mtpaint - en to ja translation catalogue (767 entries)

en:   +,=               Main edit window - Zoom in
ja:   +,=            メイン編集ウィンドウ - 拡大

en:   -                 Main edit window - Zoom out
ja:   -              メイン編集ウィンド - 縮小

en:   A                 Draw open arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
ja:   A                 線引きツールを使う時、開いた矢印を描く (フロー設定でサイズを設定)

en:   Arrow keys        Paint Mode - Move the mouse pointer
ja:   矢印キー        塗りつぶしモード - マウスカーソルを移動

en:   Arrow keys        Selection Mode - Nudge selection box or paste box by one pixel
ja:   矢印キー        選択モード - 選択ボックス、貼り付けボックスを１ピクセル単位で移動

en:   Ctrl + + or =     Increase opacity by 1
ja:   Ctrl + + or =  不透明度を 1 づつ増やす

en:   Ctrl + -          Decrease opacity by 1
ja:   Ctrl + -       不透明度を 1 づつ減らす

en:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Set opacity to 10%, 20%, ... , 100% (main or keypad numbers)
ja:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  不透明度を 10%、20%、... , 100%に設定（メインあるいはキーパッドの番号）

en:   Ctrl + F1 - F12   Save current clipboard to file 1-12
ja:   Ctrl + F1 - F12   現在のクリップボードをファイル 1-12 に保存

en:   Ctrl+Arrows       Move layer or resize selection box
ja:   Ctrl+矢印キー   レイヤの移動、選択ボックスのリサイズ

en:   Ctrl+Double click    Set colour A or B to average colour under brush square or selection marquee (RGB only)
ja:   Ctrl+ダブルクリック    色A または Bをブラシ四角か選択マーキーで平均色にする (RGB のみ)

en:   Ctrl+Left button     Choose colour A from under mouse pointer
ja:   Ctrl+左ボタン   マウスポインタ上の色 A を選択

en:   Ctrl+Middle button   Create colour A/B and pattern based on the RGB colour in A (RGB images only)
ja:   Ctrl+中央ボタン   A/B 色を作成して A の RGB 色ベースでパターン化する(RGB イメージのみ)

en:   Ctrl+Right button    Choose colour B from under mouse pointer
ja:   Ctrl+右ボタン    マウスポインタ上の色Bを選択

en:   Ctrl+Scroll Wheel    Scroll the main edit window left or right
ja:   Ctrl+スクロールボタン      メイン編集ウィンドウを左から右へスクロール

en:   Ctrl-A            Select whole image
ja:   Ctrl-A         イメージ全体を選択

en:   Ctrl-C            Copy selection to clipboard
ja:   Ctrl-C         選択範囲をクリップボードへコピー

en:   Ctrl-E            Edit the RGB values for colours A & B
ja:   Ctrl-E         色A と 色B のRGB値を編集

en:   Ctrl-G            Greyscale the image
ja:   Ctrl-G         イメージをグレースケール

en:   Ctrl-I            Information
ja:   Ctrl-I         情報

en:   Ctrl-K            Paste clipboard to location it was copied from
ja:   Ctrl-K         クリップボードをコピーした位置へ貼り付け

en:   Ctrl-L            Draw an ellipse spanning the selection area
ja:   Ctrl-L         楕円の選択領域を描く

en:   Ctrl-N            Create new image
ja:   Ctrl-N         新規イメージを作成

en:   Ctrl-O            Open Image
ja:   Ctrl-O         イメージを開く

en:   Ctrl-P            Preferences
ja:   Ctrl-P         設定

en:   Ctrl-Q            Quit program
ja:   Ctrl-Q         プログラムを終了

en:   Ctrl-R            Redo an undone action
ja:   Ctrl-R         未完成の操作をやり直す

en:   Ctrl-S            Save Image
ja:   Ctrl-S         イメージを保存

en:   Ctrl-Shift-L      Draw a filled ellipse spanning the selection area
ja:   Ctrl-Shift-L   選択領域内に楕円を描く

en:   Ctrl-Shift-T      Fill in the selection area with the current fill
ja:   Ctrl-Shift-T   選択領域を現在の色で塗りつぶす

en:   Ctrl-T            Draw a rectangle around the selection area with the current fill
ja:   Ctrl-T         選択領域に現在の色で長方形を描く

en:   Ctrl-V            Paste clipboard to centre of current view
ja:   Ctrl-V         クリップボードを現在の表示の中央へ貼り付け

en:   Ctrl-W            Edit all palette colours
ja:   Ctrl-W         全パレット色を編集

en:   Ctrl-X            Copy selection to clipboard, and then paint current pattern to selection area
ja:   Ctrl-X         選択範囲をクリップボードへコピーして、現在のパターンで選択領域を塗りつぶす

en:   Ctrl-Z            Undo last action
ja:   Ctrl-Z         最後の操作を元に戻す

en:   Delete            Crop image to selection
ja:   Delete          イメージを選択範囲にトリミング

en:   End               Pan Window
ja:   End            ウィンドウをパンする

en:   Enter/Return      Commit paste to canvas
ja:   Enter/Return         キャンバスに貼り付け

en:   Escape            Select nothing, cancel paste box
ja:   Escape         何も選択せず、貼り付けをキャンセル

en:   F1                Help
ja:   F1             ヘルプ

en:   F12               Toggle Dock Area
ja:   F12               ドックエリアを切り替え

en:   F2                Choose Pattern
ja:   F2             パターンを選択

en:   F3                Choose Brush
ja:   F3             ブラシを選択

en:   F4                Paint Tool
ja:   F4             ペイントツール

en:   F5                Toggle Main Toolbar
ja:   F5             メインツールバーを切り替え

en:   F6                Toggle Tools Toolbar
ja:   F6             ツールのツールバーを切り替え

en:   F7                Toggle Settings Toolbar
ja:   F7             設定ツールバーを切り替え

en:   F8                Toggle Palette
ja:   F8             パレットを切り替え

en:   F9                Selection Tool
ja:   F9             ツールの選択

en:   Home              Show or hide main window menu/toolbar/status bar/palette
ja:   Home        メインウィンドウのメニュー/ツールバー/ステータスバー/パレットの表示・非表示

en:   Insert            Transform colours - i.e. Brightness, Contrast, Saturation, Posterize, Gamma
ja:   Insert          色を変換 - すなわち、明るさ、コントラスト、彩度、ポスタライズ、ガンマ

