Mirage - en to sv translation catalogue (239 entries)

en:  seconds
sv:  sekunder

en: 1:1 Mode
sv: 1:1-läge

en: A fast GTK+ Image Viewer.
sv: En snabb GTK+ bildvisare.

en: About
sv: Om

en: Action
sv: Åtgärd

en: Action Name:
sv: Åtgärdsnamn:

en: Action Shortcut
sv: Åtgärdsgenväg

en: Action return code: %s
sv: Åtgärdens svarskod: %s

en: Action: %s
sv: Åtgärd: %s

en: Add Custom Action
sv: Lägg till anpassad åtgärd

en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: All files
sv: Alla filer

en: All images have been viewed. Would you like to cycle through the images again?
sv: Alla bilder har visats. Vill du gå igenom bilderna igen?

en: Allow loading hidden files
sv: Tillåt inläsning av dolda filer

en: Always start in fullscreen mode
sv: Starta alltid i helskärmsläge

en: Are you sure you wish to permanently delete %s?
sv: Vill du verkligen ta bort %s permanent?

en: Auto-Save
sv: Spara automatiskt

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Behavior
sv: Beteende

en: Bilinear
sv: Bilinjär

en: Bits per sample:
sv: Bitar per sampling:

en: C_rop
sv: Be_skär

en: Cannot load image.
sv: Kan inte läsa in bild.

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Choose directory
sv: Välj mapp

en: Command:
sv: Kommando:

en: Configure Custom Actions
sv: Konfigurera anpassade åtgärder

en: Confirm image delete
sv: Bekräfta bildborttagning

en: Contents
sv: Innehåll

en: Couldn't find the image %s. Please check your installation.
sv: Kunde inte hitta bilden %s. Kontrollera din installation.

en: Crop Image
sv: Beskär bild

en: Custom Actions
sv: Anpassade åtgärder

en: Custom _Actions
sv: Anpassade _åtgärder

en: Custom actions: %(current)i of  %(total)i
sv: Anpassade åtgärder: %(current)i of  %(total)i

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Delay between images in seconds:
sv: Fördröjning mellan bilder i sekunder:

en: Delete Image
sv: Ta bort bild

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: Disable screensaver in slideshow mode
sv: Inaktivera skärmsläckare i bildspelsläge

en: E_xit Full Screen
sv: A_vsluta helskärmsläge

en: Edit Custom Action
sv: Redigera anpassad åtgärd

en: Edit selected action.
sv: Redigera markerad åtgärd.

en: Enter the new name:
sv: Ange nytt namn:

en: Entire screen
sv: Hela skärmen

en: Execute 'cmd' when an image is loaded
sv: Kör "cmd" när en bild har lästs in

en: Exit Full Screen
sv: Avsluta helskärmsläge

en: File extension (i.e. ".png")
sv: Filtillägg (ex. ".png")

en: File modified:
sv: Ändrad:

en: File name without file extension
sv: Filnamn utan filtillägg

en: File name:
sv: Filnamn:

en: File path
sv: Sökväg

en: File path, name, and extension
sv: Filsökväg, namn och filtillägg

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: File type:
sv: Filtyp:

en: First Image
sv: Första bilden

en: Fit
sv: Anpassa

en: Flip Horizontally
sv: Vänd horisontellt

en: Flip Vertically
sv: Vänd vertikalt

en: Flip _Horizontally
sv: Vänd _horisontellt

en: Flip _Vertically
sv: Vänd _vertikalt

en: Found: %(fullpath)s [%(number)i]
sv: Hittat: %(fullpath)s [%(number)i]

en: Found: %(item)s [%(number)i]
sv: Hittat: %(item)s [%(number)i]

en: Full Screen
sv: Helskärm

en: Go to next image
sv: Gå till nästa bild

en: Go to previous image
sv: Gå till föregående bild

en: Height:
sv: Höjd:

en: Here you can define custom actions with shortcuts. Actions use the built-in parameters and operations listed below and can have multiple statements separated by a semicolon. Batch actions apply to all images in the list.
sv: Här kan du definiera anpassade åtgärder med genvägar. Åtgärder använder inbyggda parametrar och operationer listade nedan, och kan ha flera uttryck separerade med semikolon. Batchåtgärder tillämpas på alla bilder i listan.

en: Hyper (Best)
sv: Hyper (bäst)

en: If checked, Mirage will open hidden files. Otherwise, hidden files will be ignored.
sv: Vid aktivering, kommer Mirage att öppna dolda filer. Annars ignoreras dolda filer.

en: If enabled, a random image will be chosen during slideshow mode (without loading any image twice).
sv: Vid aktivering, kommer bilder att väljas slumpmässigt under bildspelet (utan att visa samma bild två gånger).

en: If enabled, opening an image in Mirage will automatically load all images found in that image's directory.
sv: Genom att öppna en bild i Mirage, kommer alla bilder som finns i den bildens mapp att läsas in automatiskt.

