Geany 1.30 - en to tr_TR translation catalogue (1290 entries)

en: 
    <i>Other plugins depend on this. Disable them first to allow deactivation.</i>
tr_TR: 
    <i>Buna bağlı olan eklentiler var. Önce onları pasifleştirin.</i>

en:  (new instance)
tr_TR:  (yeni örnek)

en: "%s" was not found.
tr_TR: "%s" bulunamadı.

en: "Smart" home key
tr_TR: "Akıllı" home tuşunu etkinleştir

en: %d file saved. | %d files saved.
tr_TR[0]: %d dosya kaydedildi.
tr_TR[1]: %d dosya kaydedildi.

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
tr_TR: %d, %e, %f, %p, %l değerleri komut ve dizin isimleri ile yer değiştirmekte, detaylar için yardım klavuzuna bakın.

en: %dL
tr_TR: %dS

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
tr_TR: %s
    
    Dosya diskte kesilmiş olabilir!

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
tr_TR: %s %s -- %s (dizin: %s)

en: %s (in directory: %s)
tr_TR: %s (%s dizininde)

en: %s Properties
tr_TR: %s Özellikleri

en: %s commands
tr_TR: %s komutları

en: %s document
tr_TR: %s dosyası

en: %s file
tr_TR: %s dosya

en: %s script
tr_TR: %s betiği

en: %s source file
tr_TR: %s kaynak dosyası

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
tr_TR[0]: %s: %d tane "%s" değeri "%s" ile değiştirildi.
tr_TR[1]: %s: %d tane "%s" değeri "%s" ile değiştirildi.

en: (built on or after %s)
tr_TR: (%s veya daha sonrasında derlendi)

en: (only inside Geany)
tr_TR: (sadece Geany içinde)

en: (with BOM)
tr_TR: (BOM ile)

en: (without BOM)
tr_TR: (BOM olmadan)

en: , read-only
tr_TR: , salt okunur

en: --- Separator ---
tr_TR: --- Ayıraç ---

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
tr_TR: <b>Tırnak ve kümeleri otomatik kapat</b>

en: <b>Commands</b>
tr_TR: <b>Komutlar</b>

en: <b>Completions</b>
tr_TR: <b>Tamamlamalar</b>

en: <b>Display</b>
tr_TR: <b>Görünüm</b>

en: <b>Editor tabs</b>
tr_TR: <b>Düzenleyici sekmeleri</b>

en: <b>Encodings</b>
tr_TR: <b>Kodlamalar</b>

en: <b>Features</b>
tr_TR: <b>Özellikler</b>

en: <b>Fonts</b>
tr_TR: <b>Yazıtipi</b>

en: <b>Icon size</b>
tr_TR: <b>Singe boyutu</b>

en: <b>Icon style</b>
tr_TR: <b>Simge türü</b>

en: <b>Indentation</b>
tr_TR: <b>Girintileme</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
tr_TR: <b>Klavye kısayolları</b>

en: <b>Long line marker</b>
tr_TR: <b>Uzun satır işareti</b>

en: <b>Message window</b>
tr_TR: <b>Mesaj penceresi</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
tr_TR: <b>Çeşitli</b>

en: <b>New files</b>
tr_TR: <b>Yeni dosyalar</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
tr_TR: <b>Sayfa %d, toplam %d</b>

en: <b>Paths</b>
tr_TR: <b>Yollar</b>

en: <b>Printing</b>
tr_TR: <b>Yazdırma</b>

en: <b>Projects</b>
tr_TR: <b>Projeler</b>

en: <b>Saving files</b>
tr_TR: <b>Dosya kaydı</b>

en: <b>Search</b>
tr_TR: <b>Arama</b>

en: <b>Shutdown</b>
tr_TR: <b>Kapatma</b>

en: <b>Sidebar</b>
tr_TR: <b>Yan panel</b>

en: <b>Startup</b>
tr_TR: <b>Başlangıç</b>

en: <b>Tab positions</b>
tr_TR: <b>Sekme pozisyonları</b>

en: <b>Template data</b>
tr_TR: <b>Şema bilgisi</b>

en: <b>Tool paths</b>
tr_TR: <b>Araç yolları</b>

en: <b>Toolbar</b>
tr_TR: <b>Araç çubuğu</b>

en: <b>Various preferences</b>
tr_TR: <b>Çeşitli seçenekler</b>

en: <b>Virtual spaces</b>
tr_TR: <b>Sanal boşluklar</b>

en: <i>If you set the Instant Save directory to a directory which is not automatically cleared,
    you will need to cleanup instantly saved files manually. The Instant Save plugin will not delete the created files.</i>
tr_TR: <i>Hızlı Kayıt dizini olarak otomatik olarak temizlenmeyen bir dizin seçerseniz,
    bu dizini elle temizlemeniz gerekir. Hızlı Kayıt eklentisi oluşturulan dosyaları silmemektedir.</i>

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
tr_TR: <i>Uyarı: Bu seçenekleri değiştirmeden önce yardım sayfasını okuyun. </i>

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
tr_TR: <i>Uyarı: geçerli proje bu ayarları görmezden gelir. Bkz <b>Proje->Özellikler</b>.</i>

en: A fast and lightweight IDE
tr_TR: Hızlı ve Hafif Bir IDE

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
tr_TR: GTK+ kullanan hızlı ve hafif bir IDE

en: A fast and lightweight IDE.
tr_TR: Hızlı ve Hafif Bir IDE.

en: A quoted Windows program name must be entirely inside the quotes
tr_TR: Tırnakla belirtilen bir Windows programı isminin tamamı tırnak içerisinde olmalı

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
tr_TR: Kaynak dosyasında yorum satırlarını belirtmek için bir değer. Yorum satırları arasında geçişlerde kullanılacak.

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
tr_TR: Bir terminal komutu (%c değeri Geany çalıştırma betiğinin dosya adı ile değiştirilecektir)

en: About Geany
tr_TR: Geany Hakkında

en: Accessed:
tr_TR: Erişim:

en: Action
tr_TR: Hareket

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
tr_TR: Her sayfanın başına sayfa numarası, dosya adı ve geçerli tarihi gösteren bir bilgi ekler (detay için aşağı bakın). Bu işlem sayfadan 3 satır alır.

en: Add line numbers to the printed page
tr_TR: Yazdırılacak sayfaya satır numaralarını da ekle

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
tr_TR: Her sayfanın en altında sayfa numaralarını da gösterir. Bu işlem sayfadan 2 satır alır.

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
tr_TR: Araç çubuğuna bir dosya yönetim sekmesi ekler.

en: All Source
tr_TR: Bütün Kaynak

en: All files
tr_TR: Tüm dosyalar

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
tr_TR: Tümü: dizindeki tüm dosyalarda ara
    Proje: proje ayarlarında belirtilmiş dosya bilgilerini kullan
    Özel: bilgileri kendiniz girin

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
tr_TR: Geany kısayollarını görmezden gelerek terminalde kısayol tuşlarını kullanmanızı sağlar

en: Always
tr_TR: Her Zaman

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
tr_TR: Satırların sonundaki sanal boşlukları her zaman göster

en: Always wrap search
tr_TR: Aramaya devam et

en: Always wrap search around the document
tr_TR: Arama işlemi sona geldiğinde her zaman baştan devam et

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
tr_TR: Bir hata oluştu ya da dosya bilgisi getirilemedi.

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
tr_TR: Dosyayı UTF-8'den "%s" kodlamasına çevirirken hata oluştu. Dosya kaydedilmeden bırakıldı.

en: Anchors
tr_TR: Çapalar

en: Any unsaved changes will be lost.
tr_TR: Kaydedilmemiş bütün içerik kaybolacak.

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Appendix
tr_TR: Ek

en: Apply the default indentation settings to all documents
tr_TR: Geçerli girintilemeyi tüm dökümanlara uygula

en: Arabic
tr_TR: Arapça

en: Architectures
tr_TR: Mimariler

en: Are you sure you want to reload '%s'?
tr_TR: Yeniden yüklemek istediğinize emin misiniz '%s'?

en: Are you sure you want to reload all files?
tr_TR: Tüm dosyaları yeniden yüklemek istediğinize emin misiniz?

en: Armenian
tr_TR: Ermenice

en: Arrow characters
tr_TR: Ok karakterleri

en: Articles
tr_TR: Makaleler

en: As _HTML...
tr_TR: _HTML olarak...

en: As _LaTeX...
tr_TR: _LaTeX olarak...

en: Auto Save
tr_TR: Otomatik Kayıt

en: Auto save _interval:
tr_TR: Otomat_ik kayıt aralığı:

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
tr_TR: Yeni küme işareti kullanımında kümeyi otomatik olarak kapat

en: Auto-close double quote when typing an opening one
tr_TR: Yeni çift tırnak kullanımında tırnağı otomatik olarak kapat

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
tr_TR: Yeni parantez kullanımında parantezi otomatik olarak kapat

en: Auto-close single quote when typing an opening one
tr_TR: Yeni tek tırnak kullanımında tırnağı otomatik olarak kapat

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
tr_TR: Yeni köşeli parantez kullanımında parantezi otomatik olarak kapat

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
tr_TR: Bölümleri otomatik odakla (odak fareyi takip eder)

en: Auto-indent _mode:
tr_TR: Oto-Girinti _modu:

en: Autocomplete all words in document
tr_TR: Dökümandaki bütün kelimeleri otomatik tamamla

en: Autocomplete symbols
tr_TR: Simgeleri otomatik tamamla

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
tr_TR: Bilinen sembolleri otomatik tamamlama (fonksiyon isimleri, global değişkenler vs.)

en: Automatic continuation of multi-line comments
tr_TR: Çok satırlı yorumlara otomatik devam etme

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
tr_TR[0]: Otomatik Kayıt: %d dosya otomatik olarak kaydedildi.
tr_TR[1]: Otomatik Kayıt: %d dosya otomatik olarak kaydedildi.

en: Available Items
tr_TR: Erişilebilir Öğeler

en: Background
tr_TR: Arkaplan

en: Background color:
tr_TR: Arkaplan rengi:

en: Backup Copy
tr_TR: Yedek Kopyası

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
tr_TR: Yedek Kopya: Dizin oluşturulamadı (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
tr_TR: Yedek Kopya: Dosya okunamadı (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
tr_TR: Yedek Kopya: Dosya kaydedilemedi (%s).

en: Backup directory does not exist or is not writable.
tr_TR: Yedek için seçilen dizin yok ya da yazılabilir durumda değil.

en: Bad regex for filetype %s: %s
tr_TR: %s dosya türü için geçersiz düzenli ifade: %s

en: Bad regex: %s
tr_TR: Kötü düzensiz ifade: %s

en: Baltic
tr_TR: Baltık

en: Base GType:
tr_TR: Temel GTürü:

en: Base class:
tr_TR: Temel sınıf:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
tr_TR: Projenin oluşturulacağı ana dizin. Yeni bir tane oluşturabilir veya olan dizinlerden kullanabilirsiniz.

en: Base header:
tr_TR: Temel header(başlık):

en: Base path:
tr_TR: Temel yol:

en: Base source:
tr_TR: Temel kaynağı:

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Be verbose
tr_TR: Daha çok bilgi ver

en: Beep on errors or when compilation has finished
tr_TR: Hatalarda veya başarılı derleme sonlarında sesle uyar

en: Blocks
tr_TR: Bloklar

en: Book Chapters
tr_TR: Kitap Bölümleri

en: Books & Conference Proceedings
tr_TR: Kitaplar Ve Konferans Bildirileri

en: Bottom
tr_TR: Taban

en: Browser:
tr_TR: Tarayıcı:

en: Build
tr_TR: İnşa et

en: Build options
tr_TR: İnşa seçenekleri

en: Build the current file
tr_TR: Geçerli dosyayı derle

en: Build the current file with Make and the default target
tr_TR: Geçerli dosyayı make aracı ile ve öntanımlı dizinde inşa et

en: Build the current file with Make and the specified target
tr_TR: Geçerli dosyayı make aracı kullanarak belirtilen dizinde inşa et

en: C Standard Library
tr_TR: C Standart Kütüphanesi

en: C++ (C Standard Library)
tr_TR: C++ (C Standart Kütüphanesi)

en: C++ Standard Library
tr_TR: C++ Standart Kütüphanesi

en: COLUMN
tr_TR: KOLON

en: C_ase sensitive
tr_TR: Büyük/Küçük harf duy_arlı

en: C_hange
tr_TR: De_ğiştir

en: C_lose All
tr_TR: Tüm_ünü Kapat

en: C_onfiguration Files
tr_TR: Ayar D_osyaları

en: C_opy
tr_TR: K_opyala

en: C_reate
tr_TR: Oluştu_r

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
tr_TR: Görünüm->Tüm Bölümleri Göster/Gizle komutunu çağırır

en: Cannot execute build command "%s": %s. Check the Terminal setting in Preferences
tr_TR: Derlenme komutu "%s" çalıştırılamadı: %s. Seçeneklerden Terminal yapılandırmasını kontrol edin

en: Cannot execute context action command "%s": %s. %s
tr_TR: Komut çalıştırılamadı "%s": %s. %s

en: Cannot execute custom command "%s": %s. Check the path setting in Custom Commands.
tr_TR: Özel komut "%s" çalıştırılamadı: %s. Özel Komutlar'daki PATH ayarını kontrol edin.

en: Cannot execute grep tool "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
tr_TR: Grep aracı "%s" çalıştırılamadı: %s. Seçenekler'de PATH ayarını kontrol edin.

en: Cannot execute print command "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
tr_TR: Yazdırma komutu çalıştırılamadı "%s": %s. Seçenekler'de PATH ayarını kontrol edin.

en: Cannot execute template command "%s". Hint: incorrect paths in the command are a common cause of errors. Error: %s.
tr_TR: Şablon komutu yürütülemiyor "%s". İpucu: komutta ki yanlış yollar hataların yaygın bir nedenidir. Hatasız: %s.

en: Cannot save read-only document '%s'!
tr_TR: Salt okunur döküman '%s' kaydedilemez!

en: Cascading Stylesheet
tr_TR: CSS dosyası

en: Central European
tr_TR: Orta Avrupa

en: Change _Color Scheme...
tr_TR: _Renk Şemasını Değiştir...

en: Change _Font...
tr_TR: Ya_zıtipini Değiştir...

