Geany 1.38 - en to uk translation catalogue (1219 entries)

en: 
    <i>Other plugins depend on this. Disable them first to allow deactivation.</i>
uk: 
    <i>Інші плаґіни потребують наявності цього. Спочатку вимкніть їх, щоб дозволити дезактивацію.</i>

en:  (new instance)
uk:  (нова копія)

en: "%s" was not found.
uk: "%s" не знайдено.

en: "Smart" home key
uk: "Розумна" клавіша Home

en: %d file saved. | %d files saved.
uk[0]: %d файл збережено.
uk[1]: %d файли збережено.
uk[2]: %d файлів збережено.

en: %d, %e, %f, %p, %l are substituted in command and directory fields, see manual for details.
uk: Маркери %d, %e, %f, %p, %l замінюються в полях команд та каталогів, докладніше див. довідку.

en: %s
    
    The file on disk may now be truncated!
uk: %s
    
    Файл на диску може бути усічений!

en: %s %s -- %s (in directory: %s)
uk: %s %s -- %s (каталог: "%s")

en: %s (in directory: %s)
uk: %s (каталог: "%s")

en: %s Properties
uk: Властивості "%s"

en: %s commands
uk: Команди для мови: %s

en: %s document
uk: %s

en: %s file
uk: %s

en: %s script
uk: %s

en: %s source file
uk: %s

en: %s: replaced %d occurrence of "%s" with "%s". | %s: replaced %d occurrences of "%s" with "%s".
uk[0]: %s: замінено %d зустріч "%s" на "%s".
uk[1]: %s: замінено %d зустрічі "%s" на "%s".
uk[2]: %s: замінено %d зустрічей "%s" на "%s".

en: (built on or after %s)
uk: (найраніша дата збірки: %s)

en: (only inside Geany)
uk: (у Geany)

en: (with BOM)
uk: (з BOM)

en: (without BOM)
uk: (без BOM)

en: , read-only
uk: , для читання

en: --- Separator ---
uk: --- Сепаратор ---

en: <b>Auto-close quotes and brackets</b>
uk: <b>Автозакриття лапок і дужок</b>

en: <b>Commands</b>
uk: <b>Команди</b>

en: <b>Completions</b>
uk: <b>Автоавершення</b>

en: <b>Display</b>
uk: <b>Вигляд</b>

en: <b>Editor tabs</b>
uk: <b>Вкладки редактора</b>

en: <b>Encodings</b>
uk: <b>Кодування символів</b>

en: <b>Features</b>
uk: <b>Опції</b>

en: <b>Fonts</b>
uk: <b>Шрифти</b>

en: <b>Icon size</b>
uk: <b>Розмір піктограм</b>

en: <b>Icon style</b>
uk: <b>Стиль</b>

en: <b>Indentation</b>
uk: <b>Відступ</b>

en: <b>Keyboard shortcuts</b>
uk: <b>Команди та комбінації клавіш</b>

en: <b>Long line marker</b>
uk: <b>Маркер правої межі</b>

en: <b>Message window</b>
uk: <b>Панель повідомлення</b>

en: <b>Miscellaneous</b>
uk: <b>Різне</b>

en: <b>New files</b>
uk: <b>Створення файлів</b>

en: <b>Page %d of %d</b>
uk: <b>Сторінка %d / %d</b>

en: <b>Paths</b>
uk: <b>Каталоги</b>

en: <b>Printing</b>
uk: <b>Друк</b>

en: <b>Projects</b>
uk: <b>Проекти</b>

en: <b>Saving files</b>
uk: <b>Збереження файлів</b>

en: <b>Search</b>
uk: <b>Пошук</b>

en: <b>Shutdown</b>
uk: <b>Завершення</b>

en: <b>Sidebar</b>
uk: <b>Бічна панель</b>

en: <b>Startup</b>
uk: <b>Запуск</b>

en: <b>Tab positions</b>
uk: <b>Позиції вкладок</b>

en: <b>Template data</b>
uk: <b>Шаблонні дані</b>

en: <b>Terminal</b>
uk: <b>Термінал</b>

en: <b>Tool paths</b>
uk: <b>Програми</b>

en: <b>Toolbar</b>
uk: <b>Панель інструментів</b>

en: <b>Various preferences</b>
uk: <b>Додаткові параметри</b>

en: <b>Virtual spaces</b>
uk: <b>Віртуальні пробіли</b>

en: <i>Warning: read the manual before changing these preferences.</i>
uk: <i>Увага: перед зміною цих параметрів прочитайте посібник.</i>

en: <i>Warning: these settings are overridden by the current project. See <b>Project->Properties</b>.</i>
uk: <i>Увага: ці настройки замінюються настройками для поточного проекту. Див. <b>"Проект > Властивості"</b>.</i>

en: A fast and lightweight IDE
uk: Швидке та компактне середовище розробки (IDE)

en: A fast and lightweight IDE using GTK+
uk: Швидке та компактне середовище розробки (IDE) на основі GTK+

en: A fast and lightweight IDE.
uk: Швидке та компактне середовище розробки (IDE).

en: A quoted Windows program name must be entirely inside the quotes
uk: Шлях до програми має повністю бути між лапками

en: A string which is added when toggling a line comment in a source file, it is used to mark the comment as toggled.
uk: Додавати маркер на початку коментаря при коментуванні коду у вихідному файлі. Текст маркера буде видалений при перемиканні коментаря. Це дозволяє відрізняти такі коментарі від звичайних (зручно при налагодженні коду).

en: A terminal emulator command (%c is substituted with the Geany run script filename)
uk: Команда емулятора терміналу (%c буде замінено на шлях до скрипту для запуску Geany)

en: About Geany
uk: Про Geany

en: Accessed:
uk: Останній доступ:

en: Action
uk: Команда

en: Active
uk: Активний

en: Add a little header to every page containing the page number, the filename and the current date (see below). It takes 3 lines of the page.
uk: Додавати заголовок на кожну сторінку, що містить номер сторінки, шлях до файлу та поточну дату (займає три рядки сторінки).

en: Add line numbers to the printed page
uk: Додавати номери рядків на друковану сторінку

en: Add page numbers at the bottom of each page. It takes 2 lines of the page.
uk: Додавати номери сторінок (займає два рядки унизу сторінки).

en: Adds a file browser tab to the sidebar.
uk: Вкладка провідника файлів у бічній панелі.

en: All Source
uk: Вихідні файли коду

en: All files
uk: Усі файли

en: All: search all files in the directory
    Project: use file patterns defined in the project settings
    Custom: specify file patterns manually
uk: Усі: шукати в усіх файлах у каталозі
    У проекті: використовувати шаблони файлів, визначені в параметрах проекту
    Шаблон: шукати у файлах, заданих за шаблоном вручну

en: Allows the VTE to receive keyboard shortcuts (apart from focus commands)
uk: Дозволяє терміналу отримувати комбінації клавіш (крім команд фокусування)

en: Always
uk: Завжди показувати

en: Always show virtual spaces beyond the end of lines
uk: Завжди показувати віртуальні пробіли в кінці рядків

en: Always wrap search
uk: Продовжувати пошук з початку файлу автоматично

en: Always wrap search around the document
uk: Шукати до кінця файлу, а потім автоматично продовжувати пошук з початку документа

en: An error occurred or file information could not be retrieved (e.g. from a new file).
uk: Не вдалося отримати інформацію про файл або помилка під час доступу (наприклад, створений файл ще не був збережений на диск).

en: An error occurred while converting the file from UTF-8 in "%s". The file remains unsaved.
uk: Помилка під час перетворення файлу з UTF-8 у "%s". Файл не збережено.

en: Any unsaved changes will be lost.
uk: Усі незбережені зміни буде втрачено.

en: Appearance
uk: Знаходження у тексті

en: Apply the default indentation settings to all documents
uk: Встановити конфігурацію відступу для всіх відкритих документів відповідно до загальних параметрів настройки редактора

en: Arabic
uk: Арабське

en: Are you sure you want to reload '%s'?
uk: Ви дійсно хочете перевідкрити "%s"?

en: Armenian
uk: Вірменське

en: Arrow characters
uk: Стрілки

en: As _HTML...
uk: _HTML файл...

en: As _LaTeX...
uk: _LaTeX файл...

en: Auto Save
uk: Автозбереження

en: Auto save _interval:
uk: _Інтервал:

en: Auto-close curly bracket when typing an opening one
uk: Автоматично закривати фігурні дужки під час набору відкривальної дужки

en: Auto-close double quote when typing an opening one
uk: Автоматично закривати подвійні лапки під час набору відкривальної лапки

en: Auto-close parenthesis when typing an opening one
uk: Автоматично закривати дужки під час набору відкривальної дужки

en: Auto-close single quote when typing an opening one
uk: Автоматично закривати одинарні лапки під час набору відкривальної лапки

en: Auto-close square-bracket when typing an opening one
uk: Автоматично закривати квадратні дужки під час набору відкривальної дужки

en: Auto-focus widgets (focus follows mouse)
uk: Активувати елементи інтерфейсу автоматично (відповідно до вказівника миші)

en: Auto-indent _mode:
uk: Режим _автовідступу:

en: Autocomplete all words in document
uk: Завершення всіх слів у документі

en: Autocomplete symbols
uk: Завершення символів

en: Automatic completion of known symbols in open files (function names, global variables, ...)
uk: Автоматичне завершення відомих символів у відкритих файлах (імена функцій, глобальних об'єктів тощо)

en: Automatic continuation of multi-line comments
uk: Продовження багаторядкових коментарів

en: Autosave: Saved %d file automatically. | Autosave: Saved %d files automatically.
uk[0]: Автозбереження: Збережено %d файл.
uk[1]: Автозбереження: Збережено %d файли.
uk[2]: Автозбереження: Збережено %d файлів.

en: Available Items
uk: Доступні команди

en: Background
uk: Фон

en: Background color:
uk: Колір фону:

en: Backup Copy
uk: Резервна копія

en: Backup Copy: Directory could not be created (%s).
uk: Резервна копія: Не вдалось створити каталог (%s).

en: Backup Copy: File could not be read (%s).
uk: Резервна копія: Файл неможливо прочитати (%s).

en: Backup Copy: File could not be saved (%s).
uk: Резервна копія: Не вдалось зберегти файл (%s).

en: Backup directory does not exist or is not writable.
uk: Каталог для резервних копій не існує або не дозволяє запис.

en: Bad regex for filetype %s: %s
uk: Неправильний регулярний вираз для типу файлу "%s":%s

en: Bad regex: %s
uk: Неправильний регулярний вираз: "%s"

en: Baltic
uk: Балтійське

en: Base GType:
uk: Базовий GType:

en: Base class:
uk: Ім'я:

en: Base directory of all files that make up the project. This can be a new path, or an existing directory tree. You can use paths relative to the project filename.
uk: Базовий каталог для файлів у цьому проекті. Це може бути шлях до нового або вже наявного каталогу. Ви можете вказати або повний шлях, або шлях відносно до каталогу конфігурації проекту.

en: Base header:
uk: Файл заголовка:

en: Base path:
uk: Базовий каталог:

en: Base source:
uk: Файл коду:

en: Basic
uk: Простий

en: Be verbose
uk: Виводити додаткову діагностику

en: Beep on errors or when compilation has finished
uk: Звуковий сигнал при помилках або при завершенні збірки

en: Bottom
uk: Внизу

en: Browser:
uk: Браузер:

en: Build
uk: Збірка

en: Build options
uk: Команди збірки

en: Build the current file
uk: Запустити збірку

en: Build the current file with Make and the default target
uk: Запустити збірку (Make) для поточного файлу та цілі за замовчуванням

en: Build the current file with Make and the specified target
uk: Запустити збірку (Make) для поточного файлу та вказаної цілі

en: COLUMN
uk: M

en: C_ase sensitive
uk: Враховувати _регістр

en: C_hange
uk: З_мінити комбінацію клавіш

en: C_lose All
uk: Закр_ити всі

en: C_onfiguration Files
uk: _Файли конфігурації

en: C_opy
uk: _Копіювати

en: C_reate
uk: С_творити

en: Calls the View->Toggle All Additional Widgets command
uk: Виконати команду "Вигляд > Основні / Всі панелі"

en: Cannot execute build command "%s": %s. Check the Terminal setting in Preferences
uk: Не вдається виконати команду збірки "%s":%s. Перевірте параметри настройки терміналу.

