winff - en to uk translation catalogue (183 entries)

[ctx: TFRMABOUT.BTNOK.CAPTION]
en: OK
uk: Так

[ctx: TFRMABOUT.FRMABOUT.CAPTION]
en: About WinFF
uk: Про WinFF

[ctx: TFRMABOUT.LBLBELLARD.CAPTION]
en: Trademark Fabrice Belllard
uk: Fabrice Belllard™

en: Copyright %s ; Licence: GPL V3+
uk: Авторське право %s ; Ліцензія: GPL V3+

[ctx: TFRMABOUT.LBLGEVERS.CAPTION]
en: Debian/Ubuntu Packaging by Paul Gevers
uk: Пакунки для Debian/Ubuntu підготував Paul Gevers

[ctx: TFRMABOUT.LBLHQPRESETS.CAPTION]
en: High Quality Presets From
uk: Заготовки HQ від

[ctx: TFRMABOUT.LBLKLEPATSCH.CAPTION]
en: Icons and Logo by Alex Klepatsch
uk: Значки та логотип від Alex Klepatsch

en: Alexey Osipov
uk: Олексій Осипов

en: Ian Stoffberg
uk: Ян Стофберг

[ctx: TFRMABOUT.LBLWINBUILD.CAPTION]
en: FFmpeg Windows Builds by
uk: Збірка FFmpeg для Windows

[ctx: TFRMABOUT.TABTHANKS.CAPTION]
en: Thanks
uk: Подяки

en: Add / Update
uk: Додати/Оновити

[ctx: TFRMEDITPRESETS.CANCELBTN.CAPTION]
en: Close
uk: Закрити

en: Delete
uk: Вилучити

en: One word, only letters and numbers
uk: Одне слово, тільки літери та цифри

en: Enter a more descriptive name for this preset
uk: Введіть зрозумілий опис для цієї заготовки

en: Please don't use -i or output file parameters
uk: Будь ласка, не використовуйте параметр -i або назву вихідного файлу

en: Do not include a dot
uk: Без крапки

en: Choose a category to group this preset under
uk: Оберіть категорію для цієї заготовки

[ctx: TFRMEDITPRESETS.EXPORT.CAPTION]
en: Export
uk: Експорт

[ctx: TFRMEDITPRESETS.FRMEDITPRESETS.CAPTION]
en: Edit Presets
uk: Редагувати заготовки

en: Import
uk: Імпорт

en: Category / Preset
uk: Категорія / Заготовка

en: Preset Name (one word, only letters and numbers)
uk: Назва заготовки (одне слово, тільки літери та цифри)

en: Preset Label
uk: Мітка заготовки

en: Preset Command Line Parameters (no -i or output file)
uk: Параметри командного рядку заготовки (без -i та вихідного файлу)

en: Output File Extension (do not include the '.' )
uk: Розширення вихідного файлу (без «.»)

en: Category
uk: Категорія

en: Save
uk: Зберегти

en: Import a Preset
uk: Імпорт пресетів

en: Export a Preset
uk: Експорт пресетів

[ctx: TFRMEXPORT.CANCELBTN.CAPTION]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Export Presets
uk: Експорт заготовок

[ctx: TFRMEXPORT.EXPORTBTN.CAPTION]
en: Export
uk: Експорт

en: Choose Presets to Export:
uk: Оберіть заготовку для експорту:

