dpkg 1.17.0 - en to ro translation catalogue (568 entries)

en: 
     packages' pending triggers which are or may be unresolvable:
ro: 
     declanșatori în așteptare ai pachetelor care ar putea fi nerezolvabili:

en: 
    Configuration file '%s', does not exist on system.
    Installing new config file as you requested.
ro: 
    Fișierul de configurare „%s”, nu există în sistem.
    Se instalează noul fișier de configurare, așa cum ați cerut.

en:      Version in package is the same as at last installation.
ro:      Versiunea din pachet este aceiași ca la ultima instalare.

en:      not a plain file          %.255s
ro:      nu este fișier simplu     %.255s

en:    What would you like to do about it ?  Your options are:
        Y or I  : install the package maintainer's version
        N or O  : keep your currently-installed version
          D     : show the differences between the versions
          Z     : start a shell to examine the situation
ro:    Ce doriți să faceți în această privință? Opțiunile sunt:
        Y sau I : instalați versiunea responsabilului de pachet
        N sau O : păstrați versiunea curent instalată
          D     : afișați diferențele dintre versiuni
          Z     : deschideți un shell pentru a examina situația

en:   %.250s (version %.250s) is present and %s.
ro:   %.250s (versiunea %.250s) este prezent și %s.

en:   %.250s (version %.250s) is to be installed.
ro:   %.250s (versiunea %.250s) este pe cale să fie instalat.

en:   %.250s is %s.
ro:   %.250s este %s.

en:   %.250s is installed, but is version %.250s.
ro:   %.250s este instalat, dar este versiunea %.250s.

en:   %.250s is not installed.
ro:   %.250s nu este instalat.

en:   %.250s is to be deconfigured.
ro:   %.250s va fi deconfigurat.

en:   %.250s is to be installed, but is version %.250s.
ro:   %.250s este pe cale să fie instalat, dar este versiunea %.250s.

en:   %.250s is to be removed.
ro:   %.250s va fi șters.

en:   %.250s is unpacked, but has never been configured.
ro:   %.250s este despachetat, dar nu a fost configurat niciodată.

en:   %.250s is unpacked, but is version %.250s.
ro:   %.250s este despachetat, dar este versiunea %.250s.

en:   %.250s latest configured version is %.250s.
ro:   %.250s ultima versiune configurată este %.250s.

en:   %.250s provides %.250s and is present and %s.
ro:   %.250s furnizează %.250s și este prezent și %s.

en:   %.250s provides %.250s and is to be installed.
ro:   %.250s furnizează %.250s și este pe cale să fie instalat.

en:   %.250s provides %.250s but is %s.
ro:   %.250s furnizează %.250s dar este %s.

en:   %.250s provides %.250s but is to be deconfigured.
ro:   %.250s furnizează %.250s dar va fi deconfigurat.

en:   %.250s provides %.250s but is to be removed.
ro:   %.250s furnizează %.250s dar va fi șters.

en:   %s (%s) provides %s.
ro:   %s (%s) furnizează %s

en:   Package %s awaits trigger processing.
ro:   Pachetul %s așteaptă procesarea declanșatorilor.

en:   Package %s is not configured yet.
ro:   Pachetul %s nu este configurat încă.

en:   Package %s is not installed.
ro:   Pachetul %s nu este instalat.

en:   Package %s is to be removed.
ro:   Pachetul %s va fi șters.

en:   Package %s which provides %s awaits trigger processing.
ro:   Pachetul %s care furnizează %s așteaptă procesarea declanșatorilor.

en:   Package %s which provides %s is not configured yet.
ro:   Pachetul %s care furnizează %s nu este configurat încă.

en:   Package %s which provides %s is not installed.
ro:   Pachetul %s care furnizează %s nu este instalat.

en:   Package %s which provides %s is to be removed.
ro:   Pachetul %s care furnizează %s va fi șters.

en:   Version of %s on system is %s.
ro:   Versiunea lui %s în sistem este %s.

en:   Version of %s to be configured is %s.
ro:   Versiunea lui %s care va fi configurată este %s.

en:   link currently absent
ro:  legătura este absentă acum

en:   link currently points to %s
ro:  legătura indică acum spre %s

en:   slave %s: %s
ro:   sclav %s: %s

en:  %d in %s:
ro:  %d în %s:

en:  %d package, from the following section: |  %d packages, from the following sections:
ro[0]:  %d pachet, din următoarea secțiune:
ro[1]:  %d pachete, din următoarele secțiuni:
ro[2]:  %d de pachete, din următoarele secțiuni:

en:  %s (%s) breaks %s and is %s.
ro:   %s (%s) îl corupe pe %s și este %s.

en:  %s (not a plain file)
ro:  %s (nu este un fișier propriu-zis)

en:  ==> Keeping old config file as default.
ro:  ==> Implicit se păstrează vechiul fișier de configurare.

en:  ==> Package distributor has shipped an updated version.
ro:  ==> Distribuitorul pachetului a furnizat o versiune actualizată.

en:  ==> Using current old file as you requested.
ro:  ==> Se folosește actualul fișier vechi, așa cum ați cerut.

en:  ==> Using new config file as default.
ro:  ==> Implicit se folosește noul fișier de configurare.

en:  ==> Using new file as you requested.
ro:  ==> Se folosește noul fișier, așa cum ați cerut.

en:  Package %s: part(s)
ro:  Pachetul %s: partea(țile)

en:  The default action is to install the new version.
ro:  Acțiunea implicită este instalarea noii versiuni.

en:  The default action is to keep your current version.
ro:  Acțiunea implicită este păstrarea versiunii curente.

en:  and
ro:  și

en:  depends on
ro:  depinde de

en: %d file or directory currently installed.)
     | %d files and directories currently installed.)
ro[0]: %d fișier sau director actualmente instalat.)
ro[1]: %d fișiere și directoare actualmente instalate.)
ro[2]: %d de fișiere și directoare actualmente instalate.)

en: %d requested control component is missing | %d requested control components are missing
ro[0]: lipsește %d componentă de control cerută
ro[1]: lipsesc %d componente de control cerute
ro[2]: lipsesc %d de componente de control cerute

en: %s (subprocess): %s
ro: %s (subproces): %s

en: %s - priority %d
ro: %s - prioritatea %d

en: %s breaks %s
ro: %s corupe %s

en: %s conflicts with %s
ro: %s este în conflict cu %s

en: %s corrupt: %s
ro: %s corupt: %s

en: %s depends on %s
ro: %s depinde de %s

en: %s enhances %s
ro: %s îmbunătățește %s

en: %s pre-depends on %s
ro: %s ante-depinde de %s

en: %s recommends %s
ro: %s recomandă %s

en: %s suggests %s
ro: %s sugerează %s

en: %s: conffile '%.250s' is not a plain file or symlink (= '%s')
ro: %s: fișierul conffile „%.250s” nu este fișier sau legătură simbolică (= „%s”)

en: %s: conffile '%.250s' resolves to degenerate filename
     ('%s' is a symlink to '%s')
ro: %s: fișierul conffile „%.250s” arată către un nume de fișier degenerat
     („%s” este legătură simbolică spre „%s”)

en: %s: config file '%s' is a circular link
     (= '%s')
ro: %s: fișierul de configurare „%s” este o legătură circulară
     (= „%s”)

en: %s: error binding input to bzip2 stream
ro: %s: eroare la legarea intrării la fluxul bzip2

en: %s: error binding input to gzip stream
ro: %s: eroare la legarea intrării de fluxul gzip

en: %s: error binding output to bzip2 stream
ro: %s: eroare la legarea ieșirii cu fluxul bzip2

en: %s: error binding output to gzip stream
ro: %s: eroare la legarea ieșirii de fluxul gzip

en: %s: failed to link '%.250s' to '%.250s': %s
ro: %s: eșec la legarea lui „%.250s” la „%.250s”: %s

en: %s: failed to remove '%.250s' (before overwrite): %s
ro: %s: eșec la ștergerea „%.250s” (înainte de suprascriere): %s

en: %s: failed to remove '%.250s': %s
ro: %s: eșec la ștergerea lui „%.250s”: %s

en: %s: failed to remove old backup '%.250s': %s
ro: %s: eșec la ștergerea vechii copii de siguranță „%.250s”: %s