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
tr_TR: Dizini şu anda açık olan projenin temel dizini olarak ayarla

en: Changed:
tr_TR: Değiştirme:

en: Changes detected, reloading all will lose any changes and history.
tr_TR: Yeniden yükleme durumunda dosyalarda yapılan değişiklikler ve geçmiş bilgisi kaybolacak.

en: Chapter
tr_TR: Bölüm

en: Character
tr_TR: Karakter

en: Characters to type for autocompletion:
tr_TR: Otomatik tamamlanacak karakterler:

en: Characters:
tr_TR: Karakter:

en: Check the path setting in Filetype configuration.
tr_TR: Dosya türü yapılandırmasındaki PATH ayarını kontrol edin.

en: Check the path setting in Preferences.
tr_TR: Seçenekler'de PATH değerini kontrol edin.

en: Chinese Simplified
tr_TR: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional
tr_TR: Geleneksel Çince

en: Choose Project Base Path
tr_TR: Projenin Temel Klasörünü Seç

en: Choose Project Filename
tr_TR: Proje Dosya Adını Seç

en: Choose Terminal Font
tr_TR: Terminal Yazı Tipini Seçin

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
tr_TR: Aşağıdaki listeden bir özel karakter seçin ve kullanmak için çift tıklayın. Ya da geçerli noktaya eklemek için tuşu kullanın.

en: Choose font
tr_TR: Yazıtipi seç

en: Choose more build actions
tr_TR: Daha fazla inşa seçeneği seç

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
tr_TR: Açılışta yüklenmesini istediğiniz eklentileri seçin:

en: Cl_ear
tr_TR: T_emizle

en: Class
tr_TR: Sınıf

en: Class Builder
tr_TR: Sınıf Derleyici

en: Classes
tr_TR: Sınıflar

en: Classic Mac (CR)
tr_TR: Klasik Mac (CR)

en: Click to set menu item label
tr_TR: Menü öğesinin etiketini ayarlamak için tıklayın

en: Clipboard
tr_TR: Pano

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close All
tr_TR: Tümünü Kapat

en: Close Documents to the _Right
tr_TR: Dükümanı sağa taşı

en: Close Ot_her Documents
tr_TR: Di_ğer Dosyaları Kapat

en: Close _dialog
tr_TR: _Diyaloğu kapat

en: Close all
tr_TR: Hepsini kapat

en: Close all open files
tr_TR: Bütün açık dosyaları kapat

en: Close the current file
tr_TR: Geçerli dosyayı kapat

en: Co_mmands
tr_TR: _Komutlar

en: Code folding
tr_TR: Kod katlama

en: Color Chooser
tr_TR: Renk Seçici

en: Color Schemes
tr_TR: Renk Şemaları

en: Color:
tr_TR: Renk:

en: Column:
tr_TR: Sütun:

en: Command
tr_TR: Komut

en: Command:
tr_TR: Komut:

en: Comment line(s)
tr_TR: Satır(lar)ı yoruma çevir

en: Comment toggle marker:
tr_TR: Yorum aç/kapa işaretçisi:

en: Company name
tr_TR: Şirket adı

en: Company:
tr_TR: Şirket:

en: Compilation failed.
tr_TR: Derleme hatalı.

en: Compilation finished successfully.
tr_TR: Derleme başarılı.

en: Compile
tr_TR: Derle

en: Compile the current file
tr_TR: Geçerli dosyayı derle

en: Compile the current file with Make
tr_TR: Geçerli dosyayı Make ile derle

en: Compiler
tr_TR: Derleyici

en: Complete snippet
tr_TR: Parçayı tamamla

en: Complete word
tr_TR: Kelimeyi tamamla

en: Completion list height:
tr_TR: Tamamlama listesi uzunluğu:

en: Completions
tr_TR: Tamamlamalar

en: Components
tr_TR: Bileşenler

en: Conference Papers
tr_TR: Konferans Bildirisi

en: Config
tr_TR: Ayar dosyası

en: Configuration directory could not be created (%s).
tr_TR: Ayar dizini oluşturulamadı (%s).

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
tr_TR: Ayar dizini oluşturulamadı (%s).
    Geany'i ayar dizini olmadan kullanmak bazı sorunlara yol açabilir.
    Yine de Geany'i açmak ister misiniz?

en: Configuration files reloaded.
tr_TR: Ayar dosyaları tekrar yüklendi.

en: Configure Plugins
tr_TR: Eklentileri Düzenle

en: Confirm exit
tr_TR: Çıkışta Onay İste

en: Constants
tr_TR: Sabitler

en: Constructor type:
tr_TR: Yapıcı türü:

en: Conte_xt Action
tr_TR: Ba_ğlam Görevi

en: Context Action
tr_TR: Bağlam eylemi

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
tr_TR: Bağlam eylem komutu. Şu an seçili olan cümle %s ile kullanılabilir. Girilecek komutun verildiği her yerde görülür ve çalıştırılmadan önce gerçeği ile yer değiştirecektir.

en: Context action:
tr_TR: Bağlam eylemi:

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
tr_TR: C, C++ ve Java gibi dillerde çoklu yorum satırlarında alt satıra geçince yorum olarak işaretlemeye devam et

en: Contributors
tr_TR: Katkıda Bulunanlar

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
tr_TR: CR (Klasik _Mac) türüne dönüştür

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
tr_TR: _CR/LF (Windows) türüne dönüştür

en: Convert and Set to _LF (Unix)
tr_TR: _LF (Unix) türüne dönüştür ve devam et

en: Copies
tr_TR: Kopyalar

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy _All
tr_TR: Tümünü Kopy_ala

en: Copy the current selection
tr_TR: Geçerli seçimi kopyala

en: Copyright (c) 2005
    The Geany contributors
tr_TR: Copyright (c) 2005
    Geany katkıda bulunanlar

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
tr_TR: Düzenlenmiş harici komut '%s' çalıştırılamadı (%s).

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
tr_TR: '%s' dosyası bulunamadı - geçerli belge dizini deneniyor.

en: Could not find file '%s'.
tr_TR: '%s' dosyası bulunamadı.

en: Could not load tags file '%s'.
tr_TR: Etiket dosyası '%s' yüklenemedi.

en: Could not open directory (%s)
tr_TR: Dizin açılamadı (%s)

en: Could not open file %s (%s)
tr_TR: %s dosyası açılamadı (%s)

en: Could not open file %s (File not found)
tr_TR: %s dosyası açılamadı (Dosya bulunamadı)

en: Create C++ Class
tr_TR: C++ Sınıfı Oluştur

en: Create Cla_ss
tr_TR: _Sınıf Oluştur

en: Create Class
tr_TR: Sınıf Oluştur

en: Create GTK+ Class
tr_TR: GTK+ Sınıfı Oluştur

en: Create PHP Class
tr_TR: PHP Sınıfı Oluştur

en: Create a new file
tr_TR: Yeni bir dosya oluştur

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
tr_TR: Komut satırında belirtilen ama gerçekte olmayan dosyaları oluştur

en: Create a new file from a template
tr_TR: Kalıbı kullanarak yeni bir dosya oluştur

en: Create constructor
tr_TR: Oluşturucu yap

en: Create destructor
tr_TR: Yıkıcı yap

en: Create the project's base path directory?
tr_TR: Projenin ana yolunu oluştur?

en: Creates source files for new class types.
tr_TR: Yeni sınıf türleri için kaynak dosyaları oluşturur.

en: Credits
tr_TR: Yapımcılar

en: Cu_t Current Line(s)
tr_TR: Ge_çerli satır(lar)ı kes

en: Curly brackets { }
tr_TR: Küme işareti { }

en: Current chars
tr_TR: Geçerli karakterler

en: Cursor blinks
tr_TR: İşaretçi Yanıp Sönsün

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom Date Format
tr_TR: Özel Tarih Formatı

en: Custom Text
tr_TR: Özel Yazı

en: Customize Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğunu Özelleştir

en: Cut
tr_TR: Kes

en: Cut the current selection
tr_TR: Geçerli seçimi kes

en: Cyrillic
tr_TR: Slav

en: Cyrillic/Russian
tr_TR: Slav/Rusça

en: Cyrillic/Ukrainian
tr_TR: Slav/Ukraynaca

en: DIR
tr_TR: DİZİN

en: D_uplicate Line or Selection
tr_TR: _Seçimi veya Satır(lar)ı Çoğalt

en: Data
tr_TR: Veri

en: Date & time:
tr_TR: Tarih & zaman:

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
tr_TR: Tarih biçimi dönüştürülemedi (muhtemelen çok uzun).

en: Date format:
tr_TR: Tarih biçimi:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
tr_TR: Yedek dosyaları için _Tarih/Zaman formatı (detaylar için "man strftime"):

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Debug Messages
tr_TR: Hata Ayıklama Mesajları

en: Debug _Messages
tr_TR: Hata Ayıklama _Mesajları

en: Decrease indent
tr_TR: Girdiyi azalt

en: Decrease indent by one space
tr_TR: Tek boşluk ile girdiyi azalt

en: Decrease indentation
tr_TR: Girintiyi azalt

en: Default
tr_TR: Öntanımlı

en: Default _filetype to use for new files:
tr_TR: Yeni açılan dosyalar için dosya t_ürü:

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
tr_TR: Öntanımlı kodlama (Unicode olmayan dosyalar için):

en: Default encoding (new files):
tr_TR: Öntanımlı kodlama (yeni dosyalar için):

en: Default end of line characters:
tr_TR: Öntanımlı satır sonu karakterleri:

en: Default sorting mode:
tr_TR: Öntanımlı sıralama modu:

en: Default symbol sorting mode
tr_TR: Varsayılan sembol sıralama modu

en: Defines
tr_TR: Tanımlar

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
tr_TR: Windowsa ait diyalogların mı yoksa GTK diyaloglarının mı kullanılacağını belirler

en: Definition of "%s" not found.
tr_TR: "%s" için tanım bulunamadı.

en: Delete the current selection
tr_TR: Geçerli seçimi sil

en: Delete to beginning of line
tr_TR: Satırın sonuna kadar sil

en: Delete to line end
tr_TR: Satırın sonuna kadar sil

en: Detect from file
tr_TR: Dosyadan algıla

en: Detect type from file
tr_TR: Türü dosyadan algıla

en: Detect width from file
tr_TR: Genişliği dosyadan algıla

en: Developer:
tr_TR: Geliştirici:

en: Developers
tr_TR: Geliştiriciler

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
tr_TR: %s belgesi yazdırma birimine gönderilmedi.

en: Directory _levels to include in the backup destination:
tr_TR: Yedek dizininde klasör seviye_leri:

en: Directory not changed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
tr_TR: Dizin değiştirilemedi çünkü terminalde girdi olabilir (temizlemek için Ctrl+C veya Enter kullanın).

en: Disable Drag and Drop
tr_TR: Sürükle ve bırak desteğini kapat

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
tr_TR: Sürükle ve bırak özelliğini kapatır. Bu sayede düzenleyici içinde veya dışarıyla sürükle bırak yöntemi ile taşıma yapılamaz