en:   L                 Layers Window
ja:   L              レイヤウィンドウ

en:   Left button          Paint to canvas using the current tool
ja:   左ボタン        現在使用中のツールでキャンバスを塗る

en:   Middle button        Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
ja:   中央ボタン     次のズーム後、イメージの中央になるポイントを選択

en:   Page Down         Resize Image canvas
ja:   Page Down     イメージキャンバスのサイズを変更

en:   Page Up           Scale Image
ja:   Page Up     イメージを縮小拡大

en:   Right button         Commit paste to canvas / Stop drawing current line / Cancel selection
ja:   右ボタン         キャンバスに貼り付ける / 現在の線の描画を中止 / 選択をキャンセル

en:   S                 Draw closed arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
ja:   S                 線引きツールを使う時、閉じた矢印を描く (フロー設定でサイズを設定)

en:   Scroll Wheel         In GTK+2/3 the user can have the scroll wheel zoom in or out via the Preferences window
ja:   スクロールボタン              GTK+2/3 では設定ウィンドウからスクロールボタンでズームの + - を使えるようにできます

en:   Shift                Constrain mouse movements to vertical line
ja:   Shift                マウスの垂直移動を抑制

en:   Shift + 1         Edit image channel
ja:   Shift + 1      イメージチャンネルを編集

en:   Shift + 2         Edit alpha channel
ja:   Shift + 2      アルファチャンネルを編集

en:   Shift + 3         Edit selection channel
ja:   Shift + 3      選択チャンネルを編集

en:   Shift + 4         Edit mask channel
ja:   Shift + 4      マスクチャンネルを編集

en:   Shift + F1 - F12  Load clipboard from file 1-12
ja:   Shift + F1 - F12  ファイル 1-12 からクリップボードを読み込み

en:   Shift +,=         View window - Zoom in
ja:   Shift +,=      表示ウィンドウ - 拡大

en:   Shift -           View window - Zoom out
ja:   Shift -        表示ウィンドウ - 縮小

en:   Shift+Arrow keys  Nudge mouse pointer, selection box or paste box by x pixels - x is defined by the Preferences window
ja:   Shift+矢印キー  マウスポインタ、選択ボックス、貼り付けボックスを x ピクセル単位で移動 - x は設定ウィンドウで決められます

en:   Shift+Ctrl           Constrain mouse movements to horizontal line
ja:   Shift+Ctrl           マウスの水平移動を抑制

en:   Shift+Right button   Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
ja:   Shift+右ボタン   次のズーム後ポイントがイメージの中央になるように選択

en:   Shift+[ or ]      Change colour B to the next or previous palette item
ja:   Shift+[ か ]   色B を次の、または前のパレットアイテムに変更

en:   Shift-Ctrl-G      Greyscale the image (Gamma corrected)
ja:   Shift-Ctrl-G   イメージをグレースケール（ガンマ補正）

en:   V                 View Window
ja:   V              表示ウィンドウ

en:   [ or ]            Change colour A to the next or previous palette item
ja:   [ か ]         色A を次の、または前のパレットアイテムに変更

en: %d layers failed to load
ja: %d レイヤの読み込みに失敗

en: %d out of %d frames could not be saved as %s - saved as PNG instead
ja: %d フレームのうち %d は %s として保存できませんでした - かわりにPNGで保存しました

en: (Modified)
ja: (変更済み)

en: ///Bottom Side Right
ja: ///下右

en: ///Configure
ja: ///設定

en: ///Left Side Down
ja: ///左側下

en: ///Right Side Down
ja: ///右側下

en: ///Top Side Right
ja: ///上右

en: //About
ja: //mtPaintについて

en: //Actions
ja: //アクション

en: //Alpha Blend A,B
ja: //アルファチャンネルA、Bを混ぜる

en: //Bacteria ...
ja: //バクテリア…

en: //Centralize Image
ja: //イメージを中央に置く

en: //Choose Brush ...
ja: //ブラシを選択…

en: //Choose Pattern ...
ja: //パターンを選択…

en: //Clear Mask
ja: //マスクをクリア

en: //Composite to New Layer
ja: //新規レイヤに合成

en: //Configure Animation ...
ja: //アニメを設定…

en: //Configure Grid ...
ja: //グリッドを設定…

en: //Configure Overlays ...
ja: //オーバーレイを設定…

en: //Convert To Indexed ...
ja: //インデックスに変換…

en: //Convert To RGB
ja: //RGBに変換

en: //Copy
ja: //コピー

en: //Copy To Palette
ja: //パレットにコピー

en: //Couple RGBA Operations
ja: //RGBA操作を結合

en: //Create Quantized ...
ja: //量子化の作成…

en: //Crop
ja: //トリミング

en: //Cut
ja: //切取り

en: //Delete ...
ja: //削除…

en: //Difference of Gaussians ...
ja: //ガウスの差異…

en: //Dilate
ja: //拡張

en: //Disable Alpha
ja: //アルファチャンネルを無効にする

en: //Disable Mask
ja: //マスクを無効にする

en: //Disable Selection
ja: //選択を無効にする

en: //Dither A
ja: //Aをディザ

en: //Documentation
ja: //文書

en: //Edge Detect ...
ja: //縁を検出…

en: //Edit Alpha
ja: //アルファチャンネルを編集

en: //Edit Colour A & B ...
ja: //色AとBを編集…

en: //Edit Image
ja: //イメージを編集

en: //Edit Mask
ja: //マスクを編集

en: //Edit Selection
ja: //選択を編集

en: //Emboss
ja: //エンボス

en: //Erode
ja: //腐食

en: //Export ASCII Art ...
ja: //ASCIIアートをエクスポート…

en: //Export Animated GIF ...
ja: //GIFアニメをエクスポート…

en: //Export Clipboard to System
ja: //クリップボードをシステムにエクスポート

en: //Export Undo Images (reversed) ...
ja: //アンドゥイメージをエクスポート（反転）…

en: //Export Undo Images ...
ja: //アンドゥイメージをエクスポート…

en: //Fill Ellipse
ja: //楕円の塗りつぶし

en: //Fill Selection
ja: //選択範囲の塗りつぶし

en: //Flip Horizontally
ja: //水平に反転

en: //Flip Vertically
ja: //垂直に反転

en: //Focus View Window
ja: //表示ウィンドウをフォーカス

en: //Free Rotate ...
ja: //自由に回転…

en: //Gaussian Blur ...
ja: //ガウスぼかし…

en: //Greyscale
ja: //グレースケール

en: //Greyscale (Gamma corrected)
ja: //グレースケール(ガンマ補正)

