mtpaint - en to sv translation catalogue (693 entries)

en:   +,=               Main edit window - Zoom in
sv:   +,=               Huvudredigeringsfönster - Zooma in

en:   -                 Main edit window - Zoom out
sv:   -                 Huvudredigeringsfönster - Zooma ut

en:   A                 Draw open arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
sv:   A                 Rita öppet pilhuvud vid användande av linjeverktyget (storlek sätts av flödesinställning)

en:   Arrow keys        Paint Mode - Move the mouse pointer
sv:   Piltangenter      Ritläge - Flytta muspekaren

en:   Arrow keys        Selection Mode - Nudge selection box or paste box by one pixel
sv:   Piltangenter      Markeringsläge - Flytta markeringsrutan eller inklistringsrutan med en bildpunkt

en:   Ctrl + + or =     Increase opacity by 1
sv:   Ctrl + + eller =  Öka opacitet med 1

en:   Ctrl + -          Decrease opacity by 1
sv:   Ctrl + -          Minska opacitet med 1

en:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Set opacity to 10%, 20%, ... , 100% (main or keypad numbers)
sv:   Ctrl + 1, 2, ... , 0  Ställ in opacitet till 10%, 20%, ... , 100% (huvud- eller numeriska tangenter)

en:   Ctrl + F1 - F12   Save current clipboard to file 1-12
sv:   Ctrl + F1 - F12   Spara aktuellt urklipp till fil 1-12

en:   Ctrl+Arrows       Move layer or resize selection box
sv:   Ctrl+Piltangenter   Flytta lager eller ändra storlek på urvalsboxen

en:   Ctrl+Left button     Choose colour A from under mouse pointer
sv:   Ctrl+Vänster knapp   Välj färg A från där muspekaren är

en:   Ctrl+Middle button   Create colour A/B and pattern based on the RGB colour in A (RGB images only)
sv:   Ctrl+Mittenknappen   Skapa färg A/B och mönster baserat på RGB-färg i A (Endast för RGB-bilder)

en:   Ctrl+Right button    Choose colour B from under mouse pointer
sv:   Ctrl+Höger knapp     Välj färg B från där muspekaren är

en:   Ctrl+Scroll Wheel    Scroll the main edit window left or right
sv:   Ctrl+Skrollhjul      Skorlla huvudfönstret höger eller vänster

en:   Ctrl-A            Select whole image
sv:   Ctrl-A            Markera hela bilden

en:   Ctrl-C            Copy selection to clipboard
sv:   Ctrl-C            Kopiera markering till urklipp

en:   Ctrl-G            Greyscale the image
sv:   Ctrl-G            Ändra bilden till gråskala

en:   Ctrl-K            Paste clipboard to location it was copied from
sv:   Ctrl-K            Klistra in urklipp till platsen den kopierades från

en:   Ctrl-N            Create new image
sv:   Ctrl-N            Skapa ny bild

en:   Ctrl-O            Open Image
sv:   Ctrl-O            Öppna bild

en:   Ctrl-P            Preferences
sv:   Ctrl-P            Inställningar

en:   Ctrl-Q            Quit program
sv:   Ctrl-Q            Avsluta programmet

en:   Ctrl-R            Redo an undone action
sv:   Ctrl-R            Gör om en ångrad åtgärd

en:   Ctrl-S            Save Image
sv:   Ctrl-S            Spara bild

en:   Ctrl-Shift-T      Fill in the selection area with the current fill
sv:   Ctrl-Shift-T      Fyll det valda området med vald fyllning

en:   Ctrl-T            Draw a rectangle around the selection area with the current fill
sv:   Ctrl-T            Rita en rektangel runt det valda området med vald fyllning

en:   Ctrl-V            Paste clipboard to centre of current view
sv:   Ctrl-V            Klistra in urklipp till mitten av aktuell vy

en:   Ctrl-W            Edit all palette colours
sv:   Ctrl-W            Redigera alla palettfärger

en:   Ctrl-X            Copy selection to clipboard, and then paint current pattern to selection area
sv:   Ctrl-X            Kopiera markering till urklipp och rita sedan ut aktuellt mönster till markeringsytan

en:   Ctrl-Z            Undo last action
sv:   Ctrl-Z            Ångra senaste åtgärd

en:   Delete            Crop image to selection
sv:   Delete            Beskär bilden till markeringen

en:   End               Pan Window
sv:   End               Panorera Fönster

en:   Enter/Return      Commit paste to canvas
sv:   Enter/Return      Verkställ inklistring till rityta

en:   Escape            Select nothing, cancel paste box
sv:   Escape            Markera ingenting, avbryt inklistringsruta

en:   F1                Help
sv:   F1                Hjälp

en:   F12               Toggle Dock Area
sv:   F12               Växla Dockningsområde

en:   F2                Choose Pattern
sv:   F2                Välj mönster

en:   F3                Choose Brush
sv:   F3                Välj pensel

en:   F4                Paint Tool
sv:   F4                Ritverktyg

en:   F5                Toggle Main Toolbar
sv:   F5                Växla huvudverktygsrad

en:   F6                Toggle Tools Toolbar
sv:   F6                Växla Verktygsrad

en:   F7                Toggle Settings Toolbar
sv:   F7                Växla Inställningsrad

en:   F8                Toggle Palette
sv:   F8                Växla palett

en:   F9                Selection Tool
sv:   F9                Markeringsverktyg

en:   Home              Show or hide main window menu/toolbar/status bar/palette
sv:   Home              Visa eller dölj huvudfönsrets meny/verktygsrad/statusrad/palett

en:   L                 Layers Window
sv:   L                 Lagerfönster

en:   Left button          Paint to canvas using the current tool
sv:   Vänster knapp        Rita till kanvas med valt verktyg

en:   Middle button        Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
sv:   Mittknappen          Väljer punkten som kommer att bli bildens center efter nästa zoom

en:   Page Down         Resize Image canvas
sv:   Page Down         Ändra storlek på bildens rityta

