファイルを保存

en: Save as
ja: 別名で保存

en: Save only current open _file
ja: 現在開いているファイルのみ保存(_F)

en: Save the current file
ja: 現在のファイルを保存

en: Save the file and rename it
ja: ファイルを保存して名前を変更します

en: Save window position
ja: ウィンドウ位置を保存する

en: Save window size
ja: ウィンドウ サイズを保存する

en: Saves the window position and restores it at the start
ja: ウィンドウの位置を保存し、次回の起動時に復元します

en: Saves the window size and restores it at the start
ja: ウィンドウ サイズを保存し、次回の起動時に復元します

en: Scribble
ja: メモ

en: Scripting Languages
ja: スクリプト言語

en: Scroll down the view by one line
ja: １行下へスクロール

en: Scroll on keystroke
ja: キー入力でスクロール

en: Scroll on output
ja: 出力によってスクロール

en: Scroll to current line
ja: 現在の行へスクロール

en: Scroll up the view by one line
ja: １行上へスクロール

en: Scrollback lines:
ja: スクロール行数:

en: Se_lect Current Paragraph
ja: 現在の段落を選択(_L)

en: Search
ja: 検索

en: Search Field
ja: 検索項目

en: Search _backwards
ja: 後方を検索(_B)

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
ja[0]: %d 個が検索されました

en: Search failed.
ja: 検索失敗

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Sect1
ja: 節1

en: Sect2
ja: 節2

en: Sect3
ja: 節3

en: Section
ja: 節

en: Section Level 1
ja: 節 1

en: Section Level 2
ja: 節 2

en: Section Level 3
ja: 節 3

en: Section Level 4
ja: 節 4

en: Sections
ja: セクション

en: See grep's manual page for more information
ja: 詳細は grep のマニュアルページを参照してください

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Browser
ja: ブラウザを選択

en: Select Directory
ja: ディレクトリを選択

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: Select current word
ja: 現在の単語を選択

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
ja: ツールバーに表示する項目を選びます。ドラッグアンドドロップで順番を変えることができます。

en: Select to next word part
ja: 次の単語の部分を選択

en: Select to previous word part
ja: 前の単語の部分を選択

en: Send to Custom Command 1
ja: カスタムコマンド 1

en: Send to Custom Command 2
ja: カスタムコマンド 2

en: Send to Custom Command 3
ja: カスタムコマンド 3

en: Send to Custom Command 4
ja: カスタムコマンド 4

en: Send to Custom Command 5
ja: カスタムコマンド 5

en: Send to Custom Command 6
ja: カスタムコマンド 6

en: Send to Custom Command 7
ja: カスタムコマンド 7

en: Send to Custom Command 8
ja: カスタムコマンド 8

en: Send to Custom Command 9
ja: カスタムコマンド 9

en: Separator
ja: 区切り線

en: Set Build Commands
ja: ビルドコマンドを設定

en: Set Custom Commands
ja: カスタムコマンドを設定

en: Set File_type
ja: ファイルの種類(_T)

en: Set Line E_ndings
ja: 行末(_N)

en: Set _Encoding
ja: エンコーディング(_E)

en: Set encoding:
ja: エンコーディングの設定:

en: Set filetype:
ja: ファイルの種類の設定:

en: Set initial column number to COLUMN for the first opened file (useful in conjunction with --line)
ja: 最初に開くファイルの、最初の桁番号 COLUMN を設定( --line と一緒に使うと便利です)

en: Set initial line number to LINE for the first opened file
ja: 最初に開かれるファイルの、最初の行番号 LINE を設定

en: Set menu item label
ja: メニュー項目ラベルを設定

en: Set path from document
ja: パスを文書から設定

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
ja: テンプレートで使われる情報を入力してください。詳細はドキュメントを参照してください。

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
ja: 端末ウィジェットのテキストの背景色を設定します

en: Sets the color of the long line marker
ja: 長い行のマーカーの色を設定します

en: Sets the default encoding for newly created files
ja: 新しく作成するファイルの標準のエンコーディングを設定します