en: //Hide Image
ja: //イメージを隠す

en: //Horizontal Ramp
ja: //水平色勾配

en: //Horizontal Split
ja: //水平分割

en: //Import Clipboard from System
ja: //クリップボードをシステムからインポート

en: //Information ...
ja: //情報…

en: //Invert
ja: //反転

en: //Isometric Transformation
ja: //等量変換

en: //Kuwahara-Nagao Blur ...
ja: //Kuwahara-Nagaoぼかし…

en: //Lasso Selection
ja: //投げ縄ツールで選択

en: //Lasso Selection Cut
ja: //投げ縄ツールで切取り

en: //Layers Window
ja: //レイヤウィンドウ

en: //Load ...
ja: //ロード…

en: //Load Clipboard
ja: //クリップボードをロード

en: //Load Default
ja: //デフォルトをロード

en: //Mask All
ja: //すべてマスク

en: //Mask All Colours
ja: //すべての色をマスクする

en: //Mask Colour A,B
ja: //色A、Bをマスクする

en: //Mask None
ja: //マスクしない

en: //Merge Duplicate Colours
ja: //複製した色を結合

en: //Move Alpha to Mask
ja: //アルファチャンネルをマスクに移動

en: //New
ja: //新規

en: //New ...
ja: //新規…

en: //New Layer
ja: //新規レイヤ

en: //Open ...
ja: //開く …

en: //Outline Ellipse
ja: //楕円の輪郭

en: //Outline Selection
ja: //アウトライン選択

en: //Palette Editor ...
ja: //パレット編集…

en: //Palette Shifter ...
ja: //パレットシフタ…

en: //Pan Window
ja: //ウィンドウをパンする

en: //Paste
ja: //貼り付け

en: //Paste Palette
ja: //パレットを貼り付け

en: //Paste Text
ja: //文字を貼り付け

en: //Paste Text (FreeType)
ja: //文字を貼り付け (FreeType)

en: //Paste To Centre
ja: //中央に貼り付け

en: //Paste To New Layer
ja: //新しいレイヤとして貼り付け

en: //Preferences ...
ja: //設定…

en: //Preview Animation ...
ja: //アニメをプレビュー…

en: //Quit
ja: //終了

en: //Rebind Shortcut Keycodes
ja: //ショートカットキーコードのやり直し

en: //Redo
ja: //やり直し

en: //Remove All Key Frames ...
ja: //全キーフレームを削除…

en: //Remove All Layers
ja: //全レイヤを削除

en: //Remove Unused Colours
ja: //未使用の色を削除

en: //Resize Canvas ...
ja: //キャンバスのサイズを変更…

en: //Rotate Anti-Clockwise
ja: //反時計方向に回転

en: //Rotate Clockwise
ja: //時計方向に回転

en: //Save
ja: //保存

en: //Save As ...
ja: //名前を付けて保存…

en: //Save Clipboard
ja: //クリップボードを保存

en: //Save Composite Image ...
ja: //合成イメージを保存…

en: //Scale Canvas ...
ja: //キャンバスのサイズを拡大縮小…

en: //Select All
ja: //全選択

en: //Select None (Esc)
ja: //選択しない (Esc)

en: //Set Key Frame ...
ja: //キーフレームを設定…

en: //Set Palette Size ...
ja: //パレットサイズを設定…

en: //Sharpen ...
ja: //シャープにする…

en: //Show Dock
ja: //ドックを表示

en: //Show Main Toolbar
ja: //メインツールバーを表示

en: //Show Palette
ja: //パレットを表示

en: //Show Settings Toolbar
ja: //ツールバーの設定を表示

en: //Show Status Bar
ja: //ステータスバーを表示

en: //Show Tools Toolbar
ja: //ツールのツールバーを表示

en: //Show Zoom Grid
ja: //ズームグリッドを表示

en: //Skew ...
ja: //歪み…

en: //Soften ...
ja: //ぼかし…

en: //Sort Colours ...
ja: //色の並び替え…

en: //Swap A & B
ja: //AとBを入れ換える

en: //Threshold ...
ja: //しきい値…

en: //Toggle Image View
ja: //イメージ表示を切換

en: //Tracing Image ...
ja: //イメージをトレース…

en: //Transform Colour ...
ja: //色の変換…

en: //Unassociate Alpha
ja: //アルファチャンネルを結合しない

en: //Undo
ja: //元に戻す

en: //Unmask Colour A,B
ja: //色A、Bをアンマスクする

en: //Unsharp Mask ...
ja: //マスクをぼかす…

en: //Vertical Ramp
ja: //垂直色勾配

en: //View Alpha as an Overlay
ja: //アルファチャンネルをオーバーレイとして表示

en: //View Window
ja: //ウィンドウを表示

en: /Cha_nnels
ja: /チャンネル(_N)

en: /Effe_cts
ja: /効果(_C)

en: /More...
ja: /さらに...

en: /_Edit
ja: /編集(_E)

en: /_File
ja: /ファイル(_F)

en: /_Help
ja: /ヘルプ(_H)

en: /_Image
ja: /イメージ(_I)

en: /_Layers
ja: /レイヤ(_L)

en: /_Palette
ja: /パレット(_P)

en: /_Selection
ja: /選択(_S)

en: /_View
ja: /表示(_V)

en: 24 bit RGB
ja: 24ビット RGB

en: A only
ja: Aだけ

en: A to B
ja: AをBへ

en: A to B (HSV)
ja: AをBへ(HSV)

en: A to B (RGB)
ja: AをBへ(RGB)

en: A to B (backward HSV)
ja: AをBへ(HSVを逆に)

en: Abdulla Al Muhairi - Website redesign April 2005
ja: Abdulla Al Muhairi - 2005年4月にウェブサイトのリデザイン

en: About
ja: mtPaintについて

en: Action
ja: アクション

en: Add
ja: 追加

en: Alpha
ja: アルファ

en: Amount
ja: 量

en: Angle
ja: 角度

en: Angle of rotation =
ja: 回転角度 =

en: Angular
ja: 角度

en: Animation Preview
ja: アニメーションプレビュー

en: Animation delay
ja: アニメーション遅延

en: Antialias
ja: アンチエイリアス

en: Apply
ja: 適用

en: Applying Effect
ja: 効果を適用

en: At distance
ja: 離れて

en: Authors
ja: 作者たち

en: Auto-Preview
ja: 自動プレビュー

en: Background
ja: 背景

en: Background colour =
ja: 背景色 =

en: Backward HSV
ja: HSVを逆に

en: Bacteria Effect
ja: バクテリア効果

en: Bicubic
ja: 双三次

en: Bicubic better
ja: バイキュービック(良)

