mtpaint - en to ru translation catalogue (979 entries)

en:   +,=               Main edit window - Zoom in
ru:   +,=               Увеличить масштаб главного окна

en:   -                 Main edit window - Zoom out
ru:   -                 Уменьшить масштаб главного окна

en:   1                 10% zoom
ru:   1                 Масштаб 10%

en:   2                 25% zoom
ru:   2                 Масштаб 25%

en:   3                 50% zoom
ru:   3                 Масштаб 50%

en:   4                 100% zoom
ru:   4                 Масштаб 100%

en:   5                 400% zoom
ru:   5                 Масштаб 400%

en:   6                 800% zoom
ru:   6                 Масштаб 800%

en:   7                 1200% zoom
ru:   7                 Масштаб 1200%

en:   8                 1600% zoom
ru:   8                 Масштаб 1600%

en:   9                 2000% zoom
ru:   9                 Масштаб 2000%

en:   A                 Draw open arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
ru:   A                 Нарисовать открытую стрелку в режиме рисования линий (размер задается Flow)

en:   Arrow keys        Paint Mode - Move the mouse pointer
ru:   Стрелки           Режим рисования - перемещение указателя мыши

en:   Arrow keys        Selection Mode - Nudge selection box or paste box by one pixel
ru:   Стрелки           Режим выделения - перемещение прямоугольника выделения

en:   B                 Toggle Snap to Tile Grid mode
ru:   B                 Вкл/выкл прилипание к сетке тайлов

en:   Backspace         Paint Mode - Simulate right click
ru:   Backspace         Режим рисования - Имитировать правую кнопку мыши

en:   Ctrl + + or =     Increase opacity by 1
ru:   Ctrl + + or =     Увеличение непрозрачности на 1

en:   Ctrl + -          Decrease opacity by 1
ru:   Ctrl + -          Уменьшение непрозрачности на 1

en:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Set opacity to 10%, 20%, ... , 100% (main or keypad numbers)
ru:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Установить непрозрачность 10%, 20%, ... , 100% (основной или цифровой клавиатурой)

en:   Ctrl + F1 - F12   Save current clipboard to file 1-12
ru:   Ctrl + F1 - F12   Сохранить буфер обмена в файл 1-12

en:   Ctrl+Arrows       Move layer or resize selection box
ru:   Ctrl+стрелки      Перемещение слоя или изменение размера выделения

en:   Ctrl+Double click    Set colour A or B to average colour under brush square or selection marquee (RGB only)
ru:   Ctrl+Двойной щелчок  Установить цвет A или B в усредненный цвет области под кистью или в рамке выделения (только RGB)

en:   Ctrl+Left button     Choose colour A from under mouse pointer
ru:   Ctrl+Левая кнопка    Выбрать цвет А из-под указателя мыши

en:   Ctrl+Left button     Clone tool - Select source
ru:   Ctrl+Левая кнопка    Клонирование - выбрать источник

en:   Ctrl+M            Mirror the image
ru:   Ctrl+M            Перевернуть изображение по горизонтали

en:   Ctrl+Middle button   Create colour A/B and pattern based on the RGB colour in A (RGB images only)
ru:   Ctrl+Средняя кнопка  Создать цвет A/B и шаблон на базе RGB цвета A (только для RGB изображений)

en:   Ctrl+Right button    Choose colour B from under mouse pointer
ru:   Ctrl+Правая кнопка   Выбрать цвет B из-под указателя мыши

en:   Ctrl+Right button    Polygon tool - Delete last point / Delete nearest point
ru:   Ctrl+Правая кнопка   Многоугольник - Удалить последнюю/ближайшую вершину

en:   Ctrl+Scroll Wheel    Scroll the main edit window left or right
ru:   Ctrl+Колесо мыши     Прокручивать главное окно влево или вправо

en:   Ctrl+Shift+Arrows  Move layer or resize selection box by x pixels
ru:   Ctrl+Shift+Arrows  Перемещение слоя или изменение размера выделения на x пикселов

en:   Ctrl-A            Select whole image
ru:   Ctrl-A            Выбрать все изображение

en:   Ctrl-C            Copy selection to clipboard
ru:   Ctrl-C            Копировать отмеченное в буфер обмена

en:   Ctrl-E            Edit the RGB values for colours A & B
ru:   Ctrl-E            Редактировать значения RGB для цветов A и B

en:   Ctrl-G            Greyscale the image
ru:   Ctrl-G            Изображение - в градации серого

en:   Ctrl-H            Toggle Hide Image mode
ru:   Ctrl-H            Скрыть/показать изображение

en:   Ctrl-I            Information
ru:   Ctrl-I            Информация

en:   Ctrl-K            Paste clipboard to location it was copied from
ru:   Ctrl-K            Вставить буфер обмена в место копирования

en:   Ctrl-L            Draw an ellipse spanning the selection area
ru:   Ctrl-L            Рисовать эллипс в выделенной области

en:   Ctrl-N            Create new image
ru:   Ctrl-N            Создать новое изображение

en:   Ctrl-O            Open Image
ru:   Ctrl-O            Открыть изображение

en:   Ctrl-P            Preferences
ru:   Ctrl-P            Настройки

en:   Ctrl-Q            Quit program
ru:   Ctrl-Q            Выйти из программы

en:   Ctrl-R            Redo an undone action
ru:   Ctrl-R            Вернуть отмененное действие

en:   Ctrl-S            Save Image
ru:   Ctrl-S            Сохранить изображение

en:   Ctrl-Shift-L      Draw a filled ellipse spanning the selection area
ru:   Ctrl-Shift-L      Рисовать заполненный эллипс в выделенной области

en:   Ctrl-Shift-S      Save layers file
ru:   Ctrl-Shift-S      Сохранить файл слоев

en:   Ctrl-Shift-T      Fill in the selection area with the current fill
ru:   Ctrl-Shift-T      Заполнить выделенную область текущим заполнением

en:   Ctrl-Shift-V      Paste clipboard to new layer
ru:   Ctrl-Shift-V      Вставить буфер обмена в новый слой

en:   Ctrl-T            Draw a rectangle around the selection area with the current fill
ru:   Ctrl-T            Рисовать прямоугольник вокруг выделения с текущим заполнением

en:   Ctrl-V            Paste clipboard to centre of current view
ru:   Ctrl-V            Вставить буфер обмена в центр текущего просмотра

en:   Ctrl-W            Edit all palette colours
ru:   Ctrl-W            Редактировать все цвета палитры

en:   Ctrl-X            Copy selection to clipboard, and then paint current pattern to selection area
ru:   Ctrl-X            Копировать отмеченное в буфер обмена и закрасить текущим шаблоном выбранную область

en:   Ctrl-Z            Undo last action
ru:   Ctrl-Z            Отменить последнее действие

en:   D                 Line Tool
ru:   D                 Инструмент рисования линий

en:   Delete            Crop image to selection
ru:   Delete            Обрезать изображение по размеру выделения

en:   E                 Choose Colour
ru:   E                 Выбрать цвет

en:   End               Pan Window
ru:   End               Окно навигации

en:   Enter/Return      Commit paste to canvas
ru:   Enter/Return      Фиксировать вставку на холсте

en:   Enter/Return      Paint Mode - Simulate left click
ru:   Enter/Return      Режим рисования - Имитировать левую кнопку мыши

en:   Escape            Select nothing, cancel paste box
ru:   Escape            Ничего не выбирать, отменить вставку

en:   F                 Flood Fill Tool
ru:   F                 Инструмент заливки

en:   F1                Help
ru:   F1                Справка

en:   F12               Toggle Dock Area
ru:   F12               Вкл/выкл боковую панель

en:   F2                Choose Pattern
ru:   F2                Выбор шаблона

en:   F3                Choose Brush
ru:   F3                Выбор кисти

en:   F4                Paint Tool
ru:   F4                Инструмент рисования

en:   F5                Toggle Main Toolbar
ru:   F5                Вкл/выкл главную панель

en:   F6                Toggle Tools Toolbar
ru:   F6                Вкл/выкл панель инструментов

en:   F7                Toggle Settings Toolbar
ru:   F7                Вкл/выкл панель установок

