xmms 1.2.7 - en to tr translation catalogue (703 entries)

en: 
    Joystick Control: error reading
tr: 
    Oyun Çubuğuyla Kontrol: okuma hatası

en: 
    Segmentation fault
    
    You've probably found a bug in XMMS, please visit
    http://bugs.xmms.org and fill out a bug report.
tr: 
    Bölümleme hatası
    
    Büyük ihtimalle XMMS'te bir hata (bug) buldunuz. Lütfen
    http://bugs.xmms.org/ adresini ziyaret edip oradaki
    hata raporunu doldurun.

en:  (%d data tracks)
tr:  (%d data izi)

en:  (disabled)
tr:  (pasif)

en:  (enabled)
tr:  (etkin)

en: %d frames
    Filesize: %lu B
tr: %d çerçeve
    Dosya uzunluğu: %lu B

en: %d of %d files successfully deleted.
tr: %d of %d dosyaları başarılı bir şekilde silindi

en: %s
    Error protection: %s
    Copyright: %s
    Original: %s
    Emphasis: %s
tr: %s
    Hata koruması: %s
    Kopyalama hakkı: %s
    Orijinal: %s
    Vurgu: %s

en: %s
    Unable to open file: %s
tr: %s
    `%s' dosyası açılamıyor

en: %s
    Unable to truncate file: %s
tr: %s
    Dosya makaslanamıyor: %s

en: %s
    Unable to write to file: %s
tr: %s
    Dosyaya yazılamıyor: %s

en: %s: illegal option -- %c
tr: %s: izinsiz seçenek -- %c

en: %s: invalid option -- %c
tr: %s: geçersiz seçenek -- %c

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `%c%s' seçeneği bir argümana izin vermiyor

en: %s: option `%s' is ambiguous
tr: %s: `%s' seçeneği şüpheli

en: %s: option `%s' requires an argument
tr: %s: `%s' seçeneği bir argüman gerektiriyor

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
tr: %s: `--%s' seçeneği bir argümana izin vermiyor

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
tr: %s: `-W %s' seçeneği bir argümana izin vermiyor

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
tr: %s: `-W %s' seçeneği şüpheli

en: %s: option requires an argument -- %c
tr: %s: seçenek bir argüman gerektiriyor -- %c

en: %s: unrecognized option `%c%s'
tr: %s: tanımsız seçenek `%c%s'

en: %s: unrecognized option `--%s'
tr: %s: tanımsız seçenek `--%s'

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: (unknown)
tr: (bilinmiyor)