en: Cannot execute context action command "%s": %s. %s
uk: Неможливо виконати контекстну команду "%s":%s. %s

en: Cannot execute custom command "%s": %s. Check the path setting in Custom Commands.
uk: Не вдалось виконати зовнішню команду "%s":%s. Перевірте настройки.

en: Cannot execute grep tool "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
uk: Не вдалось виконати команду grep "%s":%s. Перевірте настройки.

en: Cannot execute print command "%s": %s. Check the path setting in Preferences.
uk: Не вдалось виконати команду друку "%s":%s. Перевірте настройки команди друку.

en: Cannot execute template command "%s". Hint: incorrect paths in the command are a common cause of errors. Error: %s.
uk: Не вдалось виконати команду "%s". Перевірте правильність шляхів. Помилка: %s.

en: Cannot save read-only document '%s'!
uk: Документ "%s" відкрито лише для читання, зберігання неможливо!

en: Cascading Stylesheet
uk: Cascading Style Sheets (CSS)

en: Celtic
uk: Кельтське

en: Central European
uk: Центральноєвропейське

en: Change _Color Scheme...
uk: _Кольори...

en: Change _Font...
uk: _Шрифт...

en: Change the directory to the base directory of the currently opened project
uk: Переходити до базового каталогу відкритого проекту

en: Changed:
uk: Змінений:

en: Character
uk: Символ

en: Characters to type for autocompletion:
uk: Вводити літер для автозавершення (мін.):

en: Characters:
uk: Знаків:

en: Check the path setting in Filetype configuration.
uk: Перевірте настройки для цього типу файлу.

en: Check the path setting in Preferences.
uk: Перевірте настройки.

en: Chinese Simplified
uk: Китайське спрощене

en: Chinese Traditional
uk: Китайське традиційне

en: Choose Project Base Path
uk: Вибрати базовий каталог

en: Choose Project Filename
uk: Вибрати файл проекту

en: Choose Terminal Font
uk: Шрифт терміналу

en: Choose a special character from the list below and double click on it or use the button to insert it at the current cursor position.
uk: Спеціальний символ (двічі клацніть на ньому або скористайтеся кнопкою, щоб вставити його в поточну позицію курсора):

en: Choose font
uk: Вибрати шрифт

en: Choose more build actions
uk: Додаткові команди збірки

en: Choose which plugins should be loaded at startup:
uk: Плаґіни для активації та автоматичного завантаження при запуску:

en: Cl_ear
uk: О_чистити

en: Class
uk: Клас

en: Class Builder
uk: Конструктор класів

en: Classic Mac (CR)
uk: CR (Classic Mac)

en: Click to set menu item label
uk: Встановити назву пункту меню

en: Clipboard
uk: Буфер обміну

en: Close
uk: Закрити

en: Close All
uk: Закрити всі

en: Close Documents to the _Right
uk: Закрити всі с_права

en: Close Ot_her Documents
uk: Закрити _інші

en: Close _dialog
uk: При_ховати діалог

en: Close all
uk: Закрити всі

en: Close all open files
uk: Закрити всі файли

en: Close the current file
uk: Закрити файл

en: Co_mmands
uk: Обробка _рядків

en: Code folding
uk: Згортання блоків коду

en: Color Chooser
uk: Палітра кольорів

en: Color Schemes
uk: Схеми кольорів

en: Color:
uk: Колір:

en: Column:
uk: Стовпець:

en: Command
uk: Команда

en: Command:
uk: Команда:

en: Comment line(s)
uk: Закоментувати рядок

en: Comment toggle marker:
uk: Маркер коментаря дезактивації:

en: Company name
uk: Компанія розробника

en: Company:
uk: Компанія:

en: Compilation failed.
uk: Виявлено помилки збірки.

en: Compilation finished successfully.
uk: Збірка завершена.

en: Compile
uk: Компілювати

en: Compile the current file
uk: Компілювати

en: Compile the current file with Make
uk: Запустити компіляцію (Make) поточного файлу

en: Compiler
uk: Компіляція

en: Complete snippet
uk: Вставити сніпет

en: Complete word
uk: Завершити слово

en: Completion list height:
uk: Показувати варіантів одночасно (макс.):

en: Completions
uk: Автозавершення

en: Configuration directory could not be created (%s).
uk: Не вдалось створити каталог конфігурації (%s).

en: Configuration directory could not be created (%s).
    There could be some problems using Geany without a configuration directory.
    Start Geany anyway?
uk: Не вдалось створити каталог конфігурації (%s).
    Використання Geany без каталогу конфігурації може призвести до деяких помилок.Продовжувати запуск Geany?

en: Configuration files reloaded.
uk: Файли конфігурації перезавантажені.

en: Configure Plugins
uk: Настройки плаґінів

en: Confirm exit
uk: Підтверджувати завершення сеансу

en: Constructor type:
uk: Тип конструктора:

en: Conte_xt Action
uk: Контекстна ко_манда

en: Context Action
uk: Контекстна команда

en: Context action command. The currently selected word can be used with %s. It can appear anywhere in the given command and will be replaced before execution.
uk: Контекстна команда може бути виконана для поточного слова у рядку. Перед виконанням команди маркер %s буде замінено поточним словом або виділенням.

en: Context action:
uk: Контекстна команда:

en: Continue automatically multi-line comments in languages like C, C++ and Java when a new line is entered inside such a comment
uk: Автоматично продовжувати багаторядкові коментарі (C, C ++ та Java) при введенні нового рядка

en: Contributors
uk: Учасники розробки

en: Convert and Set to CR (Classic _Mac)
uk: C_R

en: Convert and Set to _CR/LF (Windows)
uk: _CRLF

en: Convert and Set to _LF (Unix)
uk: _LF

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy _All
uk: Копіювати в_се

en: Copy the current selection
uk: Копіювати виділений текст

en: Could not execute configured external command '%s' (%s).
uk: Не вдалось виконати зовнішню команду "%s" (%s).

en: Could not find file '%s' - trying the current document path.
uk: Не вдалось знайти файл "%s". Спробую відкрити з каталогу поточного документа.

en: Could not find file '%s'.
uk: Не вдалось знайти файл "%s".

en: Could not load tags file '%s'.
uk: Не вдалось завантажити файл символів "%s".

en: Could not open directory (%s)
uk: Не вдалось відкрити каталог (%s)

en: Could not open file %s (%s)
uk: Не вдалось відкрити файл "%s" (%s)

en: Could not open file %s (File not found)
uk: Неможливо відкрити файл "%s" (файл не знайдено)

en: Create C++ Class
uk: Створити С++ клас

en: Create Cla_ss
uk: Створити _клас

en: Create Class
uk: Створити клас

en: Create GTK+ Class
uk: Створити GTK+ клас

en: Create PHP Class
uk: Створити PHP клас

en: Create a new file
uk: Створити файл

en: Create a new file for each command-line filename that doesn't exist
uk: Створювати новий документ для кожного імені файлу з командного рядка (якщо ще не існує)

en: Create a new file from a template
uk: Створити файл за шаблоном

en: Create constructor
uk: Конструктор

en: Create destructor
uk: Деструктор

en: Create the project's base path directory?
uk: Створити базовий каталог проекту?

en: Creates source files for new class types.
uk: Створення вихідних файлів для нових типів класів.

en: Credits
uk: Автори

en: Cu_t Current Line(s)
uk: _Вирізати рядок

en: Curly brackets { }
uk: Фігурні дужки { }

en: Current chars
uk: Блоковий

en: Cursor blinks
uk: Блимання курсору

en: Custom
uk: Показувати

en: Custom Date Format
uk: Формат дати

en: Custom Text
uk: Додаткові аргументи

en: Customize Toolbar
uk: Вибрати команди

en: Cut
uk: Вирізати

en: Cut the current selection
uk: Вирізати виділений текст

en: Cyrillic
uk: Кирилиця

en: Cyrillic/Russian
uk: Кирилиця російська

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Кирилиця українська

en: DIR
uk: КАТАЛОГ

en: D_uplicate Line or Selection
uk: Вставити _дублікат

en: Date & time:
uk: Дата, час:

en: Date format string could not be converted (possibly too long).
uk: Не вдалось перетворити рядок формату дати (можливо, занадто довгий).

en: Date format:
uk: Формат дати:

en: Date/_Time format for backup files ("man strftime" for details):
uk: _Формат дати (див. специфікатори функції "strftime()"):

en: Date:
uk: Дата:

en: Debug Messages
uk: Діагностика

en: Debug _Messages
uk: Діа_гностика

en: Decrease indent
uk: Зменшити відступ

en: Decrease indent by one space
uk: Зменшити відступ на один пробіл

en: Decrease indentation
uk: Зменшити відступ

en: Default
uk: Стандартна

en: Default _filetype to use for new files:
uk: _Тип файлу для створених файлів:

en: Default encoding (existing non-Unicode files):
uk: Кодування за замовчуванням (файли з кодуванням, відмінним від Unicode):

en: Default encoding (new files):
uk: Кодування за замовчуванням (для нових файлів):

en: Default end of line characters:
uk: Символ нового рядка за замовчуванням:

en: Default sorting mode:
uk: Сортування:

en: Default symbol sorting mode
uk: Режим сортування списку символів

en: Defines whether to use the Windows native dialogs or whether to use the GTK default dialogs
uk: Показувати системні діалогові вікна Windows або стандартні діалогові вікна з бібліотеки GTK

en: Definition of "%s" not found.
uk: Визначення "%s" не знайдено.

en: Delete the current selection
uk: Видалити виділений текст

en: Delete to beginning of line
uk: Видалити до початку рядка

en: Delete to line end
uk: Видалити до кінця рядка

en: Detect from file
uk: Автоматично з вмісту файлу

en: Detect type from file
uk: Автоматично з _вмісту файлу

en: Detect width from file
uk: Автоматично з в_місту файлу

en: Developer:
uk: Розробник:

en: Developers
uk: Розробники

en: Did not send document %s to the printing subsystem.
uk: Документ "%s" не надіслано до друку.

en: Directory _levels to include in the backup destination:
uk: _Рівнів каталогів у шляху резервної копії:

en: Directory not changed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
uk: Неможливо змінити каталог: сторонній текст у командному рядку терміналу (натисніть Ctrl+C або Enter, щоб очистити термінал).

en: Disable Drag and Drop
uk: Заборонити перетягування

en: Disable drag and drop completely in the editor window so you can't drag and drop any selections within or outside of the editor window
uk: Заборонити функцію перетягування (drag and drop) у вікні редактора. Це унеможливлює перетягування будь-якого виділеного тексту у межах вікна або поза вікном редактора.

en: Disable menu shortcut key (F10 by default)
uk: Заборонити клавішу швидкого доступу до меню

en: Disable this option to keep the dialog open
uk: Приховати цей діалог, коли знайдено фрагмент пошуку (зручно при використанні комбінацій клавіш)

en: Disabled
uk: Не показувати

en: Discard history
uk: Відкинути історію змін

en: Disk check timeout:
uk: Період перевірки змін на диску:

en: Display
uk: Вигляд

en: Display height in rows for the autocompletion list
uk: Кількість видимих рядків зі списку варіантів

en: Display:
uk: Вигляд:

en: Displayed Items
uk: Вибрані команди

en: Do not show virtual spaces
uk: Не показувати віртуальні пробіли

en: Do you really want to quit?
uk: Ви дійсно хочете вийти?