en:   F8                Toggle Palette
ru:   F8                Вкл/выкл палитру

en:   F9                Selection Tool
ru:   F9                Инструмент выбора

en:   Home              Show or hide main window menu/toolbar/status bar/palette
ru:   Home              Показать или скрыть главное меню/панель инструментов/строку статуса/палитру

en:   Insert            Transform colours - i.e. Brightness, Contrast, Saturation, Posterize, Gamma
ru:   Insert            Преобразование цветов - т.e. яркость, контраст, насыщенность, постеризация, гамма

en:   J                 Lasso selection
ru:   J                 Выделение лассо

en:   L                 Layers Window
ru:   L                 Окно слоев

en:   Left button          Paint to canvas using the current tool
ru:   Левая кнопка         Рисовать на холсте выбранным инструментом

en:   Middle button        Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
ru:   Средняя кнопка       Выделить точку, которая будет в центре изображения после следующего увеличения

en:   Page Down         Resize Image canvas
ru:   Page Down         Изменение размера холста

en:   Page Up           Scale Image
ru:   Page Up           Масштабирование изображения

en:   Right button         Commit paste to canvas / Stop drawing current line / Cancel selection
ru:   Правая кнопка        Зафиксировать вставку на холст / Остановить рисование текущей линии / Отменить выделение

en:   S                 Draw closed arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
ru:   S                 Нарисовать закрытую стрелку в режиме рисования линий (размер задается Flow)

en:   Scroll Wheel         In GTK+2/3 the user can have the scroll wheel zoom in or out via the Preferences window
ru:   Колесо мыши          В GTK+2/3 пользователь может масштабировать изображение, включив эту возможность в настройках

en:   Shift                Constrain mouse movements to vertical line
ru:   Shift                Удержание движения мыши строго по вертикали

en:   Shift + 1         Edit image channel
ru:   Shift + 1         Редактировать канал изображения

en:   Shift + 2         Edit alpha channel
ru:   Shift + 2         Редактировать альфа-канал

en:   Shift + 3         Edit selection channel
ru:   Shift + 3         Редактировать канал выделения

en:   Shift + 4         Edit mask channel
ru:   Shift + 4         Редактировать канал маски

en:   Shift + F1 - F12  Load clipboard from file 1-12
ru:   Shift + F1 - F12  Загрузить буфер обмена из файла 1-12

en:   Shift +,=         View window - Zoom in
ru:   Shift +,=         Увеличить масштаб просмотра

en:   Shift -           View window - Zoom out
ru:   Shift -           Уменьшить масштаб просмотра

en:   Shift+Arrow keys  Nudge mouse pointer, selection box or paste box by x pixels - x is defined by the Preferences window
ru:   Shift+стрелки     Перемещение мыши и выделения на x пикселов - x определяется в окне настроек

en:   Shift+Ctrl           Constrain mouse movements to horizontal line
ru:   Shift+Ctrl           Удержание движения мыши строго по горизонтали

en:   Shift+Enter/Return  Commit paste and swap canvas into the clipboard
ru:   Shift+Enter/Return  Фиксировать вставку и скопировать затертую ею область в буфер обмена

en:   Shift+Right button   Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
ru:   Shift+Правая кнопка  Выбрать точку, которая будет в центре после следующего масштабирования

en:   Shift+[ or ]      Change colour B to the next or previous palette item
ru:   Shift+[ or ]      Изменить цвет B на следующий или предыдущий в палитре

en:   Shift-Ctrl-G      Greyscale the image (Gamma corrected)
ru:   Shift-Ctrl-G      Изображение - в градации серого (с гамма-коррекцией)

en:   Shift-Ctrl-I      Invert the image
ru:   Shift-Ctrl-I      Инвертировать изображение

en:   Shift-T           Text Tool (GTK+)
ru:   Shift-T           Вставка текста (GTK+)

en:   T                 Text Tool (FreeType)
ru:   T                 Вставка текста (FreeType)

en:   V                 View Window
ru:   V                 Окно просмотра

en:   X                 Swap Colours A & B
ru:   X                 Обменять цвета A и B

en:   [ or ]            Change colour A to the next or previous palette item
ru:   [ or ]            Изменить цвет A на следующий или предыдущий в палитре

en: %d layers failed to load
ru: %d слоев загрузить не удалось

en: %d out of %d frames could not be saved as %s - saved as PNG instead
ru: %d из %d кадров нельзя было сохранить в %s - сохранены в PNG

en: '%s' does not match any item
ru: '%s' не совпало ни с каким элементом

en: '%s' does not match any widget
ru: '%s' не совпало ни с каким виджетом

en: '%s' matches a disabled item
ru: '%s' совпало с отключенным элементом

en: '%s' matches a non-scriptable item
ru: '%s' совпало с элементом, недоступным из сценария

en: '%s' value does not fit '%s' widget
ru: Значение '%s' не подходит виджету '%s'

en: '%s' value does not fit item
ru: '%s' значение не подошло элементу

en: (Modified)
ru: (изменено)

en: ///Bottom Side Right
ru: ///Нижний край вправо

en: ///Configure
ru: ///Настроить

en: ///Left Side Down
ru: ///Левый край вниз

en: ///Right Side Down
ru: ///Правый край вниз

en: ///Top Side Right
ru: ///Верхний край вправо

en: //About
ru: //О программе

en: //Actions
ru: //Действия

en: //Alpha Blend A,B
ru: //Переход А->В в маску

en: //Bacteria ...
ru: //Бактерии ...

en: //Centralize Image
ru: //Центрировать изображение

en: //Choose Brush ...
ru: //Выбрать кисть ...

en: //Choose Colour ...
ru: //Выбрать цвет ...

en: //Choose Pattern ...
ru: //Выбрать шаблон ...

en: //Clear Mask
ru: //Очистить маску

en: //Composite to New Layer
ru: //Составное изображение в новый слой

en: //Configure Animation ...
ru: //Настроить анимацию ...

en: //Configure Grid ...
ru: //Настроить сетку ...

en: //Configure Overlays ...
ru: //Настроить наложение ...

en: //Convert To Indexed ...
ru: //Преобразовать в индексированное ...

en: //Convert To RGB
ru: //Преобразовать в RGB

en: //Copy
ru: //Копировать

en: //Copy To Palette
ru: //Копировать в палитру

en: //Couple RGBA Operations
ru: //Разрешить RGBA операции

en: //Create Quantized ...
ru: //Создать квантизацией ...

en: //Crop
ru: //Обрезать

en: //Cut
ru: //Вырезать

en: //Delete ...
ru: //Удалить ...

en: //Difference of Gaussians ...
ru: //Разница по Гауссу ...

en: //Dilate
ru: //Дилатация

en: //Disable Alpha
ru: //Выключить альфа

en: //Disable Mask
ru: //Выключить маску

en: //Disable Selection
ru: //Выключить выделение

en: //Dither A
ru: //Смесь цветов для A

en: //Documentation
ru: //Документация

en: //Edge Detect ...
ru: //Выделить границы ...

en: //Edit Alpha
ru: //Редактировать альфа

en: //Edit Colour A & B ...
ru: //Изменить A и B ...

en: //Edit Image
ru: //Редактировать изображение

en: //Edit Mask
ru: //Редактировать маску

en: //Edit Selection
ru: //Редактировать выделение

en: //Emboss
ru: //Барельеф

en: //Erode
ru: //Эрозия

en: //Export ASCII Art ...
ru: //Экспорт ASCII картинки ...

en: //Export Animated GIF ...
ru: //Экспорт анимированного GIF ...

en: //Export Clipboard to System
ru: //Передать буфер обмена в системный

en: //Export Undo Images (reversed) ...
ru: //Экспорт отмененных изображений (с конца) ...

en: //Export Undo Images ...
ru: //Экспорт отмененных изображений ...

en: //Fill Ellipse
ru: //Заполненный эллипс

en: //Fill Selection
ru: //Заполнить

en: //Flip Horizontally
ru: //Перевернуть по горизонтали

en: //Flip Vertically
ru: //Перевернуть по вертикали

en: //Focus View Window
ru: //Синхронизация окна просмотра

en: //Free Rotate ...
ru: //Повернуть произвольно ...