en: %s: failed to remove old distributed version '%.250s': %s
ro: %s: eșec la ștergerea vechii versiuni distribuite „%.250s”: %s

en: %s: failed to rename '%.250s' to '%.250s': %s
ro: %s: eșec la redenumirea lui „%.250s” în „%.250s”: %s

en: %s: internal bzip2 read error
ro: %s: eroare internă bzip2 de citire

en: %s: internal bzip2 read error: '%s'
ro: %s: eroare internă bzip2 de citire: „%s”

en: %s: internal bzip2 write error
ro: %s: eroare internă bzip2 de scriere

en: %s: internal bzip2 write error: '%s'
ro: %s: eroare internă bzip2 de scriere: „%s”

en: %s: internal gzip read error
ro: %s: eroare internă gzip la citire

en: %s: internal gzip read error: '%s'
ro: %s: eroare internă gzip la citire: „%s”

en: %s: internal gzip write error
ro: %s: eroare internă gzip la scriere

en: %s: internal gzip write error: %s
ro: %s: eroare internă gzip la scriere: %s

en: %s: internal gzip write error: '%s'
ro: %s: eroare internă gzip la scriere: „%s”

en: %s: unable to readlink conffile '%s'
     (= '%s'): %s
ro: %s: readlink imposibil pentru fișierul conffile „%s”
     (= „%s”): %s

en: %s: unable to stat config file '%s'
     (= '%s'): %s
ro: %s: stat imposibil pentru fișierul de configurare „%s”
     (= „%s”): %s

en: '%s' clashes with '%s'
ro: „%s” se ciocnește cu „%s”

en: '%s' contains user-defined Priority value '%s'
ro: „%s” conține o valoare definită de utilizator pentru Priority „%s”

en: '%s' does not take a value
ro: „%s” nu ia nici o valoare

en: '%s' field, invalid package name '%.255s': %s
ro: câmpul „%s”, nume nevalid de pachet „%.255s”: %s

en: '%s' field, missing package name, or garbage where package name expected
ro: câmpul „%s”, lipsește numele pachetului sau gunoi unde se aștepta numele pachetului

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     '%c' is obsolete, use '%c=' or '%c%c' instead
ro: câmpul „%s”, referitor la „%.255s”:
     „%c” este învechit, folosiți în schimb „%c=” sau „%c%c”

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     bad version relationship %c%c
ro: câmpul „%s”, referință la „%.255s”:
     relație incorectă cu o versiune %c%c

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     implicit exact match on version number, suggest using '=' instead
ro: câmpul „%s”, referitor la „%.255s”:
     potrivire implicită exactă a numărului versiunii, sugerăm folosirea „=” în loc

en: '%s' field, reference to '%.255s':
     version value starts with non-alphanumeric, suggest adding a space
ro: câmpul „%s”, referitor la „%.255s”:
     valoarea versiunii nu începe cu caracter alfanumeric, sugerăm adăugarea unui spațiu

en: '%s' field, reference to '%.255s': version unterminated
ro: câmpul „%s”, referință la „%.255s”: versiune neterminată

en: '%s' field, syntax error after reference to package '%.255s'
ro: câmpul „%s”, eroare sintactică după referința la pachetul „%.255s”

en: '%s' needs a value
ro: „%s” necesită o valoare

en: (Noting disappearance of %s, which has been completely replaced.)
ro: (Se notează dispariția lui %s, care a fost înlocuit complet.)

en: (Reading database ...
ro: (Se citește baza de date ...

en: (no description available)
ro: (nici o descriere disponibilă)

en: , core dumped
ro: , s-a aruncat nucleul

en: -%c option does not take a value
ro: opțiunea -%c nu ia nici o valoare

en: -%c option takes a value
ro: opțiunea -%c ia o valoare

en: --%s --pending does not take any non-option arguments
ro: --%s --pending nu ia argumente care nu sunt opțiuni

en: --%s --recursive needs at least one path argument
ro: --%s --recursive necesită cel puțin o cale ca argument

en: --%s needs <name>
ro: --%s necesită <nume>

en: --%s needs <name> <path>
ro: --%s necesită <nume> <cale>

en: --%s needs a .deb filename argument
ro: --%s necesită un nume de fișier .deb ca argument

en: --%s needs a <directory> argument
ro: --%s necesită un <director> ca argument

en: --%s needs a <file> argument
ro: --%s necesită un argument <fișier>

en: --%s needs a single argument
ro: --%s necesită un singur argument

en: --%s needs a target directory.
    Perhaps you should be using dpkg --install ?
ro: --%s necesită un director țintă.
    Poate ar trebui să folosiți dpkg --install ?

en: --%s needs at least one package archive file argument
ro: --%s necesită cel puțin un fișier-arhivă de pachet ca argument

en: --%s needs at least one package name argument
ro: --%s necesită cel puțin un nume de pachet ca argument

en: --%s option does not take a value
ro: opțiunea --%s nu ia nici o valoare

en: --%s option takes a value
ro: opțiunea --%s ia o valoare

en: --%s requires one or more part file arguments
ro: --%s necesită unul sau mai multe părți ca argumente

en: --%s takes at most two arguments
ro: --%s ia cel mult două argumente

en: --%s takes at most two arguments (.deb and directory)
ro: --%s ia cel mult două argumente (.deb și directorul)

en: --%s takes no arguments
ro: --%s nu ia argumente

en: --%s takes only one argument (.deb filename)
ro: --%s ia doar un argument (numele fișierului .deb)

en: --auto requires exactly one part file argument
ro: --auto necesită exact un fișier parte ca argument

en: --auto requires the use of the --output option
ro: --auto necesită folosirea opțiunii --output

en: --compare-versions bad relation
ro: --compare-versions relație nevalidă

en: --compare-versions takes three arguments: <version> <relation> <version>
ro: --compare-versions ia trei argumente: <versiune> <relație> <versiune>

en: --search needs at least one file name pattern argument
ro: --search necesită cel puțin șablonul numelui de fișier ca argument

en: --split needs a source filename argument
ro: --split necesită un nume de fișier sursă ca argument

en: --split takes at most a source filename and destination prefix
ro: --split ia ca argumente cel mult un nume de fișier sursă și un prefix pentru destinație

en: --update given but %s does not exist
ro: s-a dat --update dar %s nu există

en: --update is useless for --remove
ro: --update este inutil pentru --remove

en: ; however:
ro: ; dar:

en: <compress> from tar -cf
ro: <comprimare> din tar -cf

en: <deb> is the filename of a Debian format archive.
    <cfile> is the name of an administrative file component.
    <cfield> is the name of a field in the main 'control' file.
ro: <deb> este numele de fișier al unei arhive în format Debian.
    <cfile> este numele unei componente fișier administrativ.
    <cfield> este numele unui câmp în fișierul „control” principal.

en: <decompress>
ro: <decomprimare>

en: <package status and progress file descriptor>
ro: <descriptorul-fișier pentru starea pachetului și progres>

en: Adding '%s'
ro: Se adaugă „%s”

en: Another process has locked the database for writing, and might currently be
    modifying it, some of the following problems might just be due to that.
ro: Un alt proces a blocat baza de date pentru scriere și ar putea să o modifice
    în acest moment. Unele din problemele următoare ar putea fi din această
    cauză.

en: Authenticating %s ...
ro: Se autentifică %s ...

en: Commands:
      --check-supported                Check if the running dpkg supports triggers.
ro: Comenzi:
      --check-supported                Verifică dacă actualul dpkg are suport
                                         pentru declanșatori.

en: Commands:
      -s|--split <file> [<prefix>]     Split an archive.
      -j|--join <part> <part> ...      Join parts together.
      -I|--info <part> ...             Display info about a part.
      -a|--auto -o <complete> <part>   Auto-accumulate parts.
      -l|--listq                       List unmatched pieces.
      -d|--discard [<filename> ...]    Discard unmatched pieces.
ro: Comenzi:
      -s|--split <fișier> [<prefix>]   Separă o arhivă.
      -j|--join <parte> <parte> ...    Îmbină părțile.
      -I|--info <parte> ...            Afișează informații despre o parte.
      -a|--auto -o <complet> <parte>   Auto-acumulează părțile.
      -l|--listq                       Listează bucățile nepotrivite.
      -d|--discard [<numefișier> ...]  Renunță la bucățile nepotrivite.

