xmms 1.2.7 - en to no translation catalogue (649 entries)

en: 
    Joystick Control: error reading
no: 
    Joystick kontroll: feil ved lesing

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
no: 
    Segmentation fault
    
    Du har antakeligvis funnet en feil i XMMS, vær så vennlig
    å gå til http://bugs.xmms.org og fyll ut en
    feilmelding.

en: 
    Total length: %d:%.2d
no: 
    Total lengde: %d:%.2d

en:  (%d data tracks)
no: (%d dataspor)

en:  (disabled)
no:  (avslått)

en:  (enabled)
no:  (påslått)

en: %d frames
    Filesize: %lu B
no: %d rammer
    Filstørrelse: %lu B

en: %d of %d files successfully deleted.
no: %d av %d filer ble slettet.

en: %s
    Unable to open file: %s
no: %s
    Kan ikke åpne fil: %s

en: %s
    Unable to write to file: %s
no: %s
    Kunne ikke skrive til filen: %s

en: %s already exists.
no: %s eksisterer allerede.

en: %s: illegal option -- %c
no: %s: ulovlig opsjon -- %c

en: %s: invalid option -- %c
no: %s: ugyldig opsjon -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
no: %s: opsjon `%c%s' tillater ingen argumenter

en: %s: option `%s' is ambiguous
no: %s: opsjon `%s' er tvetydig

en: %s: option `%s' requires an argument
no: %s: opsjon `%s' behøver et argument

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
no: %s: opsjon `--%s' tillater ingen argumenter

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
no: %s: opsjon `-W %s' tillater ikke argumenter

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
no: %s: opsjon `-W %s' et tvetydig

en: %s: option requires an argument -- %c
no: %s: opsjon behøver et argument -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
no: %s: ukjent opsjon `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
no: %s: ukjent opsjon `--%s'

en: (none)
no: (ingen)

en: (unknown)
no: (ukjent)

en: /About XMMS
no: /Om XMMS

en: /Add
no: /Legg til

en: /Add/Directory
no: /Legg til/Katalog

en: /Add/File
no: /Legg til/Fil

en: /Add/Url
no: /Legg til/Url

en: /Always On Top
no: /Alltid i forgrunnen

en: /Analyzer Falloff
no: /Analyse fallhastighet

en: /Analyzer Falloff/Fast
no: /Analyse fallhastighet/Rask

en: /Analyzer Falloff/Fastest
no: /Analyse fallhastighet/Meget rask

en: /Analyzer Falloff/Medium
no: /Analyse fallhastighet/Middels

en: /Analyzer Falloff/Slow
no: /Analyse fallhastighet/Langsom

en: /Analyzer Falloff/Slowest
no: /Analyse fallhastighet/Meget langsom

en: /Analyzer Mode
no: /Analysemodus

en: /Analyzer Mode/-
no: /Analysemodus/-

en: /Analyzer Mode/Bars
no: /Analysemodus/Stolper

en: /Analyzer Mode/Fire
no: /Analysemodus/Ild

en: /Analyzer Mode/Lines
no: /Analysemodus/Linjen

en: /Analyzer Mode/Normal
no: /Analysemodus/Normal

en: /Analyzer Mode/Peaks
no: /Analysemodus/Toppunkt

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
no: /Analysemodus/Vertikale linjer

en: /Autoscroll Song Name
no: /Autoscrolling av sangnavn

en: /By extension
no: /Etter filendelse

en: /Configure Equalizer
no: /Konfigurer equalizer

en: /Delete
no: /Slett

en: /Delete/Auto-load preset
no: /Slett/Auto-forhåndsinnstilling

en: /Delete/Preset
no: /Slett/Forhåndsinnstilling

en: /DoubleSize
no: /Dobbel størrelse

en: /Easy Move
no: /Enkel vindusflytting

en: /Equalizer WindowShade Mode
no: /Equalizer WindowShade-modus

en: /Exit
no: /Avslutt

en: /File Info
no: /Filinfo

en: /Graphical EQ
no: /Grafisk EQ

en: /Import
no: /Importér

en: /Import/WinAMP Presets
no: /Importér/WinAMP forhåndsinstillinger

en: /Jump To File
no: /Hopp til fil

en: /Jump To Time
no: /Hopp til tidspunkt

en: /Load
no: /Last inn

en: /Load/-
no: /Last inn/-

en: /Load/Auto-load preset
no: /Last inn/Auto-forhåndsinnstilling

en: /Load/Default
no: /Last inn/Standardverdier

en: /Load/From WinAMP EQF file
no: /Last inn/Fra WinAMP EQF-fil

en: /Load/From file
no: /Last inn/Fra fil

en: /Load/Preset
no: /Last inn/Forhåndsinnstilling

en: /Load/Zero
no: /Last inn/Nuller

en: /Main Window
no: /Hovedvindu

en: /No Playlist Advance
no: /Ikke gå videre i spillelisten

en: /Options
no: /Opsjoner

en: /Peaks Falloff
no: /Toppunkt fallhastighet

en: /Peaks Falloff/Fast
no: /Toppunkt fallhastighet/Rask

en: /Peaks Falloff/Fastest
no: /Toppunkt fallhastighet/Meget rask

en: /Peaks Falloff/Medium
no: /Toppunkt fallhastighet/Middels

en: /Peaks Falloff/Slow
no: /Toppunkt fallhastighet/Langsom

en: /Peaks Falloff/Slowest
no: /Toppunkt fallhastighet/Meget langom

en: /Physically Delete Files
no: /Fysisk slett filer

en: /Play Directory
no: /Avspill katalog

en: /Play File
no: /Avspill fil

en: /Play Location
no: /Avspill adresse

en: /Playback
no: /Avspilling

en: /Playback/-
no: /Avspilling/-

en: /Playback/10 Tracks Back
no: /Avspilling/10 spor tilbake

en: /Playback/10 Tracks Fwd
no: /Avspilling/10 spor fremover

en: /Playback/Back 5 Seconds
no: /Avspilling/Tilbake 5 sekunder

en: /Playback/Clear Queue
no: /Avspilling/Slett kø

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
no: /Avspilling/Fremover 5 Sekunden