en: //Gaussian Blur ...
ru: //Гауссово размывание ...

en: //Greyscale
ru: //Оттенки серого

en: //Greyscale (Gamma corrected)
ru: //Оттенки серого (с гамма-коррекцией)

en: //Hide Image
ru: //Скрыть изображение

en: //Horizontal Ramp
ru: //Горизонтальный переход цвета

en: //Horizontal Split
ru: //Горизонтальное деление

en: //Import Clipboard from System
ru: //Заполнить буфер обмена из системного

en: //Information ...
ru: //Информация ...

en: //Invert
ru: //Инвертирование

en: //Isometric Transformation
ru: //Изометрическое преобразование

en: //Keyboard Shortcuts ...
ru: //Горячие клавиши ...

en: //Kuwahara-Nagao Blur ...
ru: //Размывание Кувахары-Нагао ...

en: //Lasso Selection
ru: //Выделение лассо

en: //Lasso Selection Cut
ru: //Выделить+вырезать лассо

en: //Layers Window
ru: //Окно слоев

en: //Load ...
ru: //Загрузить ...

en: //Load Clipboard
ru: //Загрузить буфер обмена

en: //Load Default
ru: //Загрузить по умолчанию

en: //Map ...
ru: //Отобразить ...

en: //Mask All
ru: //Маскировать все

en: //Mask All Colours
ru: //Маскировать все цвета

en: //Mask Colour A,B
ru: //Маскировать цвета А,В

en: //Mask None
ru: //Размаскировать все

en: //Merge Duplicate Colours
ru: //Слияние повторяющихся цветов

en: //Move Alpha to Mask
ru: //Сделать альфа-канал маской

en: //New
ru: //Новый

en: //New ...
ru: //Новый ...

en: //New Layer
ru: //Новый слой

en: //Normalize
ru: //Нормировка

en: //Open ...
ru: //Открыть ...

en: //Outline Ellipse
ru: //Контур эллипса

en: //Outline Selection
ru: //Контур

en: //Palette Editor ...
ru: //Редактор палитры ...

en: //Palette Shifter ...
ru: //Сдвиг палитры ...

en: //Pan Window
ru: //Окно навигации

en: //Paste
ru: //Вставить

en: //Paste Palette
ru: //Вставить палитру

en: //Paste Text
ru: //Вставить текст

en: //Paste Text (FreeType)
ru: //Вставить текст (FreeType)

en: //Paste To Centre
ru: //Вставить в центр

en: //Paste To New Layer
ru: //Вставить в новый слой

en: //Pick Gradient ...
ru: //Подобрать градиент ...

en: //Preferences ...
ru: //Настройки ...

en: //Preview Animation ...
ru: //Просмотр анимации ...

en: //Quit
ru: //Выход

en: //Rebind Shortcut Keycodes
ru: //Переопределить горячие клавиши

en: //Redo
ru: //Вернуть

en: //Remove All Key Frames ...
ru: //Удалить все ключевые кадры ...

en: //Remove All Layers
ru: //Удалить все слои

en: //Remove Unused Colours
ru: //Удаление неиспользуемых цветов

en: //Resize Canvas ...
ru: //Размер холста ...

en: //Rotate Anti-Clockwise
ru: //Повернуть против часовой

en: //Rotate Clockwise
ru: //Повернуть по часовой

en: //Save
ru: //Сохранить

en: //Save As ...
ru: //Сохранить как ...

en: //Save Clipboard
ru: //Сохранить буфер обмена

en: //Save Composite Image ...
ru: //Сохранить составное изображение ...

en: //Scale Canvas ...
ru: //Размер изображения ...

en: //Script ...
ru: //Сценарий ...

en: //Scripts
ru: //Сценарии

en: //Segment ...
ru: //Сегментировать ...

en: //Select All
ru: //Выделить все

en: //Select None (Esc)
ru: //Отменить выделение (Esc)

en: //Set Key Frame ...
ru: //Установить ключевой кадр ...

en: //Set Palette Size ...
ru: //Установить размер палитры ...

en: //Sharpen ...
ru: //Резкость ...

en: //Show Dock
ru: //Боковая панель

en: //Show Main Toolbar
ru: //Основная панель

en: //Show Palette
ru: //Палитра

en: //Show Settings Toolbar
ru: //Панель настроек

en: //Show Status Bar
ru: //Строка статуса

en: //Show Tools Toolbar
ru: //Панель инструментов

en: //Show Zoom Grid
ru: //Показать сетку

en: //Skew ...
ru: //Наклонить ...

en: //Snap To Tile Grid
ru: //Прилипать к сетке тайлов

en: //Soften ...
ru: //Сгладить ...

en: //Solid Noise ...
ru: //Сплошной шум ...

en: //Sort Colours ...
ru: //Сортировать цвета ...

en: //Swap A & B
ru: //Обменять A с B

en: //Threshold ...
ru: //Порог ...

en: //Toggle Image View
ru: //Режим просмотра

en: //Tracing Image ...
ru: //Трафаретное изображение ...

en: //Transform Colour ...
ru: //Трансформация цветов ...

en: //Unassociate Alpha
ru: //Отделить альфа

en: //Undo
ru: //Отменить

en: //Unmask Colour A,B
ru: //Размаскировать цвета A,В

en: //Unsharp Mask ...
ru: //Нерезкая маска ...

en: //Vertical Ramp
ru: //Вертикальный переход цвета

en: //View Alpha as an Overlay
ru: //Показать альфа как наложение

en: //View Window
ru: //Окно просмотра

en: /Cha_nnels
ru: /_Каналы

en: /Effe_cts
ru: /_Эффекты

en: /More...
ru: /Дальше...

en: /_Edit
ru: /_Правка

en: /_File
ru: /_Файл

en: /_Help
ru: /С_правка

en: /_Image
ru: /_Изображение

en: /_Layers
ru: /_Слои

en: /_Palette
ru: /_Палитра

en: /_Selection
ru: /В_ыделение

en: /_View
ru: /_Вид

en: 10% opacity
ru: Непрозрачность 10%

en: 10% zoom
ru: Масштаб 10%

en: 100% opacity
ru: Непрозрачность 100%

en: 100% zoom
ru: Масштаб 100%

en: 1000% zoom
ru: Масштаб 1000%

en: 1200% zoom
ru: Масштаб 1200%

en: 1600% zoom
ru: Масштаб 1600%

en: 20% opacity
ru: Непрозрачность 20%

en: 2000% zoom
ru: Масштаб 2000%

en: 24 bit RGB
ru: 24-битный RGB

en: 25% zoom
ru: Масштаб 25%

en: 30% opacity
ru: Непрозрачность 30%

en: 40% opacity
ru: Непрозрачность 40%

en: 400% zoom
ru: Масштаб 400%

en: 4000% zoom
ru: Масштаб 4000%

en: 50% opacity
ru: Непрозрачность 50%

en: 50% zoom
ru: Масштаб 50%

en: 60% opacity
ru: Непрозрачность 60%

en: 600% zoom
ru: Масштаб 600%

en: 70% opacity
ru: Непрозрачность 70%

en: 80% opacity
ru: Непрозрачность 80%

en: 800% zoom
ru: Масштаб 800%

en: 8000% zoom
ru: Масштаб 8000%

en: 90% opacity
ru: Непрозрачность 90%

en: A only
ru: Только A

en: A to B
ru: От A к B

en: A to B (HSV)
ru: От A к B (HSV)

en: A to B (RGB)
ru: От A к B (RGB)

en: A to B (backward HSV)
ru: От A к B (обратный HSV)

en: A to B (sRGB)
ru: От A к B (sRGB)

en: Abdulla Al Muhairi - Website redesign April 2005
ru: Abdulla Al Muhairi - редизайн сайта, апрель 2005

