grsync 0.2 - en to sv translation catalogue (159 entries)

en: 	Unable to save settings!
sv: 	Kunde inte spara inställningar!

en: %.f%% (%li:%02li elapsed, %li:%02li remaining)
sv: %.f%% (%li:%02li förflutet, %li:%02li återstår)

en: (C) Piero Orsoni and others. Released under the GPL.
    See COPYING for details
sv: (C) Piero Orsoni med flera. Släppt under GPL.
    Se KOPIERA för detaljer

en: (ERROR) Can't open config file! Maybe this is the first run?
sv: (FEL) Kan inte öppna konfigurationsfil! Kanske är det här första gången?

en: ** Launching AFTER command:
sv: ** Startar EFTER kommando:

en: ** Launching BEFORE command:
sv: ** Startar INNAN kommando:

en: ** Launching RSYNC command (simulation mode):
sv: ** Startar RSYNC-kommandot (simuleringsläge):

en: ** Launching RSYNC command:
sv: ** Startar RSYNC-kommandot:

en: <span foreground="darkgreen" weight="bold">Completed successfully!</span>
sv: <span foreground="darkgreen" weight="bold">Färdigt!</span>

en: <span foreground="red" weight="bold">Completed with errors!</span>
sv: <span foreground="red" weight="bold">Färdigt med fel!</span>

en: A session named like this already exists
sv: En session med detta namn finns redan

en: A trailing slash on the source directory avoids creating an additional directory level at the destination.
    You can think of a trailing / on a source as meaning "copy the contents of this directory" as opposed to "copy the directory itself and its contents".
    
    In other words, each of the following commands copies the files in the same way:
    
    			 rsync -a /src/foo /dest
    			 rsync -a /src/foo/ /dest/foo
sv: Ett avslutande snedstreck på källkatalogen undviker att skapa ytterligare en katalognivå i destinationen.
    Du kan tänka på att ett avslutande / på en källa betyder "kopiera innehållet i den här katalogen" i motsats till "kopiera katalogen själv och dess innehåll".
    
    Med andra ord, vart och ett av de följande kommandona kopierar filer på samma sätt:
    
    			 rsync -a /src/foo /dest
    			 rsync -a /src/foo/ /dest/foo

en: About trailing slashes
sv: Om avslutande snedstreck

en: Add as session set
sv: Lägg till sessionsuppsättning

en: Add session
sv: Lägg till session

en: Additional bug-fixing by Luca Marturana <lucamarturana@gmail.com>
sv: Ytterligare felrättning av Luca Marturana <lucamarturana@gmail.com>

en: Additional command line options to pass to the rsync program
sv: Ytterligare kommandoradsalternativ att  skicka till rsync-programmet

en: Additional options:
sv: Ytterligare alternativ:

en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

en: Always checksum
sv: Alltid kontrollsumma

en: Always compare file contents (by checksum)
sv: Jämför alltid filinnehåll (med kontrollsumma)

en: Application icons by Roberto Gadotti <info@kuama.net>
sv: Programikoner av Roberto Gadotti <info@kuama.net>

en: Are you sure you want to delete the '%s' session?
sv: Är du säker att du vill ta bort sessionen "%s"?

en: Basic options
sv: Grundläggande alternativ

en: Brazilian Portuguese translation by Fábio Nogueira <deb-user-ba@ubuntu.com>
sv: Brasiliansk översättning av Fábio Nogueira <deb-user-ba@ubuntu.com>

en: Browse
sv: Bläddra

en: Browse S_ource
sv: Blä_ddra i källa

en: Browse _Destination
sv: Bläddra i _destination

en: Browse files instead of folders
sv: Bläddra bland filer istället för mappar

en: By setting this switch, the browse source and destination buttons will open a dialog for selecting files instead of folders
sv: Genom att ställa in denna omkopplare, kommer käll- och målknapparna att öppna en dialogruta för att välja filer istället för mappar

en: Cannot execute rsync
sv: Det går inte att köra rsync

en: Catalan translation by Josep Sànchez <josep.sanchez@ubuntu.cat>
sv: Katalansk översättning av Josep Sànchez <josep.sanchez@ubuntu.cat>

en: Check size only, ignore time and checksum
sv: Kontrollera endast storlek, ignorera tid och kontrollsumma

en: Check this box to show an icon of the application in the system tray instead of the application bar (may not work on Unity environments, like Ubuntu >= 11.4)
sv: Markera den här rutan för att visa en ikon för programmet i systembrickan istället för programfältet (kanske inte fungerar på Unitymiljöer, som Ubuntu >= 11.4)

en: Click here to switch the source with the destination directory
sv: Klicka här för att växla källan med källkatalogen

en: Click on this item if you want to run a command after syncing. Can be useful, for instance, to unmount a filesystem at the end or to do some cleanup.
sv: Klicka på detta objekt om du vill köra ett kommando efter synkning. Kan vara användbart, till exempel, för att avmontera ett filsystem efteråt eller för att utföra viss städning.