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
ja: 既存の非Unicodeファイルを開くときの標準のエンコーディングを設定します

en: Sets the editor font
ja: エディタのフォントを指定

en: Sets the font for the message window
ja: メッセージウィンドウのフォントを指定

en: Sets the font for the symbol list
ja: シンボルリストのフォントを指定

en: Sets the font for the terminal widget
ja: 端末ウィジェットのフォントを設定します

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
ja: 端末ウィジェットのテキストの文字色を設定します

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
ja: 端末エミュレーション内部で起動するシェルのパスを設定します。

en: Setting %s indentation mode for %s.
ja: %s インデント形式に設定(ファイル %s )

en: Setting indentation width to %d for %s.
ja: インデント幅を %d に設定(ファイル %s )

en: Settings
ja: 設定

en: Shell
ja: シェル

en: Shell:
ja: シェル:

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Show Color Chooser
ja: 色の選択

en: Show Indentation _Guides
ja: インデントを表示(_G)

en: Show Line _Endings
ja: 行末を表示(_E)

en: Show Message _Window
ja: メッセージウィンドウを表示(_W)

en: Show S_ymbol List
ja: シンボルリストを表示(_Y)

en: Show Side_bar
ja: サイドバーを表示(_B)

en: Show White S_pace
ja: 空白を表示(_P)

en: Show _Document List
ja: 文書リストを表示(_D)

en: Show _Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示(_H)

en: Show _Line Numbers
ja: 行番号を表示(_L)

en: Show _Markers Margin
ja: 行マーカーを表示(_M)

en: Show _Paths
ja: パスを表示(_P)

en: Show _Toolbar
ja: ツールバーを表示(_T)

en: Show _hidden files
ja: 隠しファイルを表示(_H)

en: Show calltip
ja: コールチップを表示

en: Show close buttons
ja: 閉じるボタンを表示

en: Show documents list
ja: 文書リストを表示

en: Show editor tabs
ja: エディタタブを表示

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示

en: Show indentation guides
ja: インデント位置を表示

en: Show line endings
ja: 行末を表示

en: Show line numbers
ja: 行番号を表示

en: Show markers margin
ja: 行マーカーを表示

en: Show sidebar
ja: サイドバーを表示

en: Show status bar
ja: ステータスバーを表示

en: Show symbol list
ja: シンボルリストを表示

en: Show t_oolbar
ja: ツールバーを表示(_O)

en: Show the current document
ja: 現在の文書を表示

en: Show the preferences dialog
ja: 設定ダイアログを表示

en: Show version and exit
ja: バージョンを表示して終了

en: Show white space
ja: 空白を表示

en: Shows a confirmation dialog on exit
ja: 終了時に確認ダイアログを表示します

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
ja: ファイルタブに小さな×印のボタンを表示し、クリックすると簡単にファイルを閉じることができます(Geanyの再起動が必要)

en: Shows or hides the Line Number margin
ja: 行番号を表示する領域を確保/解除します

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
ja: 行番号の右に、行マーカーを表示する領域を確保/解除します

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
ja: 右インデント位置を示す破線を表示します

en: Shows the line ending character
ja: 行末文字を表示します

en: Side by Side
ja: 左右に並べる

en: Sidebar:
ja: サイドバー:

en: Single quotes ' '
ja: 単一引用符の補完 ' '

en: Singletons
ja: シングルトン

en: Size:
ja: サイズ:

en: Snippet completion
ja: スニペット補完

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
ja: 多くの貢献者の一部です(詳細は %s ファイルを見てください):

en: Sort by _Appearance
ja: 出現順に並び替え(_A)

en: Sort by _Name
ja: 名前順に並び替え(_N)

en: Source file:
ja: ソースファイル:

en: South European
ja: 南ヨーロッパ言語

en: Space separated list of file patterns (e.g. *.c *.h)
ja: ファイルパターンの空白で区切ったリスト(例 *.c *.h)