en: /Playback/Jump to File
no: /Avspilling/Hopp til fil

en: /Playback/Jump to Time
no: /Avspilling/Hopp til tidspunkt

en: /Playback/Next
no: /Avspilling/Neste

en: /Playback/Pause
no: /Avspilling/Pause

en: /Playback/Play
no: /Avspilling/Spill

en: /Playback/Previous
no: /Avspilling/Forrige

en: /Playback/Start of List
no: /Avspilling/Begynnelsen av listen

en: /Playback/Stop
no: /Avspilling/Stopp

en: /Playlist
no: /Spilleliste

en: /Playlist Editor
no: /Spilleliste-editor

en: /Playlist WindowShade Mode
no: /Spilleliste WindowShade-modus

en: /Playlist/Load List
no: /Spilleliste/Last

en: /Playlist/New List
no: /Spilleliste/Ny

en: /Playlist/Save List
no: /Spilleliste/Lagre

en: /Preferences
no: /Instillinger

en: /Queue - Unqueue
no: /Legg til - fjern fra kø

en: /Randomize List
no: /Stokk om listen

en: /Refresh Rate
no: /Oppdateringsrate

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
no: /Oppdateringsrate/En åttendedel (~6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
no: /Oppdateringsrate/Full (~50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
no: /Oppdateringsrate/Halv (~25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
no: /Oppdateringsrate/En fjerdedel (~13 fps)

en: /Reload skin
no: /Last skin på nytt

en: /Remove
no: /Fjern

en: /Remove Dead Files
no: /Fjern ikke-eksisterende filer

en: /Remove/All
no: /Fjern/Alle

en: /Remove/Crop
no: /Fjern/Ikke-valgte

en: /Remove/Misc
no: /Fjern/Diverse

en: /Remove/Selected
no: /Fjern/Valgte

en: /Repeat
no: /Gjenta

en: /Reverse List
no: /Reverser listen

en: /Save
no: /Lagre

en: /Save/-
no: /Lagre/-

en: /Save/Auto-load preset
no: /Lagre/Auto-forhåndsinnstilling

en: /Save/Default
no: /Lagre/Standardverdier

en: /Save/Preset
no: /Lagre/Forhåndsinnstilling

en: /Save/To WinAMP EQF file
no: /Lagre/Til WinAMP EQF-fil

en: /Save/To file
no: /Lagre/Til fil

en: /Scope Mode
no: /Scopemodus

en: /Scope Mode/Dot Scope
no: /Scopemodus/Punkt-scope

en: /Scope Mode/Line Scope
no: /Scopemodus/Linje-scope

en: /Scope Mode/Solid Scope
no: /Scopemodus/Solid-scope

en: /Selection
no: /Valgte

en: /Selection/-
no: /Valgte/-

en: /Selection/Invert Selection
no: /Valgte/Inverter valgte

en: /Selection/Read Extended Info
no: /Valgte/Les ekstra informasjon

en: /Selection/Select All
no: /Valgte/Velg alle

en: /Selection/Select None
no: /Valgte/Velg ingen

en: /Show on all desktops
no: /Vis på alle skrivebord

en: /Shuffle
no: /Omstokk

en: /Skin Browser
no: /Skin-leter

en: /Sort
no: /Sorter

en: /Sort List
no: /Sorter liste

en: /Sort List/By Date
no: /Sorter liste/Etter dato

en: /Sort List/By Filename
no: /Sorter liste/Etter filnavn

en: /Sort List/By Path + Filename
no: /Sorter liste/Etter filsti og filnavn

en: /Sort List/By Title
no: /Sorter liste/Etter tittel

en: /Time Elapsed
no: /Spilt tid

en: /Time Remaining
no: /Gjenstående tid

en: /View File Info
no: /Vis filinfo

en: /Visualization
no: /Visualisering

en: /Visualization Mode
no: /Visualisieringsmodus

en: /Visualization Mode/Analyzer
no: /Visualisieringsmodus/Analyserer

en: /Visualization Mode/Off
no: /Visualisieringsmodus/Av

en: /Visualization Mode/Scope
no: /Visualisieringsmodus/Scope

en: /Visualization plugins
no: /Visualisierings-plugin

en: /WindowShade Mode
no: /WindowShade-modus

en: /WindowShade VU Mode
no: /WindowShade VU-modus

en: /WindowShade VU Mode/Normal
no: /WindowShade VU-modus/Normal

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
no: /WindowShade VU-modus/Glatt