en: Do you want to close it before proceeding?
uk: Закрити його, перш ніж продовжувати?

en: Do you want to reload it?
uk: Перевідкрити?

en: Do you want to save it before closing?
uk: Зберегти файл перед закриттям?

en: Document
uk: Документ

en: Document %s was sent to the printing subsystem.
uk: Документ "%s" надіслано до друку.

en: Document Setup
uk: Параметри документа

en: Document successfully exported as '%s'.
uk: Експортовано документ як "%s".

en: Documents
uk: Документи

en: Don't load auto completion data (see documentation)
uk: Не завантажувати дані для автозавершення символів (див. документацію)

en: Don't load plugins
uk: Не завантажувати плаґіни

en: Don't load terminal support
uk: Не завантажувати віртуальний термінал

en: Don't load the previous session's files
uk: Не відкривати файли з попереднього сеансу

en: Don't open files in a running instance, force opening a new instance
uk: Відкривати файли в новій копії Geany, а не у вже активній копії

en: Don't preprocess C/C++ files when generating tags file
uk: Не запускати препроцесор для файлів C/C ++ під час створення файлу символів

en: Don't show message window at startup
uk: Не показувати вікно повідомлення під час запуску

en: Don't use run script
uk: Не використовувати скрипт для запуску

en: Don't use the simple run script which is usually used to display the exit status of the executed program
uk: Не використовувати допоміжний скрипт для запуску програм (зазвичай для показу статусу завершення програми)

en: Double quotes " "
uk: Подвійні лапки " "

en: Double-clicking hides all additional widgets
uk: Подвійне клацання приховує всі додаткові елементи інтерфейсу

en: Drop rest of word on completion
uk: Видаляти решту слова після автозавершення

en: E_ncoding:
uk: Ко_дування:

en: E_xtra options:
uk: Додаткові _опції:

en: East Asian
uk: Східноазійське

en: East European
uk: Східноєвропейське

en: East _Asian
uk: Східно_азійське

en: Editor
uk: Редактор

en: Editor:
uk: Редактор:

en: Email address of the developer
uk: Електронна адреса розробника

en: Enable newline to strip the trailing spaces on the previous line
uk: Видаляти кінцеві пробіли у поточному рядку при введенні нового рядка

en: Enable plugin support
uk: Дозволити підтримку плаґінів

en: Enable save when losing _focus
uk: При _переході з документа

en: Enabled
uk: Показувати маркер правої межі

en: Encoding:
uk: Кодування:

en: Ensure consistent line endings
uk: Перетворювати кінцеві символи нового рядка (якщо відмінні)

en: Ensure new line at file end
uk: Додавати символ нового рядка у кінці файлу (якщо відсутній)

en: Ensures that at the end of the file is a new line
uk: Перевіряти наявність символу нового рядка у кінці файлу і додавати його перед збереженням файлу, якщо його немає

en: Ensures that newline characters always get converted before saving, avoiding mixed line endings in the same file
uk: Перевіряти відповідність кінцевих символів нового рядка встановленому типу і завжди перетворювати їх перед збереженням, якщо відрізняються. Запобігає змішуванню різних символів нового рядка в одному файлі.

en: Enter Tab Width
uk: Ввести ширину табуляції

en: Enter custom text here, all entered text is appended to the command.
uk: Аргументи командного рядка (введений текст передається команді):

en: Enter here a custom date and time format. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
uk: Формат дати (можливо використовувати специфікатори функції "strftime()" (ANSI C)):

en: Enter the amount of spaces which should be replaced by a tab character.
uk: Ширина табуляції (пробіли буде замінено на символ табуляції):

en: Enter the line you want to go to:
uk: Номер рядка:

en: Enter tool paths below. Tools you do not need can be left blank.
uk: Введіть шляхи до потрібних програм.

en: Error
uk: Помилка

en: Error message: %s
    The error occurred at "%s" (line: %d, column: %d).
uk: Помилка: %s
    Контекст "%s" (рядок: %d, стовпець: %d).

en: Error message: %s.
uk: Помилка: %s.

en: Error regular expression:
uk: Регулярний вираз для помилок:

en: Error renaming file.
uk: Помилка перейменування файлу.

en: Error saving file (%s).
uk: Помилка збереження файлу (%s).

en: Error saving file.
uk: Помилка збереження файлу.

en: Example:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h
uk: Приклад:
    CFLAGS=`pkg-config gtk+-2.0 --cflags` %s -g gtk2.c.tags /usr/include/gtk-2.0/gtk/gtk.h

en: Executables
uk: Програми та команди

en: Execute commands
uk: Команди запуску

en: Execute programs in the VTE
uk: Запускати програми у терміналі

en: Execute:
uk: Виконання:

en: Explicitly defines a filetype for the file, if it would not be detected by filename extension.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen filetype.
uk: Встановити тип файлу для всіх вибраних файлів вручну. Може бути зручним, якщо тип не може бути правильно визначений за розширенням імені файлу.

en: Explicitly defines an encoding for the file, if it would not be detected. This is useful when you know that the encoding of a file cannot be detected correctly by Geany.
    Note if you choose multiple files, they will all be opened with the chosen encoding.
uk: Встановити кодування символів для всіх вибраних файлів вручну. Може бути зручним, якщо кодування не може бути правильно визначено з вмісту файлу.

en: Export
uk: Експорт

en: Export File
uk: Експортувати файл

en: Exports the current file into different formats.
uk: Експорт поточного файлу в різні формати.

en: Extern Variables
uk: Змінні (extern)

en: External open command:
uk: Зовнішня команда відкриття:

en: Extra plugin path:
uk: Додаткові плаґіни:

en: FILE
uk: ФАЙЛ

en: Failed to change to the working directory
uk: Не вдалось змінити робочий каталог

en: Failed to close file '%s': fclose() failed: %s
uk: Не вдалося закрити файл "%s": помилка fclose(): %s

en: Failed to convert template file "%s" to UTF-8
uk: Не вдалось перетворити файл шаблону "%s" в UTF-8

en: Failed to create tags file, perhaps because no symbols were found.
uk: Не вдалось створити файл символів, можливо, тому, що символів не знайдено.

en: Failed to execute "%s" (start-script could not be created: %s)
uk: Неможливо запустити "%s" (не вдалося створити скрипт запуску: "%s")

en: Failed to load one or more session files.
uk: Не вдалося завантажити один або кілька файлів сеансу.

en: Failed to open URI "%s": %s
uk: Не вдалось відкрити URI "%s":%s

en: Failed to open file '%s' for writing: fopen() failed: %s
uk: Не вдалося відкрити файл "%s" для запису: помилка fopen(): %s

en: Failed to spawn the configured browser command. Please correct it or enter another one.
uk: Команда для запуску браузера (не вдалось виконати команду задану в настройках):

en: Failed to write file '%s': fwrite() failed: %s
uk: Не вдалося записати дані у файл "%s": помилка fwrite(): %s

en: Features
uk: Опції

en: File
uk: Файл

en: File "%s" was not found on disk!
uk: Файл "%s" не знайдено на диску!

en: File %s closed.
uk: Закрито файл "%s".

en: File %s opened (%d%s).
uk: Відкрито файл "%s" (%d%s).

en: File %s printed.
uk: Файл "%s" надруковано.

en: File %s reloaded.
uk: Перезавантажено файл "%s".

en: File %s saved.
uk: Збережено файл "%s".

en: File '%s' could not be written (%s).
uk: Не вдалось записати файл "%s" (%s).

en: File Browser
uk: Провідник файлів

en: File _patterns:
uk: _Файли:

en: File not executed because the terminal may contain some input (press Ctrl+C or Enter to clear it).
uk: Неможливо запустити файл: сторонній текст у командному рядку терміналу (натисніть Ctrl+C або Enter, щоб очистити термінал).

en: File tabs will be placed on the left of the notebook
uk: Розміщати нову вкладку редактора ліворуч у блокноті

en: File tabs will be placed on the right of the notebook
uk: Розміщати нову вкладку редактора праворуч у блокноті

en: Filename already exists!
uk: Файл вже існує!

en: Filename:
uk: Файл:

en: Files
uk: Файли

en: Filter your files with the usual wildcards. Separate multiple patterns with a space.
uk: Фільтр імен файлів (список шаблонів, розділених пробілом)

en: Filter:
uk: Файли:

en: Find
uk: Знайти

en: Find Document Usage
uk: Знайти вживання документу

en: Find Next
uk: Знайти наступне

en: Find Next _Selection
uk: Знайти _наступне виділене

en: Find Pre_vious Selection
uk: Знайти _попереднє виділене

en: Find Previous
uk: Знайти попереднє

en: Find Usage
uk: Знайти вживання

en: Find _Document Usage
uk: Знайти вживання _документу

en: Find _Next
uk: Знайти _наступне

en: Find _Previous
uk: Знайти _попереднє

en: Find _Usage
uk: Знайти в_живання

en: Find in F_iles...
uk: Знайти у _файлах...

en: Find in Files
uk: Знайти у файлах

en: Find the entered text in the current file
uk: Знайти текст

en: Focus
uk: Фокус

en: Focus File List
uk: Перейти до списку файлів

en: Focus Path Entry
uk: Ввести шлях

en: Fold all
uk: Згорнути все

en: Fold or unfold all children of a fold point. By pressing the Shift key while clicking on a fold symbol the contrary behavior is used.
uk: Згортати або розгортати всі дочірні елементи поточного блоку. Додання натиснутої клавіші Shift змінює дію на зворотню.

en: Fold/unfold all children of a fold point
uk: Згортати / розгортати всі дочірні елементи

en: Follow path of the current file
uk: Переходити до каталогу поточного документа

en: Follow the path of the current file
uk: Переходити до каталогу поточного документа

en: Font updated (%s).
uk: Оновлено шрифт (%s).

en: Font:
uk: Шрифт:

en: Foreground color:
uk: Колір тексту:

en: Format
uk: Форматування

en: Forward declaration "%s" not found.
uk: Попереднє оголошення "%s" не знайдено.

en: Found %d match for "%s". | Found %d matches for "%s".
uk[0]: Знайдено %d зустріч "%s".
uk[1]: Знайдено %d зустрічі "%s".
uk[2]: Знайдено %d зустрічей "%s".

en: Full_screen
uk: На весь _екран

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Functions
uk: Функції

en: Geany cannot start!
uk: Помилка при запуску Geany!

en: Geany looks by default in the global installation path and in the configuration directory. The path entered here will be searched additionally for plugins. Leave blank to disable.
uk: За замовчуванням Geany шукає плаґіни у каталозі інсталяції програми та у каталозі конфігурації. Вказаний тут шлях до каталогу буде додано до цієї послідовності пошуку.

en: Geany needs to move your old configuration directory before starting.
uk: Перед початком роботи Geany потрібно перемістити ваш старий каталог конфігурації.

en: Geany project files
uk: Проекти Geany

en: Geany tags file (*.*.tags)
uk: Файл символів Geany (*.*.tags)

en: Geany tried to access the Unix Domain socket of another instance running as another user.
    This is a fatal error and Geany will now quit.
uk: Спроба з'єднання з сокетом активної копії Geany, запущеної іншим користувачем.
    Продовження роботи неможливо.