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
ja: ファイルダイアログでファイルを検索するのに使用する、ファイルパターンを空白で区切ったリスト(例 *.c *.h)

en: Spaces
ja: 空白

en: Special Characters
ja: 特殊記号

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
ja: 端末ウィジェットでスクロールする履歴の行数を指定します

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
ja: 最近使用したファイル一覧に保存されるファイル数を指定します

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ja: ページのヘッダに付加されるタイムスタンプの書式を指定してください。ANSI C の strftime 関数で用いられる変換指定子が使用できます。

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ja: {datetime}の書式を指定してください。ANSI C の strftime 関数で用いられる変換指定子が使用できます。

en: Specify a format for the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ja: {date}の書式を指定してください。ANSI C の strftime 関数で用いられる変換指定子が使用できます。

en: Specify a format for the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
ja: {year}の書式を指定してください。ANSI C の strftime 関数で用いられる変換指定子が使用できます。

en: Split Window
ja: ウィンドウを分割

en: Splits the editor view into two windows.
ja: 編集ビューを2つのウィンドウに分割する

en: Square brackets [ ]
ja: 角括弧の補完 [ ]

en: Startup
ja: 起動

en: Startup path:
ja: 起動時のパス:

en: Status
ja: ステータス

en: Status messages
ja: ステータス メッセージ

en: Steps
ja: ステップ

en: Stop scrolling at last line
ja: 最後の行でスクロールしない

en: Store project file inside the project base directory
ja: プロジェクトファイルをプロジェクトのディレクトリに保存する

en: Strings
ja: 文字列

en: Strip trailing spaces and tabs
ja: 行末の空白とタブを除去

en: Structs
ja: 構造体

en: Structures
ja: 構造体

en: Subsection
ja: サブセクション

en: Subsubsection
ja: サブサブセクション

en: Suppress snippet completion
ja: スニペット補完を抑制する

en: Suppress status messages in the status bar
ja: ステータスバーのステータスメッセージを抑制する

en: Switch to Compiler
ja: コンパイラに切り替え

en: Switch to Document
ja: 文書に切り替える

en: Switch to Editor
ja: エディタに切り替え

en: Switch to Message Window
ja: メッセージウィンドウに切り替え

en: Switch to Messages
ja: メッセージに切り替え

en: Switch to Scribble
ja: メモに切り替え

en: Switch to Search Bar
ja: 検索バーに切り替え

en: Switch to Sidebar
ja: サイドバーに切り替え

en: Switch to Sidebar Document List
ja: 文書リスト サイドバーに切り替え

en: Switch to Sidebar Symbol List
ja: シンボルリスト サイドバーに切り替え

en: Switch to VTE
ja: VTE に切り替え

en: Switch to last used document
ja: 最後に使用した文書に切り替え

en: Switch to last used document after closing a tab
ja: タブを閉じた後に最後に使用した文書に切り替える

en: Switch to left document
ja: 左の文書に切り替え

en: Switch to right document
ja: 右の文書に切り替え

en: Switch to status message list at new message
ja: 新しいメッセージがあるとき、ステータスメッセージリストに切り替える

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
ja: 新しいステータスメッセージを受けとったとき、ステータスメッセージリストに切り替えます(メモウィンドウの下部)。

en: Symbol list update frequency:
ja: シンボルリストを更新する間隔:

en: Symbol list:
ja: シンボルリスト:

en: Symbols
ja: シンボル

en: System _default
ja: システム標準(_D)

en: T_abs and Spaces
ja: タブと空白(_A)

en: T_abs and spaces
ja: タブと空白(_A)

en: T_oggle Case of Selection
ja: 選択範囲の大文字と小文字を反転(_O)

en: Tab _key indents
ja: タブキーによるインデント(_K)

en: Tables
ja: テーブル

en: Tabs
ja: タブ

en: Tabs and Spaces
ja: タブと空白

en: Targets
ja: ターゲット

en: Technical characters
ja: 技術記号

en: Templates
ja: テンプレート

en: Terminal
ja: 端末

en: Terminal:
ja: 端末:

en: Text ended before matching quote was found
ja: 引用符を見つける前に文字列が終了しました

en: Text was empty (or contained only whitespace)
ja: 文字列は空です(または空白のみの文字列)

en: Thai
ja: タイ語

en: The '%s' project is open.
ja: '%s' プロジェクトは開いています

en: The Geany developer team
ja: Geany 開発チーム

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
ja: シンボル自動補完リストを表示させるのに必要な文字数を指定します