en: If enabled, starting a slideshow will put the application in fullscreen mode.
sv: Vid aktivering, kommer bildspelsstart att försätta programmet i helskärmsläge.

en: If enabled, the next and previous images in the list will be preloaded during idle time. Note that the speed increase comes at the expense of memory usage, so it is recommended to disable this option on machines with limited ram.
sv: Vid aktivering, läses nästa och föregående bilder i listan in under inaktivitetstid. Notera att hastighetsökning sker på bekostnad av minnesanvändning, så det rekommenderas att inaktivera det här alternativet på maskiner med begränsat RAM.

en: If enabled, xscreensaver will be temporarily disabled during slideshow mode.
sv: Vid aktivering, kommer xscreensaver att inaktiveras temporärt i bildspelsläget.

en: Ignore Changes
sv: Ignorera ändringar

en: Image
sv: Bild

en: Image Editing
sv: Bildredigering

en: Image Location (URL):
sv: Bildplats (URL):

en: Images
sv: Bilder

en: Include images in subdirectories
sv: Inkludera bilder i undermappar

en: Incomplete custom action specified.
sv: Icke komplett anpassad åtgärd specificerad.

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Invalid Custom Action
sv: Ogiltig anpassad åtgärd

en: Invalid Shortcut
sv: Ogiltig genväg

en: Last Active Mode
sv: Senast aktiva läge

en: Last Image
sv: Sista bilden

en: List of files, space-separated
sv: Fillista, blankstegsseparerad

en: Load all images in current directory
sv: Läs in alla bilder i aktuell mapp

en: Loading: %s
sv: Läser in: %s

en: Location
sv: Plats

en: Mirage Preferences
sv: Mirage Inställningar

en: Modified images:
sv: Ändrade bilder:

en: Modify saturation
sv: Ändra mättnad

en: Move selected action down.
sv: Flytta ner markerad åtgärd.

en: Move selected action up.
sv: Flytta upp markerad åtgärd.

en: Nearest (Fastest)
sv: Närmast (snabbast)

en: Next
sv: Nästa

en: Next Image
sv: Nästa bild

en: No
sv: Nej

en: Open
sv: Öppna

en: Open Behavior
sv: Öppningsbeteende

en: Open Folder
sv: Öppna mapp

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Open Mirage in fullscreen mode
sv: Öppna Mirage i helskärmsläge

en: Open Remote
sv: Öppna fjärrbild

en: Open Remote Image
sv: Öppna fjärrbild

en: Open _Folder...
sv: Öppna _mapp...

en: Open _Remote image...
sv: Öppna _fjärrbild...

en: Open new image in:
sv: Öppna ny bild i:

en: Operations
sv: Operationer

en: Options
sv: Alternativ

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Perform action on all images (Batch)
sv: Utför åtgärden på alla bilder (Batch)

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preload images for faster navigation
sv: Förinläsning av bilder för snabbare navigering

en: Preloading: %s
sv: Förbereder: %s

en: Preserve aspect ratio
sv: Bevara proportioner

en: Press the desired shortcut for the action.
sv: Tryck på önskad genvägstangent för åtgärden.

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Image
sv: Föregående bild

en: Prompt For Action
sv: Fråga efter åtgärd

en: Prompt User
sv: Fråga användaren

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Quality to save in:
sv: Kvalitet att spara i:

en: Quit
sv: Avsluta

en: R_esize...
sv: _Ändra storlek...

en: Random Image
sv: Slumpmässig bild

en: Randomize order of images
sv: Slumpa bildordningen

en: Re_name...
sv: _Byt namn...

en: Recursively include all images found in
sv: Inkludera alla bilder rekursivt, som finns i

en: Remove selected action.
sv: Ta bort markerad åtgärd.

en: Rename Image
sv: Byt namn på bilden

en: Resize Image
sv: Ändra bildstorlek

en: Rotate Left
sv: Rotera vänster

en: Rotate Right
sv: Rotera höger

en: Rotate _Left
sv: Rotera _vänster

en: Rotate _Right
sv: Rotera _höger

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Saturation level:
sv: Mättnadsnivå:

en: Save
sv: Spara

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Image
sv: Spara bild

en: Save Image As
sv: Spara bild som

en: Save Image _As...
sv: S_para bild som...

en: Save?
sv: Vill du spara?

en: Scaling quality:
sv: Skalningskvalitet:

en: Scanning...
sv: Skannar...

en: Screenshot
sv: Skärmklipp

en: Sets the background color for the application.
sv: Anger bakgrundsfärg i programmet.