en: Click on this item if you want to run a command before syncing. Can be useful, for instance, to mount a filesystem before starting or to do some cleanup.
sv: Klicka på detta objekt om du vill köra ett kommando innan synkning. Kan vara användbart, till exempel, för att montera ett filsystem innan eller för att utföra viss städning.

en: Click this button to show the error list
sv: Klicka på denna knapp för att se fellistan

en: Click to add a new session
sv: Klicka för att lägga till en ny session

en: Click to delete the current session
sv: Klicka för att ta bort aktuell session

en: Click to open the file browser
sv: Klicka för att öppna filhanteraren

en: Compress file data
sv: Komprimera fildata

en: Compress file data when transferring (useful only if at least one side is remote)
sv: Komprimera fildata under överföring (användbart endast om åtminstone ena sidan är avlägsen)

en: Copy hardlinks as hardlinks
sv: Kopiera hårda länkar som hårda länkar

en: Copy symlinks as symlinks
sv: Kopiera symlänkar som symlänkar

en: Create a new session set instead of a normal session
sv: Skapa en nya sessionsuppsättning istället för en normal session

en: Croatian translation by Bojan Vondra <bojanvondra@hotmail.com>
sv: Kroatisk översättning av Bojan Vondra <bojanvondra@hotmail.com>

en: Czech translation by Martin Balajka <m.balajka@gmail.com>
sv: Tjeckisk översättning av Martin Balajka <m.balajka@gmail.com>

en: Delete files in destination which are not present in the source
sv: Tar bort filer i målet som saknas i källan

en: Delete on destination
sv: Ta bort i destination

en: Destination directory
sv: Målkatalog

en: Disable recursion
sv: Inaktivera rekursion

en: Do not cross filesystem boundaries
sv: Korsa inte filsystemsgränser

en: Do not leave filesystem
sv: Lämna inte filsystem

en: Do not update newer files
sv: Uppdatera inte nyare filer

en: Don't map uid/gid values
sv: Länka inte uid-/gid-värden

en: Dutch translation by Frank de Bruijn <f.d.de.bruijn@gmail.com>
sv: Holländsk översättning av Frank de Bruijn <f.d.de.bruijn@gmail.com>

en: Enable logging
sv: Aktivera loggning

en: Enable switch button
sv: Aktivera växlingsknapp

en: Enter session name you want to create:
sv: Skriv in sessionsnamn du vill skapa:

en: Enter the name of the new session to create
sv: Skriv in namnet på den nya sessionen

en: Enter the rsync command to use, eventually including its full path
sv: Ange det rsync-kommando som ska användas, eventuellt med dess fulla sökväg

en: Error list of last rsync run:
sv: Fellista för senaste rsync-körning:

en: Error: conflicting arguments
sv: Fel: argument i konflikt

en: Errors list
sv: Fellista

en: Execute the "after" command only if syncronization had errors.
    For example can be used to send an email only in the case there was trouble.
    Try a command like "mail -s 'rsync error' you@domain.com".
sv: Utför "efter"-kommandot endast om synkroniseringen innehöll fel.
    Kan till exempel användas för att skicka ett mail endast om det blev problem.
    Försök med ett kommando som "mail -s 'rsync error' du@domän.com".