en: Bicubic edged
ja: 双三次境界

en: Bicubic sharper
ja: バイキュービック(鮮明)

en: Bilinear
ja: 二本線

en: Bilinear / Area Mapping
ja: 双線形/エリアマッピング

en: Blend Mode
ja: ブレンドモード

en: Blend mode
ja: ブレンドモード

en: Blue
ja: 青色

en: Border
ja: 縁

en: Brazilian Portuguese - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno
ja: ブラジル ポルトガル語 - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Brush spacing
ja: ブラシ間隔

en: Burn
ja: 焼き込み

en: By image channel
ja: イメージチャンネルによる

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Operation
ja: キャンセル

en: Cannot open file
ja: ファイルを開けません

en: Canvas Geometry
ja: キャンバス座標

en: Canvas pixels
ja: キャンバス ピクセル

en: Case Insensitive Sort
ja: 大文字小文字を区別して並び替え

en: Centralise Layer
ja: レイヤを中央へ

en: Centre
ja: 中央

en: Centre tool settings dialogs
ja: ツール設定ダイアログを中央に

en: Changing tool commits paste
ja: 貼り付けツールを変更

en: Channel
ja: チャンネル

en: Channel Type
ja: チャンネルタイプ

en: Chinese (Simplified)
ja: 簡体字中国語

en: Chinese (Taiwanese)
ja: 中国語(台湾)

en: Choose frames directory
ja: フレームディレクトリを選択

en: Clear
ja: クリア

en: Cleared
ja: クリア

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Clipboard = %i x %i
ja: クリップボード = %i x %i

en: Clipboard = %i x %i x RGB
ja: クリップボード = %i x %i x RGB

en: Clipboard Files
ja: クリップボードファイル

en: Clone
ja: クローン

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Layers Window
ja: レイヤウィンドウを閉じる

en: Colour
ja: 色

en: Colour Editor
ja: 色編集

en: Colour Histogram
ja: カラーヒストグラム

en: Colour index totals - %i of %i used
ja: カラーインデックス合計 - %i の内 %i 使用

en: Colour space
ja: 色空間

en: Colour-Selective Mode
ja: 色選択モード

en: Colours
ja: 色

en: Command
ja: コマンド

en: Communal layer undo space (%)
ja: 共有レイヤ アンドゥ スペース (%)

en: Configure Animation
ja: アニメーション設定

en: Configure Device
ja: デバイスを設定

en: Configure File Actions
ja: ファイルアクションを設定

en: Configure Gradient
ja: グラデーションを設定

en: Configure Grid
ja: グリッドを設定

en: Configure Overlays
ja: オーバーレイの設定

en: Confirm Exit
ja: 終了を確認

en: Conical
ja: 円錐

en: Constant
ja: 定数

en: Continuous Mode
ja: 連続モード

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Convert To Indexed
ja: インデックスに変換

en: Converting to Indexed Palette
ja: インデックスパレットに変換

en: Copy
ja: コピー

en: Could not access directory %s
ja: ディレクトリ %s にアクセスできません

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
ja: ホームディレクトリが見つかりません。現在のディレクトリをホームとして使います。

en: Counting Unique RGB Pixels
ja: 一意RGBピクセルを計算

en: Create
ja: 作成

en: Create Channel
ja: チャンネルを作成

en: Create Directory
ja: ディレクトリを作成

en: Create Frames
ja: フレームの作成

en: Create Index
ja: インデックスを作成

en: Create New Directory
ja: 新規ディレクトリを作成

en: Create Quantized
ja: 量子化の作成

en: Creating Animation Frames
ja: アニメーションフレームを作成中

en: Creating Font Index
ja: フォントインデックスを作成

en: Credits
ja: クレジット

en: Cube
ja: 立方体

en: Current Device
ja: 現在のデバイス

en: Current only
ja: 現在だけ

en: Current to 0
ja: 現在を 0 に

en: Cursor X,Y
ja: カーソル X,Y

en: Custom
ja: カスタム

en: Cut
ja: 切り取り

en: Cycling
ja: 循環

en: Czech
ja: チェコ語

en: Czech - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric
ja: チェコ語 - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric

en: Darken
ja: 暗く

en: Default Palette
ja: デフォルトパレット

en: Default Patterns
ja: デフォルトパターン

en: Default System Language
ja: デフォルトシステム言語

en: Delay
ja: 遅延

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Channels
ja: チャンネルを削除

en: Delete Layer
ja: レイヤを削除

en: Device Settings
ja: デバイスの設定

en: Diameter based weighting
ja: ロード量に基づく直径

en: Difference
ja: 相違

en: Difference measure
ja: 差異測定

en: Difference of Gaussians
ja: ガウスの差異

en: Different X/Y
ja: X/Yの違い

en: Directory
ja: 辞書

en: Disable All Masks
ja: 全マスクを無効にする

en: Disable view window transparencies
ja: 表示ウィンドウの透明度を無効にする

en: Display
ja: 表示

en: Display clipboard while pasting
ja: 貼り付け時にクリップボードを表示

en: Distance to A
ja: Aまでの距離

en: Dither
ja: ディザ

en: Dithered (effect)
ja: ディザ(効果)

en: Divide
ja: わり算

en: Dmitry Groshev - Contributing developer for version 2.30. Lead developer and maintainer from version 3.00 to the present.
ja: Dmitry Groshev - バージョン 2.30の貢献開発者。バージョン 3.00 から今までにいたる指導的開発者でありメンテナー。

en: Do you really want to clear all of the position and cycle data for all of the layers?
ja: 本当に、全レイヤの位置とサイクルデータをすべてクリアしますか？

en: Do you really want to delete "%s" ?
ja: 本当に "%s" を削除しますか？

en: Do you really want to delete all of the layers?
ja: 本当にすべてのレイヤを削除しますか？

en: Do you really want to delete layer %i (%s) ?
ja: 本当にレイヤ %i (%s) を削除してもいいですか？

en: Do you really want to quit?
ja: 本当に終了しますか？

en: Dodge
ja: 覆い焼き

en: Duplicate Layer
ja: レイヤを複製

en: Dutch
ja: オランダ語

en: Dutch - Hans Strijards, Pjotr
ja: オランダ語 - Hans Strijards, Pjotr

en: Eddie Kohler - Created Gifsicle which is needed for the creation and viewing of animated GIF files http://www.lcdf.org/gifsicle/
ja: Eddie Kohler - アニメGIFファイルの作成と表示に必要な Gifsicle の作成 http://www.lcdf.org/gifsicle/