en:   Page Up           Scale Image
sv:   Page Up           Skala bild

en:   Right button         Commit paste to canvas / Stop drawing current line / Cancel selection
sv:   Höger knapp          Utför inklistring till kanvas / Sluta rita linje / Avbryt val

en:   S                 Draw closed arrow head when using the line tool (size set by flow setting)
sv:   S                 Rita stängt pilhuvud vid användande av linjeverktyget (storlek sätts av flödesinställning)

en:   Scroll Wheel         In GTK+2/3 the user can have the scroll wheel zoom in or out via the Preferences window
sv:   Skrollhjulet         I GITK+2 kan användaren välja att låta scrollhjulet zooma in och ut i Inställningsfönstret

en:   Shift                Constrain mouse movements to vertical line
sv:   Shift                Begränsa musrörelser till vertikal linje

en:   Shift + 1         Edit image channel
sv:   Shift + 1         Redigera bildkanal

en:   Shift + 2         Edit alpha channel
sv:   Shift + 2         Redigera alfakanal

en:   Shift + 3         Edit selection channel
sv:   Shift + 3         Redigera markeringskanal

en:   Shift + 4         Edit mask channel
sv:   Shift + 4         Redigera maskkanal

en:   Shift + F1 - F12  Load clipboard from file 1-12
sv:   Shift + F1 - F12  Läs in urklipp från fil 1-12

en:   Shift +,=         View window - Zoom in
sv:   Shift +,=         Visningsfönster - Zooma in

en:   Shift -           View window - Zoom out
sv:   Shift -           Visningsfönster - Zooma ut

en:   Shift+Arrow keys  Nudge mouse pointer, selection box or paste box by x pixels - x is defined by the Preferences window
sv:   Shift+Piltangenter  Knuffa muspekaren, urvalsboxen eller inklistringsboxen med x pixlar - x är definierat i Inställningsfönstret

en:   Shift+Ctrl           Constrain mouse movements to horizontal line
sv:   Shift+Ctrl           Begränsa musrörelser till horisontel linje

en:   Shift+Right button   Selects the point which will be the centre of the image after the next zoom
sv:   Shift+Höger knapp    Väljer den punkt som kommer att vara center av bilden efter nästa zoom

en:   Shift+[ or ]      Change colour B to the next or previous palette item
sv:   Shift+[ eller ]   Ändra färg A till nästa eller föregående färg i paletten

en:   Shift-Ctrl-G      Greyscale the image (Gamma corrected)
sv:   Shift-Ctrl-G      Ändra bilden till gråskala (Tillrättad gamma)

en:   V                 View Window
sv:   V                 Visningsfönster

en:   [ or ]            Change colour A to the next or previous palette item
sv:   [ eller ]         Ändra färg A till nästa eller föregående färg i paletten

en: %d layers failed to load
sv: %d lager gick inte att läsa in

en: %d out of %d frames could not be saved as %s - saved as PNG instead
sv: %d ut av %d bildrutor kunde inte sparas som %s - sparades som PNG istället

en: (Modified)
sv: (Ändrad)

en: ///Bottom Side Right
sv: ///Nedre sidan åt höger

en: ///Configure
sv: ///Konfigurera

en: ///Left Side Down
sv: ///Vänster sida ner

en: ///Right Side Down
sv: ///Höger sida ner

en: ///Top Side Right
sv: ///Övre sidan åt höger

en: //About
sv: //Om

en: //Actions
sv: //Åtgärder

en: //Centralize Image
sv: //Centrera bild

en: //Choose Brush ...
sv: //Välj pensel ...

en: //Choose Pattern ...
sv: //Välj mönster ...

en: //Clear Mask
sv: //Töm mask

en: //Configure Animation ...
sv: //Konfigurera animering ...

en: //Configure Grid ...
sv: //Konfigurera rutnät ...

en: //Convert To Indexed ...
sv: //Konvertera till indexerad ...

en: //Convert To RGB
sv: //Konvertera till RGB

en: //Copy
sv: //Kopiera

en: //Copy To Palette
sv: //Kopiera till palett

en: //Create Quantized ...
sv: //Skapa kvantiserad ...

en: //Crop
sv: //Beskär

en: //Cut
sv: //Klipp ut

en: //Delete ...
sv: //Ta bort ...

en: //Disable Alpha
sv: //Inaktivera alfa

en: //Disable Mask
sv: //Inaktivera mask

en: //Disable Selection
sv: //Inaktivera markering

en: //Documentation
sv: //Dokumentation

en: //Edit Alpha
sv: //Redigera alfa

en: //Edit Colour A & B ...
sv: //Redigera färg A & B ...

en: //Edit Image
sv: //Redigera bild

en: //Edit Mask
sv: //Redigera mask

en: //Edit Selection
sv: //Redigera markering

en: //Export ASCII Art ...
sv: //Exportera ASCII-grafik ...

en: //Export Animated GIF ...
sv: //Exportera animerad GIF ...

en: //Export Clipboard to System
sv: //Exportera urklipp till systemet

en: //Export Undo Images (reversed) ...
sv: //Exportera Ångra-historik (omvänd) ...

en: //Export Undo Images ...
sv: //Exportera Ångra-historik ...

en: //Flip Horizontally
sv: //Vänd horisontellt

en: //Flip Vertically
sv: //Vänd vertikalt

en: //Focus View Window
sv: //Fokusera visningsfönster

en: //Free Rotate ...
sv: //Fri rotering ...

en: //Gaussian Blur ...
sv: //Gaussisk oskärpa ...

en: //Greyscale
sv: //Gråskala

en: //Greyscale (Gamma corrected)
sv: //Gråskala (Gamma-korrigerad)

en: //Hide Image
sv: //Dölj bild

en: //Import Clipboard from System
sv: //Importera urklipp från systemet

en: //Invert
sv: //Invertera

en: //Isometric Transformation
sv: //Isometrisk transformering

en: //Kuwahara-Nagao Blur ...
sv: //Kuwahara-Nagao-oskärpa ...

