ROX-Filer 2.7.1 - en to vi translation catalogue (853 entries)

en: 
    
    Note: If this is a computer program which you want to run, you need to set the execute bit by choosing Permissions from the File menu.
vi: 
    
    Ghi chú: Nếu đây là chương trình bạn muốn khởi chạy, bạn cần thiết đặt bit thực thi bằng cách chọn Quyền hạn từ menu Tập tin.

en: 
    Asking child process to terminate...
vi: 
    Yêu cầu quá trình con kết thúc...

en: 
    Process terminated.
vi: 
    Qúa trình kết thúc.

en: 
    Trying to KILL run-away process...
vi: 
    KILL quá trình đang chạy...

en:  (%u hidden)
vi:  (%u ẩn)

en:  and
vi:  và

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete it?
vi:  sẽ ảnh hưởng vài mục trên pinboard và panel - xóa nó?

en:  will affect some items on the pinboard or panel - really delete them?
vi:  sẽ ảnh hưởng vài mục trên pinboard và panel - xóa chúng?

en: !%s
    Failed to copy '%s'
vi: !%s
    Quá trình sao chép '%s' bị lỗi

en: !%s
    Failed to move %s as %s
vi: !%s
    Lỗi khi di chuyển %s như %s

en: !%s
    Mount failed
vi: !%s
    Gắn kết đã lỗi

en: !%s
    Unmount failed
vi: !%s
    Hủy gắn kết đã lỗi

en: !%s
    eject failed
vi: !%s
    eject đã lỗi

en: !'%s' is a symbolic link
vi: !'%s' đây là liên kết tượng trưng

en: !ERROR: Can't copy object into itself
vi: !LỖI: Không thể sao chép đối tượng lên chính nó

en: !ERROR: Can't move/rename object into itself
vi: !LỖI: Không thể di chuyển hoặc đổi tên đối tượng vào/như chính nó

en: !ERROR: Destination already exists, but is not a directory
vi: !LỖI: Đích đã tồn tại, nhưng đó không phải là một thư mục

en: !Invalid find condition - change it and try again
vi: !Điều kiện tìm kiếm không đúng - hãy thay đổi chúng và thử lại

en: !Invalid mode command - change it and try again
vi: !Lệnh không đúng - hãy thay đổi và thử lại

en: !Invalid type - change it and try again
vi: !Loại không đúng - hãy thay đổi và thử lại

en: !No mount points selected!
vi: !Chưa chọn điểm gắn kết

en: %d directories could not be migrated
vi: %d thư mục không thể di chuyển

en: %d items
vi: %d mục

en: %d names matched, but the results were all the same
vi: Có %d tên phù hợp, nhưng kết quả tất cả đều giống nhau

en: %s (for '%s')
vi: %s (dùng cho '%s')

en: %s not accessable
vi: %s không thể truy nhập

en: %s on %d items
vi: %s trên %d mục

en: %s total, %s used, %s free (%.1f %%)
vi: %s tổng, %s dùng, %s trống (%.1f %%)

en: %s: no handler for %s
vi: %s: không trình điều khiển %s

en: %u selected (%s)
vi: %u mục đã được chọn (%s)

en: '
    Done
vi: '
    Hoàn tất

en: '
    Total: %s (
vi: '
    Tổng cộng: %s (

en: '%s' is no longer a symlink
vi: '%s' không phải là một liên kết (symlink)

en: '%s' is not a valid URI
vi: '%s' không phải là một URI đúng

en: '%s' isn't a directory
vi: '%s' không phải là thư mục

en: '(seems to be mounted now anyway)
vi: '(dường như đã được gắn kết ở đâu đó)'

en: '(while checking '%s')
vi: '(kiểm kê '%s')

en: 'Changing permissions of '%s'
vi: 'Thay đổi quyền hạn của '%s'

en: 'Changing type of '%s' to '%s'
vi: 'Thay đổi loại của '%s' đến '%s'

en: 'Copying %s as %s
vi: 'Sao chép %s như %s

en: 'Deleting '%s'
vi: 'Xoá '%s'

en: 'Directory '%s' deleted
vi: 'Thư mục '%s' đã bị xoá

en: 'Linking %s as %s
vi: 'Tạo liên kết cho %s như %s

en: 'Mounting %s
vi: 'Đang gắn kết %s

en: 'Moving %s as %s
vi: 'Đang chuyển %s như %s

en: 'Non-regular file '%s' not changed
vi: Tập tin không-chuẩn '%s' không thay đổi

en: 'Not changing type of directory '%s'
vi: 'Không thay đổi kiểu của thư mục '%s'

en: 'Trying copy anyway...
vi: 'Thử sao chép bằng mọi cách...

en: 'Trying move anyway...
vi: 'Thử di chuyển bằng mọi cách...

en: 'Unmounting %s
vi: 'Hủy gắn kết %s

en: (Small Icons):
vi: (Biểu tượng Nhỏ)

en: (bad utf-8)
vi: (sai utf-8)

en: (click to set)
vi: (nhấp để thiết đặt)

en: (saving disabled by CHOICESPATH)
vi: (lưu trữ đã tắt bởi CHOICESPATH)

en: (use default)
vi: (sử dụng mặc định)

en: , going
vi: , theo

en: <b>Contents indicate...</b>
vi: <b>Nội dung biểu thị...</b>

en: <b>Panel style</b>
vi: <b>Kiểu Panel</b>

en: <b>Permissions</b>
vi: <b>Quyền hạn</b>

en: <b>Position</b>
vi: <b>Vị trí</b>

en: <b>Save display settings for directory</b>
vi: Lưu thiết lập hiển thị cho thư mục

en: <dir>
vi: <thư mục>

en: <missing label>
vi: <không có nhãn>

en: <nothing yet>
vi: <chưa có gì>

en: <nothing>
vi: <không có gì>

en: <u>Quick Start</u>
    Just put the name of the file you're looking for in single quotes:
    <b>'index.html'</b> (to find a file called 'index.html')
    
    <u>Examples</u>
    <b>'*.htm', '*.html'</b> (finds HTML files)
    <b>IsDir 'lib'</b> (finds directories called 'lib')
    <b>IsReg 'core'</b> (finds a regular file called 'core')
    <b>! (IsDir, IsReg)</b> (is neither a directory nor a regular file)
    <b>mtime after 1 day ago and size > 1Mb</b> (big, and recently modified)
    <b>'CVS' prune, isreg</b> (a regular file not in CVS)
    <b>IsReg system(grep -q fred "%")</b> (contains the word 'fred')
    
    <u>Simple Tests</u>
    <b>IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket, IsDoor</b> (types)
    <b>IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable</b> (permissions)
    <b>IsEmpty, IsMine</b>
    A pattern in single quotes is a shell-style wildcard pattern to match. If it
    contains a slash then the match is against the full path; otherwise it is
    against the leafname only.
    
    <u>Comparisons</u>
    <b>&lt;, &lt;=, =, !=, &gt;, &gt;=, After, Before</b> (compare two values)
    <b>5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb</b> (file sizes)
    <b>2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence</b> (times)
    <b>atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks</b> (values)
    
    <u>Specials</u>
    <b>system(command)</b> (true if 'command' returns with a zero exit status;
    a % in 'command' is replaced with the path of the current file)
    <b>prune</b> (false, and prevents searching the contents of a directory).
vi: <u>Tổng quát</u>
    Chỉ nhập tên tập tin cần tìm vào trong cặp móc đơn ('):
    <b>'index.html'</b> (Để tìm tập tin 'index.html')
    
    <u>Ví dụ</u>
    <b>'*.htm', '*.html'</b> (Tìm kiếm các tập tin có đuôi .html)
    <b>IsDir 'lib'</b> (tìm kiếm thư mục với tên lib)
    <b>IsReg 'core'</b> (tìm kiếm tập tin thường với tên core)
    <b>! (IsDir, IsReg)</b> (không là thư mục mà cũng không là tập tin thường)
    <b>mtime after 1 day ago and size > 1Mb</b> (cỡ lớn, dược sửa đổi gần đây)
    <b>'CVS' prune, isreg</b> (tập tin thường không có trong CVS)
    <b>IsReg system(grep -q fred "%")</b> (có chứa từ 'fred')
    
    <u>Các kiểm tra đơn giản</u>
    <b>IsReg, IsLink, IsDir, IsChar, IsBlock, IsDev, IsPipe, IsSocket, IsDoor</b> (dạng)
    <b>IsSUID, IsSGID, IsSticky, IsReadable, IsWriteable, IsExecutable</b> (cho phép)
    <b>IsEmpty, IsMine</b>
    Mệnh đề trong ngoặc đơn là một mệnh đề wildcard kiểu shell để tìm kiếm. Nếu
    nó có dấu suỵt (/) phía sau, thì hiểu đó là đường dẫn đầy đủ; trong trường
    hợp ngược lại đây là tên tập tin.
    
    <u>Kiểu so sánh</u>
    <b>&lt;, &lt;=, =, !=, &gt;, &gt;=, After, Before</b> (so sánh 2 giá trị)
    <b>5 bytes, 1Kb, 2Mb, 3Gb</b> (kích thước tập tin)
    <b>2 secs|mins|hours|days|weeks|years  ago|hence</b> (thời gian)
    <b>atime, ctime, mtime, now, size, inode, nlinks, uid, gid, blocks</b> (giá trị)
    
    <u>Đặc biệt</u>
    <b>system(command)</b> (là true, nếu 'command' trả về trạng thái zero;
    a % in 'command' được thay thế bằng đường dẫn của tập tin hiện tại)
    <b>prune</b> (nếu false, ngăn không tìm kiếm bên trong thư mục).

en: ?'%s' already exists - %s?
vi: ?'%s' đã tồn tại - %s?

en: ?'%s' already exists - overwrite?
vi: ?'%s' đã tồn tại - ghi đè lên?

en: ?Another search?
vi: ?Tìm kiếm lại?

en: ?Change contents of '%s'?
vi: ?Thay đổi nội dung của '%s'?

en: ?Change permissions of '%s'?
vi: ?Thay đổi quyền hạn của '%s'?

en: ?Change type of '%s'?
vi: ?Thay đổi loại của '%s'?

en: ?Check '%s'?
vi: ?Kiểm tra '%s'?

en: ?Copy %s as %s?
vi: ?Sao chép %s như %s?

en: ?Count contents of %s?
vi: ?Kiểm kê nội dung của %s?

en: ?Delete %s'%s'?
vi: ?Xoá %s'%s'?

en: ?Link %s as %s?
vi: ?Tạo liên kết cho %s như %s?

en: ?Mount %s?
vi: ?Gắn kết %s?

en: ?Move %s as %s?
vi: ?Chuyển %s như %s?

en: ?Unmount %s?
vi: ?Hủy gắn kết %s?

en: A file called '%s' already exists
vi: Một tập tin '%s' đã có

en: A file called '%s' already exists. Aborting bulk rename.
vi: Một tập tin '%s' đã có. Hủy bỏ đổi tên.

en: A run action already exists and is quite a big program - are you sure you want to delete it?
vi: Một hành động thực thi đã có và là một chương trình rất lớn - bạn có chắc muốn xóa nó?

en: About ROX-Filer...
vi: Về ROX-Filer...

en: Access time:
vi: Truy nhập cuối:

en: Action windows
vi: Cửa sổ Hành động

en: Action windows appear when you start a background
    operation, such as copying or deleting some files.
vi: Các cửa sổ hành động xuất hiện khi bạn bắt đầu một thao tác
    nền như là sao chép hoặc xóa tập tin.

en: Add New Bookmark
vi: Thêm Bookmark

en: Add Panel
vi: Thêm Panel

en: Add the file and image filenames to your personal list. The setting will be lost if the image or the file is moved.
vi: Thêm tên tập tin và tên hình ảnh đến danh sách cá nhân. Thiết đặt sẽ mất nếu hình ảnh hay tập tin bị di chuyển.

en: After
vi: Sau

en: Ago
vi: Trước

en: All,
vi: Tất cả,

en: Allow dragging to icons in filer windows
vi: Cho phép kéo đến biểu tượng trong cửa sổ

en: Also change contents of subdirectories
vi: Thay đổi cả nội dung các thư mục con

en: Also change contents of subdirectories.
vi: Cũng thay đổi luôn nội dung thư mục con.

en: Always resize
vi: Luôn đổi kích cỡ

en: An item must be unlocked before it can be removed.
vi: Một mục phải được unlock trước khi được xóa.

en: And
vi: Và

en: Any files placed in your Templates directories will appear on the `New' menu. Choosing one of them will make a copy of it as the new file.
    