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
ja: 現在のカーソル位置にある文字の背景色を次の色に設定します。(プロポーショナルフォントを使用しているときは、この機能を有効にしてください)

en: The buffer's previous state is stored in the history and undoing restores it. You can disable this by discarding the history upon reload. This message will not be displayed again but your choice can be changed in the various preferences.
ja: バッファの以前の状態は履歴に保存され、アンドウで復元することができます。再読み込みにより履歴を廃棄すれば、アンドウで復元できなくなります。このメッセージは再表示されませんが、設定により変更可能です。

en: The combination '%s' is already used for "%s".
ja: キーの組み合わせ '%s' は "%s" に割り当て済みです

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
ja: "他のプログラムで開く"を使用したときに実行するコマンドを指定。ワイルドカード %f と %d を使用できます。
    %f は完全パス指定のファイル名に置き換えられます。
    %d は選択したファイルがあるパス名に置き換えられます。(ファイル名なし)

en: The current filetype overrides the default style.
ja: 標準のスタイルを現在のファイル種類で上書きします。

en: The document has been closed.
ja: 文書はクローズされています。

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
ja: 実行したカスタムコマンドは失敗の終了コードを返して終了しました

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
ja: 実行したカスタムコマンドはエラーを返しました。あなたの選択したものは変更されていません。エラーメッセージ: %s

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
ja: ファイル "%s" は正しく開けません。ファイルの一部が表示されません。ファイルに NULL バイトが含まれているかもしれません。そのまま保存するとデータ損失が発生します。
    ファイルを読み込み専用に設定しました。

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
ja: ファイル "%s" はテキストファイルでないかエンコーディングがサポートされていません

en: The file "%s" is not valid %s.
ja: ファイル "%s" は有効な %s ではありません

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
ja: ファイル "%s" は以下のコマンドで印刷されます:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
ja: ファイル '%s' はすでに存在します。上書きしますか?

en: The file '%s' is not saved.
ja: ファイル '%s' は保存されていません

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
ja: ディスク上のファイル '%s' は現在のバッファの内容より新しいです。

en: The file has been reloaded.
ja: ファイルを再読み込みしました。

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
ja: 以下のキーボード ショートカットが設定できます:

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
ja: 長い行のマーカーはエディタに表示される細い縦線です。長い行があるかどうかを知るヒントになります。長い行のマーカーが表示される桁数として、0より大きい値を設定します。

en: The name of the developer
ja: 開発者の名前

en: The path "%s" does not exist.
ja: パス "%s" は存在しません

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
ja: プラグイン "%s" は この Geany のリリースとバイナリ互換性がありません - 再コンパイルしてください。

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
ja: 指定したプロジェクト名は長すぎます(最大 %d 文字)

en: The specified project name is too short.
ja: 指定したプロジェクト名は短すぎます

en: The width in chars of a single indent
ja: １つのタブ文字に対する文字幅を文字数で指定

en: Theses
ja: これら

en: This is Geany %s.
ja: Geany %s を起動しました

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
ja: これにより色の設定がおかしくなるかもしれません。

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
ja: このオプションは、非Unicodeファイルを開くときのファイルのエンコーディング自動検出を無効にして、指定したエンコーディングでファイルを開きます。(この機能は通常使われません)

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
ja: このオプションはメニューバーを表示するキーバインドを無効にします(デフォルトは F10です)。例えば、Midnight Commander をVTEで使用する場合に、このオプションは便利です。

