Winff - en to ar translation catalogue (129 entries)

[ctx: TFRMABOUT.BTNOK.CAPTION]
en: OK
ar: موافق

[ctx: TFRMABOUT.FRMABOUT.CAPTION]
en: About WinFF
ar: عن WinFF

[ctx: TFRMABOUT.LBLBELLARD.CAPTION]
en: Trademark Fabrice Belllard
ar: العلامة التجارية Fabrice Belllard

[ctx: TFRMABOUT.LBLGEVERS.CAPTION]
en: Debian/Ubuntu Packaging by Paul Gevers
ar: حزمة ديبيان/أوبنتو أعدها Paul Gevers

[ctx: TFRMABOUT.LBLHQPRESETS.CAPTION]
en: High Quality Presets From
ar: الضبط المسبق ذو الجودة العالية من

[ctx: TFRMABOUT.LBLKLEPATSCH.CAPTION]
en: Icons and Logo by Alex Klepatsch
ar: الأيقونات والشعار أعدها Alex Klepatsch

[ctx: TFRMABOUT.LBLWINBUILD.CAPTION]
en: FFmpeg Windows Builds by
ar: FFmpeg للويندوز أعدها

[ctx: TFRMABOUT.TABTHANKS.CAPTION]
en: Thanks
ar: الشكر لـ

en: Add / Update
ar: إضافة/تحديث

[ctx: TFRMEDITPRESETS.CANCELBTN.CAPTION]
en: Close
ar: إغلاق

en: Delete
ar: حذف

en: One word, only letters and numbers
ar: كلمة واحدة، فقط حروف وأرقام

en: Enter a more descriptive name for this preset
ar: أدخل اسم يصف أكثر هذا الضبط المسبق

en: Do not include a dot
ar: لا تضع نقطة

en: Choose a category to group this preset under
ar: اختر تصنيف لوضع هذا الضبط المسبق تحتها

[ctx: TFRMEDITPRESETS.EXPORT.CAPTION]
en: Export
ar: تصدير

[ctx: TFRMEDITPRESETS.FRMEDITPRESETS.CAPTION]
en: Edit Presets
ar: تحرير الضبط المسبق

en: Import
ar: استيراد

en: Category / Preset
ar: تصنيف / ضبط مسبق

en: Preset Name (one word, only letters and numbers)
ar: اسم الضبط المسبق (كلمة واحدة، فقط حروف وأرقام)

en: Preset Label
ar: وسم الضبط المسبق

en: Output File Extension (do not include the '.' )
ar: لاحقة الملف المخرج (لا تضع نقطة)

en: Category
ar: التصنيف

en: Save
ar: حفظ

[ctx: TFRMEXPORT.CANCELBTN.CAPTION]
en: Cancel
ar: إلغاء

en: Export Presets
ar: تصدير الضبط المسبق

[ctx: TFRMEXPORT.EXPORTBTN.CAPTION]
en: Export
ar: تصدير

en: Choose Presets to Export:
ar: اختر ضبط مسبق لتصديره

en: (<integer>) number of audio channels
ar: (<عدد صحيح>) عدد قنوات الصوت

en: (<integer>) the sampling frequency of the audio in Hertz
ar: (<عدد صحيح>) تردد معاينة الصوت بالهرتز

en: Add
ar: إضافة

en: Add file(s) to the list for conversion
ar: أضف ملف (أو عدة ملفات) لقائمة التحويل

en: Clear
ar: تنظيف

en: Remove all files from the list
ar: إزالة جميع الملفات من القائمة

en: Convert
ar: تحويل

en: Start the conversion process
ar: ابدأ عملية التحويل

[ctx: TFRMMAIN.BTNOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ar: خيارات

en: Open/close the additional options window
ar: فتح/ إغلاق نافذة الخيارات الإضافية

en: Play
ar: تشغيل

en: Preview the selected source file with ffplay (good test to see if conversion is possible)
ar: معاينة الملفات المختارة باستخدام ffplay (اختبار جيد لترى إمكانية التحويل من عدمها)

en: Preview
ar: معاينة

en: Remove
ar: حذف

en: Remove selected file(s) from the list
ar: إزالة الملفات المختارة من القائمة

en: Device or file type the video should be converted to
ar: الجهاز أو نوع الملف الذي يجب تحويل الفيديو إليه

[ctx: TFRMMAIN.CBOUTPUTPATH.CAPTION]
en: Use Source Folder
ar: استخدم ملف المصدر

en: 2 pass
ar: التمرير المزدوج

en: Using two passes allows the encoder to gather information in the first run for enhanced quality
ar: استخدام تمرير مزدوج يمكن المحول من استخلاص معلومات تحسن جودة الملف الناتج

en: Deinterlace
ar: فك الدمج

en: Removes interlacing from the video (if necessary)
ar: إزالة التشابك من الفيديو (عند الضرورة)

en: Target location for the final video (choose a different folder than the source folder)
ar: مكان ملف الفيديو الناتج (اختر مجلدا مختلفا عن المجلد المصدر)

en: (<integer:integer> or <real>) the physical aspect ratio (DAR) of the target display
ar: (<عدد صحيح:عدد صحيح> أو <عدد حقيقي>) تحديد نسبه عدد السطور إلي عرض الشاشة

en: Convert to:
ar: تحويل إلى:

en: Audio Channels
ar: قنوات الصوت

en: Preset:
ar: ضبط مسبق:

en: Volume
ar: حجم الصوت

en: Sync
ar: مزامنة

en: Additional Command Line Parameters
ar: معاملات سطر أوامر إضافية

en: Audio Bitrate
ar: معدل بتات الصوت

en: Sample Rate
ar: معدل العينات

en: Aspect Ratio
ar: نسبة عدد السطور إلى العرض

en: Bottom
ar: أسفل

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Top
ar: أعلى

en: Frame Rate
ar: معدل الإطارات

en: Video Bitrate
ar: معدل بتات الفيديو

en: Video Size
ar: حجم الفيديو

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM1.CAPTION]
en: Apply Preset
ar: تطبيق الضبط المسبق

en: About
ar: حول

en: Documentation
ar: التوثيق

en: Exit
ar: إنهاء

en: Forums
ar: منتديات

en: Import Preset
ar: استيراد ضبط

en: Pause on Finish
ar: إيقاف عند الانتهاء

en: Play Sound on Finish
ar: تشغيل الصوت عند الانتهاء

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Presets
ar: الضبط المسبق

[ctx: TFRMMAIN.MITSHOWOPTIONS.CAPTION]
en: Additional Options
ar: خيارات إضافية

en: Shutdown on Finish
ar: إطفاء الجهاز عند الإنتهاء

en: Detailed View
ar: عرض مفصّل

en: WinFF Website
ar: موقع WinFF

en: Edit
ar: تحرير

en: File
ar: ملف

en: Help
ar: مساعدة

[ctx: TFRMMAIN.MNUOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ar: خيارات

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET2.CAPTION]
en: Audio
ar: الصوت

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET3.CAPTION]
en: Crop
ar: إقتصاص

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET4.CAPTION]
en: Time
ar: الزّمن

[ctx: TFRMMAIN.TABVIDEO.CAPTION]
en: Video
ar: الفيديو

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ar: إلغاء

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNOK.CAPTION]
en: OK
ar: موافق

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBCHCPCHAR.CAPTION]
en: Use CHCP for international characters
ar: استخدام محارف CHCP العالمية

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBREMEMBERLASTDIR.CAPTION]
en: Remember Last Used Directory
ar: تذكر المجلد المستخدم أخيرًا

[ctx: TFRMPREFERENCES.FRMPREFERENCES.CAPTION]
en: WinFF Preferences
ar: تفضيلات WinFF

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALOPTIONS.CAPTION]
en: Terminal Options:
ar: خيارات الطرفية:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLPRIORITY.CAPTION]
en: Priority:
ar: الأولوية:

[ctx: TFRMPREFERENCES.TABGENERAL.CAPTION]
en: General
ar: عام

[ctx: TFRMPREFERENCES.TABLINUX.CAPTION]
en: Linux
ar: لينكس

[ctx: TFRMPREFERENCES.TABWINDOWS.CAPTION]
en: MS Windows
ar: ويندوز

en: Copy to Clipboard
ar: نسخ إلى الحافظة

en: FFmpeg Command Line
ar: سطر أوامر FFmpeg

en: Converting
ar: جاري التحويل

en: Could Not Find File
ar: لم يتم العثور على المف

en: Could not find presets file.
ar: لم يتم العثور على ملف الضبط المسبق

en: Extension can not contain a period
ar: اللاحقة لا يمكن أن تحتوي على نقطة (.)

en: file does not exist
ar: الملف غير موجود

en: Invalid Preset File
ar: ملف ضبط مسبق غير صالح

en: Name Must be alphanumeric (a-z,A-Z,0-9)
ar: يجب أن يكون الاسم حرفي رقمي (a-z,A-Z,0-9)

en: Please add at least 1 file to convert
ar: فضلًا أضف ملف واحد على الأقل للتحويل

en: Please select a preset
ar: رجاءً حدد ضبط مسبق

en: The preset to import does not have an extension
ar: ملف الضبط المسبق المطلوب استيراده لا يحوي لاحقة

en: The preset to import does not have a label
ar: ملف الضبط المسبق المطلوب استيراده لا يحوي وسم

en: Please select a preset to export
ar: فضلًا حدد ضبط مسبق لتصديره

en: Preset with label: %s%s%s already exists
ar: الضبط المسبق ذو الوسم : %s%s%s موجود بالفعل

en: Press Enter to Continue
ar: اضغط زر "Enter "للاستمرار

en: Select Preset File
ar: اختر ملف ضبط مسبق

en: Select Video Files
ar: اختر ملفات الفيديو

en: The preset contains illegal characters
ar: الضبط المسبق يحتوي على حروف غير صالحة

en: Create Preset:
ar: إنشاء ضبط مسبق:

en: Import Presets
ar: استيراد ضبط مسبق

en: Label must be unique.
ar: الوسم لابد أن يكون فريدا

en: Remove Preset:
ar: إزالة ضبط مسبق:

en: Update Preset:
ar: تحديث ضبط مسبق:

en: You must enter the extension.
ar: لابد من إدخال لاحقة

en: You must enter a label.
ar: لابد من إدخال وسم

en: You must enter a name.
ar: لا بد من إدخال اسم.

en: High
ar: مرتفعة

en: Idle
ar: خامل

en: Normal
ar: عادي