en: Commands:
      [--add] <file>           add a diversion.
      --remove <file>          remove the diversion.
      --list [<glob-pattern>]  show file diversions.
      --listpackage <file>     show what package diverts the file.
      --truename <file>        return the diverted file.
ro: Comenzi:
      [--add] <fișier>           adaugă o redirectare.
      --remove <fișier>          șterge redirectarea.
      --list [<glob-pattern>]    arată redirectările de fișiere.
      --listpackage <fișier>     arată ce pachet are o redirectare pentru fișier.
      --truename <fișier>        arată fișierul redirectat.

en: Comparison operators for --compare-versions are:
      lt le eq ne ge gt       (treat empty version as earlier than any version);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (treat empty version as later than any version);
      < << <= = >= >> >       (only for compatibility with control file syntax).
ro: Operatorii de comparare pentru --compare-versions sunt:
      lt le eq ne ge gt       (lipsa versiunii înseamnă versiune anterioară oricărei versiuni);
      lt-nl le-nl ge-nl gt-nl (lipsa versiunii înseamnă versiune posterioară oricărei versiuni);
      < << <= = >= >> >       (doar pentru compatibilitate cu sintaxa fișierului de control).

en: Debian %s package management program query tool version %s.
ro: Debian „%s”, program de administrarea a pachetelor, unealta de interogare versiunea %s.

en: Debian %s package trigger utility version %s.
ro: Debian %s, unealta pentru declanșatori de pachete versiunea %s.

en: Debian %s version %s.
ro: Debian %s versiunea %s.

en: Debian '%s' package archive backend version %s.
ro: Debian „%s”, backend pentru arhiva de pachete versiunea %s.

en: Debian '%s' package management program version %s.
ro: Debian „%s”, programul de administrare a pachetelor versiunea %s.

en: Debian '%s' package split/join tool; version %s.
ro: Debian „%s”, unealta de separare/îmbinare de pachete versiunea %s.

en: Deleted %s.
ro: Șters %s.

en: Description
ro: Descriere

en: Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
    | Status=Not/Inst/Conf-files/Unpacked/halF-conf/Half-inst/trig-aWait/Trig-pend
    |/ Err?=(none)/Reinst-required (Status,Err: uppercase=bad)
ro: Dorit=necUnoscut/Instalează/șteRge/curăță(P)/păstrează(H)
    | Stare=Ne/Inst/fișCfg/desfăcUt/jum-conF/jum-inst(H)/așteaptă-decl(W)/decl-în-aștepT
    |/ Ero?=(nimic)/Reinst-nec (St,Ero: majuscule=rău)

en: Errors were encountered while processing:
ro: Erori întâlnite în timpul prelucrării:

en: File '%.250s' is not part of a multipart archive.
ro: Fișierul „%.250s” nu este parte dintr-o arhivă multivolum.

en: Format syntax:
      A format is a string that will be output for each package. The format
      can include the standard escape sequences \n (newline), \r (carriage
      return) or \\ (plain backslash). Package information can be included
      by inserting variable references to package fields using the ${var[;width]}
      syntax. Fields will be right-aligned unless the width is negative in which
      case left alignment will be used.
ro: Sintaxa pentru format:
      Un șir de formatare care va fi folosit pentru fiecare pachet. Formatul
      poate conține secvențele standard de citare \n (newline), \r (carriage
      return) sau \\ (backslash). Informațiile despre pachet pot fi incluse
      prin inserarea de referințe variabile la câmpurile pachetului, folosind sintaxa
      ${var[;width]}. Câmpurile vor fi aliniate la dreapta în cazul în care lățimea nu
      este negativă. În acel caz se va folosi aliniere la stânga.

en: Information about %d package was updated.
     | Information about %d packages was updated.
ro[0]: Informațiile despre %d pachet au fost actualizate.
ro[1]: Informațiile despre %d pachete au fost actualizate.
ro[2]: Informațiile despre %d de pachete au fost actualizate.

en: Installing new version of config file %s ...
ro: Se instalează noua versiune a fișierului de configurare %s ...

en: Junk files left around in the depot directory:
ro: Fișiere inutile lăsate în directorul depozit:

en: Leaving '%s'
ro: Se părăsește „%s”

en: More than one copy of package %s has been unpacked
     in this run !  Only configuring it once.
ro: Au fost despachetate mai multe copii ale pachetului %s!
     Va fi configurat doar o dată.

en: Name
ro: Nume

en: No diversion '%s', none removed.
ro: Nu există redirectare „%s”, nu s-a șters nimic.

en: Nothing to configure.
ro: Nimic de configurat.

en: Package %s is on hold, not touching it.  Use --force-hold to override.
ro: Pachetul %s este reținut, nu se atinge. Folosiți --force-hold pentru al forța.

en: Package %s listed more than once, only processing once.
ro: Pachetul %s este listat de mai multe ori, va fi procesat doar o dată.

en: Package '%s' does not contain any files (!)
ro: Pachetul „%s” nu conține nici un fișier (!)

en: Packages not yet reassembled:
ro: Pachete ne-reasamblate încă:

en: Part %d of package %s filed (still want
ro: Partea %d pachetului %s umplută (încă se vrea

en: Path
ro: Cale

en: Priority
ro: Prioritate

en: Processing was halted because there were too many errors.
ro: Prelucrarea a fost oprită deoarece au fost prea multe erori.

en: Putting package %s together from %d part:  | Putting package %s together from %d parts:
ro[0]: Se asamblează pachetul %s din %d parte:
ro[1]: Se asamblează pachetul %s din %d părți
ro[2]: Se asamblează pachetul %s din %d de părți

en: Recorded info about %s from %s.
ro: Informații înregistrate despre %s de la %s.

en: Removing '%s'
ro: Se șterge „%s”

en: Replacing available packages info, using %s.
ro: Se înlocuiește info cu pachetele disponibile folosind %s.

en: Selection
ro: Selecție

en: Setting up %s (%s) ...
ro: Se pregătește %s (%s) ...

en: Status
ro: Stare

en: The following packages are awaiting processing of triggers that they
    have activated in other packages.  This processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
ro: Următoarele pachete așteptă procesarea unor declanșatori pe care i-au
    activat în alte pachete. Această procesare poate fi cerută folosind
    dselect sau dpkg --configure --pending (sau dpkg --triggers-only):

en: The following packages are in a mess due to serious problems during
    installation.  They must be reinstalled for them (and any packages
    that depend on them) to function properly:
ro: Următoarele pachete sunt nefuncționale datorită unor probleme
    grave apărute la instalare. Ele trebuie reinstalate (și toate
    pachetele care depinde de ele) pentru a funcționa corespunzător:

en: The following packages are only half configured, probably due to problems
    configuring them the first time.  The configuration should be retried using
    dpkg --configure <package> or the configure menu option in dselect:
ro: Următoarele pachete sunt configurate doar pe jumătate, probabil datorită 
    unor probleme la prima lor configurare. Configurarea ar trebui reîncercată 
    folosind dpkg --configure <pachet> sau opțiunea configurare din meniul lui dselect:

en: The following packages are only half installed, due to problems during
    installation.  The installation can probably be completed by retrying it;
    the packages can be removed using dselect or dpkg --remove:
ro: Următoarele pachete sunt instalate doar pe jumătate, datorită problemelor din 
    timpul instalării. Instalarea probabil poate fi terminată dacă se repetă.
    Pachetele pot fi șterse folosind dselect sau dpkg --remove:

en: The following packages have been triggered, but the trigger processing
    has not yet been done.  Trigger processing can be requested using
    dselect or dpkg --configure --pending (or dpkg --triggers-only):
ro: Următoarele pachete au fost declanșate, dar procesarea declanșatorilor nu
    s-a efectuat încă. Procesarea declanșatorilor poate fi cerută folosind
    dselect sau dpkg --configure --pending (sau dpkg --triggers-only):

en: The following packages have been unpacked but not yet configured.
    They must be configured using dpkg --configure or the configure
    menu option in dselect for them to work:
ro: Următoarele pachete au fost despachetate dar încă nu au fost configurate.
    Ele trebuie configurate folosind dpkg --configure sau opțiunea configurare din
    meniul programului dselect, pentru a fi funcționale:

en: There is %d choice for the alternative %s (providing %s). | There are %d choices for the alternative %s (providing %s).
ro[0]: Există %d opțiune pentru alternativa %s (furnizează %s).
ro[1]: Există %d opțiuni pentru alternativa %s (furnizează %s).
ro[2]: Există %d de opțiuni pentru alternativa %s (furnizează %s).