    The following directories contain templates:
    
    %s
    %s
vi: Các tập tin đặt trong thư mục Templates sẽ xuất hiện trong menu 'Mới'. Chọn một sẽ tạo một tập tin mới là một bản sao của nó.
    
    Các thư mục sau chứa các mẫu:
    
    %s
    %s

en: App dir
vi: Thư mục Ứng dụng

en: Appearance
vi: Bề ngoài

en: Applet quit without ever creating a widget!
vi: Applet thóat mà không tạo một widget!

en: Application directory:
vi: Thư mục ứng dụng:

en: Application:
    This is an application directory - you can run it as a program, or open it (hold down Shift while you open it). Most applications provide their own help here, but this one doesn't.
vi: Ứng dụng:
    Đây là một thư mục ứng dụng - bạn có thể chạy nó như một chương trình hoặc mở nó ra (giữ phím Shift trong khi mở). Hấu hết ứng dụng hỗ trợ trợ giúp ở đây nhưng cái này không có.

en: Applications in this panel have just an image, everything else has both an image and text.
vi: Ứng dụng trên panel này chỉ có ảnh, mọi thứ khác có cả ảnh và chữ.

en: Apply
vi: Chấp nhận

en: Are you sure you want to open %d windows?
vi: Bạn có chắc muốn mở %d cửa sổ?

en: Are you sure you want to remove this panel from the desktop?
vi: Bạn có muốn xoá panel này khỏi desktop?

en: Arguments to pass (for executables):
vi: Tham số bỏ qua (dành cho thực thi được):

en: Ask the window manager not to cover this panel when maximising windows, otherwise leave just 2 pixels at the edge of the screen to allow auto-raising. Some window managers may not honour this setting.
vi: Yêu cầu trình quản lý cửa sổ không che lấp panel này khi cửa sổ đượcphóng cực đại, mặc khác chỉ đặt 2 pixel tại cạnh màn hình để cho phép tựđộng hiện ra. Vài trình quản lý cửa sổ không có thiết lập này.

en: Attempt to invoke unknown SOAP method '%s'
vi: Thử gọi phương thức SOAP không biết '%s'

en: Attempt to read an XML file as a text file. File '%s' may be corrupted.
vi: Thử đọc tập tin XML như tập tin text. Tập tin '%s' có thể bị hỏng.

en: Auto-resize filer windows
vi: Tự thay đổi kích cỡ cửa sổ

en: Auto-start (Quiet) these actions
vi: Tự bắt đầu (Không hỏi) những hành động này

en: Automatic
vi: Tự động

en: Automatic size mode
vi: Tự động chọn kích cỡ

en: Automatic small icons:
vi: Biểu tượng tự thu nhỏ:

en: Backdrop...
vi: Nền...

en: Background:
vi: Nền

en: Beep if Tab-completion fails
vi: Kêu bíp khi Tab-hòan thành lỗi

en: Beep if there are several matches
vi: Kêu bíp nếu có nhiều trùng khớp

en: Before
vi: Trước

en: Behaviour
vi: Cách chạy

en: Bigger Icons
vi: Biểu tượng lớn hơn

en: Binary compatibility
vi: Nhị phân tương thích

en: Blackbox root menus hack
vi: Hack menu gốc của Blackbox

en: Blackbox, Fluxbox and similar window managers do not yet work well with the ROX-Filer pinboard. This option enables some workarounds. These window managers are expected to change their behaviour in new versions so that this isn't necessary.
vi: Blackbox, Fluxbox và các trình quản lý cửa sổ tương tự chưa làm việc tốt với pinboard của ROX-Filer. Tùy chọn này khắc phục một vài điểm. Hy vọng các trình quản lý cửa sổ này sẽ thay đổi các xử lý trong các phiên bản mới để điều này không cần thiết nữa.

en: Blank file
vi: Tập tin trống

en: Block dev
vi: Khối thiết bị

en: Block device:
vi: Thiết bị khối

en: Bookmarks
vi: Đánh dấu

en: Bookmarks menu
vi: Trình đơn đánh dấu

en: Both a panel and a pinboard are shown.
vi: Hiện cả panel và pinboard

en: Bottom
vi: Cạnh dưới

en: Bottom edge
vi: Cạnh dưới

en: Bottom margin
vi: Lề dưới

en: Brief
vi: Ngắn gọn

en: Broken symlink (or you don't have permission to follow it): %s
vi: Liên kết vỡ (họăc là bạn không có quyền với nó): %s

en: Bulk rename files
vi: Đổi tên nhiều tập tin

en: Bytes
vi: Byte

en: Can't access '%s':
    %s
vi: Không thể truy nhập %s:
    %s

en: Can't bookmark non-local directories like '%s'
vi: Không thể bookmark các thư mục bên ngoài như '%s'

en: Can't bookmark non-local resource '%s'
vi: Không thể bookmark tài nguyên bên ngoài '%s'

en: Can't delete '%s':
    %s
vi: Không thể xóa '%s':
    %s

en: Can't delete thumbnails in %s:
    %s
vi: Không thể xóa thumbnail trong %s:
    %s

en: Can't get data from remote machine (application/octet-stream not provided)
vi: Không thể lấy dữ liệu từ máy ở xa (application/octet-stream không cung cấp)

en: Can't open directory: %s
vi: Không thể mở thư mục %s

en: Can't remove %s: %s
vi: Không thể xóa %s: %s

en: Can't stat directory: %s
vi: Không thể thống kê thư mục: %s

en: Cancel
vi: Huỷ

en: Capitalised names first (for sort by name)
vi: Tên chữ hoa trước ( khi sắp xếp theo tên)

en: Centre
vi: Giữa

en: Centre the image without scaling it
vi: Giữa hình và không cân xứng nó

en: Change at:
vi: Đổi khi có:

en: Change contents of subdirectories
vi: Thay đổi cả nội dung các thư mục con

en: Change icon size
vi: Thay đổi kích cỡ Biểu tượng

en: Change permissions reference
vi: Hướng dẫn thay đổi quyền hạn

en: Change sort criteria
vi: Thay đổi tiêu chuẩn sắp xếp

en: Change time:
vi: Thay đổi cuối:

en: Change to home directory
vi: Đến thư mục cá nhân

en: Change to parent directory
vi: Đến thư mục cha

en: Changes here take effect the next time the filer is run.
vi: Các thay đổi sẽ có tác dụng trong lần chạy kế tiếp của ROX-Filer.

en: Changing the size of the icons or which details are displayed will resize the window for you.
vi: Thay đổi kích cỡ biểu tượng hay các chi tiết khi hiển thị sẽ đổi kích cỡ cửa sổ cho bạn

en: Char dev
vi: Thiết bị tượng trưng

en: Character device:
vi: Thiết bị mẫu tự

en: Choices have been moved from 
    %s
     to the new location 
    %s
    %s
vi: Thư mục 'Choices' đã được di chuyển từ 
    %s
     đến đường dãn mới 
    %s
    %s

en: Choices saving is disabled by CHOICESPATH variable
vi: Chọn lựa lưu trữ được tắt bởi biến CHOICESPATH

en: Choices will be saved as:
    %s
vi: Các chọn lựa sẽ được lưu như:
    %s

en: Choose a style and drag an image in:
vi: Chọn một kiểu và kéo một hình ảnh vào:

en: Choose between the fast or slow method of scaling backdrop images.  The slow method can give better results.
vi: Chọn lựa phương pháp nhanh hay chậm để xác định hình ảnh của nền. Phương pháp chậm có thể đưa ra kết quả tốt hơn.

en: Clear Selection
vi: Bỏ chọn

en: Clicking on an item opens it with this on. Hold down Control to select the item instead. If off, clicking once selects an item; double click to open things.
vi: Nhấp đơn chuột trên một mục sẽ mở mục đó. Giữ Control để chọn mục. Nếu tắt chức năng này, thì nhấp đơn để chọn mục; nhấp đúp để mở mục đó.

en: Clicking the icon opens:
vi: Nhấp vào biểu tượng mở:

en: Clicking with mouse button 1 (usually the left button) opens a directory in a new window with this turned on. Clicking with the button-2 (middle) will reuse the current window.
vi: Nhấp trái chuột (nút nhấn 1) trên một thư mục sẽ mở thư mục đó trong một cửa sổ mới. Nhấp nút giữa chuột (nút giữa) sẽ dùng cửa sổ hiện tại.

en: Close
vi: Đóng

en: Close Window
vi: Đóng cửa sổ

en: Close filer window
vi: Đóng cửa sổ

en: Coarse
vi: Kém

en: Colour files based on their types
vi: Màu sắc tập tin dưa trên lọai của chúng

en: Colours
vi: Màu sắc

en: Command:
vi: Lệnh:

en: Comment
vi: Chú giải

en: Compatibility
vi: Tương thích

en: Compiled with GTK version %s
vi: Đã biên dịch với phiên bản GTK %s

en: Confine to Xinerama monitor
vi: Hạn chế màn hình Xinerama

en: Copy
vi: Sao chép

en: Copy ... ?
vi: Sao chép...?

en: Copy files without confirming first.
vi: Sao chép tập tin không cần xác nhận.

en: Copy image into directory
vi: Sao chép hình ảnh vào thư mục

en: Copy the files
vi: Sao chép tập tin

en: Copy the image inside the directory, as a hidden file called '.DirIcon'. All users will then see the icon, and you can move the directory around safely. This is usually the best option if you can write to the directory.
vi: Bản sao hình ảnh bên trong thư mục là một tập tin ẩn tên là '.DirIcon'. Mọi người dùng sẽ thấy biểu tượng sau đó và bạn có thể di chuyển thư mục. Đây là tùy chọn tốt nhất nếu bạn có quyền viết với thư mục.

en: Copy...
vi: Sao chép...

en: Copyright (C) 2005 Thomas Leonard.
    ROX-Filer comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY,
    to the extent permitted by law.
    You may redistribute copies of ROX-Filer
    under the terms of the GNU General Public License.
    For more information about these matters, see the file named COPYING.
vi: Bản quyền (C) 2005 Thomas Leonard.
    ROX-Filer đến với HÒAN TÒAN KHÔNG BẢO HÀNH,
    trong phạm vi được cho phép bởi luật.
    Bạn có thể tái phân phối ROX-Filer
    dưới các điều khỏan của giấy phép GNU General Public License.
    Để biết thêm thông tin hãy xem tập tin có tên COPYING.

en: Could not change permissions: %s
vi: Không thể thay đổi quyền truy nhập: %s

en: Could not read link: %s
vi: Không thể đọc liên kết: %s

en: Could not send data to program: %s
vi: Không thể gửi dữ liệu đến chương trình: %s

en: Count
vi: Kiểm kê

en: Count the size of ... ?
vi: Kiểm kê kích cỡ của ... ?

en: Create
vi: Tạo

en: Create links to files without confirming first.
vi: Tạo liên kết đến tập tin không cần xác nhận.

en: Customise
vi: Tuỳ chọn

en: Customise Menu...
vi: Tinh chỉnh Menu...

en: DELETE ... ?
vi: XÓA ... ?

en: Date
vi: Ngày

en: Day
vi: Ngày

en: Days
vi: Ngày

en: Default
vi: Mặc định:

en: Default details:
vi: Chi tiết mặc định:

en: Default settings
vi: Các thiết đặt mặc định

en: Default settings for new windows
vi: Thiết đặt mặc định cho cửa sổ mới

en: Default size:
vi: Kích cỡ mặc định:

en: Delete
vi: Xoá

en: Delete files without confirming first.
vi: Xóa tập tin không cần xác nhận.

en: Deleting items such as
vi: Xoá các mục này như

en: Deleting the item
vi: Đang xoá mục

en: Deleting the items
vi: Đang xoá các mục

en: Details
vi: Chi tiết

en: Dir
vi: Thư mục

en: Directories come first (for sort by name)
vi: Thư mục trước (khi sắp xếp theo tên)

en: Directories spring open
vi: Thư mục xuất hiện

en: Directory
vi: Thư mục

en: Directory '%s' is not accessible
vi: Thư mục '%s' không thể truy nhập

en: Directory '%s' not found.
vi: Thư mục '%s' không tìm thấy.

en: Directory missing/deleted
vi: Thư mục bị lỗi hoặc đã xóa

en: Directory:
vi: Thư mục

en: Disable this option if the panel stays above other windows against your wishes. Requires a restart to take effect.
vi: Tắt tùy chọn này nếu panel ở trên các cửa sổ khác ngòai sự mong muốn của bạn. Yêu cầu khởi động lại để có hiệu lực.

en: Disk Usage
vi: Sử dụng đĩa

en: Display
vi: Hiển thị

en: Display style
vi: Kiểu hiện thị

en: Dnotify support
vi: Hỗ trợ Dnotify

en: Do a search-and-replace in the New column. The files are not actually renamed until you click on the Rename button below.
vi: Tìm-và-thay tên tập tin trong cột Mới. Tập tin chưa được đổi tên cho đến khi bạn nhấn và nút Đổi Tên bên dưới.

en: Do not cover panel
vi: Không che lấp panel

en: Do you want to unmount this device?
    