[ctx: TFRMMAIN.AUDBITRATE.HINT]
en: (<integer>) the target kilobits/second that the stream should use
uk: (<ціле>) швидкість даних для потоку кілобіт в секунду

en: (<integer>) number of audio channels
uk: (<ціле>) кількість аудіо-каналів

en: (<integer>) the sampling frequency of the audio in Hertz
uk: (<ціле>) частота дискретизації звуку в Герцах

en: Add
uk: Додати

en: Add file(s) to the list for conversion
uk: Додати файл(и) до списку перетворення

en: Clear
uk: Очистити

en: Remove all files from the list
uk: Вилучити всі файли зі списку

en: Convert
uk: Перетворити

en: Start the conversion process
uk: Розпочати процес перетворення

[ctx: TFRMMAIN.BTNOPTIONS.CAPTION]
en: Options
uk: Параметри

en: Open/close the additional options window
uk: Відкрити/закрити вікно додаткових параметрів

en: Play
uk: Відтворити

en: Preview the selected source file with ffplay (good test to see if conversion is possible)
uk: Відтворити обраний файл за допомогою ffplay (гарний спосіб перевірити можливість його перетворення)

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Preview using the output settings
uk: Попередній перегляд результату

en: Remove
uk: Вилучити

en: Remove selected file(s) from the list
uk: Вилучити виділені файли зі списку

en: Device or file type the video should be converted to
uk: Пристрій або тип відео у який потрібно здійснити перетворення

[ctx: TFRMMAIN.CBOUTPUTPATH.CAPTION]
en: Use Source Folder
uk: Використовувати теку з сирцями

en: 2 pass
uk: 2 проходи

en: Using two passes allows the encoder to gather information in the first run for enhanced quality
uk: Обробка у два проходи дозволяє покращити якість

en: Deinterlace
uk: Деінтерлейсинг

en: Removes interlacing from the video (if necessary)
uk: Вилучає через-рядкову розгортку з відео ( у разі потреби)

[ctx: TFRMMAIN.CHOOSEFOLDERBTN.CAPTION]
en: ...
uk: …

en: Target location for the final video (choose a different folder than the source folder)
uk: Тека для обробленого відео (повинна відрізнятись від теки з сирцями)

en: Select Video Files...
uk: Вибрати відео файли...

en: (<integer:integer> or <real>) the physical aspect ratio (DAR) of the target display
uk: (<ціле: ціле> або <дійсне>) фізичне співвідношення сторін дисплея (DAR)

en: (<integer>) From 10 up to audio sampling rate such as 44100, 48000. Allows "stretch"/"squeeze" audio stream.
uk: (<ціле>) Від 10 до частоти дискретизації (44100, 48000). Дозволяє "розтягти" або "стиснути" аудіо доріжку.

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKHH.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
uk: <гг:мм:сс> - перемотати до цієї позиції перед початком перетворення

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKMM.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
uk: <гг:мм:сс> - перемотати до цієї позиції перед початком перетворення

[ctx: TFRMMAIN.EDTSEEKSS.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Seek to this position before start converting
uk: <гг:мм:сс> - перемотати до цієї позиції перед початком перетворення

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRHH.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
uk: <гг:мм:сс> - зупинитись на цій позиції для закінчення перетворення

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRMM.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
uk: <гг:мм:сс> - зупинитись на цій позиції для закінчення перетворення

[ctx: TFRMMAIN.EDTTTRSS.HINT]
en: <hh:mm:ss> - Stop after this much of video converted
uk: <гг:мм:сс> - зупинитись на цій позиції для закінчення перетворення

en: (<integer>) 256 = Current Volume, 128 = Half Volume, 512 = Double Volume
uk: (<ціле>) 256 = Поточна гучність, 128 = Половина гучності, 512 = Подвійна гучність

en: Convert to:
uk: Перетворити на:

en: Audio Channels
uk: Аудіо-канали

[ctx: TFRMMAIN.LABEL12.CAPTION]
en: Output Folder:
uk: Вихідні тека:

en: Preset:
uk: Заготовка:

en: Volume
uk: Гучність

en: Sync
uk: Синхронізувати

en: Seek to
uk: Перемотати до:

en: Time to Record
uk: Час запису

en: Hours / Minutes / Seconds
uk: Години / Хвилини / Секунди

en: Additional Command Line Parameters
uk: Додаткові параметри командного рядка

en: Audio Bitrate
uk: Аудіо бітрейт

en: Sample Rate
uk: Частота дискретизації

en: Apply to All
uk: Застосувати до усіх

en: Aspect Ratio
uk: Співвідношення сторін

en: Cancel Changes
uk: Скасувати зміни

en: Bottom
uk: Знизу

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Top
uk: Згори

en: Frame Rate
uk: Частота кадрів

en: Apply Changes
uk: Застосувати зміни

en: Video Bitrate
uk: Відео бітрейт

en: Video Size
uk: Розмір відео

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM1.CAPTION]
en: Apply Preset
uk: Застосувати заготовку