en: Edge Detect
ja: 境界検出

en: Edge Sharpen
ja: 縁をシャープにする

en: Edge Soften
ja: 縁をぼかす

en: Edit Custom
ja: カスタムを編集

en: Edit Gradient
ja: グラデーションを編集

en: Ellipse Outline
ja: 楕円アウトライン

en: End Index
ja: インデックスを終了

en: End frame
ja: フレームの終了

en: English (UK)
ja: 英語 (英国)

en: Enter Text Here
ja: ここにテキストを入力

en: Enter the name of the new directory
ja: 新規ディレクトリ名を入力

en: Enter the new filename
ja: 新規ファイル名を入力

en: Error
ja: エラー

en: Error %i reported when trying to run %s
ja: エラー %i が報告されました (%s を実行しようとして)

en: Error propagation, %
ja: エラー伝搬、 %

en: Euclidean (L2)
ja: ユークリッド(L2)

en: Exact Conversion
ja: 正確な変換

en: Execute
ja: 実行

en: Export ASCII Art
ja: ASCIIアートをエクスポート

en: Export GIF animation
ja: GIFアニメをエクスポート

en: Export Undo Images
ja: アンドゥイメージのエクスポート

en: Export Undo Images (reversed)
ja: アンドゥイメージを（反転して）エクスポート

en: Extension type
ja: 拡張子形式

en: Face
ja: 書体

en: Factor
ja: 係数

en: File Format
ja: ファイル フォーマット

en: File Found
ja: ファイルが見つかりました

en: File is too big, must be <= to width=%i height=%i
ja: フィルが大きすぎます。幅=%i 高さ=%i 以下にして下さい

en: File prefix
ja: ファイル プレフィックス

en: File: %s already exists. Do you want to overwrite it?
ja: ファイル：%s はすでに存在します。上書きしますか？

en: Filename
ja: ファイル名

en: Files
ja: ファイル

en: Fill Selection
ja: 選択を塗りつぶす

en: Fill settings
ja: 塗りつぶし設定

en: Filled Ellipse
ja: 楕円を塗りつぶし

en: Finish
ja: 完了

en: Fix
ja: 固定

en: Fix Aspect Ratio
ja: アスペクトレシオを固定

en: Fix Palette
ja: パレットを固定

en: Flip Selection Horizontally
ja: 選択を水平に反転

en: Flip Selection Vertically
ja: 選択を垂直に反転

en: Flood Fill
ja: 塗りつぶす

en: Flow
ja: フロー

en: Floyd-Steinberg (quick)
ja: Floyd-Steinberg (速い)

en: Font
ja: フォント

en: Font Directories
ja: フォントディレクトリ

en: Frames
ja: フレーム

en: Free Rotate
ja: 自由回転

en: Free Rotation
ja: 自由回転

en: French
ja: フランス語

en: French - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi
ja: フランス語 - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi

en: Frequency
ja: 頻度

en: From
ja: から

en: From Clipboard
ja: クリップボードから

en: Full error precision
ja: 全エラー予測

en: Galician
ja: ガリシア語

en: Galician - Miguel Anxo Bouzada
ja: ガリシア語 - Miguel Anxo Bouzada

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Gamma corrected
ja: ガンマ補正

en: Gamut
ja: 色域

en: Gaussian Blur
ja: ガウスぼかし

en: General
ja: 一般

en: General Contributions (Feedback and Ideas for improvements unless otherwise stated)
ja: 一般貢献（その他記載されていない改良のためのアイデアとフィードバック）

en: German
ja: ドイツ語

en: German - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel
ja: ドイツ語 - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel

en: Grab Screenshot
ja: スクリーンショットをとる

en: Gradient
ja: グラデーション

en: Gradient Mode
ja: グラデーションモード

en: Gradient type
ja: グラデーション形式

en: Gradient-driven
ja: グラデーション指向

en: Grain Extract
ja: 粒子抽出

en: Grain Merge
ja: 粒子結合

en: Green
ja: 綠色

en: Greyscale
ja: グレースケール

en: Greyscale backdrop
ja: グレースケール背景

en: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - man page, Launchpad/Rosetta registration
ja: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - マニュアルページ、Launchpad/Rosetta の登録

en: HTML Browser Program
ja: HTMLブラウザ

en: Hard Light
ja: 強い光

en: Height
ja: 高さ

en: Height
ja: 高さ

en: Home
ja: ホーム

en: Horizontal
ja: 水平

en: Hotspot at X =
ja: X = のホットスポット

en: Hue
ja: 色相

en: I am unable to find the documentation.  Either you need to download the mtPaint Handbook from the web site and install it, or you need to set the correct location in the Preferences window.
ja: ドキュメントが見つかりません。インターネットからmtPaintハンドブックをダウンロードしてインストールするか、設定ウィンドウで正しいロケーションを設定する必要があります。

en: If you like mtPaint and you want to keep up to date with new releases, or you want to give some feedback, then the mailing lists may be of interest to you:
ja: あなたがmtPaintが好きで、新しいリリースをアップデートしていたい、あるいはフィードバックをしたいなら、メーリングリストが興味深いかも知れません：

en: Image
ja: イメージ

en: Image Blue
ja: 青色イメージ

en: Image Green
ja: 綠色イメージ

en: Image Red
ja: 赤色イメージ

en: Index
ja: インデックス

en: Indexed Colours To Use
ja: 使用するインデックスカラー

en: Indexed Palette
ja: インデックスパレット

en: Information
ja: 情報

en: Initial Channel State
ja: 初期チャンネル状況

en: Inner radius
ja: 内半径

en: Interface
ja: インターフェース

en: Invalid channel file.
ja: 無効なチャンネルファイルです。

en: Inverse
ja: 反転

en: Invert
ja: 反転

en: Inverted
ja: 反転

en: Italian
ja: イタリア語

en: Italian - Angelo Gemmi
ja: イタリア語 - Angelo Gemmi

en: JPEG Save Quality (100=High)
ja: JPEG 保存品質 (100=高い)

en: JPEG2000 Compression (0=Lossless)
ja: JPEG2000 圧縮 (0=可逆)

en: Japanese
ja: 日本語

en: Japanese - Norihiro YONEDA
ja: 日本語 - 米田 憲弘

en: Keyboard shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: Kuwahara-Nagao Blur
ja: Kuwahara-Nagaoぼかし