en: There is no program which provides %s.
ro: Nu există nici un program care să furnizeze %s

en: This is free software; see the GNU General Public License version 2 or
    later for copying conditions. There is NO warranty.
ro: Acest program este software liber; vedeți GNU General Public Licence versiunea 2 sau
    ulterioară pentru condițiile de copiere. NU există nici o garanție.

en: Type 'exit' when you're done.
ro: Tastați „exit” când ați terminat.

en: Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;
    Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages.
ro: Tastați dpkg-deb --help pentru ajutor despre manipularea fișierelor *.deb;
    Tastați dpkg --help pentru ajutor despre instalarea și dezinstalarea pachetelor.

en: Type dpkg-split --help for help.
ro: Tastați dpkg-split --help pentru ajutor.

en: Type dpkg-trigger --help for help about this utility.
ro: Tastați dpkg-trigger --help pentru ajutor despre acest utilitar.

en: Updating available packages info, using %s.
ro: Se actualizează info cu pachetele disponibile folosind %s.

en: Usage: %s [<option> ...] <command>
ro: Utilizare: %s [<opțiune> ...] <comanda>

en: Use --help for help about querying packages.
ro: Folosiți --help pentru ajutor despre interogarea pachetelor

en: Version
ro: Versiune

en: When adding, default is --local and --divert <original>.distrib.
    When removing, --package or --local and --divert must match if specified.
    Package preinst/postrm scripts should always specify --package and --divert.
ro: La adăugare implicite sunt --local și --divert <original>.distrib.
    La ștergere --package sau --local și --divert trebuie să se
    potrivească dacă sunt specificate.
    Scripturile preinst/postrm din pachete ar trebui să specifice
    întotdeauna --package și --divert.

en: [default=N]
ro: [implicit=N]

en: [default=Y]
ro: [implicit=Y]

en: [no default]
ro: [nimic implicit]

en: alternative link is not absolute as it should be: %s
ro: legătura alternativă nu este absolută așa cum ar trebui să fie: %s

en: alternative path is not absolute as it should be: %s
ro: calea alternativă nu este absolută așa cum ar trebui să fie: %s

en: any diversion of %s
ro: orice redirectare a lui %s

en: any diversion of %s to %s
ro: orice redirectare a lui %s către %s

en: archive contained object '%.255s' of unknown type 0x%x
ro: arhiva conține obiectul „%.255s” de tip necunoscut 0x%x

en: archive has no newlines in header
ro: arhiva nu conține caractere newline în antet

en: auto mode
ro: mod automat

en: awaiting trigger processing by another package
ro: așteaptă procesarea declanșatorilor de către un alt pachet

en: broken due to failed removal or installation
ro: deteriorat datorită eșecului la îndepărtare sau instalare

en: broken due to postinst failure
ro: deteriorat datorită eșecului scriptului postinst

en: can't install unknown choice %s
ro: nu se poate instala varianta necunoscută %s

en: can't mmap package info file '%.255s'
ro: mmap imposibil pentru fișierul info „%.255s”

en: can't remove old postrm script
ro: nu se poate înlătura vechiul script postrm

en: can't stat package info file '%.255s'
ro: stat imposibil pentru fișierul info „%.255s”

en: cannot divert file '%s' to itself
ro: nu se poate redirecta fișierul „%s” către el însuși

en: cannot open '%.255s' (in '%.255s')
ro: nu se poate deschide „%.255s” (în „%.255s”)

en: cannot open archive part file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul parte de arhivă „%.250s”

en: cannot read info directory
ro: nu se poate citi directorul info

en: cannot remove '%.250s'
ro: nu se poate șterge „%.250s”

en: cannot remove old backup config file '%.250s' (of '%.250s')
ro: nu se poate îndepărta copia de siguranță a vechiului fișier de configurare „%.250s” (a lui „%.250s”)

en: cannot remove old config file '%.250s' (= '%.250s')
ro: nu se poate șterge vechiul fișier de configurare „%.250s” (= „%.250s”)

en: cannot remove old files list
ro: nu se poate șterge lista fișierelor vechi

en: cannot rename '%s' to '%s'
ro: nu se poate redenumi „%s” în „%s”

en: cannot satisfy pre-dependencies for %.250s (wanted due to %.250s)
ro: nu se poate satisface ante-dependența pentru %.250s (necesară datorită lui %.250s)

en: cannot scan directory '%.255s'
ro: nu se poate examina directorul „%.255s”

en: cannot scan updates directory '%.255s'
ro: nu se poate scana directorul cu actualizări „%.255s”

en: cannot stat '%.255s' (in '%.255s')
ro: stat imposibil „%.255s” (în „%.255s”)

en: cannot stat file '%s'
ro: stat imposibil pentru fișierul „%s”

en: character '%c' not allowed (only letters, digits and characters '%s')
ro: caracterul „%c” nu este permis (doar litere, cifre și caracterele „%s”)

en: conffile '%.250s' does not appear in package
ro: fișierul conffile „%.250s” nu apare în pachet

en: conffile '%.250s' is not stattable
ro: fișierul conffile „%.250s” nu este „stat”-abil

en: conffile '%s' is not a plain file
ro: fișierul conffile „%s” nu este fișier propriu-zis

en: conffile filename '%s' contains trailing white spaces
ro: fișierul conffile „%s” conține caractere de tip spațiu la final

en: conffile name '%s' is duplicated
ro: numele de conffile %s este duplicat

en: configuration error: %s:%d: %s
ro: eroare de configurare: %s:%d: %s

en: conflicting actions -%c (--%s) and -%c (--%s)
ro: acțiuni în conflict -%c (--%s) și -%c (--%s)

en: conflicting diversions involving '%.250s' or '%.250s'
ro: redirectări conflictuale care implică „%.250s” sau „%.250s”

en: conflicting packages - not installing %.250s
ro: conflict între pachete - nu se instalează %.250s

en: control directory has bad permissions %03lo (must be >=0755 and <=0775)
ro: directorul de control are drepturi de acces incorecte %03lo (trebuie să fie >=0755 și <=0775)

en: control directory is not a directory
ro: directorul de control nu este un director

en: control file contains %c
ro: fișierul de control conține %c

en: could not stat old file '%.250s' so not deleting it: %s
ro: nu s-a putut accesa fișierul vechi „%.250s” așa că nu se șterge: %s

en: couldn't open '%i' for stream
ro: nu s-a putut deschide „%i” pentru fluxul de date

en: dependency problems - leaving unconfigured
ro: probleme de dependențe - se lasă neconfigurat

en: dependency problems - not removing
ro: probleme de dependență - nu se elimină

en: diversion by %s from: %s
ro: redirectare de către %s de la: %s

en: diversion by %s to: %s
ro: redirectare de către %s către: %s

en: diversion of %s by %s
ro: redirectare a lui %s de către %s

en: diversion of %s to %s by %s
ro: redirectare a lui %s către %s de către %s

en: divert-to may not contain newlines
ro: redirectare-către nu poate conține caractere newline

en: diverted by %s to: %s
ro: redirectat de %s către: %s

en: done
ro: terminat

en: duplicate awaited trigger package '%.255s'
ro: pachet declanșator așteptat duplicat „%.250s”

en: duplicate file trigger interest for filename '%.250s' and package '%.250s'
ro: interes în declanșator duplicat pentru numele de fișier „%.250s” și pachetul „%.250s”

en: duplicate path %s
ro: calea %s este duplicată

en: duplicate pending trigger '%.255s'
ro: declanșator în așteptare duplicat „%.255s”

en: duplicate slave link %s
ro: legătura sclav %s este duplicată

en: duplicate value for '%s' field
ro: valoare duplicată pentru câmpul „%s”

en: duplicate value for user-defined field '%.*s'
ro: valoare duplicată pentru câmpul definit de utilizator „%.*s”

en: empty string from fgets reading conffiles
ro: șir gol de la fgets la citirea fișierelor conffile