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
tr_TR: Menü kısayol tuşunu etkisizleştir (öntanımlı olarak F10)

en: Disable this option to keep the dialog open
tr_TR: Pencereyi açık tutmak için bu seçeneği pasifleştirin

en: Disabled
tr_TR: Pasif

en: Discard history
tr_TR: Geçimişi sil

en: Disk check timeout:
tr_TR: Disk kontrolü zaman aşımı:

en: Display
tr_TR: Gösterim

en: Display height in rows for the autocompletion list
tr_TR: Otomatik tamamlama listesindeki sıralarda uzunluğu gösterir

en: Display:
tr_TR: Görüntü:

en: Displayed Items
tr_TR: Gösterilen Öğeler

en: Divisions
tr_TR: Bölünmeler

en: Do not show virtual spaces
tr_TR: Sanal boşlukları gösterme

en: Do you really want to quit?
tr_TR: Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: Do you want to close it before proceeding?
tr_TR: Onaylamadan kapatmak istiyor musunuz?

en: Do you want to reload it?
tr_TR: Yeniden yüklemek ister misiniz?

en: Do you want to save it before closing?
tr_TR: Kapatmadan önce kaydetmek ister misiniz?

en: Document
tr_TR: Doküman

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
tr_TR: %s dökümanı yazdırma birimine gönderildi.

en: Document Setup
tr_TR: Döküman Düzeni

en: Document successfully exported as '%s'.
tr_TR: Döküman '%s' olarak başarıyla dışa aktarıldı.

en: Documents
tr_TR: Dökümanlar

en: Don't load auto completion data (see documentation)
tr_TR: Otomatik tamamlama verisini yükleme (yardım sayfalarına bakın)

en: Don't load plugins
tr_TR: Eklentileri yükleme

en: Don't load terminal support
tr_TR: Terminal desteğini yükleme

en: Don't load the previous session's files
tr_TR: Önceki oturumun dosyalarını yükleme

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
tr_TR: Dosyaları çalışılan ortamda açma, yeni bir ortamda açmaya zorla

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags file
tr_TR: Etiketleri oluştururken C/C++ dosyalarını ön işleme koyma

en: Don't show message window at startup
tr_TR: Başlangıçtaki mesaj penceresini gösterme

en: Don't use run script
tr_TR: Çalıştırma betiği kullanma

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
tr_TR: Çalıştırılan komutun çıktısını görüntülemekte kullanılan basit çalıştırma betiğini kullanma

en: Double quotes " "
tr_TR: Çift tırnak " "

en: Double-clicking hides all additional widgets
tr_TR: Çift tıklama bütün bölgeleri gizlesin

en: Drop rest of word on completion
tr_TR: Tamamlamada kelimenin geri kalanını kes

en: E_ncoding:
tr_TR: K_odlama:

en: E_xtra options:
tr_TR: Ekstra s_eçenekler:

en: East Asian
tr_TR: Doğu Asya

en: East European
tr_TR: Doğu Avrupa

en: East _Asian
tr_TR: Doğu _Asya

en: Editor
tr_TR: Düzenleyici

en: Editor:
tr_TR: Editör:

en: Email address of the developer
tr_TR: Geliştiricinin e-posta adresi

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
tr_TR: Alttaki boşlukları yok etmesi için yeni satırı etkinleştir

en: Enable plugin support
tr_TR: Eklenti desteğini yükle

en: Enable save when losing _focus
tr_TR: Odağı kaybedince kaydetmeyi e_tkinleştir

en: Enabled
tr_TR: Etkinleştirildi

en: Encoding:
tr_TR: Kodlama:

en: Ensure consistent line endings
tr_TR: Tutarlı satır sonları

en: Ensure new line at file end
tr_TR: Dosya sonunda bir satır boş bırak

en: Ensures that at the end of the file is a new line
tr_TR: Dosyanın son satırının altına boş bir satır bırakır

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
tr_TR: Yeni satır karakterlerinin tamamının dosyayı kaydetmeden elden geçirilmesi gerektiğini belirler. Bu sayede aynı dosyada farklı satır sonları kullanımına bağlı karmaşayı engelleyebilirsiniz

en: Enter Tab Width
tr_TR: Tab genişliğini girin

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
tr_TR: Buraya özel yazıyı girin, girilen bütün yazı komuta uygulanacak.

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
tr_TR: Buraya özel tarih ve zaman biçimini girin. ANSI C uyumlu bütün olasılıkları kullanabilirsiniz.

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
tr_TR: Bir sekme (tab) karakterinin yerine geçecek olan boşluk sayısını giriniz.

en: Enter the line you want to go to:
tr_TR: Gitmek istediğiniz satırı girin:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
tr_TR: Aşağıya araçların yollarını girin. İhtiyacınız olmayan araçlar için boş bırakabilirsiniz.

en: Entities
tr_TR: Kişiler

en: Enums
tr_TR: Sınıfları  sırala

en: Environment
tr_TR: Çevre

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
tr_TR: Hata mesajı: %s
    Hatanın oluştuğu yer "%s" (satır: %d, sütun: %d).

en: Error message: %s.
tr_TR: Hata mesajı: %s.

en: Error regular expression:
tr_TR: Düzenli ifade hatası:

en: Error renaming file.
tr_TR: Dosya isimlendirmesinde hata.

en: Error saving file (%s).
tr_TR: Dosya kaydetmede hata (%s).

en: Error saving file.
tr_TR: Dosya kaydetmede hata.

en: Events
tr_TR: Olaylar

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
tr_TR: Örnek:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
tr_TR: Çalıştırılabilir dosyalar

en: Execute commands
tr_TR: Komutları çalıştır

en: Execute programs in the VTE
tr_TR: Proglamları terminal emülatöründe çalıştır

en: Execute:
tr_TR: Çalıştır:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
tr_TR: Belirli dosyalar için dosya türünü belirtmenizi sağlar. Eğer Geany uzantılardan otomatik olarak tanıyamıyorsa kendiniz belirtmek için bunu kullanın.
    Birden çok dosya seçerseniz hepsi seçilen dosya türünde açılacaktır.

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
tr_TR: Belirli dosyalar için kodlamayı belirtmenizi sağlar. Eğer Geany kodlamaları otomatik olarak tanıyamıyorsa kendiniz belirtmek için bunu kullanın.
    Birden çok dosya seçerseniz hepsi seçilen kodlama ile açılacaktır.

en: Export
tr_TR: Dışa aktar

en: Export File
tr_TR: Dosyayı Dışa Aktar

en: Exports the current file into different formats.
tr_TR: Geçerli dosyayı farklı formatlarda dışarı aktarır.

en: Extern Variables
tr_TR: Dış Değişkenler

en: External open command:
tr_TR: Harici açma komutu:

en: Extra plugin path:
tr_TR: Harici eklenti yolu:

en: FILE
tr_TR: DOSYA

en: Failed to change to the working directory
tr_TR: Çalışma dizini değiştirilemedi

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
tr_TR: '%s' dosyası kapatılırken hata: fclose() başarısız: %s

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
tr_TR: "%s" şablon dosyasını UTF-8e dönüştürürken hata

en: Failed to create tags file, perhaps because no symbols were found.
tr_TR: Etiket dosyası oluşturulamadı, sebebi hiç etiket bulunmaması olabilir.

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
tr_TR: "%s" çalıştırılamadı (başlangıç betiği oluşturulamadı: %s)

en: Failed to load one or more session files.
tr_TR: Bir ya da daha fazla oturum dosyasının yüklenmesi sırasında hata.

en: Failed to open URI "%s": %s
tr_TR: Dosya "%s" adresinden açılamadı: %s

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
tr_TR: '%s' dosyası yazım için açılırken hata: fopen() başarısız: %s

en: Failed to spawn the configured browser command. Please correct it or enter another one.
tr_TR: Ayarlanmış tarayıcı komutu çalıştırılırken hata oluştu. Lütfen düzeltin veya doğru bir komut girin.

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
tr_TR: '%s' dosyasına yazarken hata: fwrite() başarısız: %s

en: Features
tr_TR: Özellikler

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: File
tr_TR: Dosya

en: File "%s" was not found on disk!
tr_TR: "%s" dosyası diskte bulunamadı!

en: File %s closed.
tr_TR: %s dosyası kapatıldı.

en: File %s opened (%d%s).
tr_TR: %s dosyası açıldı (%d%s).

en: File %s printed.
tr_TR: %s dosyası yazdırıldı.

en: File %s reloaded.
tr_TR: %s dosyası yeniden yüklendi.

en: File %s saved.
tr_TR: %s dosyası kaydedildi.

en: File '%s' could not be written (%s).
tr_TR: '%s' dosyası yazılamadı (%s).

en: File Browser
tr_TR: Dosya Yönetici

en: File _patterns:
tr_TR: Dosya _örnekleri:

en: File not executed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
tr_TR: Dosya çalıştırılmadı çünkü terminalde girdiler olabilir (temizlemek için Ctrl+C veya Enter kullanın).

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
tr_TR: Yeni dosyalar not defterinde sola yerleşir

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
tr_TR: Yeni dosyalar not defterinde sağa yerleşir

en: Filename already exists!
tr_TR: Dosya adı mevcut!

en: Filename:
tr_TR: Dosya adı:

en: Files
tr_TR: Dosyalar

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
tr_TR: Dosyalarınızı bilinen jokerleri kullanarak filtreleyin. Birden fazla tanımlamak için aralarında boşluk bırakın.

en: Filter:
tr_TR: Filtre:

en: Find
tr_TR: Bul

en: Find Document Usage
tr_TR: Doküman Kullanımı Bul

en: Find Next
tr_TR: Sonrakini Bul

en: Find Next _Selection
tr_TR: _Sonraki Seçimi Bul

en: Find Pre_vious Selection
tr_TR: _Önceki Seçimi Bul

en: Find Previous
tr_TR: Öncekini Bul

en: Find Usage
tr_TR: Kullanım Bul

en: Find _Document Usage
tr_TR: _Döküman Kullanımı Bul

en: Find _Next
tr_TR: So_nrakini Bul

en: Find _Previous
tr_TR: Ön_cekini Bul

en: Find _Usage
tr_TR: K_ullanım Bul

en: Find in F_iles...
tr_TR: Dosyaların _İçinde Ara...

en: Find in Files
tr_TR: Dosyalarda Bul

en: Find the entered text in the current file
tr_TR: Girilen yazıyı geçerli dosyada bul

en: Focus
tr_TR: Odakla

en: Focus File List
tr_TR: Dosya Listesini Odakla

en: Focus Path Entry
tr_TR: Yol Girdisini Odakla

en: Fold all
tr_TR: Tümünü katla

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
tr_TR: Bir katlama noktasında tüm alt katlamaları açar/katlar. Tersi davranış için tıklarken Shift tuşunu kullanın.

en: Fold/unfold all children of a fold point
tr_TR: Bir katlama noktasında tüm alt katlamaları aç/kapat

en: Follow path of the current file
tr_TR: Geçerli dosyanın yolunu izle

en: Follow the path of the current file
tr_TR: Geçerli dosyanın yolunu izle

en: Font updated (%s).
tr_TR: Yazıtipi güncellendi (%s).

en: Font:
tr_TR: Yazıtipi:

en: Foreground color:
tr_TR: Ön plan rengi:

en: Format
tr_TR: Biçim

en: Forward declaration "%s" not found.
tr_TR: Bildirim "%s" bulunamadı.

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
tr_TR[0]: %d eşleşme bulundu, "%s".
tr_TR[1]: %d eşleşme bulundu, "%s".

en: Full_screen
tr_TR: Tam E_kran

en: Fullscreen
tr_TR: Tam ekran

en: Functions
tr_TR: Fonksiyonlar

en: Functions / Procedures
tr_TR: Fonksiyonlar / Prosedürler

en: Functions / Subroutines
tr_TR: Fonksiyonlar / Prosedürler

en: Functions / Tasks
tr_TR: Fonksiyonlar / Görevler

en: Geany cannot start!
tr_TR: Geany başlayamadı!

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
tr_TR: Geany öntanımlı olarak sistemde yüklendiği dizini ve kullanıcı ayar dizinini izler. Buraya girdiğiniz yol da harici eklentilerin aranacağı dizin olacaktır. Kullanmak istemiyorsanız boş bırakın.

