winff - en to ja translation catalogue (187 entries)

[ctx: TFRMABOUT.FRMABOUT.CAPTION]
en: About WinFF
ja: WinFFについて

[ctx: TFRMABOUT.LBLHQPRESETS.CAPTION]
en: High Quality Presets From
ja: 高品質のプリセット

[ctx: TFRMABOUT.TABTHANKS.CAPTION]
en: Thanks
ja: 謝辞

en: Add / Update
ja: 追加/上書き

[ctx: TFRMEDITPRESETS.CANCELBTN.CAPTION]
en: Close
ja: 閉じる

en: Delete
ja: 削除

en: One word, only letters and numbers
ja: 単語：文字と数字

en: Enter a more descriptive name for this preset
ja: わかりやすい名前にして下さい

en: Please don't use -i or output file parameters
ja: -i は使えません

en: Do not include a dot
ja: ドットはいりません

en: Choose a category to group this preset under
ja: プリセットのカテゴリを選択

[ctx: TFRMEDITPRESETS.EXPORT.CAPTION]
en: Export
ja: 書き出し

[ctx: TFRMEDITPRESETS.FRMEDITPRESETS.CAPTION]
en: Edit Presets
ja: プリセットの編集

en: Import
ja: 読み込み

en: Category / Preset
ja: カテゴリ/プリセット

en: Preset Name (one word, only letters and numbers)
ja: プリセット名（単語：文字と数字）

en: Preset Label
ja: プリセットラベル

en: Preset Command Line Parameters (no -i or output file)
ja: プリセットコマンドオプション（-i以外 出力ファイル）

en: Output File Extension (do not include the '.' )
ja: 出力ファイルの拡張子（'.'は含まない）

en: Category
ja: カテゴリ

en: Save
ja: 保存

en: Import a Preset
ja: プリセットの読み込み

en: Export a Preset
ja: プリセットの書き出し

[ctx: TFRMEXPORT.CANCELBTN.CAPTION]
en: Cancel
ja: キャンセル

en: Export Presets
ja: プリセットを書きだす

[ctx: TFRMEXPORT.EXPORTBTN.CAPTION]
en: Export
ja: 書き出し

en: Choose Presets to Export:
ja: 書きだすプリセットの選択

[ctx: TFRMMAIN.AUDBITRATE.HINT]
en: (<integer>) the target kilobits/second that the stream should use
ja: (整数) ストリームが使うキロビット/秒

en: (<integer>) number of audio channels
ja: (整数) 音声チャンネル数

en: (<integer>) the sampling frequency of the audio in Hertz
ja: (整数) 音声のサンプル周波数（ヘルツ）

en: Add
ja: 追加

en: Add file(s) to the list for conversion
ja: 変換リストにファイルを追加

en: Clear
ja: クリア

en: Remove all files from the list
ja: 変換リストを消す

en: Convert
ja: 変換

en: Start the conversion process
ja: 変換開始

[ctx: TFRMMAIN.BTNOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ja: オプション

en: Open/close the additional options window
ja: オプションウィンドウの開閉

en: Play
ja: 再生

en: Preview the selected source file with ffplay (good test to see if conversion is possible)
ja: 選択したファイルをffplayでプレビュー（変換可能かテスト）

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview using the output settings
ja: 出力設定でプレビュー

en: Remove
ja: 削除

en: Remove selected file(s) from the list
ja: 変換リストから選んだファイルを削除

en: Device or file type the video should be converted to
ja: 変換するデバイスやファイルの種類

en: 90 Left
ja: 90 左

en: 90 Left + Vertical Flip
ja: 90 左 +垂直反転

[ctx: TFRMMAIN.CBOUTPUTPATH.CAPTION]
en: Use Source Folder
ja: ソースフォルダを使う

en: 90 Right
ja: 90 右

en: 90 Right + Vertical Flip
ja: 90 右 + 垂直反転

en: 2 pass
ja: 2パス

en: Using two passes allows the encoder to gather information in the first run for enhanced quality
ja: 2パスでは最初にエンコーダーが情報を集める

en: Deinterlace
ja: 非インターレース

en: Removes interlacing from the video (if necessary)
ja: ビデオのインターレースを外す（必要なら）

en: Target location for the final video (choose a different folder than the source folder)
ja: ビデオのターゲット（ソースフォルダと別のフォルダを選ぶ）

en: Select Video Files...
ja: ビデオファイルの選択...

en: (<integer:integer> or <real>) the physical aspect ratio (DAR) of the target display
ja: （整数:整数か実数）ディスプレイのアスペクト比(DQR)

en: (<integer>) From 10 up to audio sampling rate such as 44100, 48000. Allows "stretch"/"squeeze" audio stream.
ja: （整数）オーディオサンプル周波数 44100, 48000など "stretch"/"squeeze"も使える