en: About
ru: О программе

en: Action
ru: Действие

en: Add
ru: Добавить

en: Alexandre Prokoudine
ru: Александр Прокудин

en: Align
ru: Выравнивание

en: Aligned
ru: С выравниванием

en: Alpha
ru: Альфа

en: Amount
ru: Величина

en: Angle
ru: Угол

en: Angle of rotation =
ru: Угол поворота =

en: Angular
ru: Угловой

en: Animation Preview
ru: Просмотр анимации

en: Animation delay
ru: Задержка анимации

en: Antialias
ru: Антиалиасинг

en: Apply
ru: Применить

en: Apply colour profile
ru: Применить цветовой профиль

en: Applying Effect
ru: Применение эффекта

en: Applying colour profile
ru: Применение цветового профиля

en: Arrow keys scroll canvas
ru: Прокрутка холста стрелками

en: At distance
ru: На расстоянии

en: Authors
ru: Авторы

en: Auto-Preview
ru: Авто-предпросмотр

en: Axes
ru: Оси

en: Background
ru: Фон

en: Background colour =
ru: Цвет фона =

en: Backward HSV
ru: Обратный HSV

en: Bacteria Effect
ru: Эффект Бактерии

en: Bayer master pattern
ru: Базовый шаблон Байера

en: Bicubic
ru: Бикубический

en: Bicubic better
ru: Бикубический улучшенный

en: Bicubic edged
ru: Бикубический контурный

en: Bicubic sharper
ru: Бикубический резкий

en: Bilinear
ru: Билинейный

en: Bilinear / Area Mapping
ru: Билинейный/Площадь

en: Bitwise
ru: Побитовая

en: Blackman-Harris
ru: Блэкман-Харрис

en: Blend Mode
ru: Режим смешивания

en: Blend mode
ru: Режим смешивания

en: Blue
ru: Синий

en: Border
ru: Граница

en: Boundary extension
ru: Продолжение за границы

en: Brazilian Portuguese - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno
ru: Бразильский португальский - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno

en: Brightness
ru: Яркость

en: Browse
ru: Выбрать

en: Brush spacing
ru: Шаг кисти

en: Burn
ru: Затемнение

en: By image channel
ru: По каналу изображения

en: By selection channel
ru: По каналу выделения

en: Cancel
ru: Отменить

en: Cancel Operation
ru: Отменить операцию

en: Cannot open file
ru: Невозможно открыть файл

en: Canvas Geometry
ru: Размеры холста

en: Canvas pixels
ru: Пикселов в изображении

en: Case Insensitive Sort
ru: Не учитывать регистр

en: Centralise Layer
ru: Центрировать слой

en: Centre
ru: Центр

en: Centre tool settings dialogs
ru: Центрировать диалоги настроек

en: Changing tool commits paste
ru: Вставка при смене инструмента

en: Channel
ru: Канал

en: Channel Type
ru: Тип канала

en: Channel for Mask Plane
ru: Канал для плоскости маски

en: Chinese (Simplified)
ru: Китайский

en: Chinese (Taiwanese)
ru: Китайский (Тайванский)

en: Choose frames directory
ru: Выберите каталог для кадров

en: Clear
ru: Очистить

en: Cleared
ru: Очищен

en: Clipboard
ru: Буфер обмена

en: Clipboard = %i x %i
ru: Буфер обмена = %i x %i

en: Clipboard = %i x %i x RGB
ru: Буфер обмена = %i x %i x RGB

en: Clipboard Files
ru: Файлы буфера обмена

en: Clone
ru: Клонирование

en: Clone settings
ru: Настройки клонирования

en: Close
ru: Закрыть

en: Close Layers Window
ru: Закрыть окно слоев

en: Colour
ru: Цвет

en: Colour Editor
ru: Редактор цветов

en: Colour Histogram
ru: Гистограмма цветов

en: Colour index totals - %i of %i used
ru: Итоги по палитре - используется %i из %i

en: Colour space
ru: Цветовое пространство

en: Colour-Selective Mode
ru: Режим выбора по цвету

en: Colours
ru: Цвета

en: Command
ru: Команда

en: Communal layer undo space (%)
ru: Общая для всех слоев область отмены (%)

en: Composited frames
ru: Сведенные кадры

en: Composited frames with nonzero delay
ru: Сведенные кадры с ненулевой задержкой

en: Compression (RGB)
ru: Сжатие (RGB)

en: Compression (indexed)
ru: Сжатие (индексированные)

en: Compression (monochrome)
ru: Сжатие (монохромные)

en: Compression mode
ru: Режим сжатия

en: Configure Animation
ru: Настройка анимации

en: Configure Device
ru: Конфигурация устройства

en: Configure File Actions
ru: Настроить действия с файлами

en: Configure Gradient
ru: Настройка градиента

en: Configure Grid
ru: Настроить сетку

en: Configure Overlays
ru: Настройка наложения

en: Confirm Exit
ru: Подтверждать выход

en: Conical
ru: Конический

en: Constant
ru: Постоянный

en: Continuous Mode
ru: Режим непрерывности

en: Contrast
ru: Контраст

en: Convert To Indexed
ru: Преобразовать в индексированное

en: Converting to Indexed Palette
ru: Преобразование в индексированную палитру

en: Copy
ru: Копировать

en: Could not access directory %s
ru: Невозможно войти в каталог %s

en: Could not explode all the frames in the animation.
ru: Удалось распаковать не все кадры анимации.

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
ru: Не удалось найти домашний каталог. Использую текущий каталог в качестве домашнего.

en: Counting Unique RGB Pixels
ru: Подсчет уникальных RGB пикселей

en: Create
ru: Создать

en: Create Channel
ru: Создать канал

en: Create Directory
ru: Создать каталог

en: Create Frames
ru: Создать кадры

en: Create Index
ru: Создать индекс

en: Create New Directory
ru: Создать новый каталог

en: Create Quantized
ru: Создать квантизацией

en: Creating Animation Frames
ru: Создание фреймов анимации

en: Creating Font Index
ru: Создание индекса шрифтов

en: Credits
ru: Разработчики

en: Cube
ru: Куб

en: Current Device
ru: Текущее устройство

en: Current only
ru: Только текущий

en: Current to 0
ru: От текущего до 0

en: Cursor X,Y
ru: Координаты курсора

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cycling
ru: Циклы

en: Czech
ru: Чешский

en: Czech - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric
ru: Чешский - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric

en: Darken
ru: Замена темным

en: Decrease opacity
ru: Уменьшить непрозрачность

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default CSS
ru: CSS по умолчанию

en: Default Palette
ru: Палитра по умолчанию

en: Default Patterns
ru: Шаблоны по умолчанию

en: Default System Language
ru: Язык системы по умолчанию

en: Default Theme
ru: Тема по умолчанию

en: Delay
ru: Задержка

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Channels
ru: Удалить каналы

en: Delete Layer
ru: Удалить слой

en: Device Settings
ru: Настройки устройства

en: Device:
ru: Устройство:

en: Diameter based weighting
ru: Вес как диаметр

en: Difference
ru: Разница

en: Difference measure
ru: Мера расстояния

en: Difference of Gaussians
ru: Разница по Гауссу

en: Different X/Y
ru: Отдельно по X и Y

en: Directory
ru: Каталог

en: Disable All Masks
ru: Отключить все маски

en: Disable view window transparencies
ru: Отключить прозрачность в окне просмотра

en: Disabled
ru: Выключен

en: Display
ru: Показать

en: Display clipboard while pasting
ru: Показывать буфер обмена при вставке

en: Distance to A
ru: Расстояние до А

en: Distance type
ru: Тип расстояния

en: Dithered (effect)
ru: Dithered (эффект)

en: Divide
ru: Деление

en: Dmitry Groshev - Contributing developer for version 2.30. Lead developer and maintainer from version 3.00 to the present.
ru: Дмитрий Грошев - участник разработки версии 2.30. Ведущий разработчик и руководитель проекта с версии 3.00 по настоящее время.

en: Do you really want to clear all of the position and cycle data for all of the layers?
ru: Вы действительно хотите очистить все данные положения и циклов для всех слоев?

en: Do you really want to delete "%s" ?
ru: Вы действительно хотите удалить "%s" ?

en: Do you really want to delete all of the layers?
ru: Вы действительно хотите удалить все слои?

en: Do you really want to delete layer %i (%s) ?
ru: Вы действительно хотите удалить слой %i (%s) ?