en: Execute this command after rsync:
sv: Utför detta kommando efter rsync:

en: Execute this command before rsync:
sv: Utför detta kommando innan rsync:

en: Extra options
sv: Ytterligare alternativ

en: Fast rsync output scrolling
sv: Snabb rsync-utdata rullning

en: Free text notes on the current session
sv: Fritextanteckningar om den aktuella sessionen

en: French translation by xavier <ersplus@free.fr>
sv: Fransk översättning av xavier <ersplus@free.fr>

en: Galician translation by Daniel Espinheira <daniel.espinheira@gmail.com>
sv: Galicisk översättning av Daniel Espinheira <daniel.espinheira@gmail.com>

en: German translation by Martin Lettner <m.lettner@gmail.com>
sv: Tysk översättning av Martin Lettner <m.lettner@gmail.com>

en: Global progress
sv: Totalt förlopp

en: Global transfer progress: works only with rsync version 2.6.1 or newer, and may report wrong values depending on the ability of rsync to estimate the files to be copied in advance
sv: Totalt överföringsförlopp: fungerar bara med rsync version 2.6.1 eller senare, och kan rapportera felaktiga värden beroende på rsync:s förmåga att uppskatta de filer som ska kopieras i förväg

en: Grsync preferences
sv: Grsync-inställningar

en: Halt on failure
sv: Stanna vid fel

en: Hard links are copied as such, do not copy link target file
sv: Hårda länkar kopieras som sådana, kopiera inte länkens målfil

en: Idle
sv: Overksam

en: If checked the subdirectories of the source folder will be ignored
sv: Om markerad kommer källmappens underkataloger att ignoreras

en: Ignore existing
sv: Ignorera existerande

en: Ignore files which already exist in the destination
sv: Ignorera filer som redan finns i målet

en: Include these sessions:
sv: Inkludera dessa sessioner:

en: Indonesian translation by Waluyo Adi Siswanto <was.uthm@gmail.com>
sv: Indonesisk översättning av Waluyo Adi Siswanto <was.uthm@gmail.com>

en: Keep numeric uid/gid instead of mapping user names and group names
sv: Behåll numeriskt uid/gid istället för att länka användarnamn och gruppnamn

en: Keep partially transferred files
sv: Behåll delvis överförda filer

en: Make a full run (go!)
sv: Gör en full körning (kör!)

en: Make backups
sv: Gör säkerhetskopior

en: Make backups of existing files on the destination
sv: Gör säkerhetskopior av befintliga filer i målet

en: Notes:
sv: Anmärkningar:

en: On rsync error only
sv: Endast vid rsync-fel

en: Only update existing files
sv: Uppdatera endast existerande filer

en: Overwrite logs
sv: Skriv över loggar

en: Pause/resume rsync run
sv: Pausa/återuppta rsync-körning

en: Preserve devices
sv: Bevara enheter

en: Preserve group
sv: Bevara grupp

en: Preserve owner
sv: Bevara ägare

en: Preserve permissions
sv: Bevara rättigheter

en: Preserve time
sv: Bevara tid

en: Protect remote args
sv: Skydda fjärrargument

en: Protect remote arguments from shell expansion, Avoids the need to manually escape remote folders and other options which use file names like --exclude
sv: Skyddar fjärrargument från skalexpansion, undviker behovet att manuellt undvika fjärrmappar och andra alternativ som använder filnamn som --exclude

en: Provides workaround for a windows FAT filesystem limitation
sv: Ger en lösning för en Windows FAT-filsystembegränsning

en: Remember last used session
sv: Kom ihåg senast använda session

en: Rsync executable:
sv: Rsync-program:

en: Rsync output:
sv: Utdata från rsync:

en: Rsync process exit status:
sv: Rsync-processavslutningsstatus:

en: Run as superuser
sv: Kör som superuser

en: Run rsync with superuser (root, administrator) privileges. Use this if you need to access system files, for example when doing a full system backup.
sv: Kör rsync med superuser (rot, administratör) rättigheter. Använd detta om du måste komma åt systemfiler, till exempel för att göra en fullständig systemsäkerhetskopia.

en: Russian translation by Evgenii Terechkov <evg@altlinux.ru>
sv: Rysk översättning av Evgenii Terechkov <evg@altlinux.ru>

en: Select this if you want an additional "switch source with destination" button in the basic options tab
sv: Välj detta om du vill ha en ytterligare "växla källa med mål"-knapp på fliken för grundläggande alternativ

en: Select this if you want rsync output to scroll many lines at a time, in order to be faster
sv: Välj detta om du vill att rsync-utdata ska rulla flera rader åt gången, för att bli snabbare

en: Session exported
sv: Session exporterad

en: Session imported
sv: Session importerad

en: Set options
sv: Ange alternativ

en: Show additional information on every changed file
sv: Visa ytterligare information om varje ändrad fil