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Shortcut:
sv: Genväg:

en: Show more detailed information
sv: Visa mer detaljerad information

en: Show this help and exit
sv: Visa denna hjälp och avsluta

en: Show version information and exit
sv: Visa versionsinformation och avsluta

en: Simple background color:
sv: Enkel bakgrundsfärg:

en: Skipping: %s
sv: Hoppar över: %s

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Slideshow Mode
sv: Bildspelsläge

en: Smart Mode
sv: Smart läge

en: Start Slideshow
sv: Starta bildspel

en: Start in fullscreen mode
sv: Starta i helskärmsläge

en: Start in slideshow mode
sv: Starta i bildspelsläge

en: Status Bar
sv: Statusfält

en: Stop Slideshow
sv: Stoppa bildspel

en: Take Screenshot
sv: Ta ett skärmklipp

en: The %s format is not supported for saving. Do you wish to save the file in a different format?
sv: Formatet %s stöds inte för att spara. Vill du spara filen i ett annat format?

en: The current image has been modified. Save changes?
sv: Aktuell bild har ändrats. Vill du spara ändringarna?

en: The default 'Open' directory will be the last directory used.
sv: Standardmapp för "Öppna" kommer att vara den senast använda mappen.

en: The default 'Open' directory will be this specified directory.
sv: Standardmapp för "Öppna" kommer att vara specificerad mapp.

en: The shortcut '%(shortcut)s' is already used for '%(key)s'.
sv: Genvägen "%(shortcut)s" används redan för "%(key)s".

en: Thumbnail size:
sv: Miniatyrstorlek:

en: Thumbnails Pane
sv: Miniatyrpanel

en: Thumbnails _Pane
sv: Miniatyr_panel

en: Tiles
sv: Rutor

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Transparency:
sv: Transparens:

en: Unable to delete
sv: Kunde inte ta bort

en: Unable to delete %s
sv: Kunde inte ta bort %s

en: Unable to launch "%s". Please specify a valid command from Edit > Custom Actions.
sv: Kan inte starta "%s". Specificera ett giltigt kommando från "Redigera > Anpassade åtgärder".

en: Unable to launch a suitable browser.
sv: Kunde inte starta någon passande webbläsare.

en: Unable to rename
sv: Kunde inte byta namn

en: Unable to rename %s
sv: Kunde inte namnändra %s

en: Unable to save %s
sv: Kan inte spara %s

en: Usage: mirage [OPTION]... FILES|FOLDERS...
sv: Användning: mirage [OPTION]... FILES|FOLDERS...

en: Use last chosen directory
sv: Använd den senast valda mappen

en: Use this fixed directory:
sv: Använd alltid denna mapp:

en: Website: https://gitlab.com/thomasross/mirage
sv: Webbplats: https://gitlab.com/thomasross/mirage

en: Width:
sv: Bredd:

en: Window under pointer
sv: Fönster under muspekaren

en: Wrap around imagelist:
sv: Kasta om bildlista:

en: Wrap?
sv: Kasta om?

en: Yes
sv: Ja

en: You are viewing the first image in the list. Wrap around to the last image?
sv: Du visar den första bilden i listan. Vill du kasta om till den sista bilden?

en: You are viewing the last image in the list. Wrap around to the first image?
sv: Du visar den sista bilden i listan. Vill du kasta om till den första bilden?

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom To Fit Mode
sv: Anpassat till fönster

en: Zoom To _Fit
sv: Anpassa till _fönstret

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: [%(current)i of %(total)i]
sv: [%(current)i av %(total)i]

en: [PREV] and [NEXT] are only valid alone or at the end of the command
sv: [PREV] och [NEXT] är bara giltiga enskilt eller i slutet på kommandot

en: _About
sv: _Om

en: _Configure...
sv: _Konfigurera...

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Crop...
sv: _Beskär...

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _First Image
sv: _Första bilden

en: _Full Screen
sv: _Helskärm

en: _Go
sv: _Gå

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Last Image
sv: _Sista bilden

en: _Next
sv: _Nästa

en: _Next Image
sv: _Nästa bild

en: _Open Image...
sv: _Öppna bild...

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: _Previous
sv: _Föregående

en: _Previous Image
sv: _Föregående bild

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Random Image
sv: _Slumpmässig bild

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Resize
sv: _Storleksändra

en: _Saturate
sv: _Mätta

en: _Saturation...
sv: _Mättnad...

en: _Save Image
sv: _Spara bild

en: _Snap
sv: _Klipp

en: _Start Slideshow
sv: _Starta bildspel

en: _Status Bar
sv: _Statusfält

en: _Stop Slideshow
sv: _Stoppa bildspel

en: _Take Screenshot...
sv: _Ta ett skärmklipp...

en: _Toolbar
sv: _Verktygsfält

en: _View
sv: _Visa

en: i.e. mirage -o 'echo file is %F'
sv: ex. mirage -o 'echo file is %F'

en: pixels
sv: bildpunkter

en: subdirectories of FOLDERS
sv: undermappar i FOLDERS

en: uses same syntax as custom actions,
sv: använder samma syntax som anpassade åtgärder,