en: Do you really want to quit?
ru: Вы действительно хотите выйти?

en: Dodge
ru: Осветление

en: Draw closed arrow head
ru: Нарисовать закрытую стрелку

en: Draw open arrow head
ru: Нарисовать открытую стрелку

en: Drawing
ru: Рисунок

en: Duplicate Layer
ru: Дублировать слой

en: Dutch
ru: Голландский

en: Dutch - Hans Strijards, Pjotr
ru: Голландский - Hans Strijards, Pjotr

en: Eddie Kohler - Created Gifsicle which is needed for the creation and viewing of animated GIF files http://www.lcdf.org/gifsicle/
ru: Eddie Kohler - создал Gifsicle, которая необходима для создания и просмотра анимированных GIF файлов http://www.lcdf.org/gifsicle/

en: Edge Detect
ru: Выделить границы

en: Edge Sharpen
ru: Резкие границы

en: Edge Soften
ru: Сглаженные границы

en: Edit Custom
ru: Редактировать

en: Edit Gradient
ru: Редактировать градиент

en: Ellipse Outline
ru: Контур эллипса

en: Empty string or broken quoting
ru: Пустая строка или неверные кавычки

en: Enable overlays by layer
ru: Включать наложение отдельно для каждого слоя

en: Enable predictor
ru: Включить предсказатель

en: End Index
ru: Конечный индекс

en: End frame
ru: Конечный кадр

en: English (UK)
ru: Английский (UK)

en: Enter Text Here
ru: Введите текст здесь

en: Enter the name of the new directory
ru: Введите имя нового каталога

en: Enter the new filename
ru: Введите новое имя файла

en: Error
ru: Ошибка

en: Error %i reported when trying to run %s
ru: Ошибка %i при попытке запустить %s

en: Error propagation, %
ru: Распространение ошибки, %

en: Euclidean (L2)
ru: Эвклидово (L2)

en: Exact Conversion
ru: Точное соответствие

en: Execute
ru: Выполнить

en: Explode Frames
ru: Распаковать кадры

en: Explode frames
ru: Распаковка кадров

en: Export ASCII Art
ru: Экспортировать в ASCII

en: Export GIF animation
ru: Экспорт GIF анимации

en: Export Undo Images
ru: Экспортировать отмененные изображения

en: Export Undo Images (reversed)
ru: Экспортировать отмененные изображения (с последнего)

en: Extension type
ru: Тип продолжения

en: Face
ru: Начертание

en: Factor
ru: Множитель

en: File Format
ru: Формат файла

en: File Found
ru: Файл найден

en: File is too big, must be <= to width=%i height=%i
ru: Файл слишком велик, должно быть <= ширина=%i высота=%i

en: File prefix
ru: Префикс файла

en: File: %s already exists. Do you want to overwrite it?
ru: Файл: %s уже существует. Вы хотите его перезаписать?

en: Filename
ru: Имя файла

en: Files
ru: Файлы

en: Fill Selection
ru: Заполнить выделенное

en: Fill settings
ru: Настройки заливки

en: Filled Ellipse
ru: Заполненный эллипс

en: Finish
ru: Конец

en: Fix
ru: Зафиксировать

en: Fix Aspect Ratio
ru: Фиксировать соотношение сторон

en: Fix Palette
ru: Зафиксировать палитру

en: Flip Selection Horizontally
ru: Перевернуть выделение по горизонтали

en: Flip Selection Vertically
ru: Перевернуть выделение по вертикали

en: Flood Fill
ru: Заливка

en: Flow
ru: Поток

en: Floyd-Steinberg
ru: Флойд-Стейнберг

en: Floyd-Steinberg (quick)
ru: Флойд-Стейнберг (быстрый)

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Directories
ru: Каталоги шрифтов

en: Frames
ru: Кадры

en: Free Rotate
ru: Поворот

en: Free Rotation
ru: Произвольный поворот

en: French
ru: Французский

en: French - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi
ru: Французский - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi

en: Frequency
ru: Встречаемость

en: From
ru: От

en: From
ru: Из

en: From Clipboard
ru: Из буфера обмена

en: Full error precision
ru: Полная точность ошибки

en: Galician
ru: Галисийский

en: Galician - Miguel Anxo Bouzada
ru: Галисийский - Miguel Anxo Bouzada

en: Gamma
ru: Гамма

en: Gamma corrected
ru: Гамма-коррекция

en: Gamut
ru: Гамут

en: Gaussian Blur
ru: Гауссово размывание

en: General
ru: Основное

en: General Contributions (Feedback and Ideas for improvements unless otherwise stated)
ru: Общие вклады (обратная связь и идеи для улучшений, если не указано иное)

en: German
ru: Немецкий

en: German - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel
ru: Немецкий - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel

en: Grab Screenshot
ru: Снимок экрана

en: Gradient
ru: Градиент

en: Gradient Mode
ru: Режим градиента

en: Gradient type
ru: Тип градиента

en: Gradient-driven
ru: По градиенту

en: Grain Extract
ru: Извлечение зерна

en: Grain Merge
ru: Объединение зерна

en: Green
ru: Зеленый

en: Greyscale
ru: Оттенки серого

en: Greyscale backdrop
ru: Серый фон

en: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - man page, Launchpad/Rosetta registration
ru: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - страница руководства, регистрация на Launchpad/Rosetta

en: HTML Browser Program
ru: Программа просмотра HTML

en: Hard Light
ru: Направленный свет

en: Height
ru: Высота

en: Height
ru: Высота

en: Helper thread is not responding. Save your work and exit the program.
ru: Вспомогательный поток не отвечает. Сохраните файлы и выйдите из программы.

en: Highlight
ru: Подсветка

en: Home
ru: Домашний каталог

en: Horizontal
ru: Горизонтальный

en: Hotspot at X =
ru: Горячая точка at X =

en: Hue
ru: Тон

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hungarian - Ur Balazs
ru: Венгерский - Ur Balazs

en: I am unable to find the documentation.  Either you need to download the mtPaint Handbook from the web site and install it, or you need to set the correct location in the Preferences window.
ru: Документация не найдена. Либо вам нужно скачать Руководство пользователя с сайта программы и установить его, либо указать правильный путь к нему в окне настроек.

en: Icon
ru: Иконка

en: If you like mtPaint and you want to keep up to date with new releases, or you want to give some feedback, then the mailing lists may be of interest to you:
ru: Если вам понравится mtPaint и вы хотите идти в ногу с новыми выпусками, или хотите поделиться своим мнением, то эти списки рассылки могут представлять для вас интерес:

en: Ignore Transparent Colour
ru: Игнорировать прозрачный цвет

en: Image
ru: Изображение

en: Image Blue
ru: Канал синего

en: Image Green
ru: Канал зеленого

en: Image Red
ru: Канал красного

en: Increase opacity
ru: Увеличить непрозрачность

en: Index
ru: Индекс

en: Indexed Colours To Use
ru: Число цветов

en: Indexed Palette
ru: Индексированная палитра

en: Information
ru: Информация

en: Initial Channel State
ru: Начальное состояние канала

en: Inner radius
ru: Внутренний радиус

en: Input
ru: Ввод

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Invalid channel file.
ru: Неверный файл канала.