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
tr_TR: Geany başlamadan önce eski ayar dizininizi taşıması gerek.

en: Geany project files
tr_TR: Geany proje dosyaları

en: Geany tags file (*.*.tags)
tr_TR: Geany etiket dosyası (*.*.tags)

en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
tr_TR: Geany başka bir kullanıcıya ait olan Unix soketine erişmeye çalıştı.
    Bu ölümcül bir hata ve Geany şimdi sonlanacak.

en: General
tr_TR: Genel

en: Generate global tags file (see documentation)
tr_TR: Genel etiket dosyası oluştur (ayrıntılar için yardıma bkz)

en: Georgian
tr_TR: Gürcü dili

en: Gettext translation
tr_TR: Gettext çevirisi

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
tr_TR: Odağı farenin olduğu bölgeye taşır. Ana bölgede, karatahtada, arama ve git bölgeleri ile Sanal Terminal'de çalışır.

en: Go to
tr_TR: Git

en: Go to End of Display Line
tr_TR: Görüntülenen Satırın Sonuna Git

en: Go to End of Line
tr_TR: Satırın Sonuna Git

en: Go to Line
tr_TR: Satıra Git

en: Go to Ne_xt Marker
tr_TR: _Sonraki İşaretçiye Git

en: Go to Next Word Part
tr_TR: Sonraki Yazı Parçasına Git

en: Go to Pre_vious Marker
tr_TR: _Önceki İşaretçiye Git

en: Go to Previous Word Part
tr_TR: Önceki Yazı Parçasına Git

en: Go to Start of Display Line
tr_TR: Görüntülenen Satırın Başına Git

en: Go to Start of Line
tr_TR: Satırın Başına Git

en: Go to Symbol Decl_aration
tr_TR: Sembol İl_anına Git

en: Go to Symbol Declaration
tr_TR: Sembol İlanına Git

en: Go to Symbol Defini_tion
tr_TR: Sembol _Tanımına Git

en: Go to Symbol Definition
tr_TR: Sembol Tanımına Git

en: Go to matching brace
tr_TR: Eşleşen ayraca git

en: Goto Field
tr_TR: Alana Git

en: Grab Key
tr_TR: Tuşu Yakala

en: Greek
tr_TR: Yunan

en: Greek characters
tr_TR: Yunan karakterleri

en: Group
tr_TR: Grup

en: Group:
tr_TR: Grup:

en: H1 Headings
tr_TR: H1 Başlıkları

en: H2 Headings
tr_TR: H2 Başlıkları

en: H3 Headings
tr_TR: H3 Başlıkları

en: HTML (name)
tr_TR: HTML (isim)

en: HTML Characters
tr_TR: HTML Karakterleri

en: HTML characters
tr_TR: HTML karakterleri

en: H_ide Sidebar
tr_TR: Araç Çubuğunu G_izle

en: Header file:
tr_TR: Header dosyası:

en: Hebrew
tr_TR: İbranice

en: Hebrew Visual
tr_TR: İbranice Görsel

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
tr_TR: Burada belirli eylemlere klavye kısayolları belirleyebilirsiniz. Bir tanesini seçin ve yeni bir kısayol atamak için Değiştir tuşuna basın. Direkt olarak düzenlemek için çift tıklayın.

en: Hide file extensions:
tr_TR: Dosya uzantılarını gizle:

en: Hide the Find dialog
tr_TR: Arama diyaloğu penceresini gizle

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
tr_TR: Sonraki veya önceki sonuç için tıklandığında arama diyaloğunu kapat

en: Home
tr_TR: Ev

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
tr_TR: Dosyanın değişir değişmediğini diskten kontrol etme zaman aralığı, saniye olarak. Sıfır değeri kontrolü iptal eder.

en: ID Selectors
tr_TR: Kimlik Seçicileri

en: IPC socket could not be created, see Help->Debug Messages for details.
tr_TR: Arama başarısız (detaylar için Yardım->Hata Mesajları).

en: ISO 8859-1 characters
tr_TR: ISO 8859-1 karakterleri

en: I_nsert
tr_TR: A_raya ekle

en: I_nsert Comments
tr_TR: Yoru_m Ekle

en: Images _and text
tr_TR: Resimler ve y_azı

en: Implementations
tr_TR: Uygulamalar

en: Implements:
tr_TR: Uyguladığı:

en: Imports
tr_TR: İçe aktarılanlar

en: In Se_lection
tr_TR: Seç_im içinde

en: In Sessi_on
tr_TR: _Oturumda

en: In_dent Type
tr_TR: _Girintileme Türü

en: Increase indent
tr_TR: Girdiyi artır

en: Increase indent by one space
tr_TR: Tek boşluk ile girdiyi artır

en: Increase indentation
tr_TR: Girintiyi artır

en: Indent Widt_h
tr_TR: G_irinti Genişliği

en: Indentation
tr_TR: Girinti

en: Independent commands
tr_TR: Bağımsız komutlar

en: Indexes
tr_TR: İndeksler

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Information
tr_TR: Bilgi

en: Inheritance
tr_TR: Kalıntı

en: Initial version:
tr_TR: Başlangıç sürümü:

en: Initials of the developer name
tr_TR: Geliştirici isminin baş harfleri

en: Initials:
tr_TR: Başlangıçlar:

en: Insert
tr_TR: Araya ekle

en: Insert Alternative _White Space
tr_TR: Alternat_if Beyaz Alan Ekle

en: Insert Dat_e
tr_TR: Tari_h Ekle

en: Insert File _Header
tr_TR: Dosya _Başlığı Ekle

en: Insert Mu_ltiline Comment
tr_TR: Çok satırlı yo_rum girer

en: Insert New Line After Current
tr_TR: Geçerli Satırın Ardına Yeni Satır Aç

en: Insert New Line Before Current
tr_TR: Geçerli Satırdan Önce Yeni Satır Aç

en: Insert Special HTML Characters
tr_TR: Özel HTML karakterleri Ekle

en: Insert _BSD License Notice
tr_TR: _BSD Lisans Notu Gir

en: Insert _ChangeLog Entry
tr_TR: D_eğişiklik Girdisi Ekle

en: Insert _Function Description
tr_TR: _Fonksiyon Tanımı Gir

en: Insert _GPL Notice
tr_TR: _GPL Lisans Notu Gir

en: Insert date
tr_TR: Araya tarih ekle

en: Insert line numbers before each line in the exported document
tr_TR: Dışarıya aktarılan belgede her satırın başına satır numaralarını ekle

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
tr_TR: XML/HTML için eşleşen kapatma etiketini girin

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
tr_TR: '&amp;' türünde HTML kümeleri ekler.

en: Instant Save
tr_TR: Hızlı Kayıt

en: Instant Save filename could not be generated (%s).
tr_TR: Hızlı Kayıt dosyası üretilemedi (%s).

en: Instantsave directory does not exist or is not writable.
tr_TR: Hızlı Kayıt dizini bulunamadı veya yazılabilir değil.

en: Integrated Development Environment
tr_TR: Entegre Geliştirme Ortamı

en: Interface
tr_TR: Arayüz

en: Interfaces
tr_TR: Arayüzler

en: Invalid command: %s
tr_TR: Geçersiz komut: %s

en: Invalid directory for find in files.
tr_TR: Dosyalarda bulmak için geçersiz dizin.

en: Invalid working directory "%s"
tr_TR: Geçersiz çalışma dizini "%s"

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
tr_TR: Tüm renkleri ters çevir, öntanımlı olarak siyah arkaplana beyaz yazı gelecek

en: Invert syntax highlighting colors
tr_TR: Sözdizimi renklendirmesinde renkleri tersine çevir

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
tr_TR: Eşlenen değil, eşlenmeyen satırları seç

en: Is abstract
tr_TR: Soyut

en: Is singleton
tr_TR: Tek örnek

en: Japanese
tr_TR: Japonca

en: Join lines
tr_TR: Satırları birleştir

en: Jump to the entered line number
tr_TR: Girilen satıra git

en: Keybindings
tr_TR: Tuş kombinasyonları

en: Keyboard Shortcuts
tr_TR: Klavye Kısayolları

en: Keyboard _Shortcuts
tr_TR: _Klavye Kısayolları

en: Keys
tr_TR: Anahtarlar

en: Korean
tr_TR: Korece

en: LINE
tr_TR: SIRA

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Labels
tr_TR: Etiketler

en: Left
tr_TR: Sol

en: License
tr_TR: Lisans

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
tr_TR: Lisans yazısı bulunamadı. Lütfen çevrimiçi olarak görüntülemek için http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt adresini ziyaret edin.

en: Line
tr_TR: Satır

en: Line _Breaking
tr_TR: S_atır Sonu

en: Line breaking column:
tr_TR: Satır sonlandırıcı sütun:

en: Line wrapping
tr_TR: Satır kaydırma

en: Lines visible _around the cursor:
tr_TR: İmlecin etrafında görünen çizgiler:

en: Lines:
tr_TR: Satır:

en: Load Ta_gs File...
tr_TR: Etiket D_osyası Yükle...

en: Load Tags File
tr_TR: Etiketleri Dosyadan Yükle

en: Load files from the last session
tr_TR: Önceki oturumdan dosyaları yükle

en: Load virtual terminal support
tr_TR: Sanal terminal desteğini yükle

en: Loaded %s tags file '%s'.
tr_TR: %s etiket dosyası yüklendi '%s'.

en: Location:
tr_TR: Konum:

en: M_iscellaneous
tr_TR: Çe_şitli

en: M_ove Line(s) Down
tr_TR: Satır(lar)ı _aşağı taşı

en: Macros
tr_TR: Makrolar

en: Mail address:
tr_TR: E-posta adresi:

en: Make Custom _Target...
tr_TR: _Özel Hedef Derle...

en: Make _Object
tr_TR: Nesne_yi Derle

en: Make all
tr_TR: Hepsini derle

en: Make custom target
tr_TR: Özel hedef yap

en: Make object
tr_TR: Nesneyi derle

en: Mark all matches in the current document
tr_TR: Dökümandaki bütün eşleşmeleri işaretle

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
tr_TR: Boşluk ve sekmelerle oluşturulmuş beyaz bölgeyi oklarla işaretler

en: Markup Languages
tr_TR: İşaretleme Dilleri

en: Match braces
tr_TR: Eşleme ayraçları

en: Match from s_tart of word
tr_TR: Keli_menin başından eşle

en: Match only a _whole word
tr_TR: Bütün kelimeyi e_şle

en: Mathematical characters
tr_TR: Matematik karakterleri

en: Max. symbol name suggestions:
tr_TR: En fazla verilecek sembol ismi teklifi:

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
tr_TR: Otomatik tamamlama listesinde gösterilecek en fazla sayıda öğe

en: Members
tr_TR: Üyeler

en: Message window:
tr_TR: Mesaj penceresi:

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Methods
tr_TR: Yöntemler

en: Middle Eastern
tr_TR: Orta Asya

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
tr_TR: Sembol listesi için iki otomatik güncelleme arasında geçecek minimal zaman (milisaniye bazında). Ufak boşlukların özellikle büyük dosyalarda performansı etkileyeceğini unutmayın. 0 değeri gerçek zamanlı güncellemeleri devre dışı bırakır.

en: Miscellaneous
tr_TR: Çeşitli

en: Miscellaneous characters
tr_TR: Diğer karakterler

en: Modified:
tr_TR: Düzenlenme:

en: Module
tr_TR: Modül

en: Modules
tr_TR: Modüller

en: Move cursor in snippet
tr_TR: İşaretçiyi parça içinde hareket ettir

en: Move document first
tr_TR: Dokümanı başa taşı

en: Move document last
tr_TR: Dokümanı sona taşı

en: Move document left
tr_TR: Dokümanı sola taşı

en: Move document right
tr_TR: Dokümanı sağa taşı

en: Move it now?
tr_TR: Şimdi taşınsın mı?

en: Move line(s) down
tr_TR: Satır(lar)ı aşağı taşı

en: Move line(s) up
tr_TR: Satır(lar)ı yukarı taşı

en: Move the current documents into the new project's session?
tr_TR: Mevcut dosyalar yeni proje'nin oturumuna taşınsın mı?

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name:
tr_TR: Adı:

en: Namespace
tr_TR: İsim alanı

en: Namespaces
tr_TR: Ad boşlukları

en: Navigate back a location
tr_TR: Bir bölüm geri yolculuk yap

en: Navigate forward a location
tr_TR: Bir bölüm ileri yolculuk yap

en: New
tr_TR: Yeni

en: New (with _Template)
tr_TR: Yeni (_kalıp ile)

en: New Project
tr_TR: Yeni Proje

en: New file "%s" opened.
tr_TR: Yeni dosya "%s" açıldı.

en: Newline strips trailing spaces
tr_TR: Yeni satır alttaki boşlukları keser

en: Next Me_ssage
tr_TR: Sonraki _Mesaj

en: Next Message
tr_TR: Sonraki Mesaj

en: Next error
tr_TR: Sonraki hata

en: Next to current
tr_TR: Geçerli belgenin yanına

en: No context action set.
tr_TR: Bağlam eylemi.

en: No custom commands defined.
tr_TR: Hiç özel komut ayarlanmadı.

en: No filetype
tr_TR: Dosya türü yok

en: No matches found for "%s".
tr_TR: "%s" araması için hiçbir eşleşme bulunamadı.

en: No matches found.
tr_TR: Eşleşme bulunamadı.

en: No more build errors.
tr_TR: Başka inşa hatası yok.

en: No more message items.
tr_TR: Başka mesaj yok.

en: No plugins available.
tr_TR: Erişilebilir eklenti yok.

en: No symbols found
tr_TR: Sembol bulunamadı

en: No text to find.
tr_TR: Bulunacak yazı yok.