en: empty trigger names are not permitted
ro: nu se permit nume vide de declanșatori

en: epoch in version is not number
ro: epoca din versiune nu este număr

en: error
ro: eroare

en: error checking '%s'
ro: eroare la verificarea lui „%s”

en: error closing %.250s
ro: eroare la închiderea lui %.250s

en: error closing configuration file '%.255s'
ro: eroare la închiderea fișierului de configurare „%.255s”

en: error closing/writing '%.255s'
ro: eroare la închiderea/scrierea „%.255s”

en: error creating device '%.255s'
ro: eroare la crearea dispozitivului „%.255s”

en: error creating directory '%.255s'
ro: eroare la crearea directorului „%.255s”

en: error creating hard link '%.255s'
ro: eroare la crearea legăturii hard „%.255s”

en: error creating pipe '%.255s'
ro: eroare la crearea pipei „%.255s”

en: error creating symbolic link '%.255s'
ro: eroare la crearea legăturii simbolice „%.255s”

en: error ensuring '%.250s' doesn't exist
ro: eroare la asigurarea că „%.250s” nu există

en: error executing hook '%s', exit code %d
ro: eroare la executarea cârligului „%s”, cod de ieșire %d

en: error formatting string into varbuf variable
ro: eroare la formatarea șirului într-o variabilă „varbuf”

en: error opening conffiles file
ro: eroare la deschiderea fișierului conffiles

en: error opening configuration directory '%s'
ro: eroare la deschiderea directorului de configurare „%s”

en: error reading %.250s
ro: eroare la citire %.250s

en: error reading %s from file %.255s
ro: eroare la citirea lui %s din fișierul %.255s

en: error reading conffiles file
ro: eroare la citirea fișierului conffiles

en: error reading from dpkg-deb pipe
ro: eroare la citirea din pipa dpkg-deb

en: error reading triggers deferred file '%.250s'
ro: eroare la citirea fișierului cu declanșatori amânați „%.250s”

en: error setting ownership of '%.255s'
ro: eroare la setarea apartenenței pentru „%.255s”

en: error setting ownership of symlink '%.255s'
ro: eroare la setarea apartenenței legăturii simbolice „%.255s”

en: error setting permissions of '%.255s'
ro: eroare la setarea permisiunilor pentru „%.255s”

en: error setting timestamps of '%.255s'
ro: eroare la setarea marcajului de timp pentru „%.255s”

en: error trying to open %.250s
ro: eroare la încercarea de a deschide %.250s

en: error un-catching signal %s: %s
ro: eroare la eliberarea semnalului %s: %s

en: error writing '%s'
ro: eroare la scrierea „%s”

en: error writing to '%s'
ro: eroare la scrierea în „%s”

en: error writing to stderr, discovered before conffile prompt
ro: eroare la scrierea către stderr, descoperită înainte de promptul despre fișierul conffile

en: failed to allocate memory
ro: eșec la alocarea memoriei

en: failed to chdir to '%.255s'
ro: eșec la chdir în „%.255s”

en: failed to chdir to directory
ro: eșec la schimbarea directorului

en: failed to chroot to '%.250s'
ro: eșec la chroot în „%.250s”

en: failed to close after read: '%.255s'
ro: eșec la închidere după citire: „%.255s”

en: failed to create directory
ro: eșec la crearea directorului

en: failed to create pipe
ro: eșec la crearea pipei

en: failed to dup for fd %d
ro: eșec la dup pentru fd %d

en: failed to dup for std%s
ro: eșec la dup pentru std%s

en: failed to fstat ar member file (%s)
ro: eșec la „fstat” pentru fișierul membru ar (%s)

en: failed to fstat archive
ro: eșec la fstat pentru arhivă

en: failed to fstat diversions file
ro: eșec la fstat a fișierului de redirectări

en: failed to fstat statoverride file
ro: eșec la fstat pentru fișierul statoverride

en: failed to open configuration file '%.255s' for reading: %s
ro: eșec la deschiderea fișierului de configurare „%.255s” pentru citire: %s

en: failed to open diversions file
ro: eșec la deschiderea fișierului de redirectări

en: failed to open package info file '%.255s' for reading
ro: eșec la deschiderea pentru citire a fișierului info „%.255s”

en: failed to open statoverride file
ro: eșec la deschiderea fișierului statoverride

en: failed to open trigger interest list file '%.250s'
ro: nu se poate deschide noul fișier cu interese în declanșatori „%.250s”

en: failed to read '%.255s' (in '%.255s')
ro: eșec la citirea lui „%.255s” (în „%.255s”)

en: failed to read archive '%.255s'
ro: eșec la citirea arhivei „%.255s”

en: failed to remove incorporated update file %.255s
ro: eșec la ștergerea fișierului cu actualizări încorporat %.255s

en: failed to remove my own update file %.255s
ro: eșec la ștergerea propriului fișier cu actualizări %.255s

en: failed to rewind trigger interest file '%.250s'
ro: nu se poate reface fișierul cu interese în declanșatori „%.250s”

en: failed to stat (dereference) existing symlink '%.250s'
ro: eșec la stat (dereference) pentru legătura simbolică existentă „%.250s”

en: failed to stat (dereference) proposed new symlink target '%.250s' for symlink '%.250s'
ro: eșec la stat (dereference) pentru ținta legăturii simbolice nou propuse „%.250s” pentru legătura simbolică „%.250s”

en: failed to write %s database record about '%.50s' to '%.250s'
ro: eșec la scrierea înregistrării %s din baza de date, aproximativ „%.50s” până la „%.250s”

en: failed to write details of '%.50s' to '%.250s'
ro: eșec la scrierea detaliilor lui „%.50s” în „%.250s”

en: fgets gave an empty string from '%.250s'
ro: fgets a dat un șir gol din „%.250s”

en: field name '%.*s' must be followed by colon
ro: numele câmpului „%.*s” trebuie urmat de caracterul două puncte

en: file '%.250s' is corrupt - %.250s missing
ro: fișierul „%.250s” este corupt - %.250s lipsește

en: file '%.250s' is corrupt - bad MD5 checksum '%.250s'
ro: fișierul „%.250s” este corupt - suma de control MD5 necorespunzătoare „%.250s”

en: file '%.250s' is corrupt - bad digit (code %d) in %s
ro: fișierul „%.250s” este corupt - cifră eronată (cod %d) în %s

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of first header
ro: fișierul „%.250s” este corupt - identificator magic greșit la sfârșitul primului antet

en: file '%.250s' is corrupt - bad magic at end of second header
ro: fișierul „%.250s” este corupt - identificator magic greșit la sfârșitul celui de-al doilea antet

en: file '%.250s' is corrupt - bad padding character (code %d)
ro: fișierul „%.250s” este corupt - caracter de umplere nepermis (cod %d)

en: file '%.250s' is corrupt - missing newline after %.250s
ro: fișierul „%.250s” este corupt - lipsește caracterul newline după %.250s

en: file '%.250s' is corrupt - nulls in info section
ro: fișierul „%.250s” este corupt - conține nuluri în secțiunea de informații

en: file '%.250s' is corrupt - second member is not data member
ro: fișierul „%.250s” este corupt - al doilea membru nu este membru de date

en: file '%.250s' is corrupt - size is wrong for quoted part number
ro: fișierul „%.250s” este corupt - dimensiunea este greșită pentru numărul părții menționat

en: file '%.250s' is corrupt - too short
ro: fișierul „%.250s” este corupt - prea scurt

en: file '%.250s' is corrupt - wrong number of parts for quoted sizes
ro: fișierul „%.250s” este corupt - număr greșit de părți pentru dimensiunile menționate

en: file '%.250s' is not an archive part
ro: fișierul „%.250s” nu este parte de arhivă

en: file '%s' is not an archive part
ro: fișierul „%s” nu este o parte arhivă

en: file may not contain newlines
ro: numele de fișier nu poate conține caractere newline

en: file triggers record mentions illegal package name '%.250s' (for interest in file '%.250s'): %.250s
ro: înregistrarea declanșatorilor fișier menționează un nume nelegal de pachet „%.250s” (pentru interes fața de fișierul „%.250s”): %.250s

en: filename "%s" is not absolute
ro: numele de fișier „%s” nu este absolut

en: files '%.250s' and '%.250s' are not parts of the same file
ro: fișierele „%.250s” și „%.250s” nu sunt părți ale aceluiași fișier

en: files list file for package '%.250s' contains empty filename
ro: fișierul cu lista fișierelor pachetului „%.250s” conține nume de fișier vid

en: files list file for package '%.250s' is missing final newline
ro: din fișierul cu lista fișierelor pachetului „%.250s” lipsește caracterul newline de la final

en: fork failed
ro: fork a eșuat

en: format version number
ro: numărul de versiune al formatului

en: generated corrupt ar header for '%s'
ro: s-a generat un antet ar corupt pentru „%s”

en: ignoring %d warning about the control file(s) | ignoring %d warnings about the control file(s)
ro[0]: se ignoră %d avertisment legat de fișierul(ele) de control
ro[1]: se ignoră %d avertismente legate de fișierul(ele) de control
ro[2]: se ignoră %d de avertismente legate de fișierul(ele) de control

en: ignoring breakage, may proceed anyway!
ro: se ignoră coruperea, se va continua oricum!