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
ja: このプラグインはファイル保存時に、複数のアクションを提供します。

en: Toggle All Additional Widgets
ja: すべての追加ウィジェットを表示/非表示

en: Toggle All _Additional Widgets
ja: すべての追加ウィジェットを表示/非表示(_A)

en: Toggle Line breaking
ja: 自動改行を切り替え

en: Toggle Line wrapping
ja: 行の折り返しを切り替え

en: Toggle Messages Window
ja: メッセージウィンドウを表示/非表示

en: Toggle Sidebar
ja: サイドバーを表示/非表示

en: Toggle current fold
ja: 行の折りたたみを切り替え

en: Toggle line commentation
ja: 行のコメント化を反転

en: Toggle marker
ja: マーカーを切り替え

en: Toggle plugin status
ja: プラグインの状態を切り替え

en: Toggle the documents list on and off
ja: 文書リストのオン／オフを切り替える

en: Toggle the symbol list on and off
ja: シンボルリストのオン／オフを切り替える

en: Too many items selected!
ja: 選択された項目が多すぎます!

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Tools
ja: ツール

en: Top
ja: 上

en: Top and Bottom
ja: 上下に並べる

en: Traits
ja: 特性

en: Translators
ja: 翻訳者

en: Triggers
ja: トリガ

en: Try to resave the file?
ja: ファイルを保存し直しますか?

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Type Selectors
ja: タイプ選択

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
ja: 数文字のフレーズを入力すると、候補になる文字列が表示され、1つのキーを押すだけで入力が完了します

en: Type constructors
ja: 型コンストラクタ

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
ja: メモとして、ここには自由に入力できます。

en: Type:
ja: 形式:

en: Typedefs / Enums
ja: Typedef / Enum

en: Types
ja: 型

en: U_ncomment Line(s)
ja: 行のコメント化を解除(_N)

en: Uncomment line(s)
ja: 行のコメント化を解除

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo history will be lost.
ja: アンドウ履歴は失われます。

en: Undo the last modification
ja: 最後の変更を取り消し

en: Unfold all
ja: すべて広げる

en: Unknown error executing child process
ja: 子プロセスを起動時に原因不明のエラーが発生

en: Unknown filetype extension for "%s".
ja: "%s" は不明なファイル形式の拡張子です

en: Unknowns
ja: 不明

en: Unpublished
ja: 出版されない

en: Up
ja: 上へ

en: Usage: %s -g <Tags File> <File list>
ja: 使い方: %s -g <タグファイル> <ファイルリスト>

en: Use FILE as the dynamically-linked VTE library
ja: FILE をダイナミック リンク VTE ライブラリとして使用

en: Use Perl-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please refer to the manual.
ja: Perl 風の正規表現を使用します。正規表現の使用についてはドキュメントを読んでください。

en: Use Windows native dialogs
ja: Windowsのダイアログを使用

en: Use _escape sequences
ja: エスケープシーケンスを使用(_E)

en: Use alternate configuration directory DIR
ja: 代替の設定ディレクトリ DIR を設定

en: Use an external command for printing
ja: 外部コマンドを印刷に使用する

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
ja: 文字列を選択せずに検索または置換ダイアログを表示すると、カーソル位置にある単語を検索文字列として使用します

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
ja: 非Unicodeファイルを開くときのエンコーディングを指定する

en: Use global settings
ja: グローバルな設定を使用

en: Use indicators to show compile errors
ja: コンパイルエラーの表示にインジケータを使う

en: Use multi-line matchin_g
ja: 複数行一致を使用(_G)

en: Use native GTK printing
ja: ネイティブ GTK の印刷機能を使用

en: Use one tab per indent
ja: インデントにタブを使用

en: Use project-based session files
ja: Geany プロジェクトのセッションファイルの使用

en: Use socket filename FILE for communication with a running Geany instance
ja: 実行中のGeanyのインスタンスとの通信にこのソケットファイル名 FILE を使用します

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
ja: インデントがタブの幅に満たない場合は、タブと空白を併用

en: Use spaces when inserting indentation
ja: インデントに空白を使用

en: Use the basename of the printed file
ja: 印刷ファイルのベース名を使用

en: Use the current file's directory for Find in Files
ja: 複数ファイルから検索で現在のファイルのディレクトリを使用