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
tr_TR: Not: İkinci öğe bir pencere açıp komuta tepki verdi.

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
tr_TR: Not: Bu ayarları tüm açık dökümanlara uygulamak için, menüden <i>Proje->Öntanımlı Girintilemeyi Uygula</i> kullanın.

en: Notebook tab
tr_TR: Not defteri sekmesi

en: Notebook tabs
tr_TR: Not defteri sekmeleri

en: Only for rectangular selections
tr_TR: Sadece dikdörtgen seçimler için

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
tr_TR: Diktörtgen bir seçim çizerken satır sonunun ardında sadece sanal boşlukları göster

en: Open
tr_TR: Aç

en: Open File
tr_TR: Dosya Aç

en: Open Project
tr_TR: Proje Aç

en: Open Selected F_ile
tr_TR: Seç_ilen Dosyayı Aç

en: Open _Externally
tr_TR: _Harici Olarak Aç

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
tr_TR: Anında renk seçmek için bir renk paleti aç

en: Open a recent file
tr_TR: Önceden açılmış bir dosyayı aç

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
tr_TR: Tüm DOSYALARI okuma modunda aç (yardım sayfalarına bkz)

en: Open an existing file
tr_TR: Bir dosyayı aç

[ctx: Open dialog action]
en: _View
tr_TR: G_örünüm

en: Open in New _Window
tr_TR: Yeni Pen_cerede Aç

en: Open in _Geany
tr_TR: _Geany'de Aç

en: Open new documents from the command-line
tr_TR: Yeni dökümanları komut satırında aç

en: Open selected file
tr_TR: Seçilen dosyayı aç

en: Opens at startup the files from the last session
tr_TR: Açılışta önceki oturumdan kalan dosyaları yükler

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
tr_TR: Dosyayı salt okuma modunda açar. Birden fazla dosya açarsanız hepsi salt okunur modda açılacaktır.

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Other options to pass to Grep
tr_TR: Grep için diğer seçenekler

en: Other:
tr_TR: Diğer:

en: Override Geany keybindings
tr_TR: Geany tuşlarının üzerine yaz

en: Override that keybinding?
tr_TR: Bu kısayolun üzerine yaz?

en: Overwrite?
tr_TR: Üzerine yazılsın mı?

en: Owner:
tr_TR: Sahibi:

en: P_lugin Preferences
tr_TR: Ek_lenti Seçenekleri

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
tr_TR: Dikey alanda yer kazanmak için araç çubuğunu menüyle birleştirir

en: Package
tr_TR: Paket

en: Page %d of %d
tr_TR: Sayfa %d / %d

en: Page Set_up
tr_TR: Sayfa D_üzeni

en: Paginating
tr_TR: Sayfa numaralandırma

en: Paragraph
tr_TR: Paragraf

en: Parenthesis ( )
tr_TR: Parantez ( )

en: Parts
tr_TR: Parçalar

en: Passing data and executing custom command: %s
tr_TR: Veri geçiliyor ve özel komut çalıştırılıyor: %s

en: Paste
tr_TR: Yapıştır

en: Paste the contents of the clipboard
tr_TR: Panodaki içeriği yapıştır

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
tr_TR: Kullanacağınız tarayıcının yolu ve diğer argümanları

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
tr_TR: Projeyi ve ayarlarını saklayan dosyanın yolu. Normalde uzantısı "%s" olmalı.

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
tr_TR: Bir dosya açılırken veya kaydedilirken öntanımlı yol. Tam bir dizin yolu olmalıdır.

en: Path to start in when opening project files
tr_TR: Proje dosyaları açılırken açılacak yol

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
tr_TR: Dosyaları yazdırırken kullanılacak komut (dosya adı için %f kullanın)

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines. In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
tr_TR: Eşleşmelerin birden çok satıra yayılmasına izin vererek, satır yerine tüm arabellekte bir defa da düzenli ifade eşleştirmesi yapın. Bu mod da, yeni satır karakterleri girişin bir parçasıdır ve desen tarafından normal karakterler olarak yakalanabilir.

en: Permissions:
tr_TR: İzinler:

en: Placement of new file tabs:
tr_TR: Yeni dosya sekmelerinin yerleşimi:

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
tr_TR: Lütfen önce seçenekler bölümünden bir yazdırma komutu ayarlayın.

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
tr_TR: Lütfen bı fonksiyonu kullanmadan önce geçerli dosya için dosya türünü ayarlayın.

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Plugin configuration directory could not be created.
tr_TR: Eklenti düzenleme dizini oluşturulamadı.

en: Plugins
tr_TR: Eklentiler

en: Position:
tr_TR: Konum:

en: Pr_evious Message
tr_TR: Önc_eki Mesaj

en: Preference_s
tr_TR: _Seçenekler

en: Preferences
tr_TR: Seçenekler

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
tr_TR: "%s" için kullanmak istediğiniz tuş kombinasyonunu girin.

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
tr_TR: Tab/Shift-Tab tuşları sekme karakteri eklemek yerine seçilen bölgedeki girintiyi ayarlar

en: Previous Message
tr_TR: Önceki Mesaj

en: Previous Translators
tr_TR: Önceki Çevirmenler

en: Previous error
tr_TR: Önceki hata

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Print Geany's installation prefix
tr_TR: Geany'nin kurulduğu dizinleri göster

en: Print document
tr_TR: Belgeyi yazdır

en: Print internal filetype names
tr_TR: Dahili dosya türü isimlerini yazdır

en: Print line numbers
tr_TR: Satır numaralarını yazdır

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
tr_TR: Yazdırırken dosyanın sadece adını (yolu olmadan) kullan

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
tr_TR: Yazdırırken dosyanın sadece (yolu olmadan) adını kullan

en: Print page header
tr_TR: Sayfa başlığını yazdır

en: Print page numbers
tr_TR: Sayfa numaralarını yazdır

en: Printing
tr_TR: Yazdırma

en: Printing of %s failed (%s).
tr_TR: %s dosyası yazdırılırken hata (%s).

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
tr_TR: Düzenleyicide işaretci pozisyonunda düşey bir satır belirtir (ayrıntılar için aşağı bkz)

en: Procedures
tr_TR: Yordamlar

en: Process could not be stopped (%s).
tr_TR: İşlem durdurulamadı (%s).

en: Process failed (%s)
tr_TR: İşlem hatalı (%s)

en: Process failed, no working directory
tr_TR: İşlem başarısız, çalışma dizini yok

en: Processes / Blocks / Components
tr_TR: İşlemler / Bloklar / Bileşenler

en: Program not found
tr_TR: Program bulunamadı

en: Programming Languages
tr_TR: Programlama Dilleri

en: Programs
tr_TR: Programlar

en: Project
tr_TR: Proje

en: Project "%s" closed.
tr_TR: "%s" projesi kapatıldı.

en: Project "%s" created.
tr_TR: "%s" projesi oluşturuldu.

en: Project "%s" opened.
tr_TR: "%s" projesi açıldı.

en: Project "%s" saved.
tr_TR: "%s" projesi kaydedildi.

en: Project Properties
tr_TR: Proje Özellikleri

en: Project base directory could not be created (%s).
tr_TR: Proje temel dizini oluşturulamadı (%s).

en: Project file "%s" could not be loaded.
tr_TR: "%s" proje dosyası yüklenemedi.

en: Project file could not be written
tr_TR: Proje dosyası yazılamadı

en: Project file could not be written (%s).
tr_TR: Proje dosyası yazılamadı (%s).

en: Project files
tr_TR: Proje dosyaları

en: Project files:
tr_TR: Proje dosyaları:

en: Project name
tr_TR: Proje ismi

en: Properties
tr_TR: Özellikler

en: Proxy plugin '%s' extension '%s' starts with a dot. Please fix your proxy plugin.
tr_TR: Vekil eklentisi '%s' bir nokta ile '%s' başlar. Lütfen vekil eklentinizi düzeltin.

en: Punctuation characters
tr_TR: Noktalama karakterleri

en: Question
tr_TR: Soru

en: Quit
tr_TR: Çıkış

en: Quit Geany
tr_TR: Geany'den Çık

en: RO
tr_TR: SO

en: R_eload As
tr_TR: .. olarak t_ekrar yükle

en: R_ename
tr_TR: Y_eniden adlandır

en: Range:
tr_TR: Aralık:

en: Re-open last closed tab
tr_TR: Kapatılan son sekmeyi geri aç

en: Re_place All
tr_TR: Tüm_ünü değiştir

en: Read _Only
tr_TR: Sa_lt Okunur

en: Read-only:
tr_TR: Salt okunur:

en: Read:
tr_TR: Okuma:

en: Recent _Files
tr_TR: _Önceki Dosyalar

en: Recent files list length:
tr_TR: Son açılanlar listesinin uzunluğu:

en: Redo
tr_TR: Tekrarla

en: Redo the last modification
tr_TR: Son yapılan düzenlemeyi tekrar uygula

en: Refresh
tr_TR: Tazele

en: Reload all files
tr_TR: Tüm dosyaları yeniden yükle

en: Reload file
tr_TR: Yeniden yükle

en: Reload symbol list
tr_TR: Simge listesini tekrar yükle

en: Reload the current file from disk
tr_TR: Geçerli dosyayı diskten tekrar yükle

en: Remove Error Indicators
tr_TR: Hata Belirteçlerini Kaldır

en: Remove Error _Indicators
tr_TR: Hata beli_rteçlerini Kaldır

en: Remove Markers
tr_TR: İşaretçileri Kaldır

en: Remove Markers and Error Indicators
tr_TR: Hata Belirteçlerini ve İşaretçileri Kaldır

en: Remove _Markers
tr_TR: İ_şaretçileri Kaldır

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
tr_TR: Durum çubuğunda mesaj göstermez. Ancak mesajlar durum penceresinde görünmeye devam eder.

en: Removes trailing spaces and tabs at the end of lines
tr_TR: Dosyaların sonundaki boşluk, sekme ve diğer satır sonu karakterlerini temizler

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
tr_TR: Dökümanın yazıtipi boyutunu geçerli yakınlaştırma seviyesine göre ayarlar

en: Replace
tr_TR: Değiştir

en: Replace & Fi_nd
tr_TR: Değişti_r & Bul

en: Replace Tabs with S_paces
tr_TR: S_ekmeleri Boşluk Yap

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
tr_TR: Yazıdaki \\, \t, \n, \r ve \uXXXX (Unicode) karakterleri kontrol karakterleri ile yer değiştir

en: Replace all matches found in the currently selected text
tr_TR: Seçilen yazı içinde bütün eşleşmeleri değiştir

en: Replace spaces with tabs
tr_TR: Boşlukları sekmeye çevir

en: Replace special characters
tr_TR: Özel karakterleri değiştir

en: Replace tabs with space
tr_TR: Sekmeleri boşluklara dönüştür

en: Replace text in the current document
tr_TR: Mevcut dökümandaki yazıyı yer değiştir

en: Replace wit_h:
tr_TR: Şununla değiş_tir:

en: Replaced %u matches in %u documents.
tr_TR: %u sayıdaki eşleşme %u belgede değiştirildi.

en: Replaces all tabs in document with spaces
tr_TR: Dökümandaki bütün sekme karakterlerini boşluklara dönüştürür

en: Report a _Bug...
tr_TR: Hata _Bildir...

en: Report bugs to https://github.com/geany/geany/issues.
tr_TR: Hataları rapor et https://github.com/geany/geany/issues.