[ctx: TFRMMAIN.MENUITEM2.CAPTION]
en: Apply Destination Folder
uk: Використовувати теку призначення

en: About
uk: Про програму

en: Display Cmd Line
uk: Показати командний рядок

en: Documentation
uk: Документація

en: Exit
uk: Вийти

en: Forums
uk: Форуми

en: Import Preset
uk: Імпортувати заготовку

en: Pause on Finish
uk: Пауза після завершення

en: Play Sound on Finish
uk: Звуковий сигнал після завершення

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Presets
uk: Заготовки

en: Restore Defaults
uk: Відновити типові значення

en: Select All
uk: Вибрати усе

[ctx: TFRMMAIN.MITSHOWOPTIONS.CAPTION]
en: Additional Options
uk: Додаткові параметри

en: Shutdown on Finish
uk: Вимкнути комп’ютер після завершення

en: Detailed View
uk: Детальний перегляд

en: WinFF Website
uk: Вебсайт WinFF

en: Edit
uk: Змінити

en: File
uk: Файл

en: Help
uk: Довідка

[ctx: TFRMMAIN.MNUOPTIONS.CAPTION]
en: Options
uk: Параметри

en: Open
uk: Відкрити

en: pnlMain
uk: Основна панель

en: Specific settings to use for the chosen device or file type
uk: Конкретні параметри для обраного пристрою або типу файлу

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET2.CAPTION]
en: Audio
uk: Аудіо

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET3.CAPTION]
en: Crop
uk: Обрізати

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET4.CAPTION]
en: Time
uk: Час

[ctx: TFRMMAIN.TABSHEET6.CAPTION]
en: Output Details
uk: Виводити подробиці

[ctx: TFRMMAIN.TABVIDEO.CAPTION]
en: Video
uk: Відео

[ctx: TFRMMAIN.VIDBITRATE.HINT]
en: (<integer>) the target kilobits/second that the stream should use
uk: (<ціле>) швидкість даних для потоку кілобіт в секунду

en: (<real> or <integer>) number of frames per second
uk: (<дійсне> або <ціле>) кількість кадрів в секунду

[ctx: TFRMMAIN.VIDSIZEX.HINT]
en: (<integer> X <integer>) Amount of pixels in each frame. For codecs that don''t support pixel aspect ratio (PAR) this is the final frame size.
uk: (<ціле>Х<ціле>) Кількість пікселів в кожному кадрі. Для кодеків, які не підтримують піксельні пропорції (PAR) це остаточний розмір кадру.

[ctx: TFRMMAIN.VIDSIZEY.HINT]
en: (<integer> X <integer>) Amount of pixels in each frame. For codecs that don''t support pixel aspect ratio (PAR) this is the final frame size.
uk: (<ціле>Х<ціле>) Кількість пікселів в кожному кадрі. Для кодеків, які не підтримують піксельні пропорції (PAR) це остаточний розмір кадру.