en: /About XMMS
tr: /XMMS Hakkında

en: /Add
tr: /Ekle

en: /Add/Directory
tr: /Ekle/Dizin

en: /Add/File
tr: /Ekle/Dosya

en: /Add/Url
tr: /Ekle/Url

en: /Always On Top
tr: /Her Zaman Üstte

en: /Analyzer Falloff
tr: /Analizci Düşüş Hızı

en: /Analyzer Falloff/Fast
tr: /Analizci Düşüş Hızı/Hızlı

en: /Analyzer Falloff/Fastest
tr: /Analizci Düşüş Hızı/En hızlı

en: /Analyzer Falloff/Medium
tr: /Analizci Düşüş Hızı/Orta

en: /Analyzer Falloff/Slow
tr: /Analizci Düşüş Hızı/Yavaş

en: /Analyzer Falloff/Slowest
tr: /Analizci Düşüş Hızı/En yavaş

en: /Analyzer Mode
tr: /Analizci Kipi

en: /Analyzer Mode/-
tr: /Analizci Kipi/-

en: /Analyzer Mode/Bars
tr: /Analizci Kipi/Çubuklar

en: /Analyzer Mode/Fire
tr: /Analizci Kipi/Ateş

en: /Analyzer Mode/Lines
tr: /Analizci Kipi/Çizgiler

en: /Analyzer Mode/Normal
tr: /Analizci Kipi/Normal

en: /Analyzer Mode/Peaks
tr: /Analizci Kipi/Tepeler

en: /Analyzer Mode/Vertical Lines
tr: /Analizci Kipi/Dik Çizgiler

en: /By extension
tr: /Uzantisina göre

en: /Configure Equalizer
tr: /Ekolayzeri Ayarla

en: /Delete
tr: /Sil

en: /Delete/Auto-load preset
tr: /Sil/Ön-ayar otomatik

en: /Delete/Preset
tr: /Sil/Ön-ayar Ayarlı

en: /DoubleSize
tr: /İki Kat Boyut

en: /Easy Move
tr: /Kolay Taşıma

en: /Equalizer WindowShade Mode
tr: /Ekolayzer PencereGölge Kipinde

en: /Exit
tr: /Çık

en: /File Info
tr: /Dosya Hakkında Bilgi

en: /Graphical EQ
tr: /Grafiksel EQ

en: /Import
tr: /İthal-Et

en: /Import/WinAMP Presets
tr: /İthal-Et/WinAMP ön-ayarları

en: /Jump To File
tr: /Seçili Dosyaya Atla

en: /Jump To Time
tr: /Seçili Zamana Atla

en: /Load
tr: /Yükle

en: /Load/-
tr: /Yükle/-

en: /Load/Auto-load preset
tr: /Yükle/Ön-ayar otomatik

en: /Load/Default
tr: /Yükle/Öntanımlı

en: /Load/From WinAMP EQF file
tr: /Yükle/WinAMP EQF dosyasından

en: /Load/From file
tr: /Yükle/Dosyadan

en: /Load/Preset
tr: /Yükle/Ön-ayar

en: /Load/Zero
tr: /Yükle/Sıfır

en: /Main Window
tr: /Ana Pencere

en: /No Playlist Advance
tr: /Parça Listesinde İlerleme Yok

en: /Options
tr: /Seçenekler

en: /Peaks Falloff
tr: /Tepelerin Düşüş Hızı

en: /Peaks Falloff/Fast
tr: /Tepelerin Düşüş Hızı/Hızlı

en: /Peaks Falloff/Fastest
tr: /Tepelerin Düşüş Hızı/En hızlı

en: /Peaks Falloff/Medium
tr: /Tepelerin Düşüş Hızı/Orta

en: /Peaks Falloff/Slow
tr: /Tepelerin Düşüş Hızı/Yavaş

en: /Peaks Falloff/Slowest
tr: /Tepelerin Düşüş Hızı/En yavaş

en: /Physically Delete Files
tr: /Fiziksel olarak Dosyayı sil

en: /Play Directory
tr: /Dizindekileri Çal

en: /Play File
tr: /Dosyayı Çal

en: /Play Location
tr: /Adresten Çal

en: /Playback
tr: /Çal

en: /Playback/-
tr: /Çal/-

en: /Playback/10 Tracks Back
tr: /Çal/10 Parça Geri

en: /Playback/10 Tracks Fwd
tr: /Çal/10 Parça İleri

en: /Playback/Back 5 Seconds
tr: /Çal/5 Sn Geri

en: /Playback/Clear Queue
tr: /Çal/Kuyruğu Temizle

en: /Playback/Fwd 5 Seconds
tr: /Çal/5 Sn İleri

en: /Playback/Jump to File
tr: /Çal/Seçili Dosyaya Atla

en: /Playback/Jump to Time
tr: /Çal/Seçili Zamana Atla

en: /Playback/Next
tr: /Çal/Sonraki

en: /Playback/Pause
tr: /Çal/Duraksat

en: /Playback/Play
tr: /Çal/Çal

en: /Playback/Previous
tr: /Çal/Önceki

en: /Playback/Start of List
tr: /Çal/Listenin Başına

en: /Playback/Stop
tr: /Çal/Durdur

en: /Playlist
tr: /Liste

en: /Playlist Editor
tr: /Parça Listesi Düzenleyicisi

en: /Playlist WindowShade Mode
tr: /Parça Listesi PencereGölge Kipinde

en: /Playlist/Load List
tr: /Liste/Yükle

en: /Playlist/New List
tr: /Liste/Yeni

en: /Playlist/Save List
tr: /Liste/Kaydet

en: /Preferences
tr: /Tercihler

en: /Randomize List
tr: /Listeyi Rastgele yap

en: /Refresh Rate
tr: /Tazeleme Oranı

en: /Refresh Rate/Eighth (~6 fps)
tr: /Tazeleme Oranı/Sekizde bir (-6 fps)

en: /Refresh Rate/Full (~50 fps)
tr: /Tazeleme Oranı/Tam (-50 fps)

en: /Refresh Rate/Half (~25 fps)
tr: /Tazeleme Oranı/Yarım (-25 fps)

en: /Refresh Rate/Quarter (~13 fps)
tr: /Tazeleme Oranı/Çeyrek (-13 fps)

en: /Reload skin
tr: /Kabuğu tekrar yükle

en: /Remove
tr: /Kaldır

en: /Remove Dead Files
tr: /Ölü Dosyaları Sil

en: /Remove/All
tr: /Kaldır/Hepsini

en: /Remove/Crop
tr: /Kaldır/Seçim(ler) Haricindekileri

en: /Remove/Misc
tr: /Kaldır/Misc

en: /Remove/Selected
tr: /Kaldır/Seçilen(ler)i

en: /Repeat
tr: /Tekrar

en: /Reverse List
tr: /Listeyi Ters Çevir

en: /Save
tr: /Kaydet

en: /Save/-
tr: /Kaydet/-

en: /Save/Auto-load preset
tr: /Kaydet/Ön-ayar otomatik

en: /Save/Default
tr: /Kaydet/Öntanımlı

en: /Save/Preset
tr: /Kaydet/Ön-ayar

en: /Save/To WinAMP EQF file
tr: /Kaydet/WinAMP EQF dosyasına

en: /Save/To file
tr: /Kaydet/Dosyaya

en: /Scope Mode
tr: /Alan Kipi

en: /Scope Mode/Dot Scope
tr: /Alan Kipi/Nokta

en: /Scope Mode/Line Scope
tr: /Alan Kipi/Çizgi

en: /Scope Mode/Solid Scope
tr: /Alan Kipi/Katı

en: /Selection
tr: /Seçim

en: /Selection/-
tr: /Seçim/-

en: /Selection/Invert Selection
tr: /Seçim/İşaretlileri Seç

en: /Selection/Read Extended Info
tr: /Seçim/Harici Bilgiyi oku

en: /Selection/Select All
tr: /Seçim/Hepsini Seç

en: /Selection/Select None
tr: /Seçim/Hiçbirini Seçme

en: /Shuffle
tr: /Rastgele

en: /Skin Browser
tr: /Deri Tarayıcı

en: /Sort
tr: /Sırala

en: /Sort List
tr: /Listeyi Sırala

en: /Sort List/By Date
tr: /Listeyi Sırala/Tarihine göre

en: /Sort List/By Filename
tr: /Listeyi Sırala/Dosya adına göre

en: /Sort List/By Path + Filename
tr: /Listeyi Sırala/Yol+Dosya adında göre

en: /Sort List/By Title
tr: /Listeyi Sırala/Başlığa göre

en: /Time Elapsed
tr: /Geçen Zaman

en: /Time Remaining
tr: /Kalan Zaman

en: /View File Info
tr: /Dosya Hakkındaki Bilgiyi Göster

en: /Visualization
tr: /Görsellik

en: /Visualization Mode
tr: /Görsellik Kipi

en: /Visualization Mode/Analyzer
tr: /Görsellik Kipi/Analizci

en: /Visualization Mode/Off
tr: /Görsellik Kipi/Kapalı

en: /Visualization Mode/Scope
tr: /Görsellik Kipi/Alan

en: /Visualization plugins
tr: /Görsellik eklentileri

en: /WindowShade Mode
tr: /PencereGölge Kipi

en: /WindowShade VU Mode
tr: /PencereGölge VU Kipi

en: /WindowShade VU Mode/Normal
tr: /PencereGölge VU Kipi/Normal

en: /WindowShade VU Mode/Smooth
tr: /PencereGölge VU Kipi/Yumuşak

en: 3DFX Fullscreen mode
tr: 3DFX Tam Ekran Kipi

en: 3DNow! optimized decoder
tr: 3DNow! optimize çözücü

en: ALSA %s output plugin
tr: ALSA %s çıkış eklentisi

en: ALSA Driver configuration
tr: ALSA Sürücü Yapılandırması

en: About
tr: Hakkında

en: About ALSA Driver
tr: ALSA Sürücüsü Hakkında

en: About ESounD Plugin
tr: ESounD Eklentisi Hakkında

en: About Echo Plugin
tr: Yankı Eklentisi Hakkında

en: About Extra Stereo Plugin
tr: Ekstra Stereo Eklentisi Hakkında

en: About Joystick Driver
tr: Oyun Çubuğu Sürücüsü Hakkında

en: About MPEG Layer 1/2/3 plugin
tr: MPEG Layer 1/2/3 Hakkında

en: About OSS Driver
tr: OSS Sürücüsü Hakkında

en: About Ogg Vorbis Plugin
tr: Ogg Vorbis Eklentisi Hakkında

en: About Solaris Audio Driver
tr: Soloris Ses Sürücüsü Hakkında

en: About Tone Generator
tr: Ses Üreteci Hakkında

en: About Voice Removal Plugin
tr: Vokal Silme Eklentisi Hakkında

en: About XMMS
tr: XMMS Hakkında

en: About mikmod plugin
tr: Mikmod Eklentisi Hakkında

en: About the Sun Driver
tr: Sun Sürücüsü Hakkında

en: Acid
tr: Asit

en: Acoustic
tr: Akustik

en: Add
tr: Ekle

en: Add all files in directory
tr: Dizindeki tüm dosyaları ekle

en: Add drive
tr: Sürücü ekle

en: Add selected files
tr: Seçili dosyaları ekle

en: Additional Programming:
tr: Ek Programlama:

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Afrikaans:
tr: Afrikaca:

en: Alberto Garcia
tr: Alberto García

en: Album
tr: Albüm

en: Album gain:
tr: Albüm artımı:

en: Album peak:
tr: Albüm tepesi:

en: Album:
tr: Albüm:

en: Allow multiple instances
tr: Her yeni çalıştırılışta, yeni Xmms
    açılmasına izin ver.

en: AlternRock
tr: Alternatif Rock

en: Alternate
tr: Değiştir

en: Alternative
tr: Alternatif

en: Always show clutterbar
tr: Karışık çubuğu her zaman göster

en: Always use AUDIODEV environment variable
tr: AUDIDEV özelliğini herzaman kullan

en: Ambient
tr: Ambiyans

en: Anders Carlsson (effect plugins)
tr: Anders Carlsson (efekt eklentileri)

en: Andreas Bergstrom
tr: Andreas Bergstrøm

en: Apply
tr: Uygula

en: Artist:
tr: Sanatçı:

en: Audio I/O Plugins
tr: Ses Giriş/Çıkış Eklentileri

en: Audio control device:
tr: Ses kontrol aygıtı:

en: Audio device:
tr: Ses aygıtı:

en: Automatic detection
tr: Otomatik algılama

en: Azerbaijani:
tr: Azerice:

en: BALANCE: %d%% LEFT
tr: BALANS: %d%% SOL

en: BALANCE: %d%% RIGHT
tr: BALANS: %d%% SAĞ

en: BALANCE: CENTER
tr: BALANS: ORTADA

en: BSD Sun Driver %s
tr: %s BSD Sun Sürücüsü

en: Back 5 tracks
tr: 5 Parça Önce

en: Ballad
tr: Balad

en: Bitrate: %d kb/s
tr: Çözünürlük: %d kb/s

en: Bitrate: Variable,
    avg. bitrate: %d kb/s
tr: Çözünürlük: Değişken,
    ort. çözünürlük: %d kb/s

en: Blur Scope %s
tr: Buğulu Alan %s

en: Blur scope
tr: Buğulu Alan

en: Brazilian Portuguese:
tr: Brezilya Portekizcesi:

en: Browse
tr: Gözat

en: Buffer size (kb):
tr: Tampon bellek büyüklüğü (kb):

en: Buffer size (ms):
tr: Tampon büyüklüğü (ms):

en: Buffer time (ms):
tr: Tampon süresi (ms):

en: Buffering
tr: Tamponlama

en: Buffering:
tr: Tamponlama:

en: Bulgarian:
tr: Bulgarca:

en: Button %d:
tr: %d. Düğme:

en: Buttons:
tr: Düğmeler:

en: CD Audio Player %s
tr: CD Çalıcı %s

en: CD Audio Player Configuration
tr: CD Çalıcı Yapılandırması

en: CD Audio Track %02u
tr: CD - Parça %02u

en: CD Index server:
tr: CD İndeks Sunucusu

en: CD Index:
tr: CD İndeksi:

en: CD Info
tr: CD Hakkında Bilgi

en: CDDB server:
tr: CDDB sunucusu:

en: CONNECTED: WAITING FOR REPLY
tr: BAĞLANDI: YANIT BEKLENİYOR

en: CONNECTING TO %s:%d
tr: %s BAĞLANILIYOR:%d

en: Cabaret
tr: Kabare

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Carl van Schaik (pro logic plugin)
tr: Carl van Schaik (pro logic eklentisi)

en: Catalan:
tr: Catalanca:

en: Channels:
tr: Kanallar:

en: Channels: %d
tr: Kanallar: %d

en: Charles Sielski (irman plugin)
tr: Charles Sielski (irman eklentisi)

en: Check drive...
tr: Sürücüyü Sına...

en: Chinese:
tr: Çince:

en: Chorus
tr: Koro

en: Chun-Chung Chen (xfont patch)
tr: Chun-Chung Chen (x yazı tipi yaması)

en: Classic Rock
tr: Klasik Rock

en: Classical
tr: Klasik

en: Close
tr: Kapat

en: Color Entry
tr: Renk Girişi

en: Comedy
tr: Komedi

en: Command:
tr: Komut:

en: Comment
tr: Açıklama

en: Comment:
tr: Açıklama:

en: Configure
tr: Ayarla

en: Configure Echo
tr: Yankıyı Ayarla

en: Configure Equalizer
tr: Ekolayzeri ayarla

en: Configure Extra Stereo
tr: Ekstra Stereoyu Ayarla

en: Configure Solaris driver
tr: Solaris Sürücülerini ayarla

en: Content
tr: İçerik

en: Controls:
tr: Kontroller:

en: Convert %20 to space
tr: %20'yi boşluğa çevir

en: Convert underscore to space
tr: Alt çizgiyi boşluğa çevir

en: Copyright:
tr: Telif Hakkı:

en: Couldn't connect to host %s
tr: %s sunucusuna bağlanılamadı

en: Couldn't connect to host %s
    Server reported: %s
tr: %s sunucusuna bağlanılamadı
    Sunucudan gelen rapor: %s

en: Couldn't load mod
tr: Mod dosyası yüklenemedi

en: Couldn't look up host %s
tr: %s sunucusu bulunamadı

en: Couldn't open audio
tr: Ses aygıtı açılamadı

en: Couldn't remove tag!
tr: Etiket silinemedi!

en: Couldn't write tag!
tr: Etiket yazılamadı!

en: Created by Charles Sielski <stray@teklabs.net>
    Control XMMS with your TV / VCR / Stereo remote 
    IRman page - http://www.evation.com/irman/
tr: Charles Sielski <stray@teklabs.net> tarafından yazıldı
    XMMS'i TV / VCR / Stereo uzaktan kumandası ile kontrol
    etmenize yarar.
    IRman web sayfası - http://www.evation.com/irman/

en: Credits
tr: Şeref Listesi

en: Croatian:
tr: Hırvatça:

en: Czech:
tr: Çekçe:

en: DISABLE ALWAYS ON TOP
tr: HER ZAMAN EN ÜSTTE SEÇENEĞİNİ İPTAL ET

en: DISABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
tr: HER ZAMAN EN ÜSTTE SEÇENEĞİNİ İPTAL ET (N/A)

en: DISABLE DOUBLESIZE
tr: İKİ KAT BOYUTU İPTAL ET

en: Dance
tr: Dans

en: Danish:
tr: Danimarkaca:

en: Date
tr: Tarih

en: Date:
tr: Tarih:

en: David Fernandez Vaamonde
tr: David Fernández Vaamonde

en: Decoder
tr: Çözücü

en: Decoder:
tr: Çözücü:

en: Default
tr: Öntanımlı

en: Default (%s)
tr: Öntanımlı (%s)

en: Default - %s
tr: Öntanımlı - %s

en: Default panning separation
tr: Öntanımlı balans ayrımı

en: Default skin:
tr: Öntanımlı deri:

en: Delay: (ms)
tr: Bekleme: (ms)

en: Delete
tr: Sil

en: Delete auto-preset
tr: Otomatik ön-ayarı sil

en: Delete preset
tr: Ön-ayarı sil

en: Description:
tr: Açıklama:

en: Determine file type:
tr: Dosya türü tespiti:

en: Device
tr: Aygıt

en: Device %s OK.
    Disc has %d tracks
tr: %s Aygıtı Hazır.
    Diskte %d iz mevcut

en: Device settings
tr: Aygıt ayarları

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Device:
tr: Aygıt:

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Devices:
tr: Aygıtlar:

en: Digital audio extraction
tr: Dijital ses ayıklama

en: Dim titlebar when inactive
tr: Başlık çubuğunu etkin olmadığında gölgele

en: Directionals (alternate):
tr: Yönler (Altarnatif):

en: Directionals:
tr: Yönler:

en: Directory %s OK.
tr: Dizin %s Tamam.

en: Directory preset file:
tr: Dizine ön-ayarlı dosya:

en: Directory:
tr: Dizin:

en: Disable ID3V2 tags
tr: ID3V2 etiketlerini devre dışı bırak

en: Disco
tr: Disko

en: Disk Writer Configuration
tr: Diske Yazıcı Ayarları

en: Disk Writer Plugin %s
tr: Diske Yazma Eklentisi %s

en: Display this text and exit.
tr: Bu Metni göster ve çık.

en: Don't clear the playlist
tr: Parça Listesini sıfırlama

en: Down sample:
tr: Örnekleme:

en: Drive %d
tr: Sürücü %d

en: Drum Solo
tr: Davul Solo

en: Dual channel
tr: Çift kanal

en: Duet
tr: Düet

en: Dutch:
tr: Felemenkçe:

en: ENABLE ALWAYS ON TOP
tr: HER ZAMAN EN ÜSTTE SEÇENEĞİNİ ETKİNLEŞTİR

en: ENABLE ALWAYS ON TOP (N/A)
tr: HER ZAMAN EN ÜSTTE SEÇENEĞİNİ ETKİNLEŞTİR (N/A)

en: ENABLE DOUBLESIZE
tr: İKİ KAT BOYUTU ETKİNLEŞTİR

en: ERROR: Couldn't find %s
tr: HATA: %s bulunamadı

en: ESD Plugin configuration
tr: ESD Eklentisi Yapılandırması

en: Easy Listening
tr: Kolay Dinlenen

en: Echo Plugin
    By Johan Levin 1999.
    
    Surround echo by Carl van Schaik 1999
tr: Yankı Eklentisi
    Johan Levin 1999.
    
    Surround yankı, Carl van Schaik, 1999

en: Echo Plugin %s
tr: Yankı Eklentisi %s

en: Effect intensity:
tr: Etki şiddeti:

en: Effects Plugins
tr: Efekt Eklentileri

en: Effects plugins
tr: Efekt eklentileri

en: Electronic
tr: Elektronik

en: Enable 6dB Boost + Hard Limiting
tr: 6db duzeyi ve siki sinirlama açik

en: Enable Clipping Prevention
tr: Kesitleme Önlemleri Açik

en: Enable Icecast Metadata UDP Channel
tr: Icecast Metadata UDP Kanalını etkinleştir

en: Enable ReplayGain
tr: TekrarlamaSekli Açik

en: Enable SHOUT/Icecast title streaming
tr: SHOUT/Icecast başlık akımını etkinleştir

en: Enable plugin
tr: Eklentiyi etkinleştir

en: Enqueue
tr: Parça Listesine Ekle

en: Enter URL to add:
tr: Eklenecek URL'yi girin:

en: Enter code or use remote
tr: Kod gir ya da uzaktan kullan

en: Enter location to play:
tr: Çalınacak adresi girin:

en: Equalizer doublesize linked
tr: İki kat boyut seçeneğinde ekolayzeri de büyüt

en: Eric L. Hernes (FreeBSD patches)
tr: Eric L. Hernes (FreeBSD yamaları)

en: Error
tr: Hata

en: Error writing playlist "%s": %s
tr: "%s" parça listesine yazılırken hata oluştu: %s

en: Error!
tr: Hata!

en: Esperanto:
tr: Esperantoca:

en: Ethnic
tr: Etnik

en: Extension
tr: Uzantı

en: Extension and content
tr: Uzantı ve İçerik

en: Extra Stereo Plugin
    
    By Johan Levin 1999.
tr: Ekstra Stereo Eklentisi
    
    Johan Levin 1999.

en: Extra Stereo Plugin %s
tr: Ekstra Stereo Eklentisi %s

en: FILE INFO BOX
tr: DOSYA HAKKINDA BİLGİLER KUTUSU

en: FPU decoder
tr: FPU çözücü

en: Failed to check directory %s
    Error: %s
tr: "%s" dizininin kontorlü başarısızlıkla sonuçlandı.
    Hata: %s

en: Failed to delete "%s": %s.
tr: "%s" silinirken Hata oluştu: %s.

en: Failed to modify tag
tr: Etiket Düzeltme işlemi başarısızlıkla sonuçlandı

en: Failed to open device %s
    Error: %s
tr: "%s" aygıtının açılması başarısızlıkla sonuçlandı
    Error: %s

en: Failed to read "Table of Contents"
    Maybe no disc in the drive?
tr: "İçerik Tablosu" okunamadı
    Belki sürücüde disk yoktur?

en: Feedback: (%)
tr: Geribesleme: (%)

en: File Info
tr: Dosya hakkında bilgi

en: File Info - %s
tr: Dosya Hakkında Bilgi - %s

en: File exists!
tr: Dosya mevcut!