en: ignoring conflict, may proceed anyway!
ro: se ignoră conflictul, se va continua oricum!

en: ignoring pre-dependency problem!
ro: se ignoră problema de ante-dependență!

en: illegal package name at line %d: %.250s
ro: nume ilegal de pachet la linia %d: %.250s

en: illegal package name in awaited trigger '%.255s': %s
ro: nume nelegal de pachet în declanșatorul așteptat „%.255s”: %s

en: illegal pending trigger name '%.255s': %s
ro: nume de declanșator în așteptare nevalid: „%.255s”: %s

en: installed
ro: instalat

en: installing %.250s would break %.250s, and
     deconfiguration is not permitted (--auto-deconfigure might help)
ro: instalarea lui %.250s ar duce la coruperea lui %.250s, iar
     deconfigurarea nu este permisă (--auto-deconfigure ar putea fi de ajutor)

en: installing %.250s would break existing software
ro: instalarea lui %.250s ar duce la coruperea programelor existente

en: invalid character in revision number
ro: caracter nevalid în numărul de revizie

en: invalid character in version number
ro: caracter nevalid în numărul de versiune

en: invalid compression level for -%c: %ld
ro: nivel de compresie nevalid pentru -%c: %ld”

en: invalid integer for -%c: '%.250s'
ro: întreg nevalid pentru -%c: „%.250s”

en: invalid integer for --%s: '%.250s'
ro: întreg nevalid pentru --%s: „%.250s”

en: invalid or unknown syntax in trigger name '%.250s' (in trigger interests for package '%.250s')
ro: sintaxă nevalidă sau necunoscută în numele declanșatorului „%.250s” (în interesele în declanșatori ale pachetului „%.250s”)

en: invalid package name '%.250s' in triggers deferred file '%.250s'
ro: nume de pachet nevalid „%.250s” în fișierul de declanșatori amânați „%.250s”

en: invalid status
ro: stare nevalidă

en: invalid trigger name '%.250s': %.250s
ro: nume de declanșator nevalid „%.250s”: %.250s

en: line not terminated while trying to read %s
ro: linie neterminată în timp ce se încerca citirea %s

en: line too long or not terminated while trying to read %s
ro: linie prea lungă sau neterminată în timp ce se încerca citirea %s

en: local diversion from: %s
ro: redirectare locală de la: %s

en: local diversion of %s
ro: redirectare locală a lui %s

en: local diversion of %s to %s
ro: redirectare locală a lui %s către %s

en: local diversion to: %s
ro: redirectare locală către: %s

en: locally diverted to: %s
ro: redirectat local către: %s

en: maintainer script '%.50s' has bad permissions %03lo (must be >=0555 and <=0775)
ro: scriptul de mentenanță „%.50s” are drepturi de acces nepermise %03lo (trebuie să fie >=0555 și <=0775)

en: maintainer script '%.50s' is not a plain file or symlink
ro: scriptul de mentenanță „%.50s” nu este fișier propriu-zis sau legătură simbolică

en: maintainer script '%.50s' is not stattable
ro: scriptului de mentenanță „%.50s” nu este „stat”-abil

en: manual mode
ro: mod manual

en: master file
ro: fișier master

en: master link
ro: legătura master

en: may not be empty string
ro: nu poate fi fi șir gol

en: mismatch on divert-to
      when removing '%s'
      found '%s'
ro: nepotrivire la redirectare-către
      la ștergerea lui „%s”
      a fost găsit „%s”

en: mismatch on package
      when removing '%s'
      found '%s'
ro: nepotrivire la pachet
      la ștergerea lui „%s”
      s-a găsit „%s”

en: multiple Conflicts and Replaces
ro: multiple Conflicts și Replaces

en: multiple statoverrides present for file '%.250s'
ro: există multiple înlocuiri de stare pentru fișierul „%.250s”

en: need an action option
ro: este necesară o opțiune de acțiune

en: newline in field name '%.*s'
ro: caracter newline în numele câmpului „%.*s”

en: newlines prohibited in update-alternatives files (%s)
ro: caracterele newline sunt interzise în fișierele update-alternatives (%s)

en: no package information in '%.255s'
ro: nici o informație despre pachet în „%.255s”

en: no package named '%s' is installed, cannot configure
ro: nu este instalat nici un pachet denumit „%s”, nu se poate configura

en: not installed
ro: neinstalat

en: not installed but configs remain
ro: neinstalat dar fișierele de configurare rămân

en: nothing after colon in version number
ro: nimic după două puncte în numărul versiunii

en: old conffile '%.250s' was an empty directory (and has now been deleted)
ro: vechiul fișier conffile „%.250s” era un director gol (și a fost șters acum)

en: old file '%.250s' is the same as several new files! (both '%.250s' and '%.250s')
ro: vechiul fișier „%.250s” este același cu alte câteva fișiere noi! (atât „%.250s” cât și „%.250s”)

en: old version of package has overly-long info file name starting '%.250s'
ro: versiunea veche a pachetului are nume de fișier info prea lung care începe cu „%.250s”

en: open component '%.255s' (in %.255s) failed in an unexpected way
ro: componenta deschisă „%.255s” (în %.255s) a eșuat într-un mod neașteptat

en: out of memory for new cleanup entry
ro: memorie insuficientă pentru noua intrare de curățire

en: out of memory for new cleanup entry with many arguments
ro: memorie insuficientă pentru noua intrare de curățire cu multe argumente

en: overriding problem because --force enabled:
ro: problemă la forțare datorită activării lui --force:

en: package %.250s is already installed and configured
ro: pachetul %.250s este deja instalat și configurat

en: package %.250s is not ready for configuration
     cannot configure (current status '%.250s')
ro: pachetul %.250s nu este pregătit pentru configurare
     nu se poate configura (starea curentă „%.250s”)

en: package %.250s is not ready for trigger processing
     (current status '%.250s' with no pending triggers)
ro: pachetul %.250s nu este pregătit pentru procesarea declanșatorilor
     (starea curentă este „%.250s” fără declanșatori în așteptare)

en: package %s contained list as info file
ro: pachetul %s a conținut listă ca și fișier info

en: package architecture (%s) does not match system (%s)
ro: arhitectura pachetului (%s) nu se potrivește cu sistemul (%s)

en: package contains overly-long control info file name (starting '%.50s')
ro: pachetul conține un fișier info de control cu un nume prea lung (începe cu „%.50s”)

en: package control info contained directory '%.250s'
ro: info de control a pachetului conținea directorul „%.250s”

en: package control info rmdir of '%.250s' didn't say not a dir
ro: rmdir pentru „%.250s” nu a semnalat că nu este director

en: package diverts others to: %s
ro: pachetul redirectează altele către: %s

en: package file MD5 checksum
ro: suma MD5 a pachetului

en: package has status %s but triggers are awaited
ro: pachetul are starea %s, dar declanșatorii sunt așteptați

en: package has status %s but triggers are pending
ro: pachetul are starea %s, dar declanșatorii sunt în așteptare

en: package may not contain newlines
ro: pachetul nu poate conține caractere newline

en: package name
ro: numele pachetului

en: package name has characters that aren't lowercase alphanums or '-+.'
ro: numele pachetului conține caractere care nu sunt litere mici, cifre sau „-+.”