en: //Lasso Selection
sv: //Markera med lasso

en: //Layers Window
sv: //Lagerfönster

en: //Load ...
sv: //Läs in ...

en: //Load Clipboard
sv: //Läs in urklipp

en: //Load Default
sv: //Läs in standard

en: //Mask All
sv: //Maskera alla

en: //Mask All Colours
sv: //Maskera alla färger

en: //Mask None
sv: //Maskera inget

en: //Merge Duplicate Colours
sv: //Slå samman dubbletta färger

en: //Move Alpha to Mask
sv: //Flytta alfa till mask

en: //New
sv: //Ny

en: //New ...
sv: //Ny ...

en: //New Layer
sv: //Nytt lager

en: //Open ...
sv: //Öppna ...

en: //Outline Selection
sv: //Konturmarkering

en: //Palette Editor ...
sv: //Palettredigerare ...

en: //Palette Shifter ...
sv: //Palettväxlare ...

en: //Paste
sv: //Klistra in

en: //Paste Palette
sv: //Klistra in palett

en: //Paste Text
sv: //Klistra in text

en: //Paste Text (FreeType)
sv: //Klistra in text (FreeType)

en: //Paste To Centre
sv: //Klistra in i mitten

en: //Paste To New Layer
sv: //Klistra in i nytt lager

en: //Preferences ...
sv: //Inställningar ...

en: //Preview Animation ...
sv: //Förhandsvisa animering ...

en: //Quit
sv: //Avsluta

en: //Redo
sv: //Gör om

en: //Remove All Layers
sv: //Ta bort alla lager

en: //Remove Unused Colours
sv: //Ta bort oanvända färger

en: //Rotate Anti-Clockwise
sv: //Rotera motsols

en: //Rotate Clockwise
sv: //Rotera medsols

en: //Save
sv: //Spara

en: //Save As ...
sv: //Spara som ...

en: //Save Clipboard
sv: //Spara urklipp

en: //Select All
sv: //Markera allt

en: //Select None (Esc)
sv: //Markera ingenting (Esc)

en: //Set Palette Size ...
sv: //Ställ in palettstorlek ...

en: //Sharpen ...
sv: //Gör skarp ...

en: //Show Dock
sv: //Visa docka

en: //Show Main Toolbar
sv: //Visa huvudverktygsrad

en: //Show Palette
sv: //Visa palett

en: //Show Settings Toolbar
sv: //Visa inställningsrad

en: //Show Status Bar
sv: //Visa statusrad

en: //Show Tools Toolbar
sv: //Visa verktygsrad

en: //Sort Colours ...
sv: //Sortera färger ...

en: //Swap A & B
sv: //Växla A & B

en: //Threshold ...
sv: //Tröskelvärde ...

en: //Toggle Image View
sv: //Växla bildvy

en: //Transform Colour ...
sv: //Transformera färg ...

en: //Undo
sv: //Ångra

en: //View Window
sv: //Visningsfönster

en: /Cha_nnels
sv: /Ka_naler

en: /Effe_cts
sv: /Effe_kter

en: /More...
sv: /Mer...

en: /_Edit
sv: /_Redigera

en: /_File
sv: /_Arkiv

en: /_Help
sv: /_Hjälp

en: /_Image
sv: /_Bild

en: /_Layers
sv: /_Lager

en: /_Palette
sv: /_Palett

en: /_Selection
sv: /_Markering

en: /_View
sv: /_Visa

en: 24 bit RGB
sv: 24-bitars RGB

en: A only
sv: Endast A

en: A to B
sv: A till B

en: A to B (HSV)
sv: A till B (NMI)

en: A to B (RGB)
sv: A till B (RGB)

en: A to B (backward HSV)
sv: A till B (omvänd NMI)

en: Abdulla Al Muhairi - Website redesign April 2005
sv: Abdulla Al Muhairi - Designade om webbplatsen i april 2005

en: About
sv: Om

en: Action
sv: Åtgärd

en: Add
sv: Lägg till

en: Alpha
sv: Alfa

en: Amount
sv: Mängd

en: Angle
sv: Vinkel

en: Angle of rotation =
sv: Vinkel på rotering =

en: Angular
sv: Vinkelformad

en: Animation Preview
sv: Förhansvisning Animation

en: Animation delay
sv: Animationsfördröjning

en: Antialias
sv: Kantutjämning

en: Apply
sv: Verkställ

en: Applying Effect
sv: Tillämpar effekt

en: At distance
sv: Vid avstånd

en: Authors
sv: Upphovsmän

en: Auto-Preview
sv: Auto-förhandsvisning

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background colour =
sv: Bakgrundsfärg =

en: Bacteria Effect
sv: Bakterie-effekt

en: Bicubic
sv: Bikubisk

en: Bicubic better
sv: Bättre Bikubisk

en: Bicubic edged
sv: Bikubisk kantad

en: Bicubic sharper
sv: Skarpare Bikubisk

en: Bilinear
sv: Bilinjär

en: Bilinear / Area Mapping
sv: Bilinjär / Områdesmappning

en: Blend Mode
sv: Blandningsläge

en: Blend mode
sv: Intoningsläge

en: Blue
sv: Blå

en: Border
sv: Ram

en: Brazilian Portuguese - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno
sv: Brasilisk portugisiska - Paulo Trevizan, Valter Nazianzeno