en: File extension
tr: Dosya uzantısı

en: File name
tr: Dosya adı

en: File path
tr: Dosyanın konumu

en: File preset extension:
tr: Ön-ayarlı dosya uzantısı:

en: File size: %d B
tr: Dosya boyutu: %d B

en: Filename:
tr: Dosya adı:

en: Files
tr: Dosyalar

en: Folklore
tr: Folklör

en: Fonts
tr: Yazı tipleri

en: Force volume fade at the end of the module
tr: Modülün sonuna doğru ses şiddetini yavaşça azalt

en: Forward 5s
tr: 5s İleri

en: Freestyle
tr: Serbest

en: French:
tr: Fransızca:

en: Fwd 5 tracks
tr: 5 Parça Sonra

en: Galician:
tr: Galyaca:

en: Game
tr: Oyun

en: General
tr: Genel

en: General Plugins
tr: Genel Eklentiler

en: General plugins
tr: Genel eklentiler

en: Genre
tr: Tür

en: Genre:
tr: Tür:

en: German:
tr: Almanca:

en: Get server list
tr: Sunucu listesini al

en: Gothic
tr: Gotik

en: Greek:
tr: Yunanca:

en: Haavard Kvaalen
tr: Håvard Kvålen

en: Headphones
tr: Kulaklık

en: Homepage and Graphics:
tr: Web sayfası ve Grafikler:

en: Host:
tr: Sunucu:

en: Humour
tr: Şaka

en: Hungarian:
tr: Macarca:

en: ID3 Tag:
tr: ID3 Etiketi:

en: ID3 Tags:
tr: ID3 Etiketleri:

en: ID3 format:
tr: ID3 biçimi:

en: IR code length:
tr: IR kod uzunluğu:

en: IRman Control %s
tr: IRman Kontrolü %s

en: ISRC number:
tr: ISRC Numarası:

en: If "Auto" is enabled on the equalizer, xmms will try to load equalizer presets like this:
    1: Look for a preset file in the directory of the file we are about to play.
    2: Look for a directory preset file in the same directory.
    3: Look for a preset saved with the "auto-load" feature
    4: Finally, try to load the "default" preset
tr: Ekolayzerda "Otomatik" kipi etkin durumdaysa, xmms ekolayzerin
    ön-ayarlarını aşağıdaki gibi yükler:
    1: Çalacağı dosyanın bulunduğu dizindeki ön-tanımlı dosyayı arar.
    2: Aynı dizindeki, dizin ön-ayarlı dosyayı arar.
    3: "Otomatik-yükle" özelliğiyle kaydedilmiş ön-ayarı arar
    4: Ve son olarak, "öntanımlı" ayarı yüklemeye çalışır

en: Import equalizer presets
tr: Ekolayzer ön-ayarını ithal et

en: Indonesian:
tr: Endonezyaca:

en: Industrial
tr: Endüstriyel

en: Inigo Salvador Azurmendi
tr: Iñigo Salvador Azurmendi

en: Input Plugins
tr: Giriş Eklentileri

en: Input plugin: %s
tr: Giriş eklentisi: %s

en: Input plugins
tr: Giriş eklentileri

en: Instrumental
tr: Enstrumantal

en: Instrumental Pop
tr: Enstrümantal Pop

en: Instrumental Rock
tr: Enstrümantal Rock

en: Internal speaker
tr: Dahili Kolonlar

en: Irish:
tr: İrlandaca:

en: Italian:
tr: İtalyanca:

en: J. Nick Koston (MikMod plugin)
tr: J. Nick Koston (MikMod eklentisi)

en: Japanese:
tr: Japonca:

en: Jazz
tr: Caz

en: Joerg Schuler
tr: Jörg Schuler

en: Johan Levin (echo + stereo plugin)
tr: Johan Levin (yankı + stereo eklentisi)

en: John Riddoch (Solaris plugin)
tr: John Riddoch (Soloris Eklentisi)

en: Joint stereo
tr: Birleşik Stereo

en: Joystick 1:
tr: 1. Oyun Çubuğu:

en: Joystick 2:
tr: 2. Oyun Çubuğu:

en: Joystick Control
tr: Oyun Çubuğuyla Kontrol

en: Joystick Control %s
tr: Oyun Çubuğuyla Kontrol %s

en: Joystick Control Plugin
    
    Created by Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au>.
    http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5+ button support by Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    
    Control XMMS with one or two joysticks.
tr: Oyun Çubuğuyla Kontrol Eklentisi
    
    Tim Ferguson <timf@dgs.monash.edu.au> tarafından oluşturuldu.
     http://www.dgs.monash.edu.au/~timf/
    
    5 ve üzeri tuş desteği Justin Wake <justin@globalsoft.com.au>
    tarafından eklenmiştir.
     XMMS'i bir ya da iki oyun çubuğuyla kontrol etmenize
    yarar.

en: Juan Manuel Garcia Molina
tr: Juan Manuel García Molina

en: Jump
tr: Atla

en: Jump to file
tr: Dosyaya atla

en: Jump to time
tr: Seçili zamana atla

en: Jump to:
tr: Atlanacak Zaman:

en: Korean:
tr: Korece:

en: LOOKING UP %s
tr: BULUNUYOR %s

en: Latvian:
tr: Letonyaca:

en: Length: %d:%.2d
tr: Uzunluk: %d:%.2d

en: Lithuanian:
tr: Lituanyaca:

en: Load auto-preset
tr: Ön-ayarı otomatik yükle

en: Load equalizer preset
tr: Ekolayzer ön-ayarını yükle

en: Load files
tr: Dosyaları yükle

en: Load playlist
tr: Liste yükle

en: Load preset
tr: Ön-ayarı yükle

en: Location:
tr: Konum:

en: Look for hidden patterns in modules
tr: Modüllerde gizli motif ara

en: MMX optimized decoder
tr: MMX optimize çözücü

en: MPEG Info:
tr: MPEG Hakkında Bilgi:

en: MPEG Layer 1/2/3 Player %s
tr: MPEG Layer 1/2/3 Çalıcı %s

en: MPG123 Configuration
tr: MPG123 Yapılandırması

en: Main Programming:
tr: Ana Programlama:

en: Main Window
tr: Ana Pencere

en: Matthieu Sozeau (ALSA plugin)
tr: Matthieu Sozeau (ALSA eklentisi)

en: Michael Hipp and others (MPG123 engine)
tr: Michael Hipp and others (MPG123 motoru)

en: MikMod Configuration
tr: MikMod Yapılandırması

en: MikMod Player %s
tr: MikMod Çalıcı %s

en: Mikmod Plugin
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Ported to xmms by J. Nick Koston
tr: Mikmod Eklentisi
    http://www.multimania.com/miodrag/mikmod/
    Xmms'e uyarlayan J. Nick Koston

en: Misu Moldovan
tr: Mişu Moldovan

en: Mixer
tr: Karıştırıcı

en: Mixer Settings:
tr: Karıştırıcı Ayarları:

en: Mixer device:
tr: Karıştırma aygıtı:

en: Mouse Wheel adjusts Volume by (%)
tr: Farenin tekeri Volümü değiştirsin (%)

en: Musical
tr: Müzikal

en: Name format:
tr: İsim biçimi:

en: National Folk
tr: Ulusal Folklör

en: Native American
tr: Yerli Amerikan

en: New Age
tr: Yeni çağ

en: New Wave
tr: Yeni Akım

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Track
tr: Sonraki Parça

en: No
tr: Hayır

en: No input plugin recognized this file
tr: Bu dosya için tanımlı bir giriş eklentisi yok

en: No mixer
tr: Karıştırıcı yok

en: No output plugin
tr: Çıkış eklentisi yok

en: No output plugin has been selected
tr: Çıkış eklentisi seçilmemiş

en: No tag to remove!
tr: Silinecek etiket yok!