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
tr_TR: Çalışan Geany süreçlerinde açık olan belgelerin bir listesini verir

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Romanian
tr_TR: Romanca

en: Run
tr_TR: Çalıştır

en: Run or view the current file
tr_TR: Geçerli dosyayı çalıştır veya incele

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
tr_TR: Sanal bir pencere açmak yerine programları terminal penceresinde çalıştırır. Unutmayın, terminal içerisinde çalıştırılan uygulamalar sonlandırılamaz

en: SE & SW Asian
tr_TR: GD & GB Asya

en: S_elect Current Line(s)
tr_TR: G_eçerli Satır(lar)ı Seç

en: S_mart Line Indent
tr_TR: Akıllı Satır _Girintilendirme

en: S_ystem default
tr_TR: _Öntanımlı

en: Sa_ve All
tr_TR: Hepsini Kayde_t

en: Sa_ve all open files
tr_TR: Bütün a_çık dosyaları kaydet

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Actions
tr_TR: Kaydetme Eylemleri

en: Save All
tr_TR: Tümünü kaydet

en: Save File
tr_TR: Dosyayı Kaydet

en: Save _As...
tr_TR: F_arklı kaydet...

en: Save all
tr_TR: Tümünü kaydet

en: Save all open files
tr_TR: Bütün açık dosyaları kaydet

en: Save as
tr_TR: Farklı kaydet

en: Save only current open _file
tr_TR: Sadece açık olan dos_yayı kaydet

en: Save the current file
tr_TR: Geçerli dosyayı kaydet

en: Save the file and rename it
tr_TR: Dosyayı kaydet ve yeniden isimlendir

en: Save window position
tr_TR: Pencere boyutunu kaydet

en: Save window size
tr_TR: Pencere boyutunu kaydet

en: Saves the window position and restores it at the start
tr_TR: Şu anki pencere pozisyonu ve boyutunu kaydeder, açılışta bu şekilde açar

en: Saves the window size and restores it at the start
tr_TR: Şu anki pencere pozisyonu ve boyutunu kaydeder, açılışta bu şekilde açar

en: Scribble
tr_TR: Karalama

en: Scripting Languages
tr_TR: Betik Dilleri

en: Scroll down the view by one line
tr_TR: Görünümü bir satır aşağı kaydır

en: Scroll on keystroke
tr_TR: Tuşa tepki ver

en: Scroll on output
tr_TR: Çıktıya tepki ver

en: Scroll to current line
tr_TR: Geçerli satıra git

en: Scroll up the view by one line
tr_TR: Görünümü bir satır yukarı kaydır

en: Scrollback lines:
tr_TR: Geri gezinti satırı:

en: Se_lect Current Paragraph
tr_TR: Geçe_rli Paragrafı Seç

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Field
tr_TR: Arama Bölümü

en: Search _backwards
tr_TR: Geriye do_ğru ara

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
tr_TR[0]: Arama %d eşleşme ile tamamlandı.
tr_TR[1]: Arama %d eşleşme ile tamamlandı.

en: Search failed.
tr_TR: Arama hatalı.

en: Searching...
tr_TR: Arıyor...

en: Sect1
tr_TR: Kısım1

en: Sect2
tr_TR: Kısım2

en: Sect3
tr_TR: Kısım3

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: Section Level 1
tr_TR: Bölüm seviyesi 1

en: Section Level 2
tr_TR: Bölüm seviyesi 2

en: Section Level 3
tr_TR: Bölüm seviyesi 3

en: Section Level 4
tr_TR: Bölüm seviyesi 4

en: Sections
tr_TR: Bölümler

en: See grep's manual page for more information
tr_TR: Daha fazla bilgi için grep'in yardım sayfalarına bakınız

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select All
tr_TR: Tümünü Seç

en: Select Browser
tr_TR: Tarayıcı Seçin

en: Select Directory
tr_TR: Dizin Seç

en: Select File
tr_TR: Dosya Seç

en: Select Folder
tr_TR: Dizin Seç

en: Select current word
tr_TR: Geçerli kelimeyi seç

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
tr_TR: Araç çubuğunda gösterilecek öğeleri seçin. Öğeler sürükle bırak ile düzenlenebilir.

en: Select to next word part
tr_TR: Sonraki yazı parçasına git

en: Select to previous word part
tr_TR: Önceki yazı parçasına git

en: Send to Custom Command 1
tr_TR: Özel komut 1'e gönder

en: Send to Custom Command 2
tr_TR: Özel komut 2'ye gönder

en: Send to Custom Command 3
tr_TR: Özel komut 3'e gönder

en: Send to Custom Command 4
tr_TR: Özel komut 4'e gönder

en: Send to Custom Command 5
tr_TR: Özel komut 5'e gönder

en: Send to Custom Command 6
tr_TR: Özel komut 6'ya gönder

en: Send to Custom Command 7
tr_TR: Özel komut 7'ye gönder

en: Send to Custom Command 8
tr_TR: Özel komut 8'e gönder

en: Send to Custom Command 9
tr_TR: Özel komut 9'e gönder

en: Separator
tr_TR: Ayırıcı

en: Set Build Commands
tr_TR: İnşa Komutu Ayarla

en: Set Custom Commands
tr_TR: Özel Komut Ayarla

en: Set File_type
tr_TR: _Dosya Türünü Ayarla

en: Set Line E_ndings
tr_TR: Sa_tır Sonunu Ayarla

en: Set _Encoding
tr_TR: _Kodlama Ayarla

en: Set encoding:
tr_TR: Kodlamayı ayarla:

en: Set filetype:
tr_TR: Dosya türünü ayarla:

en: Set initial column number to COLUMN for the first opened file (useful in conjunction with --line)
tr_TR: İlk açılan dosya için ilk kolon numarasını kolona ayarlayın (--line ile birlikte kullanışlıdır)

en: Set initial line number to LINE for the first opened file
tr_TR: İlk açılan dosya için ilk satır numarasını satıra ayarlayın

en: Set menu item label
tr_TR: Menü öğesinin etiketini ayarla

en: Set path from document
tr_TR: Yolu dökümandan ayarla

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
tr_TR: Şablonlarla kullanılacak bilgiyi ayarlayın. Detaylar için belgelere bakınız.

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
tr_TR: Terminal bölgesindeki yazının arkaplan rengini ayarlar

en: Sets the color of the long line marker
tr_TR: Uzun satır işaretinin rengini belirler

en: Sets the default encoding for newly created files
tr_TR: Yeni oluşturulmuş dosyalar için öntanımlı kodlamayı ayarlar

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
tr_TR: Unicode olmayan dosyalar için kullanılacak öntanımlı kodlamayı ayarlar

en: Sets the editor font
tr_TR: Düzenleyici için yazıtipini seçin

en: Sets the font for the message window
tr_TR: Mesaj penceresi için yazıtipini seçin

en: Sets the font for the symbol list
tr_TR: Sembol listesi için yazıtipini seçin

en: Sets the font for the terminal widget
tr_TR: Terminal bölgesi için yazıtipini ayarlar

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
tr_TR: Terminal bölgesinde yazının rengini ayarlar

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
tr_TR: Terminalde kullanılacak kabuğa giden yolu ayarlar

en: Setting %s indentation mode for %s.
tr_TR: %s girdileme yöntemi %s için ayarlanıyor.

en: Setting indentation width to %d for %s.
tr_TR: Girdileme genişliği %d ayarlanıyor (%s için).

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Shell
tr_TR: Kabuk

en: Shell:
tr_TR: Kabuk:

en: Shortcut
tr_TR: Kısayol

en: Show Color Chooser
tr_TR: Renk Seçiciyi Göster

en: Show Indentation _Guides
tr_TR: Girintileme Y_önergelerini Göster

en: Show Line _Endings
tr_TR: Satır Sonlarını Göst_er

en: Show Message _Window
tr_TR: Mesa_j Penceresini Göster

en: Show S_ymbol List
tr_TR: Semb_ol Listesini Göster

en: Show Side_bar
tr_TR: Yan Pane_li Göster

en: Show White S_pace
tr_TR: Beyaz Bo_ş Bölgeyi Göster

en: Show _Document List
tr_TR: _Döküman Listesini Göster

en: Show _Hidden Files
tr_TR: Gizli Dosyaları G_öster

en: Show _Line Numbers
tr_TR: Satır Numara_larını Göster

en: Show _Markers Margin
tr_TR: İşaretçi Bölü_münü Göster

en: Show _Paths
tr_TR: Yolları Göster

en: Show _Toolbar
tr_TR: Araç Ç_ubuğunu Göster

en: Show _hidden files
tr_TR: _Gizli dosyaları görüntüle

en: Show calltip
tr_TR: İpucunu göster

en: Show close buttons
tr_TR: Kapat tuşlarını göster

en: Show documents list
tr_TR: Döküman listesini göster

en: Show editor tabs
tr_TR: Düzenleyici sekmelerini göster

en: Show hidden files
tr_TR: Gizli dosyaları göster

en: Show indentation guides
tr_TR: Girintileme yönergelerini göster

en: Show line endings
tr_TR: Satır sonlarını göster

en: Show line numbers
tr_TR: Satır numaralarını göster

en: Show markers margin
tr_TR: İşaretçi bölümünü göster

en: Show sidebar
tr_TR: Yan Pane_li Göster

en: Show status bar
tr_TR: Durum çubuğunu göster

en: Show symbol list
tr_TR: Sembol listesini göster

en: Show t_oolbar
tr_TR: Araç çubu_ğunu göster

en: Show the current document
tr_TR: Geçerli dökümanı görüntüle

en: Show the preferences dialog
tr_TR: Seçenekler penceresini göster

en: Show version and exit
tr_TR: Sürümü görüntüle ve çık

en: Show white space
tr_TR: Beyaz boş bölgeyi göster

en: Shows a confirmation dialog on exit
tr_TR: Çıkışta bir onay sorusu sorar

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
tr_TR: Kapatmayı kolaylaştırmak için sekmelerin kenarında ufak bir çarpı işareti gösterir. (Geany'i yeniden başlatmanız gerekir)

en: Shows or hides the Line Number margin
tr_TR: Satır numarası bölgesini gösterir ya da gizler

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
tr_TR: Satırları işaretleyebilmek için satır numaralarının sağında ufak bir bölge açar

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
tr_TR: Doğru girintileme kullandığınızda ufak noktalı satırlar kullanarak size yardımcı olur

en: Shows the line ending character
tr_TR: Satır sonu karakterini gösterir

en: Side by Side
tr_TR: Yan yana

en: Sidebar:
tr_TR: Yan panel:

en: Single quotes ' '
tr_TR: Tek tırnak ' '

en: Singletons
tr_TR: Tekliler

en: Size:
tr_TR: Boyut:

en: Snippet completion
tr_TR: Parça tamamlama

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
tr_TR: Onlarca geliştiriciden bazıları (daha detaylı liste için bkz: %s):

en: Sort by _Appearance
tr_TR: Görünüme Göre Sır_ala

en: Sort by _Name
tr_TR: İsme Göre Sı_rala

en: Source file:
tr_TR: Kaynak dosya:

en: South European
tr_TR: Güney Avrupa

en: Space separated list of file patterns (e.g. *.c *.h)
tr_TR: Dosyalarda bul diyalog penceresinde kullanılacak boşlukla ayrılmış tanımlar (örn. *.c *.h)

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
tr_TR: Dosyalarda bul diyalog penceresinde kullanılacak boşlukla ayrılmış tanımlar (örn. *.c *.h)

en: Spaces
tr_TR: Boşluklar

en: Special Characters
tr_TR: Özel Karakterler

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
tr_TR: Terminal bölgesinde kaç komut geçmişe gidebileceğinizi ayarlar

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
tr_TR: Son açılan dosyalar bölümünde kaç dosyanın gösterileceğini ayarlar

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
tr_TR: Her sayfanın başına eklenecek tarih ve zaman için bir biçim girin. ANSI C uyumlu karakterleri kullanabilirsiniz.

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
tr_TR: {tarihzaman} değişkeni için bir biçim belirtin. ANSI C uyumlu karakterleri kullanabilirsiniz.

en: Specify a format for the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
tr_TR: {tarih} değişkeni için bir biçim belirtin. ANSI C uyumlu karakterleri kullanabilirsiniz.

en: Specify a format for the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
tr_TR: {yıl} değişkeni için bir biçim belirtin. ANSI C uyumlu karakterleri kullanabilirsiniz.

en: Split Window
tr_TR: Pencereyi Böl

en: Splits the editor view into two windows.
tr_TR: Düzenleyiciyi iki pencereye böler.

en: Square brackets [ ]
tr_TR: Köşeli Parantez [ ]

en: Startup
tr_TR: Başlangıç

en: Startup path:
tr_TR: Başlangıç yolu:

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status messages
tr_TR: Durum mesajları

en: Steps
tr_TR: Basamaklar

en: Stop scrolling at last line
tr_TR: Son satırda kaydırmayı durdur

en: Store project file inside the project base directory
tr_TR: Proje dosyasını projenin temel dizininde sakla

en: Strings
tr_TR: Seçenekler

en: Strip trailing spaces and tabs
tr_TR: Sondaki boşluğu temizle

en: Structs
tr_TR: Yapılar

en: Structures
tr_TR: Yapılar

en: Subsection
tr_TR: Altbölüm

en: Subsubsection
tr_TR: Alt-Altbölüm

en: Suppress snippet completion
tr_TR: Parça tamamlamayı engelle

en: Suppress status messages in the status bar
tr_TR: Durum çubuğunda mesaj gösterme

en: Switch to Compiler
tr_TR: Derleyiciye geç

en: Switch to Document
tr_TR: Dökümana geç

en: Switch to Editor
tr_TR: Düzenleyiciye geç

en: Switch to Message Window
tr_TR: Mesaj Penceresine Geç

en: Switch to Messages
tr_TR: Mesajlara Geç

en: Switch to Scribble
tr_TR: Karalama defterine geç

en: Switch to Search Bar
tr_TR: Arama çubuğuna geç

en: Switch to Sidebar
tr_TR: Araç çubuğuna geç

en: Switch to Sidebar Document List
tr_TR: Yan Panel Doküman Listesine Geç

en: Switch to Sidebar Symbol List
tr_TR: Yan Panel Sembol Listesine Geç

en: Switch to VTE
tr_TR: Terminale geç

en: Switch to last used document
tr_TR: Son kullanılan dokümana geç

en: Switch to last used document after closing a tab
tr_TR: Bir sekme kapandıktan sonra son kullanılan dökümana geç

en: Switch to left document
tr_TR: Soldaki dokümana geç

en: Switch to right document
tr_TR: Sağdaki dokümana geç

en: Switch to status message list at new message
tr_TR: Yeni mesaj oluştuğunda durum mesajları listesine gönder