en: package version number
ro: numărul versiune a pachetului

en: part %d is missing
ro: partea %d lipsește

en: part file '%.250s' is not a plain file
ro: fișierul parte „%.250s” nu este un fișier propriu-zis

en: part size is far too large or is not positive
ro: dimensiunea părții este prea mare sau nu este pozitivă

en: part size must be at least %d KiB (to allow for header)
ro: dimensiunea părții trebuie să fie cel puțin %d KiB (pentru a încăpea antetul)

en: passed
ro: verificat

en: paste
ro: lipește

en: pre-dependency problem - not installing %.250s
ro: problemă de ante-dependență - nu se instalează %.250s

en: priority
ro: prioritate

en: priority of %s: %s
ro: prioritatea lui %s: %s

en: read error in %.250s
ro: eroare de citire în %.250s

en: read error in '%.250s'
ro: eroare de citire în „%.250s”

en: read error in configuration file '%.255s'
ro: eroare de citire în fișierul de configurare „%.255s”

en: read error on standard input
ro: eroare de citire de la intrarea standard

en: read error on stdin at conffile prompt
ro: eroare de citire de la stdin la promptul despre fișierul conffile

en: reassembled package file
ro: fișier pachet reasamblat

en: removing manually selected alternative - switching %s to auto mode
ro: se șterge alternativa selectată manual - se comută %s pe modul automat

en: rename involves overwriting '%s' with
      different file '%s', not allowed
ro: redenumirea implică suprascrierea lui „%s” cu
      un alt fișier „%s”, lucru nepermis

en: rename: remove duplicate old link '%s'
ro: redenumire: șterge vechea legătură duplicată „%s”

en: requested operation requires superuser privilege
ro: operația solicitată necesită drepturi de superutilizator

en: searched, but found no packages (files matching *.deb)
ro: s-au căutat, dar nu s-au găsit pachete (fișiere de tip *.deb)

en: several package info entries found, only one allowed
ro: au fost găsite câteva intrări de informații pentru pachet, este permisă numai una

en: slave file
ro: fișier sclav

en: slave link
ro: legătură sclav

en: slave link same as main link %s
ro: legătura sclav este aceiași cu legătura principală %s

en: slave name
ro: nume sclav

en: source file '%.250s' not a plain file
ro: fișierul sursă „%.250s” nu este un fișier propriu-zis

en: statoverride file contains empty line
ro: fișierul statoverride conține linie goală

en: statoverride file is missing final newline
ro: din fișierul statoverride lipsește caracterul newline de la final

en: status
ro: stare

en: stripping trailing /
ro: se șterge / de la final

en: subprocess %s returned error exit status %d
ro: subprocesul %s a returnat starea de eroare la ieșire %d

en: syntax error in file triggers file '%.250s'
ro: eroare de sintaxă în fișierul cu declanșatori fișier „%.255s”

en: syntax error in statoverride file
ro: eroare de sintaxă în fișierul statoverride

en: takes one argument, the trigger name
ro: acceptă un argument, numele declanșatorului

en: target is directory - cannot skip control file check
ro: ținta este director - nu se poate omite verificarea fișierului de control

en: there are several versions of part %d - at least '%.250s' and '%.250s'
ro: sunt mai multe versiuni ale părții %d - cel puțin „%.250s” și „%.250s”

en: there is no script in the new version of the package - giving up
ro: nu există nici un script versiunea nouă a pachetului - se renunță

en: too-long line or missing newline in '%.250s'
ro: linie prea lungă sau caracter newline lipsă în fișierul %.250s

en: trigger interest file '%.250s' syntax error; illegal package name '%.250s': %.250s
ro: eroare de sintaxă în fișierul cu interese în declanșatori „%.250s”; nume nelegal de pachet „%.250s”: %.250s

en: trigger name contains invalid character
ro: numele de declanșator conține un caracter nevalid

en: triggered
ro: declanșat

en: triggers ci file '%.250s' contains illegal trigger syntax in trigger name '%.250s': %.250s
ro: fișierul cu declanșatori ci „%.250s” conține sintaxă nelegală în numele declanșatorului „%.250s”: %.250s

en: triggers ci file contains unknown directive '%.250s'
ro: fișierul cu declanșatori ci conține o directivă necunoscută „%.250s”

en: triggers ci file contains unknown directive syntax
ro: fișierul cu declanșatori ci conține o sintaxă necunoscută pentru directive

en: triggers looping, abandoned
ro: declanșatorii erau în buclă, se renunță

en: trying to overwrite '%.250s', which is also in package %.250s %.250s
ro: se încearcă suprascrierea „%.250s”, care este și în pachetul %.250s %.250s

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s'
ro: se încearcă suprascrierea lui „%.250s”, care este versiunea redirectată a lui „%.250s”

en: trying to overwrite '%.250s', which is the diverted version of '%.250s' (package: %.100s)
ro: se încearcă suprascrierea lui „%.250s”, care este o versiune redirectată a lui „%.250s” (pachetul: %.100s)

en: trying to overwrite directory '%.250s' in package %.250s %.250s with nondirectory
ro: se încearcă suprascrierea directorului „%.250s” din pachetul %.250s %.250s cu un non-director

en: two commands specified: --%s and --%s
ro: au fost specificate două comenzi: --%s și --%s

en: unable to (re)open input part file '%.250s'
ro: nu se poate (re)deschide fișierul de intrare „%.250s”

en: unable to change ownership of target file '%.250s'
ro: nu se poate schimba apartenența fișierului țintă „%.250s”

en: unable to check existence of '%.250s'
ro: nu se poate verifica existența lui „%.250s”

en: unable to check file '%s' lock status
ro: nu se poate verifica starea blocării fișierului „%s”

en: unable to check for existence of archive '%.250s'
ro: nu se poate verifica existența arhivei „%.250s”

en: unable to chown backup symlink for '%.255s'
ro: chown imposibil pentru legătura simbolică copie de siguranță pentru „%.255s”

en: unable to clean up mess surrounding '%.255s' before installing another version
ro: nu se poate curăța mizeria din jurul lui „%.255s” înainte de a instala altă versiune

en: unable to close file '%s'
ro: eșec la închiderea fișierului „%s”

en: unable to close new triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate închide noul fișier cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to close updated status of '%.250s'
ro: nu se poate închide starea actualizată a lui „%.250s”

en: unable to create '%.255s'
ro: nu se poate crea „%.255s”

en: unable to create '%.255s' (while processing '%.255s')
ro: eșec la crearea „%.255s” (în timpul procesării „%.255s”)

en: unable to create temporary directory
ro: eșec la crearea directorului temporar

en: unable to create triggers state directory '%.250s'
ro: nu se poate crea directorul cu stări ale declanșatorilor „%.250s”

en: unable to delete control info file '%.250s'
ro: nu se poate șterge fișierul cu informații de control „%.250s”

en: unable to delete old directory '%.250s': %s
ro: nu se poate șterge directorul vechi „%.250s”: %s

en: unable to delete used-up depot file '%.250s'
ro: nu se poate șterge fișierul depozit folosit „%.250s”

en: unable to discard '%.250s'
ro: nu se poate renunța la „%.250s”

en: unable to execute %s (%s)
ro: nu se poate executa %s (%s)

en: unable to fill %.250s with padding
ro: nu se poate completa %.250s cu spații

en: unable to flush %.250s after padding
ro: flush imposibil pentru %.250s după completarea cu spații

en: unable to flush file '%s'
ro: eșec la flush pentru fișierul „%s”

en: unable to flush updated status of '%.250s'
ro: flush imposibil pentru starea actualizată a lui „%.250s”

en: unable to fstat source file
ro: fstat imposibil pentru fișierul sursă

en: unable to fsync updated status of '%.250s'
ro: fsync imposibil pentru starea actualizată a lui „%.250s”

en: unable to ignore signal %s before running %.250s
ro: nu se poate ignora semnalul %s înainte de rularea %.250s

en: unable to install '%.250s' as '%.250s'
ro: nu se poate instala „%.250s” ca „%.250s”

en: unable to install (supposed) new info file '%.250s'
ro: nu se poate instala (presupusul) fișier info nou „%.250s”

en: unable to install new info file '%.250s' as '%.250s'
ro: nu se poate instala noul fișier info „%.250s” ca „%.250s”