en: General
uk: Загальні

en: Generate global tags file (see documentation)
uk: Створити файл глобальних символів (див. документацію)

en: Georgian
uk: Грузинське

en: Gettext translation
uk: Portable Object (Gettext PO)

en: Gives the focus automatically to widgets below the mouse cursor. Works for the main editor widget, the scribble, the toolbar search and goto line fields and the VTE.
uk: Автоматично активувати фокус на елементах інтерфейсу під вказівником миші. Діє для головного вікна редактора, вкладки приміток, термінала, а також поля пошуку та переходу на рядок на панелі інструментів.

en: Global
uk: Зовнішній

en: Go to
uk: Навігація

en: Go to End of Display Line
uk: Перейти до кінця видимого рядка

en: Go to End of Line
uk: Перейти до кінця рядка

en: Go to Line
uk: Перейти до рядка

en: Go to Ne_xt Marker
uk: Наступний мар_кер

en: Go to Next Word Part
uk: Перейти до наступної частини слова

en: Go to Pre_vious Marker
uk: Попередній ма_ркер

en: Go to Previous Word Part
uk: Перейти до попередньої частини слова

en: Go to Start of Display Line
uk: Перейти до початку видимого рядка

en: Go to Start of Line
uk: Перейти до початку рядка

en: Go to Symbol Decl_aration
uk: Перейти до о_голошення

en: Go to Symbol Declaration
uk: Перейти до оголошення

en: Go to Symbol Defini_tion
uk: Перейти до ви_значення

en: Go to Symbol Definition
uk: Перейти до визначення

en: Go to matching brace
uk: Перейти до парної дужки

en: Goto Field
uk: Перейти до рядка

en: Grab Key
uk: Призначити комбінацію клавіш

en: Greek
uk: Грецьке

en: Greek characters
uk: Грецькі літери

en: Grep:
uk: Програма "grep":

en: Group:
uk: Група:

en: H1 Headings
uk: H1 Заголовки

en: H2 Headings
uk: H2 Заголовки

en: H3 Headings
uk: H3 Заголовки

en: HTML (name)
uk: HTML символ

en: HTML Characters
uk: Символи HTML

en: HTML characters
uk: HTML

en: H_ide Sidebar
uk: При_ховати панель

en: Header file:
uk: Файл заголовка:

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hebrew Visual
uk: Іврит візуально

en: Help
uk: Довідка

en: Here you can change keyboard shortcuts for various actions. Select one and press the Change button to enter a new shortcut, or double click on an action to edit the string representation of the shortcut directly.
uk: Тут ви можете призначити комбінації клавіш різним командам. Виберіть команду та натисніть кнопку "Змінити комбінацію клавіш". Ви також можете редагувати комбінацію для вибраної команди, клацнувши безпосередньо на її значенні.

en: Hide file extensions:
uk: Приховувати файли з розширеннями:

en: Hide the Find dialog
uk: Приховувати діалогове вікно пошуку

en: Hide the Find dialog after clicking Find Next/Previous
uk: Приховувати діалогове вікно пошуку після натискання кнопки "Знайти наступне / попереднє"

en: Home
uk: Домашній каталог

en: How often to check for changes to document files on disk, in seconds. Zero disables checking.
uk: Періодичність перевірки змін у файлах на диску (в секундах). Нульове значення забороняє перевірку.

en: ID
uk: Номер

en: INS
uk: ВСТ

en: IPC socket could not be created, see Help->Debug Messages for details.
uk: Не вдалось створити сокет IPC, докладніше див. "Довідка > Діагностика".

en: ISO 8859-1 characters
uk: ISO 8859-1

en: I_nsert
uk: В_ставлення тексту

en: I_nsert Comments
uk: Вставити ко_ментарі

en: Images _and text
uk: Піктограми _і текст

en: Implements:
uk: Інтерфейси:

en: In Se_lection
uk: У виді_ленні

en: In Sessi_on
uk: У се_ансі

en: In_dent Type
uk: _Тип відступу

en: Increase indent
uk: Збільшити відступ

en: Increase indent by one space
uk: Збільшити відступ на один пробіл

en: Increase indentation
uk: Збільшити відступ

en: Indent Widt_h
uk: _Ширина відступу

en: Indentation
uk: Відступи

en: Independent commands
uk: Загальні команди

en: Info
uk: Інформація

en: Information
uk: Інформація

en: Inheritance
uk: Базовий клас

en: Initial version:
uk: Початкова версія:

en: Initials of the developer name
uk: Ініціали імені розробника

en: Initials:
uk: Ініціали:

en: Insert
uk: Вставлення тексту

en: Insert Alternative _White Space
uk: Вставити альтернативний від_ступ

en: Insert Dat_e
uk: Вставити _дату

en: Insert File _Header
uk: Заголовок _файлу

en: Insert Mu_ltiline Comment
uk: Багаторядковий _коментар

en: Insert New Line After Current
uk: Створити рядок після

en: Insert New Line Before Current
uk: Створити рядок попереду

en: Insert Special HTML Characters
uk: Вставити спеціальний символ HTML

en: Insert _BSD License Notice
uk: Сповіщення про ліцензію _BSD

en: Insert _ChangeLog Entry
uk: Запис _ChangeLog

en: Insert _Function Description
uk: Опис _функції

en: Insert _GPL Notice
uk: Сповіщення про ліцензію _GPL

en: Insert date
uk: Вставити дату

en: Insert line numbers before each line in the exported document
uk: Вставити номери рядків на початку рядків у експортованому документі

en: Insert matching closing tag for XML/HTML
uk: Автоматичне вставлення відповідного закривального тегу для елементів XML / HTML

en: Inserts HTML character entities like '&amp;'.
uk: Вставлення спеціальних символів HTML (наприклад: "&amp;").

en: Instant Save
uk: При створенні

en: Integrated Development Environment
uk: Інтегроване середовище розробки

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Invalid command: %s
uk: Недійсна команда: %s

en: Invalid directory for find in files.
uk: Неправильний каталог для пошуку у файлах.

en: Invalid working directory "%s"
uk: Неможливо запустити процес: неправильний робочий каталог "%s"

en: Invert all colors, by default using white text on a black background
uk: Інвертувати всі кольори, за замовчуванням використовується білий текст на чорному фоні

en: Invert syntax highlighting colors
uk: Інвертувати кольори підсвічування синтаксису

en: Invert the sense of matching, to select non-matching lines
uk: Показувати лише рядки, в тексті яких немає зустрічей фрагменту пошуку

en: Is abstract
uk: Абстрактний

en: Is singleton
uk: Одинак (singleton)

en: Japanese
uk: Японське

en: Join lines
uk: З’єднати рядки

en: Jump to the entered line number
uk: Перейти до рядка

en: Keybindings
uk: Команди

en: Keyboard Shortcuts
uk: Комбінації клавіш

en: Keyboard _Shortcuts
uk: _Комбінації клавіш

en: Korean
uk: Корейське

en: LINE
uk: N

en: Label
uk: Пункт меню

en: Left
uk: Зліва

en: License
uk: Ліцензія

en: License text could not be found, please visit http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt to view it online.
uk: Текст ліцензії не знайдено, ліцензію також можна переглянути безпосередньо на http://www.gnu.org/licenses/gpl-2.0.txt.

en: Line
uk: Лінія

en: Line _Breaking
uk: Ро_зрив рядка

en: Line breaking column:
uk: Стовпець розриву рядка:

en: Line wrapping
uk: Завертання рядків

en: Lines visible _around the cursor:
uk: Видимих рядків _навколо поточного:

en: Lines:
uk: Рядків:

en: Load Ta_gs File...
uk: Завантажити _символи...

en: Load Tags File
uk: Вибрати файл символів

en: Load files from the last session
uk: Відкривати файли з останнього сеансу

en: Load virtual terminal support
uk: Завантажувати віртуальний термінал

en: Loaded %s tags file '%s'.
uk: Завантажено символи (%s) з файлу "%s".

en: Location:
uk: Шлях:

en: MOD
uk: ЗМН

en: M_iscellaneous
uk: _Інші

en: M_ove Line(s) Down
uk: Перемістити в_низ

en: Mail address:
uk: Електронна адреса:

en: Make Custom _Target...
uk: Будувати _ціль...

en: Make _Object
uk: Будувати _об'єктний файл

en: Make all
uk: Будувати все

en: Make custom target
uk: Будувати ціль

en: Make object
uk: Будувати об'єктний файл

en: Mark all matches in the current document
uk: Позначити всі зустрічі в поточному документі

en: Marks spaces with dots and tabs with arrows
uk: Позначати пробіли крапками, символи табуляції стрілками

en: Markup Languages
uk: Мови розмітки

en: Match braces
uk: Блоковий з вирівнюванням дужок

en: Match from s_tart of word
uk: По_чаток слова

en: Match only a _whole word
uk: _Ціле слово

en: Mathematical characters
uk: Математичні

en: Max. symbol name suggestions:
uk: Варіантів імен символів (макс.):

en: Maximum number of entries to display in the autocompletion list
uk: Максимальна кількість варіантів у списку автозавершення

en: Message window:
uk: Панель повідомлення:

en: Messages
uk: Повідомлення

en: Middle Eastern
uk: Близькосхідне

en: Minimal delay (in milliseconds) between two automatic updates of the symbol list. Note that a too short delay may have performance impact, especially with large files. A delay of 0 disables real-time updates.
uk: Мінімальна перерва (у мілісекундах) між двома автоматичними оновленнями списку символів. Занадто коротка перерва може погіршити швидкодію, особливо для великих файлів. Нульове значення забороняє оновлення списку в режимі реального часу.

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Miscellaneous characters
uk: Інші

en: Modified:
uk: Модифікований:

en: Move cursor in snippet
uk: Перемістити курсор у сніпеті

en: Move document first
uk: Перемістити вкладку до початку

en: Move document last
uk: Перемістити вкладку в кінець

en: Move document left
uk: Перемістити вкладку вліво

en: Move document right
uk: Перемістити вкладку вправо

en: Move it now?
uk: Перемістити?

en: Move line(s) down
uk: Перемістити рядки вниз

en: Move line(s) up
uk: Перемістити рядки вгору

en: Move the current documents into the new project's session?
uk: Перенести поточні документи до сеансу створеного проекту?

en: Name
uk: Ім'я

en: Name:
uk: Ім'я:

en: Namespace
uk: Простір імен

en: Navigate back a location
uk: Попереднє місце

en: Navigate forward a location
uk: Наступне місце

en: New
uk: Створити

en: New (with _Template)
uk: Створити (за _шаблоном)

en: New Project
uk: Створити проект

en: New file "%s" opened.
uk: Створено файл "%s".

en: Newline strips trailing spaces
uk: Видаляти кінцеві пробіли при введенні нового рядка

en: Next Me_ssage
uk: Наступне по_відомлення

en: Next Message
uk: Наступне повідомлення

en: Next error
uk: Наступна помилка

en: Next to current
uk: Поруч із поточною

en: No context action set.
uk: Контекстна команда не встановлена.

en: No custom commands defined.
uk: Команди не встановлені

en: No filetype
uk: Невизначений тип файлу

en: No matches found for "%s".
uk: "%s" не знайдено.

en: No matches found.
uk: Текст не знайдено.

en: No more build errors.
uk: Більше немає помилок.

en: No more message items.
uk: Більше немає повідомлень.

en: No plugins available.
uk: Немає плаґінів.

en: No symbols found
uk: Символів не знайдено

en: No text to find.
uk: Немає тексту для пошуку.

en: None
uk: Невизначено

en: Nordic
uk: Скандинавське

en: Note: Item 2 opens a dialog and appends the response to the command.
uk: Примітка: Для пункту меню 2 відкриється діалогове вікно для введення додаткових параметрів.

en: Note: To apply these settings to all currently open documents, use <i>Project->Apply Default Indentation</i>.
uk: Ці настройки можна застосувати до всіх відкритих документів з меню <i>"Проект > Встановити відступ"</i>.