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
tr_TR: Yeni mesaj oluştuğunda durum mesajları sekmesine (not defteri penceresinin en altında) gönder

en: Symbol list update frequency:
tr_TR: Sembol listesi güncelleme sıklığı:

en: Symbol list:
tr_TR: Sembol listesi:

en: Symbols
tr_TR: Semboller

en: System _default
tr_TR: _Öntanımlı

en: T_abs and Spaces
tr_TR: _Sekmeler ve Boşluklar

en: T_abs and spaces
tr_TR: _Sekmeler ve boşluklar

en: T_oggle Case of Selection
tr_TR: Seçimi Büyült/Kü_çült

en: Tab _key indents
tr_TR: Tab _tuşu aralığı

en: Tables
tr_TR: Tablolar

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Tabs and Spaces
tr_TR: Sekmeler ve Boşluklar

en: Targets
tr_TR: Hedefler

en: Technical characters
tr_TR: Teknik karakterler

en: Templates
tr_TR: Şemalar

en: Text ended before matching quote was found
tr_TR: Metin eşleşen bir yazı bulunamadan bitti

en: Text was empty (or contained only whitespace)
tr_TR: Yazı boştu (veya sadece görünmeyen karakterler içeriyordu)

en: Text;Editor;
tr_TR: Metin;Düzenleyici;

en: Thai
tr_TR: Taylandca

en: The '%s' project is open.
tr_TR: '%s' projesi açık.

en: The Geany developer team
tr_TR: Geany geliştirme takımı

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
tr_TR: Tamamlamanın devreye girmesi için yazılması gereken karakter sayısı

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
tr_TR: Verilen işaretçi pozisyonundan (aşağı bkz) sonra gelen karakterler için karakterlerin arkaplan rengini ayarlayın. (Orantılı fontlar kullanıyorsanız tavsiye edilir)

en: The buffer's previous state is stored in the history and undoing restores it. You can disable this by discarding the history upon reload. This message will not be displayed again but your choice can be changed in the various preferences.
tr_TR: Arabelleğin önceki durumu geçmişte saklanır ve geri alma işlemi geri yükler. Yeniden yükleme sırasında geçmişi atarak bunu devre dışı bırakabilirsiniz. Bu ileti tekrar görüntülenmeyecek, ancak seçiminiz çeşitli ayarlarda değiştirilebilirsiniz.

en: The combination '%s' is already used for "%s".
tr_TR: '%s' kombinasyonu zaten "%s" için kullanılıyor.

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
tr_TR: "Birlikte Aç" ile kullanılacak komut. %f ve %d joker karakterlerini kullanabilirsiniz.
    %f dosya adı ile beraber tam dosya yolunu
    %d ise sadece dosya yolunu belirtir

en: The current filetype overrides the default style.
tr_TR: Geçerli dosya öntanımlı stili görmezden geliyor.

en: The document has been closed.
tr_TR: Döküman kapatıldı.

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
tr_TR: Çalıştırılan özel komut başarısız bir çıkış kodu ile döndü.

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
tr_TR: Çalıştırılan özel komut bir hata ile döndü. Seçiminiz değiştirilmedi. Hata mesajı: %s

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
tr_TR: "%s" dosyası düzgün açılamadığından kesilerek açıldı. Bu durum içerisinde boş byte bulunan dosyalarda oluşur. Dosyayı kaydetmek veri kaybına sebep olabilir.
    Dosya salt okunur olarak ayarlandı.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
tr_TR: "%s" dosyası bit yazı dosyası gibi görünmüyor, belki de kodlaması desteklenmiyor.

en: The file "%s" is not valid %s.
tr_TR: "%s" dosyası geçerli değil %s.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
tr_TR: "%s" dosyası şu komut ile yazdırılacak:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
tr_TR: '%s' dosyası zaten var. Üzerine yazmak ister misiniz?

en: The file '%s' is not saved.
tr_TR: '%s' dosyası kaydedilmedi.

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
tr_TR: '%s' dosyasının daha güncel bir hali diskte bulunmakta.

en: The file has been reloaded.
tr_TR: Dosya yeniden yüklendi.

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
tr_TR: Şu kısayollar düzenlenebilir:

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
tr_TR: Uzun satır işareti, düzenleyicide ince ve dikey bir satırdır. Uzun olan satırları veya satır arası ipuçlarını belirtir. Bu değeri 0 (sıfır)dan farklı belirterek görünmesi gereken sütunu ayarlayabilirsiniz.

en: The name of the developer
tr_TR: Geliştiricinin adı

en: The path "%s" does not exist.
tr_TR: "%s" yolu bulunamadı.

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
tr_TR: "%s" eklentisi derlenmiş halde Geany'nin bu sürümü ile uyumlu değil, lütfen tekrar derleyin.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
tr_TR: Belirtilen proje ismi çok uzun (en fazla %d karakter).

en: The specified project name is too short.
tr_TR: Belirtilen proje ismi çok kısa.

en: The width in chars of a single indent
tr_TR: Tek girdi için karakterin genişliği

en: Theses
tr_TR: Tez

en: This is Geany %s.
tr_TR: Bu, Geany %s.

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
tr_TR: Bu işlem renk şemalarının hatalı görüntülenmesine sebep olabilir.

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
tr_TR: Bu seçenek Unicode olmayan dosyalar açılırken kodlamayı otomatik tanıma özelliğini etkisiz kılar ve seçtiğiniz kodlamayı kullanmanızı sağlar (bu genellikle gerekmemektedir).

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
tr_TR: Bu seçenek menünün belirmesini sağlayan tuşu devre dışı bırakır (öntanımlı hali F10). Pasifleştirmek sanal terminalde MC kullanmak gibi durumlarda kullanışlı olabilir.

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
tr_TR: Bu eklenti dosyaları kaydetmek için değişik seçenekler sunar.

en: Toggle All Additional Widgets
tr_TR: Bütün bölümleri Aç/Kapa

en: Toggle All _Additional Widgets
tr_TR: B_ütün Bölgeleri Göster/Gizle

en: Toggle Line breaking
tr_TR: Satır kesmeyi aç/kapat

en: Toggle Line wrapping
tr_TR: Satır Kaydırmayı aç/kapat

en: Toggle Messages Window
tr_TR: Mesaj Penceresini Aç/Kapa

en: Toggle Sidebar
tr_TR: Araç çubuğunu Aç/Kapa

en: Toggle current fold
tr_TR: Geçerli katlamayı aç/kapa

en: Toggle line commentation
tr_TR: Seçimi Yorum yap/yapma

en: Toggle marker
tr_TR: İşaretçi ayarla

en: Toggle plugin status
tr_TR: Eklenti durumunu değiştir

en: Toggle the documents list on and off
tr_TR: Döküman listesini aç ya da kapat

en: Toggle the symbol list on and off
tr_TR: Sembol listesini aç ya da kapat

en: Too many items selected!
tr_TR: Çok fazla nesne seçildi!

en: Toolbar
tr_TR: Araç Çubuğu

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Top
tr_TR: Üst

en: Top and Bottom
tr_TR: Üst ve Alt

en: Traits
tr_TR: Özellikler

en: Translators
tr_TR: Çevirmenler

en: Triggers
tr_TR: Tetikleyiciler

en: Try to resave the file?
tr_TR: Dosyayı tekrar kurtarmayı denemek ister misiniz?

en: Turkish
tr_TR: Türkçe

en: Type Selectors
tr_TR: Tür Seçicileri

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
tr_TR: Önceden belirlenmiş bir değişkenin bir kısmı yazıldığında tek tuşla tamamlamak için seçenek çıksın

en: Type constructors
tr_TR: Tür oluşturucular

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
tr_TR: Buraya istediğinizi yazabilirsiniz. Karalama defteri olarak kullanabilirsiniz

en: Type:
tr_TR: Tür:

en: Types
tr_TR: Türler

en: U_ncomment Line(s)
tr_TR: Satırların Yorumunu _Kaldır

en: Uncomment line(s)
tr_TR: Yorumdan satır(lar)a çevir

en: Undo
tr_TR: Geri al

en: Undo history will be lost.
tr_TR: Geri alma geçmişi kaybedilecek.

en: Undo the last modification
tr_TR: Son yapılan düzenlemeyi geri al

en: Unfold all
tr_TR: Tmünü aç

en: Unknown error executing child process
tr_TR: Alt işlem çalıştırılırken bilinmeyen bir hata oluştu

en: Unknown filetype extension for "%s".
tr_TR: "%s" için bilinmeyen dosya uzantısı.

en: Unknowns
tr_TR: Bilinmeyenler

en: Unpublished
tr_TR: Basılmamış

en: Up
tr_TR: Yukarı

en: Usage: %s -g <Tags File> <File list>
tr_TR: Kullanım: %s -g <Etiket Dosyası> <Dosya listesi>

en: Use FILE as the dynamically-linked VTE library
tr_TR: Dosyayı dinamik olarak bağlı VTE kitaplığı olarak kullan

en: Use Perl-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please refer to the manual.
tr_TR: POSIX tarzı düzenli ifadelendirmeyi kullan. Düzenli ifade kullanımı hakkında daha fazlası için lütfen yardım sayfalarını okuyun.

en: Use Windows native dialogs
tr_TR: Windows diyaloglarını kullan

en: Use _escape sequences
tr_TR: _çıkış dizilerini kullan

en: Use alternate configuration directory DIR
tr_TR: Alternatif bir ayar dizini kullan

en: Use an external command for printing
tr_TR: Yazdırma için harici bir komut kullan

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
tr_TR: Seçim durumu olmadığında, arama ve yer değiştirme kutularında farenin altındaki kelime öntanımlı olarak yerleştir

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
tr_TR: Unicode olmayan dosyaları açarken sabit kodlama kullan

en: Use global settings
tr_TR: Global ayarları kullan

en: Use indicators to show compile errors
tr_TR: Derleme hataları için gösterge kullan

en: Use multi-line matchin_g
tr_TR: Çoklu _satır eşleştirme kullan

en: Use native GTK printing
tr_TR: Doğal GTK yazdırma kullan

en: Use one tab per indent
tr_TR: Her girinti için bir sekme kullan

en: Use project-based session files
tr_TR: Proje tabanlı oturum dosyalarını kullan

en: Use socket filename FILE for communication with a running Geany instance
tr_TR: Bu soket dosya ismini çalışan bir Geany süreci ile iletişim kurmak için kullanın

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
tr_TR: Girinti boyutu tek sekmeden küçükse boşluk, diğer türlü her ikisini de kullan

en: Use spaces when inserting indentation
tr_TR: Girinti koyarken boşluk kullan

en: Use the basename of the printed file
tr_TR: Dosyanın sadece adını kullan

en: Use the current file's directory for Find in Files
tr_TR: Dosyalarda bulmak için geçerli dosyanın dizinini kullan

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
tr_TR: Arama kutularında farenin gösterdiği kelimeyi göster

en: Use the project's base directory
tr_TR: Projenin ana dizinini kullan

en: Using GTK+ v%u.%u.%u and GLib v%u.%u.%u runtime libraries
tr_TR: GTK+ v%u.%u.%u ve GLib v%u.%u.%u kullanılan çalışma zamanı kütüphaneleri

en: Value
tr_TR: Değer

en: Variables
tr_TR: Değişkenler

en: Variables / Signals
tr_TR: Değişkenler / Sinyaller

en: Various
tr_TR: Çeşitli

en: Version number, which a new file initially has
tr_TR: Yeni dosyaya verilecek sürüm numarası

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
tr_TR: Sürüm:	%s
    Yazar(lar):	%s
    Dosya ismi:	%s

en: Vietnamese
tr_TR: Vietnamca

en: View
tr_TR: Bak

en: Views
tr_TR: İzlemeler

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
tr_TR: Uyarı: standart dışı sekme genişliği: %d != 8!

en: West European
tr_TR: Batı Avrupa

en: Western
tr_TR: Batı

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
tr_TR: "Akıllı" home tuşu etkinleştirildiğinde, HOME tuşu işaretçiyi satırın ilk boşluk olmayan karakterine götürür. Zaten orada ise satırın en başına götürür. Bu özellik pasif ise işaretçi nerede olursa olsun HOME tuşu ile boşlukları önemsemeden satırın en başına gider.