en: Kuwahara-Nagao Filter
ja: Kuwahara-Nagaoフィルタ

en: Language
ja: 言語

en: Largest (Linf)
ja: 最大(Linf)

en: Lasso Selection
ja: 投げ縄ツール選択

en: Layer
ja: レイヤ

en: Layer Name
ja: レイヤ名

en: Layers
ja: レイヤ

en: Length
ja: 長さ

en: Length/Split
ja: 長さ/分割

en: Length/Sum
ja: 長さ/合計

en: Level
ja: 水平

en: Lighten
ja: 明るくする

en: Limit
ja: 限界

en: Linear
ja: 線形

en: Load Channel
ja: チャンネルをロード

en: Load Image File
ja: イメージファイルをロード

en: Load Palette File
ja: パレットをロード

en: Loading %s image
ja: %s イメージを読み込み中

en: Location of Handbook index
ja: ハンドブックインデックスの場所

en: Lose Changes
ja: 変更を破棄

en: Lower
ja: 下げる

en: Luminance
ja: 輝度

en: Make Selection
ja: 選択

en: Mark Tyler - Original author and maintainer up to version 3.00, occasional contributor thereafter.
ja: Mark Tyler - バージョン 3.00 までのオリジナル作者でメンテナー。その後は時折の貢献者。

en: Mask
ja: マスク

en: Max Pan Window Size
ja: パンする最大ウィンドウサイズ

en: Max memory used for undo (MB)
ja: 元に戻すために使用される最大メモリ(MB)

en: Max undo levels
ja: 元に戻す最高回数

en: Max-Min Quantize (best for small palettes and dithering)
ja: 最大最小量子化 (小さなパレットとディザに最適)

en: Memory
ja: メモリ

en: Minimum grid zoom
ja: 最小グリッドズーム

en: Mirror
ja: ミラー

en: Mirror tile
ja: ミラー タイル

en: Modified
ja: 修正

en: Morphological
ja: 形態学的

en: Mouse Scroll Wheel = Zoom
ja: マウススクロールボタン = ズーム

en: Mouse cursor = Tool
ja: マウスカーソル = ツール

en: Mouse shortcuts
ja: マウスショートカット

en: Multiply
ja: 掛け算

en: NO
ja: いいえ

en: Name
ja: 名前

en: Nearest Neighbour
ja: 最近隣法

en: New
ja: 新規

en: New Directory
ja: 新規ディレクトリ

en: New Image
ja: 新規イメージ

en: New Layer
ja: 新規レイヤ

en: New geometry is the same as now - nothing to do.
ja: 新しい配位は現在と同じです - する事はありません。

en: New image sets zoom to 100%
ja: 新しいイメージを100%ズームに設定

en: No
ja: いいえ

en: None
ja: なし

en: Normal
ja: 標準

en: Normalize
ja: 標準化

en: Not enough memory to create clipboard
ja: クリップボードを作成するにメモリが足りません

en: Oblique
ja: 斜体

en: Off
ja: オフ

en: Offset
ja: オフセット

en: One or more of the image layers has not been saved.  You must save each image individually before saving the layers text file in order to load this composite image in the future.
ja: 一つ以上のレイヤが保存されていません。将来この合成イメージを読み込むために、レイヤテキストを保存する前にイメージを個々に保存して下さい。

en: One or more of the layers contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
ja: １つ以上のレイヤに保存されていない変更があります。本当に変更を破棄しますか？

en: Opacity
ja: 不透明度

en: Opacity Mode
ja: 不透明度モード

en: Opaque
ja: 不透明

en: Optimize alpha chequers
ja: アルファチェックを最適化

en: Origin
ja: 起点

en: Original
ja: 元

en: Orphans
ja: 最初の行

en: Outer radius
ja: 外半径

en: Outline Selection
ja: アウトライン選択

en: Output Files
ja: 出力ファイル

en: Output path
ja: 出力パス

en: PNG Compression (0=None)
ja: PNG 圧縮 (0=なし)

en: PNN Quantize (slow, better quality)
ja: PNN 量子化 (遅いが良い画質)

en: Paint
ja: 塗る

en: Palette
ja: パレット

en: Palette Editor
ja: パレット編集

en: Palette Shifter
ja: パレットシフタ

en: Pan Window
ja: ウィンドウをパンする

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Paste Text
ja: テキストを貼り付け

en: Paths
ja: パス

en: Pattern Chooser
ja: パターン選択

en: Pixel [I] {RGB}
ja: ピクセル [I] {RGB}

en: Place Gradient
ja: グラデーションを置く

en: Play
ja: 再生

en: Please Wait ...
ja: お待ち下さい…

en: Points:
ja: 点:

en: Polish
ja: ポーランド語

en: Polish - Bartosz Kaszubowski, LucaS
ja: ポーランド語 - Bartosz Kaszubowski, LucaS

en: Polygon Selection
ja: ポリゴン選択

en: Portuguese
ja: ポルトガル語

en: Portuguese (Brazilian)
ja: ポルトガル語 (ブラジル)

en: Portuguese - Israel G. Lugo, Tiago Silva
ja: ポルトガル語 - Israel G. Lugo, Tiago Silva

en: Position
ja: 位置

en: Positions
ja: 位置

en: Posterize
ja: ポスタリゼーション

en: Preferences
ja: 設定

en: Pressure
ja: 圧力

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview opacity
ja: 不透明度をプレビュー

en: Progress bar silence limit
ja: プログレスバー サイレンス 制限

en: Projection to A->B
ja: A->Bへの投影

en: Q key quits mtPaint
ja: QキーでmtPaintを終了

en: RGB Cube
ja: RGB 立方体

en: Radial
ja: 放射状

en: Radius
ja: 放射状

en: Raise
ja: 上げる

en: Range
ja: 範囲

en: Read 16-bit TGAs as 5:6:5 BGR
ja: 16ビットTGAを 5:6:5 BGRとして読み込む

en: Recently Used Files
ja: 最近使ったファイル

en: Red
ja: 赤色

en: Redo
ja: やり直し

en: Reduce colour bleed
ja: 色のにじみを減らす

en: Relative scale
ja: 相対スケール

en: Remove
ja: 削除

en: Rename
ja: リネーム

en: Repeat
ja: 繰返し

en: Repeat length
ja: 長さを繰り返す

en: Reset
ja: リセット

en: Resize Canvas
ja: キャンバスのサイズ変更

en: Respect opacity mode
ja: 不透明度モードを重視

en: Reverse
ja: 逆

en: Reverse Order
ja: 逆順

en: Rotate Selection Anti-Clockwise
ja: 選択を反時計方向に回転

en: Rotate Selection Clockwise
ja: 選択を時計方向に回転

en: Rotating
ja: 回転

en: Russian
ja: ロシア語

en: Russian - Sergey Irupin, Dmitry Groshev
ja: ロシア語 - Sergey Irupin, Dmitry Groshev