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Browse
sv: Bläddra

en: Burn
sv: Bränn

en: By image channel
sv: Av bildkanal

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel Operation
sv: Avbryt åtgärd

en: Cannot open file
sv: Kan inte öppna filen

en: Canvas Geometry
sv: Geometri för ram

en: Case Insensitive Sort
sv: Skiftlägesokänslig sortering

en: Centralise Layer
sv: Centrera lager

en: Centre
sv: Center

en: Centre tool settings dialogs
sv: Centrera verktygsinställningsrutan

en: Changing tool commits paste
sv: Byta verktyg verkställer inklistring

en: Channel
sv: Kanal

en: Channel Type
sv: Kanaltyp

en: Chinese (Simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (Taiwanese)
sv: Kinesiska (Taiwan)

en: Choose frames directory
sv: Välj katalog för bildrutor

en: Clear
sv: Töm

en: Cleared
sv: Rensad

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Clipboard = %i x %i
sv: Urklipp = %i x %i

en: Clipboard = %i x %i x RGB
sv: Urklipp = %i x %i x RGB

en: Clipboard Files
sv: Urklippsfiler

en: Clone
sv: Klona

en: Close
sv: Stäng

en: Close Layers Window
sv: Stäng lagerfönster

en: Colour
sv: Färg

en: Colour Editor
sv: Färgredigerare

en: Colour Histogram
sv: Färghistogram

en: Colour index totals - %i of %i used
sv: Färgindexnummer totalbeloppen - %i av %i används

en: Colour space
sv: Färgrymd

en: Colour-Selective Mode
sv: Färg-Selektivt Läge

en: Colours
sv: Färger

en: Command
sv: Kommando

en: Configure Animation
sv: Konfigurera animering

en: Configure Device
sv: Konfigurera enhet

en: Configure File Actions
sv: Konfigurera filåtgärder

en: Configure Gradient
sv: Konfigurera gradient

en: Configure Grid
sv: Konfigurera rutnät

en: Configure Overlays
sv: Konfigurera Överdrag

en: Confirm Exit
sv: Bekräfta avslut

en: Conical
sv: Konisk

en: Constant
sv: Konstant

en: Continuous Mode
sv: Kontinuerligt Läge

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Convert To Indexed
sv: Konvertera till indexerad

en: Converting to Indexed Palette
sv: Konverterar till indexerad palett

en: Copy
sv: Kopiera

en: Could not access directory %s
sv: Kunde inte komma åt katalogen %s

en: Could not find home directory. Using current directory as home directory.
sv: Kunde inte hitta hemkatalogen. Använder aktuell katalog som hemkatalog.

en: Counting Unique RGB Pixels
sv: Räknar unika RGB-bildpunkter

en: Create
sv: Skapa

en: Create Channel
sv: Skapa kanal

en: Create Directory
sv: Skapa katalog

en: Create Frames
sv: Skapa Bildrutor

en: Create Index
sv: Skapa index

en: Create New Directory
sv: Skapa ny katalog

en: Creating Animation Frames
sv: Skapar Animationsbildrutor

en: Creating Font Index
sv: Skapar typsnittsindex

en: Credits
sv: Tack till

en: Cube
sv: Kub

en: Current Device
sv: Aktuell enhet

en: Current only
sv: Endast aktuell

en: Current to 0
sv: Aktuell till 0

en: Cursor X,Y
sv: Pekare X,Y

en: Custom
sv: Anpassad

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Czech - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric
sv: Tjeckiska - Pavel Ruzicka, Martin Petricek, Roman Hornik, Pavel Fric

en: Darken
sv: Mörkare

en: Default Palette
sv: Standardpalett

en: Default Patterns
sv: Standardmönster

en: Default System Language
sv: Standardspråk i systemet

en: Delay
sv: Fördröjning

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Channels
sv: Ta bort kanaler

en: Delete Layer
sv: Ta bort lager

en: Device Settings
sv: Enhetsinställningar

en: Diameter based weighting
sv: Diameterbaserad viktning

en: Difference
sv: Skillnad

en: Difference of Gaussians
sv: Gaussisk differens

en: Different X/Y
sv: Olika X/Y

en: Directory
sv: Katalog

en: Disable All Masks
sv: Inaktivera alla masker

en: Disable view window transparencies
sv: Stäng av visningsfönstrets genomskinlighet

en: Display
sv: Bildskärm

en: Display clipboard while pasting
sv: Visa urklipp vid inklistring

en: Distance to A
sv: Avstånd till A

en: Dithered (effect)
sv: Dithered (effekt)

en: Divide
sv: Dividera

en: Dmitry Groshev - Contributing developer for version 2.30. Lead developer and maintainer from version 3.00 to the present.
sv: Dmitry Groshev - Bidragande utvecklare för version 2.30. Huvudutvecklare och ansvarig från version 3.00 till nuvarande.

en: Do you really want to clear all of the position and cycle data for all of the layers?
sv: Är du säker på att du vill rensa all positions och cykeldata för alla lager?

en: Do you really want to delete "%s" ?
sv: Vill du verkligen ta bort "%s"?

en: Do you really want to delete all of the layers?
sv: Vill du verkligen ta bort alla lagren?

en: Do you really want to delete layer %i (%s) ?
sv: Vill du verkligen ta bort lagret %i (%s) ?

en: Do you really want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Dodge
sv: Undvik

en: Duplicate Layer
sv: Duplicera lager

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Dutch - Hans Strijards, Pjotr
sv: Nederländska - Hans Strijards, Pjotr

en: Eddie Kohler - Created Gifsicle which is needed for the creation and viewing of animated GIF files http://www.lcdf.org/gifsicle/
sv: Eddie Kohler - Skapade Gifsicle som behövs för att skapa och visa animerade GIF-filer, http://www.lcdf.org/gifsicle/

en: Edge Detect
sv: Kantdetektering

en: Edge Sharpen
sv: Gör Kanter Skarpare

en: Edge Soften
sv: Gör Kanter Mjukare

en: Edit Custom
sv: Redigera anpassad

en: Edit Gradient
sv: Redigera gradient

en: Ellipse Outline
sv: Oval Kontur

en: End Index
sv: Indexslut

en: End frame
sv: Slutruta

en: English (UK)
sv: Engelska (UK)

en: Enter Text Here
sv: Ange text här

en: Enter the name of the new directory
sv: Ange namnet på nya katalogen

en: Enter the new filename
sv: Ange nytt filnamn

en: Error
sv: Fel

en: Error %i reported when trying to run %s
sv: Fel %i rapporterat vid försök att köra %s