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
ja: 検索ダイアログはカーソル位置にある単語を使用する

en: Use the project's base directory
ja: プロジェクトの基本ディレクトリを使用

en: Using GTK+ v%u.%u.%u and GLib v%u.%u.%u runtime libraries
ja: GTK+ v%u.%u.%u と GLib v%u.%u.%u 実行時ライブラリを使用

en: Value
ja: 値

en: Variables
ja: 変数

en: Variables / Signals
ja: 変数/シグナル

en: Various
ja: 各種

en: Version number, which a new file initially has
ja: 新規ファイルが最初に持つバージョン番号

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
ja: バージョン:	%s
    作者:	%s
    ファイル名:	%s

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: View
ja: 表示

en: Views
ja: ビュー

en: Warning
ja: 警告

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
ja: 警告: 非標準のタブ幅: %d != 8!

en: West European
ja: 西ヨ－ロッパ

en: Western
ja: 西ヨーロッパ言語

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
ja: "スマート" ホームを有効にすると、HOME キーはキャレットを行の最初の空ではない文字へ移動させます。すでにそこにある場合は、行頭へ移動します。この機能が無効の場合、HOME キーは常にキャレットを現在行の初めに移動します。

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
ja: 有効にすると、新しいプロジェクトを作成するときに、プロジェクトファイルがプロジェクトのディレクトリに保存されます。無効にすると、ディレクトリの１つ上のディレクトリに保存されます。新規プロジェクトダイアログで、プロジェクトファイルのパスを変更することも可能です。

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
ja: 起動時に仮想端末エミュレーション(VTE)をロードするかどうか指定します。不要なら無効にできます。

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
ja: エラー発生時やコンパイル終了時にビープ音を鳴らすかどうか指定します

en: Whether to blink the cursor
ja: カーソルを点滅させるかどうか

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
ja: ファイルが開かれたときに、ファイルの内容からインデントの種類を検出するかどうか

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
ja: ファイルが開かれたときに、ファイルの内容からインデントの幅を検出するかどうか

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
ja: 開いているファイルを切り替えたときに、"cd $path" を実行するかどうか

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
ja: ファイルタブを現在のタブの隣に置くかメモの端にするかを指定

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
ja: キーを押したときに最後の行にスクロールするかどうか

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
ja: 何か出力が生成されたときに最後の行にスクロールするかどうか

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
ja: ステータスバーをメインウィンドウの下部に表示するかどうか

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
ja: 文書の最後の行でさらに1ページ分スクロールするかどうか

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
ja: プロジェクトのセッションファイルを保存し、次回起動時にプロジェクトを開きます

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
ja: コンパイラがエラーや警告をした行を強調表示するためにインジケータ(ギザギザの下線)を使用するかどうかを指定します

en: Without encoding
ja: エンコーディングなし

en: Word Count
ja: ワードカウント

en: Word part completion
ja: 単語部分補完

en: Words:
ja: 語数:

en: Working directory
ja: 作業ディレクトリ

en: Wrap search and find again?
ja: もう一度折り返して検索しますか?

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
ja: ウィンドウの境界で行を折り返し、次の行に続けます。注意: 大きな文書で行を折り返すと処理時間がかかるので、遅いコンピュータでは使わないでください。

en: Write:
ja: 書き込み:

en: XML/HTML tag auto-closing
ja: XML/HTML 終了タグの自動補完

en: Year:
ja: 年:

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
ja: 現在選択している文字をこれらのコマンドに送り、コマンドの出力結果で現在選択している文字を置換します。

en: You have specified an invalid project filename.
ja: 無効なプロジェクト名を指定しました

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
ja: 設定ディレクトリは "%s" から "%s" に正しく移動できました

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
ja: 古い設定ディレクトリ "%s" を "%s" に移動できません(%s)。手作業で移動してください。

en: Zoom In
ja: 拡大

en: Zoom Out
ja: 縮小

en: Zoom Reset
ja: 標準サイズ

en: Zoom in the text
ja: 文字を拡大

en: Zoom out the text
ja: 文字を縮小

en: [FILES...]
ja: [ファイル...]