en: 3DNow! optimized decoder
no: 3DNow! optimisert dekoder

en: ALSA %s output plugin
no: ALSA %s output-plugin

en: ALSA Driver configuration
no: ALSA-driver-konfigurasjon

en: About
no: Om

en: About ALSA Driver
no: Om Alsa-driver

en: About ESounD Plugin
no: Om ESounD-plugin

en: About Echo Plugin
no: Om Ekko-plugin

en: About Extra Stereo Plugin
no: Om Extra-stereo-plugin

en: About Joystick Driver
no: Om Joystick-driveren

en: About MPEG Layer 1/2/3 plugin
no: Om MPEG Layer 1/2/3 plugin

en: About OSS Driver
no: Om OSS-driver

en: About Ogg Vorbis Plugin
no: Om Ogg Vorbis-plugin

en: About Solaris Audio Driver
no: Om Solaris-plugin

en: About Tone Generator
no: Om tonegenerator

en: About Voice Removal Plugin
no: Om Voice-Removal-Plugin

en: About XMMS
no: Om XMMS

en: About mikmod plugin
no: Om Mikmod-plugin

en: About the Sun Driver
no: Om Sun-driver

en: Add
no: Legg til

en: Add all files in directory
no: Legg til alle filer i katalogen

en: Add drive
no: Legg til drev

en: Add selected files
no: Legg til valgte filer

en: Additional Programming:
no: Annen programmering:

en: Advanced settings
no: Avanserte innstillinger

en: Albanian:
no: Albansk:

en: Alberto Garcia
no: Alberto García

en: Allow multiple instances
no: Tillat multiple instanser

en: Alternate
no: Alternativ

en: Always show clutterbar
no: Vis alltid cluttebar

en: Always use AUDIODEV environment variable
no: Bruk alltid AUDIODEV environment-variablen

en: An error occurred:
    %s
no: Det oppstod en feil:
    %s

en: Andreas Bergstrom
no: Andreas Bergstrøm

en: Apply
no: Bruk

en: Audio I/O Plugins
no: Audio-I/O-plugins

en: Audio control device:
no: Audio kontrollenhet:

en: Audio device:
no: Audio-enhet:

en: Automatic detection
no: Automatisk oppdagelse

en: Azerbaijani:
no: Aserbajansk:

en: BALANCE: %d%% LEFT
no: BALANSE: %d%% VENSTRE

en: BALANCE: %d%% RIGHT
no: BALANSE: %d%% HØYRE

en: BALANCE: CENTER
no: BALANCS: SENTER

en: BSD Sun Driver %s
no: BSD Sun-driver %s

en: Back 5 tracks
no: 5 spor bakover

en: Basque:
no: Baskisk:

en: Belarusian:
no: Hviterussisk:

en: Bitrate: %d kb/s
no: Bitrate: %d kB/s

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
no: Bitrate: variabel,
    Gjennomsnitt: %d kB/s

en: Bosnian:
no: Bosnisk:

en: Brazilian Portuguese:
no: Brasiliansk-portugisisk:

en: Browse
no: Velg

en: Buffer size (kb):
no: Bufferstørrelse (kB):

en: Buffer size (ms):
no: Bufferstørrelse (ms):

en: Buffer time (ms):
no: Bufferstørrelse (ms):

en: Bulgarian:
no: Bulgarsk:

en: Button %d:
no: Knapp %d:

en: Buttons:
no: Knapper:

en: CD Audio Player Configuration
no: CD Audio spiller-konfigurasjon

en: CD Audio Track %02u
no: CD Audio spor %02u

en: CD Index server:
no: CD Index tjener:

en: CD Info
no: CD-info

en: CD-ROM drive
no: CDROM-spiller

en: CDDB server:
no: CDDB tjener

en: CDDB servers
no: CDDB tjenere

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
no: OPPKOBLET: VENTER PÅ SVAR

en: CONNECTING TO %s:%d
no: KOBLER OPP TIL %s:%d

en: Cancel
no: Avbryt

en: Catalan:
no: Katalansk:

en: Channels:
no: Kanaler:

en: Channels: %d
no: Kanaler: %d

en: Check drive...
no: Sjekk spiller...

en: Chinese:
no: Kinesisk:

en: Close
no: Lukk

en: Color Entry
no: Fargeinngang

en: Command:
no: Kommando:

en: Comment
no: Kommentar

en: Comment:
no: Kommentar:

en: Configure
no: Konfigurer

en: Configure Echo
no: Konfigurer Ekko

en: Configure Equalizer
no: Konfigurer equalizer

en: Configure Extra Stereo
no: Konfigurer extra-stereo

en: Configure Solaris driver
no: Konfigurer Solaris-plugin

en: Content
no: Innhold

en: Controls:
no: Styring:

en: Convert %20 to space
no: Konverter %20 til mellomrom

en: Convert underscore to space
no: Konverter understreking til mellomrom

en: Copyright (C) 1997-2004 4Front Technologies and The XMMS Team
no: Copyright (C) 1997-2004 4Front Technologies og The XMMS Team

en: Copyright:
no: Opphavsrett:

en: Couldn't connect to host %s
no: Kunne ikke koble opp til vert %s

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
no: Kunne ikke koble opp til vert %s
    Tjeneren rapporterte: %s

en: Couldn't connect to host %s:%d
no: Kunne ikke koble opp til vert %s:%d

en: Couldn't load mod
no: Kunne ikke laste modul

en: Couldn't look up host %s
no: Kunne ikke finne vert %s

en: Couldn't open audio
no: Kunne ikke åpne audio

en: Couldn't remove tag!
no: Kunne ikke fjerne tag!

en: Couldn't write tag!
no: Kunne ikke oppdatere tag!

