winff - en to ro translation catalogue (152 entries)

[ctx: TFRMABOUT.BTNOK.CAPTION]
en: OK
ro: Acceptare

[ctx: TFRMABOUT.LBLBELLARD.CAPTION]
en: Trademark Fabrice Belllard
ro: Marcă înregistrată Fabrice Belllard

[ctx: TFRMABOUT.LBLGEVERS.CAPTION]
en: Debian/Ubuntu Packaging by Paul Gevers
ro: Împachetare pentru Debian/Ubuntu de Paul Gevers

[ctx: TFRMABOUT.LBLHQPRESETS.CAPTION]
en: High Quality Presets From
ro: Reguli de conversie de înaltă calitate

[ctx: TFRMABOUT.LBLKLEPATSCH.CAPTION]
en: Icons and Logo by Alex Klepatsch
ro: Pictograma si emblema de Alex Klepatsch

[ctx: TFRMABOUT.LBLWINBUILD.CAPTION]
en: FFmpeg Windows Builds by
ro: Ferestre FFmpeg construite de

[ctx: TFRMABOUT.TABTHANKS.CAPTION]
en: Thanks
ro: Mulțumiri

en: Add / Update
ro: Adăugare / Înnoire

[ctx: TFRMEDITPRESETS.CANCELBTN.CAPTION]
en: Close
ro: Închidere

en: Delete
ro: Ştergere

en: One word, only letters and numbers
ro: O lume, numai litere și numere

en: Enter a more descriptive name for this preset
ro: Introduceți mai multe nume descriptive pentru această regulă de conversie

en: Please don't use -i or output file parameters
ro: Vă rog, nu utilizați -i sau fișier cu parametri de ieșire

en: Do not include a dot
ro: Nu includeți punct(.)

en: Choose a category to group this preset under
ro: Alegeți o categorie pentru această regulă de conversie

[ctx: TFRMEDITPRESETS.EXPORT.CAPTION]
en: Export
ro: Exportare

[ctx: TFRMEDITPRESETS.FRMEDITPRESETS.CAPTION]
en: Edit Presets
ro: Editează prezentarile

en: Import
ro: Importare

en: Category / Preset
ro: Categorie / Regulă de conversie

en: Preset Name (one word, only letters and numbers)
ro: Numele prezentării (un cuvânt numai din litere și numere)

en: Preset Label
ro: Etichetă regulă de conversie

en: Preset Command Line Parameters (no -i or output file)
ro: Parametrii liniei de comandă ai regulei de conversie (fără -i sau fișier de iesire)

en: Output File Extension (do not include the '.' )
ro: Extensia de ieșire a fișierului (fara punct(.))

en: Category
ro: Categorie

en: Save
ro: Salvare

[ctx: TFRMEXPORT.CANCELBTN.CAPTION]
en: Cancel
ro: Anulare

en: Export Presets
ro: Exportare reguli de conversie

[ctx: TFRMEXPORT.EXPORTBTN.CAPTION]
en: Export
ro: Exportare

en: Choose Presets to Export:
ro: Alegeți regulile de conversie pentru exportare

[ctx: TFRMMAIN.AUDBITRATE.HINT]
en: (<integer>) the target kilobits/second that the stream should use
ro: (<integer>) tintă kiloocteți/secundă pe care fluxul ar trebui să o folosească

en: (<integer>) number of audio channels
ro: Numărul de canale audio(<integer>)

en: (<integer>) the sampling frequency of the audio in Hertz
ro: (<integer>) frecvența audio in Hertzi

en: Add
ro: Adăugare

en: Add file(s) to the list for conversion
ro: Adăugare fișier(e) in lista de conversie

en: Clear
ro: Ștergere

en: Remove all files from the list
ro: Îndepărtează toate fișierele din listă

en: Convert
ro: Convertire

en: Start the conversion process
ro: Pornește convertirea

[ctx: TFRMMAIN.BTNOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ro: Preferințe

en: Open/close the additional options window
ro: Deschide/Închide ferestrele adiționale cu opțiuni

en: Play
ro: Redare

en: Preview the selected source file with ffplay (good test to see if conversion is possible)
ro: Previzualizare fișier cu ffplay (test bun pentru a vedea dacă conversia este posibila)

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview using the output settings
ro: Previzualizare folosind setările de ieșire

en: Remove
ro: Eliminare

en: Remove selected file(s) from the list
ro: Îndepartare fișier(ele) selectat(e) din listă

en: Device or file type the video should be converted to
ro: Dispozitivul sau tipul de fișier la care videoul ar trebui convertit