    Unmounting a device makes it safe to remove the disk.
vi: Bạn có muốn hủy gắn kết thiết bị này?
    
    Hủy gắn kết một thiết bị giúp an tòan hơn để lấy đĩa ra.

en: Don't confirm deletion of non-writeable items
vi: Không xác nhận việc xoá của những mục chỉ đọc

en: Don't confirm deletion of non-writeable items.
vi: Không xác nhận việc xóa các mục không thể viết.

en: Don't confirm every operation
vi: Không xác nhận cho mỗi thao tác

en: Don't display so much information in the message area.
vi: Không hiển thị quá nhiểu thông tin trong vùng message.

en: Don't list processed files
vi: Không liệt kê các tập tin đã tiến hành

en: Don't log each file as it is moved
vi: Không ghi nhận tập tin khi nó được di chuyển

en: Don't use extended attributes
vi: Không dùng các thuộc tính mở rộng

en: Don't use hostnames
vi: Không dùng hostnames

en: Door
vi: Cửa

en: Door files are a bit like sockets or pipes, and have only been seen on Solaris.
vi: Các tập tin door là một nhị phận như socket hay ống dẫn và chỉ có trên Solaris.

en: Double-click on background resizes
vi: Nhấp đúp trên nền để đổi kích cỡ

en: Download handler
vi: Trình điều khiển tải về

en: Drag a directory here to bookmark it.
vi: Kéo thư mục vào đây để bookmark nó.

en: Drag and Drop
vi: Kéo và Thả

en: Drag and drop
vi: Kéo và thả

en: Drag the icon to a directory viewer
    (or enter a full pathname)
vi: Kéo biểu tượng đến một trình xem thư mục
    (hoặc nhập tên đường dẫn đầy đủ)

en: Dragging to icons
vi: Kéo đến biểu tượng

en: Drop a suitable application here
vi: Thả một ứng dụng ở đây

en: Drop an icon file here
vi: Thả một tập tin biểu tượng ở đây

en: Drop an image here
vi: Thả một hình ảnh ở đây

en: ERROR
vi: LỖI

en: ERROR reading
vi: LỖI khi đọc

en: Each filer window is constrained to be wide enough to show the whole of the toolbar
vi: Mỗi cửa sổ được ép đủ rộng để hiện tòan bộ thanh công cụ

en: Edit Bookmarks
vi: Chỉnh sửa Bookmark

en: Edit Item
vi: Sửa đổi Mục

en: Edit MIME rules
vi: Chỉnh sửa luật MIME

en: Eject command
vi: Lệnh eject

en: Enter Path...
vi: Nhập đường dẫn...

en: Enter a file name pattern to select all matching files:
    
    ? means any character
    * means zero or more characters
    [aA] means 'a' or 'A'
    [a-z] means any character from a to z (lowercase)
    *.png means any name ending in '.png'
vi: Nhập tên một tập tin mẫu để chọn tất cả tập tin trùng khớp:
    
    ? nghĩa là kí tự bất kì
    * nghĩa là không có hoặc là nhiều kí tự
    [aA] nghĩa là 'a' hay 'A'
    [a-z] nghĩa là kí tự bất kì từ a đến z (chữ thường)
    *.png nghĩa là tên bất kì kết thúc bằng '.png'

en: Enter a pattern to match for files to be shown.  An empty filter turns the filter off.
vi: Nhập một mẫu để các tập tin trùng khớp hiển thị. Để trống sẽ tắt bộ lọc.

en: Enter a shell command to execute. Click on a file to add it to the buffer.
vi: Nhập một lệnh shell để thực thi. Nhấp chọn một tập tin để thêm nó đến bộ đệm.

en: Enter a shell command which will load "$@" into a suitable program. Eg:
    
    gimp "$@"
vi: Nhập một lệnh shell sẽ nạp "$@" vào trong một bộ chương trình. Ví dụ:
    
    gimp "$@"

en: Enter a shell command:
vi: Nhập một lệnh shell:

en: Enter the name of a file and I'll display it for you. Press Tab to fill in the longest match. Escape to close the minibuffer.
vi: Nhập tên một tập tin và tôi sẽ hiển thị cho bạn. Nhấn Tab để hòan thành tên phù hợp. Nhấn Escape để đóng minibuffer.

en: Enter the name of the panel to show here. This option is now only used when upgrading from an old version.
vi: Nhập tên của panel để hiển thị ở đây. Tuỳ chọn này chỉ được dùng khi cập nhật từ phiên bản cũ.

en: Enter the name of the pinboard to show here.
vi: Hãy nhập tên của pinboard để hiện.

en: Error creating '%s': %s
vi: Lỗi khi tạo '%s': %s

en: Error creating file: could not find the template for %s
vi: Lỗi tạo tập tin: không thể tìm mẫu cho %s

en: Error creating image '%s':
    %s
vi: Lỗi tạo hình ảnh '%s':
    %s

en: Error getting file list: %s
vi: Lỗi lấy danh sách tập tin: %s

en: Error in '%s' file at line %d: 
    "%s"
    This may be due to upgrading from a previous version of ROX-Filer. Open the Options window and try changing something and then changing it back (causing the file to be resaved).
    Further errors will be ignored.
vi: Lỗi trong tập tin '%s' tại dòng '%d': 
    "%s"
    Điều này có thể do nâng cấp từ phiên bản cũ của ROX-Filer. Mở cửa sổ Tùy chọn và thử thay đổi và thứ, sau đó thay đổi trở lại (vì tập tin đã được lưu trở lại).
    Các lỗi xa hơn sẽ được bỏ qua.

en: Error in handler %s: %s
vi: Lỗi trong điều khiển (handler) %s: %s

en: Error loading backdrop image:
    %s
    Backdrop removed.
vi: Lỗi nạp ảnh nền:
    %s
    Nền đã xóa.

en: Error running applet:
    %s
vi: Lỗi khi chạy applet:
    %s

en: Error saving %s: %s
vi: Lỗi khi lưu %s: %s

en: Error saving file: %s
vi: Lỗi lưu tập tin: %s

en: Error saving panel %s: %s
vi: Lỗi lưu panel %s: %s

en: Error saving pinboard %s: %s
vi: Lỗi lưu pinboard %s: %s

en: Error scanning '%s':
    %s
vi: Lỗi quét '%s':
    %s

en: Error scanning '%s':
    %s
vi: Lỗi quét '%s':
    %s

en: Error, such as a symlink which points to a non-existant file, or a file which the filer does not have permission to examine.
vi: Lỗi, liên kết trỏ đến một tập tin không có hoặc là ROX-Filer không có quyền truy nhập đến tâp tin

en: Error:
vi: Lỗi

en: Every icon on this panel is shown with an image and some text.
vi: Mỗi biểu tượng trên panel này được hiển thị với một ảnh và vài chữ.

en: Exec
vi: Thực thi

en: Executable '%s' is world-writeable! Refusing to run. Please change the permissions now (this problem may have been caused by a bug in earlier versions of the filer).
    
    Having (non-symlink) run actions world-writeable means that other people who use your computer can replace your run actions with malicious versions.
    
    If you trust everyone who could write to these files then you needn't worry. Otherwise, you should check, or even just delete, all the existing run actions.
vi: Có thể làm cho '%s' có thể viết bởi tất cả! Từ chối thực thi. Hãy đổi quyền ngay (vấn đề này có thể xảy ra do lỗi của các phiên bản trước của ROX-Filer).
    
    Tập tin có thể viết bởi mọi người (trừ liên kết) sẽ dẫn đến mọi người , những người dùng máy tính của bạn có thể thay thế chúng bằng các phiên bản nguy hiểm.
    
    Bạn nên kiểm lại, hoặc ngay cả xóa đi, các hành động thưc thi đã có trừ phi bạn tin vào tất cả mọi người dùng máy tính của bạn.

en: Executable file:
vi: Tập tin thực thi:

en: Execute
vi: Thực thi

en: Execute file
vi: Tập tin thực thi

en: Expression:
vi: Từ cần tìm:

en: Extended attribute support
vi: Hỗ trợ thuộc tính mở rộng

en: Extended attributes
vi: Các thuộc tính mở rộng

en: Extended attributes, used to store types, are not supported for this file or files.
    This may be due to lack of support from the filesystem or the C library, or it may simply be that the filesystem needs to be mounted with the right mount option ('user_xattr' on Linux).
vi: Các thuộc tính mở rộng, sử dụng kiểu có sẵn, không hỗ trợ tập tin này hoặc các tập tin khác.
    Điều này có thể thiếu sự hỗ trợ từ tập tin hệ thống hoặc thư viện C , hay nó đơn giản như các tập tin hệ thống cần thiết để gắn kết với những quyền hạn tuỳ chọn gắn kết ('user_xattr' trên Linux).

en: Extended attributes:
vi: Thuộc tính mở rộng

en: Failed to add some items to the pinboard, because they are on a remote machine. For example:
    
    %s
vi: Lỗi để thêm một vài mục đến pinboard, vì chúng ở trên một máy ở xa. Ví dụ:
    
    %s

en: Failed to create symlink '%s':
    %s
vi: Lỗi tạo liên kết '%s':
    %s

en: Failed to create symlink from '%s':
    %s
    (note: old link has been deleted)
vi: Lỗi tạo liên kết từ '%s':
    %s
    (liên kết cũ đã được xóa)

en: Failed to get keyboard grab!
vi: Lỗi khi nhận lệnh bàn phím!

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
vi: Lỗi khi tải hình ảnh '%s': nguyên nhân không rõ, có thể đó là một tập tin hỏng

en: Failed to mmap file '%s': %s
vi: Lỗi khi mmap tập tin '%s': %s

en: Failed to open and stat file '%s': %s
vi: Lỗi khi mở và thống kê tập tin '%s': %s

en: Failed to open file '%s': %s
vi: Lỗi khi mở tập tin '%s': %s

en: Failed to read size
vi: Lỗi đọc kích cỡ

en: Failed to rename '%s' as '%s':
    %s
    Aborting bulk rename.
vi: Lỗi khi đổi tên '%s' như '%s':
    %s
    Hủy bỏ đổi tên.

en: Failed to scan
vi: Lỗi quét

en: Failed to unlink '%s':
    %s
vi: Lỗi hủy liên kết '%s':
    %s

en: Fast scaling of images
vi: Xác định hình ảnh nhanh chóng

en: File
vi: Tập tin

en: File doesn't exist, or I can't access it: %s
vi: Tập tin không có hoặc là tôi không thể truy nhập nó: %s

en: File menu on right-click
vi: Trình đơn Tập tin khi nhấp chuột phải

en: File system table "%s" not found, cannot monitor system mounts
vi: Bảng hệ thống tập tin "%s" không tìm thấy, không tìm thấy cáccác gắn kết của hệ thống

en: File type colours
vi: Màu loại tập tin

en: Filenames (and details) are coloured according to the file's type.
vi: Tên tập tin (và chi tiết) được tô màu phù hợp với lọai tập tin.

en: Filer windows
vi: Cửa sổ

en: Filter
vi: Bộ lọc

en: Filter Directories With Files
vi: Lọc Thư Mục theo Tập tin

en: Filter Files...
vi: Bộ lọc tập tin

en: Find
vi: Tìm kiếm

en: Find expression reference
vi: Hướng dẫn tìm kiếm

en: Fine
vi: Tốt

en: Fit
vi: Vưà vặn

en: Follow Symbolic Links
vi: Đi theo các Liên kết

en: Font for displaying mono-spaced text
vi: Font dùng hiển thị văn bản mono-space

en: For all files of type `%s' (%s/%s)
vi: Cho tất cả tập tin lọai `%s' (%s/%s)

en: Force
vi: Bắt buộc

en: Foreground:
vi: Kế hoạch gần

en: Goto:
vi: Đi đến:

en: Group
vi: Nhóm

en: Group %s is not set. Select some files and press Ctrl+%s to set the group. Press %s on its own to reselect the files later.
    Make sure NumLock is on if you use the keypad.
vi: Nhóm %s không được thiết đặt. Chọn vài tập tin và nhấn Ctrl+%s để thiết đặt nhóm. Nhấn %s trên chính nó để chọn lại tập tin sau đó.
    Hãy chắc Numlock được bật nếu bạn dùng phím số (keypad).