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
no: Laget av Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Kontroller XMMS med TV- / Video- / Stereo-fjernkontroll 
    IRman-hjemmeside - http://www.evation.com/irman/

en: Croatian:
no: Kroatisk:

en: Czech:
no: Tsjekkisk:

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
no: ALLTID I FORGRUNNEN: PÅ

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
no: ALLTID I FORGRUNNEN: PÅ (N/A)

en: DISABLE DOUBLESIZE
no: DOBBEL STØRRELSE: PÅ

en: Danish:
no: Dansk:

en: Date
no: Dato

en: Date:
no: Dato:

en: David Fernandez Vaamonde
no: David Fernández Vaamonde

en: Decoder
no: Dekoder

en: Decoder:
no: Dekoder:

en: Default
no: Standardvalg

en: Default (%s)
no: Standardvalg (%s)

en: Default - %s
no: Standardvalg - %s

en: Default PCM device (%s)
no: Standardvalg (%s)

en: Default panning separation
no: Standard balansefordeling

en: Default skin:
no: Standard-skin:

en: Delay: (ms)
no: Forsinkelse: (ms)

en: Delete
no: Slett

en: Delete auto-preset
no: Slett auto-forhåndsinnstilling

en: Delete preset
no: Slett forhåndsinnstilling

en: Description
no: Beskrivelse

en: Description:
no: Beskrivelse:

en: Determine file type:
no: Avgjør filtype:

en: Device
no: Enhet

en: Device %s OK.
    Disc has %d tracks
no: Enhet %s er OK.
    CD-en har %d spor.

en: Device settings
no: Enhetsinnstillinger:

en: Device:
no: Enhet:

en: Device:
no: Enhet:

en: Devices
no: Enheter

en: Devices:
no: Enheter:

en: Digital audio extraction
no: Digital

en: Digital audio extraction not tested as the disc has no audio tracks
no: Digital avspilling ble ikke testet da platen ikke har noen lydspor

en: Digital audio extraction test failed: %s
no: Digital avspillingstest feilet: %s

en: Digital audio extraction test: OK
no: Digital avspillingstest: OK

en: Dim titlebar when inactive
no: Nedjuster tittellingen når inaktiv

en: Directionals (alternate):
no: Retninger (alternativ)

en: Directionals:
no: Retninger

en: Directory %s OK.
no: Katalog %s OK.

en: Directory preset file:
no: Katalog forhåndsatt fil:

en: Directory:
no: Katalog:

en: Disable ID3V2 tags
no: Slå av ID3V2-tags

en: Disk Writer Configuration
no: Disk writer-konfigurasjon

en: Display this text and exit.
no: Skriv ut denne teksten og avslutt

en: Don't clear the playlist
no: Ikke slett den gamle spillelisten

en: Down sample:
no: Nedsampling:

en: Downsample:
no: Nedsampling:

en: Drive %d
no: Spiller %d

en: Dual channel
no: Dobbel kanal

en: Dutch:
no: Nederlandsk:

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
no: ALLTID I FORGRUNNEN: AV

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
no: ALLTID I FORGRUNNEN: AV (N/A)

en: ENABLE DOUBLESIZE
no: DOBBEL STØRRELSE: AV

en: ERROR: Couldn't find %s
no: FEIL: Kunne ikke finne %s

en: ESD Plugin configuration
no: ESD-plugin-konfigurasjon

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
no: Ekko-Plugin
    
    av Johan Levin 1999.
    
    Surround ekko av Carl van Schaik 1999

en: Effect intensity:
no: Effektintensitet:

en: Effects Plugins
no: Effekt-plugins

en: Effects plugins
no: Effekt-plugins

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
no: Slå på Icecast metadata UDP kanal

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
no: Slå på SHOUT/Icecast tittel-streaming

en: Enable plugin
no: Benytt plugin

en: Enter URL to add:
no: Skriv inn URL som skal legges til:

en: Enter code or use remote
no: Tast inn kode eller bruk fjernkontroll

en: Enter location to play:
no: Skriv inn adresse som skal spilles:

en: Equalizer doublesize linked
no: Dobbel størrelse også for equalizer

en: Eric L. Hernes (FreeBSD patches)
no: Eric L. Hernes (FreeBSD patcher)

en: Error
no: Feil

en: Error writing playlist "%s": %s
no: Feil ved skriving av spilleliste "%s": %s

en: Error!
no: Feil!

en: Error: %s exists, but is not a directory
no: Feil: %s eksisterer, men er ikke en katalog

en: Estonian:
no: Estlandsk:

en: Extension
no: Filendelse

en: Extension and content
no: Innhold og filendelse

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
no: Ekstra-stereo-plugin
    
    av Johan Levin 1999.

en: FILE INFO BOX
no: FILINFOBOKS

en: FPU decoder
no: FPU dekoder

en: Failed to check directory %s
    Error: %s
no: Klarte ikke å sjekke katalogen %s
    Feil: %s

en: Failed to delete "%s": %s.
no: Klarte ikke å slette "%s": %s.

en: Failed to modify tag
no: Kunne ikke endre tag

en: Failed to open device %s
    Error: %s
no: Klarte ikke å åpne enheten %s
    Feil: %s.

en: Failed to read "Table of Contents"
    Maybe no disc in the drive?
no: Klarte ikke å lese "innholdsfortegnelse"
    Ingen CD i spilleren?

en: File Info
no: Filinfo

en: File Info - %s
no: Filinfo - %s

en: File exists!
no: Filen eksisterer!