en: Notebook tab
uk: Вкладки редактора

en: Notebook tabs
uk: Вкладки

en: OVR
uk: ЗАМ

en: Only for rectangular selections
uk: Показувати тільки для прямокутних виділень

en: Only show virtual spaces beyond the end of lines when drawing a rectangular selection
uk: Показувати віртуальні пробіли в кінці рядків лише для прямокутного виділення

en: Open
uk: Відкрити

en: Open File
uk: Відкрити файл

en: Open Project
uk: Відкрити проект

en: Open Selected F_ile
uk: Відкрити файл за шля_хом

en: Open _Externally
uk: Відкрити в про_грамі

en: Open a color chooser dialog, to interactively pick colors from a palette
uk: Відкрити палітру кольорів

en: Open a recent file
uk: Останні файли

en: Open all FILES in read-only mode (see documentation)
uk: Заборонити зміни для всіх відритих ФАЙЛІВ (див. документацію)

en: Open an existing file
uk: Відкрити файл

[ctx: Open dialog action]
en: _View
uk: Для _читання

en: Open in New _Window
uk: Відкрити в новому _вікні

en: Open in _Geany
uk: _Відкрити

en: Open new documents from the command-line
uk: Створювати документи з командного рядка

en: Open selected file
uk: Відкрити виділений файл

en: Opens at startup the files from the last session
uk: Автоматично відкривати файли з останнього сеансу

en: Opens the file in read-only mode. If you choose more than one file to open, all files will be opened read-only.
uk: Відкрити всі вибрані файли лише для читання (зміни заборонено).

en: Options
uk: Опції

en: Other
uk: Інше

en: Other options to pass to Grep
uk: Додаткові опції для команди grep

en: Other:
uk: Інші:

en: Override Geany keybindings
uk: Дозволити перепризначення комбінацій клавіш Geany

en: Override that keybinding?
uk: Замінити цю комбінацію?

en: Overwrite?
uk: Перезаписати?

en: Owner:
uk: Власник:

en: P_lugin Preferences
uk: Настройки _плаґінів

en: Pack the toolbar to the main menu to save vertical space
uk: Приєднати панель інструментів до головного меню, щоб звільнити вертикальний простір

en: Page %d of %d
uk: Сторінка %d / %d

en: Page Set_up
uk: Параметри с_торінки

en: Paginating
uk: Розбивка на сторінки...

en: Parenthesis ( )
uk: Дужки ( )

en: Passing data and executing custom command: %s
uk: Виконується зовнішня команда: %s

en: Paste
uk: Вставити

en: Paste the contents of the clipboard
uk: Вставити вміст буфера обміну

en: Path (and possibly additional arguments) to your favorite browser
uk: Шлях до програми браузера (можливо вказати додаткові аргументи)

en: Path of the file representing the project and storing its settings. It should normally have the "%s" extension.
uk: Шлях до файлу проекту (зазвичай має розширення "%s").

en: Path to start in when opening or saving files. Must be an absolute path.
uk: Робочий каталог при відкритті або збереженні файлів (абсолютний шлях). Залиште цю опцію пустою щоби використовувати поточний каталог.

en: Path to start in when opening project files
uk: Робочий каталог для створення та відкриття проектів

en: Path to the command for printing files (use %f for the filename)
uk: Команда для друку файлів (маркер %f буде замінено шляхом до файлу)

en: Perform regular expression matching on the whole buffer at once rather than line by line, allowing matches to span multiple lines. In this mode, newline characters are part of the input and can be captured as normal characters by the pattern.
uk: Перевіряти на відповідність регулярному виразу весь текст документа, а не рядок за рядком. Це дозволяє охопити кілька рядків одночасно. У цьому режимі символи нового рядка обробляються як звичайні символи у фрагменті пошуку.

en: Permissions:
uk: Дозволи для доступу:

en: Placement of new file tabs:
uk: Розміщення нових вкладок:

en: Please set a print command in the preferences dialog first.
uk: Встановіть команду друку у настройках.

en: Please set the filetype for the current file before using this function.
uk: Невизначений тип файлу.

en: Plugin
uk: Плаґін

en: Plugin configuration directory could not be created.
uk: Не вдалось створити каталог конфігурації плаґіну.

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Position:
uk: Позиція:

en: Pr_evious Message
uk: Попереднє п_овідомлення

en: Preference_s
uk: _Настройки

en: Preferences
uk: Настройки

en: Press the combination of the keys you want to use for "%s".
uk: Натисніть комбінацію клавіш для команди "%s".

en: Pressing tab/shift-tab indents/unindents instead of inserting a tab character
uk: Натискання клавіші Tab / Shift+Tab додає / видаляє відступ замість того, щоб вставляти символ табуляції

en: Previous Message
uk: Попереднє повідомлення

en: Previous Translators
uk: Попередні перекладачі

en: Previous error
uk: Попередня помилка

en: Print
uk: Друк

en: Print Geany's installation prefix
uk: Вивести інсталяційний префікс Geany

en: Print document
uk: Друк документа

en: Print internal filetype names
uk: Вивести список типів файлів

en: Print line numbers
uk: Номери рядків

en: Print only the basename (without the path) of the printed file
uk: Друкувати лише ім'я файлу без абсолютного шляху до каталогу

en: Print only the basename(without the path) of the printed file
uk: Друкувати лише ім'я файлу без абсолютного шляху до каталогу

en: Print page header
uk: Заголовок сторінки

en: Print page numbers
uk: Номери сторінок

en: Printing
uk: Друк

en: Printing of %s failed (%s).
uk: Помилка друку "%s" (%s).

en: Prints a vertical line in the editor window at the given cursor position (see below)
uk: Показувати вертикальну лінію у вікні редактора у заданому стовпці

en: Process could not be stopped (%s).
uk: Не вдалося зупинити процес (%s).

en: Process failed (%s)
uk: Процес завершився с помилкою (%s)

en: Process failed, no working directory
uk: Неможливо запустити процес: не вказано робочий каталог

en: Program not found
uk: Програму не знайдено

en: Programming Languages
uk: Мови програмування

en: Project
uk: Проект

en: Project "%s" closed.
uk: Закрито проект "%s".

en: Project "%s" created.
uk: Проект "%s" створено.

en: Project "%s" opened.
uk: Відкрито проект "%s".

en: Project "%s" saved.
uk: Збережено проект "%s".

en: Project Properties
uk: Параметри проекту

en: Project base directory could not be created (%s).
uk: Не вдалось створити базовий каталог проекту (%s).

en: Project file "%s" could not be loaded.
uk: Не вдалось завантажити файл проекту "%s".

en: Project file could not be written
uk: Не вдалось записати файл проекту

en: Project file could not be written (%s).
uk: Не вдалось записати файл проекту (%s).

en: Project files
uk: Проекти Geany

en: Project files:
uk: Проекти:

en: Project name
uk: Ім'я проекту

en: Properties
uk: Властивості

en: Proxy plugin '%s' extension '%s' starts with a dot. Please fix your proxy plugin.
uk: Плагін-проксі "%s" має розширення "%s", яке починається з крапки - це слід виправити!

en: Punctuation characters
uk: Знаки пунктуації

en: Question
uk: Запитання

en: Quit
uk: Вихід

en: Quit Geany
uk: Вийти з Geany

en: RO
uk: ДЧ

en: R_eload As
uk: Перевідкрити з ко_дуванням

en: R_ename
uk: Перей_менувати

en: Range:
uk: Зміст:

en: Re-open last closed tab
uk: Відкрити останню закриту вкладку

en: Re_place All
uk: Замінити в_се

en: Read _Only
uk: З_міни заборонені

en: Read-only:
uk: Зміни заборонені:

en: Read:
uk: Читання:

en: Recent _Files
uk: Останні _файли

en: Recent files list length:
uk: Останніх файлів у списку:

en: Redo
uk: Повторити

en: Redo the last modification
uk: Повторити останню зміну

en: Refresh
uk: Оновити

en: Reload file
uk: Перевідкрити файл

en: Reload symbol list
uk: Оновити список символів

en: Reload the current file from disk
uk: Знову відкрити файл з диска

en: Remove Error Indicators
uk: Скасувати помилки

en: Remove Error _Indicators
uk: Скасувати пом_илки

en: Remove Markers
uk: Скасувати маркери

en: Remove Markers and Error Indicators
uk: Скасувати маркери та помилки

en: Remove _Markers
uk: Скасувати мар_кери

en: Removes all messages from the status bar. The messages are still displayed in the status messages window.
uk: Показувати повідомлення лише у панелі повідомлення, не повторюючи їх у рядку стану

en: Removes trailing spaces and tabs at the end of lines
uk: Видаляти пробіли та символи табуляції в кінці рядків

en: Renders the font size of the document together with the current zoom level
uk: Встановити розмір шрифту в експортованому документі відповідно до поточного рівня масштабування

en: Replace
uk: Замінити

en: Replace & Fi_nd
uk: Замінити _та Знайти

en: Replace Tabs with S_paces
uk: Замінити табуляцію _пробілами

en: Replace \\, \t, \n, \r and \uXXXX (Unicode characters) with the corresponding control characters
uk: Заміняти масковані символи \\, \t, \n, \r and \uXXXX (символи Unicode) відповідними спеціальними символами

en: Replace all matches found in the currently selected text
uk: Замінити всі зустрічі, знайдені у виділеному тексті

en: Replace spaces with tabs
uk: Замінити пробіли табуляцією

en: Replace special characters
uk: Замінити спеціальні символи

en: Replace tabs with space
uk: Замінювати символи табуляції пробілами

en: Replace text in the current document
uk: Замінити текст

en: Replace wit_h:
uk: За_міняти на:

en: Replaced %u matches in %u documents.
uk: Замінено %u зустрічі(ей) в %u документі(ах).

en: Replaces all tabs in document with spaces
uk: Замінювати пробілами всі символи табуляції в документі

en: Report a _Bug...
uk: Повідомити про пом_илку...

en: Report bugs to https://github.com/geany/geany/issues.
uk: Повідомляти про помилки на https://github.com/geany/geany/issues.

en: Reset
uk: Скинути

en: Return a list of open documents in a running Geany instance
uk: Вивести список відкритих документів в активній копії Geany

en: Right
uk: Справа

en: Romanian
uk: Румунське

en: Run
uk: Запустити

en: Run or view the current file
uk: Запустити / Переглянути програму

en: Run programs in VTE instead of opening a terminal emulation window. Please note, programs executed in VTE cannot be stopped
uk: Запускати програми в терміналі, а не в окремому вікні. Увага: програми, які виконуються в терміналі, не можна перервати.

en: SE & SW Asian
uk: Південноазійське

en: SP
uk: ПРБ

en: S_elect Current Line(s)
uk: Виді_лити рядок

en: S_mart Line Indent
uk: Вирівняти за _попереднім

en: S_ystem default
uk: С_истемні настройки

en: Sa_ve All
uk: Збере_гти всі

en: Sa_ve all open files
uk: Зберігати всі _файли

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Actions
uk: Автозбереження

en: Save All
uk: Зберегти всі

en: Save File
uk: Зберегти файл

en: Save _As...
uk: Зберегти _як...