en: STOP
ja: 停止

en: Saturate More
ja: もっと染み込ませる

en: Saturation
ja: 彩度

en: Save
ja: 保存

en: Save Channel
ja: チャンネルを保存

en: Save Composite Image
ja: 合成イメージを保存

en: Save Image File
ja: イメージファイルを保存

en: Save Layer Files
ja: レイヤファイルを保存

en: Save Palette File
ja: パレットファイルを保存

en: Saving %s image
ja: %s イメージを保存中

en: Scale
ja: スケール

en: Scale Canvas
ja: キャンバスの縮小拡大

en: Scaling Image
ja: イメージを縮小拡大

en: Scattered (effect)
ja: 拡散(効果)

en: Screen
ja: スクリーン

en: See 'Credits' section for a list of the authors.
ja: 作者リストは「クレジット」をご覧下さい。

en: Select Browser Program
ja: ブラウザの選択

en: Select Clipboard File
ja: クリップボードファイルを選択

en: Select Default Palette
ja: デフォルトパレットを選択

en: Select Default Patterns File
ja: デフォルトパターンファイルを選択

en: Select Directory
ja: 辞書を選択

en: Select Handbook Index File
ja: ハンドブックインデックスファイルの選択

en: Select preferred language translation
    
    You will need to restart mtPaint
    for this to take full effect
ja: 翻訳された適切な言語を選択して下さい
    
    設定を有効にするには mtPaint を
    リスタートする必要があります

en: Selection
ja: 選択

en: Selection Geometry
ja: 座標を選択

en: Selection nudge pixels
ja: 微調整ピクセルを選択

en: Selective error propagation
ja: 選択できるエラー伝達

en: Separate/Split
ja: 分離/分割

en: Separate/Sum
ja: 分離/合計

en: Serpentine scan
ja: 蛇行スキャン

en: Set
ja: 設定

en: Set Key Frame
ja: キーフレームの設定

en: Set Palette Size
ja: パレットサイズを設定

en: Set blend A to B
ja: A を B にブレンド

en: Set colour A radius B
ja: 色 A 半径 B で設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings Toolbar
ja: ツールバーを設定

en: Sharper image reduction
ja: シャープ化イメージの縮小

en: Show Detail
ja: 詳細表示

en: Show Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示

en: Show all layers in main window
ja: メインウィンドウに全レイヤを表示

en: Shuffle
ja: 混ぜる

en: Simplified Chinese - Cecc
ja: 簡体字中国語 - Cecc

en: Size
ja: サイズ

en: Skew
ja: 歪み

en: Slovak
ja: スロバキア語

en: Slovak - Jozef Riha
ja: スロバキア語 - Jozef Riha

en: Smart grid
ja: スマートグリッド

en: Smooth
ja: 平滑

en: Smudge
ja: にじみ

en: Smudge settings
ja: にじみ設定

en: Soft Light
ja: 柔らかな光

en: Sort Palette Colours
ja: パレット色を並び替え

en: Source
ja: ソース

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Spanish - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme
ja: スペイン語 - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme

en: Sphere
ja: 球

en: Square
ja: 四角

en: Start
ja: 開始

en: Start Index
ja: インデックスを開始

en: Start frame
ja: フレームの開始

en: Status Bar
ja: ステータスバー

en: Straight Line
ja: 直線

en: Strongly
ja: 強く

en: Style
ja: スタイル

en: Sum (L1)
ja: 合計(L1)

en: Swedish
ja: スウェーデン語

en: Swedish - Daniel Nylander, Daniel Eriksson
ja: スウェーデン語 - Daniel Nylander, Daniel Eriksson

en: TGA RLE Compression
ja: TGA RLE 圧縮

en: Tablet
ja: タブレット

en: Taiwanese Chinese - Wei-Lun Chao
ja: 台湾中国語 - Wei-Lun Chao

en: Test Area
ja: テスト領域

en: Text
ja: テキスト

en: The file import library had to terminate due to a problem with the file (possibly corrupt image data or a truncated file). I have managed to load some data as the header seemed fine, but I would suggest you save this image to a new file to ensure this does not happen again.
ja: ファイルに問題があるのでファイルインポートライブラリは終了します（たぶん不正な画像データまたは不完全なファイルです）。ヘッダが間違いないようでしたので、いくつかのデータをロードできました。しかし二度と起こらないように、このイメージを新しいファイルに保存して下さい。

en: The following people (in alphabetical order) have contributed directly to the project, and are therefore worthy of gracious thanks for their generosity and hard work:
ja: 以下の方々（アルファベット順）がプロジェクトに直接、貢献しました。従って、その方々の寛大さときつい仕事に対して丁重なお礼をするに値します。:

en: The image is too large for this rotation.
ja: イメージはこの回転には大きすぎます。

en: The image is too large to transform.
ja: イメージは変換するには大きすぎます。

en: The operating system cannot allocate the memory for this operation.
ja: OSはこの操作にメモリを割り当てる事ができません。

en: The palette contains %i colours that have identical RGB values.  Do you really want to merge them into one index and realign the canvas?
ja: パレットは同じRGB値の色 %i を含みます。本当に１つのインデックスにマージしてキャンバスを再構成しますか？

en: The palette does not contain 2 colours that have identical RGB values
ja: パレットは同じRGB値の２つの色がありません

en: There is full documentation of mtPaint's features contained in a handbook.  If you don't already have this, you can download it from the mtPaint website.
ja: ハンドブックに含まれるmtPaintの特徴の完全なドキュメントがあります。あなたがまだ持っていないならば、mtPaintのウェブサイトからダウンロードできます。

en: There was a problem running the HTML browser.  You need to set the correct program name in the Preferences window.
ja: HTMLブラウザを実行中に問題が発生しました。設定ウィンドウでプログラム名を正しく設定する必要があります。

en: There were no unused colours to remove!
ja: 削除する未使用の色はありません！

en: This canvas/palette contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
ja: このキャンバス/パレットには未保存の変更があります。この変更を破棄しますか？