en: File extension
no: Filendelse

en: File name
no: Filnavn

en: File path
no: Filsti

en: File preset extension:
no: Forhåndsatt filutvidelse:

en: File size: %d B
no: Filstørrelse: %d B

en: Filename and song title tags should be inside double quotes (").  Not doing so might be a security risk.  Continue anyway?
no: Filnavn og tittel bør være innenfor anførselstegn (").  Hvis de ikke er det kan det være en sikkerhetsrissiko.  Vil du fortsette likevel?

en: Filename:
no: Filnavn:

en: Files
no: Filer

en: Finnish:
no: Finsk:

en: Fonts
no: Fonter

en: Force volume fade at the end of the module
no: Juster alltid ned lydstyrken ved slutten av en modul

en: Forward 5s
no: 5s forrover

en: French:
no: Fransk:

en: Fwd 5 tracks
no: 5 spor forrover

en: GLib does not support threads.
no: Glib støtter ikke tråder.

en: General
no: Generelt

en: General Plugins
no: Generelle plugins

en: General plugins
no: Generelle plugins

en: Genre
no: Sjanger

en: Genre:
no: Sjanger:

en: Georgian:
no: Georgisk:

en: German:
no: Tysk:

en: Get server list
no: Hent tjenerliste

en: Greek:
no: Gresk:

en: Haavard Kvaalen
no: Håvard Kvålen

en: Headphones
no: Hodetelefoner

en: Homepage and Graphics:
no: Hjemmeside og grafikk:

en: Host:
no: Vert:

en: Hungarian:
no: Ungarsk:

en: ID3 Tag:
no: ID3-tag:

en: ID3 Tags:
no: ID3-tags:

en: ID3 format:
no: ID3-format:

en: IR code length:
no: IR-kodelengde:

en: ISRC number:
no: ISRC-nummer:

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
no: Hvis "Auto" er påslått på equalizeren, vil xmms prøve å laste equalizer forhåndsinnstilling på denne måten:
    1: Se etter en forhåndsatt fil i katalogen til filen som vi er i ferd med å spille.
    2: Se etter en katalog forhåndsatt fil i den samme katalogen.
    3: Se etter en forhåndslagret med "auto-load" muligheten
    4: Til slutt, prøv å laste forhåndsvalget "standardvalg"

en: Import equalizer presets
no: Importér equalizer-forhåndsinnstilling

en: Indonesian:
no: Indonesisk:

en: Inigo Salvador Azurmendi
no: Iñigo Salvador Azurmendi

en: Input Plugins
no: Input-plugins

en: Input plugin: %s
no: Input-plugin: %s

en: Input plugins
no: Input-plugins

en: Internal speaker
no: Intern høytaler

en: Irish:
no: Irsk:

en: Italian:
no: Italiensk:

en: Japanese:
no: Japansk:

en: Joerg Schuler
no: Jörg Schuler

en: John Riddoch (Solaris plugin)
no: John Riddoch (Solaris-plugin)

en: Joint stereo
no: Joint Stereo

en: Joystick Control
no: Joystick kontroll

en: Joystick Control %s
no: Joystick kontroll %s

en: Joystick Control Plugin
    
    Created by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Control XMMS with one or two joysticks.
no: Joystickstyrings-plugin
    
    av Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    støtte for 5+ knapper av Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Kontroller XMMS ved hjelp av en eller to joysticker.

en: Juan Manuel Garcia Molina
no: Juan Manuel García Molina

en: Jump
no: Hopp

en: Jump to file
no: Hopp til fil

en: Jump to time
no: Hopp til tidspunkt

en: Jump to:
no: Hopp til:

en: Korean:
no: Koreansk:

en: LOOKING UP %s
no: LETER ETTER %s

en: Latitude
no: Breddegrad

en: Latvian:
no: Latvisk:

en: Length: %d:%.2d
no: Lengde: %d:%.2d

en: Line out
no: Linje ut

en: Load auto-preset
no: Last inn auto-forhåndsinnstilling

en: Load equalizer preset
no: Last inn equalizer-forhåndsinnstilling

en: Load files
no: Last filer

en: Load playlist
no: Last inn spillelliste

en: Load preset
no: Last inn forhåndsinnstilling

en: Location:
no: Adresse:

en: Longitude
no: Lengdegrad

en: Look for hidden patterns in modules
no: Se etter gjemte spor i modulene

en: MMX optimized decoder
no: MMX optimisert dekoder

en: MPEG Info:
no: MPEG-info:

en: MPG123 Configuration
no: MPG123-konfigurasjon

en: Main Programming:
no: Hovedprogrammering:

en: Main Window
no: Hovedvindu

en: Malay:
no: Malasisk:

en: Matthieu Sozeau (ALSA plugin)
no: Matthieu Sozeau (ALSA-plugin)

en: Michael Hipp and others (MPG123 engine)
no: Michael Hipp og andre (MPG123 engine)

en: MikMod Configuration
no: Mikmod-konfigurasjon

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
no: Mikmod-Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Tilrettelagt for XMMS av J. Nick Koston

en: Mixer
no: Mikser

en: Mixer Settings:
no: Mikser-innstillinger:

en: Mixer card:
no: Mikser-kort:

en: Mixer device:
no: Mikser-enhet:

en: Mixer:
no: Mikser:

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
no: Mus-hjulet justerer vulumet med (%)

en: Name format:
no: Navneformat:

en: Next
no: Neste

en: Next Track
no: Neste sang

en: No
no: Nei

en: No input plugin recognized this file
no: Ingen input-plugin gjenkjente denne filen

en: No mixer
no: Ingen mikser

en: No output plugin
no: Ingen output-plugin

en: No output plugin has been selected
no: Ingen output-plugin er valgt

en: No tag to remove!
no: Det er ingen tag som kan fjernes!

en: Nominal bitrate: %d kbps
no: Nominell bitrate: %d kb/s

en: None
no: Ingen

en: Norwegian:
no: Norsk:

en: Nothing
no: Ingenting

en: OPTIONS MENU
no: OPSJONSMENY

en: OSS Driver configuration
no: OSS-driver-konfigurasjon

en: OSS mixer
no: OSS-mikser

en: Ogg Vorbis Configuration
no: Ogg Vorbis-konfigurasjon

en: Ogg Vorbis Info:
no: Ogg Vorbis-informasjon:

en: Ogg Vorbis Player %s
no: Ogg Vorbis-spiller %s

en: Ogg Vorbis Plugin by the Xiph.org Foundation
    
    Original code by
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Contributions from
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Visit the Xiph.org Foundation at http://www.xiph.org/
no: Ogg Vorbis-plugin av Xiph.org Foundation
    
    Original kode av
    Tony Arcieri <bascule@inferno.tusculum.edu>
    Med hjelp fra
    Chris Montgomery <monty@xiph.org>
    Peter Alm <peter@xmms.org>
    Michael Smith <msmith@labyrinth.edu.au>
    Jack Moffitt <jack@icecast.org>
    Jorn Baayen <jorn@nl.linux.org>
    Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Gian-Carlo Pascutto <gcp@sjeng.org>
    
    Besøk Xiph.org Foundation på http://www.xiph.org/

en: Ogg Vorbis Tag:
no: Ogg Vorbis-tag:

en: Ogg Vorbis Tags:
no: Ogg Vorbis-tags:

en: Olle Hallnas
no: Olle Hällnäs

en: Olle Hallnas (compiling fixes)
no: Olle Hällnäs (compiling fixes)

en: Omer Fadil Usta
no: Ömer Fadil Usta

en: OpenGL Spectrum analyzer
no: OpenGL spektrumanalyserer

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
no: OpenGL spektrumanalyserer %s

en: OpenGL Spectrum configuration
no: OpenGL spektrum konfigurasjon

en: Options
no: Opsjoner

en: Options:
no: Opsjoner:

en: Organization:
no: Organisasjon:

en: Output Plugin
no: Output-plugin

en: Output ports:
no: Ouput porter:

en: Override generic titles
no: Overstyr standard tittel

en: Overwrite
no: Overskriv

en: Password:
no: Passord:

en: Path:
no: Filsti:

en: Pause between songs for
no: Pause mellom sanger i

en: Pause current song
no: Sett avspillingen i pausemodus

en: Pause if playing, play otherwise
no: Sett i pausemodus hvis det spilles, ellers begynn avspilling

en: Period time (ms):
no: Periodetid (ms):

en: Play
no: Spill

en: Play files
no: Spill filer

en: Play mode:
no: Avspillingsmodus:

en: Play/Pause
no: Avspilling/Pause

en: Playlist
no: Spilleliste

en: Playlists:
no: Spilleliste:

en: Please check that:
    
    Your soundcard is configured properly
    You have the correct output plugin selected
    No other program is blocking the soundcard
no: Sjekk at:
    
    Lydkortet er korrekt konfigurert
    Den riktige output-plugin er valgt
    Ingen andre program blokkerer lydkortet

en: Polish:
no: Polsk:

en: Portuguese:
no: Portugisisk:

en: Pre-buffer (percent):
no: Pre-Buffer (prosent):

en: Preferences
no: Innstillinger

en: Presets
no: Forhåndsinstillinger

en: Prev
no: Forrige

en: Prev Track
no: Forrige sang

en: Previous session ID
no: Forrige sesjons-id

en: Print version number and exit.
no: Skriv ut versjonsinfo og avslutt

en: Quality
no: Kvalitet

en: Queue
no: Legg i kø

en: Read info on
no: Les sanginfo

en: Read song title and length as soon as the song is loaded to the playlist
no: Les sangtittel og -lengde med en gang sangen blir lastet i spillelisten

en: Read song title and length only when starting to play
no: Les sangtittel og -lengde først ved avspilling

en: Read song title and length when the song is visible in the playlist
no: Les sangtittel og -lengde når sangen vises i spillelisten

en: Really delete %d files?
no: Virkelig slette %d filer?

en: Really delete: "%s"?
no: Virkelig slette: "%s"?

en: Realtime priority is a way for XMMS to get a higher
    priority  for CPU time.  This might give less "skips".
    
    This requires that XMMS is run with root privileges and
    may, although it's very unusual, lock up your computer.
    Running XMMS with root privileges might also have other
    security implications.
    
    Using this feature is not recommended.
    To activate this you need to restart XMMS.
no: Realtime prioritet er en måte å sørge for at XMMS får 
    høyere prioritet på prosessortid.  Dette kan gjøre at 
    avspillingen av lydfiler ikke blir "hakkete".
    
    Dette krever at XMMS kjøres med rootbruker-privilegier og
    kan i sjeldne tilfeller låse maskinen din.  Å kjøre XMMS som 
    root kan også medføre andre sikkerhetsproblemer.
    