en: Invalid palette file
ru: Неверный файл палитры

en: Inverse
ru: Инвертировать

en: Invert
ru: Инвертировать

en: Inverted
ru: Инвертированный

en: Italian
ru: Итальянский

en: Italian - Angelo Gemmi
ru: Итальянский - Angelo Gemmi

en: JPEG Save Quality (100=High)
ru: JPEG качество (100=высшее)

en: JPEG2000 Compression (0=Lossless)
ru: JPEG2000 сжатие (0=без потерь)

en: Japanese
ru: Японский

en: Japanese - Norihiro YONEDA
ru: Японский - Norihiro YONEDA

en: Kabyle
ru: Кабильский

en: Kabyle - Yacine Bouklif
ru: Кабильский - Yacine Bouklif

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Keyboard shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Kirsch
ru: Кирш

en: Kuwahara-Nagao Blur
ru: Размывание Кувахары-Нагао

en: Kuwahara-Nagao Filter
ru: Фильтр Кувахары-Нагао

en: LBM PackBits Compression
ru: LBM сжатие PackBits

en: LZMA2 Compression (0=None)
ru: LZMA2 сжатие (0=нет)

en: Language
ru: Язык

en: Laplace
ru: Лаплас

en: Larger brush
ru: Увеличить кисть

en: Largest (Linf)
ru: Наибольшее (Linf)

en: Lasso Selection
ru: Выделение лассо

en: Lasso settings
ru: Настройки лассо

en: Layer
ru: Слой

en: Layer Name
ru: Имя слоя

en: Layers
ru: Слои

en: Left
ru: Влево

en: Length
ru: Длина

en: Length/Split
ru: Длина/Сброс

en: Length/Sum
ru: Длина/Сумма

en: Level
ru: Уровень

en: Level
ru: Удерживать

en: Lighten
ru: Замена светлым

en: Limit
ru: Предел

en: Linear
ru: Линейный

en: Load Channel
ru: Загрузить канал

en: Load First Frame
ru: Загрузить первый кадр

en: Load Frames
ru: Загрузить кадры

en: Load Image File
ru: Загрузить изображение

en: Load Palette File
ru: Загрузить палитру

en: Load into Layers
ru: Загрузить в слои

en: Loading %s image
ru: Загрузка изображения: %s

en: Location of Handbook index
ru: Путь к Руководству пользователя

en: Lose Changes
ru: Потеря изменений

en: Lossless
ru: Без потерь

en: Lower
ru: Опустить

en: Luminance
ru: Яркость

en: MT
ru: МТ

en: Make Selection
ru: Выделение прямоугольником

en: Map
ru: Отобразить

en: Mark Tyler - Original author and maintainer up to version 3.00, occasional contributor thereafter.
ru: Mark Tyler - автор программы и руководитель проекта до версии 3.00, продолжает делать свой вклад время от времени.

en: Mask
ru: Маска

en: Max
ru: Наибольшее

en: Max Pan Window Size
ru: Размер окна навигации

en: Max memory used for undo (MB)
ru: Максимум памяти для отмены (МБ)

en: Max threads (0 to autodetect)
ru: Число потоков (0 - определить)

en: Max undo levels
ru: Максимум уровней отмены

en: Max-Min Quantize (best for small palettes and dithering)
ru: Max-Min квантизация (лучшая для небольших палитр и dithering'а)

en: Memory
ru: Память

en: Min
ru: Наименьшее

en: Min kpixels per render thread
ru: Минимум тыс.пикселов на поток отрисовки

en: Minimum grid zoom
ru: Минимальный масштаб для сетки

en: Minimum size
ru: Минимальный размер

en: Mirror
ru: Зеркало

en: Mirror tile
ru: Зеркальная черепица

en: Mode:
ru: Режим:

en: Modified
ru: Изменен

en: More...
ru: Дальше...

en: Morphological
ru: Морфологический

en: Mouse Scroll Wheel = Zoom
ru: Колесо прокрутки меняет масштаб

en: Mouse cursor = Tool
ru: Показывать инструмент на курсоре

en: Mouse shortcuts
ru: Комбинации мыши

en: Multiply
ru: Умножение

en: NO
ru: НЕТ

en: Name
ru: Имя

en: Nearest Neighbour
ru: Ближайший

en: New
ru: Новый

en: New Directory
ru: Новый каталог

en: New Image
ru: Новое изображение

en: New Layer
ru: Новый слой

en: New geometry is the same as now - nothing to do.
ru: Новая геометрия та же что и сейчас - ничего не делать.

en: New image sets zoom to 100%
ru: Масштаб 100% для новых изображений

en: New key ...
ru: Новая клавиша ...

en: Next colour A
ru: Следующий цвет A

en: Next colour B
ru: Следующий цвет B

en: Next pattern
ru: Следующий шаблон

en: No
ru: Нет

en: No font selected
ru: Шрифт не выбран

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Обычный

en: Normalize
ru: Нормализация

en: Not enough memory to create clipboard
ru: Не хватает памяти для создания буфера обмена

en: Oblique
ru: Наклонный

en: Octaves
ru: Октавы

en: Off
ru: Нет

en: Offset
ru: Смещение

en: One or more of the image layers has not been saved.  You must save each image individually before saving the layers text file in order to load this composite image in the future.
ru: Один или несколько слоев изображения не были сохранены. Вы должны сохранить каждое изображения по отдельности перед сохранением файла слоев для загрузки этого составного изображения в будущем.

en: One or more of the layers contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
ru: Изменения в одном или нескольких слоях не сохранены. Вы действительно хотите потерять изменения?

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Opacity Mode
ru: Режим непрозрачности

en: Opaque
ru: Непрозрачный

en: Optimize alpha chequers
ru: Оптимизировать клетки фона

en: Origin
ru: Начало координат

en: Original
ru: Исходный

en: Orphans
ru: Пикселов вне палитры

en: Outer radius
ru: Наружный радиус

en: Outline Selection
ru: Обвести выделение

en: Output Files
ru: Файл вывода

en: Output path
ru: Путь для вывода

en: PNG Compression (0=None)
ru: PNG сжатие (0=нет)

en: PNN Quantize (slow, better quality)
ru: PNN квантизация (медленно но качественно)

en: PackBits Compression
ru: Сжатие PackBits

en: Paint
ru: Рисовать

en: Palette
ru: Палитра

en: Palette Editor
ru: Редактор палитры

en: Palette Shifter
ru: Сдвиг палитры

en: Pan Window
ru: Окно навигации

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste Text
ru: Вставить текст

en: Paths
ru: Пути

en: Pattern Chooser
ru: Выбор шаблона

en: Photo
ru: Фото

en: Pick Gradient
ru: Подбор градиента

en: Picture
ru: Картина

en: Pixel [I] {RGB}
ru: Цвет пиксела

en: Place Gradient
ru: Разместить градиент

en: Play
ru: Запустить

en: Please Wait ...
ru: Подождите ...

en: Points:
ru: Точек:

en: Polish
ru: Польский

en: Polish - Bartosz Kaszubowski, LucaS
ru: Польский - Bartosz Kaszubowski, LucaS

en: Polygon Selection
ru: Выделение многоугольником

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Portuguese (Brazilian)
ru: Португальский (Бразильский)

en: Portuguese - Israel G. Lugo, Tiago Silva
ru: Португальский - Israel G. Lugo, Tiago Silva

en: Position
ru: Позиция

en: Positions
ru: Позиции

en: Posterize type
ru: Тип постеризации

en: Preferences
ru: Настройки

en: Pressure
ru: Давление

en: Pressure:
ru: Нажим:

en: Preview
ru: Просмотр

en: Preview opacity
ru: Непрозрачность при просмотре

en: Previous colour A
ru: Предыдущий цвет A

en: Previous colour B
ru: Предыдущий цвет B

en: Previous pattern
ru: Предыдущий шаблон

en: Prewitt
ru: Превитт

en: Progress bar silence limit
ru: Предел когда показывать прогрессбар

en: Projection to A->B
ru: Проекция на A->B

en: Protect details
ru: Защитить детали

en: Q key quits mtPaint
ru: Выход по клавише Q

en: Quantize Pass 1
ru: Квантизация - проход 1

en: Quantize Pass 2
ru: Квантизация - проход 2

en: RGB Cube
ru: RGB-куб

en: Radial
ru: Круговой

en: Radius
ru: Радиус

en: Raise
ru: Поднять

en: Range
ru: Дистанция

en: Raw frames
ru: Необработанные кадры

en: Read 16-bit TGAs as 5:6:5 BGR
ru: Загружать 16-битные TGA как 5:6:5 BGR

en: Recently Used Files
ru: Недавно открытые файлы

en: Red
ru: Красный

en: Redo
ru: Вернуть

en: Reduce colour bleed
ru: Ограничить растекание

en: Relative scale
ru: Относительный масштаб

en: Remap
ru: Перепривязать

en: Remove
ru: Удалить

en: Rename
ru: Переименовать

en: Repeat
ru: Повторить

en: Repeat length
ru: Длина повтора

en: Reset
ru: Сбросить

en: Resize Canvas
ru: Изменение размера холста

en: Respect opacity mode
ru: Учитывать режим непрозрачности

en: Reverse
ru: Обратный

en: Reverse Order
ru: В обратном порядке

en: Right
ru: Вправо

en: Roberts
ru: Робертс

en: Rotate Selection Anti-Clockwise
ru: Повернуть выделение против часовой

en: Rotate Selection Clockwise
ru: Повернуть выделение по часовой

en: Rotating
ru: Поворот

en: Rounded
ru: Округленная

en: Russian
ru: Русский

en: Russian - Sergey Irupin, Dmitry Groshev
ru: Русский - Сергей Ирюпин, Дмитрий Грошев