en: Error propagation, %
sv: Felaktig spridning, %

en: Euclidean (L2)
sv: Euklidisk (L2)

en: Exact Conversion
sv: Exakt konvertering

en: Execute
sv: Kör

en: Export ASCII Art
sv: Exportera ASCII-grafik

en: Export GIF animation
sv: Exportera GIF-animering

en: Export Undo Images
sv: Exportera Ångra-historik

en: Export Undo Images (reversed)
sv: Exportera Ångra-historik (omvänd)

en: Face
sv: Typsnitt

en: Factor
sv: Faktor

en: File Format
sv: Filformat

en: File Found
sv: Filen hittades

en: File is too big, must be <= to width=%i height=%i
sv: Filen är för stor, måste vara <= till bredd=%i höjd=%i

en: File prefix
sv: Filprefix

en: File: %s already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Filen %s finns redan. Vill du skriva över den?

en: Filename
sv: Filnamn

en: Files
sv: Filer

en: Fill Selection
sv: Fyll Urval

en: Fill settings
sv: Inställningar för fylla

en: Filled Ellipse
sv: Fylld Oval

en: Finish
sv: Slut

en: Fix
sv: Rätta till

en: Fix Aspect Ratio
sv: Fixa Bildformat

en: Fix Palette
sv: Rätta till palett

en: Flip Selection Horizontally
sv: Vänd markering horisontellt

en: Flip Selection Vertically
sv: Vänd markering vertikalt

en: Flow
sv: Flöde

en: Floyd-Steinberg (quick)
sv: Floyd-Steinberg (snabb)

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Directories
sv: Typsnittskataloger

en: Frames
sv: Bildrutor

en: Free Rotate
sv: Fri Rotering

en: Free Rotation
sv: Fri rotering

en: French
sv: Franska

en: French - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi
sv: Franska - Nicolas Velin, Pascal Billard, Sylvain Cresto, Johan Serre, Philippe Etienne, Victor Copovi

en: Frequency
sv: Frekvens

en: From
sv: Från

en: From Clipboard
sv: Från urklipp

en: Full error precision
sv: Full felprecision

en: Galician
sv: Galiciska

en: Galician - Miguel Anxo Bouzada
sv: Galiciska - Miguel Anxo Bouzada

en: Gamma corrected
sv: Gamma korrigerad

en: Gaussian Blur
sv: Gaussisk oskärpa

en: General
sv: Allmänt

en: General Contributions (Feedback and Ideas for improvements unless otherwise stated)
sv: Allmänna bidrag (återkoppling och idéer för förbättringar om inte annat har angivits)

en: German
sv: Tyska

en: German - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel
sv: Tyyska - Oliver Frommel, B. Clausius, Ulrich Ringel, Simon Brixel

en: Grab Screenshot
sv: Fånga skärmbild

en: Gradient Mode
sv: Gradientläge

en: Gradient type
sv: Gradienttyp

en: Grain Extract
sv: Grynextrahering

en: Grain Merge
sv: Kornsammanfogning

en: Green
sv: Grön

en: Greyscale
sv: Gråskala

en: Greyscale backdrop
sv: Gråskala bakgrund

en: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - man page, Launchpad/Rosetta registration
sv: Guadalinex Team (Junta de Andalucia) - manualsida, Launchpad/Rosetta-registrering

en: HSV
sv: NMI

en: HTML Browser Program
sv: HTML Läsarprogram

en: Hard Light
sv: Hårt ljus

en: Height
sv: Höjd

en: Height
sv: Höjd

en: Home
sv: Hem

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Hotspot at X =
sv: Klickpunkt på X =

en: Hue
sv: Nyans

en: I am unable to find the documentation.  Either you need to download the mtPaint Handbook from the web site and install it, or you need to set the correct location in the Preferences window.
sv: Jag kunde inte hitta dokumentationen. Antingen så behöver du ladda ner mtPaint Handboken från hemsidan och installera den, eller så behöver du sätta den korrekta platsen i Inställningsfönstret.

en: If you like mtPaint and you want to keep up to date with new releases, or you want to give some feedback, then the mailing lists may be of interest to you:
sv: Om du tycker om mtPaint och vill hålla dig uppdaterad med nya utgåvor, eller om du vill ge förslag på ändringar, så kan sändlistorna vara intressanta för dig:

en: Image
sv: Bild

en: Image Blue
sv: Bild Blå

en: Image Green
sv: Bild Grön

en: Image Red
sv: Bild Röd

en: Indexed Colours To Use
sv: Indexerade färger att använda

en: Indexed Palette
sv: Indexerad palett

en: Initial Channel State
sv: Ursprunglig kanalinställning

en: Inner radius
sv: Innerradie

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Invalid channel file.
sv: Ogiltig kanalfil.

en: Inverse
sv: Invertera

en: Invert
sv: Invertera

en: Inverted
sv: Inverterad

en: Italian
sv: Italienska

en: Italian - Angelo Gemmi
sv: Italienska - Angelo Gemmi

en: JPEG Save Quality (100=High)
sv: Kvalitet på JPEG-fil (100=Hög)

en: JPEG2000 Compression (0=Lossless)
sv: JPEG2000-komprimering (0=förlustfri)

en: Japanese
sv: Japanska

en: Japanese - Norihiro YONEDA
sv: Japanska - Norihiro YONEDA

en: Keyboard shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Kuwahara-Nagao Blur
sv: Kuwahara-Nagao Oskärpa

en: Kuwahara-Nagao Filter
sv: Kuwahara-Nagao-filter

en: Language
sv: Språk

en: Largest (Linf)
sv: Största (Linf)

en: Lasso Selection
sv: Lasso-markering

en: Layer
sv: Lager

en: Layer Name
sv: Lagernamn

en: Layers
sv: Lager

en: Length
sv: Längd

en: Length/Split
sv: Längd/Dela

en: Length/Sum
sv: Längd/Summa

en: Level
sv: Nivå

en: Lighten
sv: Ljusare

en: Limit
sv: Gräns

en: Linear
sv: Linjär

en: Load Channel
sv: Läs in kanal

en: Load Image File
sv: Läs in bildfil

en: Load Palette File
sv: Läs in palettfil

en: Loading %s image
sv: Läser in %s-bild

en: Location of Handbook index
sv: Plats för Handbokens index

en: Lose Changes
sv: Förlora ändringar

en: Lower
sv: Sänk

en: Luminance
sv: Luminans

en: Make Selection
sv: Gör Urval

en: Mark Tyler - Original author and maintainer up to version 3.00, occasional contributor thereafter.
sv: Mark Tyler - Ursprunglig upphovsman och ansvarig upp till version 3.00, stundtals bidragsgivare efter det.