en: Save all
uk: Зберегти всі

en: Save all open files
uk: Зберегти усі файли

en: Save as
uk: Зберегти як

en: Save only current open _file
uk: Зберігати поточний _файл

en: Save the current file
uk: Зберегти файл

en: Save the file and rename it
uk: Перейменувати збережений файл

en: Save window position
uk: Зберігати позицію вікна

en: Save window size
uk: Зберігати розмір вікна

en: Saves the window position and restores it at the start
uk: Зберігати позицію вікна та відновлювати її при наступному запуску

en: Saves the window size and restores it at the start
uk: Зберігати розмір вікна та відновлювати його при наступному запуску

en: Scribble
uk: Примітки

en: Scripting Languages
uk: Мови скриптів

en: Scroll down the view by one line
uk: Прокрутити вікно вниз на один рядок

en: Scroll on keystroke
uk: Натискання клавіш скидає прокрутку

en: Scroll on output
uk: Вивід нових рядків скидає прокрутку

en: Scroll to current line
uk: Показати поточний рядок

en: Scroll up the view by one line
uk: Прокрутити вікно вгору на один рядок

en: Scrollback lines:
uk: Рядків прокрутки:

en: Se_lect Current Paragraph
uk: Виділити _абзац

en: Search
uk: Пошук

en: Search Field
uk: Знайти текст

en: Search _backwards
uk: Шукати _попереднє

en: Search completed with %d match. | Search completed with %d matches.
uk[0]: Знайдена %d зустріч.
uk[1]: Знайдено %d зустрічі.
uk[2]: Знайдено %d зустрічей.

en: Search failed.
uk: Помилка пошуку.

en: Searching...
uk: Пошук...

en: See grep's manual page for more information
uk: grep-подібний регулярний вираз (див. документацію grep)

en: Select
uk: Виділення тексту

en: Select All
uk: Виділити все

en: Select Browser
uk: Вибрати браузер

en: Select Directory
uk: Вибрати каталог

en: Select File
uk: Вибрати файл

en: Select Folder
uk: Вибрати каталог

en: Select current word
uk: Виділити слово

en: Select items to be displayed on the toolbar. Items can be reordered by drag and drop.
uk: Команди на панелі інструментів (впорядкування за допомогою перетягування):

en: Select to next word part
uk: Виділити до наступної частини слова

en: Select to previous word part
uk: Виділити до попередньої частини слова

en: Send to Custom Command 1
uk: Перетворити командою 1

en: Send to Custom Command 2
uk: Перетворити командою 2

en: Send to Custom Command 3
uk: Перетворити командою 3

en: Send to Custom Command 4
uk: Перетворити командою 4

en: Send to Custom Command 5
uk: Перетворити командою 5

en: Send to Custom Command 6
uk: Перетворити командою 6

en: Send to Custom Command 7
uk: Перетворити командою 7

en: Send to Custom Command 8
uk: Перетворити командою 8

en: Send to Custom Command 9
uk: Перетворити командою 9

en: Separator
uk: Сепаратор

en: Set Build Commands
uk: Встановити команди збірки

en: Set Custom Commands
uk: Встановити команди перетворення

en: Set File_type
uk: Тип _файлу

en: Set Line E_ndings
uk: Символ нового _рядка

en: Set _Encoding
uk: Ко_дування

en: Set encoding:
uk: Кодування:

en: Set filetype:
uk: Тип файлу:

en: Set initial column number to COLUMN for the first opened file (useful in conjunction with --line)
uk: Помістити курсор у стовпець M у першому відкритому файлі (зручно разом з опцією --line)

en: Set initial line number to LINE for the first opened file
uk: Помістити курсор у рядок N у першому відкритому файлі

en: Set menu item label
uk: Встановити команду меню

en: Set path from document
uk: Каталог документа

en: Set the information to be used in templates. See the documentation for details.
uk: Введіть інформацію, яка буде використовуватися в шаблонах. Детальніше дивіться у документації.

en: Sets the background color of the text in the terminal widget
uk: Колір фону у вікні терміналу

en: Sets the color of the long line marker
uk: Колір маркера правої межі (для довгих рядків)

en: Sets the default encoding for newly created files
uk: Тип кодування символів для файлів створених за замовчуванням

en: Sets the default encoding for opening existing non-Unicode files
uk: Тип кодування символів для наявних файлів з кодуванням, відмінним від Unicode, при відкритті за замовчуванням

en: Sets the editor font
uk: Шрифт у вікні редактора

en: Sets the font for the message window
uk: Шрифт у вікні повідомлення

en: Sets the font for the symbol list
uk: Шрифт у вкладці списку символів

en: Sets the font for the terminal widget
uk: Шрифт у вікні терміналу

en: Sets the foreground color of the text in the terminal widget
uk: Колір тексту у вікні терміналу

en: Sets the path to the shell which should be started inside the terminal emulation
uk: Шлях до оболонки (інтерпретатора команд), яку слід запускати у терміналі

en: Setting %s indentation mode for %s.
uk: Встановлено тип відступу "%s" для "%s".

en: Setting indentation width to %d for %s.
uk: Встановлено ширину відступу "%d" для "%s".

en: Settings
uk: Настройки

en: Shell:
uk: Оболонка (shell):

en: Shortcut
uk: Комбінація клавіш

en: Show Color Chooser
uk: Показати палітру кольорів

en: Show Indentation _Guides
uk: _Лінії рівнів відступу

en: Show Line _Endings
uk: Символ нового _рядка

en: Show Message _Window
uk: Панель пові_домлення

en: Show S_ymbol List
uk: Список _символів

en: Show Side_bar
uk: Бі_чна панель

en: Show White S_pace
uk: Пр_обіли та символи табуляції

en: Show _Document List
uk: Список до_кументів

en: Show _Hidden Files
uk: Приховані ф_айли

en: Show _Line Numbers
uk: _Номери рядків

en: Show _Markers Margin
uk: Поле м_аркерів

en: Show _Paths
uk: _Шлях до каталогу

en: Show _Toolbar
uk: Панель _інструментів

en: Show _hidden files
uk: Показувати при_ховані файли

en: Show calltip
uk: Показати підказку

en: Show close buttons
uk: Кнопка закриття вкладки

en: Show documents list
uk: Список документів

en: Show editor tabs
uk: Показувати вкладки редактора

en: Show hidden files
uk: Показувати приховані файли

en: Show indentation guides
uk: Лінії рівнів відступу

en: Show line endings
uk: Показувати кінцевий символ нового рядка

en: Show line numbers
uk: _Номери рядків

en: Show markers margin
uk: Поле маркерів

en: Show sidebar
uk: Показувати бічну панель

en: Show status bar
uk: Показувати рядок стану

en: Show symbol list
uk: Список символів

en: Show t_oolbar
uk: Показувати панель _інструментів

en: Show the current document
uk: Показати поточний документ

en: Show the preferences dialog
uk: Настройки

en: Show version and exit
uk: Вивести версію програми та вийти

en: Show white space
uk: Показувати пробіли та символи табуляції

en: Shows a confirmation dialog on exit
uk: Показувати діалог підтвердження при завершенні сеансу

en: Shows a small cross button in the file tabs to easily close files when clicking on it (requires restart of Geany)
uk: Показувати маленьку перехресну кнопку на вкладці файлу, щоб легко закривати файли при натисканні на неї (потрібно перезапустити Geany)

en: Shows or hides the Line Number margin
uk: Показувати номери рядків поточного документа

en: Shows or hides the small margin right of the line numbers, which is used to mark lines
uk: Показувати невелике поле для маркера праворуч від номерів рядків. Маркери використовуються для додаткового позначення рядків.

en: Shows small dotted lines to help you to use the right indentation
uk: Показувати пунктирні лінії рівнів відповідно до встановленої ширини відступу

en: Shows the line ending character
uk: Символ нового рядка

en: Side by Side
uk: Розділити вертикально

en: Sidebar:
uk: Бічна панель:

en: Single quotes ' '
uk: Одинарні лапки ' '

en: Size:
uk: Розмір:

en: Snippet completion
uk: Вставлення сніпетів

en: Some of the many contributors (for a more detailed list, see the file %s):
uk: Деякі з багатьох учасників розробки (докладніший список див. у файлі "%s"):

en: Sort by _Appearance
uk: Порядок за _знаходженням

en: Sort by _Name
uk: Порядок за _ім'ям

en: Source file:
uk: Файл коду:

en: South European
uk: Південноєвропейське

en: Space separated list of file patterns (e.g. *.c *.h)
uk: Список шаблонів (розділених пробілом) для ідентифікації файлів цього проекту (наприклад: "*.c *.h")

en: Space separated list of file patterns used for the find in files dialog (e.g. *.c *.h)
uk: Список шаблонів (розділених пробілом) для ідентифікації файлів цього проекту (наприклад: "*.c *.h"). Ці шаблони використовуються під час пошуку у файлах проекту: "Пошук > Знайти у файлах".

en: Spaces
uk: Пробіли

en: Special Characters
uk: Вставити спеціальний символ

en: Specifies the history in lines, which you can scroll back in the terminal widget
uk: Кількість рядків, які можна прокрутити назад, щоб переглянути історію у вікні терміналу

en: Specifies the number of files which are stored in the Recent files list
uk: Кількість імен файлів у списку "Останні файли"

en: Specify a format for the date and time stamp which is added to the page header on each page. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
uk: Формат для написання дати та часу у заголовку кожної сторінки. Можливо використовувати специфікатори функції "strftime()" (ANSI C).

en: Specify a format for the {datetime} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
uk: Формат для символу "{datetime}". Можливо використовувати специфікатори функції "strftime()" (ANSI C).

en: Specify a format for the {date} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
uk: Формат для символу "{date}". Можливо використовувати специфікатори функції "strftime()" (ANSI C).

en: Specify a format for the {year} wildcard. You can use any conversion specifiers which can be used with the ANSI C strftime function.
uk: Формат для символу "{year}". Можливо використовувати специфікатори функції "strftime()" (ANSI C).

en: Split Window
uk: Розділення вікна

en: Splits the editor view into two windows.
uk: Розділення вікна редактора на дві частини.

en: Square brackets [ ]
uk: Квадратні дужки [ ]

en: Startup
uk: Запуск

en: Startup path:
uk: Робочий каталог:

en: Status
uk: Статус

en: Status messages
uk: Статус

en: Stop scrolling at last line
uk: Зупиняти прокрутку на останньому рядку

en: Store project file inside the project base directory
uk: Зберігати файл проекту в базовому каталозі проекту

en: Strip trailing spaces and tabs
uk: Видаляти кінцеві пробіли та символи табуляції

en: Suppress snippet completion
uk: Вимкнути вставлення сніпетів

en: Suppress status messages in the status bar
uk: Не показувати повідомлення у рядку стану

en: Switch to Compiler
uk: Перейти до повідомлень компілятора

en: Switch to Document
uk: Відкрити документ

en: Switch to Editor
uk: Перейти до редактора

en: Switch to Message Window
uk: Перейти до панелі повідомлення

en: Switch to Messages
uk: Перейти до повідомлень

en: Switch to Scribble
uk: Перейти до приміток

en: Switch to Search Bar
uk: Перейти на рядок пошуку

en: Switch to Sidebar
uk: Перейти до бічної панелі

en: Switch to Sidebar Document List
uk: Перейти до списку документів

en: Switch to Sidebar Symbol List
uk: Перейти до списку символів

en: Switch to VTE
uk: Перейти до термінала

en: Switch to last used document
uk: Відкрити останній документ

en: Switch to last used document after closing a tab
uk: Відкривати попередній робочий документ після закриття вкладки

en: Switch to left document
uk: Відкрити попередню вкладку

en: Switch to right document
uk: Відкрити наступну вкладку

en: Switch to status message list at new message
uk: Відкривати вкладку "Статус" при надходженні нового повідомлення

en: Switch to the status message tab (in the notebook window at the bottom) if a new status message arrives
uk: Відкривати вкладку "Статус" у панелі повідомлення при надходженні нового повідомлення про статус

en: Symbol list update frequency:
uk: Період оновлення списку символів:

en: Symbol list:
uk: Список символів:

en: Symbols
uk: Символи

en: System _default
uk: _Системні настройки

en: T/S
uk: ТАБ/ПРБ

en: TAB
uk: ТАБ

en: T_abs and Spaces
uk: Табуляція _і пробіли

en: T_abs and spaces
uk: Табуляція _і пробіли

en: T_oggle Case of Selection
uk: Замінити _регістр

en: Tab _key indents
uk: Відступ при натисканні _клавіші Tab

en: Tabs
uk: Табуляція

en: Tabs and Spaces
uk: Табуляція і пробіли

en: Technical characters
uk: Технічні

en: Templates
uk: Шаблони

en: Terminal
uk: Термінал

en: Terminal:
uk: Термінал:

en: Text ended before matching quote was found
uk: Текст команди закінчився до того, як була знайдена закривальна лапка

en: Text was empty (or contained only whitespace)
uk: Пуста команда (або містить лише пробіли)

en: Text;Editor;
uk: Текст;Редактор;

en: Thai
uk: Тайське

en: The '%s' project is open.
uk: Проект "%s" вже відкритий.