en: This is an animated %s file.
ja: これは%sアニメファイルです。

en: Threshold
ja: しきい値

en: Threshold Channel
ja: しきいチャンネル

en: Tile
ja: タイル

en: Tile
ja: タイル

en: Tile grid
ja: タイルグリッド

en: Tile height
ja: タイル高さ

en: Tile width
ja: タイル幅

en: Tint +-
ja: 色調 +-

en: Tint Mode
ja: 色調モード

en: To
ja: へ

en: Tool Variable
ja: ツール変数

en: Total layer memory usage
ja: レイヤメモリ使用量合計

en: Total memory for main + undo images
ja: メイン + イメージを元に戻すための合計メモリ

en: Tracing Image
ja: イメージをトレース

en: Transform Colour
ja: 色の変換

en: Translations
ja: 翻訳

en: Transparency index
ja: 透明度指数

en: Transparent
ja: 透過

en: Transparent Colour
ja: 透過色

en: Truncate palette
ja: 切り取りパレット

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Turkish - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz
ja: トルコ語 - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz

en: Type
ja: タイプ

en: Unable to create directory
ja: ディレクトリを作成できません

en: Unable to create output directory
ja: 出力ディレクトリを作成できません

en: Unable to delete
ja: 削除できません

en: Unable to export ASCII file
ja: ASCIIファイルをエクスポートできません

en: Unable to export undo images
ja: アンドゥイメージをエクスポートできません

en: Unable to load clipboard
ja: クリップボードを読み込めません

en: Unable to load file
ja: ファイルを読み込めません

en: Unable to rename
ja: リネームできません

en: Unable to save clipboard
ja: クリップボードを保存できません

en: Unable to save file: %s
ja: ファイルを保存できません：%s

en: Unable to save image
ja: イメージを保存できません

en: Unchanged
ja: 変更しない

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo / Redo
ja: 元に戻す / やり直し

en: Undo / Redo / Max levels used
ja: 元に戻す / やり直し / 最高レベルを使用

en: Undoable
ja: 取り消し可能

en: Undoable image loading
ja: 元に戻せるイメージをロード中

en: Unique RGB pixels
ja: 一意 RGB ピクセル

en: Unsharp Mask
ja: アンシャープマスク

en: Unsupported file format
ja: サポートされていないファイルフォーマットです

en: Untitled
ja: 無題

en: Unused
ja: 未使用

en: Up
ja: 上

en: Use Current Palette
ja: 現在のパレットを使用

en: Use gamma correction by default
ja: ガンマ補正をデフォルトで使用

en: Use menu icons
ja: メニューアイコンを使う

en: Value
ja: 値

en: Vertical
ja: 垂直

en: View Animation
ja: アニメーションを表示

en: Warning
ja: 警告

en: Weakly
ja: 弱く

en: Width
ja: 幅

en: Width
ja: 幅

en: Write TGAs in bottom-up row order
ja: TGAを下から上への行順序で書く

en: Wu Quantize (fast)
ja: Wu 量子化 (速い)

en: XBM X hotspot
ja: XBM X ホットスポット

en: XBM Y hotspot
ja: XBM Y ホットスポット

en: Xiaolin Wu - Wrote the Wu quantizing method - see wu.c for more information.
ja: Xiaolin Wu - Wu 量子化方法を書いた - 詳細は wu.c をご覧下さい。

en: YES
ja: はい

en: Yes
ja: はい

en: You are trying to save an %s file with a palette of more than %d colours.  Either use another format or reduce the palette to %d colours.
ja: ファイル %s を %d 色以上のパレットで保存しようとしています。別のフォーマットを使うか、パレットを %d 色に減色して下さい。

en: You are trying to save an %s image to an %s file which is not possible.  I would suggest you save with a PNG extension.
ja: %s イメージを %s ファイルで保存できません。PNG拡張子で保存して下さい。

en: You can fixate the X/Y co-ordinates while moving the mouse:
ja: X/Y 座標をマウスの移動している間、固定できます:

en: You cannot add any more layers.
ja: これ以上レイヤを追加できません。

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window for this operation.
ja: この操作の設定ウィンドウに必要なメモリを割り当てる事ができません。

en: You must have 16 or fewer palette colours to export ASCII art.
ja: ASCIIアートにエクスポートするには16色以下のパレット色が必要です。

en: You must have at least 2 layers to create an animation
ja: アニメーションを作るには２つ以上のレイヤが必要です

en: You must save at least one frame to create an animated GIF.
ja: アニメGIFを作るには少なくとも１つのフレームを保存して下さい。

en: You must save your layers file before creating an animation
ja: アニメーションを作る前にレイヤを保存して下さい

en: You must select at least one directory to search for fonts.
ja: フォントの検索には少なくとも１つのディレクトリを選択して下さい。

en: indexed
ja: インデックス済み

en: mtPaint 3.51 - Copyright (C) 2004-2021 The Authors
ja: mtPaint 3.51 - 著作権 (C) 2004-2021 作者たち

en: mtPaint is a simple GTK+1/2/3 painting program designed for creating icons and pixel based artwork. It can edit indexed palette or 24 bit RGB images and offers basic painting and palette manipulation tools. It also has several other more powerful features such as channels, layers and animation. Due to its simplicity and lack of dependencies it runs well on GNU/Linux, Windows and older PC hardware.
ja: mtPaintはアイコンとピクセルベースのアートワークを作成するために設計されたシンプルなGTK+1/2ペイントプログラムです。それはインデックスを付けられたパレットまたは24ビットのRGBイメージを編集でき、基本的な絵とパレット操作ツールを提供します。また、いくつかの強力な特徴、例えばチャンネル、レイヤ、アニメーションもあります。その単純さと依存性がないため、GNU/Linux、Windowsと古いPCハードウェアでも動きます。

en: mtPaint is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ja: mtPaintは、役に立つ事を希望して配布されますが「無保証」です;商品適格性または特定目的への適合性の黙示保証もありません。詳細はGNU一般公有使用許諾を見て下さい。

en: mtPaint is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ja: mtPaintは、無料ソフトです; フリーソフトウェア財団によって発表されたGNU一般公有使用許諾(GPL)の条件の下で、あなたはそれを再配布する事も、それを修正する事もできます; バージョン３のライセンス、または（あなたのオプションで）どの最新バージョンでも。

en: mtPaint is maintained by Dmitry Groshev.
ja: mtPaint は Dmitry Groshev によってメンテナンスされています。