en: Max Pan Window Size
sv: Max storlek för panoreringsfönstret

en: Max memory used for undo (MB)
sv: Max mängd minne för ångra (MB)

en: Max undo levels
sv: Max ångra-nivåer

en: Max-Min Quantize (best for small palettes and dithering)
sv: Max-Min-kvantisering (bäst för mindre paletter och dithering)

en: Memory
sv: Minne

en: Minimum grid zoom
sv: Minimal rutnätszoom

en: Mirror
sv: Spegla

en: Mirror tile
sv: Spegla Ruta

en: Modified
sv: Ändrad

en: Morphological
sv: Morfologiska

en: Mouse Scroll Wheel = Zoom
sv: Musens Skrollhjul = Zoom

en: Mouse cursor = Tool
sv: Muspekare = Verktyg

en: Mouse shortcuts
sv: Musgenvägar

en: Multiply
sv: Multiplicera

en: NO
sv: NEJ

en: Name
sv: Namn

en: Nearest Neighbour
sv: Närmsta granne

en: New
sv: Ny

en: New Directory
sv: Ny katalog

en: New Image
sv: Ny bild

en: New Layer
sv: Nytt lager

en: New geometry is the same as now - nothing to do.
sv: Ny geometri är samma som nu - ingenting att göra.

en: New image sets zoom to 100%
sv: Ny bild sätter zoom till 100%

en: No
sv: Nej

en: None
sv: Ingen

en: Normalize
sv: Normalisera

en: Not enough memory to create clipboard
sv: Inte tillräckligt mycket minne för att skapa urklipp

en: Oblique
sv: Oblik

en: Off
sv: Av

en: One or more of the image layers has not been saved.  You must save each image individually before saving the layers text file in order to load this composite image in the future.
sv: Ett eller flera av bildlagren har inte sparats. Du måste spara varje bild individuellt innan du sparar lagrens textfil för att kunna läsa in denna kompositbild i framtiden.

en: One or more of the layers contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
sv: Ett eller flera av lagren innehåller ändringar som inte har sparats. Vill du verkligen förlora dessa ändringar?

en: Opacity
sv: Opacitet

en: Opacity Mode
sv: Opacitetsläge

en: Opaque
sv: Opak

en: Origin
sv: Ursprung

en: Outer radius
sv: Yttre radie

en: Outline Selection
sv: Konturmarkering

en: Output Files
sv: Utdatafiler

en: Output path
sv: Sökväg för utmatning

en: PNG Compression (0=None)
sv: PNG-komprimering (0=ingen)

en: PNN Quantize (slow, better quality)
sv: PNN-kvantisering (långsam, bättre kvalitet)

en: Paint
sv: Måla

en: Palette
sv: Palett

en: Palette Editor
sv: Palettredigerare

en: Palette Shifter
sv: Palettväxlare

en: Pan Window
sv: Panorera Fönster

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Pattern Chooser
sv: Mönsterväljare

en: Place Gradient
sv: Placera gradient

en: Play
sv: Spela upp

en: Please Wait ...
sv: Vänta ...

en: Points:
sv: Punkter:

en: Polish
sv: Polska

en: Polish - Bartosz Kaszubowski, LucaS
sv: Polska - Bartosz Kaszubowski, LucaS

en: Polygon Selection
sv: Polygonurval

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese (Brazilian)
sv: Portugisiska (brasiliansk)

en: Portuguese - Israel G. Lugo, Tiago Silva
sv: Portugisiska - Israel G. Lugo, Tiago Silva

en: Positions
sv: Positioner

en: Posterize
sv: Posterisera

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Pressure
sv: Tryck

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Preview opacity
sv: Förhandsvisa opacitet

en: Projection to A->B
sv: Projektion till A->B

en: Q key quits mtPaint
sv: Q knappen avslutar mtPaint

en: RGB Cube
sv: RGB Kub

en: Radial
sv: Radiell

en: Radius
sv: Radie

en: Raise
sv: Höj

en: Range
sv: Intervall

en: Read 16-bit TGAs as 5:6:5 BGR
sv: Läs 16-bits TGA:er som 5:6:5 BGR

en: Recently Used Files
sv: Tidigare använda filer

en: Red
sv: Röd

en: Redo
sv: Gör om

en: Reduce colour bleed
sv: Reducera blödning av färg

en: Relative scale
sv: Relativ skala

en: Remove
sv: Ta bort

en: Rename
sv: Byt namn

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Repeat length
sv: Repetera längd

en: Reset
sv: Återställ

en: Resize Canvas
sv: Ändra storlek på rityta

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Reverse Order
sv: Omvänd ordning

en: Rotate Selection Anti-Clockwise
sv: Rotera markering motsols

en: Rotate Selection Clockwise
sv: Rotera markering medsols

en: Rotating
sv: Roterar

en: Russian
sv: Ryska

en: Russian - Sergey Irupin, Dmitry Groshev
sv: Ryska - Sergey Irupin, Dmitry Groshev