en: Height of no-go area at bottom of screen.
vi: Chiều cao của vùng không đi tại đáy màn hình.

en: Height of no-go area at top of screen.
vi: Chiều cao của vùng không đi tại đỉnh màn hình

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Hence
vi: Từ đây

en: Hidden
vi: Ẩn

en: Home
vi: Nhà

en: Home Directory
vi: Thư mục cá nhân

en: Hour
vi: Giờ

en: Hours
vi: Giờ

en: Huge Icons
vi: Lớn nhất

en: I can't show you the currently set item, because nothing is currently set. Drag something onto me!
vi: Tôi không thể hiện thiết đặt mục hiện tại vì không có gì được thiết đặt. Kéo thứ gì đó vào đây!

en: I don't know how to open '%s'
vi: Tôi không biết cách mở '%s'

en: I'll show you your SendTo directory now; you should symlink (Ctrl+Shift drag) any applications you want into it.
vi: Bây giờ tôi sẽ hiện thư mục Gửi đến; bạn cần liên kết (Ctrl+Shift kéo) ứng dụng bất kì bạn muốn vào đó.

en: I'll show you your Templates directory now; you should place any template files you want inside it.
vi: Bây giờ tôi sẽ mở thư mục Templates; bạn nên đặt vào đó vài tập tin mẫu mà bạn muốn.

en: Icon View
vi: Xem kiểu biểu tượng

en: Icon grid step:
vi: Bước lưới biểu tượng:

en: Icon theme
vi: Theme của biểu tượng

en: Iconified windows
vi: Thu nhỏ cửa sổ

en: Iconify to the
vi: Thu nhỏ đến

en: Icons View
vi: Xem kiểu biểu tượng

en: Icons only
vi: Chỉ biểu tượng

en: Icons, With...
vi: Biểu tượng, Với...

en: If a handler for the specific type isn't set up, use this as the default.
vi: Nếu một trình điều khiển cho một lọai riêng biệt không thiết đặt, dùng mặc định này.

en: If on then double clicking on the window background resizes the window, just like clicking on the Automatic size mode button in the toolbar.
vi: Nhấp đúp chuột trên nền cửa sổ để đổi kích cỡ cửa sổ, điều này tương tự như nhấp chọn kiểu Tự đổi kích cỡ trên thanh công cụ.

en: If on, all filenames starting with a capital letter come before filenames starting with lowercase ones.
vi: Các tập tin bắt đầu với tên chữ hoa sẽ đứng trước các tập tin có tên chữ thường.

en: If on, the symlink will store the path from the symlink to the target file. Use this if the symlink and the target will be moved together.
    If off, the path from the root directory is stored - use this if the symlink may move but the target will stay put.
vi: Nếu bật, liên kết sẽ tích hợp đường dẫn từ liên kết đến tập tin đích Dùng chức năng này nếu liên kết và tập tin đích sẽ bị di chuyển cùng nhau.
    Nếu tắt, đường dẫn từ thư mục gốc (root) sẽ được tích hợp. Dùng chức năng này nếu liên kếtbị di chuyển nhưng tập tin đích vẫn còn.

en: If this is on then column headings will be shown in the list view.
vi: Các cột tiêu đề sẽ được hiện trong kiểu xem danh sách.

en: If this is on then directories will always appear before anything else when sorting by name.
vi: Bất chức năng này để sắp xếp thư mục trước bất kì thứ gì khi sắp xếp theo tên.

en: If this is on then display options for a new window are inherited from the source window if possible, otherwise they are set to the defaults below.
vi: Các tùy chọn hiển thị cho cửa sổ mới sẽ thừa hưởng từ cửa sổ nguồn nếu có thể, mặc khác chúng được thiết đặt đến mặc định bên dưới.

en: If this is on then files which have one or more extended attributes set will have an emblem added to indicate this.
vi: Nếu tùy chọn này được chọn khi đó tập tin có một hay nhiều thuộc tính mởrộng được thiết đặt sẽ có một biểu tượng được thêm để biểu thị.

en: If this is on then files whose names start with a dot are shown too, otherwise they are hidden.
vi: Các tập tin bắt đầu với một dấu chấm trong tên (tập tin ẩn) cũng được hiển thị, mặt khác, chúng được ẩn.

en: If this is on then the full description of each object's type will be show rather than a short summary of its basic type.
vi: Nếu bật tùy chọn này, sẽ hiển thị chi tiết miêu tả về loại đối tượng hơn là một tóm tắt ngắn về loại cơ bản của nó.

en: If this is set, pinboard icons are always kept completely within screen limits, including the label.
vi: Các biểu tượng pinboard luôn được giữ hòan tòan trong giới hạn màn hình, bao gồm cả nhãn.

en: If this option is on, the filer will only show iconified windows associated with the current workspace.
vi: Nếu bật tùy chọn này, ROX-Filer sẽ chỉ hiển thị các cửa sổ đã thu nhỏ có trong khung làm việc (ưorkspace) hiện tại.

en: If this option is on, the filer will show each iconified window as a small button on the pinboard. Requires a compatible window manager, and the pinboard must be in use.
vi: ROX-Filer sẽ hiện cửa sổ thu nhỏ như một nút nhỏ trên pinboard. Yêu cầu một trình quản lý cửa sổ tương thích và pinboard phải được dùng.

en: If this option is on, then large icons are arranged in columns, not rows.
vi: Nếu bật tùy chọn này, các biểu tượng lớn được sắp xếp theo cột, không phải hàng.

en: If this option is on, then small icons are arranged in columns, not rows.
vi: Nếu bật tùy chọn này, các biểu tượng nhỏ được sắp xếp theo cột, không phải hàng.

en: If you open a directory and that directory is already displayed in another window, then this option causes the other window to be closed.
vi: Nếu bạn mở một thư mục và thư mục đó đã hiển thị trong một cửa sổ khác, khi đó, tùy chọn này sẽ đóng cửa sổ khác.

en: If you use multiple monitors with Xinerama, use this option to confine the panel to one monitor.
vi: Nếu bạn dùng nhiều màn hình với Xinerama, dùng tùy chọn này để hạn ché panelđến một màn hình.

en: Image and Text
vi: Ảnh và chữ

en: Image only
vi: Chỉ ảnh

en: Image only for applications
vi: Chỉ ảnh cho ứng dụng

en: Incorrect or missing line break in text/uri-list data
vi: Không chính xác hoặc lỗi xuống dòng trong dữ liệu text/uri-list

en: Inherit options from source window
vi: Giữ lại các tùy chọn từ cửa sổ nguồn

en: Internal error - bad info type
vi: Lỗi bên trong - dạng thông tin tồi

en: Internal error: %s unreadable
vi: Lỗi bên trong: không thể đọc %s

en: Invalid Find condition
vi: Sai điều kiện tìm kiếm

en: Invalid application %s (bad AppRun)
vi: Sai ứng dụng %s (AppRun không đúng)

en: Invert Selection
vi: Đảo ngược việc chọn

en: Item
vi: Mục

en: Item no longer exists!
vi: Mục này không tồn tại!

en: Keep icons within screen limits
vi: Giữ biểu tượng trong giới hạn màn hình

en: Keyboard shortcuts
vi: Phím tắt bàn phím

en: Large File Support
vi: Hỗ trợ Tập tin Lớn

en: Large Icons
vi: Lớn

en: Largest window size:
vi: Kích cỡ cửa sổ lớn nhất:

en: Last _Modified
vi: _Chỉnh Sửa Cuối

en: Left
vi: Cạnh trái

en: Left edge
vi: Cạnh trái

en: Left margin
vi: Lề trái

en: Left-click to run %s.
    Right-click for a list of versions.
vi: Nhấp-trái để chạy %s.
    Nhấp-phải để hiện một danh sách phiên bản.

en: Left: Show/hide hidden files
    Right: Show/hide thumbnails
vi: Trái: Hiện/Ẩn các tập tin ẩn
    Phải: Hiện/Ẩn các thumbnail

en: Link
vi: Liên kết

en: Link (absolute)
vi: Liên kết (tuyệt đối)

en: Link (relative)
vi: Liên kết (tương đối)

en: Link target:
vi: Liên kết đích

en: Link...
vi: Liên kết...

en: List View
vi: Xem kiểu danh sách

en: Locked
vi: Đã khóa

en: Locking an item prevents it from being accidentally removed
vi: Khóa một mục để ngăn nó không bị xóa vô ý

en: Look Inside
vi: Xem bên trong

en: MIME types
vi: Loại MIME

en: Make the New column a copy of Old
vi: Tạo ở cột Mới một bản sao của cột Cũ

en: Manage thumbnails
vi: Quản lý các thumbnail

en: Manual
vi: Sổ tay

en: Max width (Large icons):
vi: Độ rộng lớn nhất (Biểu tượng Lớn):

en: Maximum width for the text beside a Small Icon.
vi: Độ rộng lớn nhất cho text bên cạnh một Biểu tượng Nhỏ.

en: Medium
vi: Trung bình

en: Menus
vi: Trình đơn

en: Min
vi: Phút

en: Mins
vi: Phút

en: Missing ',' after icon label
vi: Lỗi ',' sau nhãn biểu tượng

en: Missing '='
vi: Lỗi '='

en: Missing '>' in icon label
vi: Lỗi '>' trong nhãn biểu tượng

en: Missing < or > in panel config file
vi: Lỗi < hay > trong tập tin cấu hình panel

en: Modify time:
vi: Điều chỉnh cuối:

en: Most window managers provide a way to iconify (or 'minimise') windows, and various programs, including ROX-Filer, can be used to display the iconified windows.
vi: Hầu hết các trình quản lý cửa sổ hỗ trợ một cách để thu nhỏ cửa sổ và các ứng dụng khác, bao gồm cả ROX-Filer, có thể dùng để hiển thị các cửa sổ thu nhỏ.

en: Mount
vi: Gắn kết

en: Mount / Unmount
vi: Gắn kết / Hủy gắn kết

en: Mount and unmount filesystems without confirming first.
vi: Gắn kết và hủy gắn kết hệ thống tập tin không cần xác nhận.

en: Mount command
vi: Lệnh gắn kết

en: Mount commands
vi: Lệnh gắn kết

en: Mount point
vi: Điểm gắn kết

en: Mount point (%s)
vi: Điểm gắn kết (%s)

en: Mount point for %s (%s)
vi: Điểm gắn kết cho %s (%s)

en: Move
vi: Di chuyển

en: Move files without confirming first.
vi: Di chuyển tập tin không cần xác nhận.

en: Move the files
vi: Di chuyển tập tin

en: NOTE: Your system does not support long options - 
    you must use the short versions instead.
vi: GHI CHÚ: Hệ thống của bạn không hỗ trợ các tùy chọn dài - 
    bạn phải dùng các phiên bản ngắn thay thế.

en: Name
vi: Tên

en: Never automatically resize
vi: Không tự thay đổi kích cỡ

en: New
vi: Tạo

en: New Window
vi: Cửa sổ mới

en: New name
vi: Tên Mới

en: New pathname is not absolute
vi: Tên đường dẫn mới không tuyệt đối

en: New window on button 1
vi: Cửa sổ mới trên nút nhất 1

en: NewDir
vi: ThưmụcMới

en: NewFile
vi: TậptinMới

en: Newer
vi: Mới hơn

en: Next Click
vi: Hành động

en: No
vi: Không đồng ý

en: No (apsymbols.h not found)
vi: Không (apsymbols.h không tìm thấy)

en: No Icons
vi: Không biểu tượng

en: No URIs in the text/uri-list (nothing to do!)
vi: Không có các URI trong text/uri-list (không gì để làm!)

en: No change
vi: Không

en: No details
vi: Không chi tiết

en: No items%s
vi: Không có các mục%s

en: No pinboard was in use... the 'Default' pinboard has been selected. Use 'rox -p=Default' to turn it on in future.
vi: Không có pinboard được dùng... pinboard 'Mặc định' được chọn. Dùng 'rox -p=Default' để bật nó sau này.

en: No run action defined
vi: Không hành động xác định

en: No run action specified for files of this type (%s/%s) - you can set a run action by choosing `Set Run Action' from the File menu, or you can just drag the file to an application.%s
vi: Không thể chạy hành động ấn định cho tập tin lọai này (%s/%s) - bạn có thể thiết đặt hành động thực thi bằng cách chọn `Hành động Thực thi'' từ menu Tập tin, hoặc là kéo tập tin đến một ứng dụng.%s

en: No shadow
vi: Không có bóng text

en: No strings (in the New column) matched the given expression
vi: Không có chuỗi (trong cột Mới) khớp với từ đã cho

en: No toolbar
vi: Không có thanh công cụ

en: Non-executable %s
vi: Không thể thực thi %s

en: Non-local URL %s
vi: URL %s không nội bộ

en: None
vi: Không có

en: None of the names have changed. Nothing to do!
vi: Không có tên tập tin được đổi. Không phải làm việc. Khỏe!

en: None of these files are on the local machine - I can't operate on multiple remote files - sorry.
vi: Không có tập tin nào trên máy nội bộ - Tôi không thể tiến hành trên các tập tin ở xa - xin lỗi.

en: Normally ROX-Filer determines the type of a regular file
    by matching it's name against a pattern. To change the
    type of the file you must rename it.
    