en: The amount of characters which are necessary to show the symbol autocompletion list
uk: Мінімальна кількість літер (символів), яку потрібно ввести для показу списку варіантів імен символів

en: The background color of characters after the given cursor position (see below) changed to the color set below, (this is recommended if you use proportional fonts)
uk: Колір фону для тексту рядка поза правою межею (рекомендується, у разі використання пропорційних шрифтів)

en: The buffer's previous state is stored in the history and undoing restores it. You can disable this by discarding the history upon reload. This message will not be displayed again but your choice can be changed in the various preferences.
uk: Попередній стан документа зберігається в його історії змін, скасування змін відновлює документ до його попереднього стану. Ви можете вимкнути це, відкинувши поточну історію змін при перезавантаженні документу. Це повідомлення більше не показуватиметься, але вибрану опцію можна змінити в параметрах настройки "Додатково".

en: The combination '%s' is already used for "%s".
uk: Комбінація "%s" вже призначена для "%s".

en: The command to execute when using "Open with". You can use %f and %d wildcards.
    %f will be replaced with the filename including full path
    %d will be replaced with the path name of the selected file without the filename
uk: Зовнішня програма для відкриття вибраного файлу або каталогу. Можливо використання маркерів %f і %d, які буде відповідно замінено:
    %f  - повний шлях до файлу,
    %d - повний шлях до каталогу вибраного файлу.

en: The current filetype overrides the default style.
uk: Поточний тип файлу замінює стандартний стиль.

en: The document has been closed.
uk: Документ закрито.

en: The executed custom command exited with an unsuccessful exit code.
uk: Зовнішня команда перетворення завершена з помилкою.

en: The executed custom command returned an error. Your selection was not changed. Error message: %s
uk: Помилка зовнішньої команди. Виділений текст не змінено. Помилка: %s

en: The file "%s" could not be opened properly and has been truncated. This can occur if the file contains a NULL byte. Be aware that saving it can cause data loss.
    The file was set to read-only.
uk: Не вдалося належним чином відкрити файл "%s" і його вміст був усічений. Це може статися, якщо файл містить "NULL" символ. Увага: збереження файлу може призвести до втрати даних.
    Заборонено зміни до файлу.

en: The file "%s" does not look like a text file or the file encoding is not supported.
uk: Вміст файлу "%s" не є текстом або має непідтримуване кодування.

en: The file "%s" is not valid %s.
uk: Файл "%s" не відповідає кодуванню %s.

en: The file "%s" will be printed with the following command:
    
    %s
uk: Файл "%s" буде надрукований командою:
    
    %s

en: The file '%s' already exists. Do you want to overwrite it?
uk: Файл "%s" вже існує. Перезаписати?

en: The file '%s' is not saved.
uk: Файл "%s" не збережено.

en: The file '%s' on the disk is more recent than the current buffer.
uk: Файл "%s" на диску є новішим, ніж поточний документ.

en: The file has been reloaded.
uk: Файл перезавантажено.

en: The following keyboard shortcuts are configurable:
uk: Команди та відповідно призначені комбінації клавіш:

en: The long line marker is a thin vertical line in the editor, it helps to mark long lines, or as a hint to break the line. Set this value to a value greater than 0 to specify the column where it should appear.
uk: Маркер правої межі - це тонка вертикальна лінія в редакторі, вона допомагає позначати довгі рядки або як підказка для розриву рядка. Встановіть номер стовпця, в якому буде позначено межу.

en: The name of the developer
uk: Ім'я розробника

en: The path "%s" does not exist.
uk: Каталог "%s" не існує.

en: The plugin "%s" is not binary compatible with this release of Geany - please recompile it.
uk: Плаґін "%s" несумісний з цією версією Geany.

en: The specified project name is too long (max. %d characters).
uk: Вказане ім'я проекту задовге (макс. %d символів).

en: The specified project name is too short.
uk: Вказане ім'я проекту занадто коротке.

en: The width in chars of a single indent
uk: Ширина одного відступу у символах

en: This is Geany %s.
uk: Geany %s.

en: This may cause color schemes to display incorrectly.
uk: Це може спричинити неправильне відображення схеми кольорів.

en: This option disables the automatic detection of the file encoding when opening non-Unicode files and opens the file with the specified encoding (usually not needed)
uk: Вимкнути автоматичне визначення типу кодування під час відкриття файлу. Файли з кодуванням, відмінним від Unicode, відкриватимуться із зазначеним кодуванням (зазвичай це не потрібно).

en: This option disables the keybinding to popup the menu bar (default is F10). Disabling it can be useful if you use, for example, Midnight Commander within the VTE.
uk: Вимкнути призначення клавіші для активації головного меню (за замовчуванням F10). Це може бути зручним, якщо ви використовуєте, наприклад, Midnight Commander у вікні терміналу.

en: This plugin provides different actions related to saving of files.
uk: Додаткові опції та дії для збереження файлів.

en: Toggle All Additional Widgets
uk: Показати основні / всі панелі

en: Toggle All _Additional Widgets
uk: Основні / Всі _панелі

en: Toggle Line breaking
uk: Перемкнути розрив рядка

en: Toggle Line wrapping
uk: Перемкнути завертання рядків

en: Toggle Messages Window
uk: Приховати / Показати панель повідомлення

en: Toggle Sidebar
uk: Приховати / Показати бічну панель

en: Toggle current fold
uk: Згорнути / Розгорнути блок

en: Toggle line commentation
uk: Дезактивувати / Активувати рядок

en: Toggle marker
uk: Додати / Скасувати маркер

en: Toggle plugin status
uk: Автозаміна спеціальних символів

en: Toggle the documents list on and off
uk: Показувати список відкритих документів

en: Toggle the symbol list on and off
uk: Показувати вкладку зі списком символів у поточному файлі

en: Too many items selected!
uk: Вибрано забагато об'єктів!

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: Tools
uk: Інструменти

en: Top
uk: Вгорі

en: Top and Bottom
uk: Розділити горизонтально

en: Translators
uk: Перекладачі

en: Try to resave the file?
uk: Спробувати зберегти файл?

en: Turkish
uk: Турецьке

en: Type a defined short character sequence and complete it to a more complex string using a single keypress
uk: Введене ім'я сніпета буде замінено на відповідний фрагмент тексту (визначений у файлі конфігурації "snippets.conf") одним натисканням клавіші Tab або призначеної гарячої клавіші

en: Type here what you want, use it as a notice/scratch board
uk: Тут можна писати все, що завгодно. Зручно для приміток або як чернетка.

en: Type:
uk: Тип:

en: U_ncomment Line(s)
uk: Розк_оментувати

en: Uncomment line(s)
uk: Розкоментувати рядок

en: Undo
uk: Скасувати

en: Undo history will be lost.
uk: Уся історія змін буде втрачена.

en: Undo the last modification
uk: Скасувати останню зміну

en: Unfold all
uk: Розгорнути все

en: Unicode
uk: Юнікод

en: Unix (LF)
uk: LF (Unix)

en: Unknown error executing child process
uk: Невідома помилка під час виконання дочірнього процесу

en: Unknown filetype extension for "%s".
uk: Невідомий тип файлу для "%s".

en: Up
uk: Каталог рівнем вище

en: Usage: %s -g <Tags File> <File list>
uk: Використання: %s -g РЕЗУЛЬТАТ ФАЙЛ...

en: Use FILE as the dynamically-linked VTE library
uk: Використовувати ФАЙЛ як динамічну бібліотеку VTE

en: Use Perl-like regular expressions. For detailed information about using regular expressions, please refer to the manual.
uk: Використовувати Perl-подібні регулярні вирази (детальніше див. документацію).

en: Use Windows native dialogs
uk: Показувати системні діалогові вікна Windows

en: Use _escape sequences
uk: Маск_ування спеціальних символів

en: Use alternate configuration directory DIR
uk: Використовувати КАТАЛОГ як альтернативний каталог конфігурації

en: Use an external command for printing
uk: Зовнішня команда для друку

en: Use current word under the cursor when opening the Find, Find in Files or Replace dialog and there is no selection
uk: Автоматично копіювати слово на поточній позиції курсору в діалогове вікно пошуку ("Знайти", "Знайти у файлах" або "Замінити"), якщо в тексті немає виділення

en: Use fixed encoding when opening non-Unicode files
uk: Фіксований тип кодування для файлів з кодуванням, відмінним від Unicode

en: Use global settings
uk: Використовувати загальні настройки

en: Use indicators to show compile errors
uk: Позначати рядки з помилками компіляції

en: Use multi-line matchin_g
uk: _Багаторядковий пошук

en: Use native GTK printing
uk: Стандартна підтримка друку в GTK

en: Use one tab per indent
uk: Вставляти один символ табуляції на відступ

en: Use project-based session files
uk: Зберігати дані сеансу у файлі проекту

en: Use socket filename FILE for communication with a running Geany instance
uk: Використовувати файл сокета ФАЙЛ для комунікації з активною копією Geany

en: Use spaces if the total indent is less than the tab width, otherwise use both
uk: Вставляти пробіли, якщо загальний відступ менше ширини символу табуляції, інакше використовувати пробіли та символи табуляції

en: Use spaces when inserting indentation
uk: Вставляти пробіли при відступі

en: Use the basename of the printed file
uk: Друкувати ім'я файлу (без шляху до каталогу)

en: Use the current file's directory for Find in Files
uk: Копіювати шлях до каталогу поточного файлу в діалогове вікно "Знайти у файлах"

en: Use the current word under the cursor for Find dialogs
uk: Копіювати поточне слово в діалогове вікно пошуку

en: Use the project's base directory
uk: Відкривати базовий каталог проекту

en: Using GTK+ v%u.%u.%u and GLib v%u.%u.%u runtime libraries
uk: Версії бібліотек: GTK+ v%u.%u.%u, GLib v%u.%u.%u

en: Value
uk: Значення

en: Variables
uk: Змінні

en: Various
uk: Додатково

en: Version number, which a new file initially has
uk: Номер версії, який слід призначати створеним файлам

en: Version:	%s
    Author(s):	%s
    Filename:	%s
uk: Версія:	%s
    Автор(и):	%s
    Файл:	%s

en: Vietnamese
uk: В'єтнамське

en: View
uk: Вигляд

en: Warning
uk: Попередження

en: Warning: non-standard hard tab width: %d != 8!
uk: Увага: нестандартна ширина табуляції (%d не рівно 8)!

en: West European
uk: Західноєвропейське

en: Western
uk: Західне

en: When "smart" home is enabled, the HOME key will move the caret to the first non-blank character of the line, unless it is already there, it moves to the very beginning of the line. When this feature is disabled, the HOME key always moves the caret to the start of the current line, regardless of its current position.
uk: Переміщати курсор до першого візуально непустого символу у рядку, або до початку рядка. Якщо цю опцію вимкнено, клавіша Home завжди переміщує курсор до початку поточного рядка.