[ctx: TFRMMAIN.CBOUTPUTPATH.CAPTION]
en: Use Source Folder
ro: Utilizare director sursă

en: 2 pass
ro: 2 treceri

en: Using two passes allows the encoder to gather information in the first run for enhanced quality
ro: Două treceri se permit codorului să adune informații in prima trecere pentru a consolida calitatea

en: Deinterlace
ro: Deîntrețesere

en: Removes interlacing from the video (if necessary)
ro: Îndepărtează interlacing-ul din video (Dacă este necesar)

en: Target location for the final video (choose a different folder than the source folder)
ro: Locația țintă pentru videoul final(alegeți un dosar diferit de dosarul sursă)

en: (<integer:integer> or <real>) the physical aspect ratio (DAR) of the target display
ro: (<integer:integer> or <real>) rația de aspect fizică (DAR) a ecranului țintă

en: (<integer>) From 10 up to audio sampling rate such as 44100, 48000. Allows "stretch"/"squeeze" audio stream.
ro: (<integer>)De la 10 la rate audio ca 44100, 48000. Permite "întinderea"/"strânderea" fluxului audio.

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKHH.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
ro: <hh:mm:ss> - Se caută această poziție înainte de convertire

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKMM.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
ro: <hh:mm:ss> - Se caută această poziție înainte de convertire

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKSS.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
ro: <hh:mm:ss> - Se caută această poziție înainte de convertire

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRHH.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
ro: <hh:mm:ss> - Se oprește la atingerea acestei lungimi

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRMM.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
ro: <hh:mm:ss> - Se oprește la atingerea acestei lungimi

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRSS.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
ro: <hh:mm:ss> - Se oprește la atingerea acestei lungimi

en: (<integer>) 256 = Current Volume, 128 = Half Volume, 512 = Double Volume
ro: (<integer>) 256 = Volum curent, 128 = Volum la jumătate, 512 = Volum dublu

en: Convert to:
ro: Conversie în:

en: Audio Channels
ro: Canale audio

en: Preset:
ro: Regulă de conversie

en: Volume
ro: Volum

en: Sync
ro: Sincronizare

en: Seek to
ro: Căutare la

en: Time to Record
ro: Timp pentru ănregistrare

en: Hours / Minutes / Seconds
ro: Ore/Minute/Secunde

en: Additional Command Line Parameters
ro: Parametrii adiționali

en: Audio Bitrate
ro: Rată de biți audio

en: Sample Rate
ro: Rata de probă

en: Aspect Ratio
ro: Proporție aspect

en: Bottom
ro: Jos

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Top
ro: Sus

en: Frame Rate
ro: Frecvență cadre

en: Video Bitrate
ro: Rată octeți video

en: Video Size
ro: Dimensiune video

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM1.CAPTION]
en: Apply Preset
ro: Aplicare reguli de conversie

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM2.CAPTION]
en: Apply Destination Folder
ro: Aplicare director destinație

en: About
ro: Despre

en: Display Cmd Line
ro: Afișare linie de comandă

en: Documentation
ro: Documentație

en: Exit
ro: Ieșire

en: Forums
ro: Forumuri

en: Import Preset
ro: Importare reguli de conversie

en: Pause on Finish
ro: Pauză la terminare

en: Play Sound on Finish
ro: Redare sunet la terminare

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Presets
ro: Reguli de conversie

[ctx: TFRMMAIN.MITSHOWOPTIONS.CAPTION]
en: Additional Options
ro: Opțiuni suplimentare

en: Shutdown on Finish
ro: Închide calculatorul la terminare

en: Detailed View
ro: Vizualizare detaliată

en: WinFF Website
ro: Site WinFF

en: Edit
ro: Editare

en: File
ro: Fișier

en: Help
ro: Ajutor

[ctx: TFRMMAIN.MNUOPTIONS.CAPTION]
en: Options
ro: Preferințe

en: Specific settings to use for the chosen device or file type
ro: Setări specifice pentru dispozitivul sau tipul de fișier ales

[ctx: TFRMMAIN.VIDBITRATE.HINT]
en: (<integer>) the target kilobits/second that the stream should use
ro: (<integer>) țintă kiloocteți/secundă pe care fluxul ar trebui să o folosească

en: (<real> or <integer>) number of frames per second
ro: (<real> or <integer>) numărul de cadre pe secundă

[ctx: TFRMMAIN.VIDSIZEX.HINT]
en: (<integer> X <integer>) Amount of pixels in each frame. For codecs that don''t support pixel aspect ratio (PAR) this is the final frame size.
ro: (<integer> X <integer>) pixeli in fiecare cadru. Pentru codorurile care nu suportă rata de aspect (PAR), aceasta este mărimea finală a cadrului.