    Newer file systems can support something called 'Extended
    Attributes' which can be used to store additional data with
    each file as named parameters. ROX-Filer uses the
    'user.mime_type' attribute to store file types.
    
    File types are only supported for regular files, not
    directories, devices, pipes or sockets, and then only
    on certain file systems and where the OS implements them.
vi: ROX-Filer xác định loại tập tin bằng cách so sánh tên của nó
    với tên loại tập tin đã biết. Để thay đổi loại tập tin, bạn phải
    thay đổi tên của nó
    
    Loại tập tin chỉ được hỗ trợ đối với tập tin thường, không là
    thư mục, thiết bị, pipe hay socket và chỉ trên các tập tin hệ
    thống (file system) được OS hỗ trợ

en: Normally, right clicking on the desktop background will open the pinboard menu and left clicking will clear the selection. Turn this on to forward the events to your window manager instead. Clicks on icons will not be forwarded.
vi: Thông thường, nhấp phải trên nền desktop sẽ mở menu pinboard và nhấp trái sẽ bỏ chọn. Bật chức năng này để đưa các sự việc đến Trình Quản Lý Cửa Sổ. Các nhấp chuột trên biểu tượng sẽ không được đưa.

en: Normally, you can just select a command from the menu (click 
    on the arrow beside the command box). Sometimes, you need more...
    
    The format of a command is: <b>CHANGE, CHANGE, ...</b>
    Each <b>CHANGE</b> is: <b>WHO HOW PERMISSIONS</b>
    <b>WHO</b> is some combination of <b>u</b>, <b>g</b> and <b>o</b> which determines whether to
    change the permissions for the User (owner), Group or Others.
    <b>HOW</b> is <b>+</b>, <b>-</b> or <b>=</b> to add, remove or set exactly the permissions.
    <b>PERMISSIONS</b> is some combination of the letters <b>rwxXstugo</b>
    
    Bracketed text and spaces are ignored.
    
    <u>Examples</u>
    <b>u+rw</b>: the file owner gains read and write permission
    <b>g=u</b>: the group permissions are set to be the same as the user's
    <b>o=u-w</b>: others get the same permissions as the owner, but without write permission
    <b>a+x</b>: <b>a</b>ll get execute/access permission - same as <b>ugo+x</b>
    <b>a+X</b>: directories become accessable by everyone; files which were
    executable by anyone become executable by everyone
    <b>u+rw, go+r</b>: two commands at once!
    <b>u+s</b>: set the SetUID bit - often has no effect on script files
    <b>755</b>: set the permissions directly
    
    See the chmod(1) man page for full details.
vi: Thông thường bạn chỉ có thể chọn lệnh từ menu (nhấp chuột dọc theo mũi 
    tên để chọn nhập vào). Nhưng đôi khi bạn cần có những câu lệnh khác...
    
    Dạng câu lệnh: <b>CHANGE, CHANGE, ...</b>
    Mỗi <b>CHANGE</b> là: <b>WHO HOW PERMISSIONS</b>
    <b>WHO</b> - là sự kết hợp của <b>u</b>, <b>g</b> và <b>o</b> để xác định
    các thay đổi về quyền hạn cho User (owner), Group và Others
    <b>HOW</b> là +, - hoặc = để thêm , bớt hoặc thiết đặt chính xác quyền hạn
    <b>PERMISSIONS</b> là sự kết hợp của các chữ cái rwxXstugo
    
    Đoạn văn trong dấu ngoặc và khoảng trắng bị bỏ qua.
    
    Ví dụ:
    <b>u+rw</b>: chủ tập tin có quyền đọc và viết
    <b>g=u</b>: quyền của GROUP được thiết đặt tương tự USER
    <b>o=u-w</b>: OTHERS có chung quyền như OWNER nhưng không có quyền viết
    <b>a+x</b>: tất cả đều có quyền thực thi/ truy cập - tương tự như <b>ugo+x</b>
    <b>a+X</b>: Các thư mục đều có thể truy cập bởi mọi người; các tập tin cũng được
    thiết đặt thực thi bởi tất cả mọi người
    <b>u+rw, go+r</b>: hai lệnh cùng lúc
    <b>u+s</b>: thiết đặt giá trị SetUID, thường không có tác dụng trên các tập tin script
    <b>755</b>: thiết đặt quyền hạn trực tiếp
    
    Xem hướng dẫn chi tiết trong trang man của chmod(1).

en: Not
vi: Không

en: Not supported
vi: Không hỗ trợ

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with Alt held down.
vi: Bạn vẫn có thể lấy menu bằng cách kéo và giữ phím Alt

en: Note that you can still get the menu to appear, by dragging with the left button and holding down the Alt key.
vi: Bạn vẫn có thể lấy menu bằng cách kéo và giữ phím Alt

en: Note that you must save your choices and restart the filer for the new language setting to take full effect.
vi: Bạn phải lưu lại các chọn lựa và khởi động lại ROX-Filer để thiết đặt ngôn ngữ mới có đầy đủ hiệu lực.

en: Nothing
vi: <không có gì>

en: Now
vi: Bây giờ

en: OR
vi: HOẶC

en: Old name
vi: Tên Cũ

en: One name matched, but the result was the same
vi: Có một tên phù hợp, nhưng kết quả giống nhau

en: Only a panel is shown.
vi: Chỉ hiện một panel

en: Only files (and certain applications) can be used to set the background image.
vi: Chỉ tập tin (và ứng dụng nào đó) có thể được dùng để thiết đặt ảnh nền.

en: Only for the file `%s'
vi: Chỉ cho tập tin `%s'

en: Only for the type `%s' (%s/%s)
vi: Chỉ cho lọai `%s' (%s/%s)

en: Only log directories as they are copied
vi: Chỉ ghi nhận các thư mục đã được sao chép

en: Only log directories being deleted
vi: Chỉ ghi nhận các thư mục đã xoá

en: Only over-write if source is newer than destination.
vi: Ghi đè lên nếu nguồn mới hơn đích

en: Only the image is shown for icons in this panel.
vi: Chỉ ảnh được hiển thị đối với các biểu tượng trên panel này

en: Only the pinboard is shown.
vi: Chỉ hiện pinboard

en: Open As Text
vi: Mở như Text

en: Open Directory
vi: Mở Thư mục

en: Open unmounted
vi: Mở gắn kết đã hủy

en: Options
vi: Tuỳ chọn

en: Options...
vi: Tuỳ chọn...

en: Order large icons vertically
vi: Xếp các biểu tượng lớn thẳng đứng

en: Order small icons vertically
vi: Xếp các biểu tượng nhỏ thẳng đứng

en: Override window manager control of the pinboard and panels
vi: Lọai bỏ sự điều khiển pinboard và panel của Trình Quản lý cửa sổ

en: Owner
vi: Sở hữu

en: Owner, Group:
vi: Sở hữu, nhóm:

en: Panel (obsolete)
vi: Panel (cũ)

en: Panel Options
vi: Cấu hình panel

en: Panel Options...
vi: Cấu hình panel...

en: Panel and pinboard
vi: Panel và pinboard

en: Panel is a 'dock'
vi: Panel là một 'dock'

en: Panel only
vi: Chỉ panel

en: Panel width
vi: Độ rộng của panel

en: Parent, New Window
vi: Lên mức cao hơn, Cửa sổ Mới

en: Parent, Same Window
vi: Lên mức cao hơn , cùng cửa sổ

en: Pass all backdrop mouse clicks to window manager
vi: Đưa các nhấp chuột vào nền đến Trình Quản lý cửa sổ

en: Path
vi: Đường dẫn

en: Pattern:
vi: Mẫu

en: Permissions
vi: Quyền hạn

en: Pinboard behaviour
vi: Trạng thái pinboard

en: Pinboard only
vi: Chỉ pinboard

en: Pipe
vi: Ống dẫn

en: Position
vi: Vị trí

en: Present
vi: Hiện tại

en: Press the desired shortcut (eg, Control+F1)
vi: Nhấn phím tắt đề nghị (ví dụ, Control+F1)

en: Program %s not found - deleted?
vi: Không thấy chương trình %s - đã xóa?

en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Properties of ... ?
vi: Thuộc tính của ...?

en: Purge thumbnails disk cache
vi: Làm sạch bộ đệm thumbnail

en: Put the cursor on an entry in the list to move it
vi: Đặt con trỏ trên một mục trong danh sách để di chuyển nó

en: Quiet
vi: Im lặng

en: ROX application
vi: Ứng dụng ROX

en: ROX-Filer does not yet support mount points on your system. Sorry.
vi: ROX-Filer chưa hỗ trợ điểm gắn kết trên hệ thống của bạn. Xin lỗi.

en: ROX-Filer has converted your Options file to the new XML format
vi: ROX-Filer đã chuyển đổi tập tin Tùy chọn của bạn sang định dạng XML mới

en: ROX-Filer log viewer
vi: Trình xem Bản ghi của ROX-Filer

en: ROX-Filer started
vi: ROX-Filer đã chạy

en: Read
vi: Đọc

en: Real directory:
vi: Thư mục thực:

en: Really delete icon '%s'?
vi: Xóa biểu tượng '%s'?

en: Recently Visited
vi: Đã truy nhập gần đây

en: Recently performed actions...
vi: Những hành động gần đây ...

en: Refresh
vi: Làm mới

en: Regular file:
vi: Tập tin thường

en: Remote app can't or won't send me the data - sorry
vi: Ứng dụng ở xa không thể hoặc sẽ không gửi dữ liệu cho tôi - sorry

en: Remote application wants to use Direct Save, but I can't read the XdndDirectSave0 (type text/plain) property.
vi: Ứng dụng từ xa muốn dùng Direct Save, nhưng tôi không thể đọc đặc tính XdndDirectSave0 (lọai text/plain).

en: Remove Item(s)
vi: Xoá Mục

en: Remove Panel
vi: Xoá Panel

en: Rename
vi: Đổi tên

en: Rename ... ?
vi: Đổi tên ...?

en: Rename...
vi: Đổi tên...

en: Replace:
vi: Thay thế

en: Rescan directory contents
vi: Quét lại nội dung thư mục

en: Reset
vi: Làm lại

en: Resize Window
vi: Đổi kích thước cửa sổ

en: Resize when changing the display style
vi: Đổi kích cỡ khi thay đổi kiểu hiển thị

en: Restore all choices to how they were when the Options box was opened.
vi: Phục hồi tất cả các chọn lựa khi hộp tùy chọn được mở

en: Reversed
vi: Ngược Lại

en: Right
vi: Cạnh phải

en: Right edge
vi: Cạnh phải

en: Right margin
vi: Lề phải

en: Run action:
vi: Thực thi hành động:

en: Running as user '%s'
vi: Đang chạy như người dùng '%s'

en: Running with GTK version %d.%d.%d
vi: Đang chạy với phiên bản GTK %d.%d.%d

en: Same as current window
vi: Như cửa sổ hiện tại

en: Same as default
vi: Như mặc định

en: Save As:
vi: Lưu như:

en: Save Current Display Settings...
vi: Lưu Thiết đặt Hiển thị Hiện tại...