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKHH.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
ja: <hh:mm:ss> - 変換を始める前にこの位置にシークする

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKMM.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
ja: <hh:mm:ss> - 変換を始める前にこの位置にシークする

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKSS.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
ja: <hh:mm:ss> - 変換を始める前にこの位置にシークする

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRHH.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
ja: <hh:mm:ss> - この時間で変換を止める

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRMM.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
ja: <hh:mm:ss> - この時間で変換を止める

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRSS.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
ja: <hh:mm:ss> - この時間で変換を止める

en: (<integer>) 256 = Current Volume, 128 = Half Volume, 512 = Double Volume
ja: （整数）259=既定値 128=半分のボリューム 512=倍のボリューム

en: Convert to:
ja: 変換するターゲット:

en: Audio Channels
ja: 音声チャンネル

[ctx: TFRMMAIN.LABEL12.CAPTION]
en: Output Folder:
ja: 出力フォルダ

en: Preset:
ja: 形式（プリセット）の選択:

en: Volume
ja: ボリューム

en: Sync
ja: 同期

en: Seek to
ja: シークする

en: Time to Record
ja: 終了時間

en: Hours / Minutes / Seconds
ja: 時/分/秒

en: Additional Command Line Parameters
ja: コマンドラインの追加オプション

en: 1st Pass
ja: 第一パス

en: 2nd Pass
ja: 第二パス

en: Audio Bitrate
ja: 音声ビットレート

en: Sample Rate
ja: サンプル周波数

en: Apply to All
ja: すべて適用

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: Cancel Changes
ja: 変更をキャンセル

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Top
ja: 上

en: Frame Rate
ja: フレームレート

en: Rotation
ja: 回転

en: Apply Changes
ja: 変更を適用

en: Click here to apply settings changes to the file conversion above
ja: クリックしてファイル変換の設定変更を適用

en: Video Bitrate
ja: 映像ビットレート

en: Video Size
ja: 映像サイズ

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM1.CAPTION]
en: Apply Preset
ja: プリセットを適用

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM2.CAPTION]
en: Apply Destination Folder
ja: 出力フォルダを適用

en: About
ja: 情報

en: Display Cmd Line
ja: コマンドラインの表示

en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Exit
ja: 終了

en: Forums
ja: フォーラム

en: Import Preset
ja: プリセットの読み込み

en: Pause on Finish
ja: 終了時に一時停止

en: Play Sound on Finish
ja: 終了時に音声再生

en: Preferences
ja: 設定

en: Presets
ja: プリセット

en: Restore Defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Save Options to Preset
ja: オプションをプリセットに保存

en: Select All
ja: すべて選択

[ctx: TFRMMAIN.MITSHOWOPTIONS.CAPTION]
en: Additional Options
ja: 追加オプション

en: Shutdown on Finish
ja: 終了時にシャットダウン

en: Detailed View
ja: 詳細

en: WinFF Website
ja: WinFFウェブサイト

en: Edit
ja: 編集

en: File
ja: ファイル

en: Help
ja: ヘルプ

[ctx: TFRMMAIN.MNUOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ja: オプション

en: Open
ja: 開く

en: Specific settings to use for the chosen device or file type
ja: 選択したデバイスやファイルで使う固有の設定

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET2.CAPTION]
en: Audio
ja: 音声の設定

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET3.CAPTION]
en: Crop
ja: 映像クロップ

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET4.CAPTION]
en: Time
ja: 時間指定

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET6.CAPTION]
en: Output Details
ja: 出力の設定

[ctx: TFRMMAIN.TABVIDEO.CAPTION]
en: Video
ja: 映像の設定

[ctx: TFRMMAIN.VIDBITRATE.HINT]
en: (<integer>) the target kilobits/second that the stream should use
ja: （整数）ストリームが使うキロビット/秒

en: (<real> or <integer>) number of frames per second
ja: （実数か整数）フレーム数/秒

[ctx: TFRMMAIN.VIDSIZEX.HINT]
en: (<integer> X <integer>) Amount of pixels in each frame. For codecs that don''t support pixel aspect ratio (PAR) this is the final frame size.
ja: （整数x整数）フレームのピクセル数 ピクセルアスペクト比が無効なコーデックではフレームサイズ

[ctx: TFRMMAIN.VIDSIZEY.HINT]
en: (<integer> X <integer>) Amount of pixels in each frame. For codecs that don''t support pixel aspect ratio (PAR) this is the final frame size.
ja: （整数x整数）フレームのピクセル数 ピクセルアスペクト比が無効なコーデックではフレームサイズ