[ctx: TFRMMAIN.VIDSIZEY.HINT]
en: (<integer> X <integer>) Amount of pixels in each frame. For codecs that don''t support pixel aspect ratio (PAR) this is the final frame size.
ro: (<integer> X <integer>) pixeli in fiecare cadru. Pentru codorurile care nu suportă rata de aspect (PAR), aceasta este mărimea finală a cadrului.

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: Cancel
ro: Anulare

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNOK.CAPTION]
en: OK
ro: Acceptare

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBCHCPCHAR.CAPTION]
en: Use CHCP for international characters
ro: Utilizare CHCP pentru caracterele internaționale

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBREMEMBERLASTDIR.CAPTION]
en: Remember Last Used Directory
ro: Se amintește ultimul director folosit

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBTHREADS.CAPTION]
en: Use Several Encoding Threads:
ro: Folosire mai multe fire de codificare:

[ctx: TFRMPREFERENCES.EDTLINTERMINALOPTIONS.HINT]
en: '-e' for xterm, '-x' for gnome-terminal
ro: '-e' for xterm, '-x' pentru gnome-terminal

[ctx: TFRMPREFERENCES.FRMPREFERENCES.CAPTION]
en: WinFF Preferences
ro: Preferințe WinFF

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLDEFAULTDIR.CAPTION]
en: Default Destination Directory:
ro: Directorul de destinație prestabilit

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALEXE.CAPTION]
en: Terminal to run FFmpeg in:
ro: Consolă pentru rularea FFmpeg

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALOPTIONS.CAPTION]
en: Terminal Options:
ro: Preferințe consolă

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLPRIORITY.CAPTION]
en: Priority:
ro: Prioritate:

[ctx: TFRMPREFERENCES.TABGENERAL.CAPTION]
en: General
ro: Generalități

en: Copy to Clipboard
ro: Copiere în clipboard

[ctx: TFRMSCRIPT.BTNCLOSE.CAPTION]
en: Close
ro: Închidere

en: Run!
ro: Rulare!

en: Save As...
ro: Salvare ca...

en: FFmpeg Command Line
ro: Linie de comandă FFmpeg

en: Analysing
ro: Se analizează

en: Converting
ro: Se convertește

en: Could Not Find File
ro: Nu s-a găsit fișierul

en: Could not find presets file.
ro: Nu s-au găsit fișierul cu reguli de conversie.

en: Extension can not contain a period
ro: Extensia nu poate conține un spațiu

en: file does not exist
ro: Fișierul nu există

en: Invalid Preset File
ro: Fișier cu reguli de conversie invalid

en: Name Must be alphanumeric (a-z,A-Z,0-9)
ro: Numele trebuie sa fie alfanumeric(a-z,A-Z,0-9)

en: Please add at least 1 file to convert
ro: Vă rog să adăugați cel puțin un fișier de convertit

en: Please select a preset
ro: Vă rog să selectați o regulă de conversie

en: The preset to import does not have an extension
ro: Regula de conversie pentru importare nu are nici o  extensie

en: The preset to import does not have a label
ro: Regula de conversie pentru importare nu are nici o etichetă

en: Please select a preset to export
ro: Vă rog sa alegeți o regulă de extensie pentru exportare

en: Preset with label: %s%s%s already exists
ro: Regula de conversie cu eticheta: %s%s%s deja există

en: Press Enter to Continue
ro: Apasați Enter pentru a continua

en: Select Directory
ro: Selectați un dosar

en: Select Preset File
ro: Selectați fișier cu reguli de conversie

en: Select Video Files
ro: Selectați fișiere video

en: The preset contains illegal characters
ro: Regula de conversie conține caractere ilegale

en: Create Preset:
ro: Creare regula de conversie:

en: Import Presets
ro: Importare reguli de conversie

en: Label must be unique.
ro: Eticheta trebuie să fie unică.

en: Remove Preset:
ro: Stergere regulă de conversie:

en: Update Preset:
ro: Actualizare regula de conversie:

en: You must enter the extension.
ro: Trebuie să introduceți o extensie.

en: You must enter a label.
ro: Trebuie să introduceți o etichetă.

en: You must enter a name.
ro: Trebuie să introduceți un nume.

en: High
ro: Maximă

en: Idle
ro: Inactiv