en: STOP
ru: СТОП

en: Saturate More
ru: Повысить насыщенность

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Channel
ru: Сохранить канал

en: Save Composite Image
ru: Сохранить составное изображение

en: Save Image File
ru: Сохранить изображение

en: Save Layer Files
ru: Сохранить файлы слоев

en: Save Palette File
ru: Сохранить палитру

en: Saving %s image
ru: Сохранение изображения: %s

en: Scale
ru: Переход

en: Scale Canvas
ru: Масштабирование холста

en: Scaling Image
ru: Масштабирование изображения

en: Scattered (effect)
ru: Scattered (эффект)

en: Screen
ru: Экран

en: Script
ru: Сценарий

en: Script must begin with a command
ru: Сценарий должен начинаться с команды

en: Script nesting limit exceeded
ru: Запредельная глубина вложения сценариев

en: See 'Credits' section for a list of the authors.
ru: Список всех авторов смотрите в закладке 'Разработчики'.

en: Seed
ru: Зерно

en: Segment
ru: Сегмент

en: Segment Image
ru: Сегментирование изображения

en: Segmentation Pass 1
ru: Сегментирование - проход 1

en: Segmentation Pass 2
ru: Сегментирование - проход 2

en: Select Browser Program
ru: Выбрать программу просиотра

en: Select Clipboard File
ru: Выберите файл буфера обмена

en: Select Default CSS File
ru: Выбрать файл CSS по умолчанию

en: Select Default Palette
ru: Выбрать палитру по умолчанию

en: Select Default Patterns File
ru: Выбрать файл шаблонов по умолчанию

en: Select Default Theme File
ru: Выбрать файл темы по умолчанию

en: Select Directory
ru: Выбрать каталог

en: Select Handbook Index File
ru: Выбрать index-файл Руководства пользователя

en: Select preferred language translation
    
    You will need to restart mtPaint
    for this to take full effect
ru: Выберите язык
    
    Вам нужно будет перезапустить mtPaint
    чтобы язык полностью сменился

en: Selection
ru: Выделение

en: Selection Geometry
ru: Размеры выделения

en: Selection nudge pixels
ru: Шаг перемещения выделения

en: Selective error propagation
ru: Выборочное распространение ошибки

en: Separate patterns for A & B
ru: Отдельные шаблоны для A и B

en: Separate/Split
ru: Раздельно/Сброс

en: Separate/Sum
ru: Раздельно/Сумма

en: Serpentine scan
ru: Сканирование зигзагом

en: Set
ru: Заполнен

en: Set Key Frame
ru: Установить ключевой кадр

en: Set Palette Size
ru: Установить размер палитры

en: Set blend A to B
ru: Переход от A к B

en: Set colour A radius B
ru: Цвет A радиус B

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings Toolbar
ru: Панель установок

en: Sharper image reduction
ru: Повысить четкость при уменьшении

en: Show Detail
ru: Показать детали

en: Show Hidden Files
ru: Показать скрытые файлы

en: Show all layers in main window
ru: Показать все слои в главном окне

en: Shuffle
ru: Перетасовка

en: Simplified Chinese - Cecc
ru: Китайский - Cecc

en: Size
ru: Размер

en: Skew
ru: Наклон

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovak - Jozef Riha
ru: Словацкий - Jozef Riha

en: Smaller brush
ru: Уменьшить кисть

en: Smart grid
ru: "Умная сетка"

en: Smooth
ru: Сглаживание

en: Smudge
ru: Размазывание

en: Smudge settings
ru: Настройки размазывания

en: Sobel
ru: Собел

en: Soft Light
ru: Рассеянный свет

en: Solid Noise
ru: Сплошной шум

en: Sort Palette Colours
ru: Сортировать цвета палитры

en: Source
ru: Источник

en: Spacing
ru: Разрядка

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spanish - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme
ru: Испанский - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme

en: Sphere
ru: Сфера

en: Square
ru: Квадратный

en: Start
ru: Начало

en: Start Index
ru: Начальный индекс

en: Start frame
ru: Стартовый кадр

en: Status Bar
ru: Строка статуса

en: Straight Line
ru: Прямая линия

en: Strongly
ru: Сильно

en: Style
ru: Стиль

en: Sum (L1)
ru: Сумма (L1)

en: Swedish
ru: Шведский

en: Swedish - Daniel Nylander, Daniel Eriksson
ru: Шведский - Daniel Nylander, Daniel Eriksson

en: TGA RLE Compression
ru: TGA RLE-сжатие

en: TIFF Compression
ru: TIFF сжатие

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tagalog
ru: Тагальский

en: Tagalog - Anjelo delCarmen
ru: Тагальский - Anjelo delCarmen

en: Taiwanese Chinese - Wei-Lun Chao
ru: Тайванский китайский - Wei-Lun Chao

en: Test Area
ru: Тестовая область

en: Text
ru: Текст

en: The animation is too long to load all of it into layers.
ru: Анимация слишком длинная чтобы целиком загрузить ее в слои.

en: The file import library had to terminate due to a problem with the file (possibly corrupt image data or a truncated file). I have managed to load some data as the header seemed fine, but I would suggest you save this image to a new file to ensure this does not happen again.
ru: Библиотека импорта файла вернула ошибку из-за проблемы с файлом (возможно, повреждены данные изображения, или файл усечен). Часть данных удалось загрузить, но следовало бы сохранить эту картинку в новом файле, чтобы проблема не повторилась.

en: The following people (in alphabetical order) have contributed directly to the project, and are therefore worthy of gracious thanks for their generosity and hard work:
ru: Следующие лица (в алфавитном порядке) внесли свой вклад непосредственно в проект, и поэтому заслуживает щедрой благодарности за их великодушие и трудолюбие:

en: The image is too large for this rotation.
ru: Изображение слишком велико для поворота.

en: The image is too large to transform.
ru: Изображение слишком велико для преобразования.

en: The operating system cannot allocate the memory for this operation.
ru: Операционная система не может выделить память для этой операции.

en: The palette contains %i colours that have identical RGB values.  Do you really want to merge them into one index and realign the canvas?
ru: Палитра содержит %i цветов с одинаковыми значениями RGB. Вы действительно хотите объединить их в один индекс и обновить холст?

en: The palette does not contain 2 colours that have identical RGB values
ru: Палитра не содержит цветов с одинаковыми значениями RGB

en: There is full documentation of mtPaint's features contained in a handbook.  If you don't already have this, you can download it from the mtPaint website.
ru: Полная документация по возможностям mtPaint содержится в Руководстве пользователя. Если у вас нет этого Руководства, вы можете скачать его с сайта mtPaint.

en: There was a problem running the HTML browser.  You need to set the correct program name in the Preferences window.
ru: Не удалось запустить программу просмотра HTML. Вам нужно указать правильное имя программы в окне настроек.

en: There were no unused colours to remove!
ru: Неиспользуемых цветов нет!

en: This canvas/palette contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
ru: Этот холст/палитра содержит изменения, которые не были сохранены. Вы действительно хотите потерять эти изменения?

en: This is a multipage %s file.
ru: Это многостраничный файл %s.

en: This is a scalable %s file.
ru: Это масштабируемый файл %s.

en: This is an animated %s file.
ru: Это анимированный файл %s.