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBCHCPCHAR.CAPTION]
en: Use CHCP for international characters
ja: CHCPを使う

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBREMEMBERLASTDIR.CAPTION]
en: Remember Last Used Directory
ja: 前回使用したフォルダ

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBTHREADS.CAPTION]
en: Use Several Encoding Threads:
ja: エンコードにマルチスレッドを使う

[ctx: TFRMPREFERENCES.EDTLINTERMINALOPTIONS.HINT]
en: '-e' for xterm, '-x' for gnome-terminal
ja: xtermは -e gnome-terminalは -x

[ctx: TFRMPREFERENCES.FRMPREFERENCES.CAPTION]
en: WinFF Preferences
ja: WinFFの設定

en: Command to execute at end of script
ja: スクリプトの最後に実行するコマンド

en: Command to execute at beginning of script
ja: スクリプトの最初に実行するコマンド

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLDEFAULTDIR.CAPTION]
en: Default Destination Directory:
ja: デフォルトの出力フォルダ

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINFFMPEGPATH.CAPTION]
en: Path to FFmpeg or avconv Executable:
ja: FFmpeg/avconvのパス

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINFFPLAYPATH.CAPTION]
en: Path to FFplay or avplay Executable:
ja: FFplay/avplayのパス

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALEXE.CAPTION]
en: Terminal to run FFmpeg in:
ja: FFmpegを実行する端末

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALOPTIONS.CAPTION]
en: Terminal Options:
ja: 端末のオプション

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLPRIORITY.CAPTION]
en: Priority:
ja: 優先度

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLWINFFMPEGPATH.CAPTION]
en: Path to FFmpeg or avconv Executable:
ja: FFmpeg/avconvのパス

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLWINFFPLAY.CAPTION]
en: Path to FFplay or avplay Executable:
ja: FFplay/avplayのパス

[ctx: TFRMPREFERENCES.TABGENERAL.CAPTION]
en: General
ja: 一般

en: Scripting
ja: スクリプト

en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

[ctx: TFRMSCRIPT.BTNCLOSE.CAPTION]
en: Close
ja: 閉じる

en: Run!
ja: 実行

en: Save As...
ja: 名前をつけて保存…

en: FFmpeg Command Line
ja: FFmpegのコマンドライン

en: Analysing
ja: 解析中

en: Converting
ja: 変換中

en: Could not find either ffmpeg or avconv.
ja: FFmpegまたはavconvが見つかりません

en: Could not find either ffplay or avplay.
ja: FFplayまたはavplayが見つかりません

en: Could Not Find File
ja: ファイルが見つかりません

en: Could not find presets file.
ja: プリセットが見つかりません

en: Extension can not contain a period
ja: 拡張子にピリオドがありません

en: file does not exist
ja: ファイルが存在しません

en: Invalid Preset File
ja: 無効なプリセットファイル

en: Name Must be alphanumeric (a-z,A-Z,0-9)
ja: 名前はアルファベットと数字(a-z,A-Z,0-9)

en: Please add at least 1 file to convert
ja: １つ以上のファイルを追加して下さい

en: Please select a preset
ja: プリセットを選んで下さい

en: Preset: %s%s%s already exists. Do you want to replace the current preset?
ja: プリセット: %s%s%s はすでに存在します。上書きしますか?

en: The preset to import does not have an extension
ja: プリセットに拡張子がありません

en: The preset to import does not have a label
ja: プリセットにラベルがありません

en: Please select a preset to export
ja: 書きだすプリセットを選んで下さい

en: Preset with label: %s%s%s already exists
ja: ラベル: %s%s%s を持つプリセットが存在します

en: Press Enter to Continue
ja: Enterで続行

en: Restore defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Replace Preset?
ja: プリセットを更新しますか?

en: Restore Presets and Preferences to Defaults?
ja: プリセットと設定をデフォルトに戻しますか?

en: Select Directory
ja: ディレクトリを選択

en: Select Preset File
ja: プリセットを選択

en: Select Video Files
ja: ビデオを選択

en: The preset contains illegal characters
ja: プリセットに不正な文字

en: Create Preset:
ja: プリセットの作成:

en: Import Presets
ja: プリセットを読みこむ

en: Label must be unique.
ja: 同じラベルは不可

en: Remove Preset:
ja: プリセットの削除

en: Update Preset:
ja: プリセットの更新

en: You must enter the extension.
ja: 拡張子を入力

en: You must enter a label.
ja: ラベルを入力

en: You must enter a name.
ja: 名前を入力

en: Launchpad contributors
ja: ランチパッドのコントリビューター

en: Translators:
ja: 翻訳者:

en: High
ja: 高

en: Idle
ja: 低

en: Normal
ja: 中