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNCANCEL.CAPTION]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNDEFAULTDIR.CAPTION]
en: ...
uk: …

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNLINFFMPEGPATH.CAPTION]
en: ...
uk: …

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNLINFFPLAYPATH.CAPTION]
en: ...
uk: …

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNLINTERMINALEXE.CAPTION]
en: ...
uk: …

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNOK.CAPTION]
en: OK
uk: Так

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNWINFFMPEGPATH.CAPTION]
en: ...
uk: …

[ctx: TFRMPREFERENCES.BTNWINFFPLAYPATH.CAPTION]
en: ...
uk: …

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBCHCPCHAR.CAPTION]
en: Use CHCP for international characters
uk: Використовувати CHCP для міжнародних символів

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBREMEMBERLASTDIR.CAPTION]
en: Remember Last Used Directory
uk: Запам’ятовувати останню використану теку

[ctx: TFRMPREFERENCES.CBTHREADS.CAPTION]
en: Use Several Encoding Threads:
uk: Кілька потоків:

[ctx: TFRMPREFERENCES.EDTLINTERMINALOPTIONS.HINT]
en: '-e' for xterm, '-x' for gnome-terminal
uk: '-e' для xterm, '-x' для gnome-terminal

[ctx: TFRMPREFERENCES.FRMPREFERENCES.CAPTION]
en: WinFF Preferences
uk: Налаштування WinFF

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLDEFAULTDIR.CAPTION]
en: Default Destination Directory:
uk: Типова тека для збереження:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALEXE.CAPTION]
en: Terminal to run FFmpeg in:
uk: Термінал для запуску FFmpeg:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLLINTERMINALOPTIONS.CAPTION]
en: Terminal Options:
uk: Параметри терміналу:

[ctx: TFRMPREFERENCES.LBLPRIORITY.CAPTION]
en: Priority:
uk: Пріоритет:

[ctx: TFRMPREFERENCES.TABGENERAL.CAPTION]
en: General
uk: Загальні

en: Copy to Clipboard
uk: Скопіювати до буфера

[ctx: TFRMSCRIPT.BTNCLOSE.CAPTION]
en: Close
uk: Закрити

en: Run!
uk: Розпочати!

en: Save As...
uk: Зберегти як…

en: FFmpeg Command Line
uk: Командний рядок FFmpeg

en: Analysing
uk: Аналіз

en: Converting
uk: Перетворення

en: Could Not Find File
uk: Неможливо знайти файл

en: Could not find presets file.
uk: Не знайдено файл заготовок.

en: Extension can not contain a period
uk: Розширення файлу не повинно містити точку

en: file does not exist
uk: файл не існує

en: Invalid Preset File
uk: Пошкоджений файл заготовок

en: Name Must be alphanumeric (a-z,A-Z,0-9)
uk: Ім’я повинно бути літерно-цифровим (a-z,A-Z,0-9)

en: Please add at least 1 file to convert
uk: Додайте хоча б один файл для перетворення

en: Please select a preset
uk: Будь ласка оберіть заготовку

en: The preset to import does not have an extension
uk: Заготовка для імпорту немає розширення

en: The preset to import does not have a label
uk: Заготовка для імпорту немає мітки

en: Please select a preset to export
uk: Будь ласка, оберіть заготовку для експорту

en: Preset with label: %s%s%s already exists
uk: Заготовка з міткою: %s%s%s вже існує

en: Press Enter to Continue
uk: Натисніть Ввід для продовження

en: Restore defaults
uk: Відновити типові

en: Select Directory
uk: Вибір каталогу

en: Select Preset File
uk: Оберіть файл заготовки

en: Select Video Files
uk: Виберіть відео файл(и)

en: The preset contains illegal characters
uk: Заготовка містить неприпустимі символи

en: Create Preset:
uk: Створити заготовку:

en: Import Presets
uk: Імпорт заготовок

en: Label must be unique.
uk: Мітка повинна бути унікальною.

en: Remove Preset:
uk: Вилучити заготовку:

en: Update Preset:
uk: Оновити заготовку:

en: You must enter the extension.
uk: Потрібно ввести розширення.

en: You must enter a label.
uk: Потрібно ввести мітку.

en: You must enter a name.
uk: Потрібно ввести назву.

en: Launchpad contributors
uk: Автори Launchpad

en: Translators:
uk: Перекладачі:

en: High
uk: Високий

en: Idle
uk: Неактивний

en: Normal
uk: Звичайний