en: This key is builtin
ru: Эта клавиша встроена в код

en: This key is mapped to:
    "%s"
ru: Эта клавиша привязана к:
    "%s"

en: Threshold
ru: Порог

en: Threshold
ru: Порог

en: Threshold Channel
ru: Порог канала

en: Threshold Image
ru: Порог

en: Tile
ru: Черепица

en: Tile
ru: Тайл

en: Tile grid
ru: Сетка тайлов

en: Tile height
ru: Высота тайлов

en: Tile width
ru: Ширина тайлов

en: Tint +-
ru: Оттенок +-

en: Tint Mode
ru: Режим оттенков

en: To
ru: До

en: To
ru: На

en: Tool Variable
ru: Переменная

en: Total layer memory usage
ru: Всего памяти для слоев

en: Total memory for main + undo images
ru: Всего памяти для главного изображения + отмены

en: Tracing Image
ru: Трафаретное изображение

en: Transform Colour
ru: Трансформация цветов

en: Translations
ru: Переводы

en: Transparency index
ru: Прозрачный цвет

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Transparent Colour
ru: Прозрачный цвет

en: Truncate palette
ru: Обрезать палитру

en: Truncated
ru: Усеченная

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkish - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz
ru: Турецкий - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz

en: Type
ru: Тип

en: Unable to create directory
ru: Невозможно создать каталог

en: Unable to create output directory
ru: Невозможно создать каталог для вывода

en: Unable to delete
ru: Невозможно удалить

en: Unable to explode frames
ru: Не удалось распаковать кадры

en: Unable to export ASCII file
ru: Невозможно экспортировать ASCII файл

en: Unable to export undo images
ru: Невозможно экспортировать отмененные изображения

en: Unable to load clipboard
ru: Невозможно загрузить буфер обмена

en: Unable to load file
ru: Не удалось загрузить файл

en: Unable to load script
ru: Невозможно загрузить сценарий

en: Unable to rename
ru: Невозможно переименовать

en: Unable to save clipboard
ru: Невозможно сохранить буфер обмена

en: Unable to save file: %s
ru: Невозможно сохранить файл: %s

en: Unable to save image
ru: Невозможно сохранить изображение

en: Unchanged
ru: Не меняется

en: Undo
ru: Отменить

en: Undo / Redo
ru: Отменить/Вернуть

en: Undo / Redo / Max levels used
ru: Отмена/Возврат/Максимальная глубина отмены

en: Undoable
ru: С отменой

en: Undoable image loading
ru: Отменяемая загрузка изображений

en: Unique RGB pixels
ru: Уникальные RGB пикселы

en: Unsharp Mask
ru: Нерезкая маска

en: Unsupported file format
ru: Неподдерживаемый формат файла

en: Untitled
ru: Без названия

en: Unused
ru: Неиспользуемые

en: Up
ru: На уровень выше

en: Use Current Palette
ru: Текущая палитра

en: Use gamma correction by default
ru: Включать гамма-коррекцию по умолчанию

en: Use gamma correction when painting
ru: Гамма-коррекция при рисовании

en: Use menu icons
ru: Показывать иконки в меню

en: V8 Save Quality (100=High)
ru: V8 качество (100=высшее)

en: V8L Compression (0=None)
ru: V8L сжатие (0=нет)

en: Value
ru: Значение

en: Vertical
ru: Вертикальный

en: View Animation
ru: Просмотреть анимацию

en: View window - Zoom in
ru: Увеличить масштаб просмотра

en: View window - Zoom out
ru: Уменьшить масштаб просмотра

en: Void
ru: Пустота

en: Warning
ru: Внимание

en: Weakly
ru: Слабо

en: WebP Compression
ru: WebP сжатие

en: WebP Save Quality (100=High)
ru: WebP качество (100=высшее)

en: Wheel:
ru: Колесо:

en: Width
ru: Ширина

en: Width
ru: Ширина

en: Window
ru: Окно

en: Write Indexed as Planar Bitmap (PBM)
ru: Сохранять индексированные как Planar Bitmap (PBM)

en: Write TGAs in bottom-up row order
ru: Сохранять TGA с порядком строк снизу вверх

en: Wu Quantize (fast)
ru: Квантизация Wu (быстро)

en: X span
ru: Шаг по X

en: X tilt:
ru: Наклон по X:

en: XBM X hotspot
ru: X горячей точки XBM

en: XBM Y hotspot
ru: Y горячей точки XBM

en: Xiaolin Wu - Wrote the Wu quantizing method - see wu.c for more information.
ru: Xiaolin Wu - написал метод квантизации Wu - смотрите wu.c для получения дополнительной информации.

en: Y span
ru: Шаг по Y

en: Y tilt:
ru: Наклон по Y:

en: YES
ru: ДА

en: Yes
ru: Да

en: You are trying to save an %s file with a palette of more than %d colours.  Either use another format or reduce the palette to %d colours.
ru: Вы пытаетесь сохранить %s файл с палитрой более %d цветов. Используйте другой формат либо уменьшите палитру до %d цветов.

en: You are trying to save an %s image to an %s file which is not possible.  I would suggest you save with a PNG extension.
ru: Вы пытаетесь сохранить изображение %s в файл %s, что невозможно. Предлагаю вам сохранить его с расширением PNG.

en: You can fixate the X/Y co-ordinates while moving the mouse:
ru: Вы можете фиксировать X/Y координаты при перемещении мыши:

en: You cannot add any more layers.
ru: Вы не можете добавлять новые слои.

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window for this operation.
ru: Вы не выделили достаточно памяти в окне настроек для этой операции.

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window to undo this action.
ru: Вы не выделили достаточно памяти в окне настроек для отмены этой операции.

en: You must have 16 or fewer palette colours to export ASCII art.
ru: Вы должны иметь не больше 16 цветов в палитре для экспорта ASCII картинки.

en: You must have at least 2 layers to create an animation
ru: Вы должны иметь по крайней мере 2 слоя для создания анимации

en: You must save at least one frame to create an animated GIF.
ru: Вы должны сохранить по крайней мере один кадр для создания анимированного GIF.

en: You must save your layers file before creating an animation
ru: Вы должны сохранить файл слоев, прежде чем создавать анимацию

en: You must select at least one directory to search for fonts.
ru: Вы должны выбрать как минимум один каталог для поиска шрифтов.

en: ZIP Compression (0=None)
ru: ZIP сжатие (0=нет)

en: ZSTD Compression Level
ru: ZSTD уровень сжатия

en: Zoom in
ru: Увеличить масштаб

en: Zoom on cursor position
ru: Центрировать масштаб на позиции курсора

en: Zoom out
ru: Уменьшить масштаб

en: indexed
ru: с палитрой

en: mtPaint 3.51 - Copyright (C) 2004-2021 The Authors
ru: mtPaint 3.51 - Copyright (C) 2004-2021 авторы

en: mtPaint is a simple GTK+1/2/3 painting program designed for creating icons and pixel based artwork. It can edit indexed palette or 24 bit RGB images and offers basic painting and palette manipulation tools. It also has several other more powerful features such as channels, layers and animation. Due to its simplicity and lack of dependencies it runs well on GNU/Linux, Windows and older PC hardware.
ru: mtPaint - простая программа рисования для GTK+1/2/3, предназначенная для создания иконок и пиксельной графики. Он может работать с индексированными и 24-битными RGB изображениями и предоставляет базовые инструменты для рисования и манипуляций с палитрой. Он также имеет и более мощные функции, такие как каналы, слои и анимация. Из-за своей простоты и отсутствия зависимостей программа хорошо работает под GNU/Linux, Windows и на компьютерах c устаревшим железом.

en: mtPaint is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ru: mtPaint распространяется в надежде, что он будет полезен, но БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ; даже без подразумеваемых гарантий КОММЕРЧЕСКОЙ ПРИГОДНОСТИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ ОПРЕДЕЛЕННОЙ ЦЕЛИ. Смотрите GNU General Public License для более детальной информации.

en: mtPaint is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ru: mtPaint - свободное программное обеспечение, вы можете распространять и/или изменять его на условиях GNU General Public License, опубликованной Free Software Foundation; либо версии 3 лицензии, либо (по вашему выбору) любой более поздней версии.

en: mtPaint is maintained by Dmitry Groshev.
ru: mtPaint сопровождает Дмитрий Грошев.

en: none
ru: нет