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Save
sv: Spara

en: Save Channel
sv: Spara kanal

en: Save Composite Image
sv: Spara sammansatt bild

en: Save Image File
sv: Spara bildfil

en: Save Layer Files
sv: Spara lagerfiler

en: Save Palette File
sv: Spara palettfil

en: Saving %s image
sv: Sparar %s-bild

en: Scale
sv: Skala

en: Scale Canvas
sv: Skala rityta

en: Scaling Image
sv: Skalar bild

en: Scattered (effect)
sv: Skingra (effekt)

en: Screen
sv: Skärm

en: See 'Credits' section for a list of the authors.
sv: Se "Tack till"-avsnittet för en lista över upphovsmännen.

en: Select Browser Program
sv: Välj webbläsarprogram

en: Select Clipboard File
sv: Välj urklippsfil

en: Select Default Palette
sv: Välj standardpalett

en: Select Default Patterns File
sv: Välj standardmönsterfil

en: Select Directory
sv: Välj katalog

en: Select Handbook Index File
sv: Välj Hanbokens indexfil

en: Select preferred language translation
    
    You will need to restart mtPaint
    for this to take full effect
sv: Välj föredragen språköversättning
    
    Du kommer att behöver starta om
    mtPaint för att aktivera nytt språk

en: Selection
sv: Markering

en: Selection Geometry
sv: Geometri för urval

en: Selection nudge pixels
sv: Knuffa pixlar i urval

en: Selective error propagation
sv: Selektiv felaktig spridning

en: Separate/Split
sv: Separera/Dela

en: Separate/Sum
sv: Separera/Summa

en: Set
sv: Ange

en: Set Key Frame
sv: Sätt Nyckelbildruta

en: Set Palette Size
sv: Ange palettstorlek

en: Set blend A to B
sv: Sätt blandning A till B

en: Set colour A radius B
sv: Sätt färg A radie B

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings Toolbar
sv: Inställningsverktygsrad

en: Sharper image reduction
sv: Skarpare bildreduktion

en: Show Detail
sv: Visa detalj

en: Show Hidden Files
sv: Visa dolda filer

en: Show all layers in main window
sv: Visa alla lager i huvudfönstret

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Simplified Chinese - Cecc
sv: Förenklad kinesiska - Cecc

en: Size
sv: Storlek

en: Skew
sv: Gör sned

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovak - Jozef Riha
sv: Slovakiska - Jozef Riha

en: Smart grid
sv: Smart rutnät

en: Smooth
sv: Mjuk

en: Smudge
sv: Smeta

en: Smudge settings
sv: Inställningar för smeta

en: Soft Light
sv: Mjukt ljus

en: Sort Palette Colours
sv: Sortera palettfärger

en: Source
sv: Källa

en: Spanish
sv: Spanska

en: Spanish - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme
sv: Spanska - Guadalinex Team (Junta de Andalucia), Antonio Sanchez Leon, Miguel Anxo Bouzada, Francisco Jose Rey, Adolfo Jayme

en: Sphere
sv: Sfär

en: Square
sv: Fyrkantig

en: Start Index
sv: Indexbörjan

en: Start frame
sv: Startruta

en: Status Bar
sv: Statusrad

en: Straight Line
sv: Rak linje

en: Strongly
sv: Starkt

en: Style
sv: Stil

en: Sum (L1)
sv: Summa (L1)

en: Swedish
sv: Svenska

en: Swedish - Daniel Nylander, Daniel Eriksson
sv: Svenska - Daniel Nylander, Daniel Eriksson

en: TGA RLE Compression
sv: TGA RLE-komprimering

en: Tablet
sv: Ritbord

en: Taiwanese Chinese - Wei-Lun Chao
sv: Taiwanesisk kinesiska - Wei-Lun Chao

en: Test Area
sv: Testområde

en: The file import library had to terminate due to a problem with the file (possibly corrupt image data or a truncated file). I have managed to load some data as the header seemed fine, but I would suggest you save this image to a new file to ensure this does not happen again.
sv: Filimportsbiblioteket avslutades p.g.a. ett problem med fil (möjligen beroende på korrupt fildata eller avskärd fil). Jag har lyckats ladda en del data eftersom huvudet verkar korrekt, men jag skulle reckommendera att spara bilden till en ny fil för att försäkra att detta inte händer igen.

en: The following people (in alphabetical order) have contributed directly to the project, and are therefore worthy of gracious thanks for their generosity and hard work:
sv: Följande personer (i alfabetisk ordning) har bidragit direkt till projektet och är därför värda ett stort tack för deras generösitet och hårda arbete:

en: The image is too large for this rotation.
sv: Bilden är för stor för denna rotering.

en: The image is too large to transform.
sv: Bilden är för stor för att transformera.

en: The operating system cannot allocate the memory for this operation.
sv: Operativsystemet kan inte allokera minne för denna åtgärd.

en: The palette contains %i colours that have identical RGB values.  Do you really want to merge them into one index and realign the canvas?
sv: Paletten innehåller %i färger som har identiska RGB-värden. Vill du verkligen sammanfoga dem till ett index och justera om ritytan?

en: The palette does not contain 2 colours that have identical RGB values
sv: Paletten innehåller inte två färger som har identiska RGB-värden

en: There is full documentation of mtPaint's features contained in a handbook.  If you don't already have this, you can download it from the mtPaint website.
sv: Det finns fullständig dokumentation över mtPaints funktioner i en handbok.  Om du inte redan har den så kan du hämta den från mtPaints webbplats.

en: There was a problem running the HTML browser.  You need to set the correct program name in the Preferences window.
sv: Det uppstod ett problem med att köra HTML-läsaren. Du behöver sätta korrekt programnamn i Inställningsfönstret.

en: There were no unused colours to remove!
sv: Det fanns inga oanvända färger att ta bort!

en: This canvas/palette contains changes that have not been saved.  Do you really want to lose these changes?
sv: Denna rityta/palett innehåller ändringar som inte har sparats. Vill du verkligen förlora dessa ändringar?

en: This is an animated %s file.
sv: Detta är en animerad %s-fil.