en: When enabled, a project file is stored by default inside the project base directory when creating new projects instead of one directory above the base directory. You can still change the path of the project file in the New Project dialog.
uk: Під час створення нового проекту, зберігати файл проекту у базовому каталозі проекту, а не у каталозі на рівень вище базового. Це можна змінити, встановивши каталог файлу проекту у діалоговому вікні "Створити проект".

en: Whether the virtual terminal emulation (VTE) should be loaded at startup, disable it if you do not need it
uk: Завантажувати модуль емуляції віртуального терміналу (VTE)

en: Whether to beep if an error occurred or when the compilation process has finished
uk: Подавати звуковий сигнал, якщо сталася помилка або коли процес збірки завершився

en: Whether to blink the cursor
uk: Увімкнути блимання курсору

en: Whether to detect the indentation type from file contents when a file is opened
uk: Визначати тип відступу з вмісту файлу під час його відкриття

en: Whether to detect the indentation width from file contents when a file is opened
uk: Визначати ширину відступу з вмісту файлу під час його відкриття

en: Whether to execute "cd $path" when you switch between opened files
uk: Автоматично переходити до каталогу поточного документа при перемиканні між відкритими документами

en: Whether to place file tabs next to the current tab rather than at the edges of the notebook
uk: Розміщати нову вкладку редактора поруч з поточною, а не на краю блокнота

en: Whether to scroll to the bottom if a key was pressed
uk: Натискання будь-якої клавіші прокручує вікно вниз до активного командного рядка

en: Whether to scroll to the bottom when output is generated
uk: Вивід нових рядків прокручує вікно вниз до активного командного рядка

en: Whether to show the status bar at the bottom of the main window
uk: Показувати рядок стану внизу головного вікна

en: Whether to stop scrolling one page past the last line of a document
uk: Зупиняти прокрутку на останньому рядку документа

en: Whether to store a project's session files and open them when re-opening the project
uk: Зберігати дані сеансу редагування (файли, відкриті у вкладках редактора, поточні рядки тощо) у файлі проекту та відновляти їх при повторному відкритті проекту

en: Whether to use indicators (a squiggly underline) to highlight the lines where the compiler found a warning or an error
uk: Позначати скривистим підкресленням текст у рядках, де компілятор знайшов попередження або помилки

en: Wi_ki
uk: В_ікі-сайт

en: Windows (CRLF)
uk: CRLF (Windows)

en: Without encoding
uk: Без кодування

en: Word Count
uk: Статистика

en: Word part completion
uk: Завершити частину слова

en: Words:
uk: Слів:

en: Working directory
uk: Робочий каталог

en: Wrap search and find again?
uk: Спробувати знайти це з початку файлу?

en: Wrap the line at the window border and continue it on the next line. Note: line wrapping has a high performance cost for large documents so should be disabled on slow machines.
uk: Завертати рядки на межі вікна для продовження на наступному рядку. Примітка: завертання рядків у довгих документах може значно навантажити систему, тому не слід його вмикати на повільних машинах.

en: Write:
uk: Запис:

en: XML/HTML tag auto-closing
uk: Закриття елементів XML / HTML

en: Year:
uk: Рік:

en: You can send the current selection to any of these commands and the output of the command replaces the current selection.
uk: Зовнішня команда перетворює виділений текст і замінює його вихідним текстом.

en: You have specified an invalid project filename.
uk: Недійсне ім'я файлу проекту.

en: Your configuration directory has been successfully moved from "%s" to "%s".
uk: Каталог конфігурації успішно переміщено з "%s" у "%s".

en: Your old configuration directory "%s" could not be moved to "%s" (%s). Please move manually the directory to the new location.
uk: Не вдалось перемістити старий каталог конфігурації "%s" у "%s" (%s). Спробуйте перемістити його вручну.

en: Zoom In
uk: Збільшити масштаб

en: Zoom Out
uk: Зменшити масштаб

en: Zoom Reset
uk: Звичайний розмір

en: Zoom in the text
uk: Збільшити масштаб

en: Zoom out the text
uk: Зменшити масштаб

en: [FILES...]
uk: [ФАЙЛИ...]

en: _Allow
uk: _Дозволити

en: _Append toolbar to the menu
uk: При_єднати до меню

en: _Apply Default Indentation
uk: _Встановити відступ

en: _Auto-indentation
uk: _Автовідступ

en: _Auto-replace Special Characters
uk: _Автозаміна спеціальних символів

en: _Base path:
uk: _Базовий каталог:

en: _Build
uk: _Збірка

en: _C++ Class...
uk: _C++ клас...

en: _Clone
uk: _Створити копію

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Collapse All
uk: З_горнути все

en: _Color Chooser
uk: Палітра _кольорів

en: _Comment Line(s)
uk: За_коментувати

en: _Compile
uk: Ком_пілювати

en: _Copy Current Line(s)
uk: _Копіювати рядок

en: _Decrease Indent
uk: З_меншити відступ

en: _Delete Current Line(s)
uk: В_идалити рядок

en: _Description:
uk: _Опис:

en: _Detect from Content
uk: З вмісту _файлу

en: _Directory to save backup files in:
uk: _Каталог для резервних копій:

en: _Directory:
uk: _Каталог:

en: _Document
uk: До_кумент

en: _Don't save
uk: _Не зберігати

en: _Donate...
uk: Під_тримати проект...

en: _East European
uk: _Східноєвропейське

en: _Edit
uk: _Редагування

en: _Enable
uk: _Увімкнено

en: _Execute
uk: _Запустити

en: _Expand All
uk: Р_озгорнути все

en: _Export
uk: _Експортувати в

en: _File
uk: _Файл

en: _Filetype Configuration
uk: Тип _файлу

en: _Find All
uk: Знайти в_се

en: _Find in Files...
uk: Знайти у _файлах...

en: _Find...
uk: _Знайти...

en: _Fold All
uk: З_горнути все

en: _Format
uk: _Формат

en: _GTK+ Class...
uk: _GTK+ клас...

en: _Go to Line...
uk: Пере_йти до рядка...

en: _HTML Replacement
uk: _HTML

en: _Help
uk: _Довідка

en: _Hide Message Window
uk: При_ховати панель

en: _Hide Toolbar
uk: При_ховати панель

en: _Images only
uk: _Піктограми

en: _In Document
uk: У _документі

en: _Increase Indent
uk: З_більшити відступ

en: _Input Methods
uk: _Способи вводу

en: _Insert
uk: _Вставити

en: _Insert "include <...>"
uk: Вставити за_головок C/C++

en: _Insert Special HTML Characters...
uk: Вст_авити HTML символ...

en: _Insert line numbers
uk: _Номери рядків

en: _Invert search results
uk: _Інвертувати результати пошуку

en: _Large icons
uk: _Великий

en: _Line Wrapping
uk: За_вертання рядків

en: _Make
uk: _Будувати

en: _Make All
uk: Будувати в_се

en: _Mark
uk: П_означити

en: _Mark All
uk: Позначити в_сі зустрічі

en: _Markup Languages
uk: Мови _розмітки

en: _Middle Eastern
uk: _Близькосхідне

en: _More
uk: _Додатково

en: _More Options
uk: Додаткові _опції

en: _Move Line(s) Up
uk: Перемістити в_гору

en: _Name:
uk: _Проект:

en: _New...
uk: _Створити...

en: _Next
uk: _Наступне

en: _Next Error
uk: Наступна пом_илка

en: _Open...
uk: _Відкрити...

en: _Override
uk: За_мінити

en: _Overwrite
uk: _Перезаписати

en: _PHP Class...
uk: _PHP клас...

en: _Plugin Manager
uk: Диспетчер _плаґінів

en: _Previous
uk: _Попереднє

en: _Previous Error
uk: Попередня по_милка

en: _Print status message if files have been automatically saved
uk: _Повідомляти про збереження файлу

en: _Print...
uk: Д_рук...

en: _Programming Languages
uk: Мови _програмування

en: _Project
uk: _Проект

en: _Recent Projects
uk: Останні _проекти

en: _Recurse in subfolders
uk: У _підкаталогах рекурсивно

en: _Reflow Lines/Block
uk: _Форматувати блок

en: _Reload
uk: _Перевідкрити

en: _Reload Configuration
uk: _Оновити конфігурацію

en: _Replace
uk: За_мінити

en: _Replace Characters in Selection
uk: За_мінити символи у виділенні

en: _Replace Spaces with Tabs...
uk: Замінити пробіли та_буляцією...

en: _Replace...
uk: За_мінити...

en: _Restart Terminal
uk: Пере_запустити термінал

en: _SE & SW Asian
uk: _Південноазійське

en: _Scripting Languages
uk: _Скрипти

en: _Search
uk: По_шук

en: _Search for:
uk: _Шукати:

en: _Send Selection to
uk: Пере_творити

en: _Send Selection to Terminal
uk: Надіслати у _термінал

en: _Set Build Commands
uk: _Команди збірки...

en: _Set Custom Date Format
uk: _Встановити формат

en: _Set Path From Document
uk: Каталог _документа

en: _Side by Side
uk: _Вертикально

en: _Small icons
uk: _Малий

en: _Spaces
uk: _Пробіли

en: _Split Window
uk: _Розділити вікно

en: _Strip Trailing Spaces
uk: Видалити кін_цеві пробіли

en: _Tabs
uk: _Табуляція

en: _Text only
uk: _Текст

en: _Toggle Line Commentation
uk: Дез_активувати / Активувати

en: _Toolbar Preferences
uk: _Настройки панелі

en: _Tools
uk: _Інструменти

en: _Top and Bottom
uk: _Горизонтально

en: _Transpose Current Line
uk: _Поміняти на попередній рядок

en: _Unfold All
uk: Р_озгорнути все

en: _Unicode
uk: _Юнікод

en: _Unsplit
uk: _Скасувати розділення

en: _Use Custom Date Format
uk: Власний _формат

en: _Use current zoom level
uk: Поточний розмір _шрифту

en: _Use regular expressions
uk: Р_егулярний вираз

en: _Very small icons
uk: _ Дрібний

en: _View
uk: _Вигляд

en: _Website
uk: _Веб-сайт проекту

en: _West European
uk: _Західноєвропейське

en: _Width:
uk: _Ширина:

en: _Word Count
uk: С_татистика

en: _Write Unicode BOM
uk: Зб_ерігати з Unicode BOM

en: all
uk: Усі

en: built on %s with
uk: збірка: %s, версії бібліотек:

en: custom
uk: Шаблон

en: dd.mm.yyyy
uk: дд.мм.рррр

en: dd.mm.yyyy hh:mm:ss
uk: дд.мм.рррр гг:хх:сс

en: developer
uk: розробник

en: failed to substitute %%p, no project active
uk: Неможливо замінити %%p, немає активного проекту

en: line: %l / %L	 col: %c	 sel: %s	 %w      %t      %mmode: %M      encoding: %e      filetype: %f      scope: %S
uk: рядок: %l / %L	 стовпець: %c	 виділення: %s	 %w      %t      %mрежим: %M      кодування: %e      тип: %f      контекст: %S

en: maintainer
uk: супровідник

en: mm.dd.yyyy
uk: мм.дд.рррр

en: mm.dd.yyyy hh:mm:ss
uk: мм.дд.рррр гг:хх:сс

en: project
uk: У проекті

en: seconds
uk: сек.

en: selection
uk: Виділення

en: translation maintainer
uk: супровідник перекладу

en: unknown
uk: невідомо

en: untitled
uk: безіменний

en: whole document
uk: Документ

en: yyyy/mm/dd
uk: рррр/мм/дд

en: yyyy/mm/dd hh:mm:ss
uk: рррр/мм/дд гг:хх:сс