en: Scale
vi: Cân xứng

en: Scale the image to fit the backdrop area, regardless of image dimensions - overscale
vi: Cân xứng hình ảnh vừa vặn vùng nền, không làm méo nó

en: Scale the image to fit the backdrop area, without distorting it
vi: Cân xứng hình ảnh vừa vặn vùng nền, không làm méo nó

en: Scan
vi: Quét

en: Scanning
vi: Quét

en: Scanning,
vi: Đang quét,

en: Search inside ... ?
vi: Tìm kiếm bên trong ... ?

en: Sec
vi: Giây

en: Secs
vi: Giây

en: See the attr(5) man page for full details.
vi: Xem hướng dẫn trong trang man của attr(5).

en: See the fsattr(5) man page for full details.
vi: Xem hướng dẫn trong trang man của fsattr(5).

en: Select
vi: Chọn

en: Select All
vi: Chọn tất cả

en: Select If...
vi: Chọn nếu...

en: Select If:
vi: Chọn Nếu:

en: Select Named:
vi: Chọn theo tên:

en: Select all/invert selection
vi: Chọn tất cả/đảo ngược lựa chọn

en: Select by Name...
vi: Chọn theo Tên...

en: Select display properties to save
vi: Chọn thuộc tính hiển thị để lưu lại

en: Select settings to save
vi: Chọn thiết lập để lưu

en: Select the buttons you want on the bar:
vi: Chọn nút bạn muốn trên thanh công cụ:

en: Send ... to ... ?
vi: Gửi ... đến ... ?

en: Send To...
vi: Gửi đến...

en: Set Icon...
vi: Thiết đặt Biểu tượng

en: Set Run Action...
vi: Hành động thực thi...

en: Set Type...
vi: Thiết đặt Lọai...

en: Set backdrop
vi: Thiết đặt nền.

en: Set default for all `%s/<anything>'
vi: Đặt mặc định cho tất cả `%s/<bất kì>'

en: Set icon
vi: Thiết đặt biểu tượng.

en: Set icon for ... ?
vi: Thiết đặt Biểu tượng cho ... ?

en: Set icon for all `%s/<anything>'
vi: Thiết đặt biểu tượng cho tất cả `%s/<bất kì>'

en: Set keyboard shortcuts
vi: Thiết đặt các phím tắt

en: Set permissions on ... ?
vi: Thiết đặt quyền cho ... ?

en: Set run action
vi: Thiết lập hành động thực thi

en: Set run action for ... ?
vi: Hành động thực thi cho ... ?

en: Set type
vi: Thiết đặt Loại

en: Set type of ... ?
vi: Thiết đặt lọai của ... ?

en: Set type reference
vi: Hướng dẫn thiết đặt loại tập tin

en: Setting icon disabled by CHOICESPATH
vi: Thiết đặt biểu tượng được tắt bởi CHOICESPATH

en: Setting type not supported for some of these files
vi: Thiết đặt loại không hỗ trợ cho một vài tập tin này

en: Shell Command...
vi: Lệnh Shell...

en: Shift Open
vi: Thay cách Mở

en: Shift Open ... ?
vi: Đổi cách Mở ...?

en: Short titlebar flags
vi: Kí hiệu thanh tiêu đề ngắn

en: Show
vi: Hiện

en: Show Bookmarks
vi: Hiện Bookmark

en: Show Help Files
vi: Hiện Tập Tin Trợ Giúp

en: Show Hidden
vi: Hiện tập tin ẩn

en: Show Info
vi: Hiện thông tin

en: Show Location
vi: Hiện đường dẫn

en: Show Log
vi: Hiện Bản ghi

en: Show ROX-Filer help
vi: Hiện trợ giúp của ROX-Filer

en: Show Target
vi: Hiện đích

en: Show Thumbnails
vi: Hiện Thumbnail

en: Show _Help Files
vi: Hiện Trợ _Giúp

en: Show a menu of possible actions
vi: Hiện menu các hành động có thể

en: Show column headings
vi: Hiện các cột tiêu đề

en: Show extended attribute indicator
vi: Hiện dấu hiệu thuộc tính mở rộng

en: Show extra details
vi: Hiện chi tiết

en: Show full type
vi: Xem chi tiết loại tập tin

en: Show hidden
vi: Hiện tập tin ẩn

en: Show hidden files
vi: Hiện các tập tin ẩn

en: Show iconified windows
vi: Hiện cửa sổ thu nhỏ

en: Show image thumbnails
vi: Hiện chân dung hình ảnh

en: Show per workspace
vi: Hiển thị từng khung làm việc

en: Show the File menu instead of the main menu when right-clicking with files selected (the main menu can be accessed by holding down Control).
vi: Hiện menu Tập tin thay thế menu chính khi nhấp chuột phải trên tập tin (menu chính có thể truy nhập bằng cách giữ Ctrl).

en: Show the current choice in a filer window
vi: Hiện chọn lựa hiện tại trong một cửa sổ

en: Show the number of items displayed in a filer window, as well as the number of hidden items (if any). When there's a selection, show the number of selected items and their combined size.
vi: Hiện số các mục đã hiển thị trong cửa sổ cũng như số mục ẩn (nếu có). Khi có sự chọn, hiện số mục đã chọn và kích cỡ của chúng.

en: Show totals of items
vi: Hiện tổng số mục

en: Single-click navigation
vi: Nhấp đơn chuột

en: Single-click to open
vi: Nhấp đơn để mở

en: Size
vi: Kích cỡ

en: Size of icons in menus:
vi: Kích cỡ biểu tượng trong menu:

en: Size:
vi: Kích cỡ:

en: Sizes
vi: Kích cỡ

en: Small Icons
vi: Nhỏ

en: Smaller Icons
vi: Biểu tượng nhỏ hơn

en: Some of the New names contain / characters (eg '%s'). This will cause the files to end up in different directories. Continue?
vi: Một vài tên Mới chứa kí tự / (như '%s'). Điều này sẽ tạo ra các tập tin như các thư mục khác nhau. Tiếp tục?

en: Some of these files are on a different machine - they will be ignored - sorry
vi: Một vài tập tin đang ở trên máy khác - chúng sẽ được bỏ qua - xin lỗi

en: Some older applications don't support XDND fully and may need to have this option turned on. Use this if dragging files to an application shows a + sign on the pointer but the drop doesn't work.
vi: Vài ứng dụng cũ không hỗ trợ XDND đầy đủ và có thể cần bật chức năng này. Dùng nếu khi kéo tập tin hiện một dấu cộng (+) trên chuột nhưng thả không làm việc.

en: Some window managers don't support the new Extended Window Manager Hints system, and so treat the pinboard and panels like normal windows. Turn this on to fix problems such as the pinboard coming to the front when you click on it, titlebars and other decorations appearing around windows, or having them appear in window-select lists.
vi: Vài Trình Quản Lý Cửa Sổ không hỗ trợ hệ thống Gợi ý Trình Quản Lý Cửa Sổ Mở Rộng và xem các pinboard và panel như cửa sổ thông thường. Bật chức năng này để sửa vấn đề như là pinboard đến trước khi bạn nhấp vào nó, thanh tiêu đề và các trang trí khác có vẻ nằm xung quanh cửa sổ hay có chúng trong danh sách chọn cửa sổ.

en: Sometimes the filer doesn't know about your desktop furniture and puts iconified windows under (for example) the Gnome panel. You can define a top or bottom margin to avoid placing the icons there. The filer already knows about its own panel.
vi: Thỉnh thỏang ROX-Filer không biết desktop của bạn và đặt cửa sổ đã thu nhỏ xuống (ví dụ) thanh panel của Gnome. Bạn có thể xác định một lề trên hay dưới để đặt biểu tượng ở đó. ROX-Filer nhận biết được panel của nó :).

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or XdndDirectSave0.
vi: Xin lỗi - Tôi yêu cầu một loại đích cho text/uri-list hay XdndDirectSave0.

en: Sorry - I require a target type of text/uri-list or application/octet-stream.
vi: Xin lỗi - Tôi yêu cầu một loại đích cho text/uri-list hoặc application/octet-stream.

en: Sorry, I can't use '%s' because it's not a local file.
vi: Xin lỗi, tôi không thể dùng '%s' vì nó không là tập tin nội bộ.

en: Sorry, can't display a menu of actions for a remote file / raw data.
vi: Xin lỗi, không thể hiển thị một menu các hành động cho một tập tin ở xa / dữ liệu thô.

en: Sorry, you need to drop exactly one file onto the drop area.
vi: Xin lỗi, bạn cần thả chính xác một tập tin vào trong vùng thả.

en: Sort
vi: Sắp xếp

en: Sort by Date
vi: Sắp xếp theo Ngày

en: Sort by Group
vi: Sắp xếp theo Nhóm

en: Sort by Name
vi: Sắp xếp theo Tên

en: Sort by Owner
vi: Sắp xếp theo Sở Hữu

en: Sort by Size
vi: Sắp xếp theo Kích Cỡ

en: Sort by Type
vi: Sắp xếp theo Loại

en: Sort by date
vi: Sắp xếp theo ngày

en: Sort by group
vi: Sắp xếp theo nhóm

en: Sort by name
vi: Sắp xếp theo tên

en: Sort by owner
vi: Sắp xếp theo sở hữu

en: Sort by size
vi: Sắp xếp theo kích cỡ

en: Sort by type
vi: Sắp xếp theo lọai

en: Sort by:
vi: Sắp xếp theo:

en: Sort type and order
vi: Sằp xếp theo loại và thứ tự

en: Sorting
vi: Sắp xếp

en: Specify a regular expression to match, and a string to replace matches with.
vi: Hãy xác định một từ để tìm và một chuỗi thay thế phù hợp.

en: Spring delay:
vi: Độ trễ xuất hiện:

en: Stretch
vi: Kéo dãn

en: Stretch the image to fill the backdrop area
vi: Kéo dãn hình ảnh để đầy vùng nền

en: Switch to Terminal
vi: Chuyển đến Terminal

en: Sym link
vi: Liên kết

en: Symbolic link
vi: Liên kết tượng trưng

en: Symbolic link to
vi: Liên kết đến

en: Symlink
vi: Liên kết

en: Symlink ... ?
vi: Liên kết ...?

en: Symlink any programs you want into this directory. They will appear in the menu for all items of this type (%s/%s).
vi: Tạo liên kết bất kì chương trình nào bạn muốn vào thư mục này. Chúng sẽ xuất hiện trong menu của mọi mục loại này (%s/%s).

en: Symlink from '%s' already exists. Replace it with a link to '%s'?
vi: Liên kết từ '%s' đã có. Thay thế nó với một liên kết đến '%s'?

en: Terminal Here
vi: Mở Terminal ở đây

en: Terminal emulator program
vi: Chương trình giả lập terminal

en: Text beside icons
vi: Chữ bên cạnh Biểu tượng

en: Text shadow:
vi: Bóng text:

en: Text under icons
vi: Chữ dưới Biểu tượng

en: Text wider than this is broken onto two lines in Large Icons mode. In Huge Icons mode, text is wrapped when 50% wider than this.
vi: Các text rộng hơn số này sẽ được chia thành hai dòng trong kiểu Biểu tượng Lớn. Trong kiểu Biểu tượng Lớn nhất, text được gói gọn khi rộng hơn số này 50%.

en: The -o argument is no longer used. You can turn on override redirect from the Options box instead.
vi: Tham số -o bây giờ không dùng. Bạn có thể bật trực tiếp từ hộp Tùy chọn.

en: The `Send To' menu provides a quick way to send some files to an application. The applications listed are those in the following directories:
    
    %s
    %s
    The `Send To' menu may be opened by Shift+Menu clicking over a file.
    
    Advanced use:
    You can also create subdirectories called `.text_html', `.text', etc which will only be shown for files of that type. `.group' is shown only when multiple files are selected.
vi: Menu `Gửi đến' cung cấp một cách nhanh nhất để đưa vài tập tin đến một ứng dụng. Các ứng dụng được liệt kê trong các thư mục sau:
    
    %s
    %s
    Menu `Gửi đến' có thể được mở bằng cách giữ Shift+ nhấp phải trên một tập tin.
    