en: unable to install new triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate instala noul fișier cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to install new version of '%.255s'
ro: nu se poate instala noua versiune a lui „%.255s”

en: unable to install updated status of '%.250s'
ro: nu se poate instala starea actualizată a lui „%.250s”

en: unable to make backup link of '%.255s' before installing new version
ro: nu se poate face legătură copie de siguranță lui „%.255s” înainte de instalarea noii versiuni

en: unable to make backup symlink for '%.255s'
ro: nu se poate crea legătură simbolică copie de siguranță pentru „%.255s”

en: unable to move aside '%.255s' to install new version
ro: nu se poate îndepărta „%.255s” pentru instalarea noii versiuni

en: unable to open '%.255s'
ro: nu se poate deschide '%.255s'

en: unable to open file '%s'
ro: nu se poate deschide fișierul sursă „%s”

en: unable to open new depot file '%.250s'
ro: nu se poate deschide noul fișier depozit „%.250s”

en: unable to open output file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul rezultat „%.250s”

en: unable to open source file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul sursă „%.250s”

en: unable to open temp control directory
ro: nu se poate deschide directorul temp de control

en: unable to open triggers ci file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul cu declanșatori ci „%.250s”

en: unable to open triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate deschide fișierul cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to open/create new triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate deschide/crea noul fișier cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to read depot directory '%.250s'
ro: nu se poate citi directorul depozit „%.250s”

en: unable to read file triggers file '%.250s'
ro: nu se poate citi fișierul cu declanșatori fișier „%.250s”

en: unable to read filedescriptor flags for %.250s
ro: nu se pot citi fanioanele descriptorului de fișier pentru %.250s

en: unable to read link '%.255s'
ro: nu se poate citi legătura „%.255s”

en: unable to read part file '%.250s'
ro: nu se poate citi fișierul parte „%.250s”

en: unable to remove backup copy of '%.250s'
ro: nu se poate șterge copia de siguranță a lui „%.250s”

en: unable to remove newly-extracted version of '%.250s'
ro: nu se poate șterge versiunea nou-extrasă a lui „%.250s”

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s'
ro: nu se poate șterge versiunea nou-instalată a lui „%.250s”

en: unable to remove newly-installed version of '%.250s' to allow reinstallation of backup copy
ro: nu se poate șterge versiunea nou-instalată a lui „%.250s” pentru a permite reinstalarea copiei de siguranță

en: unable to remove obsolete info file '%.250s'
ro: nu se poate șterge fișierul info învechit „%.250s”

en: unable to rename new depot file '%.250s' to '%.250s'
ro: nu se poate redenumi a noului fișier depozit „%.250s” în „%.250s”

en: unable to reopen part file '%.250s'
ro: nu se poate redeschide fișierul volum „%.250s”

en: unable to restore backup version of '%.250s'
ro: nu se poate restaura versiunea de siguranță a lui „%.250s”

en: unable to securely remove '%.250s'
ro: nu se poate șterge în siguranță „%.250s”

en: unable to securely remove '%.255s'
ro: nu se poate șterge în siguranță „%.255s”

en: unable to securely remove old file '%.250s': %s
ro: nu se poate șterge în siguranță fișierul vechi „%.250s”: „%s”

en: unable to seek to start of %.250s after padding
ro: nu se poate căuta începutul lui %.250s după completarea cu spații

en: unable to set buffering on %s database file
ro: nu se poate seta memorie tampon pentru fișierul bazei de date %s

en: unable to set close-on-exec flag for %.250s
ro: nu se poate activa fanionul close-on-exec pentru %.250s

en: unable to set execute permissions on '%.250s'
ro: nu se pot seta drepturi de execuție pentru „%.250s”

en: unable to set mode of target file '%.250s'
ro: nu se poate seta modul fișierului țintă „%.250s”

en: unable to setenv for maintainer script
ro: setenv imposibil pentru scriptul maintainer

en: unable to stat %s '%.250s'
ro: stat imposibil pentru %s „%.250s”

en: unable to stat %s '%.250s': %s
ro: stat imposibil pentru %s „%.250s”: %s

en: unable to stat '%.250s'
ro: nu se poate citi starea lui „%.250s”

en: unable to stat control directory
ro: stat imposibil pentru directorul de control

en: unable to stat current installed conffile '%.250s'
ro: stat imposibil pentru actualul fișier conffile instalat „%.250s”

en: unable to stat new distributed conffile '%.250s'
ro: stat imposibil pentru noul fișier conffile „%.250s”

en: unable to stat other new file '%.250s'
ro: stat imposibil pentru alt fișier nou „%.250s”

en: unable to stat restored '%.255s' before installing another version
ro: stat imposibil pentru „%.255s” restaurat înaintea instalării altei versiuni

en: unable to stat source file '%.250s'
ro: stat imposibil pentru fișierul sursă „%.250s”

en: unable to stat triggers deferred file '%.250s'
ro: stat imposibil pentru fișierul cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to sync file '%.255s'
ro: sync imposibil pentru fișierul „%.255s”

en: unable to sync file '%s'
ro: eșec la sync pentru fișierul „%s”

en: unable to truncate for updated status of '%.250s'
ro: nu se poate trunchia pentru starea actualizată a lui „%.250s”

en: unable to write file '%s'
ro: nu se poate scrie fișierul „%s”

en: unable to write new triggers deferred file '%.250s'
ro: nu se poate scrie noul fișier cu declanșatori amânați „%.250s”

en: unable to write to status fd %d
ro: nu se poate scrie status fd %d

en: unable to write updated status of '%.250s'
ro: nu se poate scrie starea actualizată a lui „%.250s”

en: unbalanced quotes in '%s'
ro: ghilimelele nu sunt închise în „%s”

en: unexpected bzip2 error
ro: eroare bzip2 neașteptată

en: unexpected data after package and selection at line %d
ro: date neașteptate după pachet și selecție la linia %d

en: unexpected end of file in %s in %.255s
ro: sfârșit de fișier neașteptat în %s din %.255s

en: unexpected end of file while trying to read %s
ro: sfârșit de fișier neașteptat în timp ce se încerca citirea %s

en: unexpected end of line after package name at line %d
ro: sfârșit de linie neașteptat după numele pachetului la linia %d

en: unexpected end of line in package name at line %d
ro: sfârșit de linie neașteptat în numele pachetului la linia %d

en: unexpected end of line in statoverride file
ro: sfârșit de linie neașteptat în fișierul statoverride

en: unknown argument '%s'
ro: argument necunoscut „%s”

en: unknown compression type '%s'!
ro: tip de compresie necunoscut „%s”!

en: unknown force/refuse option '%.*s'
ro: opțiune de forțare/refuzare necunoscută „%.*s”

en: unknown option '%s'
ro: opțiune necunoscută „%s”

en: unknown option -%c
ro: opțiune necunoscută -%c

en: unknown option --%s
ro: opțiune necunoscută --%s

en: unknown wanted status at line %d: %.250s
ro: stare cerută necunoscută la lina %d: %.250s

en: unpacked but not configured
ro: despachetat dar neconfigurat

en: updates directory contains file '%.250s' whose name is too long (length=%d, max=%d)
ro: directorul cu actualizări conține fișierul „%.250s” al cărui nume este prea lung (lungime=%d, max=%d)

en: updates directory contains files with different length names (both %d and %d)
ro: directorul cu actualizări conține fișiere cu nume de diferite lungimi (atât %d cât și %d)

en: user-defined field name '%.*s' too short
ro: numele de câmp definit de utilizator „%.*s” prea scurt

en: version string has embedded spaces
ro: șirul versiunii conține spații

en: version string is empty
ro: șirul versiune este gol

en: wait for subprocess %s failed
ro: așteptarea după sub-procesul %s a eșuat

en: warning
ro: avertisment

en: while reading %s: %s
ro: în timpul citirii %s: %s

en: while removing %.250s, unable to remove directory '%.250s': %s - directory may be a mount point?
ro: în timpul ștergerii %.250s, nu s-a putut șterge directorul „%.250s”: %s - poate directorul este un punct de montare?

en: you must specify packages by their own names, not by quoting the names of the files they come in
ro: trebuie să specificați pachetele prin numele lor, nu prin citarea numelor fișierelor în care vin acestea