en: Show error list when finished
sv: Visa fellista vid avslut

en: Show itemized changes list
sv: Visa specificerad ändringslista

en: Show more information
sv: Visa mer information

en: Show rsync output by default
sv: Visa rsync-utdata som standard

en: Show transfer progress
sv: Visa överföringsförlopp

en: Show what would have been done, but actually do nothing ("dry-run" in rsync language)
sv: Visa vad som skulle ha gjorts, men gör i verkligheten ingenting ("torrkörning" på rsync-språk)

en: Simplified Chinese translation by Xie Yanbo <xieyanbo@gmail.com>
sv: Förenklad kinesisk översättning av Xie Yanbo <xieyanbo@gmail.com>

en: Simulation in progress
sv: Simulering pågår

en: Size only
sv: Endast storlek

en: Skip newer
sv: Hoppa över nyare

en: Source and Destination:
sv: Källa och destination:

en: Source directory
sv: Källkatalog

en: Spanish translation by Ibon Castilla Varela <estri@euskalnet.net>
sv: Spansk översättning av Ibon Castilla Varela <estri@euskalnet.net>

en: Stops rsync and closes the window
sv: Stoppar rsync och stänger fönstret

en: Swedish translation by Daniel Nylander <info@danielnylander.se>
sv: Svensk översättning av Påvel Nicklasson <pavel@frimix.se>

en: Switch source with destination
sv: Växla källa med destination

en: Symbolic links are copied as such, do not copy link target file
sv: Symboliska länkar kopieras som sådana, kopiera inte länkens målfil

en: Synchronize files and folders (a GTK GUI for rsync).
sv: Synkronisera filer och mappar (en GTK-GUI för rsync).

en: The session you specified on the command line doesn't exists
sv: Sessionen du angav på kommandoraden finns inte

en: This session name is reserved, you cannot call it like this
sv: Detta sessionsnamn är reserverat, du kan inte kalla det så här

en: Transfer progress of current file
sv: Överföringsförlopp för aktuell fil

en: Turkish translation by Doruk Fisek <dfisek@fisek.com.tr>
sv: Turkisk översättning av Doruk Fisek <dfisek@fisek.com.tr>

en: Unable to execute the rsync command line tool. It is needed by this program. You may need to install the rsync package or make it available in the default executable search PATH. See file/preferences to change the default rsync executable command.
sv: Det gick inte att utföra rsync-kommandoradsverktyget. Det krävs för det här programmet. Du kan behöva installera rsync-paketet eller göra det tillgängligt i programstandardsökvägen PATH. Se Arkiv/inställningar för att ändra standardkörkommandot för rsync.

en: Use tray icon
sv: Använd brickikon

en: Verbose
sv: Informativ

en: Wether to show rsync output by default or hide it (show graphical information only)
sv: Huruvida rsync-data ska visas som standard eller döljas (visa endast grafisk information)

en: When rsync has finished, show all the errors encountered in a separate window
sv: När rsync är färdigt, visa alla fel som uppstått i ett separat fönster

en: When running the "before" command, if it fails for some reason, don't run rsync and halt
sv: När "innan"-kommandot körs, om det av någon anledning misslyckas, kör inte rsync och stanna

en: Whether to load the last used session at startup or use the default one
sv: Huruvida den senast använda sessionen ska laddas vid start eller använd den förvalda

en: Whether to overwrite the logs when running a session. This will make you save space, but you'll loose the logs of the previous runs
sv: Huruvida loggar ska skrivas över när en session körs. Det gör att du sparar utrymme, men förlorar loggarna från tidigare körningar

en: Whether to save rsync output to a log file, named like the session, which will be located in the grsync directory (usually ".grsync" into your user home)
sv: Huruvida rsync-utdata ska sparas till en loggfil, som namnges som sessionen, som kommer att placeras i grsync-katalogen (oftast ".grsync" i din hemmapp)

en: Windows compatibility
sv: Windowskompatibilitet

en: Written by Piero Orsoni <orsoni@gmail.com>
sv: Skrivet av Piero Orsoni <orsoni@gmail.com>

en: You cannot delete the default session
sv: Du kan inte ta bort standardsessionen

en: _Contribute
sv: _Bidra

en: _Export
sv: _Exportera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Import
sv: _Importera

en: _Rsync command line
sv: _Rsync kommandotolk

en: _Rsync info
sv: _Rsync information

en: _Simulate
sv: _Simulera

en: _Simulation
sv: _Simulering