    Du er herved blitt advart.  For å aktivere dette må du starte
    XMMS på nytt.

en: Remove ID3
no: Fjern ID3

en: Remove Tag
no: Fjern ID3-tag

en: Remove drive
no: Fjern drev

en: Repeat
no: Gjenta

en: ReplayGain Settings:
no: ReplayGain-innstillinger:

en: ReplayGain Type:
no: ReplayGain type:

en: Resolution:
no: Oppløsning:

en: Rewind 5s
no: 5s bakover

en: Robin Sylvestre (Equalizer and Playlist)
no: Robin Sylvestre (equalizer og spilleliste)

en: Romanian:
no: Rumensk:

en: Run XMMS with higher priority (not recommended)
no: Kjør XMMS med høyere prioritet (ikke anbefalt)

en: Russian:
no: Russisk:

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
no: Ryan Weaver (RPMer og andre ting)

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
no: SØK TIL: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: Save
no: Lagre

en: Save auto-preset
no: Lagre auto-forhåndsinnstilling

en: Save equalizer preset
no: Lagre equilizer-forhåndsinnstilling

en: Save options
no: Lagre innstillinger

en: Save playlist
no: Lagre spilleliste

en: Save preset
no: Lagre forhåndsinnstilling

en: Save stream to disk
no: Lagre strøm på disk

en: Save stream to disk:
no: Lagre strøm på disk:

en: Save window positions
no: Lagre vindusposisjoner

en: Schalk W. Cronje
no: Schalk W. Cronjé

en: Search:
no: Søk:

en: Seek +5s
no: Søk +5s

en: Seek -5s
no: Søk -5s

en: Select XMMS session (Default: 0)
no: Velg XMMS-sesjon (Standardvalg: 0)

en: Select directory to add:
no: Velg katalog som skal legges til:

en: Select main window font:
no: Velg skrifttype for hovedvindu:

en: Select playlist font:
no: Velg skrifttype for spilleliste:

en: Select random skin on play
no: Velg tilfeldig skin ved avspilling

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
no: Velg katalog for lagring av MPEG-strømmene:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
no: Velg katalog for lagring av Ogg Vorbis-strømmene:

en: Select the directory where you want to store the output files:
no: Velg katalogen hvor du ønsker å lagre output-filene:

en: Sensitivity (10-32767):
no: Sensitivitet (10-32767):

en: Serbian:
no: Serbisk:

en: Server
no: Tjener

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
no: Shell-kommando som skal kjøres når XMMS når slutten av en spilleliste.

en: Show network window
no: Vis nettverksvindu

en: Show numbers in playlist
no: Vis nummer i spillelisten

en: Show the main window.
no: Vis hovedvinduet.

en: Show window manager decorations
no: Vis vindushåndterer-dekorasjoner

en: Shuffle
no: Omstokking

en: Single channel
no: Enkel kanal

en: Sinus tone generator by Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000Hz tone and a 2005Hz tone
no: Sinus tonegenerator av Håvard Kvålen <havardk@xmms.org>
    Modifisert av Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    For å bruke denne, legg til en URL: tone://frekvens1;frekvens2;frekvens3;...
    f.eks. tone://2000;2005 for å spille en 2000Hz og en 2005Hz tone

en: Skin selector
no: Skin-velger

en: Skip backwards in playlist
no: Hopp bakover i spillelisten

en: Skip forward in playlist
no: Hopp fremover i spillelisten

en: Slovak:
no: Slovakisk:

en: Slovenian:
no: Slovensk:

en: Smooth title scroll
no: Jevn tittelscrolling

en: Snap windows at
no: Beveg vinduer

en: Solaris audio plugin %s
no: Solaris plugin %s

en: Song Change %s
no: Sangskifte %s

en: Song Change Configuration
no: Sangskifte-konfigurasjon

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
no: Beklager, din GTK+ versjon (%d.%d.%d) virker ikke med XMMS.
    Du trenger GTK+ %s eller nyere.

en: Sort "Jump to file" alphabetically
no: Sorter "Hopp til fil" alfabetisk

en: Soundcard #%d - %s
no: Lydkort nr. %d - %s

en: Spanish:
no: Spansk:

en: Spectrum analyzer
no: Spektrumanalyserer

en: Start playing current playlist
no: Start avspilling av spillelisten

en: Stereo (if available)
no: Stereo (hvis tilgjengelig)

en: Stop
no: Stopp

en: Stop current song
no: Stopp avspilling

en: Sun driver configuration
no: Sun-driver-konfigurasjon

en: Support and Docs:
no: Brukerstøtte og dok.:

en: Surround echo
no: Surround ekko

en: Swedish:
no: Svensk:

en: Tajik:
no: Tadsjikisk:

en: Thai:
no: Thailandsk:

en: The "clutterbar" is the row of buttons at the left side of the main window
no: "Clutterbar" er raden med knapper til venstre i hovedvinduet

en: Thomas Nilsson (New titles and cleanups)
no: Thomas Nilsson (Nye titler og opprydding)

en: Title
no: Tittel

en: Title format:
no: Navneformat:

en: Title:
no: Tittel:

en: Tone Generator %s
no: Tonegenerator %s

en: Tone Generator:
no: Tonegenerator:

en: Track length:
no: Sanglengde:

en: Track name
no: Sangnavn

en: Track names:
no: Sangnavn:

en: Track number
no: Sangnummer

en: Track number:
no: Sangnummer:

en: Translators
no: Oversettere

en: Turkish:
no: Tyrkisk:

en: Ukrainian:
no: Ukrainsk:

en: Unable to connect to CDDB-server
no: Fikk ikke kontakt med CDDB-server

en: Unable to save playlist
no: Kan ikke lagre spilleliste

en: Unable to write playlist!
no: Kan ikke lagre spilleliste!