    Cách dùng nâng cao:
    Bạn có thể tao các thư mục con được gọi là `.text_html', `.text', ... sẽ chỉ được mở cho loại của các tập tin đó. `.group' chỉ được hiển thị khi nhiều tập tin được chọn.

en: The backdrop handler must be an application directory. Drag an application directory into the Set Backdrop dialog box, or (for programmers) pass it to the SOAP SetBackdropApp method.
vi: Trình điều khiển nền phải là một thư mục ứng dụng. Kéo một thư mục ứng dụngvào trong hộp thọai Thiết đặt Nền hoặc là (cho lập trình viên) đưa nó đến phương thức SOAP SetBackdropApp.

en: The command used to eject removable media. If unsure, use "eject".
vi: Lệnh dùng để nhả dụng cụ có thể gỡ. Nếu không chắc, dùng "eject".

en: The command used to mount a filesystem. If unsure, use "mount".
vi: Lệnh dùng để gắn kết một tập tin hệ thống (filesystem). Nếu không chắc, dùng "mount".

en: The command used to unmount a filesystem. If unsure, use "umount" (yes, without the first "n").
vi: Lệnh dùng để hủy gắn kết một tập tin hệ thống (filesystem). Nếu không chắc, dùng "umount"

en: The filer uses a set of rules to work out the correct MIME type for each regular file, and then chooses a suitable icon for that type.
vi: ROX-Filer thiết đặt một qui luật để thi hành chính xác lọai MIME cho các tập tin thường, sau đó chọn biểu tượng cho lọai đó.

en: The filer will resize windows whenever it seems useful (that is, when changing directory or display style).
vi: ROX-Filer sẽ đổi kích cỡ cửa sổ khi nó thấy cần (khi đổi thư mục hay kiểu hiển thị)

en: The first match in each filename will be replaced by this string. There are no special characters.
vi: Phần trùng khớp trong mỗi tên tập tin sẽ được thay thế với chuỗi này. Đừng thêm các kí tự đặc biệt vào đây

en: The font used for the text displayed under the icons
vi: Font đã được dùng cho text hiển thị dưới biểu tượng

en: The keyboard shortcut is:
vi: Phím tắt bàn phím là:

en: The largest size, as a percentage of the screen size, that the auto-resizer will resize a window to.
vi: Kích cỡ lớn nhất, tỉ lệ phần trăm với kích cỡ màn hình, khi tự thay đổi kích cỡ cửa sổ.

en: The location must contain at least one character!
vi: Đường dẫn phải chứa ít nhất một kí tự!

en: The monitor this panel is confined to when using Xinerama. The numbering starts from zero.
vi: Panels bị hạn chế đến màn hình khi dùng Xinerama. Số bắt đầu từ zero.

en: The pathname you gave does not exist. The icon has not been changed.
vi: Tên thư mục bạn gán đã có. Biểu tượng không được thay đổi.

en: The program to launch when you choose `Terminal Here' from the menu.
vi: Chương trình để chạy khi bạn chọn 'Mở Terminal ở đây' từ menu.

en: The session manager activates these options by using the -S or --rox-session argument to rox.
vi: Trình quản lý phiên khởi chạy các tùy chọn này bằng cách dùng tham số -S hoặc --rox-session đến rox.

en: The size of this panel.
vi: Kích cỡ của panel này.

en: The text displayed under the icon is:
vi: Text hiển thị dưới biểu tượng là:

en: Themes
vi: Theme

en: Themes should be placed inside the ~/.icons directory.
vi: Các theme nên được đặt trong thư mục ~/.icons

en: There are no thumbnails to delete
vi: Không có thumbnail để xóa

en: There was one error.
vi: Có lỗi xảy ra

en: There were %d errors.
vi: Có %d lỗi xảy ra.

en: Thick
vi: Dày

en: Thin
vi: Mỏng

en: This disables the use of extended attributes available in newer operating systems and file systems.  With this option set the 'Set Type' menu entry is disabled, the MIME type of the file is only derived from the file name and the properties window does not report extended attributes.
vi: Tùy chọn này tắt việc sử dụng các thuộc tính mở rộng có thể trong các hệ điều hành mới và các hệ thống tập tin mới. Nó tắt menu 'Thiết đặt Loại', loại MIME của tập tin chỉ lấy được từ tên tập tin và thuộc tính của cửa sổ không thông báo các thuộc tính mở rộng.

en: This filename is not valid UTF-8. You should rename it.
vi: Tên tập tin này không là UTF-8. Bạn nên đổi tên nó.

en: This is a regular expression to search for.
    ^ matches the start of a filename
    $ matches the end
    \. matches a dot
    \.htm$ matches the '.htm' in 'index.htm', etc
vi: Đây là một biểu thức chính quy (regular expression) để tìm kiếm.
    ^ nghĩa là bắt đầu một tên tập tin
    $ nghĩa là kết thúc tên tập tin
    \. nghĩa là một dấu chấm
    \.htm$ nghĩa là '.htm' ví dụ như 'index.htm'

en: This is already the canonical name for this directory.
vi: Đã có tên hợp qui tắc cho thư mục này.

en: This is not a program! Give me an application instead!
vi: Đây không là một chương trình. Cho tôi một ứng dụng thay thế!

en: This is the default setting for new windows. Use the Display menu to turn thumbnails on and off for individual windows.
vi: Đây là thiết đặt mặc định cho cửa sổ mới. Dùng menu Hiển thị để bật tắt chức năng chân dung cho các cửa sổ riêng biệt.

en: This item is already at the end
vi: Mục này đã nằm cuối danh sách

en: This option sets how long, in ms, you must hold a file over a directory before it will spring open. The above option must be turned on for this to have any effect.
vi: Thiết đặt bạn phải giữ tập tin trên thư mục bao lâu, bằng ms, trước khi nó mở ra.

en: This option, which requires the above option to be turned on too, causes the highlighted directory to 'spring open' after the file is held over it for a short while.
vi: Tùy chọn này yêu cầu tùy chọn trên. Khi thư mục được tô sáng sẽ được mở ra sau khi giữ tập tin trên nó.

en: This program (%s) cannot be run, as the 0launch command is not available. It can be downloaded from here:
    
    http://0install.net/injector.html
vi: Chương trình (%s) không thể khởi chạy vì lệnh 0launch không có. Nó có thể được tải về từ đây:
    
    http://olaunch.net/injector.html

en: Thumbnails
vi: Thumbnail

en: Thumbnails cache
vi: Bộ đệm Chân dung

en: Tile the image over the backdrop area
vi: Tile hình trên tòan vùng nền

en: Times
vi: Thời gian

en: Title
vi: Tựa đề

en: To set a keyboard short-cut for a menu item:
    
    - Open the menu over a filer window,
    - Move the pointer over the item you want to use,
    - Press the key you want attached to it.
    
    The key will appear next to the menu item and you can just press that key without opening the menu in future.
vi: Để thiết đặt phím tắt bàn phím cho một mục menu:
    
    - Mở menu thông qua một cửa sổ,
    - Di chuyển chuột đến mục bạn muốn dùng,
    - Nhấn các phím bạn muốn thiết đặt.
    
    Phím sẽ hiện ra lần kế trong mục menu và sau này bạn chỉ cần nhấn phím mà không cần mở menu.

en: To speed things up, the generated thumbnails are stored in the hidden ~/.thumbnails directory. Click here to remove all the cached thumbnails. They will be created again as needed.
vi: Để tăng tốc, các chân dung tạo ra sẽ được tích hợp trong thư mục ~/.thumbnails. Nhấp chuột vào đây để xóa bộ đệm. Chúng sẽ được tạo lại nếu cần.

en: Toolbar
vi: Thanh công cụ

en: Toolbar type:
vi: Kiểu thanh công cụ

en: Tools/Minibuffer
vi: Công cụ/Minibuffer

en: Top
vi: Cạnh trên

en: Top edge
vi: Cạnh trên

en: Top margin
vi: Lề trên

en: Try `ROX-Filer/AppRun --help' for more information.
vi: Thử `ROX-Filer/AppRun --help' để biết thêm thông tin.

en: Try `ROX-Filer/AppRun -h' for more information.
vi: Thử `ROX-Filer/AppRun -h' để biết thêm thông tin.

en: Type
vi: Loại

en: Type:
vi: Loại:

en: Types
vi: Loại

en: Unable to load image file -- maybe it's not in a format I understand, or maybe the permissions are wrong?
    The icon has not been changed.
vi: Không thể nạp tập tin hình ảnh -- có thể nó không phải định dạng tôi hiểu hoặc là sai quyền truy nhập?
    Biểu tượng không được thay đổi.

en: Unable to read '%s': %s
vi: Không thể đọc '%s': %s

en: Unable to replace '%s'
vi: Không thể thay thế '%s'

en: Unable to save '%s'
vi: Không thể lưu

en: Unique windows
vi: Cửa sổ duy nhất

en: Unknown
vi: Không biết

en: Unknown action requested
vi: Không biết hành động đã yêu cầu

en: Unknown details type '%s'
vi: Không biết lọai chi tiết '%s'

en: Unknown side
vi: Không biết cạnh

en: Unknown sorting type '%s'
vi: Không biết lọai sắp xếp '%s'

en: Unknown style '%s'
vi: Không biết kiểu '%s'

en: Unknown target
vi: Đích không biết

en: Unknown type:
vi: Lọai không biết:

en: Unmount
vi: Huỷ gắn kết

en: Unmount command
vi: Lệnh huỷ gắn kết

en: Unnamed
vi: Khôngtên

en: UntitledData
vi: DữliệuKhôngtên

en: Up
vi: Lên

en: Usage: ROX-Filer/AppRun [OPTION]... [FILE]...
    Open each directory or file listed, or the current working
    directory if no arguments are given.
    
      -b, --border=PANEL	open PANEL as a border panel
      -B, --bottom=PANEL	open PAN as a bottom-edge panel
      -c, --client-id=ID	used for session management
      -d, --dir=DIR		open DIR as directory (not application)
      -D, --close=DIR	close DIR and its subdirectories
      -h, --help		display this help and exit
      -l, --left=PANEL	open PAN as a left-edge panel
      -m, --mime-type=FILE	print MIME type of FILE and exit
      -n, --new		start new copy; for debugging the filer
      -p, --pinboard=PIN	use pinboard PIN as the pinboard
      -r, --right=PANEL	open PAN as a right-edge panel
      -R, --RPC		invoke method call read from stdin
      -s, --show=FILE	open a directory showing FILE
      -S, --rox-session	use default panel and pinboard options, and -n
      -t, --top=PANEL	open PANEL as a top-edge panel
      -u, --user		show user name in each window 
      -U, --url=URL		open file or directory in URI form
      -v, --version		display the version information and exit
      -x, --examine=FILE	FILE has changed - re-examine it
    
    Report bugs to %s.
    Home page (including updated versions): http://rox.sourceforge.net/
vi: Cách dùng: ROX-Filer/AppRun [OPTION]... [FILE]...
    Mở các thư mục hay tập tin đã kê khai, hoặc thư mục đang
    làm việc hiện tại nếu không có tham số được thêm vào.
    