en: _Allow
ja: 許可(_A)

en: _Append toolbar to the menu
ja: メニューにツールバーを追加(_A)

en: _Apply Default Indentation
ja: 標準インデントを適用(_A)

en: _Auto-indentation
ja: 自動インデント(_A)

en: _Auto-replace Special Characters
ja: 特殊記号を自動置換(_A)

en: _Base path:
ja: 基本パス(_B):

en: _Build
ja: ビルド(_B)

en: _C++ Class...
ja: _C++ クラス...

en: _Clone
ja: 複製(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Collapse All
ja: すべて閉じる(_C)

en: _Color Chooser
ja: 色の選択(_C)

en: _Comment Line(s)
ja: 行をコメント化(_C)

en: _Compile
ja: コンパイル(_C)

en: _Copy Current Line(s)
ja: 現在の行をコピー(_C)

en: _Decrease Indent
ja: インデントを減らす(_D)

en: _Delete Current Line(s)
ja: 現在の行を削除(_D)

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: _Detect from Content
ja: 内容から検出(_D)

en: _Directory to save backup files in:
ja: バックアップを保存するディレクトリ(_D):

en: _Directory to save files in (leave empty to use the default: %s):
ja: 保存先ディレクトリ(_D)(空欄にすると規定値を使用: %s)

en: _Directory:
ja: ディレクトリ(_D):

en: _Document
ja: 文書(_D)

en: _Don't save
ja: 保存しない(_D)

en: _Donate...
ja: 寄付(_D)...

en: _East European
ja: 東ヨーロッパ(_E)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Enable
ja: 有効(_E)

en: _Execute
ja: 実行(_E)

en: _Expand All
ja: すべて展開(_E)

en: _Export
ja: エクスポート(_E)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Filetype Configuration
ja: ファイル種類の設定(_F)

en: _Find All
ja: すべて検索(_F)

en: _Find in Files...
ja: 複数のファイルから検索(_F)...

en: _Find...
ja: 検索...(_F)

en: _Fold All
ja: すべて折りたたむ(_F)

en: _Format
ja: 書式(_F)

en: _GTK+ Class...
ja: _GTK+ クラス...

en: _Go to Line...
ja: 指定行へ移動(_G)...

en: _HTML Replacement
ja: HTML 置換(_H)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Hide Message Window
ja: メッセージウィンドウを隠す(_H)

en: _Hide Toolbar
ja: ツールバーを隠す(_H)

en: _Images only
ja: 画像のみ(_I)

en: _In Document
ja: 文書内(_I)

en: _Increase Indent
ja: インデントを増やす(_I)

en: _Input Methods
ja: 入力メソッド(_I)

en: _Insert
ja: 挿入(_I)

en: _Insert "include <...>"
ja: "include <...>" 文を挿入(_I)

en: _Insert Special HTML Characters...
ja: HTML 記号を挿入(_I)...

en: _Insert line numbers
ja: 行番号を挿入(_I)

en: _Invert search results
ja: 検索結果を反転する(_I)

en: _Large icons
ja: 大きいアイコン(_L)

en: _Line Wrapping
ja: 行の折り返し(_L)

en: _Make
ja: メイク(_M)

en: _Make All
ja: すべてメイク(_M)

en: _Mark
ja: マーク(_M)

en: _Mark All
ja: すべてマーク(_M)

en: _Markup Languages
ja: マークアップ言語(_M)

en: _Middle Eastern
ja: 中東(_M)

en: _More
ja: その他(_M)

en: _More Options
ja: オプション(_M)

en: _Move Line(s) Up
ja: 行を上に移動(_M)

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: _New...
ja: 新規(_N)...

en: _Next
ja: 次へ(_N)

en: _Next Error
ja: 次のエラー(_N)

en: _Open...
ja: 開く...(_O)

en: _Override
ja: 変更(_O)

en: _Overwrite
ja: 上書き(_O)

en: _PHP Class...
ja: _PHP クラス...