en: Nominal bitrate: %d kbps
tr: Normal Hız: %d kbps

en: None
tr: Hiçbiri

en: Norwegian:
tr: Norveçce:

en: Nothing
tr: Hiçbiri

en: OPTIONS MENU
tr: SEÇENEKLER MENÜSÜ

en: OSS Driver %s
tr: OSS Sürücüsü %s

en: OSS Driver configuration
tr: OSS Sürücü Yapılandırması

en: OSS mixer
tr: OSS karıştırıcı

en: Ogg Vorbis Configuration
tr: Ogg Vorbis Yapılandırması

en: Ogg Vorbis Info:
tr: Ogg Vorbis Hakkında:

en: Ogg Vorbis Player %s
tr: Ogg Vorbis Çalıcı %s

en: Ogg Vorbis Tag:
tr: Ogg Vorbis Etiketi:

en: Ogg Vorbis Tags:
tr: Ogg Vorbis Etiketleri:

en: Oldies
tr: Eski

en: Olle Hallnas
tr: Olle Hällnäs

en: Olle Hallnas (compiling fixes)
tr: Olle Hällnäs (derleme düzeltmeleri)

en: Omer Fadil Usta
tr: Ömer Fadıl USTA

en: OpenGL Spectrum analyzer
tr: OpenGL Görüntü analizci

en: OpenGL Spectrum analyzer %s
tr: OpenGL Görüntü analizci %s

en: OpenGL Spectrum configuration
tr: OpenGL Görüntü Yapılandırması

en: Options
tr: Seçenekler

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Organization:
tr: Organizyasyon:

en: Other
tr: Diğer

en: Output Plugin
tr: Çıkış Eklentisi

en: Output ports:
tr: Çıkış kapıları:

en: Override generic titles
tr: Başlığın üzerine yenisini yaz

en: Overwrite
tr: Üzerine Yaz

en: PRE-BUFFERING: %dKB/%dKB
tr: ÖN-TAMPONLAMA: %dKB/%dKB

en: Pablo Saratxaga (i18n)
tr: Pablo Sartxaga (i18n)

en: Password:
tr: Parola:

en: Path:
tr: Yol:

en: Pause
tr: Beklet

en: Pause between songs for
tr: Parçalar arasında bekle:

en: Pause current song
tr: Geçerli Şarkıyı Duraklat

en: Pause if playing, play otherwise
tr: Çalınıyorsa duraklat , aski halde çalmayı başlat

en: Performer/Artist
tr: İcracı/Sanatçı

en: Period time (ms):
tr: Devir süresi (ms):

en: Play
tr: Çal

en: Play files
tr: Dosyaları çal

en: Play mode:
tr: Çalma biçimi:

en: Play/Pause
tr: Çal/Duraksat

en: Playlist
tr: Parça listesi

en: Playlists:
tr: Parça listeleri:

en: Polish:
tr: Polonyaca:

en: Port:
tr: Kapı:

en: Portuguese:
tr: Portekizce:

en: Pre-buffer (percent):
tr: Önce-tamponlama (yüzde):

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Presets
tr: Ön-ayar

en: Prev
tr: Önceki

en: Prev Track
tr: Önceki Parça

en: Previous session ID
tr: Önceki oturum ID'si

en: Print version number and exit.
tr: Sürüm numarasını yazdır ve çık.

en: Proxy:
tr: Vekil sunucu:

en: Quality
tr: Ses Kalitesi

en: Queue
tr: Kuyruk

en: Read info on
tr: Bilgi okuma etkin

en: Read song title and length as soon as the song is loaded to the playlist
tr: Şarkı başlığını ve uzunluğunu parça listesine eklendiği anda oku

en: Read song title and length only when starting to play
tr: Şarkı adı ve uzunluğunu sadece şarkı çalmaya başlayınca oku

en: Really delete %d files?
tr: Gerçekten "%d" dosya(ları) silinsin mi ?

en: Really delete: "%s"?
tr: Gerçekten "%s" dosya(ları) silinsin mi ?

en: Remove ID3
tr: ID3'ü sil

en: Remove Tag
tr: Etiketi Kaldır

en: Remove drive
tr: Sürücü kaldır

en: Repeat
tr: Tekrar

en: ReplayGain
tr: TekrarlamaSekli

en: ReplayGain Settings:
tr: TekrarlaSekli Ayarlari:

en: ReplayGain Type:
tr: TekrarlamaSekli Biçimi:

en: Resolution:
tr: Çözünürlük:

en: Rewind 5s
tr: 5s Geri

en: Rhythmic Soul
tr: Ritmik Soul

en: Robin Sylvestre (Equalizer and Playlist)
tr: Robin Sylvestre (Ekolayzer ve Parça listesi)

en: Romanian:
tr: Romanca:

en: Russian:
tr: Rusça:

en: Ryan Weaver (RPMs among other things)
tr: Ryan Weaver (RPM'leri arasında birçok başka şey var)

en: SEEK TO: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)
tr: ARA: %d:%-2.2d/%d:%-2.2d (%d%%)

en: Samplerate: %d Hz
tr: Örnekleme oranı: %d Hz

en: Save
tr: Kaydet

en: Save auto-preset
tr: Otomatik ön-ayar olarak kaydet

en: Save equalizer preset
tr: Ekolayzer ön-ayarı olarak kaydet

en: Save options
tr: Seçenekleri Kaydet

en: Save playlist
tr: Listeyi kaydet

en: Save preset
tr: Ön-ayar olarak kaydet

en: Save stream to disk
tr: Akımı diske kaydet

en: Save stream to disk:
tr: Akımı diske kaydet:

en: Save window positions
tr: Pencere yerlerini hatırla

en: Schalk W. Cronje
tr: Schalk W. Cronjé

en: Search:
tr: Ara:

en: Seek +5s
tr: Bul +5s

en: Seek -5s
tr: Bul -5s

en: Select XMMS session (Default: 0)
tr: XMMS oturumunu Seç ( Varsayılan : 0 dır)

en: Select directory to add:
tr: Eklenecek dizini seçin:

en: Select main window font:
tr: Ana pencere yazı tipini seç:

en: Select playlist font:
tr: Parça listesi yazı tipini seç:

en: Select random skin on play
tr: Çalarken rastgele deri seç

en: Select the directory where you want to store the MPEG streams:
tr: MPEG akımlarını saklamak istediğiniz dizini seçin:

en: Select the directory where you want to store the Ogg Vorbis streams:
tr: Ogg Vorbis akımlarını saklamak istediğiniz dizini seçin:

en: Select the directory where you want to store the output files:
tr: Çıktı dosyalarını saklamak istediğiniz dizini seçin:

en: Sensitivity (10-32767):
tr: Hassaslık (10-32767):

en: Serbian:
tr: Sırpça:

en: Server
tr: Sunucu

en: Shell-command to run when xmms reaches the end of the playlist.
tr: Xmms Parça listesinin sonuna geldiğinde çalıştırılacak kabuk komutu.