en: Unknown soundcard
no: Ukjent lydkort

en: Unqueue
no: Fjern fra kø

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
no: Bruk: %s [opsjoner]
    
    Opsjoner:
    --------
    
    -h, --help		Vis denne teksten og avslutt
    -g, --geometry		Set geometri (f.eks. +20+20)
    -s, --session		Velg XMMS sesjon (Standardvalg: 0)
    -c, --command		Kommando for å starte xmms (Standardvalg: xmms)
    -i, --icon		Velg ikon som skal benyttes når XMMS ikke kjører
    -n, --single		Kun et enkelt klikk behøver for å starte XMMS
    -t, --title		Vis sangtittel når muspekeren er over vinduet
    -v, --version		Vis versjonsinfo og avlsutt

en: Usage: xmms [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
no: Bruk: xmms [opsjoner] [filer] ...
    
    Opsjoner:
    ---------

en: Use '\' as a directory delimiter
no: Benytt '\' som katalogskiller

en: Use CD Index
no: Benytt CD Index

en: Use CDDB
no: Benytt CDDB

en: Use X font
no: Bruk X font

en: Use alternate device:
no: Bruk alternativ enhet:

en: Use authentication
no: Benytt autentisering

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
no: Bruke fontsett (Slå på for multi-byte tegnsettstøtte)

en: Use interpolation
no: Benytt interpolasjon

en: Use meta-data in playlists
no: Bruk metadata i spillelister

en: Use proxy
no: Benytt proxy

en: Use realtime priority when available
no: Benytt realtime-prioritet hvis tilgjengelig

en: Use remote host
no: Benytt fjernvert

en: Use surround mixing
no: Benytt surround-mixing

en: Username:
no: Brukernavn:

en: Uzbek:
no: Uzbekistansk:

en: VISUALIZATION MENU
no: VISUALISERINGSMENY

en: VOLUME: %d%%
no: LYDSTYRKE: %d%%

en: Version:
no: Versjon:

en: Vietnamese:
no: Vietnamesisk:

en: Visualization Plugins
no: Visualiserings-plugins

en: Visualization plugins
no: Visualiserings-plugins

en: Vladimir Marek
no: Vladimír Marek

en: Vol +
no: Lyd +

en: Vol -
no: Lyd -

en: Volume Down
no: Senk lydstyrke

en: Volume Up
no: Øk lydstyrke

en: Volume control:
no: Volumkontroll:

en: Volume controls Master not PCM
no: Lydstyrke kontrollerer Master, ikke PCM

en: Volume controls OSS mixer
no: Lydstyrke kontrollerer OSS mikser

en: Volume controls device:
no: Volumkontrollenhet:

en: Volume: (%)
no: Lydstyrke: (%)

en: Walloon:
no: Vallonsk:

en: Warning
no: Varsel

en: Welsh:
no: Walisisk:

en: With Additional Help:
no: Med ytterligere hjelp av:

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
no: XMMS %s - Multiplatform multimediaspiller

en: XMMS ALSA Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
    Author: Matthieu Sozeau (mattam@altern.org)
no: XMMS ALSA-driver
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: XMMS BSD Sun Driver
    
    Copyright (c) 2001 CubeSoft Communications, Inc.
    Maintainer: <vedge at csoft.org>.
no: XMMS BSD Sun-driver
    
    Copyright (c) 2001 CubeSoft Communications, Inc.
    Maintainer: <vedge at csoft.org>.

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
no: XMMS ESounD-plugin
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: XMMS Equalizer
no: XMMS-equalizer

en: XMMS IRman Configuration
no: XMMS IRman konfigurasjon

en: XMMS IRman Plugin:
no: XMMS IRman-Plugin:

en: XMMS Joystick Configuration
no: XMMS joystick-konfigurasjon

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
no: XMMS OSS-driver
    
    This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.

en: XMMS Playlist
no: XMMS spilleliste

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
no: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Skrevet av John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    med hjelp fra mange andre.

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
no: XMMS Voice-Removal-Plugin
    
    En enkel stemmefjernings-plugin av Anders Carlsson <andersca@gnu.org>

en: XMMS uses mixer exclusively.
no: XMMS bruker mikseren eksklusivt.

en: XMMS: Delete files?
no: XMMS: Slette filer?

en: XMMS: Files deleted
no: XMMS: Filer slettet

en: Year
no: År

en: Year:
no: År:

en: Yes
no: Ja

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
no: Disk-writer-plugin kan ikke benyttes
    ved kjøring i realtime-modus.

en: `%s' Button Setup
no: `%s' Knappeoppsett

en: demand
no: på oppfordring

en: load
no: ved lasting

en: minutes:seconds
no: minutter:sekunder

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
no: mpg123 dekodingsmotor av Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin av XMMS-teamet

en: pixels
no: pixler

en: play
no: avspilling

en: seconds
no: sekunder

en: unable to open port `%s' (%s)
no: kan ikke åpne port `%s' (%s)

en: use Album Gain/Peak
no: bruk «Album Gain/Peak»

en: use Track Gain/Peak
no: bruk «Track Gain/Peak»