      -b, --border=PANEL	mở PANEL như một panel viền
      -B, --bottom=PANEL	mở PANEL như như một panel cạnh dưới
      -c, --client-id=ID	dùng cho quản lý phiên
      -d, --dir=DIR		mở DIR như thư mục (không phải ứng dụng)
      -D, --close=DIR	đóng DIR và các thư mục con của nó
      -h, --help		Hiển thị trợ giúp này và thoát
      -l, --left=PANEL	mở PANEL như một panel cạnh trái
      -m, --mime-type=FILE	in loại MIME của FILE và thoát
      -n, --new		bắt đầu bản sao mới; dùng để dò lỗi trình quản lý tập tin
      -p, --pinboard=PIN	dùng pinboard PIN như pinboard
      -r, --right=PANEL	mở PANEL như một panel cạnh phải
      -R, --RPC		viện dẫn phương thức gọi đọc từ stdin
      -s, --show=FILE	mở thư mục đang hiển thị FILE
      -S, --rox-session	dùng các tùy chọn panel và pinboard mặc định, và -n
      -t, --top=PANEL	mở PANEL như một panel cạnh trên
      -u, --user		hiện tên người dùng trong mỗi cửa sổ 
      -U, --url=URL		mở tập tin hoặc thư mục theo dạng URI
      -v, --version		hiện thông tin phiên bản và thoát
      -x, --examine=FILE	FILE đã thay đổi - kiểm tra lại nó
    
    Thông báo lỗi đến %s.
    Trang chủ (bao gồm các phiên bản cập nhật): http://rox.sourceforge.net/

en: Use a 16-pixel grid for positioning icons on the desktop.
vi: Dùng lưới 16 pixel cho vị trí biểu tượng trên desktop.

en: Use a 2-pixel grid for positioning icons on the desktop.
vi: Dùng lưới 2 pixel cho vị trí biểu tượng trên desktop.

en: Use a 32-pixel grid for positioning icons on the desktop.
vi: Dùng lưới 32 pixel cho vị trí biểu tượng trên desktop.

en: Use a copy of the image as the default for all files of these MIME types.
vi: Dùng một bản sao hình ảnh như mặc định cho tất cả các lọai MIME này.

en: Use a copy of the image for all files of this MIME type.
vi: Dùng một bản sao hình ảnh cho lọai MIME này.

en: Use custom font:
vi: Dùng font tuỳ chọn

en: Use single letters instead of words for Scanning, All and Thumbs indicators in the titlebar.
vi: Dùng các từ đơn thay thế cho các chỉ thị Quét, Tất cả và Thumb trên thanh tiêu đề.

en: Use the 'Set Icon...' dialog box to set the icon for each MIME type. Note that icons set this way override those from the selected theme.
vi: Dùng hộp thọai 'Thiết đặt Biểu tượng' để thiết đặt biểu tượng cho mỗi lọai MIME. Ghi nhớ rằng các biểu tượng được thiết đặt theo cách này sẽ ghi đè lên biểu tượng được chọn trong theme.

en: Use this application for all files with this MIME type.
vi: Dùng ứng dụng này cho tất cả tập tin với lọai MIME này.

en: User-definable shortcuts are disabled by default in Gtk2, and you have not enabled them. You can turn this feature on by:
    
    1) using an XSettings manager, such as ROX-Session or gnome-settings-daemon, or
    
    2) adding this line to ~/.gtkrc-2.0:
    	gtk-can-change-accels = 1
    	(this only works if NOT using XSETTINGS)
vi: Các phím tắt do người dùng thiết đặt được tắt mặc định bởi Gtk2, và bạn không cần bật chúng.Bạn có thể mở chức năng này bằng cách:
    
    1)  dùng trình quản lý XSettings, như là ROX-Session hay gnome-settings-daemon, hoặc là
    
    2) thêm dòng này vào : ~/.gtkrc-2.0:
    	gtk-can-change-accels = 1
    	(nó chỉ làm việc nếu bạn KHÔNG dùng XSETTINGS)

en: Video thumbnails
vi: Xem chân dung

en: View type:
vi: Kiểu xem

en: WRITE-PROTECTED
vi: CHỐNG-GHI

en: We got a BadWindow error from the X server. This might be due to this GTK bug (during drag-and-drop?):
    http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=152151
    Trying to continue...
vi: Chúng tôi có một lỗi BadWindow từ X server. Đây có thể do bug GTK này (trong quá trình kéo-và-thả?):
    http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=152151
    Đang thử tiếp tục...

en: Week
vi: Tuần

en: Weeks
vi: Tuần

en: When automatic icon sizing is selected: If the directory contains this many items then it will be shown using Small Icons, otherwise Large Icons will be used.
vi: Nếu tùy chọn này đã chọn: nó sẽ dùng Biểu tượng Nhỏ khi thư mục chứa nhiều mục, mặc khác, nó sẽ dùng Biểu tượng Lớn.

en: When dragging files with the left mouse button
vi: Khi kéo tập tin với nút trái chuột

en: When dragging files with the middle mouse button
vi: Khi kéo tập tin với nút chuột

en: When run by a session manager program (such as ROX-Session) the filer can open up a panel and/or the pinboard.  Here you configure which.
vi: Khi khởi chạy bởi một chương trình quản lý phiên (như là ROX-Session) trình quản lý tập tin có thể mở một panel và/hay một pinboard. Đây là nơi bạn cấu hình nó

en: When this is on you can drag a file over a sub-directory or program in a filer window. The item will highlight when you do this and dropping the file will put it into that directory, or load it into the program.
vi: Bạn có thể kéo một tập tin trên một thư mục hay chương trình trong cửa sổ. Mục sẽ tô sáng lên và bạn thả tập tin vào thư mục hay nạp nó vào chương trình.

en: When thumbnails are turned on, each image file in a directory is loaded and a small thumbnail of it is shown.
vi: Khi chế độ chân dung được bật, mỗi tập tin hình ảnh trong thư mục được nạp và một chân dung nhỏ của nó được hiển thị.

en: When using a pinboard, you can drag files and applications onto the desktop background to create shortcuts to them.
vi: Khi dùng một pinboard, bạn có thể kéo tập tin và ứng dụng vào nền của desktop để tạo lối tắt cho chúng.

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if nothing happens (eg, because there are several possibilities and the next letter varies).
vi: Khi dùng 'Nhập Đường dẫn...' và Tab được nhấn, sẽ kêu bíp nếu sai.

en: When using the `Enter Path...' minibuffer and Tab is pressed, beep if there is more than one matching file, even though some more letters were added.
vi: Khi dùn 'Nhập Đường dẫn...' và Tab được nhấn, sẽ kêu bíp nếu có nhiều tập tin trùng khớp.

en: When you drag a file from a web browser or other remote source, this program will be run to download it. $1 is the URI dragged to the filer, and the current directory is the destination. Eg:
    xterm -e wget $1
vi: Khi bạn kéo một tập tin từ trình duyệt hay từ nguồn truy nhập khác, chương trình này sẽ chay để tải nó. $1 là URI được kéo đến cửa sổ và cửa sổ hiện tại là đích. Ví dụ:
    xterm -e wget $1

en: Width of no-go area at left of screen.
vi: Độ rộng của vùng không-di-chuyển phía trái màn hình

en: Width of no-go area at right of screen.
vi: Độ rộng của vùng không-di-chuyển phía phải màn hình

en: Width of toolbar sets minimum width of window
vi: Độ rộng của thanh công cụ thiết đặt độ rộng nhỏ nhất của cửa sổ

en: Window
vi: Cửa sổ

en: Window behaviour
vi: Trạng thái cửa sổ

en: Window manager problems
vi: Vấn đề trình quản lý cửa sổ

en: With:
vi: Với

en: World
vi: Khác

en: Write
vi: Ghi

en: XDS protocol error: leafname may not contain '/'
vi: Lỗi giao thức XDS: kí tự đầu tên không thể là '/'

en: XDS protocol error: return code should be 'S', 'F' or 'E'
vi: Lỗi giao thức XDS: mã trả về nên là 'S', 'F' hay 'E'

en: XdndDirectSave0 target provided, but the atom XdndDirectSave0 (type text/plain) did not contain a leafname
vi: Đích XdndDirectSave0 đã cung cấp, nhưng phần tử XdndDirectSave0 (kiểu text/plain) không chứa leafname

en: Xinerama monitor %d unavailable
vi: Màn hình Xinerama %d không có

en: Year
vi: Năm

en: Years
vi: Năm

en: Yes
vi: Đồng ý

en: Yes (can run with older glibc versions)
vi: Có (có thể chạy với phiên bản glibc cũ hơn)

en: You can only set the backdrop to an image or to a program which knows how to manage ROX-Filer's backdrop.
    
    Programmers: the application's AppInfo.xml must contain the CanSetBackdrop element, as described in ROX-Filer's manual.
vi: Bạn chỉ có thể thiết đặt nền với một hình ảnh họăc với một chương trinh biết cách quản lý nền của ROX-Filer.
    
    Lập trình viên: AppInfo.xml của ứng dụng phải chứa yếu tố CanSetBackdrop, như miêu tả trong manual của ROX-Filer.

en: You can only set the run action for a regular file
vi: Bạn chỉ có thể thiết đặt hành động thực thi cho tập tin thường

en: You can't open a second view onto this directory because the `Unique Windows' option is turned on in the Options window.
vi: Bạn không thể mở cửa sổ thứ hai để xem thư mục này vì tùy chọn 'Cửa sổ Duy nhất' đã bật trong cửa sổ 'Tùy chọn'.

en: You cannot do this to more than one item at a time
vi: Bạn không thể làm việc này với nhiều hơn một tập tin cùng lúc

en: You do not appear to have OS support.
vi: Có vẻ bạn không có OS được hỗ trợ

en: You have tried to close a panel via the window manager - I usually find that this is accidental... really close?
vi: Bạn đã cố đóng panel thông qua trình quản lý cửa sổ - Tôi luôn thấy đây là rủi ro ... đóng nó không??

en: You must first select some items to remove
vi: Bạn phải chọn một vài mục để xóa

en: You must open the menu over an item
vi: Bạn phải mở menu trên một mục

en: You must unlock '%s' before removing it
vi: Bạn phải unlock '%s' trước khi xóa nó

en: You need to select some items to count
vi: Bạn cần chọn vài mục để kiểm kê

en: You need to select some items to search through
vi: Bạn cần chọn vài mục để tìm kiếm

en: You need to select the items whose permissions you want to change
vi: Bạn cần chọn các mục mà bạn muốn thay đổi quyền hạn

en: You need to select the items whose type you want to change
vi: Bạn cần chọn các mục mà bạn muốn thay đổi quyền hạn

en: You should Shift+Menu click over a file to send it somewhere
vi: Bạn nên dùng Shift+nhấp phải trên một tập tin để đưa nó vào đâu đó

en: You should first select some rows to delete
vi: Trước tiên bạn phải chọn một vài hàng để xoá

en: You'll have to resize windows manually, using the window manager, the `Resize Window' menu entry or by double-clicking on the window background.
vi: Bạn sẽ phải tự thay đổi kích cỡ cửa sổ, dùng trình quản lý cửa sổ, mục trình đơn 'Đổi Kích cỡ Cửa sổ' hoặc nhấp đúp lên nền cửa sổ.

en: Your CHOICESPATH variable setting prevents customisations - sorry.
vi: Thiết đặt biến CHOICESPATH của bạn không cho phép tùy chỉnh - xin lỗi.

en: Your old panel file has been converted to the new XML format.
vi: Tập tin panel cũ đã được chuyển đổi sang định dạng XML mới.

en: Your old pinboard file has been converted to the new XML format.
vi: Tập tin pinboard cũ đã được chuyển đổi đến định dạng XML mới.

en: _Group
vi: _Nhóm

en: _Name
vi: _Tên

en: _Owner
vi: _Sở hữu

en: _Permissions
vi: _Quyền

en: _Quiet
vi: _Im lặng

en: _Relative link
vi: Liên kết _Tương đối

en: _Rename
vi: Đổi _Tên

en: _Replace
vi: _Thay thế

en: _Revert
vi: _Trở lại

en: _Size
vi: _Kích cỡ

en: _Type
vi: _Loại

en: _Use Command
vi: _Sử dụng lệnh:

en: a+x (Make executable/searchable)
vi: a+x (Thực thi/Tìm kiếm được)

en: a-x (Make non-executable/non-searchable)
vi: a-x (Không thực thi/Không tìm kiếm được)

en: ascending
vi: tăng lên

en: blocks
vi: block

en: bottom-left
vi: dưới-trái

en: bottom-right
vi: dưới-phải

en: descending
vi: giảm dần

en: directories
vi: thư mục

en: directory
vi: thư mục

en: features set at compile time
vi: các chức năng thiết đặt tại thời điểm biên dịch

en: file
vi: tập tin

en: file(1) says... %s
vi: file(1) nói... %s

en: files
vi: tập tin

en: go-rwx (Private - owner access only)
vi: go-rwx (Riêng tư - chỉ chủ nhân truy nhập)

en: go-w (Fix security problem)
vi: go-w (Sửa chữa vấn đề bảo mật)

en: go=u-w (Public access, not write)
vi: go=u-w (Tất cả đều truy nhập được, không ghi được)

en: horizontally
vi: phương ngang

en: item
vi: mục

en: items
vi: mục

en: lstat(2) failed: %s
vi: lstat(2) lỗi: %s

en: merge contents
vi: kết hợp nội dung

en: mounted
vi: gắn kết

en: no directories)
vi: không có thư mục)

en: overwrite
vi: ghi đè lên

en: prune
vi: lược bỏ

en: size
vi: kích cỡ

en: system
vi: hệ thống

en: top-left
vi: trên-trái

en: top-right
vi: trên-phải

en: u+rw (Give owner read+write)
vi: u+rw (Cho phép chủ nhân đọc và ghi)

en: unmounted
vi: huỷ gắn kết

en: vertically
vi: phương dọc