en: Show network window
tr: Ağ penceresini göster

en: Show numbers in playlist
tr: Parça listesinde numaraları göster

en: Show the main window.
tr: Ana Pencereyi göster

en: Shuffle
tr: Karışık

en: Simple spectrum analyzer %s
tr: Basit görüntü analizci %s

en: Single channel
tr: Tek kanal

en: Sinus tone generator by Haavard Kvaalen <havardk@xmms.org>
    Modified by Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com>
    
    To use it, add a URL: tone://frequency1;frequency2;frequency3;...
    e.g. tone://2000;2005 to play a 2000Hz tone and a 2005Hz tone
tr: Sinüs ses üreteci, Håvard Kvålen <havardk@xmms.org> tarafından yazılmıştır
    Daniel J. Peng <danielpeng@bigfoot.com> tarafından düzeltilmiştir
    
    Kullanmak için, tone://frequency1;frequency2;... şeklinde bir URL ekle.
    örneğin 2000Hz'lik ses üretmek için; tone://2000

en: Skin selector
tr: Deri seçici

en: Skins
tr: Deriler

en: Skip backwards in playlist
tr: Parça listesinde ki bir önce kine atla

en: Skip forward in playlist
tr: Parça listesinde ki bir sonra kine atla

en: Slovak:
tr: Slovakça:

en: Smooth title scroll
tr: Yumuşak başlık hareketi

en: Snap windows at
tr: Pencerenin koparılacağı yer:

en: Solaris audio plugin %s
tr: Solaris Ses eklentisi %s

en: Sonata
tr: Sonat

en: Song Change %s
tr: Parça Değiştirme %s

en: Song Change Configuration
tr: Parça Değiştirme Ayarları

en: Sorry, your GTK+ version (%d.%d.%d) doesn't work with XMMS.
    Please use GTK+ %s or newer.
tr: Üzgünüm, GTK+ sürümünüz (%d.%d.%d) XMMS i çalıştıramaz.
    Lütfen GTK+ %s 'i veya daha yeni sürümünü kurunuz.

en: Soul
tr: Ruh

en: Soundcard #%d - %s
tr: Ses Kartı #%d - %s

en: Soundtrack
tr: Film Müziği

en: Southern Rock
tr: Güneyli Rock

en: Space
tr: Uzay

en: Spanish:
tr: İspanyolca:

en: Spectrum analyzer
tr: Görüntü analizci

en: Speech
tr: Konuşma

en: Start playing current playlist
tr: Geçerli parça listesini çalmaya başla

en: Status
tr: Durum

en: Stereo (if available)
tr: Stereo (olabilirse)

en: Stop
tr: Durdur

en: Stop current song
tr: Geçerli Şarkıyı Durdur

en: Streaming
tr: Akım

en: Sun driver configuration
tr: Sun sürücü yapılandırması

en: Support and Docs:
tr: Destek ve Dokümanlar:

en: Surround echo
tr: Surround yankı

en: Swedish:
tr: İsveççe:

en: Symphonic Rock
tr: Senfonik Rock

en: Symphony
tr: Senfoni

en: Techno
tr: Tekno

en: The "clutterbar" is the row of buttons at the left side of the main window
tr: "Karışık çubuk" ana pencerenin solunda bulunan tuşlar dizisidir.

en: Tim Ferguson (joystick plugin)
tr: Tim Ferguson (oyun çubuğu eklentisi)

en: Title
tr: Başlık

en: Title format:
tr: Başlık biçimi:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Tone Generator %s
tr: Ses Üreteci %s

en: Tone Generator:
tr: Ses Üreteci:

en: Track gain:
tr: İz artımı:

en: Track length:
tr: Parça uzunluğu:

en: Track name
tr: İz isimi

en: Track names:
tr: İz isimleri:

en: Track number
tr: İz Numarası

en: Track number:
tr: İz Numarası:

en: Track peak:
tr: İz tepesi:

en: Translators
tr: Çevirmenler

en: Turkish:
tr: Türkçe:

en: Ukrainian:
tr: Ukraynaca:

en: Unable to save playlist
tr: Parça Listesi Kayıt Edilemiyor

en: Unable to write playlist!
tr: Parça listesi yazılamıyor!

en: Usage: %s [options]
    
    Options:
    --------
    
    -h, --help		Display this text and exit.
    -g, --geometry		Set the geometry (for example +20+20)
    -s, --session		Set the xmms session to use (Default: 0)
    -c, --command		Command to launch xmms (Default: xmms)
    -i, --icon		Set the icon to use when xmms is not running
    -n, --single		Only a single click is needed to start xmms
    -t, --title		Display song title when mouse is in window
    -v, --version		Display version information and exit
tr: Kullanımı: %s [seçenekler]
    
    Seçenekler:
    --------
    
    -h, --help		Bu metni ekrana yazar ve programdan çıkar.
    -g, --geometry		Geometriyi ayarla (örneğin +20+20)
    -s, --session		Kullanım için xmms oturumunu ayarla (Öntanımlı: 0)
    -c, --command		Xmms'i çalıştırcak komut (Default: xmms)
    -i, --icon		Xmms çalışmadığında kullanılacak simgeyi ayarla
    -n, --single		Xmms'in çalışması için tek klik yeterli olur
    -t, --title		Fare pencere içindeyken parça ismini gösterir
    -v, --version		Sürüm bilgisini gösterir ve programdan çıkar

en: Usage: xmms [options] [files] ...
    
    Options:
    --------
tr: Kullanımı: xmms [seçenekler] [dosyalar] ...
    