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
tr_TR: Etkinleştirildiğinde proje dosyası, proje klasörü ile aynı dizinde saklanmak yerine, proje klasörünün içinde saklanır. İsterseniz proje yolunu Yeni Proje penceresinden değiştirebilirsiniz.

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
tr_TR: Sanal terminal desteği (VTE) açılışta yüklenmiş olmalı. İhtiyacınız yoksa etkisizleştirin

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
tr_TR: Bir hata oluştuğunda ya da derleme işlemi bittiğinde ses uyarısı ver

en: Whether to blink the cursor
tr_TR: İmlecin yanıp sönmesi

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
tr_TR: Girintileme türünün açılan dosyanın içeriğinden tespit edilmesi

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
tr_TR: Girintileme genişliğinin açılan dosyanın içeriğinden tespit edilip edilmeyeceği

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
tr_TR: Açık dosyalarda gezerken "cd $path" komutunun çalıştırılması

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
tr_TR: Dosya sekmelerinin açık olan sekmenin yanına yerleştirilip yerleştirilmeyeceği

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
tr_TR: Bir tuşa başıldığında terminali en alta kaydır

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
tr_TR: Bir çıktı oluştuğunda terminali en alta kaydır

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
tr_TR: Ana pencerenin altında durum çubuğu görüntüle

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
tr_TR: Son satıra gelindiğinde kaydırmayı durdurur

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
tr_TR: Oturum dosyasını projeye göm ve açarken onu kullan

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
tr_TR: Derleyici hata ve uyarıları için bir gösterge (dalgalı alt çizgi) kullan

en: Without encoding
tr_TR: Kodlamasız

en: Word Count
tr_TR: Kelime Sayacı

en: Word part completion
tr_TR: Kelime parçası tamamlama

en: Words:
tr_TR: Kelime:

en: Working directory
tr_TR: Çalışma dizini

en: Wrap search and find again?
tr_TR: Aramayı geç ve tekrar bul?

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
tr_TR: Pencerenin kenarına ulaşan satırı bir alta geçerek devam ettirir. Not: Bu özellik performans kaybına sebep olur ve bu yüzden yavaş makinalarda pasif olmalıdır.

en: Write:
tr_TR: Yazma:

en: XML/HTML tag auto-closing
tr_TR: XML/HTML için otomatik tamamlama

en: Year:
tr_TR: Yıl:

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
tr_TR: Seçtiğiniz bölümü bu komutlardan birine gönderebilirsiniz. Komutlardan dönen değer seçtiğiniz bölüm ile yer değiştirecektir.

en: You have specified an invalid project filename.
tr_TR: Geçersiz bir dosya adı girdiniz.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
tr_TR: Ayar dizininiz "%s" konumundan "%s" konumuna başarıyla taşındı.

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
tr_TR: Eski ayar dizininiz "%s" , "%s" konumuna taşınamadı (%s). Lütfen dizini yeni konuma elle taşıyın.

en: Zoom In
tr_TR: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr_TR: Uzaklaştır

en: Zoom Reset
tr_TR: Yakınlaştırmayı Sıfırla

en: Zoom in the text
tr_TR: Yazıya yaklaş

en: Zoom out the text
tr_TR: Yazıdan uzaklaş

en: [FILES...]
tr_TR: [DOSYALAR...]

en: _Allow
tr_TR: İ_zin ver

en: _Append toolbar to the menu
tr_TR: _Araç çubuğunu menüye tuttur

en: _Apply Default Indentation
tr_TR: Önt_anımlı Girintilemeyi Uygula

en: _Auto-indentation
tr_TR: _Otomatik Girintileme

en: _Auto-replace Special Characters
tr_TR: Özel K_arakterleri Otomatik Değiştir

en: _Base path:
tr_TR: _Temel yol:

en: _Build
tr_TR: İn_şa Et

en: _C++ Class...
tr_TR: _C++ Sınıfı...

en: _Clone
tr_TR: _Klonla

en: _Close
tr_TR: _Kapat

en: _Collapse All
tr_TR: Hepsini _Katla

en: _Color Chooser
tr_TR: _Renk Seçici

en: _Comment Line(s)
tr_TR: Satırları _Yoruma Çevir

en: _Compile
tr_TR: _Derle

en: _Copy Current Line(s)
tr_TR: Geçerli Satır(lar)ı _Kopyala

en: _Decrease Indent
tr_TR: Girintiyi A_zalt

en: _Delete Current Line(s)
tr_TR: _Geçerli Satır(lar)ı Sil

en: _Description:
tr_TR: _Tanım:

en: _Detect from Content
tr_TR: İ_çerikten Algıla

en: _Directory to save backup files in:
tr_TR: Yedekleri tutmak için _dizin:

en: _Directory to save files in (leave empty to use the default: %s):
tr_TR: _Dosyaların kaydedileceği dizin (öntanımlı dizini kullanmak için boş bırakın: %s):

en: _Directory:
tr_TR: _Dizin:

en: _Document
tr_TR: Dö_küman

en: _Don't save
tr_TR: Kay_detme

en: _Donate...
tr_TR: _Bağış Yap...

en: _East European
tr_TR: _Doğu Avrupa

en: _Edit
tr_TR: Düz_enle

en: _Enable
tr_TR: _Etkinleştir

en: _Execute
tr_TR: _Çalıştır

en: _Expand All
tr_TR: H_epsini Genişlet

en: _Export
tr_TR: Dı_şa Aktar

en: _File
tr_TR: _Dosya

en: _Filetype Configuration
tr_TR: Dosyat_ürü Yapılandırması

en: _Find All
tr_TR: _Tümünü Bul

en: _Find in Files...
tr_TR: Dosyalarda _Bul...

en: _Find...
tr_TR: A_ra...

en: _Fold All
tr_TR: _Hepsini Katla

en: _Format
tr_TR: _Biçim

en: _GTK+ Class...
tr_TR: _GTK+ Sınıfı...

en: _Go to Line...
tr_TR: Satıra _Git...

en: _HTML Replacement
tr_TR: _HTML Değiştirmesi

en: _Help
tr_TR: Yardı_m

en: _Hide Message Window
tr_TR: Mesaj Penceresini Gi_zle

en: _Hide Toolbar
tr_TR: A_raç çubuğunu gizle

en: _Images only
tr_TR: Sadece res_imler

en: _In Document
tr_TR: D_ökümanda

en: _Increase Indent
tr_TR: Girintiyi _Artır

en: _Input Methods
tr_TR: G_iriş Yöntemleri

en: _Insert
tr_TR: Ara_ya Ekle

en: _Insert "include <...>"
tr_TR: "include <...>" _Ekle

en: _Insert Special HTML Characters...
tr_TR: Özel HTML karakterler_i Ekle...

en: _Insert line numbers
tr_TR: Sat_ır numaralarını ekle

en: _Invert search results
tr_TR: Arama sonuçlarını ters çev_ir

en: _Large icons
tr_TR: Geniş simge_ler

en: _Line Wrapping
tr_TR: _Satır Kaydırma

en: _Make
tr_TR: _Derle

en: _Make All
tr_TR: Tü_münü inşa et

en: _Mark
tr_TR: İ_şaretle

en: _Mark All
tr_TR: T_ümünü İşaretle

en: _Markup Languages
tr_TR: İşaretle_me Dilleri

en: _Middle Eastern
tr_TR: _Orta Asya

en: _More
tr_TR: _Daha Fazla

en: _More Options
tr_TR: _Daha fazla seçenek

en: _Move Line(s) Up
tr_TR: Satır(lar)ı _yukarı taşı

en: _Name:
tr_TR: _Adı:

en: _New...
tr_TR: Ye_ni...

en: _Next
tr_TR: So_nraki

en: _Next Error
tr_TR: Sonra_ki Hata

en: _Open...
tr_TR: A_ç...

en: _Override
tr_TR: Üzerine _yaz

en: _Overwrite
tr_TR: _Üzerine yaz

en: _PHP Class...
tr_TR: _PHP Sınıfı...

en: _Plugin Manager
tr_TR: Eklenti _Yöneticisi

en: _Previous
tr_TR: _Önceki

en: _Previous Error
tr_TR: Ön_ceki Hata

en: _Print status message if files have been automatically saved
tr_TR: Eğer dosyalar otomatik olarak kaydedilirse bir durum mesa_jı görüntüle

en: _Print...
tr_TR: _Yazdır...

en: _Programming Languages
tr_TR: _Programlama Dilleri

en: _Project
tr_TR: _Proje

en: _Recent Projects
tr_TR: Son Açılan P_rojeler

en: _Recurse in subfolders
tr_TR: Alt klasö_rlerde de uygula

en: _Reflow Lines/Block
tr_TR: _Akış Sayısı/Önle

en: _Reload
tr_TR: Tek_rar Yükle

en: _Reload Configuration
tr_TR: Ayarlar_ı Tekrar Yükle

en: _Replace
tr_TR: Değişti_r

en: _Replace Characters in Selection
tr_TR: Seçimdeki Ka_rakterleri Yer Değiştir

en: _Replace Spaces with Tabs...
tr_TR: Boşlukları Sekme _Yap...

en: _Replace...
tr_TR: Değişti_r...

en: _Restart Terminal
tr_TR: Te_rminali Yeniden Başlat

en: _SE & SW Asian
tr_TR: _GD & GB Asya

en: _Scripting Languages
tr_TR: _Betik Dilleri

en: _Search
tr_TR: _Ara

en: _Search for:
tr_TR: _Ara:

en: _Send Selection to
tr_TR: Seç_imi Gönder

en: _Send Selection to Terminal
tr_TR: _Seçimi Terminale Gönder

en: _Set Build Commands
tr_TR: İnşa Komutlarını _Seç

en: _Set Custom Date Format
tr_TR: Özel Tari_h Biçimi Ayarla

en: _Set Path From Document
tr_TR: D_ökümandan Yol Ayarla

en: _Side by Side
tr_TR: _Yan yana

en: _Small icons
tr_TR: Küçük _simgeler

en: _Spaces
tr_TR: Bo_şluklar

en: _Split Window
tr_TR: Pencereyi B_öl

en: _Strip Trailing Spaces
tr_TR: So_ndaki Boşlukları Kes

en: _Tabs
tr_TR: S_ekmeler

en: _Text only
tr_TR: Sadece ya_zı

en: _Toggle Line Commentation
tr_TR: Satırı Y_orum Yap/Yapma

en: _Toolbar Preferences
tr_TR: Araç Çubu_ğu Seçenekleri

en: _Tools
tr_TR: Ara_çlar

en: _Top and Bottom
tr_TR: _Üst ve Alt

en: _Transpose Current Line
tr_TR: Geçerli Sa_tırın Yerini Değiştir

en: _Unfold All
tr_TR: He_psini Aç

en: _Unsplit
tr_TR: _Birleştir

en: _Use Custom Date Format
tr_TR: Özel Tarih Formatını K_ullan

en: _Use current zoom level
tr_TR: Geçerli yakınlaştırma seviyesini k_ullan

en: _Use regular expressions
tr_TR: Düzenli ifadeleri k_ullan

en: _Very small icons
tr_TR: _Çok küçük simgeler

en: _View
tr_TR: G_örünüm

en: _Website
tr_TR: _Web Sitesi

en: _West European
tr_TR: _Batı Avrupa

en: _Width:
tr_TR: _Genişlik:

en: _Word Count
tr_TR: Kelime Saya_cı

en: _Write Unicode BOM
tr_TR: _BOM Unicode Yaz

en: all
tr_TR: tümü

en: built on %s with
tr_TR: %s zamanında şu araç ile derlendi

en: custom
tr_TR: özel

en: dd.mm.yyyy
tr_TR: gg.aa.yyyy

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
tr_TR: gg.aa.yyyy sa:dk:sn

en: developer
tr_TR: geliştirici

en: failed to substitute %%p, no project active
tr_TR: %%p yer değiştirmesi başarısız, aktif proje yok

en: invalid VTE library "%s": missing symbol "%s"
tr_TR: geçersiz VTE kütüphanesi "%s": geçersiz sembol "%s"

en: invisible
tr_TR: geçersiz

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
tr_TR: satır: %l / %L	 kol: %c	 seç: %s	 %w      %t      %mmode: %M      kodlama: %e      dosyatürü: %f      alan: %S

en: maintainer
tr_TR: bakıcı

en: mm.dd.yyyy
tr_TR: aa.gg.yyyy

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
tr_TR: gg.aa.yyyy sa:dk:sn

en: project
tr_TR: proje

en: projects
tr_TR: projeler

en: seconds
tr_TR: saniye

en: selection
tr_TR: seçilen bölge

en: translation maintainer
tr_TR: çeviri bakıcısı

en: unknown
tr_TR: bilinmeyen

en: untitled
tr_TR: isimsiz

en: whole document
tr_TR: bütün döküman

en: yyyy/mm/dd
tr_TR: yyyy/aa/gg

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
tr_TR: yyyy/aa/gg sa:dk:sn