en: _Plugin Manager
ja: プラグインマネージャ(_P)

en: _Previous
ja: 前へ(_P)

en: _Previous Error
ja: 前のエラー(_P)

en: _Print status message if files have been automatically saved
ja: ファイルが自動的に保存されたらステータスメッセージを表示する(_P)

en: _Print...
ja: 印刷...(_P)

en: _Programming Languages
ja: プログラミング言語(_P)

en: _Project
ja: プロジェクト(_P)

en: _Recent Projects
ja: 最近のプロジェクト(_R)

en: _Recurse in subfolders
ja: サブフォルダを再帰的に検索(_R)

en: _Reflow Lines/Block
ja: 複数行/ブロックを整形(_R)

en: _Reload
ja: 再読み込み(_R)

en: _Reload Configuration
ja: 設定の再読み込み(_R)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: _Replace Characters in Selection
ja: 選択範囲の文字を置換(_R)

en: _Replace Spaces with Tabs...
ja: 空白をタブで置換(_R)...

en: _Replace...
ja: 置換(_R)...

en: _Restart Terminal
ja: 端末を再起動(_R)

en: _SE & SW Asian
ja: 東南・西南アジア(_S)

en: _Scripting Languages
ja: スクリプト言語(_S)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Search for:
ja: 検索文字列(_S):

en: _Send Selection to
ja: 選択範囲を送る(_S)

en: _Send Selection to Terminal
ja: 選択範囲を端末に送る(_S)

en: _Set Build Commands
ja: ビルドコマンドを設定(_S)

en: _Set Custom Date Format
ja: 任意の日付書式を設定(_S)

en: _Set Path From Document
ja: パスを文書から設定(_S)

en: _Side by Side
ja: 左右に並べる(_S)

en: _Small icons
ja: 小さいアイコン(_S)

en: _Spaces
ja: 空白(_S)

en: _Split Window
ja: ウィンドウを分割(_S)

en: _Strip Trailing Spaces
ja: 末尾の空白を除去(_S)

en: _Tabs
ja: タブ(_T)

en: _Text only
ja: 文字のみ(_T)

en: _Toggle Line Commentation
ja: 行のコメント化を反転(_T)

en: _Toolbar Preferences
ja: ツールバーの設定(_T)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Top and Bottom
ja: 上下に並べる(_T)

en: _Transpose Current Line
ja: 現在の行と直前の行を入れ替え(_T)

en: _Unfold All
ja: すべて広げる(_U)

en: _Unicode
ja: Unicode(_U)

en: _Unsplit
ja: ウィンドウを結合(_U)

en: _Use Custom Date Format
ja: 任意の日付書式を使用する(_U)

en: _Use current zoom level
ja: 現在のズームレベルを使用(_U)

en: _Use regular expressions
ja: 正規表現を使用(_U)

en: _Very small icons
ja: 最小のアイコン(_V)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Website
ja: ウェブサイト(_W)

en: _West European
ja: 西ヨ－ロッパ(_W)

en: _Width:
ja: 幅(_W):

en: _Word Count
ja: ワードカウント(_W)

en: _Write Unicode BOM
ja: Unicode の BOM(_W)

en: all
ja: すべて

en: built on %s with
ja: %s 以降に次を使用してビルド

en: custom
ja: カスタム

en: developer
ja: 開発者

en: failed to substitute %%p, no project active
ja: %%p を置き換えに失敗, アクティブなプロジェクトがありません

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
ja: 無効な VTE ライブラリ "%s": シンボル "%s" がありません

en: invisible
ja: 非表示

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
ja: 行: %l / %L	 桁: %c	 選択: %s	 %w      %t      %m行末: %M      文字: %e      種類: %f      スコープ: %S

en: maintainer
ja: 保守担当

en: project
ja: プロジェクト

en: projects
ja: プロジェクト

en: seconds
ja: 秒

en: selection
ja: 選択範囲

en: translation maintainer
ja: 翻訳保守担当

en: unknown
ja: 不明

en: whole document
ja: 文書全体