    Seçenekler:
    -----------

en: Use '\' as a directory delimiter
tr: Dizin gösterimi için '\'i kullan

en: Use CD Index
tr: CD İndeksini Kullan

en: Use CDDB
tr: CDDB'yi kullan

en: Use X font
tr: X yazi tiplerini kullan

en: Use alternate device:
tr: Başka aygıtı kullan:

en: Use authentication
tr: Kimlik doğrulamayı kullan

en: Use fontsets (Enable for multi-byte charset support)
tr: Yazı tipi kümelerini kullan (çoklu-byte desteğini etkinleştir)

en: Use interpolation
tr: İnterpolasyonu kullan

en: Use proxy
tr: Vekil sunucuyu kullan

en: Use realtime priority when available
tr: Elde olduğu sürece gerçek zaman önceliğini kullan

en: Use remote host
tr: Karşı sunucuyu kullan

en: Use surround mixing
tr: Surround miksajı kullan

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: VISUALIZATION MENU
tr: GÖRSELLEŞTİRME MENÜSÜ

en: VOLUME: %d%%
tr: VOLÜM: %d%%

en: Vasif Ismailoglu
tr: Vasıf İsmailoğlu

en: Version:
tr: Sürüm:

en: Vietnamese:
tr: Vietnamca:

en: Visualization Plugins
tr: Görsellik Eklentileri

en: Visualization plugins
tr: Görsellik eklentileri

en: Vladimir Marek
tr: Vladimír Marek

en: Vocal
tr: Vokal

en: Voice removal plugin %s
tr: Vokal silme eklentisi %s

en: Volume Down
tr: Volümü Azalt

en: Volume Up
tr: Volümü Arttır

en: Volume control:
tr: Ses Kontrolü:

en: Volume controls Master not PCM
tr: Ana volüm kontrolörü PCM değil

en: Volume controls OSS mixer
tr: OSS mikser Ses Kontrolleri

en: Volume controls device:
tr: Ses kontrol aygıtı:

en: Volume: (%)
tr: Hacim: (%)

en: Walloon:
tr: Valonca:

en: Warning
tr: Uyarı

en: Wave Player %s
tr: Wav Çalıcı %s

en: With Additional Help:
tr: Katkılarıyla:

en: X Multimedia System
tr: X Multimedya Sistem

en: XMMS %s - Cross platform multimedia player
tr: XMMS %s - Platformlar arası çoklu ortam çalıcı

en: XMMS ALSA Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
    Author: Matthieu Sozeau (mattam@altern.org)
tr: XMMS ALSA Sürücüsü
    
    Bu program serbest yazılımdır; Free Software Foundation tarafından
    yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü ya da (seçiminize
    göre) herhangi başka bir sürümünün koşulları altında tekrar tekrar
    dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.
    
    Bu program, kullanışlı olacağı umuduyla, fakat -özel bir amaca
    uygunluğu hakkında bile- HİÇBİR GARANTİ VERİLMEDEN dağıtılmaktadır.
    Daha fazla bilgi için GNU'nun Genel Kamu Lisansı'na bakınız.
    
    Bu programla birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyası da gelmiş
    olmalıdır. Eğer yoksa, Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place -
    Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA adresine bildiriniz.
    Yazan: Matthieu Sozeau (mattam@altern.org)

en: XMMS ESounD Plugin
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
tr: XMMS ESounD Eklentisi
    
    Bu program serbest yazılımdır; Free Software Foundation tarafından
    yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü ya da (seçiminize
    göre) herhangi başka bir sürümünün koşulları altında tekrar tekrar
    dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.
    
    Bu program, kullanışlı olacağı umuduyla, fakat -özel bir amaca
    uygunluğu hakkında bile- HİÇBİR GARANTİ VERİLMEDEN dağıtılmaktadır.
    Daha fazla bilgi için GNU'nun Genel Kamu Lisansı'na bakınız.
    
    Bu programla birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyası da gelmiş
    olmalıdır. Eğer yoksa, Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place -
    Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA adresine bildiriniz.

en: XMMS Equalizer
tr: XMMS Ekolayzer

en: XMMS IRman Configuration
tr: XMMS IRman Yapılandırması

en: XMMS IRman Plugin:
tr: XMMS IRman Eklentisi:

en: XMMS Joystick Configuration
tr: XMMS Oyun Çubuğu Yapılandırması

en: XMMS OSS Driver
    
     This program is free software; you can redistribute it and/or modify
    it under the terms of the GNU General Public License as published by
    the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or
    (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the
    GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License
    along with this program; if not, write to the Free Software
    Foundation, Inc., 59 Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307,
    USA.
tr: XMMS OSS Sürücüsü
    
    Bu program serbest yazılımdır; Free Software Foundation tarafından
    yayınlanan GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü ya da (seçiminize
    göre) herhangi başka bir sürümünün koşulları altında tekrar tekrar
    dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.
    
    Bu program, kullanışlı olacağı umuduyla, fakat -özel bir amaca
    uygunluğu hakkında bile- HİÇBİR GARANTİ VERİLMEDEN dağıtılmaktadır.
    Daha fazla bilgi için GNU'nun Genel Kamu Lisansı'na bakınız.
    
    Bu programla birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir kopyası da gelmiş
    olmalıdır. Eğer yoksa, Free Software Foundation, Inc., 59 Temple Place -
    Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA adresine bildiriniz.

en: XMMS Playlist
tr: XMMS Parça Sıra Listesi

en: XMMS Solaris Audio Driver
    
    Written by John Riddoch (jr@scms.rgu.ac.uk)
    with help from many contributors.
tr: XMMS Solaris Ses Sürücüsü
    
    John Riddoch <jr@scms.rgu.ac.uk> ve birçok programcının
    yardımı ile yazılmıştır.

en: XMMS Voice Removal Plugin
    
    A simple voice removal plugin by Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
tr: XMMS Vokal Silme Eklentisi
    
    Basit bir vokal silme eklentisi, Anders Carlsson <andersca@gnu.org>
    tarafından yazıldı.

en: XMMS uses mixer exclusively.
tr: XMMS karıştırıcıyı özel olarak kullanır.

en: XMMS: Delete files?
tr: XMMS: Dosya(lar) silinsin mi ?

en: XMMS: Files deleted
tr: XMMS: Dosyalar silindi

en: Year
tr: Yıl

en: Year:
tr: Yıl:

en: Yes
tr: Evet

en: You cannot use the Disk Writer plugin
    when you're running in realtime mode.
tr: Programı gerçek zaman kipinde çalıştırırken
    Diske Yazma eklentisini kullanamazsınız.

en: `%s' Button Setup
tr: `%s' Düğme Ayarı

en: demand
tr: istek

en: eSound Output Plugin %s
tr: eSound Çıkış Eklentisi %s

en: load
tr: yükle

en: minutes:seconds
tr: dakika:saniye

en: mpg123 decoding engine by Michael Hipp <mh@mpg123.de>
    Plugin by The XMMS team
tr: mpg123 çözümleme motoru Michael Hipp tarafından <mhqmpg123.de>
    yazılmıştır. Eklenti şekli ise XMMS takımı tarafından düzenlenmiştir

en: pixels
tr: piksel

en: play
tr: çal

en: seconds
tr: saniye

en: unable to open port `%s' (%s)
tr: `%s' kapısı açılamıyor (%s)

en: use Album Gain/Peak
tr: Albüm artımı/tepesini kullan

en: use Track Gain/Peak
tr: İz artımı/tepesi kullan