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Threshold Channel
sv: Tröskel kanal

en: Tile
sv: Ruta

en: Tile
sv: Ruta

en: Tile grid
sv: Rutnät

en: Tile height
sv: Höjd på ruta

en: Tile width
sv: Bredd på ruta

en: Tint +-
sv: Tona +-

en: Tint Mode
sv: Toningsläge

en: To
sv: Till

en: Tool Variable
sv: Verktygsvariabel

en: Total layer memory usage
sv: Totalt använt minne för lager

en: Total memory for main + undo images
sv: Totalt minne för huvud + ångra-bilder

en: Tracing Image
sv: Skissa Bild

en: Transform Colour
sv: Transformera färg

en: Translations
sv: Översättningar

en: Transparency index
sv: Genomskinlighetsindex

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Transparent Colour
sv: Transparent färg

en: Truncate palette
sv: Skär av pallett

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Turkish - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz
sv: Turkiska - Muhammet Kara, Tutku Dalmaz

en: Type
sv: Typ

en: Unable to create directory
sv: Kunde inte skapa katalogen

en: Unable to create output directory
sv: Kunde inte skapa utdatakatalogen

en: Unable to delete
sv: Kunde inte ta bort

en: Unable to export ASCII file
sv: Kunde inte exportera ASCII-filen

en: Unable to export undo images
sv: Kunde inte exportera ångra-historik

en: Unable to load clipboard
sv: Kunde inte läsa in urklipp

en: Unable to load file
sv: Kunde inte läsa in filen

en: Unable to rename
sv: Kunde inte byta namn

en: Unable to save clipboard
sv: Kunde inte spara urklipp

en: Unable to save file: %s
sv: Kunde inte spara filen: %s

en: Unable to save image
sv: Kunde inte spara bild

en: Unchanged
sv: Oförändrad

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo / Redo
sv: Ångra / Gör om

en: Undo / Redo / Max levels used
sv: Ångra / Återskapa / Max nivåer använda

en: Undoable
sv: Ångras

en: Unique RGB pixels
sv: Unika RGB pixlar

en: Unsharp Mask
sv: Oskarp mask

en: Unsupported file format
sv: Filformatet stöds inte

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Unused
sv: Oanvänt

en: Up
sv: Uppåt

en: Use Current Palette
sv: Använd aktuell palett

en: Use gamma correction by default
sv: Använd gammakorrigering som standard

en: Use menu icons
sv: Använd menyikoner

en: Value
sv: Värde

en: Vertical
sv: Vertikal

en: View Animation
sv: Visa animering

en: Warning
sv: Varning

en: Weakly
sv: Svagt

en: Width
sv: Bredd

en: Width
sv: Bredd

en: Write TGAs in bottom-up row order
sv: Skriv TGA:er rad för rad nedifrån och upp

en: Wu Quantize (fast)
sv: Wu-kvantisering (snabb)

en: Xiaolin Wu - Wrote the Wu quantizing method - see wu.c for more information.
sv: Xiaolin Wu - Skrev Wu-kvantiseringsmetoden - se wu.c för mer information.

en: YES
sv: JA

en: Yes
sv: Ja

en: You are trying to save an %s file with a palette of more than %d colours.  Either use another format or reduce the palette to %d colours.
sv: Du försöker att spara en %s-fil med en palett med fler än %d färger. Använd antingen ett annat format eller minska paletten till %d färger.

en: You are trying to save an %s image to an %s file which is not possible.  I would suggest you save with a PNG extension.
sv: Du försöker att spara en %s-bild till en %s-fil, vilket inte är möjligt. Jag föreslår att du sparar med en PNG-ändelse.

en: You can fixate the X/Y co-ordinates while moving the mouse:
sv: Du kan låsa fast X/Y kordinaterna medans du flyttar musen:

en: You cannot add any more layers.
sv: Du kan inte lägga till fler lager.

en: You have not allocated enough memory in the Preferences window for this operation.
sv: Du har inte allokerat tillräckligt mycket minne i inställningsfönstret för denna åtgärd.

en: You must have 16 or fewer palette colours to export ASCII art.
sv: Du måste ha 16 eller mindre palettfärger för att exportera ASCII-grafik.

en: You must have at least 2 layers to create an animation
sv: Du måste ha minst 2 lager för att skapa en animering

en: You must save at least one frame to create an animated GIF.
sv: Du måste spara minst en bildruta för att skapa en animerad GIF.

en: You must save your layers file before creating an animation
sv: Du måste spara din lagerfil innan en animering skapas

en: You must select at least one directory to search for fonts.
sv: Du måste välj minst en katalog att söka i efter typsnitt.

en: indexed
sv: indexerad

en: mtPaint 3.51 - Copyright (C) 2004-2021 The Authors
sv: mtPaint 3.51 - Copyright © 2004-2021 Upphovsmännen

en: mtPaint is a simple GTK+1/2/3 painting program designed for creating icons and pixel based artwork. It can edit indexed palette or 24 bit RGB images and offers basic painting and palette manipulation tools. It also has several other more powerful features such as channels, layers and animation. Due to its simplicity and lack of dependencies it runs well on GNU/Linux, Windows and older PC hardware.
sv: mtPaint är ett enkelt ritprogram som använder GTK+1/2/3 och är designat för att skapa ikoner och bildpunktsbaserad grafik. Det kan redigera indexerade paletter eller 24-bitars RGB-bilder och erbjuder grundläggande verktyg för att rita och ändra paletter. Det innehåller även flera andra kraftfullare funktioner som kanaler, lager och animering. På grund av dess enkelhet och avsaknad av beroenden så fungerar det bra på GNU/Linux, Windows och äldre PC-datorer.

en: mtPaint is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: mtPaint distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: mtPaint is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
sv: mtPaint är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 3 eller (om du så vill) någon senare version.

en: mtPaint is maintained by Dmitry Groshev.
sv: mtPaint underhålls av Dmitry Groshev.
